Verdeeldheid over Vilvoorde Weerzin jegens (giller bindt Turkse coalitie Moordenaar van Kobe blijkt 14-jarige scholier PZC Rel over Sharon verergert crisis regering Israël Kerkdienst in plaats van Oranjemars buitenland Servië razend over arrestatie Dokmanovic Franse coalitie ruziet over openhouden Belgische Renault-fabriek Suriname voert actie tegen drugs Duitse kerk weer doelwit van aanslag Situatie Mir is precair Draskovic stapt uit alliantie Noord-Korea drukte dollars Explosie in fort voor politici Dodental op Montserrat stijgt Kinderen komen om bij show brandweer maandag 30 juni 1997 BELGRADO - Het Joego- slavië-Tribunaal kon de Serviër Dokmanovic vrij dag le pakken krijgen om dat hij op verzoek van VN-bestuurder Klein een bezoek aan Oost-Slavonië bracht. Hij was al meer dan een jaar niet meer in het ge bied geweest en zou niet op de uitnodiging van Klein voor een gesprek zijn ingegaan als de VN hem geen garanties had den gegeven. Dat zegt de echtgenote van Dokmanovic in een gesprek met een Servisch dagblad. Opsporings ambtenaren van het Joe- goslavië-Tribunaal in Den Haag pakten Dokma novic vrijdag op, met me dewerking van VN-vre- destroepen. Het was de 'eerste keer dat de VN-vre desmacht meehielp bij de arrestatie van een ver dachte van het tribunaal. Moord Het tribunaal heeft Dok manovic aangeklaagd wegens betrokkenheid bij de moord op 261 burgers, voornamelijk Kroaten, in de Oost-Slavonische stad Vukovar. Zij lagen daar in het ziekenhuis op het mo ment dat de Serviërs de stad in november 1991 in namen. Dokmanovic was toen burgemeester van Vukovar. Dokmanovic woont vol gens zijn echtgenote al meer dan een jaar in Som- bor, in het noordwesten van Servië op ongeveer twintig kilometer van de grens met Oost-Slavonië. Dit gebied is het laatste deel van Kroatië dat nog in handen van de Senders De regering van klein- Joegoslavië eiste zaterdag de onmiddellijke vrijla ting van Dokmanovic. Dokmanovic had volgens de Servische regering in Slavonië geen enkele ge zagspositie toen de Ser viërs dit gebied verover den. AFP van onze redactie buitenland PARIJS - De sluiting van de Re nault-fabriek in het Belgische Vilvoorde zorgt voor grote ver deeldheid in de linkse Franse re gering. De communisten willen de vestiging voorlopig open houden, terwijl de linkervleugel van premier Jospins socialisti sche partij 'het gevecht over de sluiting wil voortzetten'. „De overheid, die 46 procent van de aandelen Renault bezit, kan ervoor zorgen dat de fa briek open blijft", aldus woord voerder Lespagnol van de communistische partij PCF gis teren. De partij vraagt om een opschorting van de sluiting en alle plannen die banenverlies inhouden. De communistische vakcentra le CGT zegt dat Jospin zijn be lofte niet heeft gehouden. In de aanloop naar de verkiezingen heeft de nieuwe premier gezegd alles te zullen doen om de fa briek open te houden. De CGT stelt dat personeel en publieke opinie Jospin en Renault-top- man Schweitzer geen rust zul len gunnen. Afgelopen zaterdag besloot de raad van bestuur van Renault in Parijs dat de fabriek in Vilvoor de definitief dicht gaat. Een rapport van de bedrijfskundige Kaisergruber had geen aanwij zingen opgeleverd die het be drijf nieuwe kansen kon geven. Ook arbeidstijdverkorting in alle Renault-productiebedrij ven in Europa biedt geen soe laas voor de Belgische fabriek. Teleurgesteld Van de vestiging zal niet meer overblijven dan een toeleve ringsbedrijf dat aan vierhon derd mensen werk biedt. Dat leidt ertoe dat 2550 mensen hun baan verliezen. Van de 3100 werknemers hebben er inmid dels al 150 elders werk gevon den. De Belgische bonden toonden zich teleurgesteld over de slui ting, maar rekenden eigenlijk al niet meer op ander nieuws. Zij zijn ontevreden over het feit dat in het toeleveringsbedrijf slechts werk zal zijn voor vier honderd mensen. De vakbonden willen nu 'hard onderhandelen' over een goed sociaal plan. Het personeel rea geerde uiterst gelaten op de be richten. Slechts een kleine radi cale groep arbeiders voert nog actie. Wel willen de meeste ar beiders een voorraad van zo'n vijfduizend afgewerkte auto's blijven 'gijzelen', tot er goede afvloeiingsregelingen zijn afge sloten. Opmerkelijk genoeg riep de Belgische minister van Bin nenlandse Zaken Van de Lanot- te, verantwoordelijk voor de openbare orde, hen daartoe op. De Belgische premier Dehaene zegt dat Jospin venvachtingen heeft gewekt met zijn belofte voorafgaand aan de Franse ver kiezingen. De rechtse oppositie in Frankrijk noemde het Belgi sche Renault-personeel de 'eer ste ontgoochelden van het Jospinisme'. Begin dit j aar kondigde Renault aan het bedrijf in Vilvoorde te sluiten, wegens structurele overcapaciteit. Ook in Frank rijk zullen als gevolg daarvan 2700 banen verdwijnen. Re nault leed vorig jaar een verlies van omgerekend ongeveer 1,7 miljard. ANP BELFAST - Deelnemers aan een Oranjemars in Belfast staan met hun rug gekeerd naar een blokkade van de politie. De protestantse activisten mochten van het gezag niet marcheren over de katholieke Ormeau Road. Daarom besloten ze ter plekke een kerkdienst te houden. De Oranjemarsen zijn uitgegroeid tot politieke manifestaties van protestanten die willen dat Noord-Ierland deel blijft uit maken van Groot-Brittannië. foto Paul McErlane/AP van onze correspondente L Jessica Lutz ISTANBOEL - De leider van de - Turkse Moederlandpartij, Mes- i ut Yilmaz, heeft gisteravond het r laatste overleg gepleegd met 1 president Demirel over de rege- 1 ring die hij vormt. Verwacht wordt dat hij vandaag zijn kabi net officieel bekend maakt. Punt een van het regeerakkoord 5 van de drie-partijencoalitie is de bestrijding van corruptie. Yilmaz kreeg de formatieop- PARAMARIBO - Bij een lande- jlijke operatie in het kader van de bestrijding van drugscrimi- inaliteit hebben politie, leger en [douane in Suriname 98 ver dachten aangehouden. Een commissie onder leiding van de waarnemend procureur-gene raal Hélouise Rozenblad reageerde zondag tevreden op Operation Suri-storm, die de afgelopen week werd uitge voerd. Rozenblad zei dat Suriname in staat is het drugsprobleem te beteugelen. Tijdens de actie werden de luchthavens en sche pen in de territoriale wateren gecontroleerd en voerden de au toriteiten huiszoekingen uit. De 'autoriteiten vernietigden meer |dan 280.000 marihuanaplant j es en brachten drie van de 73 geën terde schepen op. Zij namen 527 {gram cocaïne in beslag. ANP dracht nadat de islamitische premier Erbakan op 18 juni af trad. Erbakan werd daartoe ge dwongen nadat het leger eind februari van hem eiste de pro- islamitische maatregelen, met name de infiltratie van de bu reaucratie door fundamentalis ten terug te draaien. Door de in formatie die de militairen ver spreidden, ontstond landelijk een golf van verontwaardiging. Het feit dat coalitiepartner Tansu Ciller desondanks wei gerde uit de regering te stappen, leidde ertoe dat negen leden van haar Juiste Pad Partij hun lid maatschap opzegden. De coali tie verloor daardoor de meer derheid in het parlement. Maar ook dit weekeinde nog trad een aantal leden uit de partij. In to taal heeft de coalitie met Erba kan 36 Juiste Pad-parlements leden, bijna een kwart, doen opstappen. Machtswellust (pillers machtswellust heeft in middels ziekelijke vormen aan genomen, aldus een van de af valligen. Er staat voor haar veel op het spel. Ze heeft dankzij Er- bakans Welvaartspartij welis waar diverse parlementaire on derzoeken naar ha ar vermeende corruptie af kunnen wenden, maar niet de verdenking. Om dus te voorkomen dat de onder zoeken opnieuw geopend zou den worden, sprak ze met Erba kan, die eveneens de macht niet kwijt wilde, af dat zij het pre mierschap van hem overnam. De weigering van president De mirel om de formatieopdracht aan haar te geven, had ze echter niet verwacht. De grove beledi gingen die ze daarop aan het adres van de president uitte en haar gesmeek bij de Chef Gene rale Staf om een minderheidsre- gei'ing onder haar leiding te steunen, ontketende de laatste leegloop in haar partij. Op het laatste moment probeer de ze, ondanks haar eerdere per tinente weigering, alsnog in Yilmaz' kabinet te komen. De regering in spe van Mesut Yilmaz werd dit weekeinde door de pers het 'reparatiekabinet' genoemd. Zo snel mogelijk zul len er vervroegde verkiezingen uitgeschreven worden, maar daarvoor moet een aantal zaken op orde gebracht worden, al was het maar om het leger terug de kazernes in te krijgen. Corruptiebestrijding is in dat kader noodzakelijk om te voor komen dat mensen opnieuw uit onvrede daarmee op de Wel vaartspartij stemmen, zoals dat in december 1995 het geval was. Die partij is in de peilingen nog steeds de grootste. De generaals vexwachten dat deze regering het eisenpakket vexwezenlijkt dat Ei'bakan weigerde door te voeren. GPD Advertentie 2 weken GRATIS INTERNETTEN Bel 0113-377770 ZEELANDNET de provider die meer doet! Een cameraman filmt de hakenkruisen en leuzen die op de kleuterschool werden gespoten. foto Christof Stache/AP De politie arresteerde gisteren een 33-jarige man die de avond voor de aanslag al de aan dacht van de politie had ge trékken. Agenten troffen hem toen in de buurt van de plaats van de misdaad aan. De politie heeft geen concrete aanwijzing tegen de man, die eerder inbraken heeft gepleegd maar zich nooit schuldig maak te aan politiek getinte aanslagen. De jongste aanslag is de zesde in vijf weken. Eind mei staken drie jongeren de Sint Vicelin- kerk in bx*and. Op de muur van het gebouw wa x-en witte hakenkruisen geschreven. Vorige week werden de protestantse Jacobikerk en het bureau van de schrijver Günther Gx-ass met dit symbool van de nazitijd besmeurd. ANP van onze redactie buitenland LÜBECK - Vermoedelijk rechts-extremisten hebben gistermorgen opnieuw een aanslag ge pleegd op een kerkelijke instelling in Lübeck. Onbekenden px-obeerden gisteren brand te stichten in een kleuterschool van de Augusti- nusgemeente in de stad. De schade was volgens de politie gering. Op de muur hadden de ple- gex's van de aanslag drie hakenkruisen en de zin 'Hai'ig, wij krijgen jou' geklad. Harig is de naam van de rooms-katholieke pas tor die in de Sint Vicelinkerk in de Noox-d- Duitse stad een Algei'ijns gezin kerkasiel heeft vex-leend. De schade aan de kleuterschool was volgens de politie gering. i van onze correspondente Judith Stalpers ITOKIO - De Japanse bevolking heeft vol ongeloof en afschuw gereageerd op j de arrestatie van de moordenaar van I Jun Hase, een elfjarige scholier uit Ko be die eind mei op gruwelijke wijze werd gedood. De dader blijkt een veer tienjarige jongen, die sinds de kleuter school met Jun bevriend was. De politie stuitte zaterdag in Kobe bij een huiszoeking op de moordwapens en ander bewijsmateriaal. Naar aanlei ding hiervan werd de veertienjarige jongen aangehouden. Hij zat op de school waar Juns hoofd werd aange troffen en stond bekend als een hard nekkige spijbelaar en iemand die kat ten stroopte. Over het motief van de moord wilde de politie niets loslaten. Om te voorkomen dat andere jeugdigen de misdaad gaan 'kopiëren', geeft de politie weinig details over de kwestie prijs. In de media werd gespeculeerd dat de dader een man van rond de veertig was, met gymschoenen en korte zwarte ha ren en in het bezit van een zwarte Nis san Bluebird. Het rxieuws van de arres tatie kwam dan ook als een totale verrassing. De politie ondei-zoekt of er een verband bestaat met de aanslag op twee meisjes in maait in dezelfde buurt. Ze werden met een mes aange vallen. Een van de meisjes overleed aan de vexwondingen. Jun Hase verdween 24 mei op klaarlichte dag terwijl hij op weg was naar het huis van zij n grootva der. twee kilometer verderop. Volgens de verdachte had hij Jun gevraagd sa men te spelen op een naburige heuvel. Daar vermoordde hij Jun met een mes. Vervolgens zaagde hij het hoofd van zijnslachtoffex-. Het lichaam verboi-g de verdachte op een heuvel. Het hoofd nam hij mee naar huis. Drie dagen later legde hij het hoofd voor de ingang van zijn school met in de mond twee briefjes. Daarop stond dat de daad een 'wraakactie was tegen de leerplicht', dat de dader 'genoegen schepte in het vermoorden van mensen' en 'meer zwakke plantjes zou vennoor den'. Na de moord op Jun veranderde Kobe in een spookstad. Alleen onder begeleiding van volwassenen gingen kindei-en van en naar school. Ook in de rest van Japan waren de ou ders alerter dan gewoonlijk. Geen kind mocht nog alleen buiten spelen en kin- dei'en werden uitgerust met fluitjes en soms draagbare telefoons om alarm te kunnen slaan. Op sommige scholen werden zelfs lessen in zelfverdediging gegeven. Meteen zaterdagavond verschenen de experts op televisie. Zij zoeken de schuld bij het competitieve Japanse schoolsysteem, bij de verkilling van de roaatscliappij, bij de wrede en wereld vreemde spellen- en stripboekencul tuur De politie in Japan spx-eekt van een trend. Statistieken laten een snelle toename van het aantal geweldsmis drijven onder jongeren in Japan zien. In de eerste helft van dit jaar nam het aantal met 26 procent toe. Vorig jaar werden 36 minderjarigen voor moord gearresteerd, achttien meer dan in 1995. Ook de discussie over een stren gere berechting van mindex-jarigen kwam direct weer op gang. Nu komen jongeren in Japan voor het zogenoemde 'familiegerecht', hetgeen een coulante straf oplevert. Voorstanders van een strengere aanpak willen zware geval len voor de gewone strafrechtbank la ten verschijnen. GPD MOSKOU - De drie astronauten in het beschadigde ruimte station Mir zijn gisteren begonnen met het ontmantelen van minder belangrijke apparatuur. Op die manier scheppen zij ruimte in het volgepakte station. Die hebben zij nodig om hun ruimtepakken aan te kunnen trekken, wanneer zij de schade in het station herstellen. De bemanning wacht daarmee tot een nieuw Progress- vrachtruimteschip rond 5 juli met nieuw materiaal wordt ge lanceerd vanaf de lanceerbasis Bajkonoer in Kazachstan. De Russen gaan dan tussen 10 en 14 juli in ruimtepakken Spektr binnen. De werkzaamheden houden grote risico's in. De opening van de toegangsdeur naar Spektr kan leiden tot daling van de druk in het hele station, waardoor het leven er onmogelijk wordt. AFP/RTR BELGRADO - De leider van de Servische Vernieuwingsbe weging (SPO), Vuk Draskovic, heeft zatex-dag aangekondigd dat zijn partij uit de oppositie-alliantie in Joegoslavië stapt. Zijn mededeling komt vier maanden na de erkenning van de overwinning die de drie paitijen verenigd in Zajedno (Samen) bij gemeenteraadsverkiezingen behaalden. Draskovic kondigde tijdens een congres in Belgrado aan dat zijn partij deelneemt aan de verkiezingen die voor het einde van dit jaar gepland staan, zonderde alliantiegenoten, de De mocratische Partij (PS) van Djindjic en de Bui'geralliantie (GSS) van Pesic. AFP TOKIO - Noord-Korea drukt al sinds 1970 grote hoeveelhe den dollars om het tekoi-t aan buitenlandse deviezen te ver minderen. Vanaf 1990 is de pi-oduktie nog eens drastisch op gevoerd met 100-dollax'biljetten. Dit meldde een Japans dag blad zaterdag Voor de vervaardiging van het valse geld kocht het regime in Pyongyang in het buitenland inkt, hoogwaardig papier en ge- avanceerde drukpersen. Het bestaan van zeer goede vervalsingen van Amerikaanse dollars kwam aan het licht in 1996, toen een lid van het Japan se Rode Leger werd gepakt in Thailand met in zijn bezit drie miljoen valse dollars. Toen al ging de verdenking uit naar Py ongyang, waar het Rode Leger zijn hoofdkwartier heeft. AFP SRINAGAR - Een bomaanslag op een zwaarbewaakt woon complex voor parlementsleden in Srinagar in de Indiase deel staat Janxmu-Kashmir heeft gisteren aan drie mensen het le ven gekost. Di'ie mensen raakten gewond, aldus de politie. De politie verdenkt moslimseparatisten die vechten voor een onafhankelijk Kashmir van de aanslag. De slachtoffers van de aanslag waren de politicus Mohammad Ramzan Bangi en twee van zijn gasten In het fort wonen politici, die bij eerdere verkiezingen door de opstandelingen zijn bedreigd. AP OLVESTON - Het dodental van de vulkaanuitbai-sting op het Caribische eiland Montserrat, afgelopen woensdag, blijft stijgen. Zaterdagochtend was het aantal slachtoffers opgelo pen tot tien. Franse militairen vonden vrijdag nog enkele lichamen in to taal verwoeste dorpen op het zuidelijke deel van het eiland. De geborgen doden maakten deel uit van een groep van onge veer tweehondei'd mensen, die vox'ige week weigex-den gehoor te geven aan een bevel om het eiland te verlaten in vex'bahd met de verwachte eruptie. AFP/EFE van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - De crisistoestand in het Israëlische kabinet is giste ren verscherpt. Minister van Buitenlandse Zaken Levy zegde op het laatste moment een bij eenkomst met premier Ne tanyahu af. Het was de bedoe ling dat de twee in een gesprek de laatste hand zouden leggen aan een nieuwe samenwer kingsovereenkomst. Levy wilde niet meer praten toen hij er achter kwam dat Ne tanyahu zonder zijn medeweten zijn fiat had gegeven aan een bijeenkomst van minister Sha ron met Abu Mazen, de tweede man in de Palestijnse Autori teit. Levy's belangrijkste klacht tegen de premier is juist dat hij buiten de contacten met de Pa lestij nen woi'dt gehouden, ter wijl deze had beloofd dat hij de leiding over het vredesproces zou krijgen. De klacht van Levy is uitvoerig aan de orde gekomen in twee ge sprekken die de minister a fgelo- pen dondei-dag heeft gevoerd met Netanyahu. De laatste be loofde hem dat buitenlandse za ken de leiding zou krijgen in de contacten met de Palestijnen. Maar het afgeTopen weekeinde moest Levy via het televisie journaal horërx dat minister Sharon tien dagen geleden, met goedvinden van Netanyahu, Abu Mazen thuis heeft ontvan gen voor een oriënterend ge sprek. Op zichzelf was dat een verras sende ontwikkeling, omdat Sharon de PLO beschouwt als niet meer dan een terreurorga nisatie en PLO-leider Arafat als een oorlogsmisdadiger Omge keerd hebben de Palestijnen hun grieven tegen Sharosn, die tijdens de invasie in Libanon in 1982 minister van Defensie was. Hij raakte die functie kwijt toen een Israëlische commissie van onderzoek hem indirect verant woordelijk stelde voor het door Libanese falangisten aange richte bloedbad in de Palestijn se vluchtelingenkampen Sabra en Shatila. Premier Netanyahu is van plan Sharon minister van Financiën te maken - als opvolger van de eerder deze maand afgetreden Dan Mendor - en hem te benoe men in het 'veiligheidskabinet', een kleine groep ministers die e verleg pleegt over defensie aangelegenheden. Naast Ne tanyahu zelf maken Levy en mi nister van Defensie Mordechai er deel van uit. De laatste twee vrezen dat de intrede van Sha- ron voor problemen zal zorgen. Levy wil garanties dat hij, en niet Sharon, het vredesproces zal leiden. Varken De crisissfeer in Israël is verder toegenomen door het besluit van de coalitiepartij Tsomet zich voor te bereiden op ver vroegde verkiezingen. Vandaag zal de partij, die bij de laatste verkiezingen opereerde onder de Likud-paraplu, een verkie zingscomité vormen. Premier Netanyahu heeft giste llen afstand genomen van een pamflet dat Israëlische rechts- extremisten het afgelopen weekeinde hebben verspreid in Hebron. Het toont een varken met het opschrift Mohammed, dat bezig is de koran te schrij ven. Het varken is voor zowel jo den als moslims een onrein dier. De verspreiding van de tekening zorgde gisteren voor nieuwe on lusten in het de laatste weken toch al onrustige Hebron. GPD RIGA - Acht kinderen zijn za terdag om het leven gekomen toen de kabine van een hijs kraan naar beneden stortte tij dens een brandweershow in Letland. Meer dan twintig men sen raakten gewond, van wie ze ven ernstig. De organisatoren lieten meer dan twintig mensen toe, onder wie veel kinderen, in de kraan- kabine tijdens de show. Dat was veel meer dan toegestaan, aldus het ministerie van Binnenland se Zaken in de Letse hoofdstad Riga. Duizend toeschouwers in het plaatsje Talsi, honderd kilo meter van Riga, zagen vol af schuw toe hoe de cabine vanaf een hoogte van twintig meter viel. Het grootste deel van de brand weeruitrusting in de voormalige Sovjet-republiek is verouderd. De in economische nood verke rende Baltische staat heeft geen geld om nieuwe apparatuur te ',<open. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5