Opnieuw vliegenplaag door mest PZC Rennen op klompen Poepcontroleur boekt resultaat Schouwen blijft bij afwijzing beleid gedogen softdrugs Geluidsisolatie dorpshuis dure zaak Automobilist verliest van politie in zaak over riskant inhalen Meer parkeerruimte in Heinkenszand Boete voor verkoop van auto's op straat zeeland 15 1 Borsele besluit na golf van klachten tot straffe maatregelen Milieutoets varkensbedrijven Wereldwinkels werken samen Gemeentesecretaris Hulst weg Dure huurhuizen vaker lang leeg Open huis voor gerechtsgebouw zaterdag 21 juni 1997 on onze verslaggeefster jaroline Moerland pINKENSZAND - Even leek le vliegenplaag bezworen, naar in Borsele heeft het feno- necn toch weer de kop opgesto- :en. De gemeente krijgt de laat ste weken zoveel klachten, dat jesloten is forse maatregelen te temen. De insecten zijn afkom- van mesthopen die her en Ier liggen opgeslagen. Land- touvvers die deze broeinesten van vliegen niet tijdig afdekken, moeten voortaan betalen. ,We zijn 't een beetje beu", ver jaart milieuambtenaar S. de Haan. Hij vertelt dat de ge meente de laatste weken over stelpt is met telefoontjes. „Eén persoon had er bijna een dag taak aan om al die kla'chtenna te gaan", zegt De Haan. Duidelijk was in elk geval dat in de open lucht opgeslagen dierlijke mest de bron was van de vliegenover- last. Burgemeester en wethouders hebben daarom recent besloten de voorschriften voor de opslag hiervan aan te scherpen. Land bouwers die grote hoeveelheden dierlijke mest willen inslaan, moesten dit al melden bij de ge meente. Nu zijn ze echter ook verplicht het opgeslagen spul binnen 24 uur af te dekken met folie. Overtreder Wie een mesthoop open en bloot op het land laat liggen, kan re kenen op een brief van de ge meente. Helpt dit niet, dan komt een ambtenaar de mesthoop zelf afdekken. Het geld dat dit de ge meente kost, moet door de over treder worden betaald. Agrariërs van wie bekend is dat ze nu mest hebben opgeslagen, vonden deze week allemaal een brief van de gemeente op hun deurmat. Daarin staat dat ze het spul binnen een week moeten afdekken met folie. Overigens hoeft dit niet wan neer ze de mest binnen een week onderploegen. De makkelijkste manier om alle voorschriften te omzeilen, lijkt het niet melden van een mestop- slag. Landbouwers die dit ech ter verzuimen en worden 'be trapt', kunnen rekenen op een proces-verbaal. De gemeente heeft overleg gehad met justitie yan onze verslaggever KRUININGEN - Waar poep controleur Theo Megens komt verdwijnen de hondendrollen als sneeuw voor de zon. De in woner van Hansweert werd een half jaar geleden aangesteld om Reimerswaalse hondenbezit ters tot properheid te manen. Wie zijn viervoeter op de stoep door de hurken laat gaan, ris keert een fikse boete. De resul taten stellen niet teleur. Megens: „Als je nu in Hansweert komt, moet je zoeken naar een poep- Dampende smurrie rond de scholen, poep op de stoep voor bejaarden woningen; het werd de gemeente Reimerswaal eind vorig jaar allemaal wat teveel. De aanstelling van een honden- van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert ZIERIKZEE - Het college van B cn W van Schouwen-Duiveland blijft tegen de komst van een koffieshop op het eiland, het college houdt vast aan de zoge heten nuloptie, en adviseert de gemeenteraad daarom niet in te stemmen met het regionale ge doogbeleid in het Oosterschel- debekken. Het college wil wel akkoord gaan met het regionale softdrugspreventiebeleid, dat nauw aansluit bij het model op Schouwen-Duiveland. De ver wachting is, dat een forse meer derheid binnen de raad het col- lcgestandpunt onderschrijft. Met het vasthouden aan de nul optie breekt Schouwen-Duive land vermoedelijk als enige gemeente met het binnen het Oosterscheldebekken afgespro ken beleid. Grofweg hield dat beleid in, dat in Goes twee kof fieshops met vergunning zou den komen en op Schouwen- iDuiveland één. De gemeente raad van Goes ging donderdag akkoord met het toestaan van twee koffieshops. Voor Goes be tekent dit overigens een afname in Middelburg om een en ander op elkaar af te stemmen. De mest die ligt opgeslagen is veelal afkomstig uit Noord- VLISSINGEN Discussie jeugdbeleid - Groen links Vlissingen houdt dinsdag 1 juli een informatie- en discus sieavond over het jeugdbeleid van de gemeente Vlissingen. Aanleiding is de onlangs ver schenen jeugdnota 'De ganse dag'. De bijeenkomst wordt ge houden in de verenigingsruimte van de Spaanse Culturele Ver eniging aan de A Coortelaan. Verschillende sprekers zijn uit genodigd om een korte inleiding te houden, waarna er een dis- eussie plaatsvindt De bijeen komst begint om 20 uur. WAARDE Brabant. Daar is een overschot aan dierlijke uitwerpselen. Landbouwers in Zeeland kun nen het spul vaak gratis krijgen. Tussen het tijdstip dat een la ding arriveert en het geschikte moment om de mest uit te rij den, kan dan ook behoorlijk wat tijd zitten. In zo'n periode krij gen de in de mest aanwezig lar ven de kans uit te groeien tot volwassen vliegen. controleur moest de oplossing brengen. Megens, tevens jacht opzichter, heeft nog niet veel boetes hoeven opleggen. Zijn geüniformeerde verschijning in de straat schrikt vaak al vol doende af. „Ik spreek mensen meestal aan. Dat werkt beter dan elke keer je boekje pakken. Zodra mensen denken dat ze toch niets van mij te vrezen heb ben deel ik weer wat bonnen uit. Daarover wordt dan vanzelf weer gepraat." Tevreden is Megens over de re sultaten in dorpen als Hans weert en Kruiningen. Heel wat minder gaat het in Yerseke. Hoe dat komt? „Het ligt toch een beetje aan de bevolking", denkt Megens. De hondenliefhebber van Hans weert is blijkbaar een andere dan die van Yerseke. van het huidige aantal koffie shops binnen de gemeente. Schouwen-Duiveland heeft geen legaal verkooppunt van soft-drugs. Burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland vol gen met him standpunt het meerderheidsadvies van de ei- landelijke werkgroep versla vingszorg. De werkgroep waar schuwt voor de 'aanzuigende werking' van een koffieshop op jeugdigen 'met nog onvoldoen de ontwikkelde sociale vaar digheden'. De vrees bestaat daarnaast dat deze jongeren 'af glijden naar het gebruik van zwaardere middelen'. Ook meent het college dat de illegale verkoop onvoldoende kan wor den bestreden, ondanks de extra halve formatieplaats van de po litie die de gemeente in ruil zou krijgen. Verder zou een koffie shop 'schijnveiligheid' bieden aan gebruikers en biedt het geen oplossing voor minderjarigen, die immers geen toegang heb ben. Preventie Schouwen-Duiveland telt naar schatting veertienhonderd soft drugsgebruikers. In de zomer maanden komen daar nog eens twaalfhonderd bij. Uit een in ventarisatie van oktober 1996 door de werkgroep verslaving blijkt dat de drugshandel en het gebruik toenemen. Dat geldt voor alle delen van het eiland. Drugsgebruik wordt door Schouwen-Duivelandse jonge ren deels overgenomen van toe risten, vooral uit de Randstad. Preventie, vooral richting jon gerenwerk en jeugdhulpverle ning, moeten tegenwicht bie den, aldus de werkgroep. De gecombineerde commissie algemene interne zaken en maatschappelijke aangelegen heden vergadert maandag 30 juni over het eilandelijke drugs beleid. In dezelfde vergadering adviseert de commissie over een uitbreiding van acht naar twintig uur per week van coör dinator A van Kessel van de werkgroep verslaving. De coör dinator houdt zich onder meer bezig met drugspreventie. Dit jaar schrijft hij drie nota's over de rol van de scholen, de politie en uitgaansgelegenheden in re latie tot het drugsbeleid. De commissievergadering wordt gehouden in theater Mondragon in Zierikzee en be gint om 19.30 uur. Klompenrenners in de bocht in Nieuvvdorp foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggeefster NIEUWDORP - Geen Nikes, maar klompen dragen de hardlo pers die vrijdag een sprintje trekken rond de kerk. Sommige van de 65 deelnemers zijn gewend aan dit type schoeisel: anderen hebben flink moeten oefenen. Nieuvvdorp beleeft vrijdag zijn eerste klompenrace en de honderden toeschouwers genieten. „Dit is voor herhaling vatbaar", vindt mede-organisator A van der Ploeg. Het idee voor de wedstrijd is ontstaan met een weddenschap in eetcafé De Ploeg. Eén van de stamgasten beweerde dat hij in re cordtijd op z'n klompen een rondje om de kerk kon lopen. Dat wilden de andere cafébezoekers wel eens zien. En zo is de klom penrace geboren. Een datum was ook al snel gevonden. Er is dit jaar voor het eerst kermis in het dórp, die ook nog eens samenvalt met de jaarlijkse wielerkoers. Door beide evenementen te combineren met een klompenrace, is het 't hele weekeinde feest. „Het is bovendien heel makkelijk", zegt N. van der Ploeg van het eetcafé. „We ge bruiken de rugnummers van de wielerkoers, er zijn dranghekken en de mensen van de EHBO staan klaar. Hoewel de race zelf op vrijdagavond natuurlijk hét moment was, hebben de bewoners van Nieuwdorp ook veel voorpret gehad. De deelnemers moesten zich vantevoren inschri j ven en wie nog geen klompen had, kon ze passen in het café Klompenmakerij Traas in Heinkenszand had een hele rij beschikbaar gesteld, in alle ma ten. En natuurlijk moesten de onvervaren deelnemers veel oefenen. „Wanneer je nooit op klompen loopt, is het echt even wennen", zegt Van der Ploeg. Een jogger op houten schoenen was de afge lopen weken in Nieuwdorp dan ook geen ongewone verschij ning. Om het dorpshuis in Baarland te laten voldoen aan de geluidsnormen moet er voor bijna twee ton aan worden vertimmerd. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggeefster BAARLAND - Het in 1993 gebouwde dorpshuis in Baarland, moet nu alweer voor 195.000 gulden worden vertimmerd. De verbouwing is nodig om het vereni gingsgebouw aan te passen aan de nu gel dende geluidsnormen. Volgens die maat staf produceren vooral de jeugdsoos en de fanfare te veel decibellen. In het verleden hebben omwonenenden regelmatig gemopperd over geluidsover last. Een deel van die klachten is opgevan gen door bestuursleden van de stichting die het dorpshuis beheert. Die zagen er bijvoorbeeld op toe dat het ventilatiesys teem was uitgeschakeld, wanneer het dorpshuis 's avonds laat na een feestje dichtging. Ook spraken ze met omwonen den van het dorpshuis. Aanpassingen aan het gebouw zelf bleken echter ook nodig. Een architectenbureau heeft berekend dat een verbouwing onge veer 195.000 gulden gaat kosten. Burge meester en wethouders vragen de ge meenteraad dit geld beschikbaar te stellen. Het onderwerp komt aan de orde in de vergadering van 3'juli. Niet het enige Overigens is het dorpshuis van Baarland niet het enige dat niet voldoende geluids dicht is. Ook de wanden van het vereni gingsgebouw in 's-Heerenhoek laten te veel decibellen door. Een aanpassing van dat dorpshuis vergt echter minder. Bere kend is dat zo'n verbouwing ongeveer 79.000 gulden gaat kosten. Burgemeester en wethouders vragen ook dit bedrag be schikbaar te stellen. Tenslotte levert ook het dorpshuis van Nisse geluidsoverlast op voor de omge ving. Omdat daar ook wat andere aanpas singen nodig zijn, komt het dagelijks ge meentebestuur een andere keer op deze kwestie terug. De gemeenteraad vergadert over dit en andere voorstellen donderdag 3 juli vanaf 20 uur in het gemeentehuis in Heinkens zand. MIDDELBURG - Plannen voor vestiging of uitbreiding van een varkenshouderij in Zeeland worden voortaan door mid del van een milieueffectrapport getoetst. De staten van Zee land stemden daar vrijdag mee in. De noodzaak zo'n rapport te laten maken, geldt voor bedrijven met 1000 mestvarkens of meer. De milieutoets voor de varkenshouderij is een van de twee manieren waarop de provincie de groei van varkensbe drijven in Zeeland binnen de perken wil houden. Het nieuwe streekplan is het andere spoor waarmee wordt getracht de ro se invasie een halt toe te roepen. De milieutoets geldt overi gens ook voor grootschalige pluimvee- en rundveebedrijven. SGP. RPF/GPV en ZVP plaatsten kanttekeningen bij de drempel van 1000 mestvarkens. Ze wezen erop dat Europese regelgeving in de maak is, waarbij het aantal van 3000 var kens als grens geldt. Bovendien waarschuwden ze ervoor dat Zeeuwse boeren die als nevenactiviteiten varkens willen hou den, niet in hun mogelijkheden mogen worden beperkt. WESTDORPE - De wereldwinkels in Zeeuws-Vlaanderen hebben deze week in aanwezigheid van landelijk veldwerker George Ketel besloten om een regio te vormen, zodat op diver se terreinen kan worden samengewerkt. De wereldwinkels geven hun autonomie niet op, maar gaan wel gezamenlijk za ken aanpakken. Regiomedewerker Gerard Taalman van de wereldwinkel Westdorpe denkt daarbij onder meer aan het wei-ven van vrijwilligers en het benaderen van scholen. Ook bij het coör dineren van grotere acties kan worden samengewerkt. Naast Taalman nemen ook Jos Verheijen van wereldwinkel Hulst en omgeving en Harri Hamerlink van de wereldwinkel Terneu- zen de taak van regiomedewerker op zich. HULST - Vele tientallen ambtenaren, bestuurders, zakenre laties en bekenden uit Hulst en wijde omgeving namen vrij dagmiddag in de hal van het Hulster stadskantoor afscheid van gemeentesecretaris mr. H. J. van Geesbergen. Van Gees- bergen vertrekt uit de Reynaertstad, omdat hij inmiddels is aangetreden als secretaris/penningmeester van de Producen tenorganisatie van de Nederlandse Mosselcultuur. Het colle ge verwacht de gemeenteraad in september een nieuwe secre taris te kunnen voorstellen. ZIERIKZEE - Woningbouwvereniging BeterWonen kampt in toenemende mate met langdurige leegstand van dure eenge zinswoningen. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1996. In dat jaar stonden 26 woningen voor verhuur beschikbare wonin gen langer dan een maand leeg. De oorzaak is tweeërlei. Door verhuizingen naar een koopwoning komen vooral de duurde re woningen leeg te staan. Anderzijds weigeren steeds meer mensen een hun toegewezen woning door 'een ontspannen marktsituatie in het segment van duurdere eengezinswonin gen'. Om leegstand in dit segment tegen te gaan. heeft Beter Wonen in 1996 51 van dergelijke woningen verkocht. MIDDELBURG - In het kader van de Dag van de Architec tuur zij n in het weekeinde van 2 8 en 2 9 j uni meer dan honderd bijzondere gebouwen in heel het land voor het publiek ge opend, waaronder het gerechtsgebouw in Middelburg. Het gerechtsgebouw, ontworpen door de architect Hubert-Jan Henkert, werd door rijksbouwmeester Wytze Patijn zelf uit verkoren. De Dag van de Architectuur valt eigenlijk op 1 juli, maar gezien de belangstelling voor de bezichtiging van de ge bouwen, is de openstelling verzet naar het weekend ervoor. van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - Het dage lijks gemeentebestuur van Bor sele is bereid tegemoet te komen aan de vraag naar meer par keerruimte in het dorpscentrum van Heinkenszand. Te weinig mogelijkheden om auto's neer te zetten, was één van de belang rijkste kritiekpunten op het voorontwerp-masterplan 'Cen trumgebied Heinkenszand'. Dit geeft in grote lijnen de toekom stige inrichting weer van het dorpshart. Na een uitgebreid inspraakpro ces, wordt de gemeenteraad nu gevraagd het masterplan vast te stellen. Het komt aan de orde in de vergadering van 3 juli. Op ba sis van de reacties op het mas terplan, hebben burgemeester en wethouders besloten het ont werp op één punt aan te passen. Naast ontmoetingscentrum De Stenge, aan de kant van de mr. dr. Meslaan, zou een parkeerter rein moeten komen voor onge veer 25 auto's. Berekening Volgens een eerste globale bere kening gaat uitvoering van het totale masterplan ongeveer 6,5 miljoen gulden kosten. Bij dit bedrag is een gewenste verbou wing van De Stenge inbegrepen. Nog onduidelijk is hoe de uit voering van het masterplan moet worden gefinancierd. Overigens leveren de ontwikke lingen in dit gebied de gemeente ook geld op. Zo is de Rabobank, die nieuwbouw pleegt op het Van der Biltplein, een fors be drag aan bouwleges kwijt. van onze verslaggever Marco van Barneveld THOLEN - Dus 'meneer', zo vatte kantonrechter H. Bruin het vrijdagmiddag samen, wil de beweren dat 'de agent maar wat zwamt'. Dat er, met andere woorden, niets deugt van het proces-verbaal van de politie man. Inderdaad- Dat wilde J. Matthijssen uit Sint-Maartens dijk beweren. Matthijssen: „In het proces-verbaal staat bij voorbeeld dat hij op vierhon derd meter afstand kon zien dat ik in een Opel Kadett reed. Dat kan nooit! Ik heb het zelf getest. Het enige wat je van die afstand kan onderscheiden is een BBA- bus. En ik weet niet of u de kran ten wel 'ns leest over de Thoolse politie, meneer de rechter, maar dan zou u weten hoe het daar in elkaar zit. Eén en al list en be drog." Het was gisteren de tweede keer dat Matthij ssen voor één en het zelfde vergrijp zijn opwachting maakte bij de kantonrechter in Tholen-stad. Vorig jaar decem ber deed hij dat ook al. Toen werd door de rechter besloten de zaak nog eens te bekijken. Inzet: Matthijssen zou op vijf februari vorig jaar op de Postweg in de gemeente Tholen op onverant woorde wijze hebben inge haald. Zo onverantwoord dat een tegemoetkomende politie wagen alleen door zeer krachtig remmen een ongeluk kon voor komen, aldus het proces-ver- baal. Matthijssen is het met die lezing absoluut oneens. „Hoe kan dat nou? De agent stelt dat hij me al op vierhonderd meter afstand zag inhalen en tóch moest-ie krachtig remmen? Dan heeft hij toch iets fout gedaan." Getuigen Rechter Bruin zei echter vol gens de wet te moeten handelen, die voorschrijft dat hij het pro ces-verbaal moet volgen, tenzij er getuigen zouden zijn die zou den stellen dat zo'n proces-ver baal niet klopt. „Maar", sprak hij tegen Matthijssen, „die ge tuigen heeft u niet," Dat laatste schoot Matthijssen in het verkeerde keelgat. „Ik ben dus het zoveelste slachtof fer van de willekeur van de Thoolse politie", zei hij. De offi cier van justitie, J. Groen, bleeft echter bij zijn eis: driehonderd gulden boete wegens onverant woord rijgedrag. De rechter kon zich daarin vinden. van onze verslaggever SINT-MAARTENSDIJK - Ga ragehouder J. Schot begrijpt er weinig van. Al vijftien jaar zet hij regelmatig tweedehandsau to's met een bordje 'te koop' op de openbare weg in Smerdiek en nóóit zou hij daarvoor zijn ven maand. En nu moet hij ineens honderden guldens boete beta len. Vierhonderdtwintig gulden om precies te zijn. „Schrikba rend hoog", noemde hij dat be drag gisteren tijdens een zitting van de kantonrechter in Tho len-stad. „Zeker omdat ik nooit eerder heb gehoord dat ik iets deed dat niet mocht." Toch kwam Schot er, vergeleken met de eis van officier van justi tie J. Groen, gisteren nog goed van af. Groen had een boete van ruim zeshonderd gulden geëist. Hij zei niet te kunnen geloven dat Schot in al die jaren nooit had gehoord dat het op de open bare weg te koop aanbieden van auto's in de gemeente Tholen verboden is. Schot hield echter vol dat dit nieuw voor hem was. Bovendien zei hij alleen maar op zondagen auto's op de openbare weg te zetten, bij de Markt in Sint- Maartensdijk. „De rest van de week is er geen plaats", zei hij. Punt is dat Schot bij zijn eigen garage slechts twee auto's bui ten kan zetten. De rechter, H. Bruin, zei niet te snappen waar om hij op zondag auto's te koop aanbood op straat „Wellicht is dat wel het grootste probleem, zeker op Tholen"sprak de rech ter. „Op zondag zoiets doen. Bo vendien: dan verkoopt u toch niets, op zo'n dag?" Volgens Schot zou inderdaad op zonda gen zelf niets verkocht worden, maar zouden mensen die geïnte resseerd zijn doordeweeks te rugkomen. De rechter bleef het eigenaardig vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 51