Huige in toptreffen de sterkste Zege smaakt naar meer PZC Sint Jansteen opent serie van criteriums Harold Schipper neemt revanche op Michel Gorsse De Zwarte Dame wint ZSB-beker Springruiters trotseren zwaar parcours op de Zeeuwse Dag van het Paard sport maandag 30 juni 1997 sbw 19 Aflossings marathon in Kloosterzande Van Lare tweede in Vlaardingen Van der Spil pakt zilver Van Lamoen vijfde in Epegem Record voor atlete Bartova Finse winst in military Breda Van Dijk naar EK zwemmen Brouwer derde in Kieler zeilweek Rachid ben Meziane favoriet bij Singelloop Schaaktitel voor Groffen van onze medewerker Lucien Roelandt VROUWENPOLDER - Vooraf gaande aan de springrubriek klasse Z, op de Zeeuwse Dag van het Paard in Vrouwenpol der, sprak speaker Rino Gelok over de crème de la crème van de Zeeuwse springsport. De onder wijzer uit Wissenkerke stelde de ruim drieduizend toeschouwers zelfs sport van topniveau in het vooruitzicht. De ruiters en ama zones stelden Gelok niet teleur. Ondanks de dikke en technische parcoursen werd er bijzonder goed gesprongen. Getuige de zes combinaties die in het basispar- cours het strafblad blank hiel den en in de barrage de span ning vasthielden tot de laatste sprong. Met die sprong verze kerde Piet Huige zich met Ilia- diene P zich van de felbegeerde zege. Het grote aantal foutloze com binaties was voor parcoursbou- wer Bram Wattel reden de bal ken in de beslissende ronde op 1.50 meter hoogte te leggen. De paarden bleken echter geen en- van onze sportredactie SINT JANSTEEN - Voor de amateurwielrenners breken de drukke tijden nu echt aan. De criteriums volgen elkaar nu in snel tempo op. Vooral in Zeeuws-Vlaanderen komt er vanaf morgen (dinsdag) een aantal vlot achter elkaar. Sint- Jansteen opent morgen de serie wedstrijden die een vervolg krijgt in Breskens (vrijdag), Heikant (zondag) en Westdorpe (volgende week dinsdag). Het criterium van Sint Jansteen is traditioneel één van de meest spectaculaire van het criteri- umseizoen. Het lastige 1600 meter lange parcours, dat het peloton geheel door de dorpskom van het ker mis vierende dorp voert, zorgt jaarlijks voor een spectaculair verloop van de amateurkoers. Daarbij heeft 'Steen' bovendien het geluk dat er op dezelfde dag !van onze sportredactie GOES - De negende editie van het Baarendstoernooi heeft gis termiddag in Harold Schipper een terechte winnaar in de B- categorie gekregen. De 24-jari- ge Goese tennisleraar, die in 1996 in de halve eindstrijd van de genoemde wedstrijdreeks te gen Michel Gorsse slechts twee games op zijn naam wist te schrijven, zette dit weekeinde de zaken dus weer recht. Welis waar niet met een zelfde score, maar ook overtuigend en der halve eveneens in straight sets. Klokslag half vier betradenbei- ;de rivalen het 'centercourt' van het park aan het Geldelooze- pad. Schipper gooide er meteen een hoog tempo uit, en steunend jop een krachtige service en goed gespreide, diep reikende drives, bestookte hij zijn rivaal. Gorsse, eveneens offensief ingesteld, nam indien mogelijk het initia tief over zodat zich boeiende rally's ontsponnen. Gebrek aan vastheid brak Gorsse daarbij evenwel op. Schipper leek na twee breaks met een 4-0 voor sprong op fluweel te zitten. Leek, want toen verslapte zijn concentratie, met uiteraard ge volgen voor de stand. „Ik wist dat ik hem onder druk moest houden", had Schipper na af loop als verklaring voor zijn te rugval. „Toch ging ik, toen alles zo van een leien dakje liep, op het publiek lopen letten, en dat had bijna nog vervelende gevol gen." Gorsse reageerde namelijk ogenblikkelijk. Hij wisselde schaaktennis af met aanvallen de acties, en dat leverde hem twee games op rij op. Schipper, het gevaar onderkennend slaagde er in weer in zijn ritme te komen, en hoewel hij daarna nog één maal aan het kortste eind trok. kwam de setwinst niet meer in gevaar, 6-3. Kopie Het zag er naar uit dat de voort zetting van de partij een kopie van de eerste serie zou worden. Schipper verzilverde zijn op slagbeurt, maar liet daarna, on begrijpelijk, de teugels al bij zonder snel vieren. Gorsse rook meteen zijn kans. Drie games in successie was hij vervolgens op permachtig, toen stokte het offensief. Hij was vanaf dat mo ment weer de man van de schit terende acties, gevolgd door kele moeite te hebben met deze hoogte. Eerste starter Rob ter Borg tikte met Moerland's Jamaica welis waar een balk uit de lepels. Een lichte touchering van de vier kante oxer in de dubbelsprong was voldoende om de paal in de modder te laten ploffen. Een ruiterfoutje kwam vervolgens Christiaan van der Plasse, met de finish in zicht, op drie straf- punten te staan. De manier waarop het jeugdtalent uit Yerseke na zijn misrekeningzijn ruin Evident naast de triple bar stuurde, getuigde van grote klasse en respect voor zijn vier voeter. „Ik kwam iets te ruim over die steilsprong'. Daardoor kwam ik verkeerd voor cle laatste hinder nis. Dan kun je gokken op alles of niets, met de overgrote kans dat je paard middenin de hin dernis belandt. Daar pas ik voor, daarvoor is Evident mij te dier baar", aldus Van der Plasse. Onberekenbaar Dat een paard onberekenbaar- blijft, ondervond Mirjam de Vis ser met Cabalero. De schimmel weinig wedstrijden voor ama teurs worden gehouden in het zuidwesten van Nederland. Hierdoor is met name de be langstelling aan de zijde van de renners altijd erg groot voor de wedstrijd in het Hulster kerk dorp. Bovendien weet op de dag van de wedstrijd altijd een groot aantal Belgische coureurs de weg te vinden naar Sint Jan steen. De traditionele Zeeuwse afvaardiging, met onder ande ren Patrick van Passel, Wilfred Geijs en Francois Franse, zal het in een ongetwijfeld interessant gevecht op moeten nemen tegen coureurs als Wilfried Bastiaan- se, Nico van de Klundert en de man die nog steeds geen slijta- geverschijnselen lijkt te verto nen, de 39-jarige Mario van Vlimmeren. De wedstrijd wordt morgen in Sint-Jansteen om 19.00 uur op gang gebracht. De af te leggen afstand bedraagt 96 kilometer. grove missers. Tot 4-4 hield hij kansen op een beslissende set, maar uiteindelijk streek hij leeggestreden definitief de vlag. De love-game waarmee Schip per de totaalzege opeiste, sprak in dit opzicht boekdelen, 6-4. Schipper was uiteraard in zijn nopjes met zijn overwinning. „Een goede revanche", zo uitte hij zijn blijdschap. „Michel is altijd gevaarlijk", voegde hij er aan toe. „Als je hem even de kans geeft zijn eigen spel te spe len, ben je verkocht voordat je het weet." Gorsse vatte zijn nederlaag sportief op. „Harold was deze keer de betere speler. Hij slaag de er prima in me in het achter veld te houden. Als ik de aanval kon overnemen, maakte ik te veel fouten om hem in moeilijk heden te brengen. Toen hij in de tweede set het tempo weer liet zakken, en ik mijn slagen onder controle had gekregen, was het de vermoeidheid die me de das omdeed.' Vrouwen De eindstrijd bij de vrouwen van vergelijkbare speelsterkte was in een half uur beslist. Mar jolein Meulenberg declasseerde daarin namelijk met een dubbe le 6-0 score haar tegenstandster Corine Blankenburgh. De openingsset was aanvanke lijk een foutenfestival, waarin de representante van de Schel de, geroutineerd en vast als ze is, de minste missers beging. Claire Blankenburgh, nerveus en zon der zelfvertrouwen, was geen schaduw van de speelster die bij de laatste vier gekomen, en knap Danneke Bakker had af getroefd. In de tweede reeks ging het wat beter met de Mid delburgse, en met een paar sco rende slagen kreeg ze nu terecht de handen op elkaar. Al met al was het echter in elk opzicht te weinig om Meulenberg ook maar enigszins te kunnen be dreigen. Laatstgenoemde, die wegens familie-omstandigheden de fi nale damesdubbel had laten schieten, was begrijpelijk alles behalve geconcentreerd aan de partij begonnen. „Ik was de baan onbevangen opgestapt. Zo van: ik zie wel. Alles verliep ge lukkig redelijk, vooral in de tweede set. Corine speelde toen veel met slice en de ballen die dan half-court kwamen, kon ik gemakkelijk afmaken." wipte over de hindemissen alsof het luciferhoutjes waren die op de grond lagen. Op de vierde hindernis vond de viervoeter het blijkbaar welletjes, het paard weigerde en wierp de amazone uit Rockanje uit het zadel. Hert geen uitsluiting betekende. Als er een pechprijs beschik baar was geweest, zou die onge twijfeld aan Ellen Briquet zijn toegekend. Queen raakte de laatste balk amper, maar het be tekende voor de zichtbaar te leurgestelde Briquet wel vier fouten. Naar later bleek toch nog goed voor eervolle vierde plaats. Was het dan toch te hoog gegre pen door parcoursbouvver Wat- tel? Een vraag die door Sandy den Exter met een granidioze foutloze rit met een volmondig nee werd beantwoord. De ama zone uit Kortgene heeft op dit moment een paar prima paar den op stal. Met dit materiaal onder het zadel behoort de frêle Noord-Bevelandse gewoon tot de beste Nederlandse basisruit- sters. Dat bewees Den Exter met de fraaie wijze waarop zij Eron foutloos naar de finish stuurde. Alleen haar tijd was niet toerei kend om laatste starter Piet Huige van de overwinning af te houden. De stylist uit Nisse stuurde de weer super springende Iliadiene P, voor het oog van de duidelijk genietende eigenaar Dirk Ma- ris, in een tijd van 37 seconden rond vlekkeloos naar de finish. Huige bleef daarmee Sandy den Exter ruim vier tellen voor. Is het niveau van de Zeeuwse springsport nu zo hoog, of was het uitzonderlijk groot aantal toeschouwers een extra inspira tiebron voor de ruiters om alles uit de kast te halen. „Ik denk dat je daarbij de parcoursbouwer vergeet", stelde Piet Huige na afloop. „Het parcours was zwaar en technisch, maar wel heel eerlijk gebouwd. Een con cours waarmee je als ruiter uit de voeten kunt en dan zijn de prestaties navenant." Vorst Sandy den Exter kreeg toch haar overwinning. Met Veerse- dam's Frisbee heerst zij in de klasse M al weken als een vorst. Zo ook weer op manege De Een dracht in Vrouwenpolder, waar zij het Zeeuwse jeugdtalent Magreet Walraven met Jendy in een zinderende barrage naar de tweede stek verwees. Ook Ellen Briquet mocht het hoofdstel van Twister met de oranje rozet laten opsieren. De amazone uit Vogelwaarde toon de'zich de beste van de elf com binaties die in de klasse L tot de barrage wisten door te dringen. Briquet bleef de Middelburger- Kees Molenbroek met Icerola een halve tel voor. Net als een week geleden in Bruinisse werd ook in Vrouwen polder de hoofdprijs in de klasse B een prooi voor Bastiaan Broeksema met Kaytana, Sa men met Peter Klaasse tekende de ruiter uit Gapinge voor een nulronde in de barrage. Broek sema kreeg van de jury echter een half puntj e meer op zijn rap port dan zijn Arnemuidense ri vaal met Zemo Kamiro. van onze sportredactie OOST-SOUBURG - Het schaakteam van De Zwarte Da me uit Kruiningen is zaterdag de winnaar geworden van de ZSB-beker. Na in de voorron den Landau Axel en Vlissingen verslagen te hebben, won de ploeg van teamleider Peter van der Borgt de finale tegen Schaakclub Souburg verras send met 2,5-1,5. ZSB-hoofdklasser Souburg, dat de finale bereikt had via overwinningen op Middelburg en DEZ Tholen, trad aan met vier eerste-teamspelers en was op voorhand licht favoriet tegen het team uit Kruiningen. Eerste-bordspeler Peter van der- Borgt van DZD won dankzij een combinatie de kwaliteit en een pion en tegenstander Marco Di- eleman kon daarna spoedig op geven. Toen ook op bord drie Paul van Dijke tegen Michel Montenegro in een slechte stel ling de mist inging, was het pleit reeds beslecht in het voordeel van DZD. Bij een gelijkspel zou immers bord vier weggestreept worden. De partijen op de borden twee en vier stonden voordelig voor- Souburg. Rogier van Gemert won uiteindelijk in een knappe aanvalspartij van Jan-Kees Tol- MIDDELBURG - In de laatste ronde van het Open Middel burgs Schaakkampioenschap heeft winnaar Hans Groffen zijn 100-procentscore niet kunnen handhaven. Hij verloor met zwart tegen Jo- han de Wolf. Voor zijn eerste plaats had deze nederlaag geen gevolgen, want Groffen had na de zesde ronde reeds anderhalf punt voorsprong op De Wolf. hoek en Max Toetenel gaf ten slotte tegen Wim van Stel in een iets betere stelling remise, zodat de eindstand 2,5-1,5 werd in het voordeel van het team uit Krui ningen. SK Souburg - De Zwarte Dame 1,5- 2,5.1. M. Dieleman - P. van derBurgl 0-1,2. R. van gemert - J. K. Tolhoek 1-0, 3. R van Dijke - M. Montenegro 0-1,4. M. Toetenel-W. van Stel remi se. KLOOSTERZANDE - Komen de zaterdag wordt er in Kloos terzande een zogeheten aflos singsmarathon gehouden. Organisator Paul Vaal heeft een parcours van ruim vijf kilome ter uitgezet in en rond Klooster zande. Die omloop dient acht maal te worden afgelegd. „Iede re ploeg mag uit maximaal acht lopers of loopsters bestaan", verduidelij kt Vaal Er zal aanstaande zaterdag om 13.00 uur worden gestart aan het Marijkeplein in Klooster zande; daar heeft ook de finish plaats en daar zal eveneens de aflossing van de deelnemers on derling moeten gebeuren. Door zijn overwinning op Grof fen behaalde Johan de Wolf een met René Tiggelman gedeelde tweede plaats. Door een hoger aantal weerstandspunten werd Tiggelman, die in de laatste ron de met wit Albert Riemens versloeg, tweede. Beste huis schaker werd De Jonge, die vier punten behaalde uit zeven par tijen. Hij won in de zevende ron de met wit tegen Braspenning. Piet Huige in actie met een van zijn talentvolle jonge paarden, Kallisto. foto Ruben Oreel Van Kessel wil ook schitteren op toernooi Animo van onze medewerker Peter van Kouteren TERNEUZEN - De 15-jarige Ronnie van Kessel speelde zich in zijn prille jeugd als voetballer in de kijker, maar heeft sinds twee jaar al zijn kaarten op tennis gezet. De jeugdspeler uit Terne heeft een moeilijk seizoen achter de rug, maar lijkt dit jaar aan kwali teit te hebben gewonnen. Ron nie van Kessel won gisteren het enkelspel (Cl) in Axel, werd onlangs voor het eerst in zijn carrière Zeeuws kampi oen in Zierikzee en wil deze zo mer vooral goed presteren tijdens toernooien. Het K3- toernooi bij Animo, dat van daag (maandag) begint, is in dat opzicht een nieuwe testca- K3-toernooien zijn er voor de landelijke subtoppers onder- de jeugd, die op grond van een ranking aan het evenement worden toegelaten. Daarbo ven houdt de tennisbond zoge heten K2-toernooien, waar aan de nationale toppers mogen meedoen- Door goed te presteren ligt voor de tennis- jeugd deelneming aan het Ne derlands kampioenschap (het enige KI-toernooi) in het ver schiet. „De toernooien zijn normaal gesproken sterk be zet", spreekt Ronnie van Kes sel uit er-varing. „Het K3-toer- nooi bij Animo is het eerste van dit seizoen. Het zou kun nen zijn dat sommige spelers niet kunnen meedoen, omdat ze nog naar school moeten." De 15-jarige Terneuzenaar, die zelf behalve actief deelnemer ook hand-en-spandiensten verricht om het toernooi in goede banen te leiden, is ge brand op een goede prestatie voor eigen publiek. „Ik heb vo rig jaar K3-toernooien ge speeld in Ter-neuzen, Den Haag, Roermond en Prinsen beek. Qua resultaat is me dat tegengevallen- Ik haalde één keer de kwartfinale, maar kwam niet aan genoeg punten om aan het Nederlands kam pioenschap te mogen mee doen." Aan het toernooi bij Animo neemt een groot deel van de Zeeuwse jeugdtop het op tegen landelijke subtoppers. Voorts is het zeker dat het toernooi met de inschrijving van een paar Belgische spelers en zes Amerikanen een internatio naal tintje heeft. Bij slecht weer wordt uitgeweken naai de ADOR-hallen in De Braak man. Ronnie van Kessel: „We kunnen de banen daar tegen een zeer aantrekkelijke prijs krijgen." Scorende spits Ronnie van Kessel was een ta lentrijke voetballer, die als snelle en gemakkelijk scoren de spits in de standaardteams bij de jeugd van Terneuzense Boys speelde. Twee jaar gele den koos hij definitief voor tennissen, omdat beide spor ten niet langer te combineren waren. „Ik ben toen ik zeven jaar was met tennissen begon nen", vertelt hij. „Rob Simon was mijn eerste trainer, maar sinds een jaar of rijf train ik onder Filip Versluys. Ik vond voetballen en tennissen allebei leuk. Het was lange tijd met mijn werk voor school goed te combineren. Maar ik moest een keuze maken, omdat ik op den duur zaterdags moest voetballen én tennissen." Van Kessel koos voor tennis sen. „Ik vond het op zich een leukere sport", verklaart hij zijn beslissing. „Ik train heel graag. Afgelopen winter heb ik vier a vijf keer pet week ge traind. Tot nu toe zijn we na tuurlijk veel uitgeregend, maar normaal train ik zomers zeker drie keer per week. Daarnaast speel ik vaak hier op de baan iegen andere jon gens: Gertjan Louweret, Davy de Waal, Robert Lippens en Dennis Bommelijn. „Ik vind het mooi om met mooi en goed spel te winnen. De laatste jaren heb ik toch wel wat vooruitgang geboekt. Ik heb twee keer in de finale om het Zeeuws kampioenschap verloren en dit jaar in de cate gorie tot en met zestien jaar voor het eerst in de finale ge wonnen." Dat is vooral het gevolg van in tensieve trainingsarbeid, waarin met name aandacht aan de opslag is besteed. „Ik heb de hele winter op mijn ser vice getraind. Dat was gewoon een mindere slag. Mijn service is nu wel enigs zins verbeterd, maar kan nog altijd beter. Conditioneel ben ik sterk. Fysiek en met mijn fo rehand kan ik veel ballen ha len .Dat komt vooral van pas in toernooien tegen wat oudere spelers. Ik ben op dit moment nog een C2-speler, maar doe dit jaar mee aan Cl-toemooi- en, om sterker te worden. Na het K3-toernooi van Ani mo doe ik sowieso mee aan de toernooien van Sluis, Bres kens en Oostburg. De rest wordt een beetje afhankelijk van wanneer ik op vakantie Ronnie van Kessel (15) moest twee jaar geleden kiezen tussen voetbal en tennis. „Ik vond tennis een leukere sport", zegt de winnaar van het dit weekeinde gespeelde Cl-toernooi van Axel. foto Charles Strijd VLAARDINGEN- Bij een triathlon in Vlaardingen over de olympische afstand (1500m zwemmen, 40 km fietsen, 10 km hardlopen) is Terèse van Lare uit Sluis tweede geworden. Haar tijd was 2.28.00. Therèse Schuit uit Oost-Souburg werd na een bliksemstart uiteindelijk 13e in een tijd van 2.37.12. Winnares werd Joke Ritnran uit Vlaardingen. Zij realiseerde een tijd van 2.21.42. BERLIJN - Jessica van der Spil heeft bij de open Durtse kam pioenschappen in Berlijn de tweede plaats behaald. De judo ka van Sportschool Geelhoed behaalde in de eerste drie ron den overtuigende overwinningen, maar moest in de finale buigen voor haar Duitse tegenstandster. Zij kreeg twee straf- punten na een ongeoorloofde greep, waardoor ze verloor. EPEGEM- Bij een wedstrijdsnelwandelenoverSOOOmeterin Epegem is de Goesenaar Floor van Lamoen op een vijfde plaats geëindigd. De atleet van AV '56 realiseerde een tijd van 22.24.76 minuten. Winnaar werd de Belg Dirk Niqué, die een tijd liep van 21.05.03. Volgende week start Van Lamoen bij de NK te Emmeloord op de 20.000 meter. LILLE - De Tsjechische atlete Daniela Bartova heeft gisteren tijdens wedstijden in Lille het Europees recórd polsstokhoog springen scherper gesteld. Ze haalde 4,32 meteren verbeterde haar eigen prestatie van 14 juni met een centimeter. Het we reldrecord is van Emma George uit Australië, met 4,55. AFP BREDA - Pia Pantsu heeft gisteren de 16e military van Breda gewonnen. De Finse dankte haar zege aan de goede dressuur In de uithoudingsproef kreeg ze met Gimnast 3,6 strafpunten, in het afsluitende springconcours bleef de top-vijf foutloos. De Fransen Jacques Friant (met UmourNoir) en JeanTeulere (met Tin Tomnr) eindigden op de tweede en derde plaats. Alice Lozeman zorgde voor de beste Nederlandse prestatie. Met Royal Kiwi eindigde ze als achtste, met haar tweede paard Better Time als negende. ANP SEVILLA - Edith van Dijk heeft gisteren de 25-kilometer- wedstrijd in Sevilla gewonnen. De lange-afstandszwemster uit Haastrecht legde de afstand af in 5 uur, 31 minuten en 34 seconden. Van Dijk had na vijf ronden van vijf kilometer 7 mi nuten en 6 seconden voorsprong op de Spanjaard David Royo Pozo. Etta van der Weijden eindigde als derde, in 5.38.45. Bei de Nederlandse zwemsters plaatsten zich voor de Europese kampioenschappen, die in augustus op hetzelfde parcours worden gehouden. De richttijd was door de Koninklijke Ne derlandse Zwem Bond gesteld op 5 uur- en 59 minuten. ANP KIEL - Carolijn Brouwer is in de 103e Kieler Zeilweek op de derde plaats geëindigd in de Europe. Het was de beste presta tie van de kleine Nederlandse afvaardiging naar Kiel aan de Oostzee. Ervoeren 1800 boten, surfplankenen jachten mee in de wedstrijden en aan de kade lagen 50 marineschepen uit 15 landen. Nederland had vijf boten in het water. Brouwer be reidde zich in Kiel voor het EK en WK en testte nieuw materi aal uit. Met derde plaats was ze niet ontevreden. ANP ZIERIKZEE - Rachid ben Meziane is morgenavond in de 20e editie van de Singelloop van Delta Sport te Zierikzee de te kloppen man. Achter Meziane strijden onder anderen John Quaak (Delta Sport), Ron Leroy (Dynamica) en Ron Dellenbeke (Dynamica). De organi satie rekent echter nog op wat bekende namen bij de na-inschrij vers. De veteranenstrijd gaat tussen Jos Brands (Delta Sport), Pie- ter van Horssen (Dynamica) en John Overweel (Dynamica). De strijd bij de vrouwen gaat tussen Nelly van Hor-ssen en Elly Wester- weele, beiden van Dynamica. De start van de elf kilometer lange loop is om 20.00 uur voor het kantoor van de Nutsspaarbank aan het Havenpark. De finishlijn is getrokken op de kunstsfofbaan van sportpark Bannink.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 19