Ellende staalt karakter Jongmans op Danny Nelissen geeft nooit PZC sport vrijdag 4 juli 1997 25 Van Dijk in Deense competitie Doelman Immel stopt Mike Tyson in griezelkamer Gebrselassi wil record terug Lewis naar Papendal Games RKC is Schreuder-loos uitslagen Honkballers naar finale Straatvechter begint morgen aan zijn derde Tour de France Luppes .afgeknapt op Raboploeg wr Mike Tyson woensdag voor commissie LAS VEGAS - Mike Tyson moet zich woensdag 9 juli verantwoorden voor de sportcommissie van Ne vada voor zijn gedrag in het WK-gevecht tegen Evander Holyfield. De bokser beet zijn tegen stander twee maal in het oor. De commissie van vijf zal zich na de verklaring van Tyson buigen over even tuele strafmaatregelen. Volgens de New York Ti mes is de straf reeds be paald op een schorsing van 18 maanden. AFP KOPENHAGEN - Badmintonner Jeroen van Dijk speelt vol gend seizoen competitie in Denemarken. De Nederlands kampioen (25) gaat spelen bij Skovshoved uit Kopenhagen. Van Dijk traint al drie seizoenen bij die clubDe afgelopen sei zoenen speelde hij competitie bij BCO uit Oosterhout. ANP BONN - Doelman Eike Immel beëindigt zijn carrière. Een heupblessure maakt verderspelen onmogelijk. Immel (36) speelde 543 wedstrijden in deBundesliga. Hij kwam uit voor Borussia Dortmund en VfB Stuttgart. Immel kwam 19 keer uit voor het Duitse elftal. De laatste seizoenen speelde hij voor Manchester City uit de Engelse eerste divisie. SID LOS ANGELES - Mike Tyson is in Hollywood op gelijke hoogte gekomen met Hannibal Lector, de psychopaat uit de film Silence of the Lambs. Het wassenbeeldenmuseum in de filmstad verplaatste de statuur van de bokser van de afdeling sporthelden naar de griezelkamer. Tyson beet afgelopen za terdag in het wereldtitelgevecht bij de zwaargewichten te genstander Evander Holyfield tot twee keer toe in het oor. Bij de eerste hap scheurde de pugilist een deel van het oor af. In Silence of the Lambs vertolkt Anthony Hopkins de massa moordenaar Hannibal Lector, die soortgelijke methoden als Tyson hanteerde. Alleen ging de dokter iets verder. Hij beet zijn slachtoffers dood. DPA OSLO - Haile Gebrselassi gaat vanavond in Oslo op jacht om zijn record op de 10.000 meter terug te krijgen. De 24-jarige Ethiopiër bereidde zich de afgelopen week in Uden voor op de i-ecordrace, samen met zijn jeugdvriend en vaste haas Worku Bekila. „Ik ben nu serieuzer bezig geweest met de voorberei dingen dan toen ik het record twee jaar geleden in Hengelo liep," verklaarde Gebrselassie in Oslo. „Mijn belangrijkste doel is om dit seizoen sneller te zijn dan hij op die tien kilome ter." In 1995 liep de Ethiopiërin Hengelo een tijd van 26.43,53. De Marokkaan Hissou was vorig jaar in Brussel met 26 .38.08 ruim vijf seconden sneller. ANP PAPENDAL - Carl Lewis loopt op 12 juli tijdens de Papendal Games de 100 meter. De 36-jarige Amerikaan, negenvoudig olympisch kampioen, is bezig aan zijn laatste seizoen als at leet. Lewis is eerst nog actief tijdens wedstrijden in Stock holm en Linz. Eerder dit jaar meldde hij zich af voor de Adriaan Paulen Me morial in Hengelo. Zijn startgeld is betaald door Yakumo Computer. De Papendal Games is traditioneel de laatste Ne derlandse wedstrijd waarin 's lands beste atleten zich voor een groot toernooi kunnen plaatsen, in dit geval de WK in Athene. WAALWIJK - RKC moet het komende voetbalseizoen stellen zonder de gebroeders Schreuder. Nadat Alfred al tekende bij NAC, steekt Dick over naar Engeland. Hij verbond zich voor drie jaar aan Stoke City, dat uitkomt in de eerste divisie van Engeland. Dick Schreuder, aanvallende middenvelder en 25 jaar, speel de de laatste twee seizoenen voor RKC en daarvoor bij PSV, Sparta en FC Groningen. Na een seizoen vol blessureleed speelde hij goed in de nacompetitie, waarin RKC zich verze kerde van een verlengd verblijf in de eredivisie. ANP Honkbal Rotterdam. World Port Tournament. Om vijfde plaats: California Stars - Baltimore Corrigans 9-4. Herkansing: Baltimore - California 9-3 (7 inn.) California vijfde. Baltimore vrijdagavond in halve finale tegen Havana. Halve finale: Nederland - Taiwan 15-0 (6,5 inn). Schaken. Rotterdam. NK mannen. Elfde ronde: Van der Wiel - Nijboer 1/2-1/2, Van der Sterren - Van den Doel 1/2-1/2, Nikolic - Riemersma 1/2-1/2, Van der Weide - So- sonko 0-1, Timman - Sokolov 1/2-1/2, Ci- fuentes - Piket 0-1Eindstand: 1Nikolic, Timman 71/2,3. Sokolov, Van der Wiel 7, 5. Sosonko 6 1/2, 6. Nijboer 6, 7. Piket 5 1/2,8. Van der Sterren 5,9. Van den Doel 4 1/2, 10. Riemersma 4, 11. Cifuentes 3 1/2,12. Van der Weide 2, Schietingen In Kwadendamme hield de vereniging Victoria een schieting op de staande wi p- pen. Er waren 84 schutters van veertien verenigingen. Eerste wip, eerste hoofd vogel: H., Schipper; tweede hoofdvogel: P. Repkes. beiden Victoria; eerste zijvo gel: P. Steijaert, Graauw; tweede zijvo gel: T. Njiskens; derde zijvogel: V. Hoe ken, beiden Zuiddorpe; vierde zijvogel: P. Steijaert. Graauw; eerste kal: E. van Pottelberghe, Zuiddorpe; tweede kal: A. Goethals; derde kal: C. van 't Westeinde, beiden Gilze Rijen; vierde kal: J Fopma, Terneuzen; meeste kleine vogels (5): P. Doene, Victoria. Tweede wip. eerste hoofdvogel: M. Wisse, Concordia, twee de hoofdvogel: R. de Vlamink, St. Jan Steen; eerste zijvogel: J. Platschorre, Zorgvlied;tweede zijvogel: M. Suy, Zuid dorpe; derde zijvogel: G. Dhaens, Graauw; eerste kal: L. de Wilde, Juliana, tweede kal: H. Schipper, Victoria; derde kal: J. van de Guchte, Zorgvlied; meeste kleine vogels (7): J. de Koeyer, Diana; ex tra hoofdvogel: H. van Iwaarden, Aar denburg. Sportprijsvragen Lucky Ten van donderdag 3 juli: 4-5-6-11- 15-16-21-23-25-26-32-44-48-49-54-60- 69-71-73-74. (onder voorbehoud). Tafeltennis Fort Lauderdale (VSt). Open Amerikaan se kampioenschappen. Landenwed- strijd, eerste ronde: Nederland - Verenig de Staten 3-0. Tweede ronde: Nederland -Taiwan 3-0. Individueeltoernooi. Eerste ronde: De Cock vrij; tweede ronde: De Cock - Casas (VSt) 21-10 21-14; derde ronde: De Cock- Okano (Bra) 21-13 20-22 21-18. Tennis Londen. Wimbledon. Vrouwen, halve fi nales: Hingis (Zwi/1) - Koernikova (Rus) 6-3 6-2, Novotna (Tsj/3) - Sanchez (Spa/8) 6-4 6-4. Dubbel, derde ronde: Bollegraf/Arendt (Ned/VSt)/6) - Kijimuta- /Miyagi (Jap/11) 6-2 3-6 6-1. Mannen, kwartfinales: Sampras (VSt/1- Becker (Dui/8) 6-1 6-7 6-1 6-4, Pioline (Fra) - Rusedski (GBr) 6-4 4-6 6-4 6-3, Wood- bridge (Aus) - Kiefer (Dui) 7-6 2-6 6-0 6-4, Stich (Dui) - Henman (GBr/14) 6-3 6-2 6-4. Halve finale: Sampras - Woodbridge, Pioline - Stich. Dubbel, kwartfinales: Haarhuis/Eltingh (Ned/2) - Philippoussis /Rafter (Aus/7) 4-6 7-53-66-310-8, Wood- forde/Woodbridge (Aus/1) - Bjorkman- /Kulti (Zwe/9) 2-6 6-2 6-3 6-3, Black/Grabb (Zim/VSt) - Johnson/Montana (VSt/12) 6- 4 6-1 6-2, Damm/Vizner (Tsj/13) - Broad- /Norval (GBr/ZAf/116-4 6-1 6-2. Gemengd dubbel, eerste ronde: Gimel stob/Rubin (VSt) - Murphy Jensen- /Schultz-McCarthy (VSt/Ned) 7-5 6-7 6-1. Johnson/Wild (VSt/10) - Davids,'Ore- mans (Ned) 6-3 6-4. Tweede ronde: Nijs- sen/Basuki (Ned/lnd) - Keil/Nielson (VSt) 6-3 6-4, Leach/Bollegraf (VSt/Ned/5) - Petchey/Wood (GBr) 7-6 6-3. Derde ron de: Nijssen/Basuki - Adams/Fusai (ZAf- /Fra) 6-4 7-5. Bruinisse. Mosseltoernooi. H.E.-B: C. Kleinjan-P. Coppoolse 6-1,5-7,6-3. D.E.- Cl, poule: M. Verschoore-H van Alphen 6-2,6-0, L. de Looff-H. van Alphen 6-2,6-0, L. de Looff-A. van der Horst 4-6,6-0,6-3 H.E.-C2: J. Dekker-P. van Gelder 6-4,7-5, J. Dekker-J.C. van de Stigchel 6-1,6-4, J. Quaak-M. van Uk 6-1,6-4, M. Lodewijk-R de Moed 6-0,6-1, W. Mulders-H. Bouma 6-2,3-6,6-3, R. Smits-M. Groenendijk 6- 2,6-3, W. de Witte-R. Folmer 6-2,6-0, K. Stouten-M. Folmer 6-2,3-6,6-3, R. Kort- M. Vreeke 6-3,1-6.6-3. H.E.-D1: D. Bezuij- en-L. Olree 6-1,6-0, L. Nouwen-J. de Ron de 6-2,7-5, B. van IJk-J. Struyk 6-4,6-3, R. Reyngoudt-G. Ahlrichs 6-1,6-2, D. Ste- vense-M. Zuyderwijk 6-2,6-3, J.P. Dek ker-B. Kuiper 6-2,6-3, M. Holm-H. van de Werf 6-3,6-4, M Vreeke-H. Stevense 6- 2,6-0, L, Nouwen-Y. Volkeri 6-2,6-4, C. Grootenboer-B. van IJK 6-0,6-1, D. Ste- vense-R. Reyngoudt 6-3,6-4, A, de Waal- J. Lems 7-6,6-1, C, Grootenboer-L. Nou- wen 6-2,6-3. D.E.-D1: M. van Urk-M. Vrij 6-1,6-3, M. Reyngoudt-A.M. Roda 5-7,7- 5.6-4, M. Speelnman-M. Reiche 6-3,5- 7.7-5, L, Kot-N, Slootmaker 6-3,7-6. H.E.- D2: S. de Waal-P. Stoutjesdijk 6-1,6-1, J van Alphen-H. Stevense 0-6,6-4,6-3, M. Verspoor-M. Visser 6-3,7-6, W. Fonteine- F. Polak 6-1,6-3, J. Struyk-M. Jumelet 6- 4,7-5, H. Muller-W. van Zalm 3-6,6-2,6-0 D.E.-D2: L. Polak-P. van Schendel 6-0.6-0, T de Waal-J. Nijhof w.o. T. de Waal, L Polak-T de Waal 6-2.6-3. Voetbal Hongkong. Vriendschappelijk. We reldelftal - All Stars Azië 5-3 (3-1). 17. Ka- rat 0-1, 18. Weah 1-1. 26. Alfonso 2-1.32. Hakan 3-1. 54. Reyna 4-1, 64. Papin 5-1, 76. Enawi 5-2,79. Bagheri 5-3. Waterpolo Nancy. FINA wereldbeker, vrouwen. Groep A: Rusland - Nederland8-7 (3-31-0 3-0 1-4), Griekenland - Verenigde Staten 6-5. Stand: 1. Rusland 3-5, 2. Nederland 3-4,3. Griekenland 3-2,4. Verenigde Sta ten 3-1. Groep B: Italië - Canada 5-5, Au stralië - Frankijk 17-3. Stand: 1. Australië 3-6,2. Italië 3-5,3. Canada 3-5,4. Frankrijk Wielrennen Ronde van Rijnland-Palts. Eerste etappe, eerste deel, Koblenz-Simmern: 1. Kap- pes (Dui) 74,5 km in 1.46.44. 2. Silovs (Let), 3. Schinck (Dui), 4. Van den Meulen- hof (Ned), 5. Vierhouten (Nedl. Klasse ment: 1. Kloden (Dui) 1.54.52, 2. Möller (Dui) 0.06, 3. Kappes 0.08, 4. Sievers (Dui), 5. Van den Meulenhof 0.11,6. Moe renhout 0.12. ROTTERDAM - De natio nale honkbalploeg heeft de finale bereikt van het World Port Tournament. Oranje versloeg in Rotter dam in de halve eindstrijd Taiwan in zeven innings met 15-0. In de finale over twee wedstrijden staat de Ne derlandse ploeg zaterdag avond en zondagmiddag tegen de winnaar van het duel tussen Havana en Baltimore Corrigans. ANP Ontluisterend optreden opent ogen van 800-meterloopster les-Bains, Rolf Sörensen won de etappe in Superbesse Sancy. Of dat dit keer ook lukt is de vraag met de komst van de klasse mentsrenners Luttenberger en Jonker. „Zeker in de eerste week moeten we niet schromen aan te vallen. We hebben er de goede renners voor", meent Nelissen. „Boo- gerd bijvoorbeeld is geen echte kanshebber voor het klasse ment, maar hij kan wel voor een verrassing zorgen. Ik denk niet dat we alles afstemmen op Lut tenberger en Jonker. Het wordt wel een zwaardere Tour dan vo rig jaar Meer bergop. Geschre ven op het lijf van Richard Vi- renque." De strijdlust van Nelissen werd in 1996 niet navenant beloond. Tweede aan het Lac Madine, vierde in Le Puy en Velay. Karig is ook zijn erelijst met tien zeges in acht seizoenen, waarvan al leen de GP Wallonië en ritten in Aragon en Asturië in het oog springen. „Dat klopt", geeft hij toe. „Van de huidige Nederlandse profs heeft alleen Breukink palmares om U tegen te zeggen. En Blijle- vens tot een bepaalde hoogte. Dat kan ik niet zeggen. Maar het gaat gebeuren. We, mijn genera tie, schiet wel door. Daar twijfel ik niet aan." ANP „Als ik in de schoenen van Ellen van Langen had gestaan, ivas ik er al lang mee gestopt. Ik vraag me af of ze het nog wel leuk vindt. Of het hardlopen geen obsessie voor haar is geivorden." De 800 meterloopster Stella Jongmans heeft niettemin een diep res pect voor de onverwoest bare strijdlust van de door blessures achter volgde olympisch kayn- pioene van 1992. Zelf heeft ze na een ontluiste rend optreden tijdens de APM in Hengelo even op het punt gestaan om voorgoed afscheid te ne men van haar spikes. „Waarvoor doe ik het al lemaal nog?" van onze verslaggever Frans Dreissen NOOTDORP - Ze is een vecht- ster, zegt ze zelf. Maar heel snel afgeleid. Een beest in de trai ning, maar soms ook heel erg gemakzuchtig. Een winnaars type, af en toe geremd door faalangst. Stella Jongmans is een atlete met gebruiksaan wij - zing. „Ik heb dikwijls op het punt gestaan: doorgaan met haar of niet. Ik ben echter een optimist. Ik geloof nog steeds in haar", zo luidt de oprechte mening van trainer Haico Scharn. Stella Jongmans wordt vaak afgeschilderd als eeuwige be lofte. Vlotte babbel, beschei den prestaties, almaar vluch ten in excuses. De pennen worden regelmatig in gif ge doopt. Meestal terecht. Te vaak en te gemakkelijk stapte ze uit in races. Vooral de halve finale in Atlanta staat Haico Scharn nog helder voor de geest. Jong mans staakte halverwege de strijd met een pijnlijke achil lespees. „11? vind dat ze die blessure nooit als excuus had mogen aangrijpen. Ze had ge woon moeten doorrammen, doorbijten, Dan had ze karak ter getoond." Topsport vraagt opoffering. Onvoorwaardelijke overgave. „Ik ben een geboren winnaar. Ik ga tot het uiterste," be zweert Jongmans. Ze houdt zichzelf een beetje voor de gek. „Ze moet nog harder worden in Stella Jongmans: „Ik ben een geboren winnaar. Ik ga tot het uiterste. foto CeesZorn/GPD de training. Durven afzien. Een duidelijke keuze maken. Tegen mij zegt ze eerlijk dat ze er te veel bij doet. Dat is haar dilemma.. Ze moet de juiste mo des vinden," pareert trainer Scharn. Hinken op twee gedachten. Bij de wereldtop willen horen en buiten de sport toch nog opti maal willen genieten van an dere dingen. „Typisch Neder lands," zegt Scharn. Hij kan er wel enig begrip voor opbren gen. „Moet ik zeggen kies al leen voor atletiek? Ik heb Els Vader en Marjan O lijslagervan heel dichtbij meegemaakt. At letes die van een koude kermis thuiskwamen. Je kunt ook spijkerhard trainen. Zie Chris- tien Toonstra, Ellen van Lan gen en ook wel Stella Jong mans. En wat heeft het opgeleverd? Drie kapotte rela ties." Nieuw mens Een nieuw huis, een nieuwe vriend, nieuw perspectief. Stella Jongmans voelt zich dit seizoen een nieuw mens. Li chaam en geest zijn weer rede lijk in balans. „Dit jaar is van kardinale betekenis," zegt Scharn. „Ze wordt 27 en dan mag je onderhand wel iets ver langen. "Via meerdere urenlan ge gesprekken heeft hij zijn pu pil weer op de rails gekregen. „Sommige atleten zijn hard leers en moeten zich eerst drie, vier keer aan dezelfde steen stoten." Er zijn keiharde af spraken gemaakt. De trai ningsintensiteit moet worden opgevoerd. En Scham eist vooral meer discipline. „Soms raffelt ze de training af." Leergeld „Ik ben inderdaad iemand die aandacht vraagt, meer bege leiding nodig heeft," biecht Jongmans eerlijk op. „De ver leiding om een training eerder te beëindigen is groter als je al leen bezig bent." Jongmans heeft leergeld betaald de afge lopen jaren. De periode vanaf 1992, toen ze met 1.58.61 een absolute toptijd realiseerde in Hengelo. Een uitschieter die sindsdien als een molensteen om haar nek is blijven hangen. „Kwaliteit verloochent zich niet." Jongmans getuigt nog steeds van enthousiasme en vechtlust. Even dreigde ze van haar geloof te vallen. Henge- lo'97, laatste op de 800 meter in 2.06.75. Het absolute diepte punt, een pijnlijke gewaarwor ding. „In een eerste reactie zei ik: ik stop ermee. Waarvoor doe ik het allemaal nog? Maar ik kan niet buiten het lopen. Ik leef er ook van. Geld is ook be langrijk." Scham ziet een opmerkelijk lichtpuntje in het karakter van Stella Jongmans. „Ik vind het klasse dat ze in Hengelo is gefi nisht. Dat ze die ellende en shit heeft durven meemaken. Een j aar geleden zou ze gewoon zijn uitgestapt." Ook manager Jos Hermens ziet progressie. „Ze staat veel rustiger aan de start. Veel relaxter." Het zijn kleine dingen die het succes bepalen. Scharn: „Sommige mensen hebben tijd nodig om tot bloei te komen. Kijk naar de Zweed Gaerderud. Liep jarenlang geen deuk in een pakje boter en werd in 1976 toch olympisch kampioen op de steeple. Stella Jongmans doet dingen in de training die ik zelfs Letitia Vriesde niet heb zien doen. Al les duidt op een tijd van 1.57, 1.58. Dat moet er op een gege ven moment uitkomen. Daar ben ik van overtuigd," speelt Scharn de onverbeterlijk opti mist. Omdat ze haar energie in de aanloop naar de huidige jaar gang voornamelijk stak in haar nieuwe appartement in Noot dorp, een vlek onder de rook van Den Haag, liep Stella Jongmans een trainingsach terstand op. Ze is de atletiek ook anders gaan benaderen. Ze mijdt de hectiek, de stress en probeert vanuit de ontspan ning zo goed mogelijk te pres teren. „Naar mijn gevoel gaat het steeds beter, al ben ik nog niet echt in de buurt van de twee minuten blank geweest." Geen gezeur Zo loopt veel wedstrijden. Om mentaal tot rust te komen. „Lekker weg van alles. Geen telefoontjes, geen gezeur aan je hoofd." Nederlandse kampi oenschappen, Papendal Games, Hechtel. De laatste af slagen richting WK in Athene. „Laten we de komende twee weken eerst maar eens goed doorkomen." Haico Scharn vindt dat Stella Jongmans het voordeel van de twijfel verdient. „Ze zit weer goed in haar vel. De ervaring van Hengelo is goed voor haar geweest. Ze heeft in potentie nog altijd een tijd van 1.57 in haar benen." GPD •van onze verslaggever rDick Heuvelman GRONINGEN - Voor Marcel ■Luppes hoeft het niet meer, fiet send reclame maken voor de Rabobank. De Hoogevener is nvolledig afgeknapt op de hou- i.ding van de ploegleiding: Theo vide Rooy en diens assistent Adrie 5:van Houwelingen. De Hooge- jyeense wielerprof weet het ze- rker. Beide heren hebben hem Tvorig weekeinde geflikt. Dat ge beurde aan de vooravond van bet Nederlands kampioenschap njn Meerssen, toen Luppes, nota bene toen hij bezig was in z'n Ishotelkamer in slaap te vallen, üivan assistentploegleider Van Houwelingen te horen kreeg dat r.hij het NK op z'n buik kon ^schrijven. De Drent kreeg ter plekke een ^startverbod opgelegd omdat hij nfiiet was komen opdagen bij een tipromotiefeestje van de Rabo bank in Losser. Luppes zat die dag in de Ardennen voor het ma- eken van trainingskilometers. Jópuppes: „De afspraak was dat u;,als ik naar de Ardennen zou, ik r;de ploegleiding hierover in zou Pilichten. Nou, dat is me helaas kniel gelukt. Ze zaten in het bui tenland en waren daar moeilijk bereikbaar." :lr,Zijn verblijf in de Raboploeg zal ojhoe dan ook niet lang meer du- aifen. Aan het eind van dit jaar Joopt zijn contract af en gezien de ervaringen van de afgelopen "anderhalf jaar lijkt Luppes een ïontractverlenging wel te kun- pnen schudden. Dat beseft hij L self ook drommels goed, maar ?ij is het verre van eens met de neren ploegleiders, die beweren ?at Luppes geen goede instel ling heeft voor het professionele pielermétier. $Panje pppes: „Ik heb geen cent meer d-5p de bank, zat afgelopen win der voortdurend in Spanje om te épinen. In het voorjaar ben ik rg-Jok nog naar Mallorca geweest. ig.«n naar de Ardennen. Alleen baTaarom in mezelf te investeren. tfiPan moet je niet zeggen dat je a|een instelling hebt." Plu 'Uppes: „Ik wil nog wel een tijd- pfietsen. Ik ben nog maar 25 en oleb nog genoeg ambities. Het 3e#e|st blijf ik natuurlijk profdat •ff hët mooiste, maar desnoods j# ik terug naar de amateurs. En stifat 'k even niet wil vergeten te onfggen: volgend jaar kunnen ze ee'rP me rekenen bij het Neder- jdands kampioenschap. Daar ga i no§ wel wat doen, dat kun je u vast noteren." GPD van onze verslaggever John van Dinther SWEIKHUIZEN - Overtuigd zijn van jezelf, in jezelf geloven. Ook bij de zoveelste tegenslag. Danny Nelissen (25) is een knokker, een straatvechter, die nooit opgeeft. Onvermurwbaar lijkt hij soms. Recht voor de raap ook, al is hij na zijn verbin tenis met de Rabobank voor zijn doen iets diplomatieker gewor den. Morgen begint de Limbur ger aan zijn derde Tour de France. In zijn achtste seizoen ais beroepsrenner. IVoor velen is het een klein won der dat hij in Rouen start. De .laatste wereldkampioen bij de amateurs miste het complete •voorseizoen. Geveld door een Ivirusinfectie. Van begin februa ri tot begin april. Weinigen hechtten waarde aan zijn woor den aan de vooravond van de Amstel Gold Race. Met bravour verkondigde hij: „Jullie horen nog van me. Let maar eens op. Ik kom terug." Typerend voor Nelissen, zulke gewaagde uitspraken. Getui- .gend van zelfvertrouwen. Net zo typisch voor hem is dat hij zijn gedurfde uitlatingen ook waarmaakt. Na zijn comeback begin mei bewees hij in de Ron- :de van Zwitserland terug te zij n, Van de Meulenhof leidt in Duitsland MANTABAUR - Wim van de [Meulenhof leidt na de eerste etappe in de Ronde van Rijn- [land-Palts. Hij heeft een voor sprong van 1 seconde op de Duitser Klöden. De eerste etappe bestond uit Swee delen. Andreas Kappes :won het eerste gedeelte, een etappe van 75 km met een be iklimming van de derde catego rie. De Duitser won de spint van :een kopgroep van 18 renners. -Van de Meulenhof zegevierde in het tweede gedeelte, een rit van ,95 km met een col van de 2e ca tegorie. Honderd meter voor de •finish in de straten van Manta- ;baur achterhaalde hij twee i.vluchters en sprintte vervolgens i door naar de zege. Hij finishte O net voor de Let Silvos en Kap pes. ANP klaar voor de Tour. Tijdens hét NK in Meerssen bevestigde hij de goede vorm, ook al eindigde hij pas als achtste achter ploeg- makker Michael Boogerd. Sta- lorders dwongen hem in de rem men te knijpen. Mentaal lijkt Nelissen over bij zondere krachten te beschik ken. „Het is een kwestie van instelling. Ik geef me niet ge wonnen. Nooit. Menig wielren ner zou al lang niet meer gefietst hebben als hij zoveel tegen spoed had moeten verwerken als ik", meent Nelissen. „Ik heb veel geestelijke weerstand. Te genslag betekent niet automa tisch dat je verloren bent. Je moet steeds in jezelf blijven ge loven." En tegenslagen kende de koel ogende coureur meer dan ge noeg. In 1994 constateerde de cardioloog van TVM vermeende hartritmestoornissen. Een te genonderzoek wees het tegen deel uit. Desondanks gaf TVM hem geen nieuw contract. Nelis sen verdween naar de amateurs, maar met slechts één doel; te rugkeren bij de professionals. Het lukte. Bij Jan Raas. Al voor de wereldtitel in Duitama, Co lombia, tekende Nelissen een tweejarig contract. Vorig j aar plaagde een kniebles sure de Limburger. Dit jaar een virusinfectie. Maanden zat hij thuis. De meest vreemde verha len deden de ronde. Nelissen zou zich sparen voor de zomer, met het oog op de de Ronde van Frankrijk. „Baarlijke nonsens natuurlijk. Ik laat toch niet op zettelijk dertig dagen de fiets staan. Er was ook niets mysteri eus aan mijn ziekte. Ik heb al leen de tijd genomen te herstel len. Artsen proppen je vol met antibiotica. Dat heb ik één keer toegelaten. Dat nooit meer", legt Nelissen uit. „Je moet de tijd nemen het lichaam de kans te geven het virus te elimineren. En dat heb ik gedaan in overleg met ploegarts Geert Leinders." Het was geen gemakkelijke pe riode, waarin hij ook wel eens twijfelde („Wie niet?") over de goede afloop. Hij oordeelt ook dat anderen er een drama van maakten. Hij stond gewoon ge dwongen een tijd op non-actief, met de verveling als zwaarste tegenstander. „Je probeert een boek te lezen, kijkt televisie, hebt meer aandacht voor je kin deren", zegt hij. „Je kunt echter niet doen wat je wilt doen. En dat is fietsen. Ander werk heb ik niet. Wielrennen is mijn job." Nieuw elan Vorig jaar in de Tour gaf Nelis sen het sein voor een Neder landse opleving op het interna tionale platform, hij was de exponent van het nieuwe elan. Hij gaf in de eerste etappe in ei gen land het voorbeeld aan zijn ploegmakkers en de TVM-colle- ga's. De Rabobank-renners ont popten zich weer als de vrijbui tersbende zoals manager Raas het graag ziet. Michael Boogerd bekroonde de verfrissende aan valslust met de ritzege in Aix- Danny Nelissen, de wereldkampioen bij de amateurs, heeft als prof vele tegenslagen overwonnen. foto Raymond Rutting/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 25