Hongkong berust in overdracht PZC Rariteitenkabinet op effectenbeurs redt het vege lijf Heer Bommel en de Pikkinring varia Inwoners zijn commotie over teruggave kroonkolonie aan China zat puzzel recept janny van der lee Spaghetti met oosters tintje het weer in zeeland ...en in europa snelheidscontrole maandag 30 juni 1997 van onze correspondente in Hongkong Yvonne van der Heijden De tientallen oude mannetjes in Victoria Park in Hong kong praten er net zo lief niet over. Zodra de machtsover dracht aan China - die vannacht om middernacht plaatsvindt - ter sprake wordt gebracht, ha len ze hun schouders op of zwaaien lusteloos met hun ar men. „Ik ben een oude man. Mijn toekomst is beperkt. Ik hoef me geen zorgen te maken", zegt een 73-jarige die slechts aandacht heeft voor zijn twee kooitjes met vogeltjes.die hij volgens de Chinese traditie wandelend aan het uitlaten is. Hongkongs grootste stadspark is een geliefde plek voor gepen sioneerde mannen die vaak als jonge jongens vanuit China zijn gevlucht naar de Britse kroon kolonie. Het is een ontmoetings punt waar de krant kan worden gelezen, een partijtje Chinees schaak gespeeld en waar de laatste roddels worden uitge wisseld. Er hoeft geen misverstand over te bestaan: ze zijn er allemaal trots op Chinees te zijn en zijn dus blij dat vanaf morgen de ro de Chinese vlag met de vijf gele sterren over Hongkong zal waaien. Maar degenen die hun gedachten willen prijsgeven, zijn eensgezind in hun wantrou wen tegenover de politieke lei ders in Peking. „De meeste Chinezen kennen de communisten en weten dat ze zich niet aan hun beloften hou den. Persoonlijk ben ik bang dat de Chinese regering gaat sleute len aan de afspraken die ge maakt zijn over Hongkong dat nog vijftig jaar zelfstandig be stuurd zou mogen blijven. De communistische partij is een voudig niet te vertrouwen, maar ja, het lot van Hongkong is door de geschiedenis bepaald. Niets aan te doen", verklaart meneer Tang in zorgvuldig Engels ter wijl hij aanzijn pijp trekt. In nagenoeg alle gesprekken met willekeurige Hongkongers op straat komen aan het begin van het 'Chinese tijdperk' deze zelfde thema's terug. „We moe ten realistisch zijn, wij hebben geen keuze. De Chinezen nemen de macht over. Maar we zijn vol gens het Britse systeem opge voed en we zijn gewend aan hun manier van besturen. Persoon lijk gezien had ik liever dat ze bleven", luidt het commentaar van een veiligheidsbeambte. Hij staat zo'n duizend Hongkon gers in de gaten te houden die herdenkingsmunten willen ko pen, maar ze staan keurig in een lange rij langs de gevels, zoals dat in Groot-Brittannië zou ge beuren. Beu De gemiddelde Hongkonger is het beu naar zijn mening te wor den gevraagd over het snel na- derend einde van het Brits kolo niaal bestuur. „Heb je al die cameraploegen gezien. Daar word je toch niet goed van. Het ergste is nog dat er de komende twee jaar of zo niets zal veran deren in Hongkong. En op het moment dat er wel iets veran dert, geeft de internationale ge meenschap massaal niet thuis want dan moet de eeuwwisse ling gevierd worden", aldus een Australiër die op een advoca tenkantoor werkt en in een van de smalle steegjes van het uit gaanscentrum Lan Kwai Fong schielijk een glas bier drinkt. Vanaf het dak van een hoekpand slaan twee opblaaspoppen de deinende meute voornamelijk niet-Chinese Hongkongers ga de die wij dagavond een vijf daags weekeinde hebben inge luid. De grote pop is moeder China getooid in de Chinese na tionale vlag, aan haar hand heeft ze dochtertje Hongkong met een Hongkong-vlag jurkje. 'Eindelijk samen', luidt de tekst in Engels en Chinees. De dui zenden 'bleekneuzen' zal het een zorg zijn. De mini-vakantie van eten en drinken, zeg maar slempen, is voor hen de machts- ovedracht. Daarna zal het jach tige leven in deze hollen en dra ven stad weer onverminderd doorgaan. 'Ober, acht pils', klinkt het in de verte. Inmiddels zijn de kantoortorens in het zakelijke hart van Hong kong bedolven geraakt onder een feesttooi van vooral ge kleurde lampjes. Favoriete afbeeldingen zijn de officiële symbolen die voor de machts overdracht gekozen zijn: dolfij nen die vaak speels door de rondjes van de negens van '1997' duiken en de bauhinia-bloem met vijf meeldraden waarop de vijf sterren uit de Chinese vlag geprikt zijn. Een vaak terugke door Raymond Peil Nostalgie, een rariteiten kabinet en mini's: op de Amsterdamse beurs zijn ver schillende koosnaampjes in omloop voor de incourant markt, die - naar het leven gestaan door computers en beeldschermen - nu toch het vege lijf gaat redden. De ban-' ken ABN AMRO, NIB Stra- ting en Kempen Co hebben de reddingsboei uitgegooid. Vandaag worden de laatste notering opgemaakt van een overblijfsel uit Neêrlands koloniale verleden als het In donesische Multi Bintang (bier en frisdrank). Naast ra riteiten als het Olympisch Stadion en ook dat van Feij- enoord, het Concertgebouw in Amsterdam (28.500 gul den per aandeel) en leningen van kerken. De beurstoe- komst van piepkleine bedrij ven als de Doomse Bronwa terleiding (een zelfstandige waterleidingsbedrijf) en Conservatrix, verzekeraar te Baam, is zeer ongewis. Daarbij is het nog de vraag of er vandaag werkelijk aande len over de toonbank gaan: een kenmerk van de incou rante markt was allerminst de drukke handel. Van een aantal fondsen moesten zelfs de papieren effecten op een steekwagentje heen en weer worden gereden, voor som mige aandelen gold de be werkelijke klus van inschrij ving in een register terwijl er ook nog op naam gestelde stukken voorkwamen. De incourante markt was een verzameling van ongeveer zestig fondsen waarin de ef fectenbedrijven AOT en Van der Moolen de handel onder hielden. Dagelijks publi ceerden zij ongeveer 35 koer sen in een advertentie in de Officiële Prijscourant van de beurs. Tussen de tien en twintig bedrijven hebben in middels toegezegd aan de voortzetting van het incou rante gebeuren mee te wer ken. Een erg fraaie reputatie had de incourante markt niet. De fondsen die een notering hadden waren gemiddeld te klein om tot de officiële pa- rallelmarkt, een onderbeurs je voor het grut, te worden toegelaten. De beurs hield er ook geen toezicht op. Per 1 juli dreigde de incou rante markt te verdwijnen omdat de kosten van de han del niet opwogen tegen de opbrengsten. Nu ABN AM RO bereid is ruimte in haar computers voor noteringen en de beurs zelf meewerkt door de gegevens beschik baar te stellen aan toonaan gevende verkopers van fi nanciële data als Reuters en Bloomberg kan de zaak bin nen een week op de rails staan. Trekkers moeten de bedrij ven zijn die eigenlijk een maatje te groot waren voor het minibeursje: Uitgeverij Bosch Keuning in Baarn, Prins Holding Dokkum (tuinkassen, vangrails, vrachtwagenwielen) en VI- BA een technische groothan del in Zoetermeer zijn van plan aan het reddingsplan deel te nemen. Toonder Group Hilversum (beeld- en geluidproducties) en langdurig gedoodverfd beursganger Nyloplast uit 's Gravendeel (kunststof hulp stukken voor de bouw) moe ten de knop nog doorhakken. In de Nieuwe Markt Amster dam (NMAX), het beurs- onderdeel voor jonge, ris kantere bedrijven, zien zij eventueel ook wel brood. De in dezelfde stad gevestig de uitgeverij E.J. Brill (be kend van de Dode Zeerollen) wil straks naar de grote beurs. Wat gebeurt met ande re ondernemingen als Hout- groep Eecen in Groningen, de Noord-Hollandse visonder- neming Kennemerland en de tandtechniekers van Ortho- center, alle groot genoeg voor dezelfde stap, is nog onzeker. Duidelijk is wel dat zij be lang hebben bij een goed ge oliede handel in hun aande len. Ban Kempen Co, dat met haar beleggingsfonds Orange Fund (Kempen Co) forse belangen in incourante ondernemingen bezit, heeft alle baat bij het voorzetten van de handel. Mogelijkhe den voor de bedrijven zijn anders nog de Gelderse In- ternetbeurs in oprichting, NMAX of de elektronische Europese beurs Easdaq in Brussel. GPD rende tekst is: 'Laat ons de te rugkeer van Hongkong naar China vieren'. Op taxi's en bus sen wappert vrolijk een Hong- kong-b auhmia-vlagget j e. Zo'n vijfduizend mensen van onder meer de politie en de or ganisatie van de historische gebeurtenis kunnen niet ont spannen deelnemen aan de festiviteiten. In deze groep be vinden zich ook tientallen bouwvakkers die nog steeds de klok rond werken om het dak van het nieuwe deel van het Congres en Tentoonstelling Centrum (CTC) op tijd te dich ten. In het kolossale gebouw moet vanavond - in het bijzijn van vierduizend hoogwaardig heidsbekleders uit de hele we reld - de plechtige machtover dracht geschieden. Twee weken i ijj U il 11 i If) 1- y. it n A Toonder Studio's „Ga zitten en tast toe", sprak heer Bommel gul. „Ik heb overvloed en u hebt moeilijkheden; dat is duidelijk. En men moet de behoéftigen spijzigen." „Ik ben geen behoeftige", zei de markies pijnlijk getroffen. „Maar het vlees is zwak. Het is mij gebleken, dat ik ten prooi ben aan heb zucht, dat is een kwalijk ding, amice. Vooral wanneer men de Pik- kin-ring draagt." Hij zuchtte en bewoog zijn hand heen en weer zodat de steen aan zijn vinger fonkelde. „Een aardige ring", zei heer Ollie. „Wat heeft die met uw toestand te maken?" „Alles", hernam de edelman. „Dit sieraad mag alleen gedragen worden door iemand die recht heeft op dat, wat hij hebben wil. An ders wordt het een roofring, die zijn eigenaar in moeilijkheden brengt." „Wat grappig", hernam heer Bommel. „Het is natuurlijk naar om iemand te zien, die zo voor zijn zwakte gestraft wordt. Echt zielig hoor. Ik zou daar geen last van hebben. Als heer voor wie geld geen rol speelt benijd ik niemand. Ik heb niemand nodig, als u begrijpt wat ik bedoel." „Ik begrijp het", prevelde de markies. Er was een vreemd lichtje in zijn ogen verschenen en hij frommelde zenuwachtig aan zijn vinger. „Hij komt los", fluisterde hij. „Wij Bommels", vervolgde heer Ollie, die zijn eigen gedachten volg de, „wij maken nooit inbreuk op andermans rechten. Mijn goede va der heeft mij dat altijd voor ogen gehouden en ik heb mij er altijd naar gedragen..." Heer Olivier werd gestoord door een uitroep van zijn gast die er in geslaagd was de ring van zijn vinger te schuiven. „Parbleuriep de heer De Cantecler. „Het kleinood is van u, Bom mel!" Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de let ters van het gevraagde woord in de zelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar inge vuld moet worden "sta" of "tal". Wel ke van die twee het moet worden, moetblijken uit de kruisende woor den.) Horizontaal: 1. Spaans rijpaard; 4. barst; 7. vaartuig; 9. vreemde munt; 11. dierenver-blijf; 12. speelgoed; 13. deel v.d. voet; 15. hoofddeksel; 16. hemelgeest;18. dier; 19. brilslang; 20. Oplossing zaterdag s lagzij o-m-o- evenzeer p-r-o-i- mijt-ons u--d-d- groot je -a-d-e- s Loof krachtig; 22. cadans; 25. telwoord; 27. ge-graven diepte; 28. herkauwer; 29. wijnsoort; 31. tijdperk; 32. roofdier; 34. Europese hoofdstad; 35. deel v.e. jaar. Verticaal: 1Constitutie; 2. vochtig; 3. kerel; 4. scherprechter; 5. roem; 6. kwastin hout; 8. lattenkist; 10. onder nul; 12. boven nul; 14. troefkaart;15. lidwoord; 17. weekdier; 18. nors; 20. zoete, kleverige stof; 21. bouw-land; 23. deel v.e. fuik; 24. door water om geven land; 26. ontstekings-koord; 29. clown; 30. gordel; 32. wee; 33. brandgang. Deze spaghettischotel wordt bereid met ingrediënten zoals gemberwortel, lenteui, soja en sesamzaad, produkten die je misschien eerder in de Oosterse keuken dan in een combinatie met Italiaanse spaghetti zou verwachten. Maar misschien juist daardoor is deze 'East meets west'-combinatie zo verrassend. Door de kipfilets dwars op de draad in repen te snijden blijft het vlees mals. Ingrediënten: 4 kleine kipfilets 1 citroen stuk verse gemberwortel (ca.2 cm) enkele takjes citroenmelisse 1 rode Spaanse peper 3 lente-uitjes 2 eetlepels sojasaus 2 eetlepels zonnebloemolie 400 gram spaghetti 3 eetlepels sesamzaad. Snijd de kipfilets dwars op de draad in repen. Boen de citroen onder de stromende lauwwarme waterstraal af, droog hem en rasp de schil zeer dun af. Pers de citroen uit. Schil het stuk gemberwortel en rasp het. Besprenkel het kippenvlees met wat citroensap, de sojasaus en meng met de geraspte gemberwortel en een mespunt citroen schil. Laat de reepjes ongeveer 15 minuten afgedekt staan. Hak de citroenmelisse grof. Maak de peper schoon en snijd het vruchtvlees in reepjes. Snijd de lenteuitjes in schuine repen van ca. 2 cm. Rooster de sesam zaadjes in een koekenpan zonder vet goudkleurig. Laat de zaad jes op keukenpapier afkoelen. Verhit olie in een koekenpan en fruit hierin de stukken lenteui en ringetjes peper 1-2 minuten al omscheppend. Voeg de stukken kip toe en bak alles al omscheppend gaar. Voeg citroensap en ci troenmelisse toe en laat even doorwarmen. Proef of nog extra soja moet worden toegevoegd. Kook onder tussen de spaghetti beetgaar. Giet haar af en meng met repen kip, lenteui en pepertjes en bestrooi met de sesamzaadjes. geleden nog gutste het regenwa ter binnen tijdens een proef ban ket. 'Ze moeten maar gewoon bidden dat het droog blijft', zegt een zakenman uit Singapore droog. Hij heeft er een hard hoofd in dat het gebouw over enkele uren waterdicht is. GPD Inwoners van Hongkong staan bij posters van de toekomstige leider Tung-Che-hwa, die heeft beloofd dat er weinig zal veranderen als Chi na zeggenschap krijgt over de Britse kroonkolonie. foto Paul Barker/RTR Vandaag Lagedruk blijft het weer bepalen. Bijna geheel Europa gaat gebukt onder lagedruk. Het centrum hier van ligt tot over de regio bij de Wad deneilanden. De aangevoerde lucht is vochtig en onstabiel, zodat buien zich gemakkelijk kunnen ontwikke len. Verder is er veel bewolking, waar af en toe de zon bij om de hoek komt kijken, maar veel zal dit niet om het lijf hebben. De temperatuur ligt tussen 16 en 18 graden, nog al tijd te koud voor de tijd van het jaar. Juni was een zeer vochtige maand, vooral in Zeeland waar plaatselijk de 100 mm neerslag ver werd over schreden. De wind komt uit het zuidwesten en is matig tot vrij krachtig 4 tot 5 Bft., langs de kust te gen de avond tijdelijk krachtig 6 Bft. In de nacht neemt de wind weer af en de minimum temperatuur ligt rond de 14 graden. In Oost-Zeeland kan er een mistbank ontstaan. Nautisch bericht Wind: zuidwest vrij krachtig 5 Bft., tijdelijk6 rond het avondmaal, zicht: goed, tijdens neerslag matig tot slecht, temperatuur kustwater: 16 graden, afwijking waterstanden: geringe verhoging, maximum golf hoogte monding Scheldes: een me- Vooruitzichten Voor morgen: het lagedrukgebied komt langzaam in beweging en trekt naar Midden-Noorwegen. Hierdoor draait de wind bij ons van zuidwest naar west, matig tot vrij krachtig boven land en af en toe krachtig aan zee. Nog steeds kan er een bui vallen en is er overwegend veel bewolking. De temperatuur overdag rond 16 graden, de mini mum 's nachts rond 13 graden. Voor woensdag tot en met vrijdag: weinig verandering. Er is een wisse lende bewolking met weinig zon maar wel een afnemende neerslag kans. De temperatuur overdag rond 17 graden, de minima omstreeks 10 graden. De wind west tot zuidwest matig, aan zee later krachtig. Hoog water ZON EN MAAN Zon op 05.30 Maan op 02.44 onder 22.04 onder 17.25 uur cm uur cm Maandag 30 juni Vlissingen 11.16 191 23.38 133 Terneuzen 11.35 216 23.59 208 Bath 12.25 255 Roompot Buiten 11.15 145 23.40 135 Zierikzee 12.35 146 Wemeldinge 12.40 '55 Philipsdam West 12.35 159 Dinsdag 1 juli Vlissingen 12.16 198 Terneuzen 12.37 224 Bath 00.56 245 13.36 261 Roompot Buiten 12.20 150 Zierikzee 01.00 135 13.45 149 Wemeldinge 01.10 155 13.50 169 Philipsdam West 01.00 148 13.40 160 Laag water uur cm uur cm Maandag 30 juni Vlissingen 04.54 191 17.36 157 Terneuzen 05.26 202 18.06 166 Bath 06.20 231 18.52 194 Roompot Buiten 04.50 151 17.30 118 Zierikzee 06.10 158 18.45 126 Wemeldinge 06.10 170 18.45 138 Philipsdam West 06.00 164 18.45 131 Dinsdag 1 juli Vlissingen 06.16 190 18.46 168 Terneuzen 06.46 201 19.11 179 Bath 07.36 229 20.06 205 Roompot Buiten 06.10 147 18.50 126 Zierikzee 07.15 154 19.50 132 Wemeldinge 07.25 166 19.55 145 Philipsdam West 07.25 160 19.55 139 Vooruitzichten voor het buitenland: Finland: Zomers, met flink wat zon en temperaturen tussen 25 en 30 graden. Noorwegen: Vanuit het zuiden veel bewolking en stevige regen- en on weersbuien. Middagtempertuurop veel plaatsen tussen 20 en 26 gra den. Zweden: In de noordelijke helft ge regeld zon en meest droog. In het zuiden toenemende kans op actieve regen- en onweersbuien en flink wat wind. Middagtemperatuur met name morgen op veel plaatsen rond 25 graden. Denemarken: Op beide dagen kans op buiige regen, soms met onweer en flink wat wind. Middagtempera- tuurtussen de 22 en 25 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Vooral in Engeland veel regen. In Ierland soms ook wat zon. Een straf fe noordenwind. Middagtempera- tuurvan13 graden in een regenach tig Londen tot 17 bij wat zon in Ierland. België en Luxemburg: Flinkwat bui en, soms met onweer. Middagtem peratuur tussen 14 en 19 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Eerst flink wat buiige regen, soms met onweer. Morgen vooral in het wes ten wat zon. Langs het Kanaal veel wind. Middagtemperatuur van 17 graden langs het Kanaal tot 22 rond Anne- cy. Portugal: Naastzon hierendaarook wolkenvelden. Op de meeste plaat sen droog. Middagtemperatuur aan zee van 19 graden rond Porto tot 25 in de Algarve. Madeira: Flink wat bewolking en toenemende kans op regen. Mid dagtemperatuur ongeveer 23 gra den. Spanje: Langs de Golf van Biskaje aanvankelijk nog wolkenvelden en misschien wat regen. Verder droog en flink wat zon. Middagtempera tuur aan de costa's van 24 graden rond Barcelona tot 28 bij Malaga; landinwaarts hier en daar weer maxima rond 30 graden. Canarische Eilanden: Naast zon soms ook wolkenvelden, morgen vanuit het westen kleine kans op re gen. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Marokko: Westkust: flinkwatzon en droog. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 25 graden. Tunesië: Naast zon ook enkele wol kenvelden. Droog. Middagtempe ratuur vlak aan zee 30 graden of iets hoger. Zuid-Frankrijk: In het zuidoosten soms zon. Verder geregeld wolken- I velden en aanhoudende kans op I een regen-of onweersbui. Maxima I tussen 20 en 25 graden. Mallorca en Ibiza: Flink wat zon. Droog. Maxima rond 27 graden. - Italië: In het noorden vooral van-15 daag nog enkele regen-of onweers- T buien. Naar het zuiden toe droog en iu flink wat zon. Middagtemperatuur ik van 25 graden plaatselijk in het p noorden tot boven de 30 lokaal in rj het zuiden. w Corsica en Sardinië: Flink wat zon. vandaag misschien nog een regen- of onweersbui. Maxima tussen 25 v en 30 graden. d Y Malta: Flink wat zon. Droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 30 gra- j~ den of iets hoger. Griekenland en Kreta: Veel zon. Morgen in het noord_en van Grie kenland wellicht een onweersbui. Middagtemperatuur 30 graden of iets hoger. Turkije en Cyprus: Zonnig. Middag temperatuur langs de kust rond 30 graden. Duitsland: Hier en daar zon maar ook nog flink wat regen- of onweersbuien. Vandaag in het noorden en oosten mogelijk nog maxima van 25 graden of iets ho- a ger; verder middagtemperaturen ji van 19 tot 23 graden. Zwitserland: Aanhoudende kans op enkele stevige regen- of on- weersbuien. Soms ook wat zon. Middagtemperatuur meest tussen j 20 en 25 graden. h Oostenrijk: Op beide dagen kans op j enkele stevige regen- of onweers- buien. Soms ook wat zon. Middag- temperatuur vandaag in het oosten nog boven de 25 graden; verder maxima rond 23 graden. Polen: In het oosten vandaag nog 1 zonnig. Verder vanuit het westen stevige regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur vandaag op veel plaatsen 30 graden of iets ho- ger, morgen rond 25. Tsjechië en Slowakije: Vanuit het J westen stevige regen- en onweers buien. Soms ook wat zon. Middagtemperatuur vandaag rond 7 30 graden, morgen iets onderde 25. J Hongarije: Vanuit het westen stevi ge regen- en onweersbuien. Soms ook wat zon. Maxima vandaag 30 graden of iets hoger, morgen rond 25. De politie houdt vandaag op de volgende routes snelheidscontroles: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Den Bosch-vice versa A10 - ringweg Amsterdam/A1 - ter hoogte van Deventer-IJsselbrug/A28 - ter hoogte van Assen A2-te,r hoogte van Vught tijdens de nacht/A27 ter hoogte van Oosterhout

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4