Impasse in zaak Borrendamme PZC Walcheren heeft nieuwe fietspaden Ecoteams werken aan beter milieu •'Misbruik slagboom l Oesterdam wordt moeilijker gemaakt zeeland 17 Interimbestuur niet onvoorwaardelijk akkoord met werkhervatting directeur '^^&rmËÈÈÊm Dienstverlening na mishandeling Mannen leuren met loterijprijs Geld voor kinderfonds Eén week cel voor bezit drugs Boete voor te hoge promillages Politie bekeurt 469 hardrijders Kansen extra post ambulance Schouwen op korte termijn nihil 'Zorgboerderij' biedt ex-patiënt psychiatrie kans op leuke baan Bromfietser (17) zwaargewond vrijdag 4 juli 1997 van onze verslaggeefster 'Mariëtte Hitzert ZIERIKZEE - Directeur H. F. ïeegers van verzorgingshuis Borrendamme wijst de voor waarden waarop hij weer aan ]iet werk zou kunnen af. Als hij vóór volgende week woensdag geen overeenstemming bereikt piet het interim-bestuur, stapt Zeegers opnieuw naar de rech- jer. „Dan moet de kogel maar door de kerk. Ik zit al elf maan- Üen te wachten." gaat niet akkoord met het voorstel dat het interimbe stuur van Borrendamme hem Woensdag heeft gepresenteerd. j,,Ik kan het niet met de voor- Waarden eens zijn", zei Zeegers ^donderdag in een reactie. Van daag, vrijdag, bespreekt hij zijn Sportcentrum Westerschouwen krijgt speeltuin van onze verslaggeefster t BURGH-HAAMSTEDE - Bij het sport- en recreatiecentrum 'Westerschouwen wordt een E speeltuin aangelegd. Zo'n speelgelegenheid voor kinderen 5 stond al jarenlang op het wen- 'senlijstje van bedijfsleider L. ..Wolters. „In de omgeving zijn weinig mogelijkheden voor kin- We hopen ook dat ouders hierdoor gemakkelijker naar het sportcentrum komen." De aanleg van de speeltuin kost 35 duizend gulden. TDe speeltuin begint met elf speeltoestellen. In augustus komt de grootste attractie, een If klim- en klautertoestel' met 3glijbaan. Het is de bedoeling dat de speeltuin jaarlijks wordt uit- gebreid. De speeltuin is medio juli gereed. Daarnaast hoopt Wolters de campinghouders uit de omge- ving te kunnen interesseren om volgende zomer speeltoestellen te plaatsen in de tennishal. De kinderkennis van vorig jaar is l dit jaar niet voortgezet omdat 'J het evenement voor de exploi- I tant niet rendabel was. „Het is T' heel kostbaar", zegt de bedrijfs- leider. „Maar we hoeven alleen II maar quitte te spelen. antwoord met zijn advocaat. Voorzitter N. J. Ginjaar van het interimbestuur spreekt echter van 'een definitief voorstel'. „We hebben hem onze conclusie meegedeeld. Daar kan hij het wel of niet mee eens zijn. We moeten de zaak niet langer rek ken." Inhoud Geen van beiden wil ingaan op de precieze inhoud van het voorstel. Volgens Zeegers gaat het er echter niet om of hij kan aanblijven als directeur: „Ze zullen de uitspraak van de rech ter moeten eerbiedigen." Zee gers werd bijna een jaar geleden door het bestuur op non-actief gezet omdat hij niet in staat zou zijn de gewenste zorgvernieu wing in Borrendamme door te voeren. In januari dit jaar be paalde de kantonrechter dat het bestuur van het verzorgingshuis de directeur niet mocht ont slaan. Hij noemde 'constructief overleg' tussen beide partijen noodzakelijk. Geen stap verder Bestuur en directeur kwamen de daaropvolgende maanden echter geen stap verder. Zeegers volhardde in zijn weigering op te stappen, terwijl het bestuur vasthield aan het standpunt dat de directeur weg moest. Medio mei trad het bestuur uiteinde lijk zelf af omdat de onderhan delingenwaren vastgelopen. Vervolgens kreeg een interim bestuur onder leiding van WD- Eerste-Kamerlid Ginjaar de op dracht de problemen binnen de instelling op te lossen, nieuwe statuten op te stellen en de be noeming van een nieuw bestuur voor te bereiden. De gesprekken die volgden werden volgens Zeegers gekenmerkt door 'we derzijdse weerstanden'. Beide partijen hebben rapporten op tafel gelegd om hun betoog te staven. Personeel Het personeel van Borrendam me heeft zich steeds massaal achter zijn directeur geschaard. De ondernemingsraad, die in het najaar het vertrouwen in het bestuur opzegde, organiseerde verschillende protestacties. Daarbij werd het aftreden van het bestuur geëist en terugkeer van Zeegers. 'uV' Het niéuwe fietspad langs de Sint Jan ten Heere Sprink tussen Aagtelcerke en Domburg is vorige week gereed gekomen, foto Ruben van onze verslaggever DOMBURG - Walcheren is een aantal nieuwe, recreatieve fietspaden rijker. In het kader van de ruilverkaveling is on langs een achttienhonderd meter lang vrijliggend pad langs de Sint Jan ten Heere Sprink tussen Aagtekerke en Domburg gereed gekomen. Ten Oosten van Meliskerke is een paar honderd meter lang fietspad in asfalt aangelegd. Fietsers kunnen zo vanuit het dorp haar de rustige polder wegen peddelen. De ruilverkaveling Walcheren zorgt niet alleen dat boeren betere huiskavels krijgen, maai' legt ook de nadruk op de aanleg van wegen en fietspa den, zowel voor dagelijks ge bruik als voor recreatieve doeleinden. Recent is een be stek afgerond met daarin een forse lengte aan fietspaden. Natuurlijk Het fietspad langs de Sint Jan ten Heere Sprink is uitgevoerd met een natuurlijke verhar ding. Het talud van de water loop waarlangs het pad loopt, is extra schuin afgegraven zo dat het fietsen veiliger wordt en fietsers een leuk uitzicht heb ben op het water in de sloot en de begroeiing van de schui ne slootkant. Paarden zijn ver boden op dit pad. De aanleg van wegen en paden gaat dit jaar onverminderd voort. Er is inmiddels begon nen met de reconstructie van de Breeweg in Middelburg en de Gapingse Dreef bij Seroos- kerke. De werken aan de ver harding zijn voor de vakantie klaar. Na de vakantie is het de beurt aan de Kokerheulweg onder Vrouwenpolder, de We- rendijkseweg bij Meliskerke, de Zanddijkseweg nabij Veere en de Snouck Hurgronjeweg boven Gapinge. Er komen ro tondes op de kruising Galge- weg/Zwaanweg in Vlissingen, op de Valkenisseweg/ bij de Ruiser en op het kruispunt Strandweg/Zwaanweg bij Dishoek. De T-splitsing aan de Werendijkseweg-Noorden- dolfer wordt gereconstrueerd. Na de vakantie wordt ook een vrijliggend fietspad aangelegd langs de westkant van de We- rendijkseweg/Klaassesweg tot aan de Strandweg tussen Dishoek en Groot-Valkenisse. MIDDELBURG - Een 33-jarige Terneuzenaar is veroordeeld tot 240 uur dienstverlening wegens mishandeling van zijn vriendin. Ook legde de rechtbank in Middelburg hem donder dag een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden op. Beide straffen waren conform de eis. De man sloeg vorig jaar na een feestje in beschonken toestand zijn vriendin in el kaar. Zij liep daarbij diverse verwondingen op, waaronder een oogkasfractuur en gebroken tanden. De vrouw zou grie vende opmerkingen tegen de verdachte hebben gemaakt. VLISSINGEN - De politie Walcheren waarschuwt voor de praktijken van twee onbekende mannen. Eén van hen belt aan bij bejaarden met de mededeling dat zij bij een loterij een prijs hebben gewonnen. De man zegt een cadeau bij zich te hebben en vraagt of hij het geschenk binnen mag uitpakken. De andere man zit ondertussen in de auto op de uitkijk. Bij een bejaarde vrouw in de Vlissingse wijk Paauwenburg is het de twee deze week gelukt een woning binnen te komen. In het pakket zat een pannenset van het merk Solingen. De vrouw weigerde de 'prijs' en wist de man de deur uit te krijgen. Enige tijd geleden deed zich eenzelfde voorval voor in de omgeving van Paauwenburg. Een goed signalement van de twee man nen ontbreekt. Het is alleen bekend dat het om wat oudere mannen gaat, waarvan er één netjes gekleed gaat. OOST-SOUBURG - De UNICEF-loop van openbare basis school De Tweemaster in Oost-Souburg heeft 3801,50 opge bracht. De loop werd begin juni gehouden in het kader van een project om ondervoeding bij kinderen in ontwikkelings landen tegen te gaan. MIDDELBURG - Een 33-jarige Terneuzenaar moet één week zitten voor bezit van een kleine hoeveelheid cocaïne. Tegen hem was wegens drugshandel een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De rechtbank in Middelburg acht echter de aanklacht dat de man vanuit een woning in de Bomenbuurt in heroïne en cocaïne heeft gehan deld niet bewezen. De verdachte heeft steeds volgehouden dat er in zijn woning gedeald was door twee mannen die daar bi vakkeerden toen hijzelf in Den Haag verbleef. OOSTBURG - De politie hield woensdagavond in Oostburg een 47-jarige automobilist uit Maldegem aan die met een al coholpromillage van 0,6 promille over Rijksweg 58 reed. De man kreeg een transactie aangeboden en betaalde direct. Aan een 28-jarige autobestuurder uit Nieuw-Namen werd enkele uren later ook een dagvaarding uitgereikt. De man reed met een promillage van 0,8 promille over de Kauterstraat in zijn woonplaats. Iets meer dan het toegestane half promille. VLISSINGEN - Bij snelheidscontroles met radarapparatuur in Vlissingen. Middelburg en Biggekerke hebben politie en marechaussee donderdag 469 automobilisten betrapt op te snel rijden. De controles vonden plaats op de Koudekerkse- weg, de Kanaalweg, de Schroeweg en de Poelendaeleweg in Middelburg, op de Gerbrandystraat in Vlissingen en op de rondweg in Biggekerke. De hoogst gemeten snelheid vond plaats op de rondweg. Daar reed iemand 140 kilometer per uur. Op die weg geldt een maximumsnelheid van tachtig kilo meter per uur. van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - De kans dat- er fleze zomer een extra ambulan cepost op Schouwen-Duiveland is nihil. Wethouder P. W. Benevoets-Ringelberg heeft echter wel hoop geput uit een gesprek dat ze deze week heeft gevoerd met gedeputeerde G. L. C. M. De Kok. „Hij rea geerde bevestigend op mijn vraag of er nog hoop was voor - Schouwen-Duiveland", vertelt de wethouder. „We hebben een opening gemaakt naar overleg. Ik ben er niet zwaarmoedig over." In september worden de resultaten verwacht van een re gionaal onderzoek naar finan- cieringsbronnen voor de ambu- De traumahelikopter die deze zomer als experiment wordt in- f gezet in Zeeland biedt volgens Berrevoets een oplossing voor I de ernstigste gevallen waar de ■ambulance niet op tijd bij kan zijn. „Juist in de erge gevallen kom je tekort als de ambulance de vijftien-minutennorm over schrijdt", vindt ze. „Voor de minder ernstige gevallen is er de ambulance. En de helikopter vertrekt vanaf de Maasvlakte. Dat is een voordeel voor Schou wen-Duiveland." De gemeente raad van Schouwen-Duiveland wil twee extra ambulancepos ten op het eiland, één in Burgh- Haamstede en één in Bruinisse omdat de ambulance vanuit Zierikzee te vaak niet binnen vijftien minuten op de plaats des onheils kan zijn. Vooral in de zomer is het probleem nijpend, ondanks de extra post op Neel- tje Jans. De gemeente weigert echter zelf op te draaien voor de kosten van extra ambulance posten. BROUWERSDAM Braderie - Op het jachthaven terrein van Marina Port Zélan- de vindt woensdag 16 juli een braderie plaats. Van 10 tot 17 uur staan er een groot aantal kramen, een springkussen, een draaimolen en speel werktuigen voor de jeugd. 's-Middags rijdt de stoomtram vanaf bezoekers centrum De Punt naar Port Zé- lande en terug. Marina Port Zé- lande ligt aan de Brouwersdam (N57) tussen Ouddorp en Renes- se. De braderie wordt herhaald op vrijdag 15 augustus. Ivan onze verslaggever ITHOLEN - Om misbruik van de parallelweg van de Oesterdam terug te dringen, heeft de pro vincie het gebruik van de slag bomen veranderd. Verkeer van Tholen naar Zuid-Beveland kan de slagbomen voortaan al- leen nog bedienen met een in- K steekkaart. Daarmee vervalt de cijfercode-functie. De maatre gel moet vooral het recreatie- verkeer op de parallelweg in dammen. e Provincie beperkt de uitgifte |7 ^an insteekkaarten. Per (land bouwbedrijf verstrekt ze voortaan maximaal twee gratis kaarten. Wie meer kaarten Wenst, betaalt 25 gulden per Srik. Passanten die zelden van !*e Parallelweg gebruik maken, J kunnen toch een kaart kopen in het bedieningsgebouw van de Bergsediepsluis. Overigens blij ven de eerder verstrekte kaarten wel geldig, waarbij het mogelijk is betaald statiegeld terug te vragen. Kaarthouders zijn hier over geïnformeerd. Voor verkeer van Zuid-Beve land richting Tholen verandert er niets. Alleen de in te toetsen cijfercode (die daar wel van kracht blijft) wordt vaker dan voorheen gewijzigd, 's Avonds en 's nachts, tussen 21.00 en 8.00 uur, staan de slagbomen om hoog en is de parallelweg dus zonder kaarten en codes toe gankelijk. 's Winters worden de slagbomen verwijderd. De pro vincie wijst erop dat de ver- keersgeboden er blijven gelden. Dat betekent dat op grote delen van de parallelweg alleen lang zaam gemotoriseerd verkeer is toegestaan, zoals tractoren. L. Grootjans (links) en J. Zandee van het Borselse ecoteam. De leden hebben hun milieuvriendelijk gedrag op bijna alle punten ver beterd. foto Dirk-Jan Gjeltema Wel of geen lege blikken kattenvoer omspoelen? van onze verslaggeefster Caroline Moerland OVEZANDE - Wereldleiders behaalden vorige week nul komma nul resultaat tij dens een milieutop in New York. Dat het werken aan betereomgeving op kleine schaal beter gaat, blijkt uit de resultaten van ecoteams. Een Borsels clubje bijvoor beeld heeft een lagere rekening bij het nutsbedrijf en zet minder afval voor de deur. Alleen het autorijden, dat blijft een moeilijk punt. 'Hoe kun je nu je wagen la ten staan als er maar één bus per uur gaat? „Kijk", wijst L. Grootjans uit Ovezande, „in dit restaurant hebben ze losse suiker klontjes en serveren ze koffiemelk in een kannetje. Dal scheelt een berg verpak kingsmateriaal." J, Zandee uit 's-Graven- polder: „Da's nou typisch iets waar je op gaat letten." Grootjans en Zandee maken deel uit van één van de dertien ecoteams die Zeeland vorig jaar telde. Zaterdag komen ze voor de laatste keer bij elkaar. Dan bekijken ze wat hun bijdrage is geweest aan een beter milieu. Levensstijl Lid zijn van een ecoteam betekent in een kleine groep werken aan een duurzamere levensstijl. De deelnemers doen dat door bij te houden hoeveel afval ze produceren. hoeveel gas, water en electriciteit ze ver bruiken en hoeveel autokilometers ze af leggen. Eén keer in de maand komen ze bij elkaar en bespreken samen hoe ze hun scores kunnen verbeteren. Na acht bijeen komsten heft het team zichzelf weer op. „Lid van een ecoteam zijn kost veel min der tijd dan je in het begin denkt", zegt Zandee. „Je bent één avond in de vier of vij f weken kwijt. Verder schrijf je eens per week de standen op. Dat is een kwestie van de deur van de meterkast open en het meetboek erbij. En als ik benzine ga tan ken, noteer ik de kilometerstand op 't bon netje." En hoe meet je dan de hoeveelheid afval? „Op de personenweegschaal gaan staan met de vuilniszak." Tips Tijdens elke ontmoeting komt een ander thema aanbod. De bij eenkomsten zijn be doeld om elkaar te stimuleren en om tips uit »te wisselen. Zo heeft; het team op de avond dat het thema water aan bod kwam, iemand van Delta Nutsbedrijven uitgenodigd. „We zijn toch maar een stel leken", verklaart Grootjans. „Op sommi ge vragen heb je gewoon geen antwoord. Zo hebben we bijvoorbeeld een discussie gehad of je lege blikken van honden- en kattenvoer nou wel of niet moet omspoe len." Grootjans laat een computeruitdraai zien waarop de scores van het team staan ver meld. Ze heeft die gekregen via de Zeeuw se Miliefederatie in Goes, het provinciale stéunpunt. De leden hebben hun milieu vriendelijk gedrag op bijna alle punten verbeterd. En ten opzichte van de gemid delde Nederlander scoren ze beduidend lager, behalve waar het gaat om autorij den. „Een plattelandssituatie, hé", ver ontschuldigt Zandee het team. Vertalen Via de stuurgroep lokale agenda 21 maak te Grootjans kennis met het begrip eco team. De stuurgroep probeert de afspra ken van de globale milieuconferentie in Rio de Janeiro in 1992 te vertalen naar de plaatselijke situatie. Deelname aan een ecoteam leek een goede manier om op het lokale vlak te werken aan een schonere omgeving. De stuurgroep belegde daarom een informatieavond voor de Borselse ge meenteraad. Zandee, raadslid voor de SGP/GPV/RPF was één van de eersten die zich aanmeldde. Vinden ze het niet demotiverend dat de wereldleiders er niet in slagen iets voor het milieu te doen? „Aan de ene kant wel, aan de andere kant niet", zegt Zandee. Als ik niet begin, wie dan wel?" „Dat milieu vriendelijke producten vaak duurder zijn dan 'gewone', dat vind ik wel eens fruste- rend", zegt Grootjans. Zandee: „Op dat punt zou de overheid ook z'n steentje kun nen bijdragen." van onze verslaggever Frank Balkenende KLOETINGE - De gemeente Goes werkt planologisch mee aan de vestiging van een zoge heten zorgboerderij tussen Kloetinge en Kapelle. Het plan van de familie Van Oostrum uit Kapelle behelst de oprichting van een intensief landbouwbe drijf waar vier tot acht mensen met een psychiatrisch verleden aan de slag kunnen. Dat vergt de bouw van een landbouwschuur aan het Moerweegje en een wooncomplex aan de Kapelse- weg. Elders in het land lopen al dergelijke landbouwzorgpro- jecten. De Van Oostrums zouden met hun plan de eerste in Zee land zijn. De familie Van Oostrum bezit aan het Moerweegje, de Kapel- seweg en omgeving enkele land- bouwpercelen. Ze wil daar al langer een boerderij beginnen. Door ervaringen in eigen kring kwam ze op het idee van een landbouwzorgproject voor ex- psychiatrische patiënten. Met enige begeleiding kunnen ze op die manier een leuke baan be machtigen, Initiatiefnemer W. van Oostrum heeft hierover in middels contacten gelegd met zorgleverancier Emergis en het (agrarisch) Studiecentrum Zee land in Aardenburg. Hij is ver heugd over de positieve reacties op het planOok met Staatsbos beheer is hij in gesprek om na te gaan of een stuk natuurontwik keling met het werk-zorgpro- ject valt te combineren. Van Oostrum hoopt dat ook andere organisaties steun aan het pro ject willen verlenen. „Alleen kun je dit niet realiseren, je hebt verschillende disciplines no- dig." Het gaat om een voorlopig nog globaal plan omdat hij eerst het principebesluit van het dage lijks gemeentebestuur van Goes wilde afwachten. Nu Goes (on der voorwaarden) het project planologisch steunt, wil Van Oostrum het resterende halfjaar spijkers met koppen slaan. „Ik hoop toch volgend jaar aan de slag te kunnen." Fruitteelt vormt de ruggegraat van het toekomstige bedrijf, waarbij ook verkoop aan huis tot de mo gelijkheden behoort. „Ook het houden van kleinvee behoort tot de mogelijkheden. Het moet in elk geval een arbeidsintensief bedrijf worden onder leiding van iemand die gevoel heeft voor deze categorie medewer kers. Ook kan voorlichting over het project op de een of andere manier een accent krijgen." Naast de bouw van een land bouwschuur aan het Moerweeg je dient aan de Kapelseweg een aantal appartementen - „vier of vijf" - te verrijzen voor de huis vesting van personeel. Voorlo pig gaat Van Oostrum ervan uit dat het bedri j f zichzelf bedruipt ofwel dat de investering vol doende rendeert. Voor een ren dabele omvang is inmiddels ex tra grond aangekocht. Van Oostrum heeft goede hoop dat het project wordt verwezenlijkt. In Overijssel bestaat voor ver standelijk gehandicapten een zorgboerderij, die erg goed draait. In het Brabantse Ulven- hout wordt een soortgelijk pro ject voorbereid. BRUINISSE Visserijdagen - De Visserijda- gen in Bruinisse worden gehou den van donderdag 17 tot en met zaterdag 19 juli. Het evenement markeert traditioneel de ope ning van het mosselseizoen, BURGH-HAAMSTEDE Theaterrondleidingen - Muse um de Burghse Schoole verzorgt deze zomer in samenwerking met de SRAW (Stichting Recre atieactiviteiten Westerschou wen) opnieuw zes theaterrond leidingen langs de Karolingi sche Burcht, de Burghse Schole en de Nederlands Hervormde kerk. De eerste rondleiding vindt plaats op dinsdag 15 juli om 19 uur. r ZIERIKZEE - Een zeventienja rige bromfietser uit Zierikzee is woensdagmiddag zwaarge wondgeraakt bij een aanrijding met een vuilniswagen op het Groene Weegje in zijn woon plaats. De bromfietser reed rond 13.30 uur met flinke snelheid de rij baan op. Zowel zijn uitzicht als dat van de 39-jarige bestuurder van de vuilniswagen werd ech ter sterk belemmerd door bos schages in de berm. Het slacht offer werd geschept en ongeveer tien meter meegesleept. Hij werd zwaargewond afgevoerd naar het ziekenhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 31