Prima omzet vismijn Vlissingen Diana S. vaart eerste retourtje Sint Annaland-Bruinisse PZC Iedereen komt aan zijn trekken op de Boerenlanddag in Noordgouwe Protest tegen sluiting] kerk bil bezoek bisschop aan Eede zeeland slO Hogere prijzen tong maken verlaging vangstquotum goed Sint Annaland wordt speerpunt veiligheid en sociale vernieuwing Music &Traffic Party drukt jongeren met de neus op de feiten Hulst in tropische sfeer Drankrijder rijdt graanveld in Bakkerij ontsnapt aan brand Goede score verkeerscontroles Belgen gooien drugs uit auto Autoruit Goesenaar vernield Inbrekers maken papieren buit Winkeldief in Goes betrapt maandag 30 juni 1997 van onze verslaggever Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het gemeente lijk vismijnbedrijf van Vlissin gen heeft een uitstekend eerste halfjaar achter de rug. De omzet ligt zeven miljoen gulden hoger dan het eerste halfjaar van 1996, toen de teller op dertig miljoen gulden bleef steken. Het eerste halfjaar van 1996 was al niet slecht. Het resultaat van 1997 was extra goed. dank zij een grote aanvoer van tong in het eerste kwartaal. De koude winter drukte de tong in de die pe putten van de zuidelijke Noordzee, waardoor het voor de Vlissings/Arnemuidse boom- korvloot gemakkelijker was de platvis boven water te halen. De prijzen werken mee. Die zijn erg hoog. De grote tongsoorten gaan 'weg' voor zeker zo'n 35 gulden per kilo. Dat is zeven tot acht gulden meer dan vorig jaar. Deze prijsstijging maakt de korting op het tongquotum voor dit jaar ruimschoots goed. Het tongquotum is met ruim 20 procent verlaagd. Vlissingse en Amemuidse vissers hebben evenals vorig jaar wel weer veel tong-kilo's bijgehuurd van hun collega's uit het noorden, waai' nauwelijks tong wordt gevan gen, Breskens De twee andere Zeeuwse visafslagen. in Breskens en Co- lijnsplaat, hebben minder ge profiteerd van de goede tong vangsten. De vismijn van Breskens heeft met 11 miljoen gulden een iets lagere omzet geboekt dan het eerste halfjaar van 1996. De Co- li jnsplaatse visafslag zit zo'n 10 procent lager dan vorig jaar, vooral door de 'puur slechte' garnalenprijzen. Uit de gegevens van de vismij nen blijkt dat de omvang van de visquota niet allesbepalend is voor de omzet in de visserij. Schol en tong mogen dit jaar veel minder worden gevist. Dat heeft een prijsopdrijvend effect, met name voor de tong die veel vers wordt verkocht. Door de hoge prijzen wordt de tong langzamerhand een echte deli catesse. Sommige restaurants hebben de tong al van de menu kaart gehaald. van onze verslaggever Herre Stegenga SINT MAARTENSDIJK - Sint Annaland wordt het speerpunt van een nieuw project op het ge bied van veiligheid en sociale vernieuwing op Tholen. Een voorstel hiertoe zal op korte ter mijn in de raadscommissie wor den besproken. Dat meldt het Thools college in een reactie op vragen van CDA'er W. C. van Kempen. Het raadslid maakt zich zorgen over onder meer de toenemende criminaliteit en het gebruik van alcohol en drugs. Daarom vraagt hij van het college een 'maximale zekerheid' clat er geen koffieshop komt op Tho len, wil hij duidelijke afspraken met de politie om alcoholmis bruik in de kiem te smoren en oppert hij dat de gemeente een surveillancedienst kan inzetten om vandalisme en criminaliteit te voorkomen. Ook vreest Van Kempen dat straten met een 'onevenwichtige opbouw en sa menstelling' zullen verloede ren. Dit zou bijvoorbeeld door een tijdige renovatie van wo ningen kunnen worden voorko men, stelt de CDA'er. Volgens B en W zullen veel on derwerpen die Van Kempen aanroert deel uitmaken van het nieuwe project. Verder wordt gemeld dat voor stadswachten waarschijnlijk te weinig werk is op Tholen. Bovendien is het de vraag of de gemeente moet beta len voor een toezichthoudende taak, aldus het college. Voor Melkert 2-banen zijn 'te weinig mogelijkheden' in de gemeente, wordt tenslotte benadrukt. van onze verslaggever Herre Stegenga THOLEN - Zaterdagavond rond een uur of acht in Tho len: door gigantische spea kers zingt Hennie Huisman 'Met z'n allen' en de eerste polonaise trekt over het gras veld. De stemming zit er al goed in, en dan is het optre den van Gabber Oma nog uren verwijderd. Op een ter rein net buiten de stad heeft de 'Ultimate Music Traffic Party' z'n kamp opgeslagen. Een groot feest voor de Thoolse jeugd, hoewel bur gemeester H. A van der Mun- nik zich afvraagt of de aan leiding zo vrolijk is. De 'Music Traffic Party' wordt gehouden om even stil te staan bij het 10-jarig be staan van het alcoholver- keersproject (avp) in Zee land. Een initiatief van Veilig Verkeer Nederland dat wordt ondersteund door tal van an dere clubs, zoals het Zeeuws Consultatiebureau voor Al cohol en Drugs (ZCAD), het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ) en diverse gemeenten en be drijven. Doel: voorkomen dat jongeren met drank op achter het stuur kruipen. „De laatste jaren richten we ons echter ook op het drugs gebruik". vertelt projectleid ster Hilde Onderdijk. „Daar mee worden we in toenemen de mate geconfronteerd." Als gedeputeerde J. I. Henne- kij even na zevenen de avond opent, is het veld nog maar half vol. Hennekeij laat een grote hoeveelheid feiten en cijfers los op het publiek. In het begin van de jaren tachtig dronk één op de acht Neder landse automobilisten teveel in het weekend, merkt hij op. Tegenwoordig is dat nog maar één op de twintig. Goed nieuws, maar daarmee is het probleem nog lang niet de wereld uit, benadrukt de ge deputeerde. Ook Van der Munnik vraagt zich af 'of het hier vanavond om zoiets vro lijks gaat'. „Er vallen nog te veel doden en gewonden te betreuren." Folders Na deze inleidende -en waar- schuwende- woorden barst het feest pas echt los. De TROS-dj laat een nieuwe hit uit de boxen knallen en het veld en de tent vullen zich langzaam. Er is genoeg te doen. Naast de drive-in- show staan optredens van Gabber Oma en twee Zeeuw se popgroepen op het pro gramma. Ook worden pogin gen gedaan de jeugd 'op een aantrekkelijke manier' dui delijk te maken dat alcohol en verkeer niet samengaan. Bijvoorbeeld met een rijsi- mulator en een quiz. Wordt de boodschap wel opgepakt en komen de bezoekers niet alleen maar om feest te vie ren? „Nou, er zijn al stapels folders weg en er worden veel testjes gedaan", zegt Gerda van Leeuwen van Impuls Zeeland (de stichting is voor de gelegenheid ook bij de or ganisatie betrokken) opge wekt. „Je kunt wel zeggen dat de jongeren voor de mu ziek komen, maar ze pakken onderweg wel het nodige De rijsimulator trok veel belangstelling. foto Pieter Honhoff Burgemeester Van der Munnik opent de nieuwe veerverbinding door met zijn l'iets op de loopplank van het pontje een lint te verbre ken. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever Herre Stegenga SINT ANNALAND - Een bemoedigend zonnetje begeleidde za terdagochtend het eerste retourtje Sint Annaland-Bruinisse van deDiane S. Aan boord prominente passagiers als de Thoolse bur gemeester H. A van der Munnik, loco J. Versluys, de voormalige eerste burger van Bruinisse A Vogelaar en tal van WV-mede- werkers. Ze hadden iets te vieren: er vaart weer een veer tussen Tholen en Schouwen-Duiveland. Een toeristisch veer weliswaar, en alleen voor fietsers en voet gangers bedoeld. In het kader van het VW-project 'Fiets een rondje met het pontje' is de verbinding tot stand gekomen. Schipper C. Smits uit Sint Annaland zal in de maanden juli en augustus dagelijks twee keer een overtocht maken. Hij gebruikt hiervoor de Diane S„ een stoomsleepboot uit 1930. Het vaartuig, dat zaterdag door Van der Munnik officieel in gebruik werd ge nomen als fiets- en voetveer, vervoert doorgaans sportvissers. Afhankelijk van het succes zal de Diane S. ook de komende jaren als veerboot worden ingezet. Smits: „Komen er te weinig mensen dan stop ik er na augustus mee. Of eerder, als het zwaar tegen valt." Zover hoeft het waarschijnlijk niet te komen, want de vooruit zichten zijn goed. „Ik krijg positieve reacties en er zijn al veel groepen die een tochtje hebben geboekt", meldt de schipper hoopvol. Morgen, dinsdag, gaat hij echt beginnen, om 9.30 uur vertrekt hij naar Bruinisse. Een tocht die ongeveer een uur duurt. Het publiek geniet van het spannende ringsteektoernooi. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever Herre Stegenga NOORDGOUWE - Eigenlijk is de naam 'Boerenlanddag' maar gedeeltelijk van toepassing op het jaarlijkse feest in Noord- gouwe. In het Schouwse ring- dorp was zaterdag namelijk veel meer te beleven dan alleen een kijkje in de agrarische we reld. Akkoord, de boer en zijn bedrijf stonden centraal, maar ook de kunstliefhebbers kwa men aan hun trekken en deelne mers aan de wedstrijd 'Schijt je rijk' hadden helemaal een ge- het folkloristisch feest de on derlinge band in de leefgemeen schap van pakweg 700 zielen. Een bewijs: het grootste deel van de organisatiekosten kon worden gedekt uit de opbrengst van een collecte in het dorp. Een doel van de Boerenlanddag is het tonen van de teelt en de ambachtelijke verwerking van het agrarisch produkt aan een groot publiek. Belangstellen den kunnen hun hart ophalen aan de Ring en omliggende stra ten, waar talloze demonstraties plaatsvinden. Van tarwe malen tot kaas maken. Verder kan on der meer worden aanschouwd hoe touw en klompen worden gemaakt, wol wordt verwerkt en meekrap wordt geverfd. Een greep uit de overige activiteiten: een ringsteektoernooi met trek paarden, een demonstratie De helicopter die boven Noord- gouwe rondcirkelt, lijkt het de hele omgeving duidelijk te wil len maken: hier valt wat te bele ven. Veel mensen hebben de boodschap reeds begrepen, want honderden meters voor de bebouwde kom staan de bermen al vol met auto's. De Boeren landdag is niet meer weg te den ken uit Noordgouwe, hoewel het evenement dit weekend pas aan haar derde editie toe is. Vol gens de organisatie versterkt HULST - De meest Vlaamse stad van Nederland gaat zaterdag 5 juli volledig uit zijn bol met een tropisch festival. De organiserende vereniging Hulst Reynaertstad en de gemeente hebben een professioneel bedrijf ingeschakeld om een aantrekke lijk programma op te stellen. De binnenstad wordt omgetoverd in een tropisch paradijs waar het bruist van de activiteiten met onder meer muziek, spectaculaire shows en vele attracties. Daarnaast is er een exotische markt met hapjes en drankjes. Op de exotische markt worden vanaf 14.00 uur kleding, sieraden, kunstnijverheid en culinaire hoogstandjes aangeboden. De omlijs ting bestaat uit podiumshows, passende muziek en dans. Het pubhek kan deelnemen aan kokosnoot vangen, banaan meppen en een cursus buikdansen. countiy-dansen en een geiten keuring. Aardig aspect van de Boeren landdag is dat locale kunste naars een kans krijgen om zich aan een breed pubhek te presen teren. Zo is het op het podium aan de Ring een komen en gaan van artiesten. De Zeeuwse Rei krijgt de mensen aan het deinen met traditionele volksmuziek, terwijl een klassieke gitaar even later voor een gewijde sfeer zorgt, 's Avonds zorgt bluesfor matie As de Brandweer voor een daverend slotakkoord. Ook beeldend kunstenaars komen aan bod, in de kerk is een expo sitie ingericht en ook op andere locaties wordt werk gepresen teerd. Een doorslaand succes is de wedstrijd 'Schijt je rijk'. In een weiland moet vooraf de exacte plaats worden aangewezen waar een koe zijn behoefte zal doen. Een sterke zet, aldus orga nisatielid Theo Kuypers, die op merkt dat een 'zeer groot' aantal mensen een gokje heeft ge waagd. Volgend jaar weer? „Re ken er maar wel op." TERHOLE - Een 24-jarige automobilist uit Breskens kwan zondagochtend met de schrik vrij, nadat hij even voor hall acht op de Rijksweg N60 bij Terhole van de weg was geraakt De bestuur was, komende uit de richting Terneuzen, bij de T kruising rechtdoor een graanakker in gereden. Een ademtesj wees uit dat de man ruim anderhalf keer de toegestane hoe veelheid alcohol had gedronken. Zijn rijbewijs werd ingevor derd en hij kreeg een dagvaarding voor de rechtbank mee naa; huis. TERNEUZEN - Door snel ingrijpen van de Temeuzens* brandweer kon in de nacht van zaterdag op zondag een brand in een bakkerij aan de Zuidlandstraat worden voorkomen Vandalen hadden drie afvalcontainers, die tegen de zijgevë van het pand stonden, in brand gestoken. Het vuur dreigde over te slaan naar de bakkerij. De daden zijn onbekend. GOES - Bij verkeerscontroles op de Middelburgsestraat en d( Patijnweg in Goes is in de nacht van zaterdag op zondaj slechts twee keer proces-verbaal opgemaakt. Een goede score, omdat in totaal tachtig voertuigen werdei aangehouden. Een 26-jarige inwoner van Vlissingen liep te gen de lamp omdat hij zonder rijbewijs reed en de scooter vai een 17-jarige jongen uit Wemeldinge bleek teveel vermogen tt hebben. TERNEUZEN - De politie heeft zaterdagavond op de Traci taatweg bij Westdorpe twee inwoners van Anderlecht aange| houden. Een patrouillewagen had gezien dat de Belgen tvvej zakjes wiet uit hun auto gooiden. De drugs zijn in beslag genomen. De verdachten bleken boj vendien in het bezit van een busje traangas. Ze kregen eej boete opgelegd van 450 gulden. In de nacht van zaterdag op zondag hield de politie op de Wil lem de Zwijgerlaan in Terneuzen een 18-jarige bromfietse uit Stekene aan. Hij had een geringe hoeveelheid soft drugs oj zak en kreeg daarvoor een boete van 100 gulden. GOES - Een 59-jarige Goesenaar heeft zondag aangifte ge daan van vernieling van de achterruit van zijn auto. Dit is ii de nacht van zaterdag op zondag gebeurd aan de Thorbecke laan in Goes. In de wagen werd een 'lifehammer' aangetroffei die niet van de eigenaar was. KATTENDIJKE - Ondanks de aanwezigheid van twee hon den is het zaterdagmiddag toch gelukt om een woning it Kattendijke binnen te sluipen en een rijbewijs en een aantal cheques mee te nemen. De toegang tot het huis aan de Striepi hoekstraat werd verschaft door de achterdeur open te breken De gehele woning is doorzocht, zo bleek uit politie-onderi zoek. GOES - Een 31-jarige Zierikzeëenaar werd zaterdag betrap in de Xenos in Goes toen hij enkele artikelen wilde meeneme zonder af te rekenen. Het ging om koopwaar ter waarde va 24 gulden. De man is heengezonden met een dagvaarding. «J jo van onze verslaggever Marcel Modde EEDE - De katholieke bevol king in Eede heeft weer wat meer hoop dat haar kerk behou den kan blijven. Bisschop Mus- kens van Breda heeft zaterdag tijdens zijn bezoek aan het grensdorp toegezegd te zullen onderzoeken of het mogelijk is een Belgische of Filipijnse priester in te schakelen voor re guliere en bijzondere diensten. Het probleem zit in de speciale werkafspraken die daartoe moeten worden gemaakt, aldus de monseigneur. Muskens was in Eede ter gele genheid van de vormselviering van een groep basisscholieren. Leden van de dorpsraad, de Ka tholieke Plattelands Jongeren en het kerkbestuur grepen zijn bezoek aan om te protesteren te gen de dreigende sluiting van de kerk. Niet alleen hadden ze het Godshuis behangen met span doeken, de bisschop kreeg te vens een pakket met 647 hand tekeningen mee naar huis voor nadere overweging van de aan gekondigde maatregel. Bij de parochianen van Eede be staat geen enkel begrip voor een eventuele sluiting van hun kerk. Het gebouw dateert uit 1953 en verkeert bouwkundig nog in een uitstekende staat. „We hebben er ook bijna geen onderhoud aan. Het is merendeel stenen. Dus dat argument kunnen ze al vast niet aanvoeren", ver woordde A de Geter-van Maele de onvrede namens het kerkbe stuur. „Het enige waar ze het op kun nen steken, is dat we na oktober, wanneer pastoor Janssen met emeritaat gaat, zonder eigen (we delen hem met Aardenburg en Sluis) priester komen te zit ten. Maar ook dat hoeft geen probleem te worden, hebben we de bisschop uitgelegd. Aan de andere kant van de grens zijn priesters over. We hebben hier regelmatig Belgische pastoors te gast die wat graag in onze pa rochie zouden willen komen werken. Daarnaast heb je ook nog Filippijnse priesters uit de gemeenschap van Leuven die beschikbaar zijn. Zaterdag 5 ju li zal in Eede pater Pedro voor gaan in een dienst. Dat moet toch kunnen. We hebben tegen woordig zo onze mond vol van de Europese eenheid. Gooi dan ook de grenzen van het katho lieke geloof open. Waarom niet? Muskens bleek niet dooj voor de boodschap uit Eede. Hi erkende dat Zeeuws-Vlaand* ren in katholiek Nederland al een uithoek wordt beschouw* wat het extra moeilijk maai priesters te vinden voor het gt bied. Hij beloofde te zullen b* kijken of de door de parochij aangedragen oplossingen uit voerbaar zijn. Muskens verbom daaraan overigens wel de vooi waarde dat een buitenlands! priester eveneens bereid moi zijn binnen het huidige pastoral le team in geheel West-Zeeuw: Vlaanderen te opereren. b Betrokkenheid a Tevens deed de bisschop een bej£ roep op de betrokkenheid var de Eedenaren bij de katholiek» kerk. Maar ook daar zal het niel aan liggen, meent De Geter. A|e maakte ze na afloop van het of ficiële bezoek duidelijk dat heg] kerkbestuur niets voelt voor d plannen voor een nieuw te bou wen parochiecentrum in Oost burg, ter vervanging van all kerken in de kuststreek. ,,Da}e zijn ze ons mooi kwijt. Vier kilo e meter de grens over in Sint Lau reins staat een prachtkerk! Al onze kerk dicht moet, hoeft he t bisdom niet te vernachten wij nog langer meebetalen aa de actie kerkbalans. Dat zulle ze wel begrijpen. Eede heeft de e ze eeuw drie kerken verloren door oorlog en brand. Onze hui e dige kerk hebben we met eige handen opgebouwd. Dan moe ten ze bij sluiting niet met he solidariteitsgevoel aankomen. In oktober gaat de pastoor voc Aardenburg, Eede en Sluis, dr M. Janssen, met emeritaat. Ee opvolger heeft zich nog ni* j; aangediend, waardoor de laat: e overgebleven priester R. Schoi u teten in West-Zeeuws-Vlaand* |s ren tien parochies moet bedie0, nen. Hij wordt bijgestaan doe een team van pastores en emeri e tici. Pastoraal medewerke hebben echter een beperktei bevoegdheid dan priesters, BURGH-HAAMSTEDE Zangavond - Mannenkoc Ethan en kinderkoor David u Yerseke en het gemeentekoc Conticun uit Haamstede zulle vrijdag 11 juli acte de présent geven op een zangavond in d Nederlands Hei-vormde kerk i Haamstede. De muzikale bij eenkomst begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 26