Studie naar verzanding Jeugdhulpproject schot in de roos Borsele voorzien van cultuurwimpel Tweede jazzfestival Brouwershaven moet programma inkorten Tussen drie en vijf zijn de broden en vissen 't mooist zeeland 19 Zwincommissie: Braakman Sport helpt jeugdkamp na bankroet Werkstraf na verkrachting Ontucht met zwakbegaafde Boot gestolen in Arnemuiden Toeristenkaart Zuid-Beveland Weer zonder rijbewijs in de auto kunst cultuur exposities Champagnedoop voor Spoorwegmonument Dit jaar geen bluesfestival op strand van Z-Vlaanderen vrijdag 4 juli 1997 van onze verslaggever Harmenvan der Werf KNOKKE - De Internationale Zwincommissie heeft donder dag besloten verder onderzoek te laten doen naar mogelijkhe den om 't Zwin permanent open te houden. Een van de oplossin gen, het verleggen van het uit wateringskanaal bij Cadzand- bad, staat bovenaan het lijstje. Het ligt volgens voorzitter drs. W. T. van Gelder niet voor de hand dit project uit te voeren met geld voor natuurherstel in de Westerschelde. De door minister Jorritsma in- gestelde commissie natuurher- stel Westerschelde heeft in haar voorlopige visie gesuggereerd jt Zwin wel erbij te betrekken. Het verleggen van het uitwate- i ringskanaal bij Cadzand houdt in dat de uitgang wordt ver plaatst tot boven 't Zwin, rich- ting Retranchement. Het over- tollige polderwater stroomt dan niet meer rechtstreeks de zee in, maar wordt gebruikt om 't Zwin uit te schuren. i Of met deze oplossing de ver- I zanding van 't Zwin écht kan 'worden tegengegaan en welke I kosten eraan vastzitten, dat moet eind dit jaar uitgezocht zijn. De Internationale Zwin commissie, met Nederlandse en Belgische bestuurders, heeft ditbesloten aan de hand van een technisch rapport, opgesteld door Vlaamse en Nederlandse deskundigen. Deze werkgroep stelde ook voor de geulen van 't Zwin stevig uit te baggeren, zo dat de zeearm er weer voor tien a twintig jaar tegen kan. Dit is in grijpend, maar altijd nog beter dan het regelmatig verstoren van 't Zwin door een gat te gra ven in de monding. Dat is de laatste jaren gebeurd om zand uit de zeearm zelf te houden. Stichting Het Zeeuwse Land schap wü dat niet meer. De ge volgen van het uitbaggeren van de geulen zullen ook nader wor den onderzocht. Het enthousiasme om 't Zwin te behoeden voor volledige ver zanding is groot, aldus voorzit ter Van Gelder, vooral aan Vlaamse zijde. Voor Vlaanderen (en Knokke) is 't Zwin een uniek natuurgebied. Geld zal dan ook niet zozeer een probleem zijn, vermoedt Van Gelder. Het is daarom naar zijn idee niet nodig om 't Zwin bij het natuurherstel Westerschelde te betrekken. MIDDELBURG - Het jeugdhulpproject 'Opvallend tussenin' op Walcheren moet worden voortgezet. De resultaten van het twee jaar durende experiment zijn van dien aard, dat voortzetting gewenst is. Het project van de Stichting Ondersteuning Kinderopvang Zeeland (SOKZ) en de Stichting Agogische Zorgcentra Zeeland (SAZZ) be- I oogt de hulpverlening aan zeer jonge kinderen te verbeteren. Daar bij ligt de nadruk vooral op preventie. Door vroeg in te grijpen bij kinderen die problemen hebben, kan worden voorkomen dat zij la ter in het 'zware' hulpverleningscircuit terecht komen. Een rapport j waarin de ervaringen met het project worden beschreven, werd j donderdag overhandigd aan gedeputeerde L. Coppoolse (jeugd hulpverlening). Tijdens de cluur van het project werden negentig kinderen 'opge spoord' die extra aandacht behoeven. Het gaat daarbij met name om kinderen met (ortho)pedagogische problemen of met ontwikke lingsstoornissen. De samenstellers van het rapport stellen vast, dat het project ruim schoots aan de verwachtingen heeft voldaan en daarom moet wor- den gecontinueerd. Daarbij moet ook nadrukkelijk naar De Beve- .landen en Zeeuws-Vlaanderen worden gekeken. De wimpel van Iris de Leeuw zal de activiteiten van de Culturele Raad Borsele gaan markeren. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggeefster HEIKENSZAND - Zon, wa ter, lucht, gras en graan. Zo ziet beeldend kunstenaar Iris de Leeuw uit 's-Heer Abtsker- ke haar woonomgeving. Ze heeft die vijf elementen ver werkt in een wimpel, die als herkenningsteken gaat dienen voor de activiteiten van de Culture Raad Borsele. Betsy de Jonge,lid van de Raad, overhandigde het doek donderdagavond aan de Bor- selse burgemeester ir. J. L. M. Mandos. De wimpel is twee nieter lang en dertig centimeter breed. Behalve zon, water, lucht, gras en graan, staat ook het logo van de gemeente Borsele erop. De Culturele Raad wil de wim pel komend weekeinde voor het eerst gebruiken. Dan is na melijk de open-atelierroute, één van de activiteiten van de Raad. Verder zal de wimpel in de toekomst wapperen bij alle ruimteobjecten die deel uit maken van de Borselse beel dende kunstroute. De Culturele Raad heeft vijftig vlaggen laten drukken voor een bedrag van 100 gulden per exemplaar. van onze verslaggever HOEK - Tientallen kinderen za gen hun vakantie enkele weken geleden in het water vallen toen reisbureau Pluto BV uit Almere faiUiet ging. De kindervakan tiekampen die bij Pluto waren geboekt, gingen natuurlijk niet meer door. Curator M. A Bult, die in afwijking van 'normale' faillissementen de gedupeerde klanten voorrang gaf boven de schuldeisers, ging daarom graag in op een aanbieding van de Hoekse onderneming Braak man Sport. Braakman Sport - het vroegere Ador Sport, sinds begin dit jaar onderdeel van het recreatie-im- pefium van de familie Van den Bosch - geeft de voormalige klanten van Pluto de gelegen heid voor 250 gulden per per soon (de helft van de normale prijs) een week op kamp te gaan in recreatiecentrum De Braak man. De kinderen in de leeftijd van 10 tot en met 17 jaar krijgen in Hoek les in tennis en/of zeilen en surfen. „Ze vallen met hun gat in de boter. We hebben het sportcomplex begin dit jaar overgenomen en hebben bij voorbeeld net vier nieuwe kunstgrasbanen gelegd.", ver klaarde mevrouw M. Verpalen- van den Bosch. Programma Er zijn ruim tachtig gedupeerde Pluto-klanten aangeschreven door Braakman Sport. Meer dan de helft van de benaderden heeft al laten weten hun kind graag op Braakmankamp te la ten gaan. Met enige moeite kun nen alle kinderen in de juiste week in een goed programma worden ondergebracht, meldde manager J. Heesters. „De kin dervakantiekampen van Pluto waren vooral op tennis of op een combinatie van watersporten gericht. We proberen zoveel mo gelijk aan de wensen van de cli ënten te voldoen en een aardig programma samen te stellen. Volgens Heesters, die van het Pluto-faillissement hoorde en de familie Van den Bosch het voorstel deed te hulp te komen, kost het te hulp schieten van de gedupeerden Braakman Sport geld. De hulp aan kinderen wier vakantieplezier vergald dreigde te worden mag echter wel iets kosten, vonden de uitbaters. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeelde een 35-jarige man uit Hulst donderdag tot 240 uur dienstver lening wegens verkrachting en mishandeling van zijn vrouw. Er was één jaar gevangenisstraf geëist. Bij de Hulstenaar, die zich sterk de mindere voelde van zijn echtgenote, sloegen op 26 februari 1995 de stoppen door Hij gaf toe de vrouw in hun woning in hun toenmalige woonplaats Axel te hebben geslagen en geschopt als uitvloeisel van echte lijke spanningen. Na de verkrachting was de vrouw op zichzelf gaan wonen. Zij had de werkgever van haar ex-man van het incident op de hoogte gesteld. Tijdens de rechtszitting achtte raadsman mr. A H. Rijkse een werkstraf gepaster, omdat de man privé en op zijn werk weer op het goede spoor zou zitten. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeelde donderdag een 58-jarige inwoner van die stad tot 180 uur dienstverlening en drie maanden voorwaardelijke gevange nisstraf wegens ontucht met een zwakbegaafd 19-jarig meis je. De verdachte, die een blanco strafblad had. moet onder toezicht van de reclassering blijven. De chauffeur van een taxibusje had zich begin 1996 aan het meisje vergrepen en enkele maanden later opnieuw. Het slachtoffer meldde de incidenten aan de leiding, waarop de zaak aan het rollen kwamTegenover de rechter verklaarde de verdachte dat hij niet in de gaten had gehad dat het meisje niet 'normaal' was. De opgelegde straf is lichter dan de eis. Er was 240 uur dienst verlening geëist. De voorwaardelijke celstraf en het reclasse- ringstoezicht waren conform de eis. ARNEMUIDEN - Uit de haven aan de Oranjeplaat in Arne muiden is in de nacht van woensdag op donderdag een grijs rubber volgbootje van het merk Plastimo gestolen. De boot is ongeveer drie meter lang en heeft een waarde van 2400 gul den. Het bootje zat vast aan een motorjacht en was pas drie weken oud. Woensdagavond vond er een inbraak plaats in een school aan de Henry Dunantlaan in Middelburg. Uit het gebouw verdwe nen een computer, een beeldscherm en een toetsenbord. Van de school was een raam opengebroken. De waarde van de ge stolen spullen is onbekend. HEINKENSZAND - Het Toeristisch Bureau Zuid-Beveland heeft een toeristenkaart voor de Zak van Zuid-Beveland uit gebracht. Het eerste exemplaar is donderdag overhandigd aan het dagelijks gemeentebestuur van Borsele. De toeristenkaart biedt niet alleen een gedetailleerde platte grond van het gebied, maar verschaft ook informatie over be- wegwijzerde fietsroutes, toeristische attracties, verblijfsac- commodatie, boomdijken, grenslinden, picknickplaatsen en fietsverhuur. De kaart is tevens voorzien van een Duitse tekst. De toeristenkaart kon worden gemaakt dankzij een bijdrage uit de pot die beschikbaar is voor het Waardevol Cultuur Landschap de Zak van Zuid-Beveland. De kaart is vanaf vol gende week voor 4.95 te koop bij VW's, boekhandels en recre atieondernemers in het gebied. TERNEUZEN - De Terneuzense politie nam donderdagoch tendbij een controle op de Guido Gezellestraat een auto in be slag van een 21-jarige Terneuzenaar. De man werd voor de tweede keer dit jaar betrapt op het rij den zonder rijbewijs. De Axelse wethouder J. van Schaik wijdt het Spoorwegmonument van Kees Wijker in. foto Charles Strijd van onze verslaggever 1 René Hoonhorst AXEL - Axel heeft geen scheepswerf en bestuurders krijgen dus niet vaak de gele genheid een fles champagne ka pot te smijten. Wethouder J. van Schaik (cultuur) zag donderdag echter zijn kans schoon bij de doop van het nieuwe spoorweg monument bij de rotonde aan de Buitenweg. Het locomótiefje met aanhanger op een stuk rails beeldt tenslotte vaart, in de zin van beweging, uit en daar mag Axel wel een fles cider tegenaan gooien. Axel profileert zich graag als dé kunstgemeente van Zeeland. De laatste paar maanden werd de marktstad verblijd met twee nieuwe aanwinsten: het Spoor wegmonument van Kees Wijker uit Middelburg en een lang mensfiguur van Arie Berkulin mtDreischor. Twee opvallende kunstwerken die op veelbezochte plaatsen in Axel staan: bij de entree van Ax el voorbij de'Nieuwendijk en bij cultureel centrum De Halle. Emoties »Kunst stelt voor wat ieder in dividu er zelf bij voelt. Mensen kunnen er niks aan vinden, kun nen zich eraan ergeren of kun nen ervan genieten. In elk geval roept kunst vaak emoties op. Als bestuur horen wij natuurlij k het hefst dat mensen het mooi vin den", zei wethouder Van Schaik na het dopen van het spoorweg- monument. De gemeente ziet de trein op de mils en de seinpaal ernaast, be- halve als kunstwerk, als monu- jment. Van Schaik, niet te be- roerd om te memoreren dat het idee voor een monument afkom stig was van politieke tegenvoe ter P. Apers (VVD): „Wij weten nu nog dat op deze plek vroeger het station aan de lijn Meche- len-Terneuzen was, maar de ge neraties na ons kunnen dat door dit kunstwerk blijven zien." Wijker vond het prima dat zijn trein als monument wordt ge zien. „Maar dit spoprwegmonument maakt wel degelijk deel uit van mijn kunstoeuvre. Ik maak va ker treinen en andere beelden die met beweging en techniek te maken hebben." Tevreden Ook Berkulin is zeer tevreden met de plek die zijn beeld in neemt in de Axelse samenle ving. „Vlakbij het cultureel centrum De Halle. Als je vanaf een be paalde hoek tegen het beeld aankijkt, lijkt het alsof de mens figuur' tegen het gebouw aan leunt. Het balanceren als kunst je, kunstjes die in De Halle door toneelspelers en muzikanten worden opgevoerd." Berkulin heeft zijn beeld twee weken terug rood geverfd. Som mige Axelaars hebben al laten weten dat ze de grijs-witte grondverf mooier vonden. „Maar het is altijd de bedoeling geweest dat het beeld rood zou worden. Die kleur sluit aan op de kleurstelling van De Halle." De inwoners van Axel mogen overigens nog wel wat zeggen over de figuur bij het cultureel centrum, want Berkulin heeft zijn kunstwerk geen naam mee gegeven. „Als ze het beeld een naam wil len geven, vind ik dat prima." van onze verslaggever Ernstjan Rozendaal BROUWERSHAVEN - B en vv van Schouwen-Duiveland heb ben het mes gezet in het pro gramma van Sjee Bee's Own Jazz Festival in Brouwersha ven. Organisator Ernst Douma mag alleen op zaterdagavond 12 juli jazzartiesten laten optreden op de Markt in Brouwershaven. Voor het begin van de zaterdag avond en voor vrijdagavond 11 juli is hem een vergunning ge weigerd. Volgens de gemeente rijdt Douma met zijn plannen de organisatie van de Brouwse Dag in de wielen. De stichting Brouwse Dag en de organisatie van het Heineken Jazz Festival - dat wordt geor ganiseerd onder auspiciën van de Brouwse Dag - hebben bij de gemeente bezwaar aangete kend tegen Sjee Bee's Own Jazz Festival. De Brouwse Dag vindt plaats op 12 juli op de Markt van Brou wershaven. Hoewel de pro grammering van Sjee Bee's Own Jazz Festival die van de Brouw se Dag net niet overlapt, vrezen de organisatoren van de jaar markt toch hinder te ondervin den van het jazzfestival. Op vrijdagavond worden de kra men van de Brouwse Dag opge bouwd en zaterdag na 18 uur af gebroken. Als gelijktijdig op de Markt een jazzfestival wordt gehouden, geeft dat problemen, aldus L. Obbink van de Stich ting Brouwse Dag. Tegen een festival dat zaterdag om 20.00 uur begint heeft hij geen be zwaar. De organisatie van het Heine ken Jazz Festival ziet een twee de festival om andere redenen niet zitten. „Wij hebben top- bands uit Engeland en Ameri ka", zegt organisator Hans Schoon. „De organisatie van ons festival brengt veel kosten met zich mee. Noodgedwongen vragen we entree. Dan komt er een tweede festival met vrij en tree. Dat heeft maar één doel: mensen bij ons wegtrekken." Sjee Bee's Own Jazz Festival mag alleen nog op vrijdagavond en de vroege zaterdagavond doorgaan als de organisatie van de Brouwse Dag daarmee in stemt. „Op het ogenblik probeer ik met hen overeenstemming te bereiken", zegt Douma dan ook. Maar hij heeft er een hard hoofd in. „De Brouwse Dag en het Hei neken Festival zijn nauw ver weven. De organisatie van de Brouwse Dag zal waarschijnlijk haar poot stijf houden, alleen maar omdat meneer Schoon mijn festival niet ziet zitten. En dat terwijl zijn festival mis schien tien keer zo groot is als dat van mij." Het ziet ernaar uit dat Douma The Evergreens, het Martijn Schok Boogie Woogie Trio en The Key Strok Jazzmen kan af zeggen. van onze verslaggever SLUIS - Het Beach Blues Festival van Harley Davidson Associa tion The Hogs op het West-Zeeuws-Vlaamse strand gaat deze zomer niet door. De motorrijders moesten het afgelopen jaar veel energie steken in het bouwen van een nieuw clubhuis in Sluis, omdat het ou de honk in brand was gestoken. Bestuurslid J. Schippers laat weten dat daardoor geen tijd overbleef om het Beach Blues Festival te or ganiseren. Het Beach Blues Festival groeide in tien jaar tijd uit tot een evene ment dat duizenden bezoekers trok. Vorige zomer eindigde het fes tivalmet een fikse domper, omdat onbekenden het clubhuis van The Hogs tijdens het festival in vlammen lieten opgaan. De daders zijn tot nu toe niet gepakt. Maar omdat The Hogs goed verzekerd waren, konden ze wel een nieuw clubhuis gaan bouwen. Schippers: „Daar door ontbrak de tijd om voldoende energie in de organisatie van het festival te steken." Schippers weet nog niet of dit jaar definitief wordt gebrokenmet de traditie. „We moeten nog bespreken wat we volgend jaar gaan doen", aldus het bestuurslid van The Hogs..Het kan zijn dat we een ander evenement gaan organiseren. Maar het valt niet mee om iets nieuws te verzinnen. Alles is al zo'n beetje gedaan." Johnny Beerens. met de schets voor zijn kunstwerk, bij het resultaat op de graansilo in Breskens. foto Peter Nicolai. van onze medewerkster Trees van Herpen BRESKENS - Johnny Beerens is dagelijks aan het werk te zien op een stellage die aan de graansilo bij de visser shaven van Breskeus hangt. Voor de tweede keer verleende de gemeente Oostburg de beeldend kunstenaar een op dracht voor een monumen taal, openbaar kunstwerk. In 1995 beschilderde de Bressi- aanse dertiger de watertoren van Oostburg. Op het oneffen damwandpro- fiel van de silo verschijnen de contouren van het kunstwerk. Een open kast, verdeeld in twee horizontale en vijf verti cale vakken. Twee meer clan levensgrote kabeljauwen vul len de onderste ruimtes, daar boven vijf broden in het gelid. „Het is een autonoom werk, dat ook elders had kunnen verrijzen", zegt Beerens. „Maar de graansilo en de vis sersboten passen bij dit tafe reel, dat uiteraard te herlei den is tot de bijbelse vertelling van de wonderbaarlijke brood- en visvermenigvuldi- ging. De bijbel is van oudsher inspiratiebron voor de kunst. Je zou mij atheïst kunnen noe men, maar kennis van het ou de en nieuwe testament be hoort bij je algemene ontwikkeling, vind ik." Minutieus was de voorberei ding voor dit werk in wording. Op een paneel maakte hij met latjes het damwandprofiel op schaal na. „Ik moest erachter komen welke vertekening die ribbels geven." De kabeljau wen liggen inmiddels in de diep wies, de vijf broden staan nog in het atelier. Van de met deze ingrediënten uitgevoer de schets werden detailfoto's gemaakt. Die gaan mee de stellage op, samen met de vele potten acrylverf. Heel precies wordt alles gemeten. Bij het uitzetten van gebogen lijnen gebruikt Beerens hulpmidde len als plakkertjes en een touwtje. „Er moeten vloeien de lijnen te zien zijn. Steeds weer ga ik van een afstand kij ken of het loopt." Voetstappen Regen en stuifwind kunnen voor oponthoud zorgen. Als dat gebeurt zit Beerens niet met de handen over elkaar. In zijn atelier toont hij een enorm paneel in wording: voetstappen in het zand. In september komt dat buiten op de nieuwbouw van De Halle in Axel te hangen. Wie zij n expo sitie in de Steenen Beer in Ter- neuzen heeft gezien, herkent de stijl en techniek: aardse elementen die versterkt wor den door bijmenging van zand en schelpen in de verf. Natuurlijk zijn Johnny Beerens de opgetrokken wenkbrauwen van andere re gionale kunstenaars niet ont gaan toen hij voor de tweede maal de gewilde opdracht van de gemeente Oostburg in de wacht sleepte. „Gelukkig worden alle inzendingen door een onafhankelijke commis sie beoordeeld waarvan ik niemand persoonlijk ken." Steiger Johnny Beei'ens verwacht nog tot augustus bezig te zijn met het kunstwerk aan de haven. Bij mooi weer is hij wel negen tig uur per week op de steiger te vinden. Inmiddels weet: hij wanneer de broden en vissen op zijn mooist zijn. ,,'s Middags tus sen drie en vijf is er bijna geen slagschaduw. Dan treedt er nauwelijks vertekening op. Wisselende weersomstandig heden zorgen ervoor dat je het werk steeds anders beleeft. Het is en blijft een boeiende uitdaging." Beelden en schilderijen van Jean Kamps zijn tot en met 20 augustus te zien in het streek museum Het Land van Axel in Axel. Vooral het 'schilderwerk achter glas' van deze Koewach tenaar wordt zeer gewaardeerd. Geopend: di t/m za 13.30-17 uur. Galerie Het Gouden Briefke in Middelburg heeft tot en met 7 augustus schilderijen en kera miek in huis van Tineke Schin kel uit Gouda, keramiek van Jan Wijers uit Den Bosch en hoeden van Angelique Hissink uit Ant werpen. Geopend: ma t/m vr 10- 17.30 uur, za 10-17 uur. Galerie 'T' in Middelburg heeft deze maand drie nieuwe exposanten. Zo hangen er schil derijen van Bergenaar Fred de Ron en staan erpoly-brons beel den - een nieuwe techniek die nieuwe mogelijkheden tot ex pressie biedt - van Mart Fran ken en Corry Hagenaars uit Ber gen op Zoom. Geopend: do, vr en za 11-16 uur en iedere eerste zondag van de maand 13-17 uur. Tot en met 31 augustus is foto werk van Louise Verbree te zien in COC-café Goudwaard in Middelburg. De onderwerpen zijn contactadvertenties en tweelingen. Te bekijken tijdens de openingsuren van het café. De expositie Ontwerpen voor een (buiten)theater is tot en met 15 juli te vinden in de hal van het stadhuis te Vlissingen. Te zien tijdens kantooruren. Schiedammer Frans Bleiji ex poseert de hele maand juli in ga lerie Borsboom in Burgh- Haamstede. Bleiji maakt mo del- en portrettekeningen en schildert stillevens en realisti sche olieverf doeken. Geopend: do, vr en za 11-17 uur. Galerie 't Zuuddek in Burgh- Haamstede exposeert tot en met 8 augustus schilderijen van Le- ontien Hooij en keramiek en beelden van Ida Wendrich, Lies- beth Mullemeister en Herman Put. Geopend: do 10-17 uur, vr 13-17 uur Vanmiddag (vrijdag) om 17.00 uur opent René Bastiaans, di recteur van museum Het Mar kiezenhof in Bergen op Zoom, de 32ste Zomertentoonstelling Nederlands Plastiek in het Bur gerweeshuis in Zierikzee. De vijftig deelnemende beeldhou wers tonen tol en met 23 augus tus ongeveer 350 werken in tuin en huis. Geopend: ma t/m za 10- 17 uur. Schilderijen in aquarel enpas- tel van de Engelsman Keith Blackburn worden onder de verzamelnaam Town- and Landscapes tot en met 17 juli geëxposeerd in de consistorie bij de Kapel van Sint Maarten in Hoogelande. Geopend: dage lijks 13-18 uur Het overzicht van de lopende exposities staat op pagina 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 35