Parkeergeld Hulst gaat omhoog PZC Rolstoelers mobieler met Mobister Computer helpt bij verkeersles Laatste ronde in procedures over project Cavelot Terneuzen verzacht leed van overlap met dorpsfeest Zaamslag Schoolzomerfeest bij Molenwerk IJzendijke Hontenisse wacht met verplichting MER veehouderijen zeeland 17 Begrotingstekort noopt tot tariefverhogingen en bezuinigingen Muziekfeest in Groede Handtekeningen tegen Milock Dienstverlening na mishandeling Mannen leuren met loterijprijs Eén week cel voor bezit drugs Boete voor te hoge promillages Diploma tekstverwerken geestelijk gehandicapten vrijdag 4 juli 1997 van onze verslaggever Honnv von Gremberghe HULST - De parkeermeters in Hulst zullen het komende jaar meer te slikken krijgen. De ta- rieven voor parkeren gaan met een kwartje omhoog naar een uurprijs van 1,50 gulden. Ook voor een kaart je voor het zwem bad moet in 1998 meer betaald worden en verder gaan de ge meentelijke leges met zo'n tien procent omhoog. Met deze maatregelen, die de I"gemeentekas meer moeten ople veren, hoopt het college van Burgemeester en Wethouders van de Reynaertstad de ge meentebegroting voor 1998 sluitend te krijgen. Zonder de tariefsverhogingen en een reeks andere maatregelen die de bur- I ger niet zo rechtstreeks raken als het niet direct invullen van I. vacatures en het verlengen van de afschrijvingstermijn van de reconstructiewerken in de bin- van onze verslaggever GROEDE - In het Hertenkamp in Groede wordt op zaterdag 12 juli van 14 tot 18 uur een groot muziekfeest gehouden. Op de speelweide wordt tussen 15 en 17 uur de strijd om de muziek- trofee het Hijgend Hert uitge vochten. Iedereen kan zich muzikaal te presenteren op een podium. De initiatiefnemers hebben voor akoestische muziek gekozen, om de dieren niet op de kast te jagen. Alle deelnemers mogen maximaal een kwartier vullen met zelfgemaakte en/of geleen- de liedjes. Vanaf 18 uur verplaatst het pro gramma zich naar uitspanning Het Vlaemsche Duyn voor een barbecue. Belangstellenden dienen vooraf tereserveren. Om 20 uur treedt de Belgische bluesrockformatie Avalanche J op. In de originele bezetting be hoorde de band tot de bluestop van de Benelux. nenstad zou Hulst met een te kort van 600.000 gulden kam pen. Rijksuitkering Volgens burgemeester mr. dr. A Kessen verantwoordelijk voor de financiële huishouding van de gemeente is de krappe bud gettaire ruimte die Hulst rest vooral te wijten aan kortingen op de Rijksuitkering. „Het kan zijn dat onze financië le positie iets rooskleuriger uit valt dan we in de voorjaarsnota stellen. Het kan zijn dat we iets meer van het Rijk mogen ver wachten, maar dat moet nog blijken. Wij zijn uitgegaan van het zwartste scenario. Dat noopt tot het nemen van de voorgestelde maatregelen. Mocht blijken dat we iets beter uitspelen, dan kunnen we ons beleid met de begrotingsbehan deling nog aanpassen", zei Kes sen in een reactie. Het college verwacht dat door een door andere instanties afge dwongen verminderde bouwac tiviteit de inkomsten van bouw- leges met 125.000 gulden zullen dalen. Voor het onderhoud aan wegen is volgend jaar 25 mille minder voor handen en op het leerlingenvervoer wordt ook nog eens 30 mille bespaard. Belastingverlaging De onroerende zaakbelasting levert Hulst 350.000 gulden meer op, maar dit geld, dat is al thans de bedoeling, zal terugko men bij de burgers die het heb ben bijeen gebracht. Hoe is nog niet duidelijk, maar binnen het dagelijks bestuur wordt ge dacht aan een kleine belasting verlaging. Het college rekent er verder op dat uit de verschillende exploi tatieplannen zo'n 1,6 miljoen gulden aan inkomsten voort vloeit. Daar staat tegenover dat de ge meente volgend jaar zeker 750.000 gulden opzij moet zet ten voor de nieuwbouw van het Reynaertcollege en een onge veer een half miljoen achter de hand moet houden-voor recon structiewerken aan wegen in Hulst en Clinge. De stichting Kinderopvang zal in 1998 ruim 30 mille minder aan subsidie ontvangen van de gemeente Hulst. Kessen vreest dat als het Rijk op de uitkeidngen aan de gemeenten blijft korten politiek Hulst toch op korte termijn een kerntakendiscussie moet gaan voeren of het huidige subsidie beleid moet herzien. „Zover hoeven we nu nog niet te gaan. maar het ziet ernaar uit dat we toch eens aan die zaken moeten gaan' denken", aldus de bux-ge- meester. Dankzij de Mobister, een rolstoeltaxi, kunnen de inwoners van De Sterre voortaan comfortabel over het terrein van het instituut ver voerd worden. foto Charles Strijd van onze verslaggeefster CLINGE - Voor de begeleidsters van woonunit Reynaertshof is de elektrobus 'Mobister' eeu uitkomst. Zij weten wat het is om bewoners van het centrum voor ver standelijk gehandicapten De Sterre die gebonden zijn aan een rolstoel, van de ene naar de andere kant van het terrein te brengen. Minstens dxie keer moeten ze op en neer lopen, omdat elke bewoner iemand nodig heeft die het wagentje kan duwen. Dat is nu verleden tijd. De Steri-e-bewoners kre gen donderdag een teiTeinmobiel tot hun beschikking die als taxi op het terrein gaat functioneren. Daarmee behoort veel vuldig pendelen tot de veiieden tijd en hoeven er niet meer zes begeleiders be schikbaar te zijn om even zoveel rolstoe len op de plek van bestemming te brengen. Wanneer de banken zijn neergeklapt, kunnen twaalf mensen zonder rolstoel worden vervoerd. Het initiatief tot de aanschaf van de ter reinwagen kwam van mevrouw M. van Duyse-Mahu. Onder haar leiding heeft een werkgroep die speciaal voor dit doel is opgericht, xiiim 26.000 gulden van bediij- ven en sponsors bij elkaar gekregen. Frank St rij bels, één van de drie bewoners die een rijopleiding volgt om de wagen te mogen bestui'en, heeft er zin in. Hij denkt over een paar maanden zijn rijbewijs te hebben, glundert hij. Tot die tijd nemen medewerkei'S van De Sterre de chauffeurstaak voor hun reke ning. HULST - De handtekeningenactie onder omwonenden van het Milock-terrein in Hulst heeft 105 reacties opgeleverd. De 'kennisgevingen van bezwaar' tegen de voox-genomen bouw van zestig appartementen en een Aldi-supermarkt werden donderdagmiddag overhandigd aan wethouder G. van de Vooi'de en waarnemend secretaris E. de Deckere. Ook de wijkraad Hulst-Zuid en de Socialistische Paitij in op richting maakten die middag hun bedenkingen kenbaar. Zij vrezen onder meer voor een toenemende verkeersdrukte op de Steensedijk en zijn van mening dat de huidige infra structuur niet berekend is op een toename van het verkeer. Vooral de veiligheid en verkeersafwikkeling baren hen zor gen. Bij de overhandiging ontstond enige verwan-ing over de sta tus van de bedenkingen. De bezwaarmakeis menen dat de ei genlijke bezwaarprocedure nog moet beginnen; en dat zij nu alleen nog maar aankondigen dat ze bezwaar gaan maken. Volgens Van de Voorde is dat niet juist en moeten deze kennis gevingen worden beschouwd als bezwaarschriften. Woord voerder L. Kolijn van de omwonenden kondigde dondex-dag aan juridisch te laten uitzoeken of de gemeente Hulst voor een dergelijk veelomvattend plan wel de versnelde artikel-19- procedure mag starten. MIDDELBURG - Een 33-jarige Terneuzenaar is verooi'deeld tot 240 uur dienstverlening wegens mishandeling van zijn vriendin, Ook legde de rechtbank in Middelbui-g hem donder dag een vooiwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden op. Beide straffen waren conform de eis. De man sloeg vorig jaar na een feestje in beschonken toestand zijn vriendin in el- kaai'. Zij liep daarbij diverse vei*wondingen op, waaronder een oogkasfractuur en gebroken tanden. De vrouw zou grie vende opmerkingen tegen de verdachte hebben gemaakt. VLISSINGEN - De politie Walcheren waarschuwt voor de praktijken van twee onbekende mannen. Eén van hen belt aan bij bejaarden met de mededeling dat zij bij een loterij een pi-ijs hebben gewonnen. De man zegt een cadeau bij zich te hebben en vraagt of hij het geschenk binnen mag uitpakken. De andex-e man zit ondertussen in de auto op de uitkijk. Bij een bejaarde vrouw in de Vlissingse wijk Paauwenburg is het de twee deze week gelukt een woning binnen te komen. In het pakket zat een pannenset van het merk Solingen. De vrouw weigerde de 'prijs' exx wist de man de deur uit te krijgen. MIDDELBURG - Een 33-jarige Terneuzenaar moet één week zitten voor bezit van een kleine hoeveelheid cocaïne. Tegen hem was wegens dimgshandel een j aar gevangenisstraf geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De rechtbank in Middelburg acht echter de aanklacht dat de man vanuit een woning in de Bomenbuuxt in heroïne en cocaïne heeft gehan deld niet bewezenDe vex-dachte heeft steeds volgehouden dat er in zijn woning gedeald was door twee mannen die daar bi- vakkeeixlen toen hijzelf in Den Haag verbleef. OOSTBURG - De politie hield woensdagavond in Oostburg een 47-jarige automobilist uit Maïdegem aan die met een al- coholpromillage van 0.6 promille over Rijksweg 58 reed. De man kreeg een transactie aangeboden en betaalde direct. Aan een 28-jai'ige autobestuurder uit Nieuw-Namen werd enkele uren later ook een dagvaarding uitgereikt. De man reed met een promillage van 0,8 promille over de Kauterstraat in zijn woonplaats. Iets meer dan het toegestane half promille. van onze medewerker Wim Roodnat DEN HAAG - Bij de Raad van j. State zijn gisteren wellicht voor j de laatste nxaal de degens ge- r kruist over het omstreden pro ject Cavelot, dat voorziet in de J bouw van 200 vakantiewoniii- I gen en een kuurhotel in Cad- zand Bad. Binnen twee maan den maakt de Raad van State bekend of het bestemmingsplan alsnog wordt goedgekeurd. De kans daarop lijkt overigens klein. Een onafhaixkelijk advi seur van de Raad van State heeft gerapporteerd dat er te weinig zekerheid is over de financiële haalbaax-heid van het plan. De Raad van State hecht meestal veel waarde aan ambtelijke ad viezen. Het advies sluit aan op de visie van het px-ovincie-be- stuur, dat een streep haalde door het bestemixiingsplan dat dooi de gemeenteraad van Oostburg was goedgekeirrd. De gemeente Oostburg is dan ook één van de appellanten in deze zaak. De eventuele exploi tant, Roompot Recreatie Be heer, is eveneens in beroep gegaan tegen het feit dat de pro vincie goedkeuring onthield aan het plan. Op een hoorzitting gistex-en bij de Raad van State kwamen ook de 'andersdenkenden' aan het woord. Het Actiecomité Redt Cadzand liet bij monde van voorzitter M. Hinsenkamp we ten dat de plannen veel te groot schalig zijn en dat een bouw hoogte van 25 meter uit den boze is. Namens vijf hoteleige naren zei mr. J. G. Hage dat de toexist juist naar Cadzand komt voor mst en ruimte, dat er nu al sprake is van overcapaciteit en dat de financiële onderbouwing van Roompot Recreatie Beheer rammelt. De accountant van Roompot Beheerbestreed dat. Hij liet we ten dat de diverse accommoda ties die Roompot in Zeeland ex ploiteert uitstekend draaien. Vorig jaar is de verhuur van zo- meiwoningen met acht procent gestegen en dit jaar wordt een stijging van tien procent voor zien. Mr. Hage wees echter op het feit dat er landelijk gezien sprake is van daling in het huren van vakantiewoningen. De drie leden van de Raad van State die over de kwestie moe ten beslissen, stelden meer vra gen over de eventuele noodzaak van een rapport over de milieu effecten dan over de financiële vraagtekens rond het project. van onze verslaggever TERNEUZEN - De organisato- ren van de Dox-psfeesten Zaamslag en wethouder K. van <jor Hoofd (midden-en kleinbe drijf) van Terneuzen hebben donderdag overleg gevoerd over de gerezen problemen. Het Zaamslagse comité had als van ouds het dorpsfeest gepland in het eerste weekeinde van sep- tenxber. In dat weekeinde hadden de bestuurders en mid- denstad in Terneuzen ook het grootse Stenen Beer-weekeinde e" de officiële opening van het nieuwe stadskantoor gedacht, kts wat in Zaamslag aanleiding- gaf tot woede. be wethouder maakte gisteren tijdens de bijeenkomst duide lijk dat het samenvallen van de activiteiten niet bewust is ge daan. De gemeente had zich la ten leiden door de agenda van staatssecretaris Van de Vonder- voort, die geen andex-e datum dan 3 september in haar agenda beschikbaar had. Van der Hoofd maakte dondex-dag met het Zaamslagse comité afspraken om de eventuele schade voor het dorpsfeest zoveel mogelijk te bepex-ken. Ook werd de toezeg ging gedaan dat de organisato ren gebxuik mogen maken van gemeentelijke faciliteiten zoals dranghekken en marktkramen. In de toekomst zal bij het maken van evenementenoverzichten nadrukkelijk met tijdstippen en andere activiteiten rekening worden gehouden. van onze verslaggever TERNEUZEN - De twaalf ver standelijk gehandicapten wa ren er donderdag aan het begin van de middag nog niet hele maal zeker van of ze een diplo ma naar huis mochten meene men, want ze moesten nog een examenonderdeel afleggen. Het verplaatsen van een blok op het computerscherm was voor de cursisten echter geen probleem, zodat ze allemaal een bloem en hun certificaat mee naar huis mochten nemen. Het Regionaal Overlegox-gaan Zorg Zeeuws-Vlaanderen en het ROC Westerschelde ver zorgden dit jaar voor de eerste maal een computercursus een- voudige tekstverwerking voor verstandelijk gehandicapten. Voor de vers tandeli jk gehandi - capten die baliewerk doen is de cux-sus heel handig", zegt Pa trick Dobbelaar; cursusbegelei- der voor het dagcentrum voor verstandelijk gehandicapten. „Naast het opnemen van de te lefoon kunnen ze nu ook stukjes tekst maken." Eerste keer Voor een aantal deelnemers aan de cursus was het de eex-ste keer dat ze een diploma haalden. Het was daarom niet meer dan lo gisch dat iedereen zich keurig in de kleren had gestoken. „In het begin was het best moeilijk", zegt Mark de Smet uit Oostburg. „Vooral het omgaan met de muis viel niet mee." Vervolg De Tex-neuzense Vera Brijssinck had veel plezier beleefd aan de cursus en hoopt dat er een ver volg komt. Dobbelaar laat we ten dat het zeker mogelijk is een vervolg te geven aan de cursus als daar voldoende belangstel- IJZENDIJKE - Op de achtste editie van het schoolzomerfeest in IJ zendijke worden morgen, zaterdag, uiteenlopende activiteiten als schminken, boogschieten, darts en doelschieten gehouden. Het feest begint om 9.45 uur met een lawaai-optocht vanaf de Markt, waaraan Muziekvereniging Geduld Overwint medewerking verleent. Jongeren kunnen ponyrijden of een rit maken met een ling voor is. „Volgend jaar is er in ieder geval een cursusaanbod voor vei-standelijk gehandicap ten. Het staat nu al vast dat ik me daax-mee ga bezighouden", zegt educatief werker Mario Haanraads-Everhartz. Dobbelaar verklaait dat er vol gend jaar in ieder geval een cur sus komt voor volwassenen die onder de sociale werkvoorzie ning vallen. Nuttig „Ze gaan steeds meer op zich zelf wonen", aldus de cursusbe geleider „Daarom is het heel nuttig een cursus te geven waai*- in de deelnemers leren hoe ze een maaltijd moeten samenstel len en hoe ze met een bepaald budget moeten omgaan." huifkar. Bovendien is er om 11.30 uur een demonstratie van pak- werkers met politiehonden en verzorgt Porky's western-dance- club uit Merelbeke om 13.30 en 15.15 uur optredens. Dartsclub Les Ainies is aanwezig om een dartswedstiijd in goede banen te leiden. Daarnaast draait de hele dag een rad van avontuur. Het schoolzo merfeest wordt gehouden aan het schoolplein van de rk basisschool Molenwerk en duurt tot 16.30 uur. van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti KLOOSTERZANDE - De ge meente Hontenisse weet nog niet hoe zij moet omgaan met de plicht die de provincie Zeeland heeft opgelegd, om aanvragers voor intensieve veehouderijen een Milieu Effect Rapportage te laten overleggen. De gemeente wacht de reactie van de provin cie hoe te handelen af, voordat zij halsoverkop aan varkens- boeren opdraagt een dergelijke rapportage op te stellen. De stichting Regionale Bestrij ding Varkens Invasie toonde zich donderdagavond in een hoorzitting zeer benieuwd naar wat de gemeente gaat doen, nu 27 juni jongstleden die 3VIER- plicht van kracht is geworden. Boeren moeten daarmee kun nen aantonen dat hun bedrijf geen milieuhinder veroorzaakt, dat zij over de benodigde mest productierechten beschikken en dat zij hun mest kwijt kun nen. De verplichting zou betekenen dat de gemeente de aanvragen van varkenshouder A van Ge- nugten uit Best voor 6650 var kens aan de Parallelweg in Walsoorden en van J. van Raak uit Hengstdijk voor vijftigdui zend kippen aan de Plattedijk, moet terugsturen na&r de aan vragers. Ook burgemeester T. Steenkamp erkende dat dit 'de zaak in een ander daglicht zou plaatsen'. Twijfels De RBVI sprak in de hooi-zitting over de ontwexpbeschikkingen voor beide zaken, haar twijfels uit de serieuze bedoelingen van pluimveehouder J. van Raak. Het feit dat deze enkel een aan vraag voor een milieuvergun ning en geen bouwvergunning had ingediend, vond de stich ting maar vreemd. Zij denkt dat Van Raak daardoor zijn kansen om inderdaad een kippenfarm te kunnen beginnen, danig heeft verkleind. De gemeenteraad heeft immers een voorberei- dingsbesluit genomen dat een beperking oplegt van een bouw blok tot duizend vierkante me ter. „Had hij een half jaar geleden de bouwvergunning aange vraagd, dan had die waar schijnlijk zó gehonoi-eerd moeten worden", oordeelde K. Steijaeri. De vertegenwoordi ger van de RBVT vond het bo vendien raar dat de aanvraag drie jaar is blijven liggen. Steij- aert erkende dat er juiddisch weinig tegen de pluimveehou- derij valt in te brengen, omdat het aantal kippen overeenkomt met slechts tweehonderd mest- varkens. Vertraging Van Raak, tevens eigenaar van een loon- en transportbedrijf, liet in een reactie weten dat hij door omstandigheden niet in de gelegenheid was zijn aanvraag eerder af te ronden, maar dat hij nog wel van plan was om ook een bouwvergunning te vragen. De vertraging zat 'm in het feit dat hij ook een mini-camping wilde beginnen, maar van dit plan heeft hijafgezien. Ook bij de aanvraag van Van Genugten, die niet op de zitting aanwezig was, plaatste de RBVI haar vi-aagtekens. Steijaert vroeg zich af of bij de bereke ningen van de geluidshinder van ventilatoren en vrachtwa genbewegingen, het geluid van de nabijgelegen betonfabriek Bleijko was meegenomen en of de gemeente wel voldoende heeft gekeken naar het besmet- tingsgevaai-. In zijn ogen heeft de gemeente te weinig rekening gehouden met de stankovexiast die nu in de praktijk bij be staande groen-labelstallen naar voren komt. De milieu-inspec tie bereiken regelmatig klach ten over stankgolven. De oor zaak daarvoor - ofwel door het spoelen van de mest, ofwel door vervoer van het brijvoer - is nog niet aangetoond, schreef de in specteur in een brief aan de RB- VI. TERNEUZEN Wandeltocht - De Wandelsport- vereniging Zeldenrust heeft de start van de Terneuzense wan deltocht moeten vei-plaatsen naar de basisschool Willibror- dus aan de Begoniastraat in Ter neuzen. Aanvankelijk zou 't Schelpenhoekje morgen (zater dag) als startplaats fungeren, maar door werkzaamheden moest er door de organisatie naar een andere locatie worden uitgekeken. De deelnemers kunnen vanaf zeven uur in de Willibrordusschool voor in schrijving terecht. De wande laars kunnen inschrijven voor de tochten van 60,35,21,14 en 7 kilometer. Het parcours is uitge zet richting Oost-Zeeuws- Vlaanderen. van onze verslaggeefster Pascalle Capetti KLOOSTERZANDE - Voor de huidige leerlingen van de groepen zeven van de basis scholen in de gemeente Honte nisse maakt het niet meer zo veel uit; zij krijgen dinsdag toch al hun verkeersdiploma. De nieuwe lesmethode is voor hen - tenminste, als ze slagen - niet meer nodig. Maar vanaf volgend jaar krijgen de kinde ren de betekenis van borden, voorrangsregels en gevaarlij ke verkeerssituaties voortaan spelendei*wijs, met hulp van de computer, bijgebracht. De directeuren van de basis scholen kregen donderdag uit handen van burgemeester T. Steenkamp de lespakketten uitgereikt. De gemeente had positief gereageerd op een ver zoek van de scholen om de nieuwe leermiddelen te mogen aanschaffen. De vorige waren sterk verouderd door de intro ductie van de nieuwe Wegen verkeerswet. Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland nam de helft van het benodigde bedrag a 20.000 gulden voor zijn rekening, de gemeente en de schol en elk een kwart. De nieuwe methode bereidt de Burgemeester T. Steenkamp reikte de directeuren van de basisscholen in Hontenisse donderdag de nieuwe verkeerslespakketten uit. foto Charles Strijd scholieren voor op het lande lijk theorie-examen en op het praktische examen dat in Hontenisse door Veilig Ver keer Nederland wordt afge legd. Meer dan vroeger wordt aandacht besteed aan de ver keersregels in de praktijk. On derdeel daarvan is een school pleinpakket, dat de basisscho len in staat stelt het geleerde op het schoolplein uit te pro beren. Een speciaal computer programma biedt daarnaast aan de jongere kinderen de mogelijkheid op speelse wijze, via puzzels, met veiligheid en verkeer kennis te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 33