kan 20 miljard mislopen #TR(3)P1SCHE Illegaal Brits vlees in haven van Vlissingen Ijsvogel siert laatste tientje Radarcontrole Breskens goudmijn 4 WEKEN M t/ 4 w 2 e Jongetje wanhopig door diefstal rolstoel Netanyahu negeert onrust Affaire ongelijk belast vakantiegeld volgens deskundigen ernstiger dan gedacht James Stewart overleden M0 4 juli 00!»*"* morres meubel Vakantie van militairen in gevaar door varkenspest Roep om verpleegkundigen Henman onttroont Krajicek VOOR 15,00 JA, ik wil: .19° |120 ZW 3 Opklaringen zie pagina 4 Matige zuidwestenwind kracht 3 in de loop van de middag toenemend naar 4. vanavond naar zuid tot zuidwest. 240e jaargang no. 156 donderdag 3 juli 1997 losse nummers 1,75 t p e k e w PASAR ASEAN 11 - 12 - 13 JULI FOLKLORISTISCHE DAG 17 JULI van onze redactie binnenland WADDINXVEEN - De 7-jarige Rick i Folge uit Waddinxveen is ten einde j raad. Afgelopen weekeinde werd in Zegveld een aanhangwagen gestolen j waarin zijn gloednieuwe rolstoel ter waarde van 40.000 gulden stond. De gehandicapte Rick had een half jaar op zijn nieuwe elektrische rol stoel gewacht. Hij was uit zijn oude gegroeid en reed uit nood de afgelopen maanden in een handrolstoel rond. ledig aan zijn handicap aan te passen. Twee maanden lang was Rick met de Dieven grepen hun kans toen de rol- ergotherapeut van het revalidatie- stoel in een aanhangwagen op het erf centrum bezig de nieuwe rolstoel vol- van de leverancier stond. Volgens de leverancier, die een beloning van dui zend gulden heeft uitgeloofd voor de gouden opsporingstip, hebben derden niets aan de stoel. De familie Folge heeft echter niet veel hoop dat de stoel wordt tei'uggebracht. „Dat was al lang gebeurd, als de dieven gevoel hadden gehad..." ANP van onze verslaggever OEN HAAG - Het pro- ïleem van de ongelijke be- asting van vakantiegeld s veel omvangrijker dan eerder aangenomen. De affaire kan de rijksover- ïeid in het uiterste geval wintig miljard kosten. Cind mei is bij het gros van de Nederlanders niet alleen over iet vakantiegeld, maar over het ;ehele maandinkomen te veel lelasting geheven. Bovendien is >ok te veel premie afgedragen. Dat geldt voor alle werkenden op ruim 200.000 bouwvakkers ia), maar eveneens voor veel nensen met een uitkering. Dat itelt J. van Weert van de Vereni ging van Nederlandse Salaris- idministrateurs. /an Weert, die een bureau voor idministratieve dienstverle ning in Eindhoven heeft, denkt dat er nu 'miljoenen bezwaar schriften' zullen binnenkomen bij de belastingdienst. „Alle ac countants en administrateurs Adviseren bezwaar te maken om je rechten veilig te stellen. Ik het me niet veroorloven om 'te zeggen: laat maar. Stel je voor 'dat staatssecretaris Vermeend "'deze zaak verliest, dan verlies ik ijLOS ANGELES - Acteur James Stewart, die hoofdrollen speel de in klassieke films als Rear Window en It's a wonderful life, is woensdag overleden. werd 89 jaar. Archerd, over Hollywood in iet blad Daily Varietu, zei dat aan hartstilstand overleed in iijn woning in Beverley Hills. De acteur verkeerde al jaren in lechte geziondheid. Sinds zijn .chtigste was hij nagenoeg ioof en zeer slechtziend. De lood van zij n vrouw inl994had jem ernstig aangegrepen, en Sindsdien had hij amper zijn wuis verlaten. brak eind jaren dertig floor in films van Frank Capra Mr. Smith goes to Washing en It's a wonderful life. In de Jaren vijftig was hij de favoriete van Alfred Hitchcock, hem de hoofdrol gaf in Verti en Rear Window. Ook was hij jln die tijd vaak te zien in wes terns van John Ford. RTR/AFP. zie ook pagina 4 een heleboel klanten. Het gaat toch om de kans op zo'n duizend gulden voor een werknemer". R.A van Alphen, administra teur bij een Haagse aannemer, komt op grond van de omvang van de beroepsbevolking en wat we met z'n allen verdienen op een claim van 4,8 miljard gulden over 1997. „En clan heb ik het echt nog heel minimaal bere kend". Mocht de rechter vinden dat de fiscus een verwijtbare fout heeft gemaakt, dan zou over meerdere jaren geld terug gevraagd kunnen worden. De belastingdienst zelf mag bij voorbeeld vijf jaar teruggaan. „Als je nogmaals heel voorzich tige aantallen en bedragen neemt, kom je toch uit op een claim van ten minste twintig miljard gulden", zegt Van Al phen. Het probleem is een ge volg van het feit dat de CAO voor de bouwnijverheid een sys teem van vakantiebonnen kent. Over 229 dagen (in 1997) krijgen werknemersgewoon loon, waai de werkgever de normale belas tingen en premies op inhoudt. Voor het loon over 25 vakantie dagen en zeven bijzondere vrije dagen plus de gehele vakantie toeslag krijgt de bouwvakker bónnen. Die worden niet voor hun volledige waarde waarde belast, maar slechts voor 7 5 pro cent. De stelling die inmiddels aan de De dichter Arie van den Berg bekijkt het nieuwe biljet van tien gulden waarop een gedicht van hem staat. foto Cor Mulder/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Een zwarte in plaats van de gebruikelijke witte achtergrond bleek zelfs voor De Nederlandsche Bank een brug te ver. De kikker als the ma haalde het evenmin. En ook de door ontwerper Jaap Drupsteen voorgestel de vlinder als watermerk viel af. In navolging van het biljet van 25 gul den (roodborstje), het honderdje (steen uil) en het duizendje (kievit) wordt ook het nieuwe tientje opgesierd door een vogel-watermerk. Voor wat zo goed als zeker het laatste nieuwe biljet is, viel de keuze op de ijsvogel. Als alles volgens plan verloopt, zal het nieuwe tientje, dat op 1 september in omloop komt nog geen vijf j aar circule ren. Uiterlijk op 1 juli 2002 moeten im mers de gulden zijn vervangen door eu ro. Voor het eerst, en waarschijnlijk dus voor het laatst, siert de handtekening van di'. A H. E. M. Wellink, de nieuwe president van De Nederlandsche Bank, een bankbiljet. Hij volgde eergisteren Duisenberg op. Dat toch nog is gekozen voor het ont werpen en drukken van een nieuw bil jet, heeft volgens de nieuwe bankpresi- dent een heel praktische reden: cle voor raad biljetten is te klein om tot 2002 in de behoefte aan tientjes te kunnen voorzien. En een nieuw biljet ontwer pen en drukken bleek zo'n tien miljoen gulden goedkoper dan het steeds maar herdrukken van het uit 1968 daterende biljet met de afbeelding van Frans Hals. Bovendien kon een nieuw biljet worden voorzien van de nieuwste snuf j es op het gebied van beveiliging. Naast het wa termerk (de ijsvogel zelf) gaat het om een gedicht over de ijsvogel (speciaal geschreven door Arie van den Berg), een afbeelding van de stekelbaars (prooi van de ijsvogel) en de voelbare inktlaag (visgraatmotief). Voorts zijn er, naast onder een UV-lamp oplichtende vezeltjes, micro-teksten op het biljet gedrukt. In lettertjes van 0,2 millimeter valt te lezen hoe de ijsvogel in ons land ook wel wordt genoemd: ie- sfeugelke. ieskop. iesklepper, iespauw- tje, iesvoggel, iisfhgel, ijsvink, sluus- wachter en waterspecht. GPD Advertentie Kom 'n dagje mannessen® in Hulst 7 dagen per week geopend hulst: ZEEUWS-VLAANDEREN Industrieterrein Tol, Hulst van onze verslaggever Conny van Gremberghe BRESKENS - De roodlicht-en snelheidscamera die Rijkswa terstaat half april installeerde bij het kruispunt Roofack bij Breskens heeft zijn geld al dubbel en dwars opgebracht. De installatie, die de rijks dienst 80 mille kostte en in bruikleen werd gegeven aan de politie, heeft het Rijk enkele tonnen aan boetes opgeleverd. Sinds april is het toestel zes weken in gebruik geweest. In die weken moest de politieman die het apparaat voorzag van nieuwe fotorolletjes vrijwel continue nieuw celluloid aan dragen. In totaal kiekte de ca mera 4100 plaatsjes, goed voor 2050 overtredingen, omgere kend zo'n 50 per dag. Volgens politiewoorder C. Verdoorn ging het in een kwart van de Het spiedend oog van de camera bij Breskens heeft het Rijk al tonnen aan boetes opgeleverd. foto Charles Strijd gevallen om het rijden door rood licht. De rest betrof snel heidsovertredingen. „Opval lend was verder dat erg veel vrachtwagens door het rode licht zijn gereden. Driekwart van de overtredingen kwam op conto van vrachtwagenbe stuurders. Verder, maar dat is niet zo vreemd, werden de snelheidsovertredingen voor al in de richting van de veer pont gemaakt. Mensen die kost wat kost de pont dus niet wilden missen", aldus Ver doorn. Rijkswaterstaat en po litie overwegen om binnenkort de installatie ook op andere gevaarlijke verkeerspunten in te zetten. Ing. W. Vinke van Rijkswaterstaat: „Wij denken dan in eerste instantie aan het kruispunt Rijksweg 61- Mau- ritsfort nabij Hoek. Ook daar snellen weggebruikers nogal eens door rood licht. Om de roodlicht-en snelheidscamera ook elders te kunnen gebrui ken (iets wat op Walcheren op de route Vrouwenpolder-Mid delburg-Vlissingen al gebeurt) moeten we op andere locaties nog wel een aantal zogenaam de vogelnestjes bouwen Daarmee zijn we nog doende." DEN HAAG - De hand- en spandiensten die Defensie verleent bij de bestrijding van de varkenspest dreigt deelnemende militairen hun zomervakantie te kosten. De militaire bond VBM meldde dinsdag dat bij veertien militairen het zomerverlof is ingetrokken. De maatregel is in strijd met eerdere toezeg gingen, aldus de VBMDe bond sneert dat de varkenspestactiviteiten kennelijk zo'n be langrijke militaire operatie is dat Defensie ervoor kiest zijn afspraken niet na te komen. De VBM zegt dat ook de vakanties op de tocht staan van de overige 140 militairen die aan Operatie Varkenspest deelnemen. Defensie ontkent dat de verloven zijn inge trokken. „Iedere militair heeft recht op drie rechter is voorgelegd luidt dat er sprake is van ongelijke behan deling van werknemers. Op de bouwvakkers na betaalt ieder een immers alle 261 werkdagen z'n normale belastingen en pre mies. Er zou dus sprake zijn van ongelijke behandeling. GPD pagina 4: Zeeuwen azen op teruggave Palestijnen werpen woensdag een barricade op bij Hebron. De gewelddadigheden kostten daar gisteren een 18-jarige jongen het leven. De Israëlische oppositie verwijt premier Ne tanyahu dat deze het te druk heeft met het bezweren van con flicten in zijn kabinet en daardoor nauwelijks aan dacht heeft voor de explosieve situatie in Hebron en elders op de Westelijke Jordaanover. De Zeeuwse gezondheidszorg vreest de komende jaren voor een tekort aan verzorgend en verplegend personeel. Om vol doende handen aan de bedden te houden wordt een speciale cursus gestart. Overigens dreigt ook aan artsen gebrek te ontstaan. Het tennistoernooi van Wimbledon krijgt een nieuwe kampioen. Titel verdediger Richard Kraji cek verloor gisteren in de vierde ronde van de Brit Tim Henman in vier sets, 6-7 7-6 6-7 4-6. Het duel was dinsdag na drie sets afgebroken we gens invallende duisternis. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 13,15,17 en 19; sport 20 en 21. weken verlof en krijgt die ook", verzekert een woordvoerder. Hij merkt echter op dat verlof alleen mogelijk is als de dienst dat toestaat. Dat is nu niet het geval, wat kan betekenen dat de betrokken hooguit enkele weken later op vakantie kunnen. „Een rege ling die iedere militair kent, maar die enig zins in de vergetelheid is geraakt." ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG-Justitie heeft in de havens van Vlissingen en Rot terdam in totaal 900.000 kilo il legaal ingevoerd Brits rund vlees in beslag genomen. De douane trof een lading van 700 ton aan tijdens een gerichte con trole in een koelhuis te Vlissin gen. Over de vondst van 200 ton in Rotterdam zijn vooralsnog geen verdere details bekend. In verband met de gekkekoeien- ziekte BSE geldt voor Groot- Brittannië sinds maart 1996 een wereldwijd exportverbod. De Zeeuwse lading is via België in Nederland terechtgekomen. Het ministerie van Landbouw wil niets kwijt over de preciese hoeveelheden en het moment van inbeslagname. Evenmin is duidelijk of er verboden - en wellicht besmet - Brits vlees op de Nederlandse markt is geko men. Volgens het ministerie was het vlees bestemd voor een niet- Europees land. Het departement gaf de inbe slagname in Vlissingen toe na dat de Europese Commissie in Brussel woensdag had onthuld dat ten tijde van het exportver bod vanuit Groot-Brittannië rundvlees is ui tgevoerd ngpr an dere EU-landenwaaronder dus ook Nederland. De Commissie weigert aanvullende informatie te verschaffen om het gerechte lijk onderzoek niet te verstoren. België Naar alle waarschijnlijkheid speelt een Belgisch bedrijf een hoofdrol in de zaak. Volgens de Duitse Europarlementariër Dagmar Roth-Behrendt heeft een Belgische firma „op het hoogtepunt van de BSE-crisis" naar schatting 700 ton Brits rundvlees opgekocht en door verkocht naar andere landen. Het vlees kwam van runderen die waren geslacht in verband met de BSE-crisis. Het bedrijf kocht de karkassen goedkoop op en verwijderde het Britse stempel. Vervolgens werd het vlees duur verkocht als zijnde van Belgische oorsprong. Het zou onder meer terecht zijn ge komen in Spanje, Frankrijk, Rusland, Egypte en Bosnië. Het Britse vlees is nog niet ver nietigd. Het ministerie van Volksgezondheid ziet nog geen reden tot extra maatregelen te gen de illegale invoer van vlees uit Groot-Brittannië. BSE is mogelijk overdraagbaar op mensen, bij wie het tot de her senziekte Creutzfeld-Jacob kan leiden. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Voorletters: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1