erenigingen dupe van Midgard f Walcheren heeft nieuwe fietspaden Stille hoop op een gouden medaille Vader en zoon voor rechtbank wegens ihandel in harddrugs Rechter beslist over stallen souvenirfiets zeeland 17 'erkoop De Schakel aan de gemeente maakt slachtoffers :BorseIe vraagt garantie ivoor veiligheid Dienstverlening na mishandeling Mannen leuren met loterijprijs Geld naar kinderfonds Eén week cel voor bezit drugs Drankrijders beboet Politie bekeurt 469 hardrijders Tractorpulling gaat niet door Surant viert dag van Curasao vrijdag 4 juli 1997 onze verslaggeefster Ramakers .jDELBURG - Enkele ver- ligingen en groepen zijn drif- op zoek naar een nieuw on- ïerkoraen. De beheerders van Ie Schakel aan de Bachtcn- ieene in Middelburg raakten lun werk kwijt en bestuurders locten elders vergaderen. Toen Stichting Vrijzinnig Her- rormd Centrum De Schakel' het rebouw in juni verkocht aan de jemeente Middelburg kreeg het jrenigingsgebouw een andere •stemming. Het jongerencen- .jm Midgard en de Stichting itadstoezicht vinden er binnen- •ort na enkele aanpassingen •n vaste plaats. ie verkoop maakte slachtof- jrs. Schaakvereniging Middel burg was een van de gedupeer den. Met ruim 100 leden was de club grootgebruiker van De Schakel. Bijna elke vrijdag be zocht een groot aantal leden de paste clubavond. „We zijn te leurgesteld. We staan op straat. is vooruitzien, maar dat is dit keer niet eenvoudig. verliezen een mooie, cen gelegen plek in het cen tum. De schaakvereniging snel vervanging nodig. We 'zijn met 't Zuiderbaken bezig en met het Ontmoetingscentrum Dauwendaele. In september be ginnen onze clubavonden weer en in december bestaan we 90 jaar", reageert Jan Oranje, voorzitter van de club, „Ik vrees lat we door de gedwongen ver huizing leden verliezen." Contract t)e gemeente aast al vanaf 1993 op het pand. Midgard zou in De Schakel een inloopfunctie en krijgen. De investe ring voor de geluidsisolatie liep |ln de papieren. De rekensom werd helemaal te groot omdat ook het contract dat de beheer ders bij De Stichting Vrijzinnig Hervormd Centrum De Schakel hadden, overgenomen moest worden door de nieuwe koper. De situatie is nu veranderd. De gemeente ziet af van een poppo dium in De Schakel. Een paar jaar geleden kozen de beheer ders A en H. Faasse er voor zelfstandige ondernemers te worden. Daardoor hoefden de gemeente de uitbaters niet meer mee te kopen. A Faasse: „Daar hebben we nu een beetje spijt van. Het leek toen een oplossing. Wij hebben hier vijftien jaar zonder subsidie gewerkt. Dan is het vreselijk om dit los te moe ten laten. Maar het moeilijkste vonden we om tegen al die clubs en groepen te zeggen dat ze el ders een ruimte moesten zoe ken. Heel veel zitten omhoog." Verzamelaars Ook de Middelburgse munten- verzamelaars zaten met de handen in het haar. Meer dan twintig jaar ontmoeten de leden elkaar bijna maandelijks in De Schakel. Secretaris j. G. Nijsse meldt dat de club er net in ge slaagd is om de activiteiten voort te zetten in het Ontmoe tingscentrum Dauwendaele. Het bestuur van gymnastiek vereniging Veldo vergaderde er één keer per maand. Het heeft besloten in de toekomst om beurten bij de bestuursleden thuis te vergaderen. De Neder landse Christelijke Vrouwen bond had maandelijkse bijeen komsten en lezingen in De Schakel. Die bond zoekt nog naar geschikte vervanging. Cursussen Kleine groepen missen hun vas te oefenplaats. Hanneke Vis verzorgde in de kelder van De Schakel cursussen Mensen- check. De oefentherapeute werkt in opdracht van de ZVU. De ZVU is op zoek naar een ver vanging, maar is er nog niet uit. Hanneke Vis: „Elke woensdag avond kwamen trouw de acht tien cursisten. De deelnemers verwachten dat er in september weer lessen zijn. Ik hoop dat de ZVU snel gelijkwaardige ruim te vindt." Voor toneelgroep Voorheen de B is definitief het doek gevallen. De kelder in De Schakel deed uitstekend dienst als repetitie ruimte. „We hadden een terug lopend ledental door onder meer verhuizingen. Er waren nog maar vier actieve leden. Dit komende jaar wilden we een slapende vereniging blijven. We volgen momenteel een cursus bij theaterschool De Ambitie. Enkele deelnemers zeiden ver der te vallen gaan bij een vereni ging, bij Voorheen de B. Toen we hoorden dat De Schakel voor ons dichtging, had het geen zin meer nieuwe leden af te wach ten. We hebben ons opgeheven." Volgens Marjan de Bel zijn er in Middelburg te weinig geschikte repetitieruimtes. „Zeker voor kleine initiatieven als Voorheen de B. In de kelder van De Scha kel konen we vrijuit oefenen en het was goedkoop. Ook deze ini tiatieven moeten kunnen be staan in een stad. Zonder ruimte lukt dat niet. Een andere De Schakel is er niet." van onze mederwerker Aector Doorns MIDDELBURG - Officier van justitie mr. A S. Flikweert heeft donderdag bij de rechtbank in (Middelburg tegen een 34-jarige jnan uit Vlissingen tweeënhalf jaar gevangenisstraf geëist. De pfficier achtte de handel in harddrugs tussen januari 1996 en 24 maart van dit jaar bewe- _zen. Een 63-jarige inwoner uit zijn vader, hoor de twee jaar cel eisen. De rol van een ander familielid (de schoonbroer van de 34-jari- ge verdachte) werd minder zwaar ingeschat. Hij zou onder druk zijn gezet door zijn schoonfamilie. Tegen deze ver dachte, een 25-jarige man uit Vlissingen, werd twaalf maan den gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, geëist. Een vierde familielid moet vanwege het horen van ge tuigen later nog voor de recht bank verschijnen. Recidive De officier van justitie tilde zwaar aan de handel in cocaïne en heroïne, die in een aantal wo- Wijers FHEINKENSZAND - Wanneer goed opgeleide werknemers de Porsselse kerncentrale verlaten met het oog op de sluiting in 2004, kan dat gevolgen hebben voor de veiligheid. Die waar schuwing krijgt minister Wijers van Economische Zaken van het Borselse college van burge meesterenwethouders. Het col lege vraagt de minister per brief hoe hij de veiligheid van de cen- rale in de nabije toekomst eukt te kunnen waarborgen, fel is al langer bekend dat bur gmeester en wethouders van jprsele zich zorgen maken om ie werkgelegenheid in de ge- peente wanneer de kerncentra- e sluit. Ze zouden Borssele dan '°k graag behouden als locatie oor de productie van elektrici- eit en vragen Wijers aandacht aarvoor. Want, zo staat er in de pief 'Wij hier in Zeeland menen mners nog steeds dat werk, ?erk en nog eens werk het peerpunt van het Haagse be ad is.' - 7wêb&& Het nieuwe fietspad langs de Sint Jan ten Heere Sprink tussen Aagtekerke en Domburg is vorige week gereed gekomen. foto Ruben Oreel van onze verslaggever DOMBURG - Walcheren is een aantal nieuwe, recreatieve fietspaden rijker. In het kader van de ruilverkaveling is on langs een achttienhonderd meter lang vrijliggend pad langs de Sint Jan ten Hee re Sprink tussen Aagtekerke en Domburg gereed gekomen. Ten Oosten van Melis- kerke is een paar honderd meter lang fietspad in asfalt aangelegd. Fietsers kun nen zo vanuit het dorp naar de rustige pol derwegen peddelen. De ruilverkaveling Walcheren zorgt niet alleen dat boeren betere huiskavels krij gen, maar legt ook de nadruk op de aanleg van wegen en fietspaden, zowel voor da gelijks gebruik als voor recreatieve doel einden. Recent is een bestek afgerond met daarin een forse lengte aan fietspaden. Natuurlijk Het fietspad langs de Sint Jan ten Heere Sprink is uitgevoerd met een natuurlijke verharding. Het talud van de waterloop waarlangs het pad loopt, is extra schuin afgegraven zodat het fietsen veiliger wordt en fietsers een leuk uitzicht hebben op het water in de sloot en cle begroeiing van de schuine slootkant. Paarden zijn verboden op dit pad. De aanleg van wegen en paden gaat dit jaar onverminderd voort. Er is inmiddels begonnen met de reconstructie van de Breeweg in Middelburg en de Gapingse Dreef bij Serooskerke. De werken aan de verharding zijn voor de vakantie klaar. Na de vakantie is het de beurt aan de Kokerheulweg onder Vrouwenpolder, de Werend! jkseweg bij Meliskerke. de Zand- dijkseweg nabij Veere en de Snouck Hur- gronjeweg boven Gapinge. Er komen rotondes op de kruising Galgeweg- /Zwaanweg in Vlissingen, op de Valkenis- seweg/ bij de Ruiser en op het kruispunt Strandweg/Zwaan weg bij Dishoek. DeT- splitsing aan de Werendijkseweg-Noor- dendolfer wordt gereconstrueerd. Na de vakantie wordt ook een vrijliggend fietspad aangelegd langs de westkant van de Werendijkseweg/Klaassesweg tot aan de Strandweg tussen Dishoek en Groot- Valkenisse. Zeeuwse muziekcorpsen naar Wereld Muziek Concours ningen in Vlissingen en Oost- Souburg had plaatsgevonden. Ook hieldhij in zijn eis rekening met de recidive die de 63-jarige man en zijn zoon op het gebied van drugshandel hadden. De schoonzoon had een blanco strafblad. De omvangrijke drugshandel werd door een aantal getuigen verklaringen en door observa ties van de politie bevestigd. De 63-jarige verdachte, die in drugskringen bekend staat als 'de meneer in de jurk', vertelde slechts één week te hebben ge deald. „Ik heb een paar keer mijn broer geholpen door de he roïne tegen een lagere prijs te verkopen. Ik heb geen winst ge maakt", zei hij. Voor de officier klonk het ver haal ongeloofwaardig. „Ik kan niet hard maken dat u intensief heeft gehandeld, maar afgaan de op een aantal verklaringen gaat het om een langere periode. Bovendien kent u veel drugsge bruikers", concludeerde de offi cier. Ook stond het voor mr. Fli kweert vast dat de oudste verdachte vanuit verschillende woningen had gehandeld. Dossier Raadsman mr. D. Olie had veel problemen met het dossier, dat door het onderzoeksteam 'De Jurk' was genoemd. „Het is ronduit schandalig om het dos sier naar een persoon te vernoe men. Nu komt het over dat mijn cliënt de spil van de handel zou zijn geweest. Hij heeft alle be trokkenheid met verdovende middelen afgezworen. Hij heeft alleen in een korte periode zijn broer geholpen." De 34-jarige verdachte, die zelf aan chugs verslaafd is, had zich meer als een tussenpersoon tus sen de klant en de dealer gezien. Hij zou enkele maanden bij een dealer hebben ingewoond, maar klanten hadden tegenover de politie verklaard dat ze van de man in die woning en op andere plaatsen drugs hadden gekocht. De 25-jarige verdachte, die hu welijksproblemen heeft, gaf toe dat hij zijn schoonbroer drie we ken had geholpen met de ver koop van harddrugs. Hij ont kende dit onder druk van zijn schoonfamilie te hebben ge daan, maar volgens de officier wees alles erop dat de man (zon der verblijfsvergunning) uit angst voor terugzending naar het land van herkomst Marokko geen kant meer op kon. van onze verslaggever Ab van der Sluis VLISSINGEN - Anderhalf jaar voorbereiding voor slechts zes minuten optreden. De Vlissingse Deltaband van de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen is nagenoeg klaar voor het Wereld Muziek Con cours in Kerkrade. Samen met Blue Spirit Drum Bugle Corps en Juliana's Drum Bugle Corps - beide uit Mid delburg - vertegenwoordigen zij de provincie Zeeland op het concours dat donderdag be gon en tot 27 juli duurt. De drie muziekverenigingen zeggen het meedoen belangrijker te vinden dan het wedstrijdele ment, maar stilletjes hopen ze allemaal met een gouden me daille naar huis te keren. Het Wereld Muziek Concours in Kerkrade geldt als hét eve nement voor amateur-muzi kanten. De top van de nationale en internationale harmonieën treden aan in het stadion om voor tienduizen den toeschouwers een show te laten zien. Vier jaar geleden - toen het concours voor de laatste maal werd gehouden - deden tweehonderddertig or kesten mee met in totaal veer tienduizend muzikanten uit dertig landen. Wie wil meedoen aan het WMC moet in het jaar voorafgaand aan het concours goede pres taties hebben geleverd tijdens concoursen. De Deltaband be gon al in '95 te kijken welke concoursen in aanmerking kwamen voor een hoge klasse ring. Het orkest werd in het voorjaar van '96 in het Belgi sche Hamont Kampioen dei- Lage Landen en won in no vember van dat jaar het con cours in Heinkenszand waar door zij promoveerde naar de eredivisie. „Meedoen aan het WMC is belangrijk om mooie optredens te krijgen in het bui tenland", vertelt secretaris Anja de Boo van Uijen. „Maar meedoen is natuurlijk belang rijker dan winnen, al zou het heel erg leuk zijn met een goed resultaat naar huis te komen." Kick Het stadion binnenmarcheren geeft nog steeds een kick, zegt ook Simon van der Paal van Juliana uit Middelburg. Het corps doet voor de vierde ach tereenvolgende maal mee. „Het is", vertelt hij enthousi- De Delta Band uit Vlissingen. ast, „wel zo iets geweldigs als je een stadion binnenkomt waar achttienduizend mensen zitten. Waar tref je dat nog Die atmosfeer. Dat is grandi oos." Juliana heeft de afgelo pen vier maal elke keer een gouden plak weten te halen en behoort tot de top van Neder land. Amerikaans Juliana brengt een show die op Amerikaanse leest geschoeid is. Het optreden duurt een kwartier. „Eind september zijn we begonnen met de voor bereiding", legt Van der Paal uit. „En op Koninginnedag hebben we altijd de première. Daarna doen we nog wat mee aan wedstrijden. Het is niet zo dat we speciaal voor het WMC een show in elkaar zetten. De show brengen we ook op tap toes." Op de vraag of de maan denlange voorbereidingen het waard is om slechts een kwar- tier te mogen optreden, ant woordt de Middelburger: „Als je naar het plezier kijkt dat de mensen eraan beleven, is het dat zeker." Juliana treedt za terdag 12 juli op om 18.15 uur. Een bus vol supporters verge zelt de vijfenveertig muzikan ten. De Vlissingse Deltaband is nog druk bezig met de voor bereidingen. Elke vrijdags avond wordt gerepeteerd. De eerste helft wordt besteed aan het marcheren op de sintel- baan bij het Sportfondsenbad. In Kerkrade moet de drumfan fare vierhonderd meter afleg gen en twee marsen spelen. Drie juryleden kijken nauw keurig toe of de muzikanten netjes in het gelid lopen. Eén van de juryleden loopt naast de band. ..Dat werkt best op je zenuwen", weet Anja de Boo van Uijen, „want je bent toch redelijk gespannen." Teleur gesteld als een prijs uitblijft zullen ze in Vlissingen niet zijn. „Er zijn verenigingen die hele weekenden in training gaan. Kom je niet naar zo'n weekend, dan mag je niet eens meedoen aan het WMC. Die zijn veel fanatieker dan wij. Onze leden werken, hebben een gèzin, het moet wel een hobby blijven." Boulevard De Deltaband, die zondag 20 juli aantreedt om 13.52 uur. is aanstaande zondag te zien op de boulevard vanaf 15 uur waar de drumfanfare de twee wedstrijdmarsen 'Arroman- ches' en 'Amsterdam' speelt. Blue Spirit bijt het spits af van de Zeeuwse deelnemers. Zon dag al om 12.08 uur treedt het Drum Bugle Corps aan voor het optreden. Het corps doet dit jaar voor de eerste keer mee aan het WMC. „Aan het WMC móet je meedoen. Presteer je daar goed, dan betekent dat voor de leden dat je wordt ge waardeerd. Het zegt iets over de manier waarop je bezig bent", vertelt Marco Janssen van Blue Spirit. Het aantal re petities is de laatste week op gevoerd. Zondag werd er de hele dag geoefend en vooruit lopend op de show van zondag bijna elke avond. „Je wilt in tien minuten het allerbeste la ten zien. Vijftig leden moeten allemaal gelijk lopen, ze moe ten goed spelen en dan nog zo weinig mogelijk fouten ma ken." Janssen zegt dat het Middelburgse corps 'uiter aard' voor een medaille naar Kerkrade gaat. „Maar ook om de sfeer. Ik heb gehoord dat er twintigduizend man op de tri bunes zitten en de hele stad op z'n kop staat. We zouden het jammer vinden als we geen medaille zouden wannen." MIDDELBURG - Een 33-jarige Terneuzenaar is veroordeeld tot 240 uur dienstverlening wegens mishandeling van zijn vriendin. Ook legde de rechtbank in Middelburg hem donder dag een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden op. Beide straffen waren conform de eis. De man sloeg vorig jaar na een feestje in beschonken toestand zijn vriendin in el kaar. Zij hep daarbij diverse verwondingen op. waaronder een oogkasfractuur en gebroken tanden. De vrouw zou grie vende opmerkingen tegen de verdachte hebben gemaakt. VLISSINGEN - De politie Walcheren waarschuwt voor de praktijken van twee onbekende mannen. Eén van hen belt aan bij bejaarden met de mededeling dat zij bij een loterij een prijs hebben gewonnen. De man zegt een cadeau bij zich te hebben en vraagt of hij het geschenk binnen mag uitpakken. De andere man zit ondertussen in de auto op de uitkijk. Bij een bejaarde vrouw in de Vlissingse wijk Paauwenburg is het de twee deze week gelukt een woning binnen te komen. In het pakket zat een pannenset van het merk Solingen. De vrouw weigerde de 'prijs' en wist de man de deur uit te krijgen. Enige tijd geleden deed zich eenzelfde voorval voor in de omgeving van Paauwenburg. Een goed signalement van de twee man nen ontbreekt. Het is alleen bekend dat het om wat oudere mannen gaat, waarvan er één netjes gekleed gaat. OOST-SOUBURG - De UNICEF-loop van openbare basis school De Tweemaster in Oost-Souburg heeft 3801,50 opge bracht. De loop werd begin juni gehouden in het kader van een project om ondervoeding bij kinderen in ontwikkelings landen tegen te gaan. MIDDELBURG - Een 33-jarige Terneuzenaar moet één week zitten voor bezit van een kleine hoeveelheid cocaïne. Tegen hem was wegens drugshandel een jaar gevangenisstraf geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De rechtbank in Middelburg acht echter de aanklacht dat de man vanuit een woning in de Bomenbuurt in heroïne en cocaïne heeft gehan deld niet bewezen. De verdachte heeft steeds volgehouden dat er in zijn woning gedeald was door twee mannen die daar bi vakkeerden toen hijzelf in Den Haag verbleef. OOSTBURG - De politie hield woensdagavond in Oostburg een 47-jarige automobilist uit Maldegem aan die met een al coholpromillage van 0,6 promille over Rijksweg 58 reed. De man kreeg een transactie aangeboden en betaalde direct. Aan een 28-jarige autobestuurder uit Nieuw-Namen werd enkele uren later ook een dagvaarding uitgereikt. De man reed met een promillage van 0,8 promille over de Kauterstraat in zijn woonplaats. Iets meer dan het toegestane half promille. VLISSINGEN - Bij snelheidscontroles met radarapparatuur in Vlissingen, Middelburg en Biggekerke hebben politie en marechaussee donderdag 469 automobilisten betrapt op te snel rijden. De controles vonden plaats op de Koudekerkse- weg, de Kanaal weg, de Schroeweg en de Poelendaeleweg in Middelburg, op de Gerbrandystraat in Vlissingen en op de rondweg in Biggekerke. De hoogst gemeten snelheid vond plaats op de rondweg. Daar reed iemand 140 kilometer per uur. Op die weg geldt een maximumsnelheid van tachtig kilo meter per uur. van onze medewerker Adri Klinkenberg DEN HAAG Souveninvinkelier J. Mosmans uit Veere is vastbe sloten om door te gaa'n met het op de kast jagen van het college van B en W van Veere. Dit zei Mosmans gisteren na de behandeling van zijn rechts zaak bij de Raad van State in Den Haag. Inzet van deze rechtszaak is Mosmans' fiets. Tot 1993 stalde hij het stalen ros keurig in het daarvoor bestem de fietsenrek aan de Markt in Veere. Slechts op één punt week het voertuig af van een gewone fiets. Op de bagagedrager was een groot geel bord van een vier kante meter gemonteerd met daarop een schaapskop en een pijl die in de richting wees van Mosmans nering aan de Kerk straat 3. Reclamebord De winkelier reed op zijn fiets van en naar zijn huis, maar des ondanks weigerde het gemeen tebestuur van Veere het karretje te zien als een gewoon vervoer middel. Het reclamebord op de fiets stond immers de ganse dag naar de winkel van Mosmans te wijzen. B en W vonden dat een onaanvaardbare vorm van re clamemaken en stuurden Mos mans in 1993 een aanschrijving om de fiets te verwijderen. Een inderhaast bij de Raad van Sta te aangespannen spoedproce dure mocht niet baten. Rechter J. van der Does van de Raad van State vond de fiets een reclame bord en besliste dat de gemeente terecht een aanschrijving had verstuurd. Gisteren diende de bodempro cedure bij de Raad van State. Daarin zal rechter J. Boll van de Raad van State definitief uit maken of het gemeentebestuur in 1993 terecht de aanschrijving tegen de fiets heeft uitgevaar digd. Over zes weken hoort Mosmans of hij zijn fiets uit de schuur kan halen want daar staat het ding sinds die tijd. Mosmans blijkt echter vinding rijk en heeft de afgelopen drie jaren dan ook niet stilgezeten. Bakfiets Na het avontuur met de onfor tuinlijke tweewieler parkeerde hij een bakfiets bij zijn zaak met een reclameaanduiding. Mos mans stelt dat elke loodgieter of bakker een bestelwagen met op schrift voor de deur mag parke ren dus zijn initiatief kan onmo gelijk op bezwaren stuiten. Toch kwam de souvernirwinkelier van een koude kermis thuis want het gemeentebestuur liet de bakfiets weghalen. Het kost te Mosmans 250 gulden. Zijn aangifte van diefstal werd niet door de politie in behandeling genomen. Een nieuwe pijl op de boog van de middenstander bleek een turquiose Trabant waarvan de flanken versierd zijn met de naam van Mosmans zaak. Hij parkeert dit APK-gekeurde voertuig bij zijn winkel op de zelfde wijze als de fiets en de bakfiets. Tegen de Trabant heeft de gemeente naar zeggen van Mosmans nog niets onderno men. „Ik zoek de grenzen", zei de winkelier gisteren na de zit- ting. Het college van B en W van Veere was gisteren niet op de rechtszitting vertegenwoor digd. Het gemeentebestuur wil in het historische stadje echter geen allerhande reclameuitin gen op straat. Dus ook tegen de Trabant is optreden aangekon- digd. KAPELLE - De organisatie Truck- en Tractorpulling Mid den-Zeeland heeft de wedstrijd die komende zaterdag in Kapel- Ie zou worden gehouden afge last omdat het terrein door de overvloedige regenval onge schikt is voor het evenement. VLISSINGEN - De stichting Surant '94-Vlissingen viert morgen, zaterdag, de nationale dag van Curacao, de 'Dia di Bandera', de 'Dag van de Vlag'. Het feest vindt plaats aan de A Coortelaan 3. De dag begint 's middags om 12 uur met het spe len en zingen van de volksliede ren van Nederland en Curacao :en het hijsen van de vlaggen in aanwezigheid van burgemees ter J. C. Th van der Doef en wet houder L. C. Poppe-de Looff van Vlissingen. Drumband VTV ondersteunt de plechtigheid muzikaal. Hierna wordt een his torische film vertoond over Cu rasao. De dag staat verder in het teken van de ont moeting. Er zij n kinderspelen en activiteiten voor volwassenen. De avond wordt afgesloten met caraïbi- sche muziek, gedraaid door DJ Supresa. Verschillende Cura- gaose vrouwen en kinderen zijn die dag gekleed in de traditione le dracht van het eiland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 17