PZC zeeland Rijk tart pomphouder grensstreek Moens wint Noorse mammoetrace Dag van het Paard kan niet meer stuk 9rijsstunts en weigering afdracht aan fiscus uit protest tegen accijnsverhoging Hoorzitting over komst varkens Man breekt tenen in scheepsruim Beurs gerold bij wielerwedstrijd Autodieven stranden met pech Ledelpop krijgt nieuwe formule Startsein voor bouw ING-pand Uit zee gewonnen zand moet voortaan direct worden ontzilt Hardrijders I 'n Gebouw op een mooie plek maakt die plek mooier zeeuwse almanak Italiaantje maandag 30 juni 1997 tean onze verslaggever deflarcel Modde dsERNEUZEN - Pomphouders n-o Zeeuws-Vlaanderen reage- enen verdeeld op de accijnsver- ïeloging voor brandstof die dins- lag ingaat. Exploitanten van de anjmkstations in de directe omge- letiing van de grens scharen zich de oproep van belangen- BOVAG om de ac voorlopig niet af dragen aan de fiscus. Ver- pomphouders zijn en iet van plan hun benzineprij- dejen omhoog te doen. Anderen iwjverwegen een verlaging van jiesel en LPG ter compensatie, collega's die wat verder van grensstreek zijn gevestigd, de landelijke prijsverho- en wachten af wat de klan- zullen doen. o-be pomphouders wacht een on- jewisse tijd. Niet de landelijke deidviesprijzen, maar de kosten P-jan een liter brandstof bij de ;ankstations aan de grens met België zullen de komende tijd jepalend worden voor het prijs niveau. Daarmee wordt de eco- aomische grens verlegd naar de lijn Hulst-Oostburg. Onderne mers die door toedoen van 'het swartje van Kok' in 1991 amper net hoofd boven water konden houden, vrezen het ergste. Zo óverweegt W. de Block van het aan de rand van ontslag van zijn zes perso- sleden. zal het ze maandagochtend ellen. Misschien dat mijn foon nog een uitweg ziet, ik niet. ;14Ve zullen het met z'n tweeën aflnoeten zien te rooien. In 1991 enkebben we door de accijnsver- jnhoging een miljoen liter minder Dat heeft me bijna d-in'n zaak gekost en drie dotter- wegens hartklachten. jaar hebben we er over ge- (aan om het normale niveau 'eer te bereiken. En dan krijg je og eens zo'n klap voor je kop an de firma list en bedrog, die ich onze regering noemt. Ze etten ons gewoon tegen elkaar Ik ben 59, zit al veertig jaar het vak. Maar genieten van pensioen kan ik voorlopig vergeten. Waar moet ik dat ran betalen?" n^De Block is gedwongen zich te )i-jspiegelen aan het prijspeil bij de itations in Kapellebrug'. Die la ten weten hooguit twee cent te willen verhogen, in plaats van de voorgeschreven 13 cent op een liter benzine, 9 cent op LPG en6centop diesel. We gaan on ze klanten niet wegjagen", zeg gen de concurrenten E. de Beule en D. Mangnus uit het grens dorp eensgezind. Ook bij De Beule geen enkel begrip voor de eenzijdige maatregel van pol derland-Nederland. „Kok heeft in Amsterdam zijn uiterste best gedaan de eenheid van Europa te bevorderen. En langs de an dere kant zaait hij verdeeld heid." De Beule is zeker van plan het standaardformulier van de BO VAG, waarin uitstel kan worden aangevraagd voor de afdracht van de extra accijnzenin te vul len. Ook Mangnus 'lijkt dat geen slecht idee', evenals de pomphouders in Sluis, laat R. Boon weten. „We zullen wel zien wat dat voor gevolgen heeft. Laat ze van de fiscus eerst maar eens allemaal vervelende brie ven en een deurwaarder sturen. Dankunnen we altijd nog beta len." Stunten met de benzineprijs, zoals in Kapellebrug en Hulst, is voor de stations in Sluis en di recte omgeving niet haalbaar, meent Boon. Hij is evenwel van plan met zijn literprijs voor die sel en LPG onder het Belgische niveau te duiken. Zo blijft het voor de Belgen die een dagje Sluis doen, aantrekkelijk om ook in de Belfortstad te tanken. Daarentegen zullen Zeeuws- Vlamingen volgens hem alleen in België benzine gaan tanken wanneer ze dat kunnen combi neren met een dagtocht. Terneuzen Pomphouders in Terneuzen wachten rustig af op wat komen gaat en zien bij voorbaat geen reden zich aan te sluiten bij de protestactie, meldt J. Koes veld van het Mobil-station. „Er is voor mij slechts één zaak bepa lend en dat is hoe de markt rea geert. Daar zal ik mijn reactie uiteindelijk op afstemmen." Na 1 juliis benzine in België gemid deld zestien cent goedkoper. De beloofde compensatiemaatre gel lijkt er voorlopig niet in te zitten. De Belgische overheid heeft voor 1 november een ac cijnsverhoging aangekondigd. foto Ruben Oreel van onze verslaggever Maurits Sep VROUWENPOLDER - De Zeeuwse Dag van het Paard hoeft zich als evenement al lang niet meer te bewijzen. Na 27 jaar heeft het een vaste plek verworven op de evenementenkalender en trekt het ieder jaar grote aantallen mensen naar Vrou wenpolder. Burgemeester A C. de Bruijn van Veere bevestigde de verworven status van de Zeeuwse Dag van het Paard door het tot 'een van de grootste spektakels van Zeeland' uit te roepen. Zij riep verder op het evenement te koesteren en, zo moge lijk, verder uit te bouwen. De 28ste editie, afgelopen zaterdag, was net zo succesvol als voorgaande jaren. Tot in de wijde omgeving van manege De Een dracht stonden auto's in de bermen gepar keerd. Een weiland naast de manege dat was ingericht als parkeerveld. stond eveneens vol. Paarden blijken een on weerstaanbare aantrekkingskracht uit te oefenen op mensen. Klassiek tintje Wie de Zeeuwse Dag van het Paard ooit heeft bezocht, weet een beetje waarom. Op deze dag worden de mooiste exempla ren gekeurd, tonen springpaarden en hun ruiters hun kunnen en geven de spannen een bijzonder, klassiek tintje aan de dag. Dat bij de springnummers weieens een paard met ruiter ten val komt en de EHBO-mensen in actie moeten komen, is onvermijdelijk. „Dat hoort er nu eenmaal bij", legde de commentator het publiek uit nadat een amazone met haar paard tijdens een springwedstrijd over een van de hinder nissen was gestruikeld. En hij had na tuurlijk gelijk. Want sport kent mooie ^momenten, overwinningen, maar ook pijnlijke momenten, en emoties. Overi gens bleven paard en ruiter ongedeerd. Het mooie weer droeg zaterdag zeker bij aan het welslagen van de 28ste editie. Lekker in het gras gezeten - met de nodige versnaperingen binnen handbereik - ge noten enkele duizenden mensen van de paardenkeuringen en de spring- en men wedstrijden. Ook de handel in ruiterkle- ding en met paarden bedrukte T-shirts en andere spulletjes liep uitstekend- De Zeeuwse Dag van het Paard is de best denkbare promotie van de paardensport. KLOOSTERZANDE - In het gemeentehuis in Kloosterzande wordt donderdag 3 juli een hoorzitting gehouden over de ves tiging van een varkensmesterij voor 6650 dieren aan de Paral lelweg in Walsoorden. De gemeente is voornemens A van Genugten uit Best een mi lieuvergunning te verlenen. Tegen dit plan is bezwaar aange tekend door de Stichting Regionale Bestrijding Varkens Inva sie. De SRBVI heeft eveneens bezwaar gemaakt tegen de voorgenomen bouw van een kippenfarm (50.000 dieren) aan de Plattedijk in Hengstdijk. Dp hoorzitting begint om 19 uur. Belanghebbenden die willen inspreken, moeten zich voor de zitting aanmelden bij de ge meente. De SRVBI heeft inmiddels in samenwerking met 95 omwo nenden besloten de verleende milieuvergunning voor de var kensstal van H. Knoops aan de Zuidweg in Pauluspolder te zullen aanvechten bij de Raad van State. NIEUWDORP - Bij een bedrijfsongeval in het ruim van een schip aan de Bijleveldkade in de buurt van Nieuwdorp heeft een 28-jarige man uit Arnemuiden zaterdag twee tenen ge broken. Plet slachtoffer werd door een vorkheftruck over de voeten gereden. De man is per ambulance naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. De Arbeidsinspectie is ingelicht. 's-HEERENHOEK - Een 19-jarige jongen uit Arnemuiden bemerkte zaterdag tijdens een bezoekje aan de 24 uur van 's- Heerenhoek dat zijn portemonnee was gerold. Inhoud: vijftig gulden, diverse pasjes en sleutels. KAMPERLAND - Een in Kamperland gestolen Mercedes is dit weekend niet ver gekomen. De wagen werd meegenomen vanaf een parkeerterrein aan de Banjaardweg en werd twee kilometer verder, op de Jacobadijk, weer aangetroffen met een lege accu. Naast de inbraakschade en de lege accu was er niets mis met de auto. Plet voertuig moet tussen zaterdag avond en zondagochtend gestolen zijn. De 58-jarige eigenaar uit het Duitse Erkelenz is inmiddels weer huiswaarts gekeerd in de Mercedes. OOSTBURG - Het jaarlijkse Ledelpopfestival in Oostburg krijgt een andere formule. De organisatie heeft besloten om zich niet langer te beperken tot een avondprogramma. De be doeling is het popfestij n uit te breiden tot een volwaardig dag festival. Dit in verband met het grote animo van bands voor - met name - de laatste editie van Ledelpop en het succes van de onlangs gehouden Grote Prijs van Zeeuwsch-Vlaanderen. Ledelpop wordt gehouden op zaterdag 22 november. TERNEUZEN - Oud-directeur PI.K. Veling van de voormali ge NMB Bank geeft vrijdag 4 juli het startsein voor de bouw van het nieuwe ING-kantoor in Terneuzen. Het gebouw dat tegenover het stadskantoor aan de kolk komt te staan, is (net als de 'overbuurman') een ontwerp van de gerenommeerde ar chitect Koen van Velsen. In contrast met het 'Blauwe Blok' heeft van Velsen voor het bankgebouw gekozen voor een hoofdzakelijk ovalen vorm, omgeven door een houten plan kier. van onze verslaggever Wout Bareman TERNEUZEN - De eigenaren van sleephopperzuigers en an dere zandwinningsschepen dreigen te worden opgezadeld met flinke extra kostenposten. Dat is het gevolg van nieuwe re gels, die het ministerie van Ver keer en Waterstaat heeft uitge vaardigd voor het aanlanden van zout zand uit de Noordzee. Zeeuwse rederijen en zandbe- drijven maken zich vooralsnog geen zorgen; ze wachten de ont wikkelingen gelaten af. Het ministerie wil het zoutge halte van het aan wal gebrachte zeezand beperken en op die ma nier de verzilting van het opper vlakte- en grondwater terug dringen. Vooral tuinbouw- en natuurgebieden zijn kwetsbaar. Jaarlijks wordt uit de Noordzee zo'n 15 miljoene kubieke meter zand aangevoerd. Het ministe rie verwacht dat die hoeveel heid de komende jaren - vooral door de economische groei - al leen maar zal stijgen. Ontzilting' van zeezand vindt nu vooral plaats op de terugreis van de schepen. Dat kan tot ge volg hebben dat het zilte spoel water in zoetwaterwegen te rechtkomt en op die manier doordringt in met name de kwetsbare tuinbouwgronden en natuurgebieden. Het ministerie ziet ook een bedreiging in het gebruik van zeezand bij de aan leg van bijvoorbeeld bedrijven terreinen en wegen. Volgens de nieuwe regelgeving moet het ontzilten voortaan direct na de winning plaatsvinden. Een woordvoerder van de Vereni ging van Waterbouwers in Bag ger-, Kust- en Oevenverken (VBKO): „Dat kost extra tijd en dus extra geld." Voorheen pompten de schepen onderweg OOSTKAPELLE - Bij een snel heidscontrole op de Noordweg in Oostkapelle zijn zaterdag 34 automobilisten betrapt op te hard rijden. Een van hen pas seerde de radar met 116 kilome ter per uur, 36 kilometer te snel. In totaal werden daar 725 pas santen gecontroleerd. De me tingen vonden plaats tussen 10.00 en 11.45 uur. Een snel heidscontrole op de Noordweg in Sint Laurens leverde 52 be keuringen op. Daarkwamenza- terdag bijna drieduizend voer tuigen langs de radarpost. zoet water uit de vaarweg door het zand. Nu wordt op verschil lende plaatsen (IJmuidenDen Helder) bij ontziltingspontons zoet water ingenomen en door de lading gepompt. Maar dat kost wel enkele uren extra. De schepen zouden ook kunnen worden uitgerust met een tijd besparende ontziltingsinstalïa- tie, maar dat vergt een investe ring van 20.000 tot 35.000 gul den per schip. Onbetaalbaar „En dat is voor ons onbetaal baar*", zegt A den Herder van de gelijknamige rederij in Yerseke. De rederij heeft verschillende sleephopperzuigers in de vaart, die dagelijks Noordzeezand aanvoeren in de Belgische kust- havens, maar ook in Terneuzen en Gent. Den Herder: „Dit is weer typisch zo'n Nederlands bedenksel. Wij spoelen onze la ding nooit en brachten die tot nu toe overal probleemloos aan de wal. Laat je het daar drie weken liggen, dan is het zout er hele maal uit. Voor het gebied waar in wij werken, gaat die verzil ting volgens mij niet op. Daar is alles altijd al zilt. Anders is het natuurlijk als je elders in Neder land opereert, in kwetsbare ge bieden als het Westland bijvoor beeld of op de rivieren. Maar ik hou m'n hart vast. Want je ziet vaak dat als Nederland met zul ke gekkigheid komt, de Belgen dat overnemen..." Ontheffing Een woordvoerder van han delsmaatschappij De Hoop in Terneuzen, van oudsher eige naar van zandschepen en 'groothandelaar' in zand: „Als je inderdaad met zeezand naar een zoetwatergebied moet, zijn er verschillende locaties - voor namelijk in brak water - waar je mag spoelen. Als je het daama droogpompt is al die chloride er uit. Ik denk overigens dat er voor bepaalde gebieden in ons land een ontheffingsregeling komt. Daarbij moet je denken aan het Waddenzeegebied en Zeeland. Hier in Zeeland zitten we immers van oudsher in een 'marien milieu'." De VBKO pleegt begin juli overleg met het ministerie. Een woordvoerder van de belangenorganisatie in Leidschendam: „De zaak is nog volop-in beweging. We zijn nog in overleg met Rijkswaterstaat. Als we kunnen uitleggen dat hun beleid te grote problemen oplevert, wordt het mogelijk bijgesteld." Ligfietser Bram Moens direct na aankomst in Oslo. Hij finishte als eerste in de monsterfietstocht Trondheim-Oslo. De Middelburgse ligfietser legde met zijn low racer 540 kilometer af in 13 uur en 47 minuten en verbeterde daarmee het oude record met ruim zeven mi nuten. foto Arnold Parre Als 'n Spoetnik aan kop in Elfstedentocht voor fietsers van onze medewerker Arnold Parre OSLO - De eenendertigste edi tie van de fietstocht Trond- heim-Oslo is afgelopen zater dag gewonnen door de Mid delburger Bram Moens. Lig fietser Moens legde de 540 ki lometer af in 13 uur en 47 mi nuten. Hij verbeterde daarmee het oude record met ruim ze ven minuten. Dit stond sinds 1990 op naam van de Zwitser Gilbert Claus. Vanuit Trondheim startten 3200 renners voor deze mam- moettocht, die de renners over de E6 via Ringebu, Lilleham- mer en Hamar naar het schaatsstadion Valle Hovin in Oslo bracht. Trondheim-Oslo, een open wedstrijd met verschillende types fietsen, kan vergeleken worden met onze Elfsteden tocht voor schaatsers. In het recordjaar 1991 verschenen voor dit Noorse spektakel 5242 coureurs aan de start. De toerrijders kunnen hun ei gen tempo bepalen en via een aantal bevoorradings- en stempelposten Oslo halen. Tachtig renners startten dit jaar in de Record Groep om er een echte race van te maken. Bram Moens scheidde zich bij de plaats Driva van de rest af. Slechts twee landgenoten, Yn- te Sijbrandij uit Lelystad en roeifietser en oud-surfkampi- oen Derk Thijs, konden de eer ste honderd kilometer nog in het spoor van de racekuip van Bram Moens blijven. Tussen Ringebu en Lillehammer was het gedaan met Derk Thijs die later vertelde té voortvarend van start te zijn gegaan. In de eerste 300 kilometer had hij te veel krachten moeten aan spreken om Moens enigszins te volgen. Moens, wiens geavan ceerde racekuip veel belang stelling trok bij de Noorse sportpers, verklaarde na af loop het record nog scherper te hebben gesteld als het weer mee had gezeten. Bij voortdu rende tegenwind barstte bij Lillehammer zware regen los, die tot aan de streep in het Val le Hovinstadion aanhield. De overwinning van Bram Moens leek de laatste honderd kilometer nog in gevaar te ko men door opspelende kramp in zijn linker bovenbeen. In Oslo dreigde Moens in zijn racekuip onderuit te gaan doordat zijn achterwiel op de spekgladde verkeersdrempels slipte. Moens' kuip heeft een lengte van 2,53 meter, is 1 meter hoog en 48 cm breed. Het totale ge wicht is 8,5 kilo. Aan de finish was hij ligfietser Ynte Sijbrandij ruim een kwartier voor. Voor ligfiets- bouwer/-atleet Moens was het de derde maal dat hij aan deze race deelnam. In de twee voor gaande edities moest hij door materiaalpech opgeven. De 40-jarige Middelburger had nu niets aan het toeval overge laten. Vloeibaar Zo kreeg hij zijn vloeibare voe ding door middel van een inge nieus leidingsysteem uit een in de racekuip bevestigde voor- raadtank. Moens' volgende doel is het heroveren van het werelduurrecord ligfietsen dat nu nog met 78,040 km op naam staat van de Duitse prof renner Lars Teutenberg. Deze race is in het najaar gepland. Met zijn aërodynamische kunststof kuip die op zijn low racer is gemonteerd, denkt de Zeeuw bij windstil weer zo'n 84 km te kunnen halen. Volgens de Noorse profrenner Atle Pedersen. die derde werd in een tijd van 15 uur en 33,18 seconden, moet dit lukken. Hij vertelde bij aankomst het idee gehad te hebben door een spoetnik gepasseerd te zijn. Dat was in de lange afdaling van de Hjerkinn, waar Moens een snelheid van ruim 100 km bereikte. Atle Pedersen werd op de voet gevolgd door Roar Skalstad die de vierde plaats opeiste. Moens zat toen al lang en breed gedoucht temidden van Noren die informeerden of je op deze ligfiets ook de Tour de France kan winnen. van onze verslaggever MIDDELBURG - Wat is goede architectuur? Stellen het Zeeuwse landschap, het Zeeuw se gezicht speciale eisen aan een architect? En wat is eigenlijk dat Zeeuwse gezicht? Over deze en andere vragen werd zater dagmiddag, op de Dag van de Architectuur, gedebatteerd in Middelburg. Niet alle vragen werden beant woord. De eerste wel, door ar chitect Johan de Koning: „Goe de architectuur is architectuur waarover is nagedacht. Iedere plek is namelijk uniek. Je moet je als architect bewust zijn datje iets moois wegpakt van de na tuur. Je moet de kwaliteit van die plek bewaren en terugbren gen in het gebouw. Ik vind het goed de relatie met de omgeving terughoudend te laten zien, en niet heel symbolisch." „Ik doe het tegenovergestelde", zei zijn collega Ben Gillissen. „Ik gebruik wel sterke symbo len, leg een veel directere relatie met de omgeving." De Koning: „Architectuur is net als andere kunsten een vorm van vertalen. Wat je ziet, vertaal je in een ge bouw. Ik vind het mooi als dat subtiel gebeurt." Gillissen: „Het nadeel daarvan is dat mensen de uitleg van de architect nodig hebben om te zien wat hij met een gebouw wil uitdrukken." Architect Jan Benthem - ver antwoordelijk voor het nieuwe Rijksarchief Zeeland in de voor malige rechtbank van Middel burg - was het net als Gillissen niet eens met De Koning. „Door een gebouw verdwijnt een mooie plek niet. Die plek wordt er juist mooier door. Een ge bouw is een bevestiging van die mooie plek Om die reden laat Benthem het glazen paviljoen waarin hij de studiezaal en de bibliotheek van het nieuwe Rijksarchief wil on derbrengen, volledig schuil gaan achter de gevels aan de Wagenaarstraat, het Hofplein en de Bogardstraat. Een ge sloopt pand wordt vervangen dooreen tuinmuur. „Een pavil joen hoort per definitie in een tuin, niet aan een straat. Ik wil die tuin juist bewaren. Boven dien zijn die gevels zo mooi, wij hebben niet de pretentie dat we iets mooiers kunnen maken. We willen het nieuwe gebouw hele maal niet zien vanaf de straat. Wethouder TjeuStrous van Middelburgverweet Benthem daarom masochisme: „Het is masochisme om zoiets moois, zo'n fantastisch gebouw te ma ken en het niet te laten zien. Maak die tuinmuur in Gods naam van glas, zodat je er door heen kunt kijken." Ook Gillis sen vond die tuinmuur maar een kwalijk iets. „Mijn tenen be gonnen te krullen toen ik hoorde dat je met dat paviljoen niet naar de straatkant komt." De muur kreeg ook bijval. „Ik vind het juist een sterk punt dat je in een onverwachte wereld komt als je door een van de drie poortjes de tuin binnenkomt", meende een medewerker van de Rijksgebouwendienst. Kevin uit Waterlandkerkje is weer terug naar Italië.' Hij vertoeft er enige jaren omdat zijn vaders broodheer dat een goede gedachte vond en z'n moeder geen enkel bezivaar had tegen de tijdelijke ver huizing. Na een eerste kennismaking van een maand of wat keerde het kleine gezin even terug naar het moederland om daar opa met een bezoek te vereren en vooral ook devier- de verjaardag van Kevin in familiekring te kunnen vie ren. De vierjarige sprong tijdens die anderhalve week gul om met het Italiaanse vocabulai re, dat hij zich alsnel heeft ei gen gemaakt. Allemaal ge leerd van z'n vriendjes op het schooltje. Toen hij op bezoek ging bij een tante die sinds enige tijd eigenaresse is van een nog zeer jonge spruit, viel Kevin even uitzijnheldenrol. Op het moment dat hij de ka mer binnenstapte en de wieg ontwaarde, riep hij z'n tatite enthousiast toe: „En, 'oe is't mee de kleinen'." Nu is hij weer afgereisd, als een heuse man van de wereld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 21