ZWN haalt Streektaxi van de weg Watersport wijst scheepslift af Bloemen van de rode lijst op de dijk Eis vier jaar voor vervoer xtc Na 450 jaar broeden weer lepelaars rond Zeeuwse wateren CP'86 wil Vlaamse rechtsradicaal op lijst raad Terneuzen Belangstelling valt tegen mwririiiwiHiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mmiiiiiiwiiiii i mimii wmmm Nachtwacht op strand Schouwen zeeuwse almanak Dorpshuis zeeland vrijdag 4 juli 1997 van onze verslaggever Hans Heijt OOSTBURG - De vervoers maatschappij ZWN stopt op 1 september dit jaar met de Streektaxi die in Zeeuws- Vlaanderen en op Walcheren passagiers tot aan de deur brengt. De Streektaxi lijdt op jaarbasis circa 70.000 gulden verlies op het project. Boven dien valt de belangstelling voor de Streektaxi tegen. De ZWN en een aantal Zeeuwse taxi-ondernemers vervoeren sinds begin vorig jaar met de Streektaxi inwoners van Zeeuws-Vlaanderen en Walche ren tot aan de deur. Met het pro ject wierp de ZWN zich op als een concurrent van het verge lijkbare Samenwerkingsver band Collectief Vervoer Zeeuws-Vlaanderen van de ge meenten Terneuzen, Oostburg en Sluis-Aardenburg. Verlies Die concurrentiestrijd is op 1 september ten einde. ZWN-di- recteur H. Bouma verklaarde donderdag dat de Streektaxi vanaf 1 september niet meer rijdt in de provincie. „We lijden per jaar circa 70.000 gulden ven- :lies op de Streektaxi", aldus Bouma. „Bovendien valt het aantal deelnemers tegen. We hebben er driehonderd in ,;Zeeuws-Vlaanderen en twee honderd op Walcheren. De pas- jeshouders maken gemiddeld i anderhalf keer per maand ge- 5 bmik van de Streektaxi." De fikse prijs voor een ritje per '.Streektaxi is de belangrijkste oorzaak voor de tegenvallende belangstelling. De ZWN exploi teert ook een Lijntaxi. Die ver voert de reizigers op een aantal lijnen in de minder drukke uren met een taxi of taxibusje. „Met de Lijntaxi gaat het wel heel goed", aldus Bouma. „Die is ook veel goedkoper. Voor een rit van twee zones betalen de reizigers met de Lijntaxi voor 2,25 gul den aan strippen. Zo'n rit kost met de Streektaxi een tientje." Bij de start van de Streektaxi maakte de ZWN al duidelijk dat het project van tijdelijke aard zou zijn. Bouma laat weten dat het was bedoeld ter overbrug ging naar een collectief vraag afhankelijk vervoer. Maar de wettelijke spelregels voor zo'n systeem zijn nog steeds niet vastgesteld. Taxicom Na het wegvallen van de Streek taxi kunnen West-Zeeuws-Vla- mingen nog altijd van deur-tot- deur reizen met Taxicom, de vervoersaanbieder van het Sa menwerkingsverband Collec tief Vervoer. Inwoners van Walcheren kun nen bij Combitax terecht. Oost-Zeeuws-Vlamingen moe ten het na 1 september zonder vervoerssysteem doen dat pas jeshouders op elke gewenste be stemming in hun regio brengt. „Als er een goed initiatief voor dat gebied wordt genomen kun nen wij er wellicht op inspelen", aldus Bouma. „We hebben im mers goede contacten op ge bouwd met een aantal taxi-on dernemers in de regio." Maquette van de scheepslift over de Zandkreekdam. foto Ruben Oreel van onze verslaggever Harmen van der Werf MIDDELBURG - De watersport is tegen de bouw van een scheepslift over de Zand kreekdam. Volgens het Breed Overleg Deltawateren is zo'n lift niet nodig voor de pleziervaart. De Zandkreekdam is een probleem voor het wegverkeer, stelt het Breed Overleg, en daarmee moet de wa tersport niet worden opgezadeld. Het Breed Overleg Deltwateren, een sa menwerkingsverband met watersport- organisaties, reageert op het voorstel van de Waddinxveense ingenieur N. D. van Driel. Hij stelt voor een scheepslift over de Zandkreekdam te bouwen, inclusief een buizenstelsel om het Veerse Meer met Oosterschelde-water te verversen. In haar reactie trekt de watersport haar handen af van het verkeersprobleem op de Zandkreekdam, waar zeker 's zomers veel files voorkomen. „Het knelpunt Zand kreekdam is in eerste instantie een weg- verkeersprobleem en als afgeleide daar van een knelpunt voor de watersport", staat in een brief van het Breed Overleg Deltawateren aan Van Driel. Coördinator O. van Gorkom van het Breed Overleg voegt daaraan toe, dat de watersport bevreesd is voor tolheffing bij de scheepslift. „Wij zijn daar inderdaad bang voor, want het gaat toch om iets nieuws. Iets nieuws dat naar onze mening niet noodzakelijk is, omdat er al een goede sluis ligt." Volgens Van Gorkom moet er wèl een op lossing komen voor het verkeersknelpunt Zandkreekdam. „Wij worden aangeke ken op die files, hoewel wij de oudste rech ten hebben. De Zandkreekdam ligt immers op een plek waar altijd een vaar- verbinding is geweest, een open vaarver- binding." In een scheepslift ziet het Breed Overleg niets. Des te meer voelt de watersport voor een tweede brug over de Zandkreeksluis. Het verkeer kan dan altijd doorstromen. Zo'n investering heeft meer toekomst, volgens het Breed Overleg, vanwege de verwachte toename van het verkeer op de Zandkreekdam na de ingebruikname van de Westerscheldetunnel. Een tweede brug zou ook goedkoper zijn dan een scheeps lift. Van Driel voert vandaag, vrijdag, overleg met provincie, Rijkswaterstaat en de ge meenten Goes en Noord-Beveland. Er moet dan onder meer duidelijkheid ko men over de ontwikkelingskosten van de lift en wie daarvoor zal opdraaien. van onze verslaggever MIDDELBURG - Een gevange nisstraf van vier jaar en een vordering van negenduizend gulden krachtens de pluk-ze- wetgeving. Dat eiste officier van justitie mr. A Flikweert donderdag voor de Middelburgse rechtbank tegen een 44-jarige Axelaar voor het •er auto vervoeren van 50.000 :c- en amfetaminepillen ter aarde van een miljoen gulden. jDe man, die al eerder in België drie jaar had uitgezeten wegens het transporteren van hasj, werd in maart van dit jaar na een tip aangehouden in Koe wacht. In zijn auto lagen de zak ken met pillen voor het grijpen. De verdachte had de drugs zo juist opgehaald in Arnhem. Te genover de politie verklaarde hij dat hem voor het vervoer een beloning van 1500 gulden in het vooruitzicht was gesteld. Officier van justitie Flikweert tilde donderdag zwaar aan het vergrijp. ,,U was een essentiële schakel in de handel in syntheti sche drugs." Naast de gevangenisstraf en pluk-ze- vordering eiste Flikweert ver beurdverklaring van de auto en de buzzer van de verdachte. De Axelaar, ooit een succesvol autodealer maar daarna in de versukkeling geraaktverklaar de dat hij het alleen voor het geld had gedaan. Hij had zich niet gerealiseerd wat de gevol gen van zijn daad konden zijn. Hij betuigde spijt. „Ik wil dit mijn gezin niet meer aandoen." (Advertentie Vlnr: klavervreter, kraailook met moeslook en de wilde marjolein. foto's Charles Strijd van onze verslaggever Hans Heijt VOGELWAARDE - Menig automobilist, fiet ser met snelheidsmeter of motorrijder raast over de Zeeuwse polderdijken zonder de flora ook maar één blik waardig te keuren. Maar ook de passant met meer oog voor natuurschoon beseft vaak niet dat de aanwezigheid van de kleine ratelaar met gele bloesem, de wilde mar jolein en tal van andere planten niet zo van zelfsprekend is als het lijkt. Veel dijken trekken in het voorjaar en de zo mermaanden door de kleurige bloemenpracht de aandacht van de recreant. Daarnaast zijn er tal van dijkjes en dijken die nauwelijks in het landschap opvallen, maar wel met zeldzame planten en grassen zijn begroeid. In Oost- Zeeuws-Vlaanderen horen de Kerkweg bij het Vogelfort en de Oudelandsedijk bij Walsoor den tot die laatste categorie bloemdijken. „Bij Staatsbosbeheer hebben we het in princi pe over bloemdijken als er bijzondere soorten op voorkomen", legt boswachter J. van Hage uit. „De min of meer zeldzame soorten staan op een rode li jst en zijn onderverdeeld in vier cate gorieën. Circa tien jaar geleden hebben we in Zeeuws-Vlaanderen een inventarisatie ge maakt van dijken die we als bloemdijken zou den kunnen gaan beheren. We hebben gekeken naar een aantal basissoorten. Op basis van die planten en grassen konden we inschatten op welke wijze de vegetatie zich zou ontwikkelen bij een goed beheer. Het maaien van de dijken is een belangrijk onderdeel van het onderhoud. Je maakt ze dan vrij van voedingsstoffen en dat is gunstig voor die zeldzamere planten. Die ge dijen vooral op armere gronden." Staatsbosbeheer nam op de Zeeuws-Vlaamse lijst circa 120 hectare aan kandidaat-bloem- dijken op. Het is de bedoeling uiteindelijk tus sen de dertig en veertig hectare te onderhou den. „De kosten bedragen tussen de 1400 en 1600 gulden per hectare. Dus we moeten niet te krampachtig vasthouden aan de lijst", zegt Van Hage. „Als onze verwachtingen voor be paalde dijken niet uitkomen, moeten we niet verdergaan met het beheer." Walsoorden Op de Kerkweg bij het Vogelfort en de Oude- landsepolder onder Walsoorden zijn de ver- wachtingen van Staatsbosbeheer wel uitgeko men. Zeldzame planten als de kleine ratelaar met gele bloemen en de paarskleurige aardak- ker staan tussen meer gangbare planten als de vogelwikke. De sporadisch voorkomende kla vervreter met orchidee-achtig uiterlijk heeft zich vanzelfsprekend tussen verschillende soorten klavers genesteld. „Ook minder kleu rige planten en grassen gedijen bij het beheer van de dijken", zegt Van Hage, terwijl hij wijst op de wilde marjolein en de moeslook in de berm. „Beiden staan op rode lijst. Bovendien kan je er een lekker soepje van trekken." van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt OUD-SABBINGE - De wegen van de lepelaar zijn ondoor grondelijk. Twee maanden geleden, toen de kansen op broedende lepelaars in Zeeland symposiumsgewijs werden doorgenomen, stelden deskun digen nog vast dat het Veerse Meer beslist een aantal jaren zou moeten wachten. En zie, Mat Jongenelen van Natuurmo numenten, die de brocdvogels in het Veerse Meer inventariseert, treft 8 tot 10 broedparen aan. Juist in de gebieden waar de broedkansen hoog werden inge schat: het Markizaatsmeer. de Hellegatsplaten en de Slikken van de Heen, broeden wel lepe laars, maar minder. Toch is er reden tot grote vreugde: het laatst bekende broedgeval in Zeeland dateert van 450 jaar ge leden. De lepelaar is een kritisch beest. Als het om eten gaat, valt het nog wel mee want hij fourageert al lepelend in ondiep zout, brak en zoet water. Maar voor het broeden stelt de lepelaar eisen: een betrekkelijk kale, rustige plaat, zonder al teveel dreiging van roofdieren, uitzicht naar al le kanten en ondiep water in de buurt. Het lijkt niet erg veelei send maar zulke biotopen zij n er in Nederland niet veel meer. Peilbeheer In de Oostvaardersplassen be gon de terugtocht van de lepe laar een paar jaar geleden en ook in het Voomse Duin broed den vorig jaar 135 paren. De le pelaars die in voorgaande jaren in Zeeland werden gesigna leerd, waren waarschijnlijk cu linaire toeristen uit Voorne. Door onvolkomenheden in het peilbeheer van de Oostvaar dersplassen verscheen vorig jaar de vos in dit gebied. Daar door sloeg daar een populatie van meer dan 300 paren op de vlucht, waarvan er, verwacht Jongenelen, ook een aantal in Zeeland terecht zijn gekomen. „Sommige broedparen hebben al vliegvlugge jongen, andere zitten nog op eieren.Die sprei ding in de tijd is typisch voor een nieuwe kolonie. Lepelaars zit ten gemiddeld op vier eieren en omdat op de Middelplaten geen rovers zijn die de vogels bedrei gen en er een betredingsverbod geldt, is er een goede kans dat er mooie resultaten uit zullen ko men." Natuurmonumenten heeft geen specifiek beheer gevoerd voor de komst van lepelaars op de Middelplaten. Hoewel het be heer altijd al gericht is op goede omstandigheden voor broeden de watervogels, zal gekeken worden naar manieren om het de lepelaar extra goed naar de zin te maken. Overigens vindt Jongenelen dat hij toch niets te klagen heeft over de vogels. „Er zijn pas zilverreigers gearri veerd en ik heb zojuist een brui ne kiekendief geringd." van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Een particuliere beveiligingsdienst controleert tot en met zondag 17 augustus 's nachts de stranden van Schouwen-Duiveland. Aanleiding voor het project is het vandalisme van de afgelo pen jaren op het strand. Vooral de strandpaviljoens en de pos ten van de reddingsbrigade lie pen schade op. De controle wordt bekostigd door Rijkswa terstaat, het waterschap, de ge meente Schouwen-Duiveland en vrijwel alle paviljoenhou ders. Het beveiligingsbedrijf gaat tussen 10 0 en 50 0 uur in de vroege ochtend rondes rijden over de stranden. van onze verslaggevers TERNEUZEN - De extreem rechtse partij CP'86 gaat vol gend jaar maart bij de gemeen teraadsverkiezingen in Terneu zen mogelijk een Vlaamse rechts-radicaal kandideren. Dat heeft CP'86-bestuurslid M. Freling donderdag meegedeeld. De partij voert momenteel ge sprekken met drie verschillende Vlaamse kandidaten over deel name aan de lokale verkiezin gen. Daarnaast hebben ook twee inwoners van Terneuzen zich aangemeld als kandidaat lijsttrekker. Freling wilde niet veel kwijt over de achtergron den van de potentiële lijstaan voerders. In het Limburgse Kerkrade zal de Duitse neo-nazi A Zimmer man de lijst van CP'86 aanvoe ren. Zimmerman was onder meer lid van de inmiddels in Duitsland verboden Freiheitli- che Arbeiter Partei (FAP). Vol gens Freling is in Kerkrade voor een Duitser gekozen omdat er veel Duitsers wonen die aan de verkiezingen mee mogen doen. Groot-Vlaams „In Terneuzen is de keuze voor een Vlaming ingegeven door de groot Vlaamse-gedachte die de partij aanhangt. Bovendien past het binnen de Europese eenwording", aldus het CP'86- bestuurslid. Bij de gemeente Terneuzen is niets bekend van een eventuele deelname van CP'86 aan de eerstkomende gemeenteraads verkiezingen. De CP'86 heeft in het verleden een aantal malen meegedaan aan verkiezingen in de gemeen te Terneuzen. In 1994 haalde de partij bij de verkiezingen voor het Europees Parlement 140 stemmen. Een jaar later kreeg CP'86 bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten 190 stem men. Tijdens de laatste gemeen teraadsverkiezingen in 1994 stond CP '86 niet op de kieslijst in Terneuzen. Het aanwerven van buitenlan ders voor lokale lijsten is vol gens gemeentewoordvoerder O. Vosveld niets bijzonders. Groen Links en CDA leverden de voorbije jaren al Belgische raadsleden in Terneuzen. De voorwaarde was destijds dat de kandidaten minimaal vijf jaar in Nederland moesten wonen. Volgens een woordvoerster van het ministerie van Binnenland se Zaken is dit niet langer nodig. „Er is een nieuwe richtlijn die bepaalt dat EU-onderdanen in ons land gekandideerd mogen worden voor de gemeenteraad. Alleen moeten ze na hun verkie zing ook daadwerkelijk in deze plaats gaan wonen." De Zeeuwse politie gaat er voor alsnog van uit dat in Terneuzen geen harde rechts-radicale kern te vinden valt. De voorbije jaren werden in de Scheldestad naar aanleiding van enkele brand stichtingen met een racistische achtergrond diverse diepgaan de onderzoeken verricht. „Niets wees toen op het bestaan van extreem-rechtse groeperin gen", aldus politievoorlichter J. van Mourick. De kersverse beleidsmede werker, geboren en getogen op Walcheren, moest voor het eerst een vergadering bijwo nen in het dorpshuis van Bruinisse. Zijn nieuwe leven van korte reisjes binnen de provincie beviel hem wel. Lekker in het zonnetje over de Rijksweg, een blik over de Oosterschel- de, wat een weelde. De pro vincie moest hij echter nog een beetje beter leren ken nen. Waar was bijvoorbeeld het dorpshuis van Bruinisse? Maar met een Hollandse mond kom je overal, had hij geleerd, dus nu wat rondrij den in het dorp stopte hij bij wat bezette terrasstoelen. „Ik wil graag naar het dorps huis", meldde hij glimla chend door zijn openge draaide raampje. Het stel op de stoelen dacht eens diep na. De man nam het woord: Daar hebben wij geen bezwaar iegen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15