Piramidefonds ontvlucht justitie Bordeelverbod verdwijnt PZC berco binnenland 3 Boorplatform op wielen krijgt lekke band Hogere vrijstelling in bijstand CP'86-raadslid gearresteerd Topverkoop haringen Varkenspest woedt voort Uitstrijkjes betrouwbaarder igen onderzoek door stichting Herculesramp fienduizend deelnemers kunnen naar hun inschrijfgelden fluiten Weer incident met radioactieve lading Schiphol Belastingadviseurs voor proefproces over vakantiegeld 70% Huisarrest voor hele wijk fnensen langer leven Lege hanger aktie Vorstin opent Theaterschool Rekenmeesters vrezen duurdere AOW omdat zaterdag 28 juni 1997 ZWIJNDRECHT - Een heftruck komt tij dens het op transport zetten van een veer tig meter hoog olieplatform bij Grootint in Zwijndrecht met een nieuwe band aan rijden. Een van de ruim duizend banden van de computergestuurde transportwagens on der het platform bleek lek te zijn. Het 8.300 ton wegende gevaarte gaat voor de Deense oliemaatschappij Maersk Olie og Gas naar olie en gas boren op de Deense Noordzee. Het platform zal via stalen bruggen worden gekoppeld aan vijf ande re olieplatforms. foto Ton Borsboom/ANP DENHAAG-DeTweede Kamer wil dat mensen in de bijstand die toch geen kans maken op een betaalde baan iets meer kun nen overhouden aan maatschappelijk zinvol vrijwilligers werk. De vergoeding hiervoor moet van 1200 naar 2000 gul den per jaar zonder gevolgen voor de bijstandsuitkering. Een hiertoe strekkende motie van GroenLinks-fractieleider Rosenmöller kreeg op de laatste vergaderdag van de Tweede Kamer, die tot vrijdamorgen duurde, de steun van een Kamer meerderheid Het punt was vorige week aan de orde tijdens een debat tussen de Kamer en minister Melkert van Sociale Zaken en Werkge legenheid. ANP ROTTERDAM - De Rotterdamse politie heeft vrijdagavond het CP'86-raadslid J. Teijn en een geestverwant gearresteerd. Het extreemrechtse raadslid en zijn compaan zijn aangehou den wegens mishandeling van een verslaafde. Het slachtoffer stond bij een opvanghuis voor verslaafden pal naast het stadhuis. Teijn riep vanuit het stadhuis enkele ver wensingen naar de man, waarop het raadslid naar buiten snelde. Volgens de politie heeft Teijn toen zonder enige aan leiding de verslaafde mishandeld. Vorig jaar heeft burgemeester Peper de CP'86-fractie voor enige tijd het stadhuis uitgezet in verband met intimidaties door de extreemrechtse raadsleden. ANP RIJSWIJK - De haringen glijden dit jaar als zelden tevoren. In de eerste maand van het nieuwe seizoen zijn ruim 2 miljoen meer exemplaren van dit zeebanket verkocht dan in dezelfde periode vorig jaar. Het Nederlands Visbureau meldt trots een stijging van de ver koop met 15 procent. De goede afzet is mede te danken aan de prima kwaliteit. Volgens de branche zit het ook goed met de toekomst van de haring in de Nooordzee. De hoeveelheid vol wassen haring is met ongeveer een kwart toegenomen door de vangstbeperkingen. Ook het aan banden leggen van de indu strievisserij zorgden voor de aanwas. Het Visbureau venvacht dat de vangstquota de komende ja ren weer worden verhoogd. ANP DEN HAAG - De epidemie van varkenspest woedt nog altijd voort. Het ministerie van Landbouw meldde vrijdag vijf nieu we besmettingsgevallen in Brabant. Het aantal besmette be drijven is hiermee tot 308 opgelopen. Het gaat om een gemengd bedrijf in Vorstenbosch en varkens houderijen in Someren, Rijckevoort, Sint Antonis en (de ge meente) ZeelandDe ruim zesduizend varkens bij de getroffen bedrijven zullen dit weekeinde worden geruimd. ANP LEIDEN - Het hoge percentage foutieve beoordelingen van uitstrijkjes kan worden verminderd tot vrijwel nihil. Een ge specialiseerd computersysteem is in staat de laborant te hel pen de tekortkomingen van de huidige opsporingsmethode op te heffen. Die methode dateert van 1942 en leidt tot nog toe tot 10 tot 30 verkeerde beoordeling. Dat leert een vrijdag gepresenteerd onderzoek door het Leids Cytologisch Pathologisch Laboratorium. Gedurende een pe riode van vier jaar is een computerproef gedaan met de screening van baarmoederhals-uitstrijkjes. Het systeem bestaat uit een microscoop met digitale celbeel- den. Het selecteert de meest afwijkende cellen van het uit- strijkje en presenteert die op het beeldscherm van de labo rant. Die kan daar zijn voordeel mee doen bij de diagnose. 'an onze redactie binnenland bïDHOVEN - De stichting lerculesramp 1996, waarin de abestaanden en de overleven den van de ramp met het Belgi- che vliegtuig zich hebben ver- nigd, wil een eigen onafhanke- ijk onderzoek instellen. Voor zitter A Kempen heeft dit vrij- lag desgevraagd bevestigd. e Jerder deze week besloot de iamercommissie voor Defensie eiet dossier over de catastrofe lefinitief te sluiten. Dat bete rent dat er geen parlementair inderzoek komt naar de falende ïulpverlening. De nabestaan den en overlevenden hadden 'Maar sterk op aangedrongen. d)e Hercules stortte op 15 juli 'orig jaar tijdens de landing leer op de vliegbasis Eindho- ■en. Daarbij kwamen 34 van de 41 inzittenden om het leven. Op welke manier de stichting het onderzoek ter hand wil nemen is nog niet bekend, aldus Kempen. Het is in ieder geval nadrukke lijk de bedoeling om een aantal getuigen te horen waarvan de ervaringen niet zijn terug te vin den in de officiële stukken. Het gaat daarbij om brandweerlie den, medische hulpverleners en anderen die min of meer toeval lig het ongeluk hebben zien ge beuren.' De stichting hoopt dat het onderzoek uitwijst waarom het zo lang heeft geduurd voor dat de hulpverlening op gang kwam. „We willen ook weten waarom de officiële onderzoe kers zoveel dingen in hun rap porten hebben weggelaten", al dus Kempen. Hij wil zich laten bijstaan door deskundigen. ANP jan onze verslaggever flenkvan Ess AMSTERDAM - Het piramide- jonds Illuminati uit Amsterdam met de noorderzon vertrok ken. Naar schatting tiendui- jend deelnemers zijn hun in schrijfgeld van 150 gulden wijt. Het kantoor van Illumi nati blijkt te zijn verlaten met chterlating van een forse huur- c chuld. let openbaar ministerie had II- uminati sinds enige tijd in het x izier omdat het bedrijf ver- acht werd zonder vergunning an De Nederlandsche Bank en 'beleggingsspel' met gouden ïunten te exploiteren. Begin £(imi bezocht een aantal opspo- ingsambtenaren een verkoop- n vond van Illuminati in het j. aarbeursgebouw in Utrecht. fort na het bezoek verdween de J nderneming uit Amsterdam 51 onder achterlating van een a lieuw adres, c lluminati is eigendom van een 1( Intgewezen kapper en ex-ei- j enaar van een videoketen. Hij loudt zich schuil achter een lostbusnummer in Gibraltar. let bedrijf beloofde deelnemers S1 en rendement van 175 procent en na vijf jaar teruggave van het inleggeld. De 'geld terug'-ga- rantie is ondergebracht bij een Brits bedrijf dat vanuit Londen werkt. De Vereniging Consu ment Geldzaken in Amster dam, die flink wat klachten van spelers ontving, hoopt dat een deel van het geld via het Britse bedrijf alsnog boven tafel komt. Illuminati huurde elke week in het hele land zaait j es af in hotels waar bezoekers met flitsende multimediale presentaties wer den overgehaald om mee te doen. Het bedrijf schermde met een ingewikkeld 'schenkings programma' waarbij voor 1.500 gulden per contract per jaar en een inschrijfgeld van 150 gul den een bedrag van 2.650 gul den in gouden munten werd uit gekeerd. Verbod moeilijk Winst is echter alleen mogelijk ten koste van andere deelne mers. Ontbreekt voldoende aanwas van nieuwe spelers, dan is het gedaan met de construc tie. Volgens een eigen kleuren- folder was het bedrijf ook actief in Albanië. Daar leidde de in eenstorting van allerlei pirami defondsen tot een volksop stand. Aan het aangekondigde verbod tegen piramidefondsen blijken juridisch nogal wat haken en ogen te kleven. Minister Zalm (Financiën) wil de fondsen ver bieden via aanpassing van de kansspelwetgeving. Maar een werkgroep van openbaar minis terie, de fiscus, de Economische Controledienst en politie denkt dat deze kapstok te smal is om alle fondsen juridisch aan te pakken. Volgens R. Terpstra, officier van justitie bij de Utrechtse arron dissementsrechtbank, zijn er drie types piramidefondsen ac tief die elk met aparte j uridische middelen bestreden moeten worden. De klassieke construc tie is het spel waarbij deelne mers geen nieuwe deelnemers hoeven te weiven. De inleg is be perkt en de spelers kennen el kaar niet. Volgens de werkgroep valt deze variant inderdaad via de kansspelwetgeving aan te pakken, zoals Zalm wil. Maar moeilijker is het met de fondsen die gebruik maken van 'een sociaal-dynamisch proces': de deelnemers kennen elkaar redelijk tot goed, de piramide is klein en iedereen heeft een in spanningsverplichting om meer leden aan te brengen. Naar de letter van de wet doen de deel nemers van deze variant niet mee aan een kansspel. De werk groep stelt daarom nieuwe wet telijke regels voor, waarover Terpstra nog geen mededelin gen wil doen. De derde variant is het pirami defonds dat met beleggingscon structies werkt, zoals Illuminati en Orpiton van een onlangs ver oordeelde Dordtenaar. Deze fondsen kunnen worden aange pakt via onder meer de colpor tagewet en regels voor het kredietwezen, zo stelt de werk groep voor. Medio juli buigt het college van procureurs-generaal zich over de voorstellen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Op Schiphol heeft donderdagavond weer een inci dent plaatsgevonden met een zending radioactieve medische apparatuur. Het ging weer om een zending van het Pettense bedrijf Mallinckrodt. Tijdens een controle bleek dat het pakket te veel straling afgaf. Omdat het te laat werd aangele verd is het niet met het daarvoor bestemde KLM-toestel vertrok ken. De zending is terugge stuurd naar het Pettense be drijf. Als preventieve maatregel heeft de Rijksluchtvaartdienst de vervoerserkenning van het be drijf ingetrokken. Dit maakte het ministerie van Verkeer en Waterstaat gisteren bekend. Het is nog niet bekend wie ver antwoordelijk is voor dit inci dent. De KLM laat weten naar aanlei ding van dit tweede incident ook op vrachtvluchten te stop pen met het vervoer van radio actief materiaal. Eerder deze week maakte het bedrijf bekend met ingang van vrijdag op pas- sagiersvluchten geen radioac tief materiaal meer te nemen. De KLM hervat dit vervoer pas als er overeenstemming met de autoriteiten is over de uitleg van de diverse pi'ocedures. Het mi nisterie van Verkeer en Water staat stelt dat de vervoerder verantwoordelijk is voor het controleren van de lading. De KLM vindt dat zij slechts admi nistratief hoeft te controleren. Ook vrij dag kwamen de KLM en de Rijksluchtvaardienst er niet uit. Meten Een woordvoerdster van de KLM stelt dat het mogelijk was geweest dat het pakketje aan boord van het KLM-toestel was gekomen. „Wij meten nu steek proefsgewijs Het is heel goed mogelij k dat het er door was ge komen. Het maakt duidelijk dat wij niet af kunnen gaan op wat ons wordt aangeleverd. Je hebt echter niet zomaar voor elkaar dat je alle pakketten kan meten. Dit onderstreept dat er duide lijkheid over de procedures moet komen." Het vorig boekjaar vervoerde de KLM vijfduizend keer radioac tieve spullen. Daarvan bestaat 95 procent uit medische appa ratuur. Mallinckrodt is op dit gebied een van de grootste vrachtaanbieders. Het radioac tieve vervoer beslaat overigens minder dan 1 procent van de vrachtomzet van KLM. ANP van onze verslaggever Wilco Dekker DEN HAAG - De Federatie van Belastingadviseurs biedt staatssecretaris Vermeend (fi nanciën) een versnelde proef- procedure aan om duidelijkheid te scheppen over het vakantie geld. Vermeend zou dan vooraf moeten beloven dat de terugga ve van te veel betaalde belasting over dat vakantiegeld geregeld wordt als hij de zaak verliest. Zo wordt een stortvloed van be zwaarschriften voorkomen. Fi nanciën verwijst beide verzoe ken echter naar de prullenbak. De kern van de zaak ligt in de vakantiebonnen die onder meer in de bouw worden verstrekt. Zo'n 300.000 bouwvakkers be talen slechts over driekwart van dat vakantiegeld belasting, maar alle andere werknemers in Nederland worden voor de volle mep aangeslagen. Vermeend is de bouwvakregeling in overleg met de bedrijfstak al aan het af bouwen. Inmiddels loopt er ech ter al een zaak van een werkne mer die met een beroep op het gelijkheidsbeginsel zijn te veel betaalde belasting over het va kantiegeld over dit en vorig jaar terug wil. Mocht die claim geho noreerd worden, dan dreigt voor de schatkist een miljardente genvaller. Volgens de Federatie is onder miljoenen werknemers beroe ring ontstaan. De adviseurs vre zen een stortvloed aan bezwaar schriften en roepen Vermeend op deze „maatschappelijke ver spilling van tijd, geld en ener gie" te voorkomen via een proef- procedure en een belofte dat er overgegaan wordt tot teruggave als de werknemers winnen. Financiën zegt in een reactie nauwelijks gebeld te worden over de kwestie en zich niet voor te kunnen stellen dat de belas tingadviseurs bang zijn voor ex tra werk. Het departement wacht de uitspraak in de al lo pende procedure af. Vermeend heeft eerder laten weten ervan uit te gaan dat er geen cent te rugbetaald hoeft te worden. GPD Advertentie Tot van onze redactie binnenland enkele bedrijven waaronder de Klokkenfabriek en het Neder- SCHOONHOV^N - De bewo- landse Goud-, Zilver- en Klok- ners aan de Oude Haven in kenmuseum dat juist het toeris- Sclioonhoven krijgen twee we- tische hoogseizoen ingaat. ANP ken huisarrest. Dit heeft de ge meente in overleg met het Ex plosieven Opruimingscomman- do (EOC) besloten na de vondst van een fosforgranaat en een rookgranaat bij het baggeren. De rookgranaat werd deze week toevallig tussen dë bagger aan getroffen, de fosforgranaat ont brandde twee weken geleden spontaan. De gemeente wil nu geen enkel risico meer nemen. Ze heeft daarom zo'n veertig ge zinnen gesommeerd dat ze de komende twee weken (of langer als het werk tegen zit) niet de straat op mogen binnen een straal van vijftig meter rondom het baggerwerk. Op drie vaste periodes per dag krijgen de be woners de kans hun huis aan de voorzijde in of uit te gaan. Ook moeten de bewoners bij de Oude Haven tijdens het bagge ren, van 's morgens zeven tot 's avonds acht uur, weg te blijven van de ramen aan de voorkant van het huis. Vanaf komende maandag is alle verkeer taboe. Aan de Oude Haven bevinden zich, behalve woonhuizen, ook korting op colberts kostuums „(01b fctiglanb" EXCLUSIEVE HERENMODE Nieuwe Burg 25 - Middelburg Tel. 0118-613325 Omslag )e levensverwachting van nannen is volgens de analyse ran het genootschap met 0,6 aar gestegen tot 74,8 jaar, die fan vrouwen met slechts 0,2 aar tot 80,7 jaar. Mannen lopen laarmee in op vrouwen. Zo'n omslag heeft zich nog niet eer ier voorgedaan. Als het inhaal- empo zo doorgaat, duurt het log wel zestig jaar voordat ze [emiddeld even oud kunnen vorden. Iet totale bedrag dat ondeme- nings- en bedrijfspensioenen m van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het bordeelver bod verdwijnt, zo heeft het ka binet gisteren besloten. Tegelijk moet de positie van de prostitu ees via een aantal maatregelen worden versterkt. Het kabinet wil strenger optreden om seksu eel misbruik en exploitatie van vrouwen tegen te gaan en pros titutie door minderjarigen te voorkomen. Met het opheffen van het bor deelverbod wordt een eind ge maakt aan de huidige situatie waarin prostitutie weliswaar strafbaar is, maar wel wordt ge doogd. Gemeenten krijgen nu de mogelijkheid om via een ver gunningenstelsel een bordeel- beleid te voeren. Vooral grote gemeenten als Amsterdam, Rot terdam en Den Haag drongen al langer aan op wettelijke moge lijkheden om zo'n beleid te voe ren, zodat overlast voorkomen kan worden. Ook hebben prosti tuees na de legalisering recht op fatsoenlijke arbeidsomstandig heden. Minister Sorgdrager van justi tie, die al een tijdje werkte aan het opheffen van het bordeel verbod, maakt volgende week meer details bekend. Haar voor ganger Hirsch Ballin ondernam ook al een poging, maar die strandde destijds in de Eerste Kamer, die rechtsongelijkheid vreesde als elke gemeente een eigen beleid gaat voeren. Registratie De politie moet onmiddellijk ophouden met het registreren van prostituees en hun pooiers. De bestanden die sommige re giokorpsen al hebben, moeten ze zo snel mogelijk vernietigen. Volgens de Registratiekamer is het aanleggen van dergelijke persoonsdossiers in strijd met de wet. Dat heeft een woordvoerster van de Registratiekamer, die toeziet op de naleving van de Wet persoonsregistratie, ge zegd. De controle-instantie heeft onderzoek gedaan bij de politiekorpsen in Amsterdam, Rotterdam. Utrecht. Arnhem en Groningen. Die bleken een grootschalige en tamelijk gede tailleerde registratie bij te hou den van de prostituees, com pleet met foto's en namen van pooiers. Het vergaren van die informatie is echter in strijd met de Wet po litieregisters, concludeert de kamer in het deze week gepubli ceerde rapport Registratie van prostituees. Er moet namelijk een concrete verdenking van een strafbaar feit zijn om ie mand in een politieregister op te nemen. Volgens de Registratie kamer schendt de politie met het aanleggen en bijhouden van de bestanden ook het Europese Verdrag voor de rechten van de mens. Daarin staat dat de over heid het privéleven van mensen moet respecteren. Volgens een woordvoerder is er bij de Am sterdamse politie helemaal geen sprake van registratie van pros tituees, noch van foto's en na men van souteneurs. Wel wor den gegevens bijgehouden die nodig zijn voor het beoordelen van aanvragen voor gedoogbe- schikkingen van bordeelhou ders in de stad. De politie in Rotterdam zegt al leen nog de adressen van seksin- richtingen te registreren. Dat zou gebeuren om veiligheid en overlast in de buurt van die adressen in de gaten te houden. Volgens de Arnhemse politie werken prostituees in die stad vrijwillig mee aan de registratie die de politie al vele jaren bij houdt. In deze stad wordt een register bijgehouden om de vei ligheid van de vrouwen te ver groten. „De Utrechtse zedenpolitie re gistreert de gegevens van de vrouwen die geen overtreding hebben begaan uitsluitend om inzicht te krijgen in de vrou wenhandel", laat de woord voerder weten. „Bij ons ligt de nadruk op hulpverlening aan de prostituees". GPD/ANP (Advertentie) Beter functioneren in studie en werk Studiekeuze - Loopbaanbegeleiding [AO B) Brabant Zeeland ij fan onze redactie binnenland [OTTERDAM - Omdat mensen emiddeld steeds ouder vvor- len, denken de pensioendes- ïundigen van het Actuarieel lenootschap dat de AOW-pre- nie volgend jaar omhoog moet. )e staatspensioenen gaan 2,3 irocent meer kosten, wat leidt ot een premie die 0,35 procent loger ligt. 'e langere levensverwachting s ook een belangrijke oorzaak an de hogere kosten in de ge- ondsheidszorg. Die stijgen de amende zes jaar tot 90 mil- ird, 15 procent van het natio nal inkomen. In 1994 was dat log 10 procent. Iet Actuarieel Genootschap leeft dat becijferd aan de hand an informatie die het Centraal lureau voor de Statistiek (CBS) n de periode van 1990 tot 1995 leeft verzameld. Het studiema- eriaal van de wiskundig-ana- isten is bestemd voor pensioen- ondsen en verzekeraars, let ministerie van Sociale Za len denkt dat het wel losloopt net de AOW-premie. Volgens en woordvoerder zijn de CBS- iegevens waarop de actuarissen !ich baseren, al meegenomen in le huidige premie. Een verho- (ing is niet nodig, denkt hij. (met in begrip van het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds) opzij leggen voor de uitkeringen moet naar verwachting van het Actu arieel Genootschap omhoog met 1 procent. Op dit moment bedragen die voorzieningen sa men f 500 miljard. ANP (Advertentie) We willen graag wat restanten opruimen, voordeel voor u, 'n lege hanger voor ons. Lange Vorststraat, Goes AMSTERDAM - Oud Theaterschool-leerling Conny Stuart schudt koningin Beatrix de hand tijdens de opening van de nieuwe school in de Jodenbreestraat in Amsterdam. In het door ar chitect Koolhaas ontworpen gebouw zijn de elf theater- en dansopleidingen, de Interfaculteit Culturele Bedrijfsvoering en het centraal bu reau van de hogeschool ondergebracht. Ook Ramses Shaffv (m) was gisteren aanwezig. Hij zong voor de gelegenheid samen met een stu dent kleinkunst nog eenmaal zijn nummer Ou de Hein. foto Marco Okhuizen/ANP Nieuwstraat 2 - 4461 CG Goes tel: (0113) 23 05 48 - fax: (0113) 25 18 66

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3