Noodweer teistert Zuid-Europa China belooft Hongkong verkiezingen Vrouwenpolder koestert het paard 4 WEKEN Limburgse tiener sterft bij punkconcert Stortbuien treffen vooral noordoosten van Nederland Tyson bijt Holyfield in oor pagina 13 Franse coalitie ruziet Chaotische toestanden op wegen in Italië en Spanje door zware regenval Moorden bij verkiezingen in Albanië Doofgeboren jongen slaagt voor VWO Langste dag Bram Moens wint monstertocht Jong en oud hand in hand VOOR 15,00 JA, ik wil: Een enkele opklaring Veel bewolking, een enkele bui en een mager zonnetje. Maximum tempera tuur 18 graden. Zuid tot zuidioesten wind matig tot vrij krachtig. 240e jaargang no. 153 maandag 30 juni 1997 losse nummers 1,75 van onze redactie buitenland DÜSSELDORF - De zestienja rige Rike Lax uit Kerkrade is zaterdagavond om het leven gekomen tijdens een massaal bezocht en chaotisch verlopen popconcert in het Rheinstadi- on van Diisseldorf. Volgens de Duitse autoriteiten bezweek het meisje in het gedrang op het veld vermoedelijk aan een hartstilstand of een acute stoornis in de bloedsomloop. Autopsie moet daarover zeker heid bieden. Reanimatiepogingen van in het stadion aanwezige hulp verleners mochten niet meer baten. Het slachtoffer was in gezelschap van haar veertien jarige broer en haar moeder. Die verloren het meisje echter uit het oog toen de chaos op het veld hen te veel werd. Gister ochtend gaven ze hun zus en dochter als vermist op. Het concert, dat liefst zevenen eenhalf duurde, was het dui zendste van de populaire Duitse punkrockgroep Toten Hosen. Ruim zestigduizend fans waren voor het optreden naar het Rheinstadion afge reisd. Als gevolg van de warm te en het overvloedig gebruik van alcohol en drugs raakten vele overwegend jonge bezoe kers in de problemen. De brandweer spoot regelmatig bluswater over het veld om de menigte af te koelen. Ongeveer 300 bezoekers moesten medi sche hulp inroepen, nadat zij in het gedrang op het veld be kneld waren geraakt. Volgens de brandweer lagen gistermor gen nog 23 bezoekers met kneuzingen of botbreuken in het ziekenhuis. De chaos en paniek in het sta dion namen na het sterfgeval zodanige vormen aan, dat de Duitse punkband na een eerste onderbreking weigerde verder te spelen. Op last van de orga nisatoren speelden de Toten Hosen uiteindelijk echter toch door, uit angst voor ernstige ongeregeldheden. In een gisteravond uitgegeven verklaring liet de Duitse pop groep weten 'zeer diep ge schokt' te zijn door de tragi sche dood van de fan. GPD/ANP van onzer redactie buitenland COMO - Het noodweer in Zuid-Europa heeft dit weekeinde zeven mensen het leven gekost en grote schade en overlast veroor zaakt. In het noorden van Italië kwa men twee mensen om als gevolg jvan het voor deze tijd van het jaar bijzonder slechte weer. Een inwoner van Bergamo overleed toen hij zijn kelder van modder {wilde ontdoen. In Lezzeno aan het Comomeer werd een vakan tieganger onder een water- en moddermassa bedolven, toen hij zijn auto in veiligheid wilde brengen. Reddingswerkers zoe ken in Oro di Bellano aan het Comomeer nog naar een man (wiens huis door een aardver schuiving in elkaar is gestort. De zware regenval en overstro mingen leidden tot chaos in het verkeer. Vooral het gebied rond jMilaan en de regio Trentino-Al- |to Adige zijn zwaar getroffen. Honderden gezinnen zijn- ge- evacueerd. De Brennerautoweg die Italië en Oostenrijk met el- van onze correspondent Hans Gertsen i. TIRANA - De Albanese parle- mentsverkiezingen gisteren re- i idelijk geordend verlopen. Dit ondanks twee politieke moor- - den en slordigheden met stem- formulieren. Volgens de eerste, voorlopige i- berichten was de opkomst over al in het land hoog tot zeer hoog. iZowel woordvoerders van de loppositie als Gene Polio, de lei- - der van de Democratische Partij 'van president Berisha, noemden dit 'goed nieuws'. ,,Dat bewijst dat het overgrote deel van het Albanese volk gelooft in de toe komst van het land en in de toe komst van de democratie", al dus Polio. ,De uitslag van de verkiezingen die, naar verhoopt, een eind zul len maken aan de al maanden durende chaos en anarchie in Albanië, wordt op zijn vroegst morgen verwacht. Gistermid dag, luttele uren voor het sluiten van de stembussen, druppelden vanuit diverse hoeken van het land belichten binnen over ern stige en minder ernstige inci denten. Veruit het ernstigste incident deed zich voor in een stembu reau bij de stad Fier. Daar werd de voorzitter van het stembu reau, de lokale leider van de De mocratische Partij, tijdens zijn werkzaamheden doodgescho ten door een familielid van de vice-voorzitter van het betref fende stembureau, een lid van de rivaliserende Socialistische Partij. Zaterdagavond werd een ander lid van de Democratische Partij doodgeschoten in zijn woonplaats Lushnje. Ook die moord lijkt politiek gemoti veerd te zijn. Op veel plaatsen konden kiesge rechtigden hun stem eerst niet uitbrengen omdat hun naam om de kiezerslijst ontbrak. Elders gingen stembureaus te laat open omdat de stembiljetten niet tij— jdig waren bezorgd. GPD Advertentie OPRUIMING Dinsdag oo vanaf 9.00 uur. lange Vorststraat 12 4461 JP Goes kaar verbindt werd gisteren heropend, maar vele andere we gen zijn door de watermassa en de modderstromen nog onbe gaanbaar. Aan de Italiaanse kust verdron ken gisteren vijf mensen in de hoge branding. Nederlandse vakantiegangers in Italië hebben voor zover be kend weinig van de regenval te lijden gehad. Bij de alarmcen trale van de ANWB hadden zich gisteren nog geen gestrande rei zigers gemeld. De organisatie waarschuwt wel voor omleidin gen, waar met name Nederlan ders die op weg zijn naar Zuid- Italië rekening mee moeten houden. „Sinds zaterdagavond negen uur is tussen Brescia in de richting van Milaan de snelweg A4 afgesloten wegens de zware regen", meldde een ANWB- woordvoerder. Nederlanders die van plan zijn vakantie te houden in Frank rijk, moeten met name rekening houden met oponthoud in het noordwesten van dit land. De All tussen Parijs in de richting Bretagne werd zaterdag enige tijd afgesloten, nadat een vrachtwagen een brugpijler bij het dorp Bleury (bij Chartres) had geramd. Het ongeval kostte van onze verslaggever VROUWENPOLDER - De 28ste Zeeuwse Dag van het Paard trok zater dag weer vele duizenden paardenliefhebbers, toe risten en nieuwsgierigen naar manege De Een dracht in Vrouwenpolder. Er werden onder meer trekpaarden, Friese paar den, Haflingers, Shetland pony's en Fjorden ge keurd. De zeker voor toeristen en leken meest aanspreken de nummers - de spring en menwedstrijden - von den 's middags plaats. Die leverden mooie, pure sport op: elegante spron gen, stijlvol bereden span nen, en valpartijen (die overigens goed afliepen). Burgemeester AC. de Brui jit van Veere, die het middagprogramma open de, noemde het evenement - terecht - 'een van de grootste spektakels van Zeeland'. zie ook pagina 7 fotografie Ruben Oreel de bestuurder het leven. De aan rijding veroorzaakte een lange file. Inmiddels is de weg in zui delijke richting weer open. De enorme regenval speelde het treinverkeer tussen Duitsland en Italië parten. Diverse treinen vielen zaterdag uit, nadat een deel van de spoorlijn door mod derstromen was beschadigd. In het midden van Spanje in de Sierra de Gredos en de Sierra de Guadarrama viel hartje zomer een pak sneeuw van vijftien centimeter. De verse sneeuw verraste de autoriteiten, wan delaars en toeristen in het berg gebied. De Sierra de Gredos en de Sierra de Guadarrama, ten noorden en ten westen van de Spaanse hoofdstad Madrid, zijn tijdens de' winter een geliefd skigebied voor de Madrilenen. Het hele noorden van Spanje bevond zich in de greep van een koudegolf. Ook in de Franse Pyreneeën leidde sneeuwval zondag tot verkeersoverlast. In Baysselan- ce werd op een hoogte van 2650 meter zestig centimeter sneeuw gemeten. De Tourmalet-pas werd voor alle verkeer afgeslo ten. ANP DORDRECHT - De 17-jarige Joeri van Zuilen uit Dordrecht heeft deze week een unieke prestatie geleverd. De doofge boren jongen is geslaagd voor het Staatsexamen VWO. Volgens het Rudolf Mees Insti tuut, de dovenschool waar Je roen op zat. is het zeldzaam dat een doofgeboren leerling VWO volgt. Doofgeboren mensen hebben een groot communicatiepro bleem. Vanaf de ontdekking van de doofheid moeten kind. ou ders, omgeving en hulpverle ners keihard werken om een systeem van communicatie te ontwikkelen. Dat Joeri's ouders ook doof zijn, verklaart wellicht dat hij wat dit betreft een goede start heeft kunnen maken, aldus het instituut. Joeri gaat nu ver der studeren, maar weet nog niet precies wat. Hij wil het liefst een technische studie vol gen. ANP WASHINGTON - Deze maan dag 30 juni wordt de langste dag van het jaar. Hij zal een seconde langer duren dan de anderen, zo maakte het Amerikaanse Insti tuut voor Normen en Technolo gie bekend. De atoomklokken in de hele we reld, de meest preciese uurwer ken, zullen een seconde st.il wor den gezet om zich aan te passen aan de ï-otatie van de Aarde. Het draaien van de Aarde vari eert elke dag met enkele dui zendsten van een seconde en van tijd tot tijd moeten de klokken dus bijgesteld worden. van onze redactie buitenland HONGKONG - De Chinese regering heeft aan de vooravond van de over dracht van de voormalige Britse kroon kolonie Hongkong er alles aan gedaan om critici de mond te snoeren. De toe komstige leider van Hongkong, Tung Che-hwa, verklaarde in mei volgend jaar verkiezingen te houden. Ook zegde de Chinese president Jiang Zemin toe dat Peking de rechten en vrijheden van de Hongkongers zal respecteren. Het w^s de eerste keer dat Tung een ter mijn noemde voor de verkiezingen. Die moeten het door Peking benoemde parle ment, de Voorlopige Wetgevende Raad, vervangen door een gekozen vertegen woordiging. Hiermee komt scheepsmag- naat Tung tegemoet aan de eis van de Eu ropese Unie. Die wilde dat Peking de belofte nakomt een jaar na de over dracht. op 1 juli, verkiezingen te organi seren. Tung die na 156 jaar van Britse heerschappij het bestuur over Hongkong in handen krijgt, zegde dat weliswaar toe, maar noemde niet eerder een maand President Jiang Zemin probeerde de Hongkongers tijdens een toespraak in de Grote Hal van het Volk in de Chinese hoofdstad Peking gerust te stellen: Wij zullen met kracht vasthouden aan de principes 'één land. twee systemen' en 'de mensen van Hongkong besturen Hongkong', aldus de president. Jiang leidt de Chinese delegatie bij de overdracht. Hij vliegt daarvoor naar Shenzhen. Vanuit deze sterk op Hong kong lijkende grensplaats steekt hij van avond de grens tussen China en Hong kong over. Van daaruit gaat hij samen met de Chinese premier Li Peng naar Vic toria Harbour voor de overdracht om middernacht plaatselijke tijd. Na het bij wonen van deze ceremonie gaat Jiang te rug naar Peking en woont daar de over drachtsfestiviteiten bij De Verenigde Staten bekritseerden zon dag de komst van 4000 militairen van het Chinese Volksleger en zware wapens, en kele uren nadat Groot-Brittannië Hong kong aan de regering in Peking heeft overgedragen. „Ik denk niet dat dit de beste manier is om te beginnen", zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Albright tegen verslaggevers in de Britse kroonkolonie. Zij wees erop hoe belangrijk het is dat China de juiste sig nalen afgeeft, nadat het het bestuur over Hongkong op zich heeft genomen. De In de nieuwe Franse regering is grote oneigheid ontstaan over het al dan niet sluiten van de Renault-fabriek in het Belgische Vilvoorde. De communisten in de regering beschul digen de socialistische premier Jospin ervan zijn be- [Z lofte, de vestiging open te houden, niet na te komen. In een tijd van 13 uur en 47 minuten won de Middelburgse lig- fietser Bram Moens (rechts) zaterdag de eenendertigste editie van de monsterfietstocht Trondheim-Oslo in Noorwegen. Met zijn aërodynamische low racer verbeterde Moens het ou de record van de 540 kilometer lange tocht met ruim zeven minuten. Dit stond sinds 1990 op naam van de Zwitser Gilbert Claus. Het Nederlands kampi oenschap wielrennen op de weg draaide zondag middag uit op een finale met twee ploegmaats. De jonge, talenvolle Michael Boogerd (rechts) en de routinier Erik Breukink reden hand-in-hand over de finish. Boogerd gaat de Tour in met de rood-wit-blau- O we trui. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,19 en 20 Chinese troepen trekken, begeleid door helikopters, schepen en tanks, Hong kong op drie plaatsen binnen. De Verenigde Staten vaardigen de Ame rikaanse consul in Hongkong af naar de installatie van de Voorlopige Wetgeven de Raad. Albright blijft weg 'om een sig naal af te geven dat de VS in Hongkong en overal een vriend van de democratie blijven'. Op de valreep maakten betogers in Hongkong gebruik van hun demonstra- tierecht. Zo'n tweeduizend mensen be gonnen een wake uit protest tegen de verdwijning van de democratie. Ze in stalleerden zich voor het congrescen trum waar vannacht honderden hoog waardigheidsbekleders bijeenkomen. RTR/AFP zie ook pagina 4 van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Zware regenval en onweer hebben gisteren aan drie mensen het leven gekost. Twee mensen verongelukten op de A27 bij Maartensdijk toen hun motor in flinke regen door aquaplaning onderuit ging. Op Ameland werd een campinggast door de bliksem gedood. Het noodweer zorgde in grote delen van het land voor veel overlast. De grootste problemen deden zich voor in het noord oosten, waar het water met bak ken uit de hemel kwam. In een paar uur tijd viel op sommige plaatsen meer dan 7 0 millimeter regen. In Friesland kreeg de politie 500 meldingen van wateroverlast. De snelweg tussen Leeuwarden en Heerenveen werd gister avond afgesloten, omdat de weg onder het aquaduct bij Akkrum helemaal blank stond. In Oos- terwolde bezweek het dak van een zuivelhandel onder de wa termassa. Blikseminslag In het noordwesten van Overijs sel veroorzaakte blikseminslag brand in woningen en een boer derij. Her en der vielen ver keerslichten uit door het nood weer. Het treinverkeer werd belemmerd door een aantal sein-en stroomstoringen. Door inslag in een telefooncentrale in Deventer viel het telefoonver keer weg. In Steenwijk ontsnapte een 34- jarige automobiliste op het nip pertje aan de dood. Ze reed te gen een overweglicht, waardoor haar auto kantelde en op de spoorbaan terecht kwam. Om standers wisten de wagen net voor een naderende trein weg te halen. Motorboten In Wanneperveen moesten tien tallen zeilers en bestuurders van motorboten naar de kant wor den gedirigeerd in verband met het naderende noodweer. De landelijke verkeerspolitie no teerde op de snelwegen tiental len aanrijdingen met voorna melijk blikschade. Een groot regenfront trok zon dag vanuit het zuiden naar het noorden. Doordat de tempera tuur in het noordoosten 's mid dags nog ruim boven de 20 gra den lag, kon daar gemakkelijk onweer ontstaan. Ook vandaag houdt het wissel vallige weer aan. „We zijn voor lopig nog niet van de nattigheid af", aldus het KNMI. Zoveel neerslag als gisteren wordt van daag overigens niet verwacht. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving 32,50 O per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1