Een uniek, stil plekje PZC natuur 45 De Rattekaai puzzelen PSP Cryptogram Ben Langendoen postzegels zaterdag 21 juni 1997 Naam: De Rattekaai Oppervlakte: ruim 100 hectare (bij laag water) Karakteristiek: Voormalig getijdehaventje met aangrenzend schor en slik. Rijk aan vogels van het intergetijdegebied en een gevariëer- de begroeiing metzoutplanten. Beheer: Vereniging Natuurmonumenten Bezoek: Het gebied is niet vrij toegankelijk maar goed te overzien van de aangrenzende zeedijk en de voormalige havendam. Daar is ook (beperkt) parkeergelegenheid. De Rattekaai is een stil natuurgebied achterin de Oosterschelde, ten noorden van Rilland. foto Dirk-Jan Gjeltema Horizontaal: 3. Onecht stuk van een biljarter 10); 6. Wijkplaats voor verkeersdeelnemers met watervrees (12); 8. Verandering van onderwerp? (13); 9. Betoverende straf (3); 10. Hoed van één van de kijkers (3); 11 De kippen produceren niets meer, dat is duidelijk geworden! (9); 14. Pedant reukorgaan (7); 15. Dier zonder energie (3)16. Zoet verlangen naar de jacht (11); 18. Uitgeslagen gerecht (7). Verticaal: 1. Wat een afgang dat ze worden gebakken! (8); Leren van slechte schilders bij de boerderij (12); 3. Enorm behekst rund (5); 4. Ploert van een paard (6); 5. Dooft het gespuis (13); 7. Gaat uit en aan bij de kapper (12); 12. Jeugdig bezit (8); 13. Hoofdstedelijke kei (8); 14. Bevond zich nog in de groei (3); 17. Bedrijf in proces (4). Stuur het ingevulde cryptogram - bij voorkeur per briefkaart - aan: Puzzelredactie PZC Postbus 4664380 AL VLISSINGEN Uw inzending moet uiterlijk woensdagochtend in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van 50,Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25, De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgen de week. De sleutelwoorden van het kruiswoordraadsel van vorige week zijn: kruidenier en boodschap. De prijswinnaar van de VVV-bon van 50,- is: S. Kortekaas, T. Brandsmastraat 263, Rijswijk. De VVV-bonnen van 25,- gaan naar: D. Bos man, Fahrenheitlaan 6,Terneuzen; R.A. de Regt, Westerzicht 345, Vlissingen en Nel Zijl, Dorps straat 59, Gapinge. De prijzen zullen binnenkort worden toegezonden. De Rattekaai. De naam lijkt afkomstig uit een authentieke streekroman, en wie de plek in die verwachting opzoekt komt niet bedrogen uit. Je kan er rijkelijk je fantasie op loslaten en wegdromen in het verleden. Geen monsterachtig uitgedoste duiker of Duitse badgast die het beeld verstoort. En ook Belgische sportvissers hebben er weinig te zoeken. Het is zo'n plek waar alleen een heel enkele liefhebber naar toe gaat, in de waan dat hij de enige is die dit plekje kent en op waarde weet te schatten. Op die plek heb ik afgesproken met Ben Langendoen (55) uit Wemeldinge. bezoekers. Lopend langs de dijk- voet ondergaan we de subtiele sfeer van de Rattekaai. Sporen van menselijke bedrijvigheid in de vorm van een rechte vaargeul die ooit de verbinding tussen het ge tijdehaventje en de wijdsheid van de Oosterschelde vormde. Een al leen voor insiders nog herkenbare vloedkom. van waar uit na de vloed het wegstromende water zorgde voor extra uitschuring in de vaargeul. Een eenvoudige maar uitgekiende voorziening om de geul op diepte te houden. Alsof het zo afgesproken is talen we er niet naar om ook maar één voet in het schor te zetten. „Je kunt geweldig veel verstoring teweeg brengen, zonder dat je dat zelf in de gaten hebt" zegt Langendoen. Een nauwkeurige blik over het schor bevestigt zijn gelijk. Een tureluur staat rustig maar alert op een paaltje tussen de schorbegroeiing. Ongetwijfeld een mannetje, die bij het eerste beste gevaar alarm zal slaan om zijn in de omgeving broe- Langendoen is geboren op de Zuid-Hollandse eilanden, maar verhuisde al op j onge leeftijd naar Goes. Leerde vanuit Goes het nog niet verkavelde oudland van De Poel kennen en kreeg er grote waardering voor. Maar zijn inte resse voor natuur had de eerste voedingsbodem nog dichter bij huis. „Nadat we verhuisd waren was het graven van een vijver in de tuin mijn eerste werk. Ik was ge fascineerd door het feit dat in zo'n waterplas zomaar vanzelf leven ontstond. Waterkevers en allerlei andere dieren arriveerden binnen een paar weken en als kind vond ik dat heel wonderlijk. Oude liefde roest niet: Ben Lan gendoen vertoeft nog steeds graag op of langs het water. Eén van zijn favoriete plekken is de Rattekaai- .De Rattekaai ligt achterin de Oosterschelde, ergens ten noorden van Rilland. Vraag iemand uit de buurt naar de weg, en twee tegen één dat men je niet terecht kan hel pen. Wie gewoon in de wirwar van smalle landweggetjes in noorde lijke richting blijft gaan komt op een gegeven moment aan de Oos terschelde, en daar waar de weg doorloopt naar de kruin van de zeedijk ligt de Rattekaai. Langs de binnenkant van de dijkvoet liggen wat petieterige oude landarbei dershuisjes en een verstilde spuik- om. Daar dobberen een paar kuif- eenden en langs de rietzoom probeert ma-meerkoet vertwij feld om haar halfwas jongen naai de veilige dekking van het rietveld te lokken. In een struik langs de berm zingt een tuinfluiter. Technocratisch De andere kant van de dijk is radi caal anders. Daar ligt het uitge strekte Oosterscheldelandschap: eerst een brede strook schor, en daarachter het water. Een weidse horizon als je naar het noordwes ten kijkt, maar met de blik naar het oosten gericht is er al snel het technocratische landschap van de Oesterdam met lange rijen windmolens, en op de achtergrond klinkt het nooit aflatende ver- keersgeruis van de A 58. Op die grauwe juni-ochtend zijn we inderdaad de enige menselijke dende vrouwtje te alarmeren. Een paar bergeenden sjokt over het slik en een groepje scholeksters staat quasi-verveeld op de schor- rand. Kiekendief De tureluur is de eerste die alarm slaat, maar ook de scholeksters gaan ineens op de wieken. „Een roofvogel" weet Langendoen, al voordat we de laag over het schor wiekende bruine kiekendief in de gaten krijgen. Naarmate de vogel dichterbij komt doemen steeds meer vogels uit het niets opIneens besef j e dan weer ten volle hoe ver storend een onschuldig lijkend wandelingetje over het schor zou kunnen zijn. Sommige mensen kun je - zonder dat het er duimendik bovenop ligt- plaatsen in hun dagelijks be roep. Langendoen is overduidelijk politieman. Praat met overwicht en gezag. Gezag in de betere zin van het woord; niet van iemand die het voor het zeggen heeft, maar die iets té zeggen heeft. Ben is werkzaam bij de Waterpolitie en hield zich als groepscommandant in Wemeldinge in het verleden on der meer bezig met het gestalte ge ven aan het Oosterscheldebeleid van de overheid. Inmiddels is hij als stafofficier vanuit zijn huidige standplaats Dordrecht bezig met het landelijke beleid. „De Bies- bosch, de Gelderse Poort, de Voor delta en de Ooypolder, om maar eens een paar heel verschillende aandachtsgebieden te noemen." Als bestuurslid van Het Zeeuwse Landschap houdt Langendoen zich intensief bezig met de ruimte lijke ontwikkeling in Zeeland. „Zeeland is een provincie waar nog ruimte is. Dat is een gegeven wat in bestuurlijke afwegingen te weinig speelt. Wij moeten - zonder valse nostalgische gevoelens - be seffen dat je de ruimte maar één keer op kunt vullen. Vanuit die op tiek kijk ik met bezorgdheid naar plaatselijke initiatieven om bij voorbeeld een industrieterrein toch maar vooral binnen de eigen provincie- of gemeentegrenzen te realiseren. Maar ook hoogbouw of de plaatsing van windmolens zo maar ergens in het buitengebied kan grote gevolgen hebben voor de belevingswaarde van het land schap." Verband Langendoen is niet iemand die er voor dag en dauw met de verrekij ker op uit trekt om een of andere zeldzame vogel te bekijken. Hij er vaart de natuur als iets wat altijd om je heen is, waarin alles met el kaar verband houdt. Heeft oog voor het Zeeuwse licht, maar ook voor vogelgedrag en voor de kleurschakeringen in de schorve getatie. Op de Rattekaai is dat al lemaal in overvloed te vinden. Chiel Jacobusse DE TWEE Holland-Promotionze- gels die 1 juli zullen worden uitge geven staan in het teken van wa terrecreatie en -sport. En, zoals al gemeld, varen over één daarvan, een zegel van 1 g(gulden), drie skütsjes. Op de andere zegel met een waarde van 80 cent is een oe ver te zien met baders en spelende kinderen in een bootje. De twee zomerse zegels zijn ont worpen door Eliane Beyer ui t Am sterdam die in 1994 debuteerde met de Fokker-, NLM- en KLM- zegels. De 80 c.-zegel is aange maakt in een oplage van 8 miljoen stuks en die van 1 g. van 3 miljoen. De zegel van 80 cent zit bovendien in een velletje van 10 stuks met in de bovenrand de tekst '10 vakan tiegroeten'. Vergeet ook nu niet, ik kan het niet vaak genoeg zeggen, dit velletje op als een uitgifte daartoe aanleiding geeft, op snelle koop blijven aan dringen. DENEMARKEN kwam 12 juni met een brokje geschiedenis. Met twee 4,00 kr.-zegels wordt her dacht dat 600 jaar geleden (20 juli 1397) op het kasteel Kalmar door koningin Margrete I (dochter van Waldemar IV van Denemarken), die over Denemarken, Noorwegen (inclusief IJsland) en Zweden (in clusief Finland) regeerde, de Unie van Kalmar werd gesloten. Hier bij werd besloten dat Denemar ken, Noorwegen en Zweden in de toekomst al tij d één koning zouden kiezen en dat Erik VII van Pome- Ben Langendoen vertoeft nog steeds graag op of langs het water. Eén van kaai. zijn favoriete plekken is de Ratte- foto Dirk-Jan Gjeltema niet te lange termijn aan te schaf fen. Tenzij u geen velletjes verza melt. Maar dan nog kunt u er latei- een andere verzamelaar een groot plezier mee doen. Een voorbeeld je! Een van de laatste keren dat ik op koop heb aangedrongen was in de cember toen bekend werd dat per 1 januari het. briefkaarttarief van 70 cent zou worden opgetrokken naar 80 cent en dat de 70 c.-zegels en de velletjes van 70 c.-zegels waarschijnlijk snel uit roulatie zouden worden genomen. Het ging daarbij om de velletjes met 10x70 c. sterrenbeeld-, verhuis-, vakan tie- en Sesamstraatzegels. De afgelopen dagen heb ik gecon stateerd dat geen van de velletjes nog ergens te koop is. Op geen en kel postkantoor meer (die hebben ze moeten terugsturen) en zelfs niet bij de Verzamelservice in Gro ningen. Hoewel dit laatste wel heel merkwaardig is, vooral als het gaat om het vakantie- en Se- samst r a atvellet j e Ook de handel zit (dan waar schijnlijk wel tijdelijk) met zijn handen in het haar. Daar wordt wat afgemopperd. Alleen het ster- renbeeldvelletje (nominaal 7,-) hadden ze nog wel. Maai- dan wel voor de prijs van 17,50. En meer dan één kon je niet krijgen. Ik blijf dat jammer geld vinden. Daarom zal ik ook in de toekomst, rania, de aangenomen zoon van Margrete, als opvolger van Mar grete werd erkend. De regeringen van de Skandinavi- sche rijken erkenden de Unie van Kalmar echter nooit officieel. Na de troonsbestijging van Gustaf I Wasa in Zweden kwam in 1523 voorgoed een einde aan de Unie. De 4,00 kr.-Uniezegels verschenen als paar met doorlopend beeld .-Op de zegels een 18e eeuws schilderij van een onbekend kunstenaar. Op de linkerzegel Margrete en Erik en rechts drie gratiën, die Denemar ken, Noorwegen en Zweden sym boliseren. Denemarken gaf 12 juni ook drie spoorweg/treinzegels uit. Met DANMARKI twee zegels (3,75 en 8,75 kr.) wordt het 150-jarig bestaan van de lijn Kopenhagen-Roskilde herdacht. Op de 3,75 kr.-zegel (ook uitgege ven in boekjes van tien stuks) een hedendaags beeld: twee treinen onder de Carlsbergbrug; dezelfde brug, maar dan wel honderd jaar geleden, staat op de 8,75 kr.-zegel. Het einde van de posttreinen, waarin de post ook werd gesor teerd (1856-1997), wordt gemar keerd door een 5,00 kr.-zegel waarop een opengewerkte post wagen die in een ferry verdwijnt. NB. Voor liefhebbers: de eerste trein reed 27 april 1856 van Ko penhagen naar Korsör; op de eer ste dag van uitgifte van de zegels zijn twee fraaie stempels gebruikt. VATICAAN heeft 20 maart op een serie van tien zegels pauselijke koetsen en auto's uit het Vaticaan se Museum verbeeld. Op de zegels, die ook in boekjes zijn uitge bracht: 501., reiskoets; 1001., Gra ham Paige; 300 1., feestkoets; 500 1., Citroën Lictoria VI; 7501., koets gebruikt bij grote festiviteiten; 850 1., Mercedes Benz; 1000 1., koets voor kleine festiviteiten; 1250 1., Mercedes Benz 300 SEL; 2000 1., reiskoets en 4000 1., Fiat Campagnola. De Europa-zegels verschenen ook 20 maart. Twee stuks in waarden van 750 en 850 lire met een helle baardier en een schildwacht met zwaard. De zegels zitten met twee siervelden in een strip. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 69