Becker wil niet van top tuimelen Celtic verguld met Wim Jansen NK schaken opnieuw onbeslist Zülle mag naar Tour de France Duur verlies voor hockeyvrouwen Eltingh en Haarhuis overleven miraculeus Novotna krijgt tegen Hingis herkansing Verslagen Duitser stopt met spelen van Grand Slams Ravanelli spijbelt bij training Tour start op Quai Anquetil vrijdag 4 juJi 1997 van onze verslaggever Rene van Hattum LONDEN - Michael Stich tim merde de Britse volksheld Tim Henman van Wimbledon. In drie sets notabene. Deed het dus een stuk beter dan Richard Kra- jicek. Todd Woodbridge en Ce- dric Pioline verrasten zichzelf met een halve finaleplaats. En Pete Sampras deed wat ieder een vreesde, maar het was niet anders: hij knikkerde in de kwartfinales publiekslieveling Boris Becker uit het toernooi. Vervolgens ging Boris er eens lekker voor zitten, wereldpers aan zijn voeten en wat zei Boris: „Ik speel nooit meer op Wimble don. Misschien nog één Grand Slamtoernooi, de US Open, maar dan speel ik ook geen Grand Slams meer." Weg gingen alle beschouwingen dat Michael Stich Wimbledon wel eens voor de tweede keer zou kunnen winnen omdat hij speelt als in 1991, toen hij in Londen ook de sterkste van het hele stel wasWeg ging het stuk je over de weddenschap hoeveel games de kansarme Todd Wood bridge vandaag zou gaan halen tegen Pete Sampras. Boris had gesproken dat hij nooit meer te rug zou komen naar het toer nooi dat hij drie keer won en dat meer dan welk toernooi dan ook bij hem hoorde. En ook nooit meer de toernooien speelt waar het bij het tennis eigenlijk om draait. Kleintjes speelt hij nog wel. Maar niet die langer duren dan een week. Direct nadat hij Pete Sampras had gefeliciteerd met zijn over winning in vier sets had hij het ook tegen Pete gezegd. Nog toen ze boven het net hingen en handjes schudden. Sampras liep een beetje verdwaasd naar zijn stoel, zei de aanvoerder van de wereldranglijst even later. „Want Wimbledon en Boris ho ren tochbij elkaar. Hier heeft hij toch zijn naam gemaakt door het op zijn zeventiende te win LONDEN - Fabrizio Ra vanelli is niet komen op dagen voor de eerste training van het nieuwe seizoen van Middlesbrou gh. De Italiaanse interna tional liet al eerder weten dat hij de club wil verla ten, ondanks een doorlo pend contract. Middles brough degradeerde naar de eerste divisie. De grijzende aanvaller, eerder van Juvëntus, ris keert een straf door werk- weigering. Verschillende clubs zijn geïnteresseerd in een dienstverband met Ravanelli, waaronder Li verpool, Everton en Borussia Dortmund. RTR Niemand had gisteren in eerste instantie de gaten dat Boris Becker voor altijd afscheid nam van Wimbledon. foto DaveCauIki n/AP nen. Dit is toch een beetje zijn woonkamer. Hij zal gemist wor den door het toernooi, maar ook door de fans." Monument Niemand vroeg Sampras wat over zijn overwinning, waar door hij Becker juist de kans op een vierde Wimbledontitel door de neus had geboord en het af scheid van het Duitse monu ment juist had versneld. En hoe Pete zich voelde nu hij zelf zo dicht bij een vierde Wimbledon titel wasdat wilde ook niemand weten. Maar dat begreep Pete Sampras allemaal wel. Hij gaf toe dat hij eigenlijk ook wel was vervuld met een gevoel van trots. „Ik voel me het eigenlijk wel als een eer dat ik hier de laatste wedstrijd tegen hem heb gespeeld." Wat Boris dan voor tegenstan der was? „Ik heb zeventien keer tegen Bons gespeeld en altijd was het close. Die finale die we dit jaar bij het WK in Hannover speelden was één van mijn beste wedstrijden ooit. Boris had het allemaal: lef, de slagen. Boris is gewoon één van de besten ooit." Natuurrijk had hij het van te vo ren al tegen zijn vrouw Barbara gezegd. Voor het toernooi al. Sampras was de tweede die het hoorde. Tegen de wereld die hem al twaalf jaar bewondert, sinds hij in 1985 zijn eerste Wimble don won, zei hij dat hij gewoon weet dat hij niet meer in staat is om een Grand Slamtoernooi te winnen. „Wat nodig is om een Grand Slam te winnen, dat heb ik niet meer. En ik heb hier goed gespeeld in de eerste ronden en dan hier nog de kwartfinale spe len tegen Pete, dat was allemaal nog prachtig. Maar ik heb het niet meer in me om zo'n kampi oenschap als dit te winnen." Bovendien kon hij zich eigenlijk geen mooier moment bedenken clan de dag van gisteren: centre court, tegen Sampras en dan nog de kwartfinale ook. „Ik wil ook niet meer terugkomen als de nummer zestig van de wereld en dat ik moet bidden dat ik een beetje goed loot zodat ik ten minste een paar rondjes kan meedoen. Ik vertrouw behoor lijk op God. En denk dat ik dit jaar ondanks mijn achttiende plaats niet voor niets achtste werd geplaatst." Eigen plekje Achteraf vielen ook alle stukjes van de puzzel op z'n plaats. Toen de wedstrijd met Sampras 's middags bij 3-1 in de eerste set door de regen werd onderbro ken, dook Becker ineens op in de loge die alleen voor clubleden en de leden van het koninkrijk huis is. Winnaars van Wimbledon zijn ook lid, dus mocht Boris daar ook zitten. Hij ging daar op z'n gemak een boekje zitten le zen. Alsof hij op het terras in zijn eigen Londense tuin zat. Zo was het misschien ook wel be doeld, want hij noemde Wim bledon altijd zijn eigen plekje. Mooie symboliek was het wel. Plots was ook duidelijk waarom hij cle schoonzus van Koningin Elizabeth zo indringend aan keek toen hij voor het laatst voor haar boog toen hij van het centre court verdween. Voor hij helemaal verdween keerde hij zich ook nog even om. En maak te buigingen naar de andere drie tribunes rond het centre court. Boris nam afscheid, hoewel nie mand dat toen nog wist. Hij voelde zich niet droevig, maar opgelucht. „Ik het gevoel alsof ik bij het eind van de weg ben aangekomen, met mijn hoofd omhoog. Ik speel nog steeds goed tennis en verlies niet van mensen van wie ik niet hoor te verliezen. Ik voel me eigenlij k nog steeds op de top, op de top van de berg. En ik kan alleen nog maar naar beneden.GPD van onze sportredactie LONDEN - Jacco Eltingh en Paul Haarhuis leven nog in het dubbeltoernooi op Wimbledon, maar het scheelde weinig of ze waren er gisteren uitgevlogen. Het Oranjedubbel bereikte de halve finale door een 10-8 zege in de vijfde set op de Australiërs Philippoussis/Ral'ter. In de halve finale vandaag spe len ze tegen de Tsjechen Danim- /Vizner. Het scheelde bar weinig of ook de vierde poging van Haarhuis en Eltingh om Wim- Oud-Feyenoorder drie jaar trainer bij Schotse topclub Popescu naar Galatasaray Barcelona - fc Barcelona en Galatasaray hebben een Iprincipe-akkoord bereikt over de overgang van de Roemeen 'Gheorge Popescu naar de Turk se club. (De oud-PSV-er zal het contract 'bij zijn nieuwe werkgever teke- jnen na de invulling van enkele details. AFP 'Broers Selk niet .naar WK turnen r ARNHEM - Uit onvrede over bet beleid van de Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Bond hebben Alexander en Christian Selk bekendgemaakt niet deel te willen nemen aan de wereld kampioenschappen in Lausan ne. De broers achten de kwalifi catie-eisen van de KNGB te hoog. :hristian Selk stuurde een fax haar KNGB-bestuurder Bode, c daarin hij mede namens zijn ongere broer Alexander het be- duit nader motiveerde. De li- niet van 51,50 punten vinden de T|cSelks onverantwoord. Christi an Selk behaalde tijdens de NK neerkamp een totaal van 51,30 'unten, maar verklaarde zich midair met Alexander, volgens de broers vergt een po- pg om de limiet te halen een te •ware voorbereiding. „Alexan der wordt voor de tweede keer le dupe van het gevoerde beleid ran de KNGB", zo schreef ■jhristian Selk die zich nu op de turopese kampioenschappen [an volgend jaar gaat voorbe dden. ANP van onze verslaggever Marcel van der Kraan GLASGOW/ROTTERDAM - Wim Jansen is terug in de top van het Europese voetbal. De man die Feyenoord uit het slop haalde en vervolgens naar Saoedi-Arabië en Japan toog, stapte gistermiddag met een drie-jarig contract in zijn bin nenzak het stadion van Glas gow Celtic binnen. De club die hij meer dan een kwart eeuw geleden als voetbal ler versloeg in de Europa Cup finale haalde hem na een we kenlange speurtocht over de Europese velden in huis als op volger van de ontslagen mana ger Tommie Bums, Een deel van de Schotse media reageerde te leurgesteld ('Wim who'?) omdat Celtic er niet in was geslaagd om Bobby Robson te contracteren. Voorzitter en eigenaar Fergus McCann houdt vol dat Robson nooit in beeld is geweest. „Jan sen was onze eerste keus. Ik ben heel gelukkig dat we hem heb ben. Hij is de man naar wie we op zoek zijn geweest," verklaar de McCann gisteravond. Rinus Michels en Johan Cruijff waren de twee Nederlandse voetbal-autoriteiten bij wie Celtic te rade ging. Michels ad viseerde McCann als eerste om eens met Jansen en niet met Beenhakker te gaan praten. De mening van Johan Cruijff gaf uiteinderijk de doorslag. Voetbalvisie Dat Cruijff Jansen hoog heeft aangeprezen is niet zo verwon derlijk. Het duo is door de jaren heen privé heel goed bevriend geraakt, bovendien heeft Jan sen als een van de weinige coa ches in Europa dezelfde voet balvisie als Cruijff. „Volgens Cruijff gaan we een goede toe komst tegemoet omdat we een man met een goede visie en Eu ropese ervaring hebben aange trokken," grimlachte de trotse McCann. Wim Jansen was drie weken ge leden tijdens zijn vakantie in Los Angeles al benaderd door de Schotten. Na zijn vakantie vloog hij meteen door naar Glasgow om met het bestuur van de club over een langdurig contract te spreken. Dat er ver volgens geruime tijd overheen ging voordat Celtic de knoop doorhakte, bevreemde hem. „Maar nu denk ik alleen nog maar aan wat me bij zo'n grote club te wachten staat." Celtic komt precies zes maan den nadat hij was teruggekeerd uit Japan, waar Jansen San Frecce Hiroshima trainde. In de tussenliggende periode sloeg hij grote aanbiedingen uit Enge land af en legde hij ook een aan tal verzoeken van Nederlandse eredivisieclubs naast zich neer. „Ik heb een poosje willen kijken wat voor mij een geschikte club zou zijn. Er was geen noodzaak om meteen het eerste aanbod te aanvaarden. Celtic is een club die mij aanspreekt. Celtic bokst al een decennium tegen de grote rivaal Glasgow Rangers op. De afgelopen negen seizoenen graaide de protes tantse 'vijand' de landstitel weg voor de neus van Celtic. De sup porters eisen daarom dat er gauw weer successen komen. Maar dat zal niet eenvoudig zijn. Waar Rangers de ene na de andere grote ster aantrekt, hol len ze bij Celtic achter elkaar weg. Piei're van Hooijdonk was de eerste vedette die zijn koffers pakte. Morgen is Jansen al van de par tij in Hoenderloo, waar Celtic momenteel op trainingskamp is. Dinsdag zal hij te bewonde ren zijn in Veere. Daar speelt Celtic zijn tweede oefenwed strijd van het seizoen. GPD foto Cor Vos/GPD van onze sportredactie ROTTERDAM - De beslissing op het NK-schaken wordt net als vorig jaar uitgesteld. Zo wel Jan Timman als Predrag Nikolic eindigden in De Kuip met een score van 7 1/2 uit 11 op de eerste plaats. In septem ber volgt een beslissingstwee kamp. Vorig jaar moest Timman ook al op herhaling tegen Ivan So- kolov. Die tweekamp won Timman met 2 1/2-1 1/2. Een nieuwe zege van Timman zou hem de tiende nationale titel opleveren. Het was een zinderende laatste ronde, waarin vooral de wei nig berekenbare Li Riemers- ma zich van z'n beste kant riet zien. Riemersma stond welis waar lang niet slecht tegen Nikolic, maar zijn tijd tikte snel voorbij en zijn stelling werd minder. Het leek erop alsof Nikolic in opperste tijd nood de winst miste, maar in de analyse na afloop was dit niet zo overtuigend. Timman en Sokolov speelden een degelijke slotpartij, waar in Timman met voordeel uit een Slavisch damegambiet kwam. Het voordeel was ech ter niet voldoende om een be slissing te forceren, zoals ook Timman na de partij toegaf. Na de 30e zet staakte Timman zijn verdere pogingen en con- centreerde hij zich op de span nende partij van zijn concur rent Nikolic. Timman gaf zelf aan hoe Riemersma het eind- Jan Timman kijkt toe, terwijl Pedrag Nicolic (links)- zijn enig overgebleven concurrent voor de Ne derlandse titel schaken - piekert over zijn partij tegen Liafbern Riemersma. foto Roger Dohmen/ANP spel remise kon maken en tot zijn grote opluchting vond Riemersma het juiste plan. Genna Sosonko sloot een goed toernooi af met een zege op hekkensluiter Karei van der Weide. Jeroen Piket gaf zijn toernooi nog wat glans door in de laatste ronde in 21 zetten van Roberto Cifuentes te win nen. Piket speelde een van zijn slechtste NK's, maar eindigde door de briksemzege in de laat ste ronde tenminste nog op een score van 50 procent. ANP bledon te winnen, was mislukt. Het Hollandse koppel keek in de vijfde set tegen een 5-3 achter stand aan toen servicekanon Philippoussis het duel mocht uitmaken. Dat lukte hem even wel niet Haarhuis en Eltingh bekroonden hun ontsnapping daarna alsnog met de overwin ning. Het was de eerste wed strijd over vijl' sets. De voor gaande drie wedstrijden gingen over drie sets omdat in Wimble don nog steeds de verregende dagen moesten worden ingelo pen. GPD van onze verslaggever Rene van Hattum LONDEN - Of Wimbledon de jongste enkelspelwinnares van deze eeuw krijgt, is nog de vraag. De jongste ooit kan Martina Hingis nooit meer worden. Dat blijft Charlotte Dod, die de 'Open Engelse' 110 jaar geleden won. 'Lot tie' was toen 15 jaar en 285 dagen. Martina Hingis wordt 30 september 17. Wil ze de jongste winnares van deze eeuw worden, dan moet ze morgen van Jana Novotna winnen. En die verloor al eens een Wimbledonfinale (1993) en wil er nu ook wel eens een winnen. Niet Arantxa Sanchez Vica- rio, die in supervorm leek, speelt morgen tegen de 16- jarige nummer één van de wereldranglijst, maar de Tsjechische aanvalster, die altijd het net zoekt. Dat deed Jana Novotna gisteren ook en Sanchez wist er geen raad mee. De Spaanse, die de voorgaande twee jaren op Wimbledon wel de laatste dag van het vrouwentoer nooi haalde, maar beide ke ren verloor van Steffi Graf, ging er met 6-4 en 6-2 vanaf. Eerder op de dag had Marti na Hingis laten zien dat ze een behoorlijk stuk verder is dan Anna Kournikova. Het Russische sterretje van net 16 kon het de Zwisterse van bijna zeventien in de eerste set nog wel lastig maken. Tot 3-3 won niemand een eigen servicegame. Maar uiteinde lijk was het duel toch in een uur en twee minuten beke ken: 6-3, 6-2. Plet was de tweede keer in een maand dat Hingis haar rivale simpel op zij zette. Op Roland Gai-ros won ze in de derde ronde met 6-1 en 6-3. Van rivaliteit tus sen de twee speelsters van wie verwacht wordt dat het vrouwentennis gaan domi neren, wilde Hingis niets we ten. „Hoezo rivaliteit? Ik heb tot nu toe alleen maar dik van haar gewonnen.Eén record pikte Hingis vorig jaar al van 'Lottie' Dod a fToen ze vori ge zomer met Helena Sukova het damesdubbel won, was Martina 15 jaar en 282 da gen. De jongste vrouw ooit die op Wimbledon een titel won. GPD ROUEN - Zoon Dominique en dochter Sophie hebben in Rou en het straatbord met de naam van hun overleden vader Jac ques Anquetil onthuld. De startplaats van de 84e Tour heeft nu een kade met de naam „Quai Jacques Anquetil". Het begin van de Ronde van Frankrijk in de Normandische hoofdstad is bedoeld als hommage aan de tien jaar geleden overleden vijfvoudig Tourwinnaar. „Monsieur Chrono" won in Rouen veertig jaar geleden zijn eerste tijdrit in La Grande Bouclé. Hij trok daar ook de eerste gele trui aan. In dezelfde plaats overleed hij op 18 november 1987 aan de gevolgen van maagkanker. „Maitre Jacques werd in de buurt van Rouen geboren als zoon van een aardbeienteler. Voor veel Fransen was Anquetil vele jaren het synoniem van de Tour. Als wiel renner, maar ook laterals commentator voor radio en televisie en columnist in de kranten. ANP van onze sportredactie ROUEN - Alex Zülle doet defi nitief mee aan de Tour de Fran ce. Hij is met de ONCE-ploeg af gereisd naar Rouen, waar mor gen de proloog plaatsheeft. Woensdag onderging de Zwit ser, die herstelt van een sleutel beenbreuk. in de Dexeus-kli- niek van Barcelona nog een laatste onderzoek. Dokter José Maria Villarubias achtte deel name aan de Ronde van Frank rijk mogelijk, maar maakte wel een voorbehoud. „We hebben één van de twaalf boutjes in de plaat die het sleu telbeen bijeenhoudt, vervan gen", aldus de arts. „Er is slechts één zekerheid: Zülle kan zater dag zonder problemen de pro loog rijden Het is echter on waarschijnlijk dat hij ook de eindstreep haalt in Parijs. Door de fysieke inspanningen gedu rende drie weken zes uur per dag is het risico aanwezig dat boutjes of plaat losgeraken." Villarubias gaf zijn collega Ni- cola Terrados, ploegdokter van ONCE, een speciale schroeven draaier mee in het geval de boutjes in het gewricht losra ken. Onder plaatselijke verdo ving kunnen in dat geval de boutjes even worden aange draaid. ANP van onze sportredactie SEOUL - De Nederlandse hoc- keysters hebben gisteren in Se oul de eerste nederlaag geleden in het zeslandentoernooi. De nationale vrouwenploeg ver loor met 2-0 van de B-ploeg van Australië. Het was een duur verlies, eentje die 20.000 gulden waard was, het verschil tussen de eerste en tweede plaats in het eindklasse ment. Via de over-winning na men de Australische speelsters een optie op de eindoverwin ning. Slechts bij verlies zater dag tegen Zuid-Korea gloort er nog een kansje voor Oranje, dat het toernooi tegen het zwakke Canada afsluit. „Een tegenvaller", oordeelde oud-international en manager Lisette Sevens over het verlies. „Vooral omdat Australië met een B-ploeg in Seoul aanwezig is." Voor Sevens lag de oorzaak van de nederlaag in het respect waarmee Oranje de tegenstan der tegemoet trad. „Het ontzag vöor Australië was enorm. Voordat onze meiden het veld opriepen, stonden ze bij wijze van spreken al met 1-0 achter." In de eerste helft ontsnapte Ne derland door prima werk van doelvrouwe Touw aan een ach terstand, Australië verzamelde tien strafcorners, maar de sluit post van MOP verdedigde haar doel als een leeuwin. Drie minu ten na de rust was het raak. Een strafcorner belandde op de paal en uit de rebound scoorde Au stralië 0-1Twintig minuten la ter werd het uit een omstreden strafbal 0-2. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 23