Geldkraan voor Bosnië dicht Mafiabaas verdeelt kerk Sicilië PZC Regime Indonesië schuift met zetels Noors geld gaat nu toch echt stinken Oppositie Suriname vreest voor coup Turkse president passeert (giller met Yilmaz als formateur buitenland 7 Internationale gemeenschap verliest geduld door gebrek aan vooruitgang Franse man verkracht baby Vijftien jaar voor stelen stopbord AzG weer actief in Sierra Leone Russische matroos stikt in kist Gonzalez PSOE-voorzitter af Paard brengt E. coli over Het verdrag van Amsterdam... Expeditie langs Zijderoute bijna thuis Dayton van de Four Tops dood n» *i zaterdag 21 juni 1997 van onze correspondent Paul Koopman BRUSSEL- De internationale gemeenschap begint zijn geduld niet Bosnië-Herzegowina te verliezen. Gisteren besloten de Europese Unie, de VS, de We reldbank, Japan en een aantal Arabische landen de geldkraan voor de wederopbouw van het door oorlog verwoeste land voorlopig dicht te draaien. Een donorconferentie, die volgende week in Brussel zou worden ge houden, is afgelast. „Het heeft geen zin geld te geven aan een volk dat zichzelf niet wil hel pen", zo motiveerde een woord voerder van de Europese Com missie het besluit. Al eind mei waarschuwden Eu ropees commissaris Van den Broek en de Duitse minister Kinkel van Buitenlandse Zaken in Sarajevo, dat de drie bevol kingsgroepen in Bosnië hun houding snel drastisch moesten wijzigen, op straffe van financi ële sancties. Ze eisten onder meer steun bij de terugkeer van vluchtelingen, een akkoord met het IMF, politieke samenwer king tussen Kroaten, Serviërs en moslims alsmede de opbouw van gemeenschappenjke instel lingen. Ruim een maand latex- heeft de hoge vertegenwoordi ger voor Bosnië moeten vast stellen dat op geen van de pun ten vooruitgang is geboekt. Unaniem Volgens woordvoerder Filori van de Europese Commissie kwam de contactgroep voor Bosnië unaniem tot het besluit dat verdere steunverlening geen enkele zin heeft. Bij de aanvan kelijk voor 24 en 25 juni uitge schreven conferentie had ruim van onze correspondent [Ronald Frisart JAKARTA - Mede door toedoen van de autoriteiten is de Demo cratische Partij Indonesië (PDI) verpulverd en daardoor dreigen de raderen van het nieuwe par lement vast te lopen. Diezelfde autoriteiten zetten nu alles op alles om de PDI extra zetels toe te schuiven. Van zo'n aalmoes is die partij echter niet gediend. Vorig jaar werd PDI-voorzitter Megawati Soekarnoputri op een partijcongres vervangen door Soerjadi. Het congres ge noot de volle steun van het leger en de regering. De crisis waarin de PDI sindsdien verkeert, leid de bij de verkiezingen (29 mei) tot zwaar verlies. Van de 56 par lementszetels hield de PDI er maar tien over. ,De overheid lijkt zich daarmee in eigen vingers te hebben ge sneden. De PDI-fractie in het Huis van Afgevaardigden wordt namelijk zo klein dat het parle- mentaire werk in het honderd loopt. De autoriteiten achten dat schadelijk voor wat ze de In donesische democratie noemen. ;Het 500 leden tellende Huis 2,7 miljard gulden moeten wor den opgebracht. Er was echter twijfel ontstaan of de EU, VS en derde landen wel zoveel geld op tafel wilden brengen. Van den Broek waarschuwde al vorige maand voor de 'donormoeheid' die het gevolg is van de geringe resultaten van de hulp tot nu toe. De drie Bosnische'entiteiten' werken elkaar volgens een rap port van de stuurgroep tegen bij het overleg met het IMF, sabote ren de samenwerking met het oorlogstribunaal, kunnen het niet eens worden over de op richting van een centrale bank of een gemeenschappelijke douanedienst en staan niet toe dat vluchtelingen naar hun oor spronkelijke woonplaatsen te- rugkeren. Vooral Duitsland, dat een van de grootste donors is en honderdduizenden vluchtelin gen heeft opgenomen, hecht er veel belang aan dat de Bosni sche autoriteiten hun verzet te gen de terugkeer van vluchte lingen opgeven. Het hulpprogramma dat na het vredesakkoord van Dayton in de steigers werd gezet, voorziet in een financiële injectie van in totaal 9,9 miljard gulden. Tot dusverre is voor 3,7 miljard gul den toegezegd. Hoewel al 50.000 verwoeste woningen, veel wegen en bruggen zijn her steld, wil de economie van de et nisch en politiek diep verdeelde staat nog niet uit de as herxijzen. Volgens de Europese Commissie betekent het annuleren van de donorconferentie dat de hulp programma's voor Bosnië bin nen enkele maanden financieel 'droog' komen te staan. GPD functioneert zolang elk van de vier fracties ten minste elf - en liefst dertien - leden telt. Dan is elke partij vertegenwoordigd in alle elf parlementscommissies en kunnen twee leden plaatsne men in de leidende organen van het Huis. Als echter een partij in een commissie ontbreekt, dan kan die commissie geen geldige besluiten nemen. Voor het eerst onder het bewind van president Soeharto is die si tuatie nu ontstaan. Voorzitter Haimoko van regeringspartij Golkar bood meteen na de ver kiezingen enkele Golkar-rest- zetels aan de PDI aan. Hij vroeg de quasi oppositionele moslim partij PPP om dat ook te doen. Het bestuur van Golkar (325 ze tels volgens de voorlopige ver kiezingsuitslag) stemde met het plan in. Ook de strijdkrachten, die met 75 benoemde leden in het Huis zitten, gingen akkoord. De PPP (voorlopig 89 zetels) verzet zich echter hevig. De PDI zelf is evenmin gediend van zo'n aalmoes. PPP-leiders zeggen, gesteund door juristen en veel commentatoren, dat het Har- moko-plan in strijd is met de wet. GPD Werknemers van de bank en politiemensen doorzoeken de vuilnishopen. foto Erik Holand/AP van onze redactie buitenland OSLO - In het grootste geheim, om geen toeloop van de plaatse lijke bevolking te veroorzaken, is personeel van een bank op de vuilnisbelt van het Noorse stadje Tvedestrand met hulp van de politie op zoek naar een bedrag van 700.000 kroon 185.000) dat vermoedelijk is weggegooid. Het geld werd twee weken geleden in de nachtkluis van de bank gedeponeerd en vervolgens door twee bankbedienden geteld. Vijf dagen later was het spoorloos. Functionarissen van de bank denken nu dat het is weggegooid, samen met gebruikte envelop pen waarin geld in de nachtkluis was gedeponeerd. Het afval van de bank wordt op gezette tijden gestort op de vuilnisbelt van Tvedestrand, 250 kilometer ten zuiden van Oslo. De vuilstort is alleen op vrijdag voor het publiek geopend, maar in het hek er omheen zitten talloze gaten. AP REIMS - Een 39-jai"ige man uit het Franse Reims is gisteren tot vijftien jaar gevangenissti-af veroordeeld voor de 'ver krachting' van zijn elf maanden oud dochtertje. Zijn echtge note kreeg drie jaar gevangenisstraf, omdat zij hem niet aan gaf bi] de politie. De rechter ontnam het echtpaar tevens de ouderlijke macht Hoewel het niet om een voltooide geslachtsdaad ging, sprak de rechter toch over verkrachting gezien de aard en ernst van de daad, meldden juridische bronnen. AFP TAMPA - Een ï'echter in de Amerikaanse staat Florida heeft gisteren drie jongens veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf voor het stelen van een stopteken. Hi] houdt de drie verant woordelijk voor een ongeluk dat daardoor ontstond op het kruispunt nabij de stad Tampa. Drie tieners botsten daar in februaid 1996 met een vrachtwagen, waarbij ze om het leven kwamen. De drie jongemannen, 20 en 21 jaar oud, zouden van de be wuste kruising een stopbord hebben weggenomen, waarna de tieners nietsvermoedend de kruising op reden en verongeluk ten. Kort na het ongeluk werden de drie dieven betrapt, ter wijl ze vei'keersborden in een rivier gooiden. Ze hebben altijd ontkend ook het bewuste bord hebben weggenomen. Wel zou den ze andere verkeersborden hebben weggehaald, bij wijze van grap. RTR AMSTERDAM - Artsen zonder Grenzen (AzG) is opnieuw ac tief in Sierra Leone. De hulporganisatie is onder meer een chi- rurgisch hulpprogramma begonnen. Eind mei was Sierra Leone het toneel van een bloedige staats greep. Duizenden mensen sloegen op de vlucht, buitenlanders werden geëvacueerd en ook de hulpverleners maakten zich uit de voeten. Inmiddels is de situatie in hoofdstad Freetown volgens AzG weliswaar gespannen, maar opnieuw rustig. ANP VLADIVOSTOK - Een Russische matroos is gestikt in een kleine metalen kist, waarin hij voor straf was opgesloten. Zijn commandant vond dat hij een scheepseompartiment niet goed had schoongemaakt. De matroos beukte met zijn vuisten op de wanden van de kist - van 68 bij 37 bij 80 centimeter - en schreeuwde om hulp. maar toen zijn kwelgeest hem vier uur later bevrijdde, bleek hij in middels overleden te zijn. Zijn collega's verklaarden dat dergelijke straffen heel gewoon zijn bij de Russische vloot in het Verre Oosten. Opgesloten worden in de metalen kist was nog niets vergeleken bij een ge dwongen verblijf in het ijskoude ankercompartiment. AP MADRID - Na bijna 24 jaar aan de top van de Spaanse socia listische partij, stelt oud-premier Felipe Gonzalez zich niet meer kandidaat voor het voorzitterschap. De 55-jarige politi cus deelde zijn besluit gisteren onverwacht mee op het con gres van de verdeelde PSOE. Het 34e partij congres moet morgen een opvolger kiezen die de grootste oppositiepaitij weer aan de macht moet brengen. De afgevaardigden gingen er tot gisteren vanuit dat het morgen slechts om een formaliteit zou gaan, want een herbenoeming van Gonzalez gold als zeker. De advocaat, die onder meer studeerde aan de Katholieke Universiteit van Leuven, werd in 1974 gekozen tot partijlei der van de toen nog illegale PSOE. Hij was van eind 1982 tot vorig jaar premier van Spanje. AFP/DPA Voor meer informatie kunt u bellen met de postbus 51 infolijn 0800-8051 van onze redactie buitenland LONDEN - Paardenliefheb bers lopen de kans besmet te worden met de giftige bacte»- rie E. coli 0157. Die besmet ting kan dodelijk aflopen. Daarom moeten mensen die ïpet paarden omgaan de hy giëne goed in acht nemen. Deze waarschuwing van Britse wetenschappers staat in een artikel in het gerenom meerde medische blad The Lancet. E. coli is een on schuldige bacterie die in het spijsverteringskanaal van mensen en veel dieren voor komt. Maar één stam, de E. coli 0157is voor mensen gif- tig. Deze bacterie, die veelal verspreid wordt via door koeienmest besmet vlees of groenten, kan ernstige diar ree en nierstoomissen ver oorzaken. Die zijn vooral ris- kant voor oude en heel jonge mensen. De bacterie kan worden gedood door de nor male hygiëne goed in acht te nemen, zoals handen wassen. Dr. Rachel Chalmers en haar collega's van het laboratori um van de afdeling Volksge zondheid in het Britse Car diff werden zich bewust van het gevaar toen ze ondei-zoek deden naar de bijna dodelijk verlopen ziekte van een 84- jarige boer. Die bleek te zijn geïnfecteerd met de E. coli 0157. RTR De kronlen en tijdschriften stoon er vol van. Op radio en televisie hoort en ziet u niet anders. Kunt u het nog volgen? Weet u precies wat het verdrag inhoudt? Wat de betekenis en de gevolgen hiervan zijn voor de burger? Het lijkt ver van uw bed. Het gaat echter wel degelijk om u! U heeft recht op de feiten. En die zijn er! Via internet (www.bz.minbuza.nl.) of de postbus 51 infolijn. ANKARA - Kunsthistoricus en fotograaf Arif Asci, de 39-jarige leider van het Zijderoute-team, poseert vrijdag met een van zijn kamelen in de Turkse hoofdstad Ankara. De vier expeditieleden zijn door China, Kirgizstan, Oezbekistan, Turkmenistan, Iran en Turkije getrokken tijdens hun 12.000 kilometer lange kameel- reis. „We willen de grote avonturen van 2.000 jaar geleden bele ven", zei Asci. De expeditie eindigt later deze maand in Istanboel aan de Bosporus. foto Burhan Ozbilici/AP van onze redactie buitenland PARAMARIBO - De Surinaam se oppositie vindt dat de rege ring-Wij denbosch de democra tie in groot gevaar brengt en dat zij een situatie creëert die het gevaar van een machtsoverna me in zich bergt. Ex-president Ronald Venetiaan, nu lid van de oppositie, vindt 'het gevaar le vensgroot aanwezig dat iemand als Bouterse opstaat, zich als redder van het volk opwerpt en de macht naar zich toetrekt'. De ex-president verwijt zijn op volger onzorgvuldig om te springen met zijn verantwoor delijkheden en bevoegdheden. Dat de regering enerzijds veel geld uitgeeft en anderzijds sa neringsmaatregelen treft, leidt er volgens hem toe dat de om standigheden van het volk be narder worden. Venetiaan zegt dat de regering met instemming van de coalitie fracties in het parlement syste matisch elementen van de de mocratie ondergraaft om de dictatuur van de jaren tachtig weer in volle omvang over het volk te laten komen. De oud-president verwijst naar de beknotting van het budget recht van het parlement door Wijdenbosch. Die weigerde woensdagavond het parlement informatie te geven over een speciale geheime bankrekening die hij bij de Centrale Bank van Suriname heeft omdat dat de staatsveiligheid in gevaar zou brengen. Woedend verliet de op positie de vergadering. Regering en coalitiepartijen maakten donderdag gebruik van de afwezigheid van de op positie om een vergadering ach ter gesloten deuren te houden. Daar gaf Wijdenbosch wel in formatie over de bankrekening. Otmar Rodgers, fractieleider van het Nieuw Front dat het leeuwendeel van de parlemen taire oppositie vormt, is woe dend over de gang van zaken. Hij verwacht na dit eerste af front van de oppositie het aller ergste. Volgens oud-parle mentsvoorzitter Jagernath Lachmon was de vergadering achter gesloten deuren niet wet tig. Hij is het met Venetiaan en Rodgers eens dat de democratie geweld wordt aangedaan. ANP Advertentie van onze correspondent Eelco van der Linden ROME - De twee weken geleden in Palermo gearresteerde ma- fiabaas Pietro Aglieri, 'nummer twee' van de Cosa Nostra, ver deelt de Siciliaanse rooms-ka- tholieke kerk. Wat te doen. zo is het dilemma, met een bloeddor stige, maar uiterst religieuze 'capo' die het dienen van God het hoogste goed vindt en dol graag theologie wil gaan stude ren? Toen Aglieri werd gearresteerd, geloofden de agenten van de 'carabinieri' hun ogenniet. Voor hen stond een soort Francisca ner monnik. Hij droeg een groot houten kruis om zijn nek en aan zijn blote voeten simpele sanda len. De 38-jarige mafiabaas ontving zijn verb ou wei-eerde vijanden niet met vloeken en vei-wensingen, maar met trefze kere citaten uit de bijbel. De plaats waar Aglieri zich jaren lang had schuilgehouden, had meer weg van een kleine kerk dan een hoofdkwartier van de mafia. Glorieus Zijn biografie leert dat Aglieri bij de Salesianen het gymnasi um gloxieus doorliep en voorbe stemd leek priester te worden. Hij gold als rustig en beleefd. En dat was Aglieri ook toen hij werd voorgesteld aan de Itali aanse natie als de op een na ge vaarlijkste crimineel van het moment. Het was moeilijk te geloven dat hier, dankzij zijn uitmuntende banden met de Colombiaanse cocaïne-baronnen, een van de rijkste leden van Cosa Nostra stond. Het viel ook niet mee Ag lieri te zien in de rol van kille moordenaar, verantwoordelijk voor de dood van onder andei'en de antimafia-rechters Giovanni Falcone en Paolo Borsellino. De vraag blijft natuurlijk of 's mans religiositeit oprecht is. En hier lopen de meningen uiteen. Een Palermitaanse priester die de mafia zeker geen warm hart toedraagt, Giacomo Ribaudo, zegt overtuigd te zijn van diens 'inkeer'. Een andere priester, Vincenzo Noto, leraar filosofie op het seminarium dat Aglieri bezocht, spreekt van een 'geraf fineerde enscenering' en 'een strategie'. Op dezelfde lijn zit don Mimmo Mogavero, hoogle raar canoniek recht, die deze week Aglieri's verzoek tot in schrijving bij de faculteit theo logie verontwaardigd afwees. Zegen De twee priesters volgen het ad vies op van de vroegere bisschop van Palermo, Pappalardo. Deze stelde na de moord in 1982 op de speciale prefect Alberto Dalla Chiesa dat de mafiosi zich bui ten de kerk hadden geplaatst en niet de zegen mochten ontvan gen. Een afluisterapparaat heeft echter aangetoond dat Pietro Aglieri die zegen wel kreeg. Gewoon thuis, in zijn ei gen villa-kapel. De naam van die priester is door de politie niet prijsgegeven, maar vast staat dat de man zich een paar keer week bij Aglieri vervoegde en de mis opdroeg. Een collega-priester die in de zelfde parochie werkzaam is, keurde gisteren het gedrag goed „Onze taak is zondaars te rug te brengen op de rechte weg en hen Christus te laten ontmoe ten". aldus de priester. De kerkelijke leiding is onrus tig, ook omdat Aglieri grote sommen geld zou hebben over gemaakt aan de kerk. GPD dat de Juiste Pad Partij hem een ultimatum stelde. Als hij niet zou gaan, was zijn partner eruit gestapt. Hetzelfde team, zij het onder een andere premier, zou de onrust in het land over de toe nemende islamisering niet ver minderen. Bovendien hebben een aantal Juiste Padleden ver klaard tegen een dergelijke voortzetting te zullen stemmen. Ten tweede loopt er een rechts zaak voor het Constitutionele Hof om Erbakans Wel vaartspartij te verbieden op grond van de activiteiten die ge richt zijn tegen het seculiere, de mocratische stelsel. Als halver wege de regeertermijn de partij verboden wordt, dan ontstaat er een nieuwe crisis. De derde reden, die niet openlijk genoemd wordt, is het leger, dat deze regering niet herboren wil zien worden. Volgens hardnek kige geruchten oefent het leger druk uit op de ontevreden par tijgenoten van filler om hun steun te verklaren aan een door Yilmaz te vormen kabinet. Hij komt nog stemmen tekort voor een meerderheid. GPD DETROIT - Lawrence Dayton, een van de originele leden van de Amerikaanse zanggroep de Four Tops, is gisteren op 59-ja- rige leeftijd ovei-leden. AP van onze correspondente Jessica Lutz ISTANBOEL - De Turkse presi dent Suleyman Demirel heeft de leider van de grootste oppositie partij, Mesut Yilmaz, gister avond opdracht gegeven een nieuwe regering te vormen. Woensdag trad de islamistische premier Necmettin Erbakan, leider van de Welvaartspart ij, af onder druk van het leger. Eenkabinetsci'isis onstond, om dat coalitiegenoot Tansu (piller van de conservatieve Juiste Pad Partij het eisenpakket steunde dat door de generaals eind fe bruari ingediend werd om de in vloed van fundamentalistische organisaties in te perken. „President Demirel maakt een grove fout. Ik kende hem als een man die de democratie respec teert", aldus Erbakan. Ook voor Ciller, die ondanks de leegloop van haar partij zeer tevreden was met de regering, was de for matieopdracht voor Yilmaz van de Moedei'landpaitij een on aangename verrassing. Erbakan bood de president zijn ontslag aan met het verzoek het premierschap over te dragen aan Qiller. De twee leiders had den zich verzekerd van de steun van de ultra-rechtse Partij van Grote Eenheid, met wiens acht zetels de regering eqn meerder heid zou hebben. De president heeft zijn besluit echter genomen om twee rede nen. Enerzijds is premier Erba kan in principe afgetreden, om-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 7