Kritiek op bouwbeleid provincie Archeologen winnen steeds meer terrein NCB wil waarheid Verrassende gids over deltagebied PZC zeeland zaterdag 21 juni 1997 19 B/ASCO Delta Nutsbedrijven buiten schot in zaak i afvalschandaal TCR Komt u ook?! over samengaan boerenorganisaties Weinig animo voor zondagsopenstelling bij middenstand Axel Gedeputeerde waarschuwt voor dwingende aanwijzingminister Welkom bij VERBRUGGE TERMINALS op zaterdag 28 juni! van onze verslaggever René Schrier MIDDELBURG - Zeeland moet er rekening mee houden dat mi nister De Boer van VROM in de nabij toekomst uitmaakt hoe veel woningen in deze provincie gebouwd mogen worden en I waar dat gebeurt. Gedeputeer de J. G. van Zwieten (VVD, volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) vreest dat de minister een zogenaamde aanwijzing aan Zeeland zal geven. Hij heeft inmiddels signalen vanuit het ministerie gekregen dat het wel eens heel verstandig zou kun nen zijn om een afspraak met de minister te maken, om met haar van gedachten te kunnen wisse len over de woningbouw in Zee land. a Van Zwieten: „Het zou wel eens heel vervelend kunnen worden. Ik vind de geluiden die ik hoor dan ook heel bedreigend." De kritiek van het ministerie komt j van onze verslaggever Ben Jansen s, MIDDELBURG - De betrok- kenheid van de Terneuzense j onderneming Verstraeten Ver- brugge Watco bij Tanker Clea ning Rotterdam (TCR) heeft geen financiële gevolgen voor Delta Nutsbedrijven, dat mede eigenaar is van VVM. Gedepu teerde J. I. Hennekeij (WD, nutsbedrijven) zei vrijdag tij dens de statenvergadering stel lig te verwachten dat WM op eigen kracht orde op zaken kan stellen bij TCR. ■j WD-statenlid M. Poldei'man- s Martin stelde vast dat belang stelling van justitie het het mi- nisterie van VROM voor WM een vlek op het visitekaart] e van Delta betekent. Ze herinnerde eraan dat na beslissing over de deelneming van Delta in het Terneuznese bedrijf een onder zoek is ingesteld naar mogelijke erop neer dat Zeeland te weinig in Temeuzen, Goes en het stads gewest bouwt en te veel op het platteland. De VROM-inspec- teur voor Zeeland en Noord- Brabant, drs. J. R M. Thönis- sen, verwoordde dat donderdag nog eens in een vergadering van de Provinciale Planologische Commissie. Verdeeld In provinciale staten bestaat verdeeldheid over dit onder werp. De PvdA is het eens met de opstelling van het rijk, al vindt deze fractie wel dat er in de dorpen ruimte moet zijn voor de opvang van de natuurlijke groei. Het PvdA-statenlid L. Vermeulen-Geschiere vindt dat zuinig moet worden omge sprongen met de ruimte op het platteland. Ze pleit voor een creatieve aanpak van de wo ningbouw in de Zeeuwse dor pen. Dat wil zeggen, opknappen en vervangen van slechte wo- verrassingen en tegenvallers. Kijken of er lijken in de kast zit ten, is de populaire omschrij ving van zo'n onderzoek. „Nou", constateerde M. Wiers- ma (Delta Anders), „als ik hoor wat er allemaal mis is met TCR heeft het er de schijn van dat we een compleet knekelhuis heb ben aangekocht." Niets verontrustends Hennekeij bezwoer dat bij het onderzoek in het kader van de deelneming in Verstraeten Ver- brugge niets verontrustends aan het licht is getreden. „Als later toch blijkt dat er wel iets aan de hand is, dan weten Ver straeten Verbrugge en Delta wat daarvan de consequenties zijn. Dat is in de overeenkomst tus sen beide partijen geregeld." Omdat TCR en VVM op dit mo ment justitieel onder de loep worden genomen, wilde Hen nekeij niet nader op deze af spraken ingaan. ningen en opvullen van gaten in de bebouwing. De CD A-er mr. A J. G. Poppelaars gaat een stap verder ten gunste van de woningbouw op het platteland. Zijn fractie zal er bij de behan deling van het streekplan voor pleiten om dorpen waar open gaten in de bebouwing worden opgevuld, te belonen met extra woningen. Poppelaars vindt dat het ministerie te weinig reke ning houdt met de Zeeuwse schaal: „Er is niet zo veel ver schil tussen de Zeeuwse steden en de dorpen", vindt hij. „En als het gaat om de leefbaarheid, dan wordt dat probleem niet al leen opgelost met extra wonin gen in de steden. Leefbaarheid heeft ook te maken met politie zorg, welzijnsbeleid en een ge zonde woonomgeving." Opvang groei G. D. Roeland (SGP) vindt dat de natuurlijke groei van de dor pen in ieder geval opgevangen moet kunnen worden. De leeg stand in de steden los je volgens hem niet op door niet meer op het platteland te bouwen. In die richting gaat ook de WD'er I. Vogelaar. Hij voegt eraan toe dat Thönissen slechte vergelijkin gen maakt, omdat er juist de af gelopen jaren door omstandig heden weinig gebouwd kon worden in het stadsgewest. Vol gens Vogelaar moet de schoon heid van de Zeeuwse dorpen niet uit het oog worden verlo ren, maar die kan ook behouden blijven met goed doordachte nieuwbouwplannen. J. P.Hage- man (Zeeuwsvlaamse Volks Partij) vindt de opstelling van het ministerie ronduit verwer pelijk. De dorpen hebben nieuwbouw nodig om allerlei voorzieningen te kunnen be houden, zegt hij, ook al gaat het maar om een handjevol huizen. Gedeputeerde Van Zwieten is overigens op zich nog niet zo on gelukkig met de positie van de provincie. Die staat momenteel tussen de gemeenten en het Rijk in. De (plattelands)gemeenten willen meer bouwen en het rijk wil dat tegenhouden. Daarom hebben GS een echt Zeeuwse oplossing gekozen, die er op neerkomt dat iedereen die zich nieuw in Zeeland vestigt in de steden of de vier opvangkernen Zierikzee, Tholen, Oostburg en Hulst terecht moet komen. In de dorpen is dan alleen nog ruimte voor natuurlijke groei. Voor het Rijk gaat dat echter al te ver. Scheefgroei De regionale inspecties van Volkshuisvesting en VROM vin den dat de provincie de beno digde nieuwbouw veel te hoog inschat, waardoor leegstand dreigt. Daarnaast tekent zich overduidelijk een scheefgroei af in de verdeling van de nieuwbouw. Die verdeling staat - volgens het ministerie - op ge spannen voet met het bunde- lingsbeleid uit de Vierde nota ruimtelijke ordening extra (Vi- nex). In Zeeland is sprake van een trek naar het platteland. Dat wil zeggen ontstedelijking in plaats van verstedelijking, zoals het ministerie wenst. De bevolkingstoename van heel Zeeland in de periode 1993- 1996 werd bijvoorbeeld voor 85 procent gerealiseerd in de ker nen buiten Middelburg, Vlissin- gen, Terneuzen en Goes. In die vier steden met 43 procent van de Zeeuwse bevolking kwam slechts 15 procent van de bevol kingstoename terecht. Tussen 1992 en 1995 werd slechts 28 procent van de uitbreiding van de woningvoorraad in die ste den gerealiseerd. Vooral in noord-Zeeland zijn te veel wo ningen gebouwd. Dat is regel recht in strijd met de Vinex waarin voor dat gebied (Schou- wen-Duiveland, Tholen, Noord-Beveland) een zoge naamd restrictief beleid is uit gezet. Dat wil zeggen dat er met uitzondering van de opvang kernen Tholen en Zierikzee geen ruimte meer is voor wo ningbouw. Maar ook voor ande re delen van Zeeland is de pro vincie te optimistisch. Als de provincie uitgaat van een wo ningtekort van 0 procent dan brengt dat grote risico's met zich mee, blijkt uit de opstelling van de rijksvertegenwoordigers. door Richard Hoving VLISSINGEN - De toeristische brochures en gidsen van de ANWB kenmerken zich nogal eens door een eindeloze opsom ming van adressen, telefoon nummers, openingstijden en toegangsprijzen van beziens waardigheden. Het onlangs ver schenen Op stap in de Delta vormt hier een welkome afwis seling op. De praktische gegevens zijn bij zaak in Op stap in de Delta. De nadruk in het 56 pagina's tellen de boekje ligt op het ontstaan van het deltagebied, het karak ter van het huidige landschap en de beschrijving van beziens waardige dorpen en steden. De Delta strekt zich uit van Voorne-Putten en de Hoeksche Waard tot en met Zeeuws- Vlaanderen. De naam dankt het gebied aan het feit dat het tus sen de mondingen van de rivier de Rijn, Schelde en Maas ligt. Ontwikkeling In de inleiding van Op stap in de Delta wordt in grote lijnen ge schetst hoe het deltagebied zich vanaf het begin van onze jaar telling ontwikkelde van een 'modderig onbegaanbaar land schap van slikken, schorren en kreken' tot een gebied waar het toerisme een van de belangrijk ste middelen van bestaan is ge worden. In het historisch over zicht wordt eveneens uitgelegd hoe karakteristieke Zeeuwse landschapselementen als bij voorbeeld kreekruggen zijn ontstaan. Onderdelen De beschrijving van het land schap wordt gevolgd door zes hoofdstukken die elk een deel van het gebied behan delen. Voorne-Putten/Hoek- sche Waard, Goeree-Overflak- kee, Schouwen-Duiveland, De Bevelanden/Tholen, Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen passe ren achtereenvolgens de revue. In elk hoofdstuk wordt een aan tal steden en dorpen in een ge bied eruit gelicht. De plaatsen zijn in de ogen van de samen stellers de meest aantrekkelijke om te bezoeken. De keuze voor de dorpen en steden is in geen van de hoofdstukken verras send. Op Walcheren worden Domburg, Middelburg, Veere en Vlissingen aangeraden voor een bezoek. Op Schouwen-Duive land zijn het Burgh-Haamste- de. Bruinisse, Brouwershaven en Zierikzee die extra aandacht krijgen. Praktisch Ondanks de onvermijdelijke voorspelbaarheid is Op stap in de Delta een handige en prakti sche gids. In kort bestek wordt namelijk een goed overzicht gegeven van de toeristische mogelijkheden in het deltage bied. Aan het eind van elk hoofdstuk volgt een kort en bondig opsomming van toe gangsprijzen, openingstijden en telefoonnummers van beziens waardigheden. In het midden van de gids zit een kaart van het deltagebied waarop bewegwij- zerde fiets- en autoroutesvan de ANWB staan aangeven. Volle dig is de brochure niet. De talrij ke watersport mogelijkheden in Zeeland worden niet belicht. Op Stap in de Delta is een van de negen delen in de serie Op stap in... De ovei'ige titels in de reeks, die hetzelfde van opzet zijn als de gids over het deltage bied, zijn: Noord-Nederland, Noord-Holland, Oost-Neder land, de Randstad. Midden-Ne derland, Noord-Brabant, het Polder- en Rivierengebied en Limburg. Op stap in de Delta, ledenivijzer ANWB. Verkrijgbaar bij vesti gingen en agentschappeji van de ANWB. Vragen over aantal vragen PvdA Oostburg van onze verslaggever OOSTBURG - Het D&T-raads- lid F. Baarends zette donderdag tijdens de raadsvergadering in Oostburg vraagtekens bij de vier schriftelijke vragen die de PvdA-fractie had ingediend voor de rondvraag. „Die vragen kunnen ook tijdens de commissievergaderingen ge steld worden", aldus Baarends. „Ik heb anders ook nog wel een lijstje met vragen dat ik schrif telijk kan indienen." PvdA-fractievoorzitter L. Wille legde uit dat zijn paxtij voor de mocratisch handelen staat en van de middelen gebruik maakt die de democratie biedt. Het ministerie vindt dat Zeeland te veel bouwt op het platteland en te weinig in Terneuzen, Goes en het stadgewest (op de foto woningbouw in Vlissingen). foto Ruben Oreel van onze verslaggever Harmen van der Werf MIDDELBURG - Archeologen winnen terrein. Vijftig jaar na de oprichting van de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek (ROB) blaken zij van zelfvertrouwen. Het ROB heeft zich een plaatsje verwor ven tussen de bouwers, sjou wers, projectontwikkelaars en overheden. Het jubileumjaar wordt aangegrepen om die posi tie te versterken. Door te laten (Advertentie) Verbrugge Terminals viert op 28 juni het 10-jarig bestaan van de bulkterminal. Daarom organiseren wij een 'open dag' met een regionaal karakter. Zowel de bulk- als de papierterminal zijn a.s. zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur geopend voor publiek. Een greep uit het programma: demonstraties met laad- loskranen en heftrucks, rondvaart, expositie, dweilbands, versnaperingen et cetera. Aan de hand van een routebeschrijving kunt u ons bedrijf 'verkennen'. Voor kinderen een springkussen en kinderopvang als u dat wenst. Adres: Zwedenweg 1, Terneu7.cn (neemt u a.u.b. de hoofdingang) zien dat archeologie ertoe doet, omdat bodemvondsten méér vertellen over ons verleden. Ellen Vreenegoor werkt voor het ROB in Zeeland. Zij is van een nieuwe, onbescheiden gene ratie archeologen. Zij laat haar tanden zien, als dat nodig is. Bij voorbeeld over de verdieping van de Westerschelde, waarbij wellicht veel moois voor arche ologen verloren gaat. Vi-eeneg- oor zei Rijkswaterstaat 'de waarheid' over het ontbreken van goede afspi'aken. „Het heeft gewerkt. Een arche oloog ondei-zoekt nu alle gege vens die het wrakkenonderzoek op de Westerschelde heeft opge leverd. Misschien vinden we iets, misschien vinden we niets. We zijn er in elk geval bij." Ex-bij zijn. Dat is weieens anders geweest. Het ROB heeft ter gele genheid van het jubileum een gids uitgegeven voor archeolo gische monumenten in Neder land. Tweeënvijftig monumen ten staan in de gids. waarvan vijf in Zeeland. Zeeland scoox-t niet slecht. Alleen Limburg is beter vertegenwoordigd. „In Limbux-g zitten ax-cheologi- sche monumenten aan de op- pex-vlakte", verklaart Vreeneg oor het verschil. „In Zeeland zitten de meeste eronder, onder het zand en de klei." Zeeland scoox-t niet slecht, maar had beter kunnen scoren, als het archeologisch erfgoed eerder waardering had gekregen. Of krijgt iets pas meer waardering, als het schaars is gewox-den? Met de Zeeuwse vliedbergen is het zo gegaan. Slechts dertig van de oorspronkelijke twee honderd zijn er nog over. De om slag in het denken over archeo logie wordt hi ex- tastbaar. De ovei-gebleven vliedbex-gen zijn beschermde monumenten ge worden en met de lopende rail- KT - Archeologische opgravingen bij Oostburg foto Charles Strijd vei'kaveling op Walchei-en is rekening gehouden met het ar- cheologisch ei'fgoed. Cultuur historisch waardevolle land bouwgronden zijn in kaart gebi-acht en aldus in het ruilver kavelingsplan opgenomen. Het tij is gekeerd, ook wat be treft de Karolingische burchten in Zeeland. Op de burcht in Oost-Souburg was in de jaren zestig een winkelcentrum ge pland. Dit project is getox-pe- deerd. Van de moderne tijd zal de ar cheologie ook profiteren. Er komt een digitale archeologi sche monumentenkaart, die di rect en snel te raadplegen is. Veel sneller dan een kaart van papier. Het nieuwe instrument moet archeologische monumen ten extra bescherming bieden. „Dat is ook nodig", zegt Vreenegoor, „want 95 procent van onze archeologische monu menten zie je niet. Die zitten één a anderhalve meter onder de grond. Met de oprukkende be bouwing is het zaak snel te han delen. Ik wil niet meemaken dat ik twee dagen de tijd krijg om snel een onderzoekje te doen. Die tijd hebben we gehad." Gids Archeologische Monu menten in Nederland, Uitgeve rij Uniepers Abcoude/Rijks dienst- voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek, 25 gulden, jJAR.M WjlK UV&? é€K\MD/5 BOXJeKKZe Sf&32. 7 van p/e RtBE£zween.uaiT /n een upkml WAAJ2 PUtSTEKl&e kTtApEN UlTSUJlTENPCC& H6BB5N vme CF, nrrtPAFNCF MINtl.V.fJIF F COR DE JONGE van onze verslaggever Willem van Dam ROOSENDAAL - De Noord brabantse Christelijke Boeren bond (NCB) vindt dat nog dit jaar duidelijkheid moet ont staan over de haalbaarheid van de plannen om in Zeeland tot één landbouwoi'ganisatie te ko men. De NCB is in principe be reid om aan de totstandkoming daaraan mee te werken. Kringvooi-zitter J. IJsebaert van de NCB-Zeeland zei dat vrijdag in Roosendaal tijdens een pers bijeenkomst van zijn organisa tie. Volgens kringvoorzitter IJsebaert verdient de huidige organisatievorm 'niet de schoonheidspx-ijs'. „Het valt bij na niet meer uit te leggen hoe de zaak in elkaar zit." Ook vanuit de eigen achterban klinkt daai*- over steeds meer gemor. Zeeland telt op dit moment di'ie boerenorganisaties: de NCB (1200 leden in Zeeland), de Ge westelijke Land- en Tuinbouw organisatie (GLTO; ongeveer 3500 leden) en de Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie (WLTO; zo'n 600 leden). De drie werken samen binnen de LTO- raad. De NCB, in Brabant een machtige organisatie, zet in op de vorming van één Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie die uit twee afdelingen bestaat: één in Brabant en één in Zee land. Die afdelingen moeten beide een grote mate van zelf standigheid krijgen. De NCB houdt echter nadrukkelijk de mogelijkheid open dat ook Lim burg zich (latex-) bij die zuidelij ke boerenclub aansluit. Volgens NCB-kringvoox-zitter IJsebaert brengt een eventuele héfstractureiïng tal van prakti sche en financiële problemen met zich mee. Op dit moment wordt ondei'zocht hoe die pro blemen kunnen worden opge lost. Een rapportage daarover woi'dt op vrij korte termijn ver wacht. De kringvoorzitter zei vrijdag dat bij alle betrokken pai'tijen de wil aanwezig om tot een betere organisatiestractuur te komen. IJsebaeid vindt dat daarover nog dit jaar beslissin gen moeten worden genomen. ,Het wordt tijd dat we duidelijk zeggen waar we naar toe gaan." van onze verslaggever AXEL - De Axclse ondernemers hebben nauwelijks behoefte aan de zondagsopenstelling. Sinds twee jaar mogen winkels 's zondags hun deuren openen in het stadje. Behalve meubelhan- del Pot, de grootste bepleiter van de openstelling, maken slechts weinig middenstanders van die mogelijkheid gebruik, laten burgemeester en wethou ders weten in een brief aan de nieuwe eigenaar van Het Wapen van Zeeland. De nieuwe uitbater van het Ax- else hotel-café-restaurant aan de Markt riep het gemeentebe stuur van Axel op een zondags openstelling in te voeren. Ook het gemeentehuis, het stx-eek- museum en de bibliotheek zou den op de dag des Heren open moeten en daarnaast moet Axel meer voor de jeugd doen en pro motioneel sterker aan de dag timmeren. Het college meldt de vex-se hox-eca-ondernemer dat Axel al twee jaar zondagopen stelling kent. In de stad Axel mogen winkeliers hun nering tussen 13 en 18 uur open heb ben. Buiten Axel mogen de win kels van 10 tot 18 uur open zijn. Een woordvoerder van de ge meente: ,,In Axel is meubelhan- del Pot open. Dat is ook logisch, omdat concuiTenten als Morres in Hulst en Verberckmoes in Sint-Gillis ook 's zondags open zijn. Maar op een aantal winkels in Koewacht na, net aan de grens dus, wordt er voor de rest nauwelijks gebruik gemaakt van de mogelijkheid 's zondags open te zijp." Axelaars hebben ook nog nooit aangedx-ongen op zondagse openstelling van ge meentehuis, museum en biblio theek. Bovendien zouden de personeelskosten voor die dienstverlening veel te hoog op lopen, laten B en W de horeca ondernemer weten. 'S KOOPWONINGEN 5UZE GROENEWEGlA ARCHTTEKTENGURO VAN 3EQBER JONGEPIER VLISSINGEN TEL. Ollfi :17C1C Bouw Unie I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 65