Dictatoriale trekjes bij Doohan Schultz sneuvelt ondanks record Mooi debuut van Edwin de Moor PZC Het noodlot van de kleine rijder Politie tevreden over verloop TT Magnus Norman even de schrik van Wimbledon Hans Spaan ooit winnaar van TT zonder rijbewijs sport 20 Australiër wint vóór en na de regenpauze in Assen Yvonne Wisse verbetert record Dagrecord met 2022 baantjes maandag 30 juni 1997 van onze verslaggever André Hoogeboom ASSEN - Het zag er bij de start nog al lemaal zo goed uit en het scheelde niet veel of hij was fluitend op zijn 500cc Honda Twin gestapt. Voor het eerst in zijn lange loopbaan als TT-deelnemer hoorde hij zelfs het publiek juichen en hem aanmoedigen. Zo ontspannen was hij. Wat was er immers te verlie zen. Jurgen van den Goorbergh stond al op de eerste startrij en dat was meer dan iedereen voor mogelijk had ge houden. De coureur spuwde een keer in zijn handen, draaide het gas open. zette de koppeling op scherp en wachtte op het groene licht. De start was verbluffend. Jurgen van den Goorbergh snelle uitvaller Veel beter dan hij in zijn stoutste dro men had kunnen denken. Hij kon de grote mannen zelfs bijhouden, de eer ste bocht in. Achter Doohan, Rombo- ni, Barros en Checa. Vijfde! De eerste doorkomst. Programma boekjes gingen omhoog, het publiek, zijn publiek, stond op de banken. Hij, Jurgen van den Goorbergh, 27 jaar en dit seizoen debutant in de 500cc-klas- se, zat erbij. Even een plaagstootje uitdelen, de machine draaide immers goed en hij had het gevoel dat hij - in de slip stream van de snelle jongens - nog wat overhad. Op een vierde plek. De bocht wat rüim genomen, zodat hij al weer snel terug was op de vijfde plaats. Maar even je tanden laten zien kan nooit kwaad. Maar dan ineens: wat is dat. Het ver mogen valt helemaal weg. Het kan niet waar zijn... Gauw terugschake len, misschien slaat-ie er nog door heen. Maar nee, het is gebeurd. De ene na de andei'e coureur vliegt hem voor bij, de motor pruttelt, het vermogen is definitief weg. Onthutst en teleurge steld parkeert Jurgen van den Goor bergh de machine in het grind. Over en uit. Een droom aan diggelen. Vorig jaar vierde met de 250cc, nu uitvallen in de tweede ronde van de 500cc. In de persruimte is hij alweer de rust zelve. Zelfverzekerd doet hij zijn ver haal voor de verzamelde Nederlandse pers. „Wat moet ik dan jongens? Kwaad worden, met m'n helm op de grond beuken? Dat heeft toch hele maal geen zin." Hij viel gewoon ten prooi aan het noodlot van de kleine privé-rijder. Geen mogelijkheden, toch willen presteren. „We hebben met de afstelling van de motorfiets wat risico genomen. Mis schien de carburatie te scherp afge steld. Ik vond het al vreemd dat ik zo makkelijk met Doohan en Checa mee- kon. Ik werd meegezogen in hun slip stream, maar ging daardoor wel elke keer vijf- tot zeshonderd toeren in het rood. Ik denk dat daar de oorzaak ligt van de brokken." van onze verslaggever André Hoogeboom ASSEN - Het regime van 31-ja- rige wereldkampioen 500cc Mick Doohan begint dictatoria le trekjes te vertonen. Zaterdag, tijdens de GP van Nederland, won hij de 500cc-race zelfs twee keer. Een keer vóór en een keer na de regenpauze. Doohan gun de niemand ook maar een troostprijs. Het valt de Austra liër niet te verwijten dat hij wil winnen. De concurrentie des te meer. Die heeft het moede hoofd inmiddels in de schoot gewor pen. De meeste opwinding tijdens de Dutch TT werd veroorzaakt door twee Italianen. Valentino Rossi door zijn uitbundige feestvreugde na zijn winst in de 125cc en Max Biaggi na zijn dis kwalificatie in de door Harada gewonnen 250cc race. Massimiliano Biaggi gaat in het rennerskwartier als 'Mad Max' door het leven. Hij is extrava gant en extrovert, stapte over van Aprilia naar Honda omdat hij geen teamgenoten naast zich duldde. Regerend wereldkam pioen Mad Max wil het alleen voor het zeggen hebben. Ook op de baan stelt de Italiaan zich ta melijk eigengereid op. Zaterdag negeerde hij drie keer een sig naal om binnen te komen voor een 'stop and go penalty' en kreeg daarom uiteindelijk de zwarte vlag. De Italiaan was des duivels, reed met zijn scooter bijna een paar journalisten om ver en trok zich pruilend terug in z'n motorhome. Biaggi had het onheil over zich- van onze medewerker Sjaak Sinke VLISSINGEN - De Zeeuwse se nioren-atleten lieten het mas saal afweten op de meerkampen in Vlissingen. Ondanks het ver plaatsen van september naar ju ni, schreven er voor de 1 O-kamp slechts vier atleten in waarvan er één na het verspringen al ge blesseerd moest opgeven. Yvonne Wisse (Dynamica) was ondanks de matige weersom standigheden uitstekend op dreef. Op de 7-kamp voor C- meisjes bracht ze haar totaal op 4436 punten. Een verbetering van haar Zeeuws record, geves tigd op Pinksterwedstrijden in Weert, met 133 punten. Op vijf van de zeven onderdelen liet ze alle acht concurrenten achter zich. Alleen op het kogel stoten en speerwerpen moest Wisse Kyra Prabbuwee (Parthe non) en Rafke Risseeuw (Wie lingen) voor zich dulden. Op de 80 meter horden, de 150 meter en de 600 meter was er nauwe lijks tegenstand. Yvonne Wisse is dankzij haar prestatie zeker van deelname - in september - aan het NK in Haarlem, waar voor de 18 beste meisjes worden uitgenodigd. Rene Holkers uit Zierikzee, uit komend voor AV'34, was een klasse apart bij de jongens B. Voox-al de 6 meteren 35 centime ter bij het verspringen is een af stand die in Zeeland bij de seni oren nauwelijks gehaald wordt. Alleen op de afsluitende 1500 meter moest hij een viertal con currenten voor laten gaan. De winst in de meerkamp kon hem echter niet meer ontgaan. Broer Niels Holkers moest flink wat inleveren op Martijn Rijk (Rot terdam Atletiek), die een res pectabel aantal van 6323 pun ten scoorde. Veerle Vermaire bezorgde Dy namica bij de meisjes B een thuisoverwinning. Met 4039 punten was ze met afstand de sterkste. De Wielingen uit Oost- burg behaalde twee overwin ningen binnen. Jasper Ruinard deed dat bij de jongens C met 4735 punten, voor Marco Wey- land (Dynamica) en Eimert-Jan Goossens. Marin de Feyter liet clubgenoot Erik de Waard 100 punten achter zich bij de jon gens D. Wendy Dockters haalde voor Scheldesport de overwin ning binnen bij de meisjes D, voor Vera Wisse (Dynamica) en Nikhe Porck (Dynamica). zelf uitgeroepen. Na de op warmronde besloot de Italiaan dat er een andere band gemon teerd moest worden. Dat duurde langer dan de toegestane drie minuten, waardoor hij werd be straft met een start vanuit de pitlane. Ook dat deed de we reldkampioen verkeerd, waar door de wedstrijdleiding hem terugriep voor een vijf-secon- denstraf. Biaggi negeerde de signalen van de wedstrijdlei ding en reed gewoon door. Uit eindelijk wilde hij zelfs de zwar- van onze sportredactie LONDEN - Brenda Schultz mo kerde gisteren tegen Sabine Ap pelmans één van haar services met 197,9 kilometer per uur in het serveervak. Dat was een nieuw wereldrecord in het vrou wentennis. Jammer voor Bren da Schultz was het ook dat ze een heleboel fore- en backhands met hoge snelheid in de groene vangnetten rond baan 13 van Wimbledon joeg. Daardoor hoefde haar tegenstandster uit België zelf eigenlijk maar wei nig te doen om de vierde ronde te bereiken. Bij haar tiende Wim bledon schakelde Brenda Schultz zichzelf uit, record of niet: 2-6, 3-6. De oud-Heemsteedse, met een flatje in Florida, was de laatste Nederlandse die er op Wimble don 1997 uitvloog. Zaterdag verdween Kristie Boogert. Ook zij mocht dat zichzelf aanreke nen. Maar speelde Schultz in Londen tenminste nog drie par tijen -zaterdag won ze van Amy Frazier-, Boogert speelde zater dag pas haar eerste wedstrijd. Dat duel had eigenlijk maandag al gespeeld moeten worden, maar verschoof door de regen bijna een week. Boogert was te gen de Oostenrijkse Barbara Paulus helemaal niet kansloos, maar verspeelde gewoon al haar kansen. Bij 3-4 in de derde set opende ze met een dubbele fout, te vlag negeren, maar dat werd zijn Japanse teambaas Kane moto iets te gortig. Pas na diens ingrijpen kwam Biaggi naar de pits. Duel Het incident ging aan de leiders van de wedstrijd voorbij. Nadat de Fransman Olivier Jacque was gecrasht - hij kwam in bot sing met Aoki - ging het duel tussen de Duitser Waldmann en de Japanner Harada. Wald mann, die een iets langzamere daarna sloeg ze een simpele smashkans in het hek. Paulus pakte die servicegame, maar bood Boogert met een 0-40 stand in haar eigen serveergame alsnog drie kansen om terug te komen. Maar die liet Boogert onbenut. Iedereen Anderhalve week geleden riep Brenda Schultz bij het grastoer- nooi van Eastbourne nog dat ie dereen dit jaar Wimbledon kon winnen. Ze had toen zelf net Monica Seles verslagen en Steffi Graf had afgezegd voor Wim bledon. Inderdaad zijn er nog voldoende kanshebsters over voor de Wimbledontitel, maar Schultz wint zeker niet en in de vorm waarmee ze naar Londen kwam kon ze ook nooit winnen. Na het geworstel op baan 13 restte maar één conclusie: Schultz is en zal altijd de tennis ster blijven die van iedereen kan winnen, maar ook van iedereen kan verliezen. Maar voor zulke speelsters is zeven partijen op rij winnen een onmogelijkheid. En wie ooit een Grand Slam wil winnen, moet dat toch kunnen. Brenda Schultz slaat de hardste service, maar werd op Wimble don verslagen door Sabine Ap pelmans. foto Jacques Demarthon /EPA machine had, voelde de bui al hangen. In de laatste ronde kwam het echte vuurwerk, pas seerden de twee elkaar beurte lings. maar uiteindelijk was de Japanner de snelste. Zeer tot verdriet van de vele Duitse fans die naar Assen waren gekomen, speciaal voor hun landgenoot. Die kon er echter niet mee zit ten. Door het uitvallen van Jac que en Biaggi nam Waldmann de leiding over in de wk-stand. De 500cc race was er weer eens een van een stuitende saaiheid. De Repsol Honda's zijn gewoon te snel voor de rest van het veld. Om de schijn van een gevecht nog op te houden, stoeien team genoten Criville en Doohan nog wel eens met elkaar. Ze roepen om het hardst dat teamorders uit den boze zijn, maar was het toeval dat de Spanjaard Criville de GP van Spanje won? Zater dag was Criville er niet bij na een val op donderdag en was de spanning op voorhand verdwe nen. Doohan heeft een hekel aan As sen. Aan het circuit, maar blijk baar ook aan de organisatie. Na afloop sneerde de winnaar dat hij het belachelijk vond dat de race vijf minuten te laat van start ging. Het was zijn zoveelste kritiek op de Nederlandse organisatie, die ook wel eens van het gezeur af wil zijn. Bovendien doet de toon van Doohan ongeloofwaardig aan, omdat hij al vier keer op rij de Nederlandse Grote Prijs heeft gewonnen. GPD van onze medewerker Alex Krappen ASSEN - De Zeeuw Edwin de Moor eindigde zaterdag in de TT van Assen in de Suzuki GSX 6 00R Cup op een mooie zevende plaats. In de trainingen had de Kamperlander een 15e tijd ge realiseerd. In de wedstrijd ging hij slecht van start, maar hij wist zich gedurende de race steeds verder naar voren te wer ken. Dat hij niet nog hoger ein digde, had onder andere te ma ken met de deelname van de twee ex-Grand Prixcoureurs Patrick van de Goorbergh en Verwijst, die eerste en tweede werden. Bij De Moor heerste vooral te vredenheid over de einduitslag. De coureur beleefde een ramp zalige start en lag na de eerste bocht in de buurt van de 25e plaats. „Ik was gewoon te laat weg, omdat ik niet goed rea geerde op het startsignaal." Daarna begon een inhaalrace die hem uiteindelijk de zevende plaats opleverde. „Toch geen gek resultaat als je nagaat dat dit mijn eerste race op deze mo- van onze sportredactie LONDEN - Hij is de schrik van de toppers, stuurde op Wimble don de als tweede geplaatste Goran Ivanisevic gefrustreerd naar huis. Desondanks schrok Magnus Norman vooral van zichzelf. „Ik had last van hart kloppingen." In de tweede ronde van Roland Garros won de 21-jarige Nor man in vier sets van Pete Samp ras. Zaterdag bleef hij de Zweedse nummer 38 van de we reld Ivanisevic met 14-12 in de vijfde set de baas. Het was bij de mannen de enige echt schok kende uitslag bij van een droog weekeindje Wimbledon, waar de vrije zondag voor het eerst sinds 1991 weer werd ingele verd. Bij de vrouwen ging de deur voor de lager geplaatste speel sters wijd open. Martinez (10) verloor van Sukova, Coetzer (6) ging onderuit tegen Hy, Paulus (16) struikelde over Kijimuta en Davenport (5) werd verrast door Chladkova. Er was geen teleurstelling en er tor is." De Moor, afkomstig uit de Supersport 400 klasse, waar hij regelmatig wedstrijden won, had de trainingen vooral ge bruikt om aan de machine te. wennen. „Na de eerste ronde' had ik al tien mensen ingehaald," maar daarna werd het steeds! moeilijker. Het is toch een stan-c daardklasse en de verschillen! tussen de machines zijn heef klein." Hoewel De Moor geen rol van( betekenis meer kan spelen in hetj totaalklassement, gaf hij in As-i sen toch zijn visitekaartje af met de zevende plaats. De nummersj twee, drie en vier van die standi eindigden namelijk achter Dei Moor. De komende twee wekeni zullen worden gebruikt om dei machine af te stellen op de bouwi van de rij der. De andere Zeeuw in deze klasse,] Adrie van Schoonhoven .uitl Kamperland, reed een 23e trai-j ningstijd. Hij kon de race niet{ afmaken. In de achtste ronde viel hij uit met technische pro-! blemen. j De winnaar was Patrick van da Goorbergh, de broer van GP-i rijder Jurgen. was geen vreugde na de mara thonpartij (3 uur en 23 minuten tussen Norman en Ivanisevic De Kroatische verliezer was na melijk woedend en snelde vai het park af. En de winnaar voel de zich evenmin lekker, hij wa: bang. „Ik heb al twee keer eer der hartkloppingen gehad. Dt vorige keer duurde het veertij minuten. Toen ik het op de baai aan voelde komen, hoopte il maar dat het niet zo lang zoi gaan duren. Gelukkig was he dit keer maar zo'n 30 seconden.' Norman wankelde bij 6-6 naa de kant, plofte neer in de stoel Twee fysiotherapeuten en d( toernooiarts kwamen langs. D< Zweed besloot een ronde verde te gaan. Ondanks 46 Kroatiscb aces, een record voor Wimble don, ondanks de fysieke proble men. Een dag later liet Normal zich als een mak lammetje naa de slachtbank leiden. ?iij ver loor van Brett Steven. „Ik voel de me niet zo lekker, maar di dokter had me verzekerd dat il niet in levensgevaar was. Maa het zit natuurlijk toch steeds ii je hoofd." ANP SYDNEY - Grant Robinson heeft als eerste mens zwemmend meer dan 100 kilometer binnen 24 uur afgelegd. De 22-jarige Australiër zwom 2022 baantjes in een 50 meter bad van Gos- ford ten noorden van Sydney. Hij legde 101,1 kilometer af. Robinson verbeterde daarmee het dagrecord van zijn landge noot Barry, die 96,7 kilometer zwom in 1986. Bij de vrouwen bleef de 16-jarige Kelly Driffield met 96,5 kilometer net onder de 100 kilometer. Daarmee legde ze 3,1 kilometer meer af dan de Australische Susie Maroney, die dit jaar de eerste mens werd die van Cuba naar Florida zwom. Tijdens de marathon verlieten de zwemmersom de twee uur voor vijf minuten het water. In die pauzes werden ze onder zocht door een arts en was er tijd om te eten. van onze sportredactie ASSEN - De TT in Assen is rela tief rustig verlopen. Er deden zich geen gewelddadige inci denten voor en er werden min der aanhoudingen verricht dan voorgaande jaren. Gedurende het totale evene ment - dat door iets meer dan 100.000 toeschouwers werd be zocht - hield de politie veertig bezoekers aan en raakten 66 mensen gewond. Van woensdag tot en met zaterdag werden in Witten zeventien mensen aan gehouden, in Assen twintig. Twee van hen moeten voor de rechter verschijnen. Zondag werden in de buurt van het sta dion drie Engelsen aan die valse entreebewijzen verkochten. De politie in Drenthe toonde zich tevreden over het verloop van het evenement, waarvoor tussen woensdag en zondag zo'n negenhonderd agenten in touw zijn geweest. Volgens een BBMflgffllRËWIkllirïïflHimMnBM woordvoerder zette de dalende! tendens van het aantal gestolen! motoren zich voort. Rond Assen! werden veertien motoren, drie; auto's, een snorfiets en zes fiet-| sen gestolen. j In de polikliniek van het Wilhel-i minaziekenhuis moesten vanaf donderdag 66 mensen worden! behandeld, van wie er acht zijn! opgenomen. Twaalf van hen! werden behandeld aan brand-i wonden, tien aan botbreuken en! de rest aan schaaf- en snij won-* den. V uurwerkpistool Een 26-jarige bezoeker is mei! een ernstige gehoorbeschadi-j ging opgenomen in het Acade-i misch Ziekenhuis in Groningen,! nadat een 35-jarige man metli een vuurwerkpistool een blikj© tot ontploffing bracht. In Assen' raakte een oliebollenbakker ge-1 wond, nadat een aantal jongens!! de gekochte bollen teruggooi-: den in het vet. ANP van onze sportredactie ASSEN - Een leugentje om bestwil, noemt Hans Spaan het. Gedurende zijn hele loopbaan als motorcoureur, die hem negen GP-overwin- ningen en twee vice-wereld- titels opleverde, droeg hij het als een groot geheim bij zich. Nooit klapte hij uit de school, want dan zou hij onmiddel lijk uit competitie gehaald worden. Hans Spaan had geen motorrijbewijs. Toen hij in 198 9 de TT won niet en nog steeds niet. Nu, twee jaar nadat hij is ge stopt, maakt hij er ook geen geheim meer van. Hij is nu tuner in het Suzuki-team van Arie Molenaar en zou voor geen goud meer op een mo torfiets stappen. Als hij 'die jonge gasten' nu tekeer ziet gaan, vraagt hij zich af hoe hij het al die jaren heeft vol gehouden. Van motorrijden op de open bare weg moest hij nooit wat weten. Ooit, in een grijs ver leden toen hij nog jong en wild was schoof hij op een motorfiets een café binnen in Castricum. De schade was enorm en bijna was zijn car rière als coureur in de kiem gesmoord. Hij reed alleen officiële races. Daar moest hij wel een rijbe wijs voor hebben, maar de meeste officials, vooral in het buitenland, waren niet zo alert. Als men erom vroeg produceerde Spaan een briefje wat er een beetje op leek. Er heeft nooit een haan naar gekraaid. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 20