Prima omzet vismijn Vlissingen PZC Protest bij bezoek bisschop aan Eede Katholieke scouts vieren jubileum Hulst zaterdag in tropische sferen zeeland maandag 30 juni 1997 z 10 Drankrijder rijdt graanveld in Bakkerij ontsnapt aan brand Belgen gooien drugs uit auto 3 Rijden met slok op beboet Radar flitst 83 hardrijders Autoruit Goesenaar vernield Winkeldief in Goes betrapt Extra steun van gemeenten voor bibliotheekwerk Kernen Hontenisse in de ban van dorpsfeest Neckermann krijgt eremedaille voordat raad beslist heeft Hogere prijzen tong maken verlaging vangstquotum goed van onze verslaggever TERNEUZEN - Het was hét moment van de verhalen. De één wat minder sterk dan de ander, maar stuk voor stuk een brok geschiedenis, in zestig jaar EOS/St. Hubertusgroep opgebouwd. De scouts uit Ter- neuzen vierden hun jubileum zaterdag met een grootse reü nie van oud-leden en bevloge nen van de huidige lichting. In september komt er een boek uit over de historie van de ka tholieke verkenners in de Scheldestad. Meer dan honderd veteranen waren op de jubileumbij een komst afgekomen. Onder hen bevonden zich ook een aantal mensen van het eerste uur. Inmiddels eveneens een oud gediende maar nog steeds hy peractief binnen de scouting groep is stichtingssecretaris Marisca Kamperman. Al meer dan twintig jaar is zij betrok ken bij groepen in Harderwijk, Deventer en sinds 1980 in Ter- neuzen. Die staat van dienst leverde haar zaterdag de zilve ren erepenning op van Scou ting Nederland. Kamperman is behalve groep- leidster ook actief in het be stuur. Uit die hoofde neemt ze deel aan het overleg op dis tricts en regionaal niveau. Daarnaast is ze afgevaardigde voor Zeeland in de landelijke raad van de scouting, waar mee ze verantwoordelijkheid draagt voor nationale beleids beslissingen binnen de organi satie. Kamperman kreeg het waarderingsteken tijdens de receptie uitgereikt van haar Zeeuwse collega in de lande lijke raad, Dini Zandburg. Het hoogtepunt van de jubile umviering bestond naast de receptie (met barbecue) voor namelijk uit een showpro gramma later op de avond met muziek en eigentijds toneel en cabaret. De jeugd was 's middags op pad gestuurd om sporen uit het verleden te zoeken. Voor de jongeren komt er in november nog een speciaal feestpro gramma in het Zuidlandthea- ter. Qok hebben ze al kunnen deelnemen aan een familie- weekeinde, eind mei, in de Braakmanbossen. Onder water Het slechte weer dreigde even roet in het eten te gooien. Door aanhoudende onweersbuien was het terrein aan de Zuider- parklaan, inclusief de tent, de avond voor het festijn onder water gelopen. Met inderhaast gegraven afwateringsgeulen en een pompinstallatie kregen de scouts de situatie net op tijd weer enigszins normaal. TERHOLE - Een 24-jarige automobilist uit Breskens kwal zondagochtend met de schrik vrij, nadat hij even voor ha acht op de Rijksweg N60 bij Terhole van de weg was geraak De bestuur was, komende uit de richting van Temeuzen. b de T-kruising rechtdoor een graanakker ingereden. Ee ademtest wees uit dat de man ruim anderhalf keer de toeg< stane hoeveelheid alcohol had gedronkenZijn rijbewijs wei ingevorderd en hij kreeg een dagvaarding voor de rechtbartf mee naar huis. ii TERNEUZEN - Door snel ingrijpen van de Temeuzenfi brandweer kon in de nacht van zaterdag op zondag een brarl< in een bakkerij aan de Zuidlandstraat worden voorkomen Vandalen hadden drie afvalcontainers, die tegen de zijgevf van het pand stonden, in brand gestoken. Het vuur dreigö' over te slaan naar de bakkerij. De daders zijn onbekend, i r TERNEUZEN - De politie heeft zaterdagavond op de Traj: taatweg bij Westdorpe twee inwoners van ^.nderlecht aang{< houden. Een patrouillewagen had gezien dat de Belgen tw« zakjes wiet uit hun auto gooiden. De drugs zijn in beslag genei men. De verdachten bleken bovendien in het bezit van eé busje traangas. Ze kregen een boete opgelegd van 450 guldei: In de nacht van zaterdag op zondag hield de politie op de Wilj lem de Zwijgerlaan in Terneuzen een 18-jarige bromfiets* uit Stekene aan. Hij had een geringe hoeveelheid soft drugs d zak en kreeg daarvoor een boete van 100 gulden. TERNEUZEN - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zj terdag op de rondweg bij Sluis een 60-jarige automobilist li Kortrijk aangehouden. De Belg bleek drie keer de toegestaij) hoeveelheid alcohol te hebben genuttigd. Een 25-jarige inwi ner van de gemeente Hulst werd in de Reynaertstad aangf houden in verband met overmatig alcoholgebruik. Hï overschreed bij de blaastest twee keer de limiet. Beiif drankrijders kregen een dagvaarding voor de rechtbank mf naar huisIn Terneuzen werd in de nacht van zaterdag op zot dag een 17-jarige inwoner van die gemeente op de bon gesliij gerd wegens openbare dronkenschap. De jongeman liep nu flesjes bier over straat en had geweigerd gehoor te geven aa een eerder uitgereikte waarschuwing van de politie. I CAD ZAND - Bij een snelheidsmeting op de Provincialew^:: bij Cadzand werden zaterdag 83 overtredingen geconst^i teerd. De hoogstgemeten snelheid bedroeg 153 kilometer pÊ uur. In totaal passeerden tussen 13.15 en 16.20 uur 673 voej' tuigen de politieradar. ji GOES - Een 59-jarige Goesenaar heeft zondag aangifte g daan van vernieling van de achterruit van zijn auto. Dit g beurde op de Thorbeckelaan in Goes. In de wagen werd ei 'lifehammer' aangetroffen die niet van de eigenaar was. GOES - Een 31-jarige Zierikzeëenaar werd zaterdag betra; i in de Xenos in Goes toen hij enkele artikelen wilde meenemi zonder af te rekenen. Het ging om koopwaar ter waarde v; 24 gulden. De man is heengezonden met een dagvaarding. van onze verslaggever extra bedrag van 60 mille ve Conny van Gremberghe gen. De leden van samenwe kingsverband - de gemeenti OOSTBURG - Het Samenwer- dus - zijn van mening dat de b kingsverband Welzijnsbeleid bliotheek beschouwd moet wo West-Zeeuws-Vlaanderen wil den als een basisvoorzienin de subsidie aan de stichting Ge- maar vinden het niet vanzei meenschappelijke Openbare sprekend dat de overheid eve Bibliotheek West-Zeeuws- tuele tekorten moet bijspijk Vlaanderen de komende twee ren. Het in een bescheiden ma jaar structureel verhogen met invoeren van het profijtbegins 25.000 gulden op jaarbasis. De achten de gemeenten op zi bibliotheek zelf zal door middel plaats. van een nieuw vergoedingen- Het Samenwerkingsverbal systeem per uitlening extra in- Welzijnsbeleid buigt zi< komsten moeten genereren. En- woensdag 2 juli over het voo kei op deze manier kan worden stel. Aan de orde komt verd voorkomen dat een of meerdere een subsidieverzoek van h van de vaste vier bibliotheek- Platform Sociale Zekerhe] voorzieningen in de regio de West-Zeeuws-Vlaanderen. deuren moet sluiten. platform, dat emancipatorisdj activiteiten organiseert, kamj De vermogenspositie van de re- met een tekort van ruim duizen gionaal opererende stichting is gulden. De gemeenten Oostbul door kostenstijgingen de voor- en Sluis-Aardenburg zijn bl bije jaren fors onder druk ko- reid dit tekort aan te vullen. Ti men te staan. Het handhaven dens de vergadering komt oij van het huidige kwaliteitsni- nog het jaarverslag van het s veau is met de voor handen zijn- menwerkingsverband ov de middelen niet te doen. Het in- 1996 aanbod. De vergadering! standhouden van de bieb, het gemeentekantoor van Slu alsmede het onderhoud aan ge- begint woensdag 2 juli om 19. j bouwen, zou op jaarbasis een uur. van onze medewerker feest werd zondag afgeslot met een gaaibolwedstrijd. HENGSTDIJK/KUITAART - De Kuitaartse feesten begonn Muziek en vooral veel binnen- vrijdagavond met het niern activiteiten zetten het afgelo- element vrouw sjouwen. Naa pen weekeinde de toon tijdens de feesttent bij de molen besti festiviteiten in de Hontenisser den vijf teams elkaar tijdens e kernen Hengstdijk en Kuitaart. driekamp, waarbij de dames Vrijdagavond won Jacko Bral de rug van de mannen een hi uit Terneuzen de Ontdek de ster dernisparkoers aflegden. A wedstrijd in de feesttent. Zater- spelletjes stonden in het tek dagmiddag gooiden de weergo- van het Wilde Westen. In den flink roet in het programma feesttent traden streekartiest van het Midzomerfeest. De hon- op. Twee dames kropen hier derden belangstellenden die een modderbak voor een spett over het zonnige feestterrein rende demonstratie moddi liepen, moesten door de plotse- vechten, linge regenval hun heil zoeken Zaterdag kwamen eerst in de feesttent en de kerk. De jeugd en ouderen aan hun tre hier aanwezige hobbyisten met ken en 's avonds de dansliefhe onder meer modelbouw, kera- bers. Zondagmorgen kon m miek, aquarellen, en bloemcre- na een heilige mis al vro aties genoten zodoende veel be- frühsjoppen met een boerenk langstelling. De geplande pel. Spatsjoppen was'smidda fietstocht en het al begonnen een passend vertier om zich ni mini-voetbaltoernooi vielen te ergeren aan het slechte we letterlijk in het water. De derde Kuitaartse feest 's Avonds genoten de dorpelin- werden afgesloten met e gen van de Hengstdijkse avond Vlaamse hanky-pankyparty met muziek, zang en conferen- een optreden van Wendy vi ces van regionaal talent. Het Wanten. van onze verslaggever Marcel Modde EEDE - De katholieke bevol king in Eede heeft weer wat meer hoop dat haar kerk be houden kan blijven. Bisschop Muskens van Breda heeft za terdag tijdens zijn bezoek aan het grensdorp toegezegd te zullen onderzoeken of het mo gelijk is een Belgische of Filip- pijnse~priester in te schakelen voor reguliere en bijzondere diensten. Het probleem zit in de speciale werkafspraken die daartoe moeten worden ge maakt, aldus de monseigneur. Muskens was in Eede ter gele genheid van de vormselviering van een groep basisscholieren. Leden van de dorpsraad, de Katholieke Plattelands Jonge ren en het kerkbestuur grepen zijn bezoek aan om te proteste ren tegen de dreigende sluiting van de kerk. Niet alleen had den ze het Godshuis behangen met spandoeken, de bisschop kreeg tevens een pakket met 647 handtekeningen mee naar huis voor nadere overweging van de aangekondigde maat regel. Bij de parochianen van Eede bestaat geen enkel begrip voor een eventuele sluiting van hun kerk. Het gebouw dateert uit 1953 en verkeert bouwkundig nog in een uitstekende staat. „We hebben er ook bijna geen onderhoud aan. Het is meren deel stenen. Dus dat argument kunnen ze alvast niet aanvoe ren", verwoordde A de Get er van Maele de onvrede namens het kerkbestuur-. Zonder priester „Het enige waar ze het op kun nen steken, is dat we na okto ber; wanneer pastoor Janssen met emeritaat gaat, zonder ei gen (we delen hem met Aar denburg en Sluis) priester ko men te zitten. Maar ook dat hoeft geen probleem te wor den, hebben we de bisschop uitgelegd. Aan de andere kant van de grens zijn priesters over. We hebben hier regelma tig Belgische pastoors te gast die wat graag in onze parochie zouden willen komen werken. Daarnaast heb je ook nog Fi lippijnse priesters uit de ge meenschap van Leuven die be schikbaar zijn. Zaterdag 5 juli zal in Eede pater Pedro voor gaan in een dienst. Dat moet toch kunnen. We hebben te genwoordig zo onze mond vol van de Europese eenheid. Gooi dan ook de grenzen van het ka tholieke geloof open. Waarom niet? Dini Zandburg speldt Marisca Kamperman de zilveren erepenning Scouting Nederland op. foto Charles Strijd HULST - De meest Vlaamse stad van Nederland gaat zater dag 5 juli volledig uit zijn bol met een tropisch festival. De or ganiserende vereniging Hulst Reynaertstad en de gemeente hebben een professioneel be drijf ingeschakeld om een aan trekkelijk programma op te stellen. De binnenstad wordt omgetoverd in een tropisch pa radijs waar het bruist van de ac tiviteiten met onder meer mu ziek, spectaculaire shows en vele attracties. Daarnaast is er een exotische markt met hapjes en drankjes. Op de exotische markt worden vanaf 14.00 uur kleding, siera den, kunstnijverheid voorwer pen en culinaire hoogstandjes aangeboden. De omlijsting ge beurt met podiumshows, pas sende muziek en dans. Voor dit laatste tekenen onder andere steelspeler Henx-y Ronde, de Dance- en showband, de Indo nesisch, Surinaams, Javaanse dansgroep Djarang Kepang, een Zuid-Amerikaanse dansgroep en de fire- en limbo-show. Streetparade Deze optredens beginnen ook vanaf 14.00 uur. In het centrum lopen nog enkele bands waar van de Brassband 's avonds rond de klok van tien uur een street- parade met dans, muziek en show van gekostumeerde dan seressen opvoert. Het publiek kan zelf ook op de exotische toer door deel te nemen aan cocos- noot vangen, banaan meppen en een cursus buikdansen. Op de rug van een kameel kan men het evenement vanaf hogere sferen bekijken. Omstreeks 23.00 uur volgt een tropical finale. van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti HULST - Een deel van de ge meenteraad van Hulst is I hoogst ongelukkig met de j gang van zaken rond de toe- kenning van de erepenning in goud aan topman W. Piotrowski van postorderbe- I drijf Neckermann. De raad werd er vooraf niet over inge- 1 licht. De hoge onderschei- I ding werd afgelopen woens dag uitgereikt. I Een aantal fracties vraagt i zich nu af of Neckermann de J medaille wel had moeten j krijgen, gezien de heisa rond het behoud van Neckermann j voor Hulst. PvdA WD, Lijst I De Vries en D66 willen bin- nenkort een discussie over de i criteria voor onderscheidin- I gen aan bedrijven. Burgemeester A Kessen sprak bij de opening van het nieuwe distributiecentrum van Neckermann in Sint Jan steen zijn 'grote vreugde' uit dat de gemeenteraad una niem had besloten de per soon van Piotrowski te deco- rei'en vanwege zijn inzet voor de werkgelegenheid in de ge meente en de streek. Alleen, de gemeenteraad van Hulst had op dat moment nog hele maal niets besloten, en zeker niet unaniem, over de onder scheiding. Dat gebeurde pas donderdag in een besloten raadsvergadering De meeste partijen zijn het er dan ook over eens: de proce- dure blinkt niet bepaald uit in schoonheid. De nieuw bouw van Neckexmann komt immers niet uit de lucht val len, de erepenning evenmin. Kessen houdt het op een pro cedurefoutje. „De procedure is te laat in werking gezet. Er gaan drie weken overheen voordat een medaille is ge drukt. Dat is in dit geval ge woon blijven liggen." Hij be nadrukt dat alle partijen twee weken geleden schrifte lijk in de gelegenheid zijn ge steld te reageren op het voor nemen van het college van burgemeester en wethou ders. Het is dus niet zo dat het college de erepenning er heeft doorgedrukt of de raad voor het blok heeft gezet, vindt hij. De Vries (eigen lijst) denkt daar duidelijk anders over. Hij noemt het 'bijzonder er gerlijk'. Zeker omdat hij in november vorig jaar al is be naderd met de vraag wat hij van een erepenning voor Neckermann zou vinden. „Hulst heeft in 1996 de werk gelegenheid gewoon moeten kopen. In 1992 is een deel van de werkgelegenheid naar Temeuzen overgeheveld. Zo'n eerbewijs als dit is een regelrechte slag in het ge zicht van andere bedrijven, die met niets, iets zijn gewor den. Dat vind ik een veel knappere prestatie." HetzouhetideevanD66'erT. Blommaert ook niet zijn ge weest, de erepenning aan Neckermann uit te reiken. „Een gebouw neerzetten kan iedere onderneming. Met die 2,7 miljoen gulden zijn we al coulant genoeg geweest." A Hegger (PvdA) heeft wel be grip voor de toekenning van de penning, maar vindt dat andere bedrijven - 'en die zijn er genoeg' - dan net zo goed in aanmerking komen. Onterecht De fracties CDA Groot Hulst Gemeenschappelijke Belan gen, WD en Lijst Brugge- man vinden de kritiek niet terecht, al zijn er opmerkin gen te maken over de gevolg de procedure. A van Duyse (GHGB) vindt dat Hulst met de erepenning laat blijken dat de gemeente zijn bedrij ven koestert, en prijs stelt op een goede verstandhouding. P. Steijaert (Bruggeman) heeft de ervaring dat vereni gingen altijd bij Necker mann kunnen aankloppen om sponsorgelden, nu weer een trimbaan gaat aanleg gen. „Het doet dus op zijn manier veel voor de gemeen schap." Ook van CDA'er J. van Eek niets dan lof voor het bedrijf. „We moeten niet te- rug-, maar vooruitkijken." W. Kayser (WD) houdt zich op de vlakte. De meeste fracties zijn het er wel over eens dat zij op korte termijn met elkaar van ge dachten willen wisselen over de criteria voor onderschei dingen aan bedrijven. Vol gens Kessen bestaat er een verordening waarin dit be leid is vastgelegd. Hegger: „Als die er is, dan wil ik die weieens zien." Muskens bleek niet doof voor de boodschap uit Eede. Hij er kende dat Zeeuws-Vlaande- ren in katholiek Nederland als een uithoek wordt beschouwd, wat het extra moeilijk maakt priesters te vinden voor het ge bied. Hij beloofde te zullen be kijken of de door de parochie aangedragen oplossingen uit voerbaar zijn. Muskens ver bond daaraan overigens wel de voorwaarde dat een buiten landse priester eveneens be reid moet zijn binnen het hui dige pastorale team in geheel West-Zeeuws-Vlaanderen te opereren. Tevens deed de bisschop een beroep op de betrokkenheid van de Eedenaren bij de ka tholieke kerk. Maar ook daar zal het niet aan liggen, meent De Geter. Al maakte ze na af loop van het officiële bezoek duidelijk dat het kerkbestuur niets voelt voor de plannen voor een nieuw te bouwen pa rochiecentrum in Oostburg, ter vervanging van alle kerken in de kuststreek. „Dan zijn ze ons mooi kwijt. Vier kilometer de grens over in Sint Laureins staat eenprachtkerk! Als onze kerk dicht moet, hoeft het bis dom niet te verwachten dat wij nog langer meebetalen aan de actie kerkbalans. Datzullenze wel begrijpen. Eede heeft deze eeuw drie kerken verloren door oorlog en brand. Onze huidige kerk hebben we met eigen handen opgebouwd. Dan moeten ze bij sluiting niet met het solidariteitsgevoel aankomen." In oktober gaat de pastoor voor Aardenburg, Eede en Sluis, drs. M. Janssen, met emeritaat. Een opvolger heeft zich nog niet aangediend, waardoor de laatst overgeble ven priester R. Schouteten in West-Zeeuws-Vlaanderen tien parochies moet bedienen. Hij wordt bijgestaan door een team van pastores en emeriti- ei. Pastoraal medewerkers hebben echter een beperktere bevoegdheid dan priesters. Via een spandoek protesteerden boze Eedenaren bij het bezoek van de bisschop tegen de dreigende sluiting van hun kerk. Vlnr: bisschop Muskens, burgemeester Van Liere en pastoor Janssen. foto Charles Strijd van onze verslaggever Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het gemeente lijk vismijubedrijf van Vlissin gen heeft een uitstekend eerste halfjaar achter de rug. De omzet ligt zeven miljoen gulden hoger dan het eerste halfjaar van 1996, toen de teller op dertig miljoen gulden bleef steken. Het eerste halfjaar van 1996 was al niet slecht. Het resultaat van 1997 was extra goed, dank zij een grote aanvoer van tong in het eerste kwartaal. De koude winter drukte de tong in de diepe putten van de zuide lijke Noordzee, waardoor het voor de Vlissings/Arnemuidse boomkorvloot gemakkelijker was de platvis boven water te halen. De prijzen werken mee. Die zijn erg hoog. De grote tongsoorten gaan 'weg' voor zeker zo'n 35 gulden per kilo. Dat is zeven tot acht gulden meer dan vorig jaar. Deze prijsstijging maakt de korting op het tongquotum voor dit jaar ruimschoots goed. Het tongquotum is met ruim 20 procent verlaagd. Vhssingse en Arnemuidse vissers hebben evenals vorig jaar wel weer veel tong-kilo's bijgehuurd van hun collega's uit het noorden, waar nauwelijks tong wordt gevan gen. Breskens De twee andere Zeeuwse visafslagen, in Breskens en Co- lijnsplaat, hebben minder ge profiteerd van de goede tong vangsten. De vismijn van Breskens heeft, met 11 miljoen gulden een iets lagere omzet geboekt dan het eerste halfjaar van 1996. De Co- lijnsplaatse visafslag zit zo'n 10 procent lager dan vorig jaar, vooral door de 'puur slechte' garnalenprijzen. Uit de gegevens van de vismij nen blijkt dat de omvang van de visquota niet allesbepalend is voor de omzet in de visserij. Schol en tong mogen dit jaar veel minder worden gevist. Dat heeft een prijsopdrijvend effect, met name voor de tong die veel vers wordt verkocht. Door de hoge prijzen wordt de tong langzamerhand een echte deli catesse. Sommige restaurants hebben de tong al van de menu kaart gehaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 28