Plan 'zorgboerderij' kansrijk Walcheren heeft nieuwe fietspaden Ecoteams werken aan beter milieu Reimerswaal wil sportcomplexen snel privatiseren iGS akkoord met bouw appartementen in wijk Goese Meer zeeland b 17 Werk in landbouw nabij Kloetinge voor mensen met psychiatrisch verleden ■Goes maakt plan rotonde bij Klein Frankrijk Dienstverlening na mishandeling Mannen leuren met loterijprijs Geld voor kinderfonds Eén week cel voor bezit drugs Boete voor te hoge promillages Politie bekeurt 469 hardrijders Klein rechts toch tegen Borsels gedoogbeleid Bonte reuzenstoet trekt door Bergen op Zoom Borsele vraagt Wijers garantie voor veiligheid Tractorpulling Kapelle afgelast vrijdag 4 juli 1997 i/anonze verslaggever -rank Balkenende aOETINGE - De gemeente 3oes werkt planologisch mee ian de vestiging van een zoge- leten zorgboerderij tussen Üoetinge en Kapelle. Het plan ran de familie Van Oostrum uit iapelle behelst de oprichting ran een intensief landbouwbe drijf waar vier tot acht mensen net een psychiatrisch verleden aan de slag kunnen. Dat vergt de jouw van een landbouwschuur aan het Moerweegje en een wooncomplex aan de Kapelse- veg. Elders in het land lopen al iergelijke landbouwzorgpro- j ecten. De Van Oostrums zouden net hun plan de eerste in Zee and zijn. De familie Van Oosti-um bezit ian het Moerweegje, de Kapel- ;eweg en omgeving enkele land- 1 )ou\vpercelen. Ze wil daar al anger een boerderij beginnen. )oor ervaringen in eigen kring cwam ze op het idee van een andbouwzorgproject voor ex- )syclnatrische patiënten. Met van onze verslaggever iGOES - De rotonde Ringbaan- West/Middelburgsestraat is nog niet klaar of de Goese wethou der C. R. M. M. Linssen van ver keer zint op een nieuw verkeers plein. De gemeente gaat de komende tijd de verbetering van het kruispunt Ringbaan- West/Klein Frankrijk/Van Ho- voorbereiden. Dat is een kruising die in Zee land zeer slecht scoort. Overste ken en afslaan leidt nogal eens j tot aanrijdingen, die in veel ge vallen aflopen met letsel. Lins sen wil het plan panklaar heb ben met het oog op een nieuwe 'subsidiepot die het ministerie van Verkeer en Waterstaat wil voor de verbetering van 'black spots' in steden. Hoe- wel de gemeente nog geen cent heeft gespaard voor een tweede verkeersplein, verwacht Lins- sen tezijnertijd het geld toch bij .{'elkaar te schrapen. enige begeleiding kunnen ze op die manier een leuke baan be machtigen. Initiatiefnemer W. van Oostrum heeft hierover in middels contacten gelegd met zorgleverancier Emergis en het (agrarisch) Studiecentrum Zee land in Aardenburg. Hij is ver heugd over de positieve reacties op het plan. Ook met Staatsbos beheer is hij in gesprek om na te gaan of een stuk natuurontwik keling met het werk-zorgpro- ject valt te combineren. Van Oostrum hoopt dat ook andere organisaties steun aan het pro ject willen verlenen. „Alleen kun je dit niet realiseren, je hebt verschillende disciplines no dig." Fruitteelt Het gaat om een voorlopig nog globaal plan omdat hij eerst het principebesluit van het dage lijks gemeentebestuur van Goes wilde afwachten. Nu Goes (on der voorwaarden) het project planologisch steunt, wil Van Oostrumhet resterende halfjaar spijkers met koppen slaan. „Ik hoop toch volgend jaar aan de slag te kunnen." Fruitteelt vormt de ruggegraat van het toekomstige bedrijf, waarbij ook verkoop aan huis tot de mo gelijkheden behoort. „Ook het houden van kleinvee behoort tot de mogelijkheden. Het moet in elk geval een arbeidsintensief bedrijf worden onder leiding van iemand die gevoel heeft voor deze categorie medewer kers. Ook kan voorlichting over het project op de een of andere manier een accent krijgen." Huisvesting Naast de bouw van een land bouwschuur aan het Moerweeg je dient aan de Kapelseweg een aantal appartementen - „vier of vijf" - te verrijzen voor de huis vesting van personeel. Voorlo pig gaat Van Oostrum ervan uit dat het bedrijf zichzelf bedruipt ofwel dat de investering vol doende rendeert. Voor een ren dabele omvang is inmiddels ex tra grond aangekocht. Van Oostrum heeft goede hoop dat het project wordt verwezenlij kt. In Overijssel bestaat voor ver standelijk gehandicapten een zorgboerderij, die erg goed draait. In het Brabantse Ulven- hout wordt een soortgelijk pro ject voorbereid. Het nieuwe fietspad langs de Sint Jan ten Heere Sprink tussen Aagtekerke en Domburg is vorige week gereed gekomen. foto Ruben Oreel van onze verslaggever DOMBURG - Walcheren is een aantal nieuwe, recreatieve fietspaden rijker. In het kader van de ruilverkaveling is on langs een achttienhonderd meter lang vrijliggend pad langs de Sint Jan ten Hee re Sprink tussen Aagtekerke en Domburg gereed gekomen. Ten Oosten van Melis- kerke is een paar honderd meter lang fietspad in asfalt aangelegd. Fietsers kun nen zo vanuit het dorp naar de rustige pol derwegen peddelen. Dë ruilverkaveling Walcheren zorgt niet alleen dat boeren betere huiskavels krij gen, maar legt ook de nadruk op de aanleg van. wegen en fietspaden, zowel voor da gelijks gebruik als voor recreatieve doel einden. Recent is een bestek afgerond met daarin een forse lengte aan fietspaden. Natuurlijk Het fietspad langs de Sint Jan ten Heere Sprink is uitgevoerd met een natuurlijke verharding. Het talud van de waterloop waarlangs het pad loopt, is extra schuin afgegraven zodat het fietsen veiliger worclt en fietsers een leuk uitzicht hebben op het water in de sloot en de begroeiing van de schuine slootkant. Paarden zijn verboden op dit pad. De aanleg van wegen en paden gaat dit jaar onverminderd voort. Er is inmiddels begonnen met de reconstructie van de Breeweg in Middelburg en de Gapingse Dreef bij Serooskerke. De werken aan de verharding zijn voor de vakantie klaar. Na de vakantie is het de beurt aan de Koker- heulweg onder Vrouwenpolder, de Weren- dijkseweg bij Meliskerke, de Zanddijkse- weg nabij Veere en de Snouck Hurgronjeweg boven Gapinge. Er komen rotondes op de kruising Galgeweg- /Zwaanweg in Vlissingen, op de Valkenis- seweg/ bij de Ruiser en op het kruispunt Strand weg/Zwaan weg bij Dishoek. DeT- splitsing aan de Werendijkseweg-Noor- dendolfer wordt gereconstrueerd. Na de vakantie wordt ook een vrijliggend fietspad aangelegd langs de westkant van de Weren dij kseweg/Klaassesweg tot aan de Strandweg tussen Dishoek en Groot- Valkenisse. MIDDELBURG - Een 33-jarige Terneuzenaar is veroordeeld tot 240 uur dienstverlening wegens mishandeling van zijn vriendin. Ook legde de rechtbank in Middelburg hem donder dag een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden op. Beide straffen waren conform de eis. De man sloeg vorig jaar na een feestje in beschonken toestand zijn vriendin in el kaar. Zij liep daarbij diverse verwondingen op. waaronder een oogkasfractuur en gebroken tanden. De vrouw zou grie vende opmerkingen tegen de verdachte hebben gemaakt. VLISSINGEN - De politie Walcheren waarschuwt voor de praktijken van twee onbekende mannen. Eén van hen belt aan bij bejaarden met de mededeling dat zij bij een loterij een prijs hebben gewonnen. De man zegt een cadeau bij zich'te hebben en vraagt of hij het geschenk binnen mag uitpakken. De andere man zit ondertussen in de auto op de uitkij k. Bij een bejaarde vrouw in de Vlissingse wijk Paauwenburg is het de twee deze week gelukt een woning binnen te komen. In het pakket zat een pannenset van het merk Solingen. De vrouw weigerde de 'prijs' en wist de man de deur uit te krijgen. Enige tijd geleden cleed zich eenzelfde voorval voor in de omgeving van Paauwenburg. Een goed signalement van de twee man nen ontbreekt. Het is alleen bekend dat het om wat oudere mannen gaat, waarvan er één netjes gekleed gaat. OOST-SOUBURG - De UNICEF-loop van openbare basis school De Tweemaster in Oost-Souburg heeft 3801,50 opge bracht. De loop werd begin juni gehouden in het kader van een project om ondervoeding bij kinderen in ontwikkelings landen tegen te gaan. MIDDELBURG - Een 33-jarige Terneuzenaar moet één week zitten voor bezit van een kleine hoeveelheid cocaine. Tegen hem was wegens drugshandel een jaar gevangenisstraf geëist, waai-van drie maanden voorwaardelijk. De rechtbank in Middelburg acht echter de aanklacht dat de man vanuit een woning in de Bomenbuurt in heroïne en cocaïne heeft gehan deld niet bewezen. De verdachte heeft steeds volgehouden dat er in zijn woning gedeald was door twee mannen die daar bi vakkeerden toen hijzelf in Den Haag verbleef. OOSTBURG - De politie hield woensdagavond in Oostburg een 47-jarige automobilist uit Maldegem aan die met een al coholpromillage van 0,6 promille over Rijksweg 58 reed. De man kreeg een transactie aangeboden en betaalde direct. Aan een 28-jarige autobestuurder uit Nieuw-Namen werd enkele uren later ook een dagvaarding uitgereikt. De man reed met een promillage van 0,8 promille over de Kauterstraat in zijn woonplaats. Iets meer dan het toegestane half promille. VLISSINGEN - Bij snelheidscontroles met radarapparatuur in Vlissingen, Middelburg en Biggekerke hebben politie en marechaussee donderdag 469 automobilisten betrapt op te snel rijden. De controles vonden plaats op de Koudekerkse- weg, de Kanaalweg, de Schroeweg en de Poelendaeleweg in Middelburg, op de Gerbrandystraat in Vlissingen en op de rondweg in Biggekerke. De hoogst gemeten snelheid vond plaats op de rondweg. Daar reed iemand 140 kilometer per uur. Op die weg geldt een maximumsnelheid van tachtig kilo meter per uur. van onze verslaggever -GOES - Het Goese Meer BV kan „beginnen met de bouw van twee appartementenblokken en een «clubhuis voor golfers aan de Het dagelijks provin ciebestuur heeft geen bezwaar tegen de gekozen snelle plano logische procedure. De bouw op het terrein van de golfbaan stuit echter op breed protest van de bewoners uit de wijk Goese i Meer. Bijna honderd bewoners heb ben in maart een collectief be ondertekend te gen het bouwplan. Het verweer is vooral planologisch van aard. Veel bewoners wisten niet beter of er zou een hotel op die plaats komen. De voor hen plotselinge en in hun ogen rigoreuze wijzi ging van de bestemming is niet aanvaardbaar. Ook hebben ze moeite met de gekozen procedu re. re, die de bouw relatief snel mo gelijk maakt, vooruitlopend op ;een wijziging van het bestem mingsplan. Plan 4Het plan van het Goese Meer BV is overigens soberder dan aan hankelijk de bedoeling was. Na- dat omwonenden bezwaar ppaaktentegen de bouw van drie is dat aantal na bemid- deling door de gemeente terug gebracht naar twee. Ook is meer rekening gehouden met 'zicht lijnen'. Dat compromis was voor een raadsmeerheid van CDA WD en SGP/GPV/RPF acceptabel. PvdA, D66 en GroenLinks weigerden mee te werken aan de appartementen- bouw, die naar hun smaak niet past in het voor het Goese Meer kenmerkende open landschap. Zij vinden dat dit soort com plexen thuishoren in of rond de binnenstad. HEINKENSZAND - Hoewel de SGP/GPV/RPF in Borsele aan vankelijk gematigd positief leek te staan tegenover een re gionaal gedoogbeleid voor soft drugs, heeft de fractie donder dagtijdens de raadsvergadering toch tegengestemd. De drie kleine rechtse partijen waren de enige die zich niet in een gedoogbeleid konden vin den. Alle andere fracties stem den wel voor. BRUINISSE Visserijdagen - De Visserijda- gen in Bruinisse worden gehou den van donderdag 17 tot en met zaterdag 19 juli. Het evenement markeert traditioneel de ope ning van het mosselseizoen. bergen OP ZOOM - Zondag hekt door de binnenstad van Bergen op Zoom een bonte reu zenstoet. De vereniging Bergse jptadsreuzen heeft ter gelegen- beid van haar tienjarig bestaan reuzengroepen uit binnen- en buitenland uitgenodigd. Na tuurlijk zijn ook de Bergse Stadsreuzen Jan Metten Lip- Peu, Trui van den Toren en hun kinderen Toontje en Marieke van de partij. De buitenlandse reuzengroepen ^arriveren op zaterdag in Bergen °P Zoom. Zij worden ontvangen m een feesttent op de Gedempte Haven. Daar zal van 17 tot 23 uur een reuzenborrel worden gedronken, met muziek van het bjoOrkèst. Dit feest is voor ie dereen gratis toegankelijk. De stoet vertrekt zondag om 14 uur vanaf de Gedempte Haven. De rondgang eindigt om 16 uur op de Grote Markt, waar een Middeleeuws spel zal worden opgevoerd. Achttien reuzengezelschappen uit vijf landen zullen komend weekeinde aan de stoet deelne men. Daarnaast lopen er narren en middeleeuwse figuren van de Fantasy Games groep mee. Al met al zo'n 850 personen. Enke le reuzengroepen brengen hun eigen orkest mee, maar ook spe ciaal voor de stoet samengestel de orkesten van Bergse muzikanten zullen het geheel opluisteren. Stadsbeiaardier Teeuw Ambagts speelt van 13.30 tot 14 uur reuzenliederen. L. Grootjans (links) en J. Zandee van het Borselse ecoteam. De leden hebben hun milieuvriendelijk gedrag op bijna alle punten ver beterd. foto Dirk-Jan Gjeltema Wel of geen lege blikken kattenvoer omspoelen van onze verslaggeefster Caroline Moerland OVEZANDE - Wereldleiders behaalden vorige week nul komma nul resultaat tijdens een milieutop in New York. Dat het werken aan een betere omgeving op kleine schaal be ter gaat, blijkt uit de resulta ten van ecoteams. Een Borsels clubje bijvoorbeeld heeft een lagere rekening bij het nutsbe drijf en zet minder afval voor de deur. Alleen het autorijden, dat blijft een moeilijk punt. 'Hoe kun je nu je wagen laten staan als er maar één bus per uur gaat?' „Kijk", wijst L. Grootjans uit Ovezande, „in dit restaurant hebben ze losse suikerklontjes en serveren ze koffiemelk in een kannetje. Dat scheelt een berg verpakkingsmateriaal. J. Zandee uit 's-Gravenpolder: „Da's nou typisch iets waar je opgaat letten." Grootjans en Zandee maken deel uit van één van de dertien ecoteams die Zeeland vorig jaar telde. Zaterdag komen ze voor de laatste keer bij elkaar. Dan bekijken ze wat hun bij drage is geweest aan een beter milieu. Lid zijn van een ecoteam bete kent in een kleine groep wer ken aan een duurzamere le vensstijl. De deelnemers doen dat door bij te houden hoeveel afval ze produceren, hoeveel gas, water en electriciteit ze verbruiken en hoeveel auto kilometers ze afleggen. Eén keer in de maand komen ze bij elkaar en bespreken samen hoe ze hun scores kunnen ver beteren. Na acht bijeenkom sten heft het team zichzelf weer op. Tijd „Lid van een ecoteam zijn kost veel minder tijd dan je in het begin denkt", zegt Zandee. „Je bent één avond in de vier of vijf. weken kwijt. Verder schrijf je eens per week de standen op. Dat is een kwestie van de deur van de meterkast open en het meetboek erbij. En als ik ben zine ga tanken, noteer ik de ki lometerstand op 't bonnetje." En hoe meet je dan dehoeveel- heid afval? „Op de personen weegschaal gaan staan met de vuilniszak." Tijdens elke ontmoeting komt een ander thema aan bod. De bijeenkomsten zijn bedoeld om elkaar te stimuleren en om tips uit te wisselen. Zo heeft het team op de avond dat het thema water aan bod kwam, iemand van Delta Nutsbedrij ven uitgenodigd. „Wezijn toch maar een stel leken", verklaart Grootjans. „Op sommige vra gen heb je gewoon geen ant woord. Zo hebben we bijvoor beeld een discussie gehad of je lege blikken van honden- en kattenvoer nou wel of niet moet omspoelen." Grootjans laat een computer uitdraai zien waarop de scores van het team staan vermeld. Ze heeft die gekregen via de Zeeuwse Müiefederatie in Goes, het provinciale steun punt. De leden hebben hun mi lieuvriendelijk gedrag op bij na alle punten verbeterd. En ten opzichte van de gemiddel de Nederlander scoren ze be duidend lager, behalve waar het gaat om autorijden. „Een plattelandssituatie, hé", ver ontschuldigt Zandee het team. Via de stuurgroep lokale agen da 21 maakte Grootjans ken nis met het begrip ecoteam. De stuurgroep probeert de af spraken van de globale milieu conferentie in Ri o de J aneiro in 1992 te vertalen naar de plaat selijke situatie. Deelname aan een ecoteam leek een goede manier om op het lokale vlak te werken aan een schonere omgeving. De stuurgroep be legde daarom een informatie avond voor de Borselse ge meenteraad. Zandee, raadslid voor de SGP/GPV/RPF was één van de eersten die zich aanmeldde. Vinden ze het niet demotive rend dat de wereldleiders er niet in slagen iets voor het mi lieu te doen? „Aan de ene kant wel, aan de andere kant niet", zegt Zandee. Als ik niet begin, wie dan wel?" „Dat milieu vriendelijke producten vaak duurder zijn-dan 'gewone', dat vind ik wel eens frusterend", zegt Grootjans. Zandee: „Op dat punt zou de overheid ook z'n steentje kunnen bijdra gen." van onze verslaggever Marten de Jongh KRUININGEN - De privatise ring van de Reimerswaalse sportcomplexen moet rond zijn voor de verkiezingen van vol gend jaar. Dat is het streven van het dagelijks gemeentebestuur van Reimerswaal. De clubs worden dit najaar uitvoerig ge- informeerd over de voorstellen van het college. De operatie moet zowel de gemeente als de verenigingen profijt opleveren. Wethouder J. W. P. Cornelissen (CDA): „Het is niet zo dat we al le voordelen naar ons toehar- ken." Met name voetbalverenigingen en tenniscomplexen krijgen te maken met de plannen. Het gaat om privatisering van het beheer van velden en accommodaties. De terreinen zelf blijven eigen dom van de gemeente. Het beleid past in het streven de overheidsbemoeienis terug te dringen daar waar dat zinvol is. Voor de gemeente bedraagt de geraamde nettowinst 25 mille. „Maar dat bedrag is op dit mo ment niet meer dan een slag in de lucht", aldus Cornelissen. „Is er inderdaad winst dan moet dat weer ten goede komen aan de burgers." Een suggestie daar voor is teruggave, onder meer via de onroerende-zaakbelas- ting (ozb). Binnen het college bestaat in middels overeenstemming over een privatiserings voorstel. Cor nelissen wil op dit moment niet ingaan op de details omdat hij eerst de verenigingen wil infor meren. Gesprekken met de clubs staan gepland vóór dit na jaar. „In het algemeen is het zo dat er ook voor de verenigingen geld beschikbaar komt", aldus de wethouder. „Het kan voor clubs een financieel pluspunt opleveren. Zij moeten daar dan wel bepaalde prestaties tegen over stellen." Worden alle be trokken partijen het nog voor de verkiezingen eens dan is de klus daarmee nog niet geklaard. De uitwerking van het beleid zal meer tijd vragen. „Want het is niet de bedoeling om bijvoor beeld een gebouw in deplorabe le toestand over te dragen." Geheel los van de plannen voor de sportcomplexen staat de pri vatisering van de Reimerswaal- hal in KruiningenDe bedoeling is dat daar eind dit jaar al duide lijkheid over komt. Ambtelijk is al eens een structureel financi eel voordeel voor de gemeente becijferd van ongeveer 35 mille. Het betreft een voorlopige ra ming. van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - Wanneer goed opgeleide werknemers de Borsselse kerncentrale verlaten met het oog op de sluiting in 2004, kan dat gevolgen hebben voor de veiligheid. Die waar schuwing krijgt minister Wijers van Economische Zaken van het Borselse college van burge meester en wethouders. Het col lege vraagt de minister per brief hoe hij de veiligheid van de cen trale in de nabije toekomst denkt te kunnen waarborgen. Het is al langer bekend dat bur gemeester en wethouders van Borsele zich zorgen maken om de werkgelegenheid in de ge meente wanneer de kerncentra le sluit. Ze zouden Borssele dan ook graag behouden als locatie voor de productie van elektrici teit en vragen Wijers aandacht daarvoor. Want, zo staat er in de brief 'Wij hier in Zeeland menen immers nog steeds dat werk. werk en nog eens werk het speerpunt van het Haagse be leid is.' Verder is het dagelijks gemeen tebestuur van Borsele teleurge steld dat er nog steeds geen overleg is geweest met het mi nisterie over deze kwestie. 'On ze bereidheid om constructief mee te blijven werken aan het rijksbeleid met betrekking tot kernenergie en kernafval wordt hierdoor zwaar onder druk ge zet.' KAPELLE - De organisatie Truck- en Tractorpulling Mid den-Zeeland heeft de wedstrijd die morgen, zaterdag, in Kapel le zou worden gehouden afge last. Door de overvloedige re genval van de laatste tijd is het wedstrijdterrein ongeschikt ge worden voor het evenement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 29