Schouwen blijft tegen koffieshop ÏPZC Kritisch oog op vlijtige liesjes Poepcontroleur Reimerswaal ïblijkt effectief Borsele kampt weer met flinke vliegenoverlast Schatzoeken aan de Grevelingen Automobilist verliest van politie in zaak over riskant inhalen Boete voor op straat te koop aanbieden tweedehands auto's zeeland s15 B en W adviseren raad niet mee te doen met gedoogbeleid Milieutoets varkensbedrijven Wereldwinkels werken samen Gemeentesecretaris Hulst weg Dure huurhuizen vaker lang leeg Open huis voor gerechtsgebouw Thema-avond over jongeren en alcohol in Middelburg Schoolkinderen verkopen kunst voor goede doel zaterdag 21 juni 1997 van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert ZIERIKZEE - Het college van B en W van Schouwen-Duiveland blijft tegen de komst van een koffieshop op het eiland, het college houdt vast aan de zoge heten nuloptie, en adviseert de gemeenteraad daarom niet in te stemmen met het regionale ge doogbeleid in het Oosterschel- debekken. Het college wil wel akkoord gaan met het regionale softdrugspreventiebeleid, dat nauw aansluit bij het model op Schouwen-Duiveland. De ver wachting is, dat een forse meer derheid binnen de raad het col legestandpunt onderschrijft. Met het vasthouden aan de nul optie breekt Schouwen-Duive land vermoedelijk als enige gemeente met het binnen het Oosterscheldebekken afgespro ken beleid. Grofweg hield dat beleid in, dat in Goes twee kof fieshops met vergunning zou den komen en op Schouwen- Duiveland één. De gemeente raad van Goes ging donderdag akkoord met het toestaan van twee koffieshops. Voor Goes be tekent dit overigens een afname van het huidige aantal koffie shops binnen de gemeente. Schouwen-Duiveland heeft geen legaal verkooppunt van soft-drugs. Burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland vol gen met hun standpunt het meerderheidsadvies van de ei- landelijke werkgroep versla vingszorg. De werkgroep waar schuwt voor de 'aanzuigende werking' van een koffieshop op jeugdigen 'met nog onvoldoen de ontwikkelde sociale vaardig heden'. De vrees bestaat daarnaast dat deze jongeren 'af glijden naar het gebruik van zwaardere middelen'. Ook meent het college dat de illegale verkoop onvoldoende kan wor den bestreden, ondanks de extra halve formatieplaats van de po litie die de gemeente in ruil zou krijgen. Verder zou een koffie shop 'schijnveiligheid' bieden aan gebruikers en biedt het geen van onze verslaggever KRUININGEN - Waar poep controleur Theo Megens komt verdwijnen de hondendrollen als sneeuw voor de zon. De in woner van Hansweert werd een half jaar geleden aangesteld om Reimerswaalse hondenbezit ters tot properheid te manen. Wie zijn viervoeter op de stoep door de hurken laat gaan, ris keert een fikse boete. De resul taten stellen niet teleur. Megens: ,Als je nu in Hansweert komt, moet je zoeken naar een poep- ie" Dampende smurrie rond de scholen, poep op de stoep voor bejaardenwoningen; het werd de gemeente Reimerswaal eind vorig jaar allemaal wat teveel. De aanstelling van een honden- van onze verslaggeefster Caroline Moerland HEINKENSZAND - Even leek de vliegenplaag bezworen, maar in Borsele is het fenomeen toch weer de kop opgestoken. De gemeente krijgt de laatste weken zoveel klachten, dat be sloten is forse maatregelen te nemen. De insecten zijn afkom stig van mesthopen die her en der liggen opgeslagen. Land bouwers die deze broeinesten van vliegen niet tijdig afdekken, moeten voortaan betalen. „We zijn 't een beetje beu", ver klaart milieuambtenaar S. de Haan. Hij vertelt dat de ge meente de laatste weken over stelpt is met telefoontjes. ,.Eén persoon had er bijna een dag taak aan om al die klachten na te gaan", zegt De Haan. Duidelijk was in elk geval dat in cle open lucht opgeslagen dierlijke mest de bron was van de vliegenover last. Burgemeester en wethouders hebben daarom recent besloten de voorschriften voor de opslag hiervan aan te scherpen. Land- houwers die grote hoeveelheden dierlijke mest willen inslaan, MIDDELBURG Kleedjesmarkt - Basisschool De Vossenburch in de wijk Dau- wendaele in Middelburg houdt zaterdag 28 juni een kleedjes- markt. Leerlingen kunnen op het schoolplein een kleedje kopen waarop ze hun spulletjes te koop aanbieden. De opbrengst is bestemd voor speelvoorzie- uingen op het. schoolplein. De markt duurt van 9.30 tot 12 uur. oplossing vóór minderjarigen, die immers geen toegang heb ben. Preventie Schouwen-Duiveland telt naar schatting veertienhonderd soft drugsgebruikers. In de zomer maanden komen daar nog eens twaalfhonderd bij. Uit een in ventarisatie van oktober 1996 door de werkgroep verslaving blijkt dat de drugshandel en het gebruik toenemen. Dat geldt voor alle delen van het eiland. Drugsgebruik wordt door Schouwen-Duivelandse jonge ren deels overgenomen van toe risten, vooral uit de Randstad. Preventie, vooral richting jon gerenwerk en jeugdhulpverle ning, moeten tegenwicht bieden, aldus de werkgroep. De gecombineerde commissie algemene interne zaken en maatschappelijke aangelegen heden vergadert maandag 30 juni over het eilandelijke drugs beleid. In dezelfde vergadering adviseert de commissie over een uitbreiding van acht naar twintig uur per week van coör dinator A van Kessel van de werkgroep verslaving. De coör dinator houdt zich onder meer bezig met drugspreventie. Dit jaar schrijft hij drie nota's over de rol van de scholen, de politie en uitgaansgelegenheden in re latie tot het drugsbeleid. De commissievergadering wordt gehouden in theater Mondragon in Zierikzee en be gint om 19.30 uur. controleur moest de oplossing brengen. Megens, tevens jacht opzichter, heeft nog niet veel boetes hoeven opleggen. Zijn geüniformeerde verschijning in de straat schrikt vaak al vol doende af. „Ik spreek mensen meestal aan. Dat werkt beter dan elke keer je boekje pakken. Zodra mensen denken dat ze toch niets van mij te vrezen heb ben deel ik weer wat bonnen uit. Daarover wordt dan vanzelf weer gepraat." Tevreden is Megens over de re sultaten in dorpen als Hans weert en Kruiningen. Heel wat minder gaat het in Yerseke. Hoe dat komt? „Het ligt toch een beetje aan de bevolking", denkt Megens. De hondenliefhebber van Hansweert is blijkbaar een andere dan die van Yerseke. moesten dit al melden bij de ge meente. Nu zijn ze echter ook verplicht het opgeslagen spul binnen 24 uur af te dekken met folie. Overtreder Wie een mesthoop open en bloot op het land laat liggen, kan re kenen op een brief van de ge meente. Helpt dit niet, dan komt een ambtenaar de mesthoop zelf afdekken. Het geld dat dit de ge meente kost, moet door de over treder worden betaald. Agrariërs van wie bekend is dat ze nu mest hebben opgeslagen, vonden deze week allemaal een brief van de gemeente op hun deurmat. Daarin staat dat ze het spul binnen een week moeten af dekken met folie. Overigens hoeft dit niet wan neer ze de mest binnen een week onderploegen. De makkelijkste manier om alle voorschriften te omzeilen, lijkt het niet melden van een mestop- slag. Landbouwers die dit ech ter verzuimen en worden 'be trapt', kunnen rekenen op een proces-verbaal. De gemeente heeft overleg gehad met justitie in Middelburg om een en ander op elkaar af te stemmen. Uitrijden De mest die ligt opgeslagen is veelal afkomstig uit Noord- Brabant. Daar is een overschot aan dierlijke uitwerpselen. Landbouwers in Zeeland kun nen het spul vaak gratis krijgen. Tussen het tijdstip dat een la ding arriveert en het geschikte moment om de mest uit te rij den, kan dan ook behoorlijk wat tijd zitten. In zo'n periode krij gen de in de mest aanwezig lar ven de kans uit te groeien tot volwassen vliegen. ZONNEMAIRE - De kleuters van basisschool De Zonnewijzer uit Zonnemaire vierden vrijdagaan het Kijkuitsestrandje aan de Grevelingen hun jaarlijkse feest. Het thema was deze keer 'zee en strand'. Juf Anja van der Bijl had een uitgebreid spelletjesprogramma samengesteld. Ook kregen de kinderen bezoek van een zeemeer min en een piraat. Hoogtepunt was de zoektocht naar een schat (zie foto). „Het was een hele leuke dag", zegt Van der Bijl enthousiast. „De kinderen hebben genoten." foto Pieter Honhoff DREISCHOR - Leerlingen van basisschool de Klimop in Dreischor lieten vrijdag hun zelf opgekweekte plantjes keuren door een deskundige jury. De vlijtige liesjes waren beschikbaar gesteld door de Schouwen-Duivelandse afdeling van de vereni ging Groei en Bloei, die deze zomer in het ringdorp haar 125- jarige bestaan viert. Dreischor is daarom omgedoopt tot 'Bloe- mendorp'. De kinderen hebben bij de school een kruiden- en insectentuin aangelegd die ze met hulp van enkele 'natuurou- ders' verzorgen. Het meisje op de voorgrond had volgens de jury het mooiste vlijtige liesje. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever Marco van Barneveld Matthijssen:,In het proces-ver- baal staat bijvoorbeeld dat hij op vierhonderd meter afstand kon zien dat ik in een Opel Ka- dett reed. Dat kan nooit! Ik heb het zelf getest. Het enige wat je van die afstand kan onderschei den is een BBA-bus. En ik weet niet of u de kranten wel 'ns leest over de Thoolse politie, meneer de rechter, maar dan zou u we ten hoe het daar in elkaar zit. Eén en al list en bedrog." Het was gisteren de tweede keer dat Matthijssen voor één en het zelfde vergrijp zijn opwachting maakte bij de kantonrechter in Tholen-stad. Vorig jaar decem ber deed hij dat ook al. Toen werd door de rechter besloten de zaak nog eens te bekijken. Inzet: Matthijssen zou op vijf februari vorig jaar op de Postweg in de gemeente Tholen op onverant woorde wijze hebben inge haald. Zo onverantwoord dat een tegemoetkomende politie wagen alleen door zeer krachtig remmen een ongeluk kon voor komen, aldus het proces-ver baal. Matthijssen is het met die lezing absoluut oneens. „Hoe kan dat nou? De agent stelt dat hij me al op vierhonderd meter afstand zag inhalen en tóch moest-ie krachtig remmen? Dan heeft hij toch iets fout gedaan." Boven dien zou de agent ten onrechte in het proces-verbaal hebben opgenomen daar van tevoren met Matthijssen over te hebben gesproken. Getuigen Rechter Bruin zei echter vol gens de wet te moeten handelen, die voorschrijft dat hij het pro ces-verbaal moet volgen, tenzij er getuigen zouden zijn die zou den stellen dat zo'n proces-ver baal niet klopt. „Maar", sprak MIDDELBURG - Plannen voor vestiging of uitbreiding van een varkenshouderij in Zeeland worden voortaan door mid del van een milieueffectrapport getoetst. De staten van Zee land stemden daar vrijdag mee in. De noodzaak zo'n rapport te laten maken, geldt voor bedrijven met 1000 mestvarkens of meer. De milieutoets voor de varkenshouderij is een van de twee manieren waarop de provincie de groei van varkensbe drijven in Zeeland binnen de perken wil houden. Het nieuwe streekplan is het andere spoor waarmee wordt getracht de ro se invasie een halt toe te roepen. De milieutoets geldt overi gens ook voor grootschalige pluimvee- en rundveebedrijven. SGP, RPF/GPV en ZVP plaatsten kanttekeningen bij de drempel van 1000 mestvarkens. Ze wezen erop dat Europese regelgeving in de maak is. waarbij het aantal van 3000 var kens als grens geldt. Bovendien waarschuwden ze ervoor dat Zeeuwse boeren die als nevenactiviteiten varkens willen hou den, niet in hun mogelijkheden mogen worden beperkt. WESTDORPE - De wereldwinkels in Zeeuws-Vlaanderen hebben deze week in aanwezigheid van landelijk veldwerker George Ketel besloten om een regio te vormen, zodat op diver se terreinen kan worden samengewerkt. De wereldwinkels geven hun autonomie niet op, maar gaan wel gezamenlijk za ken aanpakken. Regiomedewerker Gerard Taalman van de wereldwinkel Westdorpe denkt daarbij onder meer aan het werven van vrijwilligers en het benaderen van scholen. Ook bij het coör dineren van grotere acties kan worden samengewerkt. Naast Taalman nemen ook Jos Verheijen van wereldwinkel Hulst en omgeving en Ham Hamerlink van de wereldwinkel Terneu- zen de taak van regiomedewerker op zich. HULST - Vele tientallen ambtenaren, bestuurders, zakenre laties en bekenden uit Hulst en wijde omgeving namen vrij dagmiddag in de hal van het Hulster stadskantoor afscheid van gemeentesecretaris mr. H. J. van Geesbergen. Van Gees- bergen vertrekt uit de Reynaertstad, omdat hij inmiddels is aangetreden als secretaris/penningmeester van de Producen tenorganisatie van de Nederlandse Mosselcultuur. Het colle ge venvacht de gemeenteraad in september een nieuwe secre taris te kunnen voorstellen. ZIERIKZEE - Woningbou wverenïging Beter Wonen kampt in toenemende mate met langdurige leegstand van dure eensge zinswoningen. Dat blijkt uit het jaanerslag over 1996. In dat jaar stonden 26 woningen voor verhum" beschikbare wonin gen langer dan een maand leeg. De oorzaak is tweeërlei. Door verhuizingen naar een koopwoning komen vooral de duurde re woningen leeg te staan. Anderzijds weigeren steeds meel mensen een hun toegewezen woning door 'een ontspannen marktsituatie in het segment van duurdere eensgezinswonin gen'. Om leegstand in dit segment tegen te gaan, heeft Beter Wonen in 1996 51 van dergelijke woningen verkocht. MIDDELBURG - In het kader van de Dag van de Architec tuurzijn in het weekeinde van 28 en 29 juni meer dan honderd bijzondere gebouwen in heel het land voor het publiek ge opend, waaronder het gerechtsgebouw in Middelburg. Het gerechtsgebouw, ontworpen door de architect Hubert-Jan Henkert, werd door rijksbouwmeester Wytze Patijn zelf uit verkoren. De Dag van de Architectuur valt eigenlijk op 1 juli, maar gezien de belangstelling voor de bezichtiging van de ge bouwen, is de openstelling verzet naar het weekend ervoor. hij tegen Matthijssen, „die ge tuigen heeft u niet." Dat laatste schoot Matthijssen in het verkeerde keelgat. „Ik ben dus het zoveelste slachtof fer van de willekeur van de Thoolse politie", zei hij. De officier van justitie. J. Groen, bleeft echter bij zijn eis: driehonderd gulden boete we gens onverantwoord rijgedrag. De rechter kon zich daarin vin den. van onze verslaggever SINT-MAARTENSDIJK - Ga ragehouder J. Schot begrijpt er weinig van. Al vijftien jaar zet hij regelmatig tweedehandsau to's met een bordje 'te koop' op de openbare weg in Smerdiek en nóóit zou hij daarvoor zijn ver maand. En nu moet hij ineens honderden guldens boete beta len. Vierhonderdtwintig gulden om precies te zijn. „Schrikbarend hoog", noemde hij dat bedrag gisteren tijdens een zitting van de kantonrech ter in Tholen-stacl. „Zeker om dat ik nooit eerder heb gehoord dat ik iets deed dat niet mocht." Toch kwam Schot er, vergeleken met de eis van officier van justi tie J. Groen, gisteren nog goed van af. Groen had een boete van ruim zeshonderd gulden geëist. Hij zei niet te kunnen geloven dat Schot in al die jaren nooit had gehoord dat het op de open bare weg te koop aanbieden van auto's in de gemeente Tholen verboden is. Schot hield echter vol dat dit nieuw voor hem was. Bovendien zei hij alleen maar op zondagen auto's op de openbare weg te zetten, bij de Markt in Sint- MIDDELBURG - In de Stads- danszaal in Middelburg vindt zaterdagavond (vandaag) vanaf middernacht een thema-avond plaats over jongeren en alcohol en drugs in het verkeer, getiteld Under the influence. De Stadsdanszaal, het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs, Jongerencentrum Midgard en het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zee land houden er een drugsquiz, jongeren kunnen hun rijvaar digheid en reactievermogen tes ten en er is een dans-act. Cen traal staan vragen als 'Kan een stickie je rijvaardigheid beïn vloeden?' en 'Na hoeveel bier tjes kun je je brommer nog rechthouden?' Dj Eva en dj Harry Lemon luis teren de avond muzikaal op. De Stadsdanszaal gaat om 23.00 uur open. Maartensdijk. „De rest van de week is er geen plaats", zei hij. Punt is dat Schot bij zijn eigen garage slechts twee auto's bui ten kan zetten. Zondag De rechter, H Bruin, zei niet te snappen waarom hij op zondag auto's te koop aanbood op straat. „Wellicht is dat wel het grootste probleem, zeker op Tholen", sprak de rechter. „Op zondag zoiets doen. Bovendien: dan vei'koopt u toch niets, op zo'n dag?" Volgens Schot zou in derdaad op zondagen zelf niets verkocht worden, maar zouden mensen die geïnteresseerd zijn doordeweeks terugkomen. De rechter bleef het eigenaardig vinden. BURGH-HAAMSTEDE - Ba sisschool De Kirreweie in Burgh-Haamstede houdt van daag, zaterdag, in het kader van de Kunstschouw een verkoop tentoonstelling van 'kunstwer ken' die de leerlingen hebben gemaakt. De school wil daarmee geld ver dienen om het duizend gulden kostende aandeel in het Annie M. G. Schmidthuis in Utrecht te bekostigen. Het Annie M. G. Schmidthuis wordt een ontmoetingscentrum voor kinderen en kunst. Deelne mende scholen krijgen onder meer lesmaterialen en aanbie dingen voor rondreizende expo sities. ZIERIKZEE Toerclub - Rijwiel Toerclub Schouwen-Duiveland houdt zondag 29 juni een fietsevene ment voor het hele gezin. Er kan gekozen worden tussen drie af standen: 35, 75 en 125 km. De kortste gaat over Schouwen- Duiveland. inschrijven tot 12 uur. De middellange gaat over Schouwen en Noord-Beveland, inschrijven tot 11 uur. De lang ste afstand is bedoeld voor de meer geoefende toerfietser, in schrijven tot 10 uur. Gestart kan worden vanuit sportcentrum Onderdak in Zierikzee, vanaf restaurant De Molenberg in Burgh-Haamstede en vanaf Neeltje Jans (Waterland).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 59