Afromen winst Delta van de baan Gouden randen om eilanden Zeeuws kokkerellen met Ria Van Gelder schaamt zich voor burgemeesters Architecten zoeken nieuw uiterlijk voor badplaats Domburg Pleziervloot in zomer gevoeliger voor inbraken Staten verkiezen beperken tariefverhogingen boven teruggave aan kleinverbruikers Kwaliteit Nederlandse vlag in geding zeeuwse almanak Tante Annie van onze verslaggever MIDDELBURG - Commissa ris van de koningin drs. W. T. van Gelder schaamt zich over opmerkingen van Zeeuwse burgemeesters dat ze achteraf nog geld van het ministerie van Landbouw willen hebben voor de politie-inzet tijdens de Eu ropese landbouwtop. Burgemeester J. J. P. M. As- selbergs van Schouwen-Dui- veland gesteund door zijn col lega drs. D. J. van der Zaag van Goes, pleitten er onlangs voor de rekening van de extra poli tiekosten, die dat evenement vorige maand met zich mee bracht, naar Den Haag te stu ren. Betaalt het ministerie niet dan moeten de ministers in de toekomst maar niet meer in Zeeland aankloppen, voegden ze er aan toe. Hoewel niemand er vrijdag in de vergadering van Provinciale Staten naar gevraagd had merkte commissaris Van Gel der dat hem een gevoel van plaatsvei-vangende schaamte bekroop toen hij van die op merkingen van de burgemees ters kennis nam. Er is volgens hem vooraf goed overleg over geweest over de organisatie van de landbouw top en over de kwestie van de kosten is met geen woord ge rept. ,,Dan is het niet chic om daar achteraf over te beginnen. Het hoort gewoon bij de nor male taken van de politie", al dus Van Gelder. De commissaris voegde hier aan toe: „Als je achteraf nog aan het ministerie van Land bouw om geld gaat vragen, dan moet ik zeggen dat ik me daar kapot om geneer." van onze verslaggever Ben Jansen MIDDELBURG - De jaarlijkse discussie in de Middelburgse Statenzaal over een afroming van de winst van Delta Nutsbe drijven ten gunste van de klein verbruiker is in elk geval voor enkele jaren van de baan. De Staten stonden vrijdag voor de keus: een - nieuwe - terugbeta ling van ongeveer 65 gulden per gezin of de garantie dat de tarie ven tot en met het jaar 2000 niet sterker zullen stijgen dan het prijsindexcijfer. Dat laatste geldt dan overigens de onderde len van de tarieven die door Del- la zijn te beïnvloeden. De keus del op beperking van de tarief verhoging op de langere ter mijn. PvdA en CDA kwamen aanvan kelijk met het voorstel Delta op te dragen de kleinverbruikers, net als onlangs is gebeurd, vol gend jaar weer geld terug te geven. Het resultaat van het nutsbedrijf over 1996 biedt daar /olgens beide partijen alle aan leiding voor. Met gedeputeerde J. I. Hennekeij (VVD, nutsvoor zieningen) viel daar echter niet over te praten. Hij wees erop dat consequentie van teruggave zou zijn dat Delta haar toezeg ging over matiging van de ta riefverhogingen over een perio de van vijf jaar niet zou kunnen nakomen. S. P. de Pauw (PvdA) enS. Buijs (CDA) zeiden nooit te hebben begrepen dat het 't een van onze verslaggever Harmen van der Werf of 't ander was. Eerst had het er de schijn van dat de PvdA,zich er niet bij wilde neerleggen dat het niet mogelijk was de klein verbruikers opnieuw een extra- tje te geven zonder de tariefga- rantie op het spel te zetten. Na krijgsraad van de PvdA-fractie in de lunchpauze trok De Pauw zijn voorstel evenwel in. Hij leg de uit dat de PvdA matiging van tariefverhogingen belangrijker vindt dan een eenmalige terug gave. Bovendien realiseerde hij zich dat het PvdA/CDA-voor- stel het toch niet zou halen. Ook zei hij dat de PvdA door de bocht was gegaan door de harde opstelling van gedeputeerde Hennekeij. M. Wiersma (Delta Anders) vond de onduidelijkheid over de kennelijk aan de tariefgarantie gekoppelde voorwaarde dat de kleinverbruikers dan geen te rugbetalingen meer zouden krijgen, een voorbeeld van ge brekkige communicatie van het nutsbedrijf met zijn aandeel houders (provincie en gemeen ten). Hij wees op de 'smadelijke aftocht' van PvdA en CDA met hun voorstel. Wiersma: „Hier mee zijn de aandeelhouders op veel grotere afstand gezet dan de voorgestelde statutenwijzi ging zou doen vermoeden." Invloed Daarmee doelde Wiersma op een tweede hoofdthema in het debat over Delta Nutsbedrij ven: vermindering van de in vloed van de aandeelhouders op VLISSINGEN - Het succesvolle Nederlandse scheepvaartbeleid waardoor het aantal zeeschepen onder Nederlandse vlag in 1996 sterk is toegenomen, mag 'op geen enkele wijze' tot een kwali teitsvermindering van de Ne derlandse vlag leiden. De scheepvaartinspectie komt met die waarschuwing in haar jaar verslag 1996. De Nederlandse vloot groeit. De scheepvaartinspectie consta teert dat met genoegen in haar jaarverslag over 1996. Het aan- Nederlandse passagiers schepen steeg van vijf naar der tien, vooral door het invlaggen van cruiseschepen van de Hol land Amerika Lijn (HAL). Het aantal vrachtschepen nam toe van 329 tot 365. Ook de tanker- vloot groeide, van 52 in 1995 naar 63 in 1996. Het gaat op het eerste gezicht goed met de Nederlandse zeescheepvaart. Een vriendelij ker belastingklimaat voor rede rijen levert vruchten af, maar er zit een keerzijde aan de medail le. De scheepvaartinspectie maakt zich ongerust over de kwaliteit van de invlaggende schepen. Een aantal zeeschepen dat onder Nederlandse vlag kwam, voldeed niet aan de mi nimale internationale veilig heidseisen. Ook bij de nieuwbouw van Ne derlandse schepen in het bui tenland constateert de scheep vaartinspectie geregeld gebre ken. In het jaarverslag 1996 staat letterlijk: 'Met de kwali teit van een aantal scheepswer ven in verschillende delen van de wereld is het slecht gesteld. Met name bij de controle van stabiliteitsberekeningen werd een groot aantal onjuistheden gesignaleerd. Deze fouten zou den ernstige rampen tot gevolg kunnen hebben gehad.' Ir. H. ten Hoopen, directeur van de scheepvaartinspectie, doet in zijn voorwoord bij het jaarver slag nog een oproep aan de Nederlandse reders. Zij zijn vol gens de nieuwe Zeevaartbe- manningswet alleen verplicht een Nederlandse kapitein aan hoord te hebben. De andere offi cieren mogen buitenlanders zijn. Daardoor kan een gebrek °an kapiteins ontstaan, vreest Ten Hoopen, omdat die toch uit de lagere officiersrangen moe ten komen. Voor de veiligheid is dat van belang, stelt hij, want de heeste ongelukken in de zee vaart worden door menselijk fa len veroorzaakt. Onderhoud strand- en paalhoofden kost acht miljoen het beleid van het bedrijf. Bij een structuur-NV, zoals Delta er een is, stippelen de directie en cfe raad van commissarissen dat beleid uit en beperkt de inbreng van de aandeelhouders zich tot bespreking van het onderne mingsplan en het jaarverslag. Bij Delta hebben de aandeel houders daarentegen de moge lijkheid de directie aanwijzin gen te geven. Terugbetaling van een deel van de winst aan de kleinverbruikers is daar een voorbeeld van. Voor de WD en de SGP was aanpassing van de statuten om aan deze ongebruikelijke situa tie een eind te maken geen punt. „Met de oprichting van een structuur-NV voor de openbare nutsvoorziening in Zeeland hebben we A gezegd; nu moeten we ook B zeggen en ons gaan ge dragen als aandeelhouders van zo'n NV", meende W. Kolijn (SGP). Het CDA toonde zich tegen stander van stappen die leiden tot een statutenwijziging op dit moment. Fractievoorzitter Buijs voerde daarvoor als argu ment aan dat nog steeds niet duidelijk is hoe de markt eruit zal zien waarop Delta als com mercieel bedrijf moet gaan ope reren. Samen met Delta Anders, GroenLinks en RPF/GPV ver klaarde het CDA zich uiteinde lijk tegen voorbereidingen voor een statutenwijziging. Demeer- derheid van de Staten ging ak koord. ■m (Advertentie) Langs de Walcherse en Schouwse kust bevinden zich bijna 190 paalschermen, strand- en paalhoofden. van onze verslaggever foto Pieter Honhoff GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden moet de komende tien jaar ruim acht mil joen gulden uittrekken voor het onder houd aan de strand- en paalhoofden langs de Walcherse en Schouwse kust. Het me rendeel van het geld gaat op aan vervan ging van palen en steenstortingen. Langs de Walcherse en Schouwse kust be vinden zich bijna 190 paalschermen, strand- en paalhoofden. Tussen de Brou- van hun eiland met goud waren bekleed. In wersdam en Renesse liggen uitsluitend een eeuw hadden ze ruim veertien miljoen stenen strandhoofden, om het strand te gulden uitgegegeven aan de paalhoofden, beschermen. Op Walcheren is voorname- Ondanks de hoge kosten zijn de paal- en lijk met eikenhouten palen gewerkt, om strandhoofden gebleven. Ze zijn ook on- ook de golven uit de branding op te kun- misbaar voor de verdediging van de zandi- nen vangen. ge duinkust van Schouwen en Walcheren. Het onderhoud aan die verdedigingswer- De paal- en strandhoofden houden het ken is duur. Dat is het altijd geweest. Eind strand vast en stabiel, achttiende eeuw verzuchtten de Walcher- Tot 2007 heeft het waterschap daar gemid- se waterschapsbestuurders dat de randen deld 849.000 gulden per jaar voor over. van onze verslaggever Maurits Sep OOSTKAPELLE - „Lukt het, meisjes?" Ja hoor, het lukt. Ria van Eijndhoven - die samen met Manon Thomas in het pro gramma Kook TV al kokend en ginnegappend furore maakte op de Nederlandse buis - kan tevreden zijn. De bereiding van het voorgerecht, Sint Ja- cobsschelpen in bladerdeeg, verloopt zoals het hoort. De Sint Jacobsschelpen zijn open en schoongemaakt. De, zee kraal ligt in de koekenpan lus sen de gesnipperde sjalotten te fruiten in een beetje boter. Heerlijke geuren vullen de keuken van Toeristisch Cen trum Oranjezon in Oostkapel- le. Ria van Eijndhoven geeft er twee kookdagen. Er staan ty pisch Zeeuwse producten op het menu, in verband met de Zeeland Natuurmaand. De Sint Jacobsschelpen worden geserveerd op een bedje van zeekraal. Het hoofdgerecht is gevulde tong met lamsoren. „Ria, mogen we al?" De dames aan de middentafel - gedekt in de kleuren van de Zeeland na tuurmaand. blauw en geel - zitten al klaar. Voor hun neu zen de dampende Coquilles Saint Jacques, in de hand een glas witte wijn. „Jaja, proost", roept Ria. „Hebben jullie wel goed geroken toen de schelp open ging?". Geen antwoord. Als de katjes muizen dan mau wen ze niet. Terwijl de cursisten zich te- groente en fruit, of aan het ko ken. Het huishouden laat ik liever aan anderen over." Paël- la is een van haar favoriete ge rechten. Ze maakt dat vaak voor achttien man tegelijk. „Daarvoor heb ik een speciale pan laten meebrengen uit Spanje." Tongen Ria van Eijndhoven geeft twee kookdagen in het Toeristisch Centrum Oranjezon in Oostkapelle. foto Lex de Meester goed doen aan het inderdaad verrukkelijke voorgerecht, praat Ria van Eijndhoven. Over koken met vis, wat ze een van de leukste dingen vindt. „Vis is veel veelzijdiger dan vlees. Je kunt het niet alleen bakken, maar ook pocheren, stomen. Dat kan met vlees niet." En over Nederlanders, die ze over het algemeen maar luie kokers vindt. Zeker verge leken met de Fransen en de Belgen. „Nederlanders zijn een beetje gemakkelijk. Het moet snel klaar zijn. Een half uurtje." Geen viseter Leo Schoor is vaak zo'n snelle koker. Hij heeft een drukke baan, veel hobby's en zit bo vendien in de gemeenteraad van Borsele. „Als ik om zes uur thuiskom en om half acht een vergadering heb, wil ik snel klaar zijn. Danga ik geen aard appels schillen en koken. Ik maak pasta's, rijstgerechten. Dat vind ik ook veel lekkerder. Ik mis die aardappel echt niet Maar als hij de tijd heeft, kookt Schoor graag en lekker. Geen vis trouwens. „Ik ben geen vis eter. Ik kom hier omdat ik het leuk vind iets met Zeeuwse producten te maken. En om Ria te zien. Je ziet hier tech- niekjes die je op tv niet kunt zien." Zijn tegenpool is Li a Hoogen- doorn uit Goes. Koken is haar grootste hobby. „Ik ben of aan het werk op de markt, met Intussen is Ria bezig met het fi leren van een tong voor het hoofdgerecht, een lastig kar wei. „Hebben jullie de moed het zelf te gaan doen? Dan gaan we nu aan de slag." Chantel Veer - de assistente van Ria die ook verantwoordelijk was voor het werk achter de scher men van Kook TV en met haar kookboeken schrijft - deelt de tongen uit. Zij is erg te spreken over de cursisten. „Ze zijn ge concentreerd. Stellen geen vragen die al in de receptuur staan. Ze kunnen goed koken." Het was ook niet de bedoeling dat er beginnelingen zouden komen, zegt D. Bom van Toe ristisch Centrum Oranjezon. „Ria vroeg of het eenvoudig moest zijn. Ik zei: 'Nee, als u komt, venvachten we culinaire hoogstandjes. Exclusieve din gen. Maar ook gerechten die mensen thuis kunnen maken." Vandaag, zaterdag, begint om 10.00 uur de tweede kookdag met Ria van Eijndhoven (tot 15.00 uur). Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Kosten: 90 gul den. Toeristisch Centrum OranjezonSchoolstraat 4, Oostkapelle. van onze verslaggever Ab van der Sluis DOMBURG - De gemeente Vee- re doet met de kern Domburg mee aan het project 'Cultuur van de Hollandse badplaats'. Ontwerpers gaan bekijken hoe Domburg zich door architec tuur en vormgeving kan onder scheiden van andere recreatie plaatsen in Nederland. De ideeën die voor Domburg worden ontwikkeld, kunnen als voorbeeld dienen voor andere badplaatsen in de provincie Zeeland. Het project is een initiatief van het Vormgevingsinstituut, het Architectuur Lokaal en de pro vincie Noord-Holland. Er be staat onvrede over het uiterlijk van de badplaatsen. De onder linge concurrentie wordt steeds heviger. Badplaatsen zoeken manieren om de kwaliteit in economisch opzicht te verbete ren, omdat de bezoekersaantal len stabiel blijven terwijl de concurrentie uit het buitenland op de loer ligt. Vorige week vond een bijeen komst plaats waarbij deelne mers uit Noord- en Zuid-Hol land èn Zeeland inspiratie konden opdoen om de uitstra lingvan hun badplaats te verbe teren. Tien ontwerpers, landschapsar chitecten, architecten en pro- duktontwerpers zullen nu con crete ideeën ontwikkelen over de toekomst van de Hollandse badplaats. Met behulp van com putertechnieken, video's en ani maties zal duidelijk worden hoe zij denken over een kwaliteits verbetering. Per provincie is één badplaats als uitgangspunt ge nomen. De ontwerpers die suggesties gaan doen voor Domburg zijn: DS landschapsarchitecten Mai- ke van Stipthout en Bruno Doe- dens uit Ouderkerk aan de Am- stel, Meta Architecten Niklaas Deboutte en Bart Biermans uit Antwerpen en Hélène van Dooremolen uit Eindhoven als produktontwerper. De begelei ding is in handen van Hans van de Markt, ontwerper en inhou delijk adviseur Vonngevingsin- situut (P+G) uit Amsterdan* Op 30 oktober vindt een confe rentie plaats waarbij het thema uit de invalshoeken economie, ruimtelijke ordening en cultuur wordt bekeken. Wethouders met cultuur, economie en toeris me, ambtenaren, stedebouw kundigen en vertegenwoordi gers uit het (toeristisch) bedrijfsleven van alle veertig badplaatsen aan de Hollandse kust zullen zich dan samen bui gen over de manier waarop ar chitectuur en vormgeving een bijdrage kunnen leveren aan nieuwe ontwikkelingen in de Hollandse en Zeeuwse bad plaatsen. Rechter laakt wegnemen slot uit slooppand van onze medewerker MIDDELBURG - De sloop van een aantal flats in de Zuidpol der van Terneuzen nodigde 19 maart dit jaar een 39-jarige Ter- neuzenaar uit tot diefstal van een slot. Hij had er niets ver keerd in gezien, want de deuren werden zo in de container ge gooid. De man stapte samen met zijn achttienjarige dochter de flat aan de Bachlaan binnen. Op het moment dat ze het slot uit een deur schroefden werden ze be trapt door de politie. Voor de Terneuzense politierechter ver telde de man dat hij het slot no dig had voor de slaapkamer van zijn dochter. Politierechter mr. J. P, M. Hopmans kon meegaan met de gedachte van de man dat een slot in een winkel stelen van een ander kaliber was, maar hij meende dat bet moreel gezien niet door de beugel kon. Hij gaf hem een boete van 500 gulden. 2 weken GRATIS INTERNETTEN Bel 0113-377770 ZEELANDNET de provider die meer doet! Boetes voor niet dragen gordels VLISSINGEN - Bij een ver keerscontrole op de Govert Flincklaan in Vlissingen heeft de politie vrijdagmiddag tussen half een en half twee vijfentwin tig boetes uitgedeeld voor het niet dragen van een autogordel. Daarnaast werd gecontroleerd op rij- en kentekenbewijzen. van onze verslaggever Jacques Cats VLISSINGEN-De pleziervloot in Zeeland mag (nog) van geluk spreken: in tegenstelling tot de situatie in Friesland waar de waterpolitie met een snel stij gend aantal inbraken en dief stallen wordt geconfronteerd, blijft het aantal aangiften in Zeeland binnen de perken. Volgens de Friese waterpolitie heeft het dievengilde de plezier boot ontdekt als gemakkelijker doélwit nu auto's en woonhui zen beter beveiligd worden. De politiemensen staan verbaasd dat zoveel watersporters kenne lijk in alle vertrouwen de waar devolste bezittingen in hun boot achterlaten. Afmeren aan een paaltje diep in het buitengebied is betrekkelijk risicoloos. Maai de situatie verandert snel als de boot ergens aan een steiger bij een bevolkingscentrum ligt. Zo'n stekje is gewild, omdat men dan even boodschappen kan doen en 's avonds gezellig de stad in kan. In die gevallen zal extra op de eigendommen moeten worden gelet. In de wateren gaat de criminali teit zeker niet sprongsgewijs omhoog, meldt politiewoord voerder P K. Schaafsma. „Er is eerder sprake van een seizoen trend. Net zoals er rond de feest dagen in december meer wild- stroperij voorkomt, wordt er in de zomer meer ingebroken en verdwijnen er marïfoons, stuur- automaten en buitenboordmo toren. Tegen het einde van het seizoen zwakt dat weer af." De waterpolitie grijpt elke gele genheid aan om aan preventie te doen. Dat er toch waardevol materiaal wordt buitgemaakt heeft niet altijd te maken met onwetendheid van de bezitters of het feit dat ze bewust risico hebben genomen. Het grootste probleem bij plezierboten is de (on)mogelijkheid tot afsluiten. Voor een huis vallen uitgebreide beveilingsmaatregelen te tref fen. Aan boord van een motor boot of kajuitzeiljacht is een slotje snel verbroken. „De con structie leent zich in veel geval len niet voor een deugdelijke af sluiting", meent Schaafsma. Een goede registratie en het gra veren van eigendommen kun nen een stuk helpen bij de op sporing van gestolen goederen. De verbazing was groot in het gezin te Zierikzee. Vonden ze op de deurmat zomaar een briefje van een verre tante van wie ze het bestaan zelfs niet vermoedden. Tante An nie, want die betrof het, be richtte insierlijk handschrift dat zij binnenkort haar tach tigste verjaardag hoopte te vieren en dat zij het op hoge prijs stelde indien de ganse familie de feestelijkheden zou bijwonen. Het gezin toonde zich daar mee blij verrast, want er stond veel attractiefs op het programma: een tochtje met een touringcar, een bezoek aan een uitspa n ning en ter af sluiting een diner in een gere nommeerd restaurant - tante Annie keek niet op een paar centen. Tante Annie?? Maar zij ken nen helemaal geen tante Annie. Ze belden de hele fa miliekring af. Nee hoor, nie mand had ooit van tante An nie gehoord. Wekenlang stond de mysteri euze convocatie op de schoorsteenmantel- Tot een van de gezinsleden, door wanhoop gedreven, besloot de envelop aan een nader on derzoek te onderiverpen. En jawel hoor, foutje van de postbesteller. Die had zich in het huisnummer vergist Gisteren nodigde het Zierik- zeese gezin de buren uit voor een eenvoudige doch voedza me maaltijd. Als goedmaker- tje voor de gemiste festivitei ten. Het werd heel genoeglijk. De dis was prima in orde en er werden vele glaasjes genut tigd: Proost tante Annie, op de volgende tachtig jaar!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 57