Na 31 jaar afscheid van Hoechst Hechte relatie tussen Bruinooge en Hennekeij zet de toon binnen Abdij PZC zeeland 17 Onderneming gesplitst in vijf zelfstandige bedrijven in Vlissingen-Oost Ministers hadden bij vergunning Covra betrokken moeten zijn lezers schrijven 3S zaterdag 28 juni 1997 Scholieren fietsen Afvaltocht van onze verslaggever MIDDELBURG - Afval wordt niet alleen veel maar ook in allerlei soor ten en maten geprodu ceerd. Om hier bewust van - te worden fietsen brug- -f klasleerlingen van drie - scholen voor voortgezet I onderwijs in Zeeland maandag en dinsdag r langs verschillende be- drijven in instellingen. r" De Afvalfietstocht is een r' initiatief van het Consu lentschap Natuur en Mi lieu-educatie en een aan tal milieu-educatieve centra op Walcheren, de Bevelanden en in Zeeuws- Vlaanderen. De scholie ren fietsen in groepjes I onder meer langs gemeen- J telijke instellingen, su il permarkten, restaurants en ziekenhuizen. Bij de bedrijven en instellingen krijgen ze uitleg over de - wijze waarop deze met hun afval omgaan. De organisatoren van de fietstocht hopen dat de jongeren zodoende leren op een betere manier met het afval om te gaan dat zij zelf thuis en op school produceren. De deelnemende scholen zijn Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren (afdeling Keetenstraat) in Middelburg, Stedelijke Scholengemeenschap De Rede in Terneuzen en het Sint Willibrord College in Goes. door Ben Jansen VLISSINGEN-OOST - Het is vandaag de dag niet ongebrui kelijk dat echtelieden wier hu welijk spaak loopt, vrienden, bekenden en andere belang hebbenden op de hoogte bren gen van de beëindiging van hun relatie aan door middel van een keurig vormgegeven kaartje. Zo'n beetje onder het motto: als je hebt aangekon digd dat je samen ergens aan bent begonnen, moet je ook la ten weten dat je er een punt achter zet. Hoechst Holland in Vlissingen-Oost heeft deze week eveneens een kennisge ving van ontvlechting rondge stuurd. De verschillende on derdelen van het chemiebedrijf gaan op eigen kracht verder. Aan deze scheiding liggen geen relationele problemen ten grondslag. Hoechst splitst zich per 1 juli om bedrijfseconomi sche redenen op in vijf zelf standige ondernemingen. Begin jaren negentig stond Hoechst Holland met ruim 2700 werknemers in een hoofd en verkoopkantoor in Amster- dam en productievestigingen 7 inVlissingenenWeertnoginde toptien van de chemische be drijven in Nederland. Vanaf volgende week is Hoechst Hol land NV nog slechts een papie ren onderneming met twee deeltijd-medewerkers. Het kantoor in Amsterdam is ver kocht, de voortbrengsels van de multinationale chemie- en farmaciegigant worden niet langer via een centrale ver kooporganisatie aan de man gebracht en de productie-acti viteiten zijn verzelfstandigd. Herr Doktor De veranderingen bij Hoechst hebben zich in een rap tempo voltrokken. In 1994 trad Jür- gen Dormann aan als voorzit ter van de raad van bestuur het het Hoechst-concem. Hij zette onmiddellijk het mes in de starre, bureaucratische struc tuur, waar onafzienbare rijen functionarissen die allemaal met Herr Doktor werden aan- i gesproken, de dienst uitmaak ten. Dormann wilde een veel slagvaardiger organisatie en bepaalde dat Hoechst zich tot kernactiviteiten diende te be perken. Op die kernactivitei ten moest Hoechst bovendien de concurrentie met de belang rijkste mededingers aankun nen. Aufbruch 94 heette Dor- manns operatie. In Nederland werd dat al gauw met Afbraak vertaald, maar dat deed het streven van de topman van Hoechst tekort. Van Dales Groot Woordenboek Duits- Nederlands geeft het opbreken en ook het ontwaken en de be wustwording als vertalingen. Dat opbreken manifesteerde zich bij Hoechst Holland het aanvankelijk alleen voor de vestiging in Weert en voor het hoofd- en verkoopkantoor in Amsterdam. De productie-ac tiviteiten in Weert (folie, schuimschaaltjes en bouwpla ten) waren welbeschouwd slechts kunststofverwerking en hadden weinig te doen met industriële chemie. Hoechst bracht de drie Weerter activi teiten in afzonderlijke onder nemingen onder en zette er het bord 'Te koop' op. Twee van de drie (folie en bouwplaten) zijn inmiddels aan de man ge bracht. Amsterdam Het besluit de verkoop van Hoechst-producten van een landelijk apparaat over te he velen naar de verschillende sectoren van het concern, luid de de sluiting van het kantoor in Amsterdam in. De afge slankte centrale diensten wer den naar Vlissingen overge bracht. Ook elders in het concern wak kerde de frisse wind van Dor mann tot stormen aan. Naar Amerikaans voorbeeld groeide het welbevinden van de de aan deelhouder uit tot belangrijk ste maatstaf voor het beleid van de multinational. De Aufbruch werd een verbou wing om van Hoechst een stra tegische managementholding te maken, waaronder bedrij ven vallen die een eigen identi teit dienen te ontwikkelen en zichzelf staande moeten zien te houden op de markt. Alleen in de farmacie-poot is de naam foto Ruden Riemens Hoechst in de toekomst nog te rug te vinden. Geruime tijd zag het ernaar uit dat de Vlissingse Hoechst-ves- tiging zich in een betrekkelijke luwte bevond. De cijfers over 1995 gaven weliswaar geen aanleiding tot uitbundigheid, maar door gestage verbetering van de kwaliteit en kostprijs rekende de vestigingsleiding erop na verloop van enkele ja ren aan de strikte rendements eisen van het concern te kun nen voldoen. Vorig jaar september werd evenwel duidelijk dat de Hoechst-top in Frankfurt zo veel geduld niet had. De half jaarcijfers deden alarmbellen afgaan en waren aanleiding voor een stevige ingreep. Net als in Weert was gebeurd, werd besloten de activiteiten te ver zelfstandigen. Alleen werd het bord 'Te koop' vooralsnog niet tevoorschijn gehaald. Boven dien werd besloten vergeleken met eind 1995 ongeveer 250 ba nen te schrappen. Mede dank zij een vertrekpremieregeling en vervroegde VUT voor 56- plussers is het aantal personen dat ontslag moest worden aan gezegd, beperkt tot 29. Sloehaven Als gevolg van de veranderin gen bij Hoechst zijn op het ter rein aan de Sloehaven waar 31 jaar lang fier de wit-blauwe Hoechst-vlag heeft gewap perd, vanaf volgende week dinsdag vijf afzonderlijke on dernemingen gevestigd. Van twee ervan is nog aan hun naam te zien dat ze tot het Hoechst-concem behoren: het schamele overblijfsel van Hoechst Holland NV en Hoechst Trevira Vlissingen BV. Dit laatste bedrijf vervaardigt DMT, een grondstof voor poly ester. Er werken 80 personen. Alle fosforactiviteiten die Hoechst wereldwijd ontplooit, vallen voortaan onder Therm- Phos International BV, een in Vlissingen gevestigde onder neming met 410 werknemers. De zeep- en wasmiddelgrond stoffen TAED en Alkaansulfo- naat worden voortaan gepro duceerd onder de hoede van Mare Chemicals Vlissingen BV (70 werknemers). Voor het be heer van het terrein en niet te ontvlechten activiteiten is In dustrial Park Vlissingen BV (115 personeelsleden) opge richt. Ontvlechting De ontvlechting van de activi teiten in Vlissingen betekent dat de Hoechst, zoals het be drijf in Midden-Zeeland werd aangeduid, in feite niet meer bestaat. De witte personeelsbussen met in blauw naam en beeldmerk van de onderneming zijn in middels ook al uit het straat beeld verdwenen. Het wagen park is vernieuwd.Er rijden nu neutrale blauwe bussen rond. Zonder naam en beeldmerk. door René Schrier Het is niet toevallig dat in het provinciehuis de gedepu teerden ing. J. I. Hennekeij (WD) en D. J. P. Bruinooge (PvdA) buren zijn. Er moest van te voren wat geregel aan te pas komen, maar uiteindelijk kre gen zij hun zin. De twee grootste werkkamers, precies naast el kaar. Het gaat de twee politici niet louter om het comfort van een grote kamer. Ze zien in dat ze elkaar nodig hebben en mak kelijk bij elkaar binnen moeten kunnen lopen. Hennekeij en Bruinooge hebben hun zaakjes voor elkaar. Als er eens een gevoelig punt in de we kelijkse vergadering van Gede puteerde Staten komt, hebben zij zich van te voren al verzekerd van eikaars steun. Soms sijpelt er iets van die innige verhou ding tussen beide gedeputeer den naar buiten. Dan wordt even duidelijk gemaakt hoe bij het provinciaal bestuur de ha zen lopen. Winst Onlangs nog tijdens een verga dering van Provinciale Staten. Daarin kondigden CDA en PvdA een amendement aan waarmee ze wilden bereiken dat het nutsbedrijf Delta een deel van de winst teruggeeft aan de kleinverbruikers. Wat daarna gebeurde was interessant om dat het een beeld gaf van ener zijds de verhoudingen binnen het college van Gedeputeerde Staten en anderzijds duidelijk maakte hoe de lijntjes bij de J. Hennekeij. PvdA lopen. Het PvdA-staten lid S. P. de Pauw voerde het woord bij dit onderwerp, later gesteund door zijn fractievoor zitter D. Holtkamp. Het had er alle schijn van dat ze voet bij stuk zouden houden. Daarmee ontstond een lichte dreiging voor de WD-gedepu- teerde Hennekeijdie er namens zijn partij, maar vooral als pre sident-commissaris van Delta, niets voor voelde om de klein verbruikers geld terug te geven. Dat gevaar moest dus worden afgewend en voor dat doel bo den de PvdA-gedeputeerden drs. G. L. C. M. de Kok en Bruinooge zich spontaan aan. De Kok verstond zich met De Pauw en Bruinooge nam Holt kamp apart. Toen na de lunch- Ook binnen zijn eigen fractie heeft Bruinooge de touwtjes stevig in handen. Dat bleek wel na zijn interventie tijdens de Deltadiscussie, toen hij de PvdA-fractie voor het oog van de andere Statenleden en de pu blieke tribune terechtwees. De kater die daarop bij De Pauw en enkele andere leden van zijn fractie volgde is nog niet hele maal weggetrokken. De kwestie is inmiddels tijdens een PvdA- fractievergadering aan de orde geweest, maar dat duurde slechts tien minuten. De wijze waarop Bruinooge, om zijn maatje Hennekeij te plezie ren, de fractie in het gareel dwong zit verschillende PvdA- ers nog te hoog. Besloten is het onderwerp naar een vergade ring in augustus door te schui ven. Gezichtsverlies Of elk fractielid tot die tijd kan wachten is nog maar de vraag. Want lang niet iedereen begrijpt tot nu toe wat Bruinooge met het opleggen van fractiedisci pline heeft bezield en waarom hij zijn partij niet voor politiek gezichtsverlies behoedde. Had hij de discussie op zijn be loop gelaten, dan was het amen dement gewoon een schone dood gestorven: CDA en PvdA vormen geen meerderheid. Bruinooge en Hennekeij hadden dan gewoon hun zin gekregen. De PvdA-fractie heeft nu in de richting van de kiezer een stuk sociale geloofwaardigheid ver loren. zijn economisch beleid. Al was het alleen maar omdat het be leid van de sociaal-democrati sche gedeputeerde veel trekken heeft die prima in het liberale straatje passen. Leven en laten leven. Vrij vertaald: Bruinooge en Hennekeij kunnen het prima met elkaar vinden. Ze hebben met hun CD A-collega ing. A M. Dek ook de meeste dienstjaren in het college van GS. Het CDA is echter na de laatste verkiezin gen en de daaropvolgende colle geonderhandelingen naar het tweede plan gemanoeuvreerd. Hennekeij en Bruinooge regelen de zaken in het college van GS. In feite vormen ze het dagelijks bestuur van het dagelijks be stuur van de provincie Zeeland. D. Bruinooge pauze de discussie werd voort gezet trok de PvdA haar steun aan het amendement in. Wat zegt dat nu over de macht in het provinciehuis? In ieder geval is duidelijk dat Bruinooge zijn collega Hennekeij door dik en dun steunt. Politiek gezien niet onverstandig, want Hennekeij staat aan het hoofd van de grootste fractie in provinciale staten. Die steun geldt ook Hennekeij's pogingen Delta zo veel mogelijk buiten de invloedssferen van de Zeeuwse politiek te houden. Wederdienst En voor wat hoort wat. Bruin ooge wordt op zijn beurt niet te veel dooi- de VVD voor de voeten gelopen bij de uitvoering van I^ELNl hl AR.M COR DE JONGE van onze verslaggever Ben Jansen BORSSELE - De vergunning voor de bouw van een bunker voor hoogradioactief afval in Borssele is geschorst omdat de ministers van Verkeer en Water staat en van Landbouw. Na tuurbeheer en Visserij bij de procedure hadden moeten wor den betrokken. Dat blijkt uit de motivatie van de uitspraak die de voorzitter van de afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State heeft gedaan in het beroep tegen de vergunning die de Centrale organisatie voor ra dioactief afval (Covra) eind vo rig jaar is verleend. De vergunning die Covra op grond van de Kernenergiewet heeft gekregen, is verleend dooi de ministers van Economische Zaken, van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer, van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Staatsraad mr. H. Beekhuis acht de bemoeienis van zoveel be windspersonen nog niet vol doende. Hij wijst erop dat bij de behandeling van de Kernener giewet van 1963 staat dat de vergunningverlening moet ge schieden in overeenstemming met de ministers, wie het mede aangaat. Beekhuis noemt in dit verband de minister van Verkeer en Wa terstaat (voor wat betreft het vervoer en de lozing van afval water). Ook merkt hij op dat bij de oorspronkelijke vergunning voor Covra het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij betrokken was. Hij meent dat het daarom noodza kelijk is dit ministerie ook een rol te laten spelen bij de wijzi ging van de vergunning. De stichting Miljoenen Zijn Te gen heeft tweeënhalve week ge leden tijdens de behandeling van de beroepszaak aangevoerd dat de minister van Verkeer en Waterstaat bij de verlening van de nieuwe vergunning betrok ken had moeten zijn. Daarbij heeft de woordvoerder van de stichting andermaal geatten deerd op het naar zijn mening bestaande risico dat het Covra- complex overstroomd raakt. Het terrein ligt - evenals andere delen van het haven- en indu- Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. moeten constateren, dat men de jongeren die Midgard bezoeken onderbrengt onder de noemer overlast. Aan de Herengracht weten ze inmiddels wel beter. Astrid Joosse Rob van Hese Nieuwe Burg 17 Middelburg Varkens De juiste cijfers zijn nog niet be kend, maar als het aan minister Aart sen ligt wordt de var kenspopulatie met een kwart of méér teruggebracht. Eén van zijn redenen: een blij vend schoon Zeeland. Lof voor de minister. Zijn stellingname betekent dat op termijn de plotsklaps in het Zeeuws- Vlaamse landschap opduikende varkensstallen moeten verdwij nen. En dit niet alleen vanwege de banaliteit van deze sector van de bio-industrie, maar de groot schaligheid van deze industrie staat in een zeer gespannen re latie met de milieuvriendelijke teelt van steeds meer specifieke Zeeuwse producten. De intensieve varkensteelt, zeg maar gerust: zware industrie (geen enkel onderdeel is vrien- del ij k voor mens, dier en wereld) trekt een onaanvaardbare wis sel op het welbevinden van de bevolking: de opnjars van pis en poep zal de toeristenindustrie nekken en de leegloop van Zeeuws-Vlaanderen bevorde ren (kunnen er weer meer stal len bij!). Het zal de varkensscetor echter een zorg zijn, de recente historie rondom de varkenspest heeft voldoende aangetoond dat men uit is op geldelijk gewin en daar voor onverantwoord durft op te treden. De ethiek van deze sector loopt via de kontzak. De zienswijze, dat de consument de voortgang van de sector dicteert is mijns iniens een wel zeer domme ma nier van denken die overigens naar beide kanten de eigen ver antwoordelijkheid niet kan wegnemen. In belang van Zeeuws-Vlaande ren zullen bestuurders con structief de varkensfok moeten tegenwerken en ontmoedigen en het is te hopen dat de huidige makers van verkiezingspro gramma's veel aandacht beste den aan het verwijderen van de ze zo fnuikende industrie. Ton Besselink Brandstraat 1 Aardenburg striegebied Vlissingen-Oost - niet achter op Deltahoogte ge brachte dijken. Staatsraad Beekhuis is in zijn uitspraak in houdelijk niet ingegaan op de bezwaren van Miljoenen Zijn Tegen noch op die van enkele Borselse landbouwers en van de stichting Leefbaar Zeeland. Covra heeft tijdens de behande ling van de beroepszaak en ook voordien laten weten ernstig in de problemen te komen wan neer na de bouwvakvakantie niet onmiddellijk kan worden begonnen aan het opslagge bouw voor hoogradioactief af val. De bunker moet in 2001 ge reed zijn, omdat dan de eerste hoeveelheden opwerkingsafval van de kernenergiecentrale Borssele vanuit de opwerkings fabriek Cogéma uit Frankrijk terugkomen. In het tijdschema voor de bouw en de ingebruik name van de installaties zat al nauwelijks nog rek. Formeel punt In een reactie op de uitspraak zegt Covra-directeur dr. H. D. K. Codée het jammer te vinden dat zo'n formeel punt tot extra vertraging leidt. Hij hoopt evenwel dat de door de voorzit ter van de afdeling bestuurs rechtspraak geconstateerde te kortkomingen in de verlening van de vergunning spoedig kun nen worden hersteld, zodat de bouw van de kernafvalbunker toch zo snel mogelijk kan begin nen. Volgens Codée valt het Co vra niet euvel te duiden dat de ministeries van Verkeer en Wa terstaat en van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij niet betrokken zijn bij de vergun ningverlening. Hij acht dat een zaak voor de rijksoverheid. Groen "De Boer pleit voor 'groen' ka binet" (PZC 24-6). De naam van deze minister geeft al aan dat zij de natuur naar haar hand zet. De kleur, die zij voor het toe komstige kabinet kiest, ver sterkt die mening, daar slechts rasechte C02-gebruikers (plantaardigen, zoals groene al gen, zeewier, mos, gras en bo men) deze mooie schijnkleur uitstoten als levensteken. Voor niet-plantaardigen is het over het algemeen een schut kleur; een verfraaiing of een aanduiding van giftigheid. Geen van deze drie omschrij vingen lijkt mij geschikt voor een toekomstig kabionet. Wél paars 2, dat geeft tenminste een dubbel koninklijke indruk. N. A Blomme Ruys de Beerenbrouckstraat 32 Vlissingen Midgard Na het geweeklaag over de tij delijke huisvesting van Mid gard aan de Herengracht - som migen zagen terstond de rijders van de apocalyps hun straat binnen galopperen - is het dan nu de beurt aan andere, verlich te stadgenoten om hun ruim denkendheid uit te dragen. Wederom pakken de zendelin gen van de getraliede jeugd op voorhand uit met enigszins ran zige argumenten, die uitblinken in bekrompenheid, maar vooral onverdraagzaamheid. Als om wonenden, die wellicht jong zijn geweest, voelen wij ons niet, zoals de heren Klatte en Van den Hemel, met een probleem opge zadeld. Midgard hoort in de bin nenstad. zoals daar ook cafés, discotheken, winkels, kerken etc. horen. Het doet ons deugd datter, na de tijdelijke huisvesting aan de Herengracht, nu een voorlopige locatie voor Midgard gevonden is in De Schakel. Of moeten ze, ver van ieders voor- of achter deur, dan maar gedropt worden in de milieustraat aan de Oude Veerseweg? Dat lijkt de wens te zijn van al die sociaal voelende stadgenoten, die voor hun deu ren slechts een met 'welkom' ge tooide mat lijken te kunnen ver dragen. En dan dat magische woord overlast, een woord dat zo lang zamerhand verandert in een drogreden. Het is ronduit beschamend te /felfJOr itifZlt! fWK fómef' behtu GCN v5e\cLevrtpeToeeisT/N6=N v&ps&tPE' ffy/me, W5& &.IJ DATu NIET KtT 7ENN/&&V a> WAlföfKW.AVwe -zich L&cm n*ir j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 17