Roswell leeft van de UFO's PZC reportage zaterdag 28 juni 1997 29 Vliegende schotels in New Mexico Stan Crosby is promotor van het Roswell UFO Encounter '97. Tienduizenden komen eind volgende week in het stadje Roswell in de Amerikaanse staat New Mexico samen om te herdenken dat daar vijftig jaar geleden een ruimteschip met buitenaardse wezens aan boord zou zijn neergestort. Volgens de Amerikaanse luchtmacht ging het om geheime spionageballonnen en testpoppen, maar maak dat de echte 'gelovigen' in vliegende schotels maar een wijs. Zij zijn ervan overtuigd dat hun overheid alleen maar probeert 'de waarheid' voor de wereld verborgen te houden. Een reportage vanuit het mekka van de UFO-logen. De bolle rots is in tweeën gespleten^ alsof een reus er met een enorm zwaard op ingehakt heeft. De randen vari:i de stenen gleuf zijn scherpe Vlakbij zien we een smal spoor van omgeknakte, door de tand des tijds grijs geworden boom- stammen. Je ziet dat ook wel als een wer velwind door eenbosrijkgebieöis getrok ken. - Maar deze 'schade' is niet het gevolg van een wervelwind. Ten minste, hls we Jim Ragsdale moeten geloven. Volgens Rags- dale stortte op 4 juli1947 op: de met rotsen bezaaide heuvel onderaan Boy Scout Mountain,;- een vliegende schotel neer, compleet met vijf gri jsgetintë. langarmi ge en grootogige 'buitenaardse; wezens1. Ragsdale, toen 22, lag met een vriendin te vrijen in de laadbak van zijn truck op de ook nu nog moeilijk berijdbarePineRod- ge Road, toen de 'aliens' te pletter vleien. Het was half twaalf.-'s avonds op Ameri ka's nationale feestdag. Eerder had het tweetal in Roswfil"fijftig kilom||§t|rër- derop, het vuuiwerk;gadegeslagen Jim Ragsdale is nu dood. Hij stierf twee jaar geleden, maar op zijn sterfbed.tleed hij de wereld kond van het geheim dat hij vijftig jaar had bewaard. Niemandhad hij ooit verteld overzijn 'ontmoeting* met de ruimtewezens. En zijn enige getuige, de vriendin, wasjaren geleden bij 'een raad selachtig ongeluk' omgekomen! Dochter Judy nam zijn verklaring op de video op. Waarin hij vertelt over de dwergachtige figuren, die dood naast hun schotel lagen. „Hun huid, als het tenminste huid was, was grijzig, en toen ik een van hen aan raakte, voelde het aan als een natte slang", zegt Ragsdale op de band, die voor 30 dollar te koop is. Metaalsplinter Binnen een uur na het neerstorten van het ruimtetuig doken volgens Ragsdale mili taire voertuigen op. Het gebied werd her metisch afgegrendeld. „We besloten er als de wiedeweerga vandoor te gaan." Daar na hield hij zijn vex-haal geheim, uit vrees wat er misschien met hem zou kunnen ge beuren. Ragsdale en zijn geliefde waren niet de enigen die die avond in de buurt van Roswell in het zuidoosten van New Mexico vreemde dingen meemaakten. Di verse getuigen zeggen vreemde lichten aan de hemel gezien te hebben die zich met grote snelheid voortbewogen. En er waren berichten over een explosie. Vijftig kilometer van Boy Scout Moun tain had boer William Brazel twee dagen eerder vreemde metaalsplinters op zijn erf gevonden. Hij gaf die aan de sheriff, die ze doorstuurde naar de nabije lucht machtbasis. Zes dagen later kwam een of ficier van die basis met een opmerkelijke verklaring. Namens zijn commandant gaf luitenant William Haut een persbericht uit waarin de luchtmacht stelde 'in het bezit te zijn gekomen van een vliegende schotel'. Het bericht haalde wereldwijd het nieuws. Maar een dag later alweer werd het op gezag van diezelfde comman- De gepensioneerde luitenant William Haut, beter bekend als Mr. UFO. dant ingetrokken. De officiële verklaring werd nu dat Brazel op zijn land stukken had gevonden van een weerballon. Einde verhaal, wat de luchtmacht betrof. Toch niet. Het werd juist het begin van een ver haal dat zowel degenen die in vliegende schotels geloven, als de grootste sceptici na een halve eeuw nog steeds intens be zighoudt. De nu 7 6-jarige Haut, wiens au to het kenteken 'MR UFO' heeft, woont nog steeds in Roswell. „Ik geloof nog steeds dat er toen iets buitenaards uit de ruimte is gevallen", zegt hij. Doofpot De volksmond noemt het 'het Roswell-in- cident'. De eerste bekende landing van buitenaardse wezens op onze aarde. Vol gens de 'gelovigen' althans, en dat zijn er miljoenen. Uit een recente enquête bleek dat 48 procent van de Amerikanen gelo ven dat ruimtewezens op aarde zijn ge land. Twintig jaar geleden \yas dat nog maar dertig procent. En wat wetenschap pers, militairen of de regering daar ook te gen inbrengen, is voor deze gelovigen al leen maar het bewijs van één grote 'cover- up', een poging om het 'bewijs' van bui tenaards leven in de doofpot te stoppen. Vooral in extreemrechtse kring, waar het wantrouwen tegen de overheid toch al groot is, is het geloof in de doofpottheorie groot. Het moet gezegd, de autoriteiten hebben daar hard aan meegewerkt. In 1994 kwam de luchtmacht met een rapport dat stelde dat het destijds niet om weerballonnen ging, maar om uiterst geheime 'spionage ballonnen' die bestemd waren voor het in de gaten houden van atoomproeven dooi de Sovjets. Alleen het eind van de koude oorlog maakte de openbaarmaking ervan mogelijk. De gelovigen in 'ongeïdentificeerde vlie gende objecten' (in het Engels UFO's), we zen de verklaring als het zoveelste bewijs van een cover-up van de hand. Dat in 1947 Schilderij van buitenaardse wezens in het International UFO Museum en Research Centre in Roswell. fotografie Eric Draper aan het museum. ..Ik weet niet of het waar well-incident ten grondslag ligt. ,,De waarheid is daar ergens", zeggen zij de hoofdrolspelers na. Of de film 'Indepen dence Day', waarin wordt beweerd dat in Area 51 nog steeds overlevende ruimtewezens van de crash van Roswell worden vastgehouden. In die film, waarin ruimtewezens de aarde dreigen te vernietigen, zegt president Whitmore 'dat de regering niets te verbergen heeft over UFO's', waarop een generaal op de achtergrond zachtjes mom pelt: „Dat is niet helemaal juist." Dit jaar komen nog vijf speel films uit, waarin ervan wordt uit gegaan dat er wel degelijk con tact is geweest met buitenaardse wezens. Er zijn net zoveel Amerikanen die dat geloven als mensen die dat als 'onzin' van de hand wijzen. Het opvallende van de eerder ge noemde enquête was dat ook goed opgeleide mensen in UFO's geloven, en niet, zoals vaak wordt gesteld, 'de simpelen van geest'. De technologische ontwikkelingen gaan momenteel zo snel, dat niets meer voor onmogelijk wordt gehouden. Paniek „Mensen zouden in paniek raken als zij de waarheid zouden kennen", zegt een al duidelijk overtuigde bezoekster van het UFO-museum in Roswell. Onlangs schreef een vroegere militaire medewer ker van ex-president Dwight Eisenhower een boek, waarin hij beweert 'jarenlang te hebben gewerkt aan het verspreiden van technologieën die vanuit de ruimte tot ons gekomen zijn'Volgens deze Phillip Corso was het uiteindelijke doel van president Ronald Reagan's 'Star Wars' plannen ook niet het verdedigen van de VS tegen Rus sische atoomraketten, maar tegen aan vallen door 'aliens' vanuit de ruimte. De vraag of UFO's en buitenaardse we zens bestaan kan niemand met zekerheid beantwoorden. „Als er buitenaardse we zens en vreemde ruimteschepen zijn, dan weten wij er in elk geval niets van", zo houden ook de Amerikaanse autoriteiten nog steeds een slag om de arm. Volgens William Moore, de schrijver van het boek 'The Rosswell Incident', is er van beide kanten veel disinformatie. „UFO's wer ken als een magneet op elke idioot in dit land", waarschuwt hij. Hans de Bruijn geheimhouding werd betracht is logisch, 'maar waarom nu nog?', vragen velen zich af. En als het allemaal zo onschuldig is, waarom zijn mensen die zeggen UFO's te hebben gezien lastig gevallen en be dreigd? Vorige week kwam de luchtmacht op nieuw met een rapport, waarin aan de hand van foto's en rapporten het ballon- nenverhaal wordt 'bevestigd'. En de 'ruimtewezens' waren niets anders dan poppen die vanuit de zeer hoog zwevende ballonnen werden geworpen om te zien hoe het menselijk lichaam zou reageren op een val van zo hoog. Op foto's en een video zijn zulke poppen en tests te zien. In Roswell hebben ze aan deze verklaringen geen boodschap. Het stadj evan40.000 inwoners in de bloedhete woestijn van New Mexico lééft van 'aliens'. Er zijn twee UFO-museums. En op 4 juli worden tienduizenden in Roswell verwacht om er de vijftigste ver jaardag van het neerstorten van het ruimteschip te gedenken. Er zijn lezingen met deskundigen, onder wie schrijver Erich ('Waren de Goden Kosmonauten?') Von Daniken, en er woi'dt feest ge vierd op het land waar boer Bra zel destijds de brokstukken vond. Volgens vele UFO-logen is het ruimteschip immers niet neerge stort waar Ragsdale beweerde, maar op deze akker vijftig mijl verderop. De huidige eigenaar. Hub Corn, maakt van die 'verwarring' dankbaar gebruik. Voor vijftien dollar leiden Hub en zijn vrouw toeristen naar de plaats waar het gebeurd zou zijn. Er is niets te zien, behal ve wat vlaggetjes, die aangeven waar vol gens de verhalen het ruimteschip en zijn inzittenden zouden hebben gelegen. Com geeft toe er een beetje mee in zijn maag te zitten. „Toen ik hiermee begon was ik bang dat de mensen niet zouden krijgen wat zij verwachtten", zegt hij. ..Ik dacht dat zij tenminste een ruimteschip wilden zien of wat materiaal. Maar de meeste mensen zijn gewoon blij dat zij hier zijn. Ze gelóven erin." Dwazen Roswell vinden heTbest. haalt Littell de schouders op. „Als er iets gebeurd is, wat dan ook, dan verbaast me het niets dat het hier was", zegt hij. New Mexico was in die jaren de proeftuin van het leger. In Los Alamos, bij Albuquerque werden de eerste atoombommen ontwik keld. In de woestijn van White Sands, honderd mijl naar het westen, werd in 1945 de eerste nucleaire explosie uitge voerd. En de luchtmachtbasis van Ros well was de thuishaven van het 509e squadron, dat in augustus 1945 de atoom- aanvallen op Hiroshima en Nagasaki uit voerde. Er gebeurde dus heel wat geheims in New Mexico. Littell lijkt daarmee aan te geven dat veel van de verhalen over UFO's en vreemde verschijnselen aan de hemel het gevolg kunnen zijn geweest van uiterst geheime tests. Kijk maar naar het zoge naamde 'Area 51' in de staat Ne vada, waar de laatste jaren zoveel waarnemingen van UFO's zijn gemeld, dat de gouverneur van Nevada de weg er doorheen offi cieel de naam 'Buitenaardse Snelweg' verleende. Maar die weg ligt naast de Nellis Air Force Base, waar de Amerikaanse luchtmacht al jaren de nieuwste en geheimste vliegtuigen ontwik kelt, zoals het voor radar 'on zichtbare' F-117-aanvalsvlieg- tuig en de B-2 bommenwerper. Dat verklaart ook waarom de luchtmacht zo geheimzinnig op alle UFO- verhalen reageert. Er valt heel wat voor nieuwsgierige ogen te verbergen. Lijkschouwing Desondanks staat ook Max Littell open voor andere verklaringen. „Vindt U het logisch dat God in het immense heelal al leen op deze aardkloot leven heeft gescha pen?" waagt hij. „En als je de piramides van Egypte ziet, dan vraag je j e toch ook af of die mensen toen geen hulp van 'ande ren' hebben gehad. Het is een reactie van menige bezoeker De inwoners van F Een flink stuk van de economie drijft nu/ op de UFO-toeristen. De hotels doen goeie zaken. De vorige burgemeester vond dat allemaal te ver gaan. Hij vreesde dat Roswell gezien zou worden als 'kook city', een stad vol dwazen. Dat zou de goeie naam schaden. „Maar bij de eerst volgende verkiezingen werd hij wegge stemd", zegt Max Littell, curator van het. grootste UFO-museum. De kiezers zien de buitenaardse wezens, en de miljoenen dollars die zij binnenbrengen aan omzet en belastingen, wel zitten. Het is de enige toeristische attractie van het stadje. Tot nog toe was Roswell slechts bekend van de grootste kaasfabriek ter wereld en als geboorteplaats van actrice Demi Moore. De 'alien-manie', die pas een jaar of tien geleden begon, bracht daar veran dering in. De herdenking van het 'Ros- well-incident' heeft journalisten en tv- ploegen uit de hele wereld naar Roswell gelokt. Het UFO-museum ging in 1992 open en heeft 200.000 bezoekers getrok ken, waarvan de helft in het laatste jaar. De wanden hangen vol met foto's en ge tuigenissen over UFO's en het incident. Max Littell is nu 80 en zou er alles van moeten weten, maai- hij geeft eerlijk toe zich niets van de ophef van toen te herin neren, hoewel hij toch werkte voor de in lichtingendienst van de luchtmachtbasis. Pas jaren later hoorde hijnet als de mees te Roswell ians. de verhalen. Zoals van zijn vriend Glen Dennis. die in 1947 bij de lokale begrafenisondernemer werkte, en vertelde dat de luchtmacht begin juli bij hem doodskisten bestelde 'die hermetisch afgesloten moesten kunnen worden'. Op de vraag of hij alle verhalen gelooft, is", zegt een dikbuikige toerist uit Texas. „Maar ik ben ook niet overtuigd door al die verklaringen van de autoriteiten. Het lijkt er teveel op dat ze iets willen verbergen. We worden altijd door onze regering voorgelogen, dus...?" In het museum is in een grote vi trine een brancard te zien met daarop het gekneusde lichaam van een buitenaards wezen. Een pop natuurlijk, gemaakt naar de aanwijzingen van Ragsdale en anderen. Tienduizenden bezoe kers hebben zich al voor de 'alien' laten fotograferen. De pop dook ook al op in omstreden tv-docu- mentaires, waarin werd gedaan alsof het om een echt buitenaards wezen ging. Fox-tv liet zelfs eens een heuse 'lijkschouwing' zien. In het winkeltje van het museum is een hoop UFO-rommel te koop, van t-shirts en petjes, tot 'natuur getrouwe' beeldjes van de buiten aardse wezens en 'alien lollies' die licht geven in het donker. In het cafe taria worden 'Galactic Chili', 'Extrater- restial Nacho's' en natuurlijk 'Mars' en 'Milky Way' verkocht. En talloze boeken en video's waarop 'de waarheid' over het Roswell-incident wordt onthuld. Want de UFO-gelovigen twijfelen niet. Voor hen staat onomstotelijk vast dat in juli 1947 bij Roswell een ruimteschip met beman ning is geland en dat de overheid dat voor ons allemaal verborgen houdt. „We zijn hier niet alleen", zegt ook Jesse Marcel jr., zoon van een luchtmachtoffi cier die in 1947 naar Boy Scout Mountain werd gestuurd en de wezens zag. Hij her innert zich dat zijn vader brokstukken mee naar huis nam en aan zijn vrouw en kinderen liet zien, alvorens ze naar de luchtmachtbasis te brengen. X-files Steeds meer Amerikanen hebben het ge voel 'niet alleen te zijn'. En die gevoelens worden aangewakkerd door boeken, films en tv-programma's waarin over de aanwezigheid van buitenaards leven wordt gespeculeerd. De wereldberoemde, onlangs overleden, natuurgeleerde Carl Sagan, zei eens dat het geloof in vliegende schotels 'het kritische denken ondermijnt dat in een democratie nodig is'. Maar ver tel dat de miljoenen maar, die elke week in de hele wereld afstemmen op de populaire tv-serie 'X-files', waaraan ook het Ros- Model van een buitenaards wezen in Roswell's UFO Museum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 29