Docters van Leeuwen zat fout Vakantie werkers krijgen naheffing Laboratoriumratten nemen wraak Justitie werpt zich op fraude in de financiële wereld Europa pakt tbc grondiger aan Watson gaat terug naar de walvissen Verkeerde beoordeling van deal kroongetuige in zaak tegen de Hakkelaar Kort geding voor Chinezen Sociaal plan voor IDTV Unieke behandeling jeugdreuma Werkstraf Kusters werkt niet Drenten ziek van salmonella Haagse baasjes moeten poep hond opruimen müerarel van onze redactie binnenland WAGENINGEN - Eén op de vijf mensen die werken met ratten als proefdieren ontwik kelt een allergie voor dit dier. Bij mensen die met muizen werken, krijgt tien procent op den duur een allergische reac tie. De aandoeningen lopen uiteen van prikkelende neuzen en ogen tot een astma-aanval. Dat blijkt uit een onderzoek van ir. A Hollander. Hij promo veert maandag aan de Land bouwuniversiteit in Wagenin- gen op zijn onderzoek, dat hij de ondertitel 'De wraak van de Laboratoriumrat' heeft mee gegeven. Hollander onderzocht 600 proefdierwerkers. Hij liet hen een prikjes- en een ademtest ondergaan. Mensen met een honden- en kattenallergie bleken eerder last te hebben van ratten en muizen dan mensen die al een pollen- of huisstofmijtallergie hebben. Mannen en rokers sco ren ook hoger. Piek Hollander vond een duidelijke piek in de klachten bij mensen die werken met ratten die in een omgekeerd dag- en nacht ritme leven. De promovendus verklaart dit doordat ratten van oorsprong nachtdieren zijn. Als ze in een omgekeerd ritme gebracht worden, zijn ze overdag veel actiever en doen ze veel meer stof opdwarrelen. De allergeenreactie was bij de onderzochte personen op maandag tweemaal hoger dan normaal. Dat komt volgens Hollander omdat op die dag de kooien verschoond worden. Ratten- en muizenurine blij ken een belangrijke risicofac tor. Het beroeren van smerige kooivulling veroorzaakt een explosie van allergenen. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Voorzitter rar. A Docters van Leeuwen van het college van procureurs-gene raal heeft in de zomer van 1995 ten onrechte een oordeel geveld over de deal die Amsterdamse officieren van justitie hadden gesloten met een van de kroon getuigen in de zaak tegen de Hakkelaar. Als informeel waar nemend procureur-generaal in Amsterdam had Docters deze taak moeten overlaten aan de formele verantwoordelijke, ad- vocaal-generaal mr. A G. Kor- vinus. Dit bleek gisteren uit medede lingen van mevrouw Korvinus, die optreedt als procureur-ge neraal in het hoger beroep van Johan V. (alias de Hakkelaar) en Koos R. voor het Amsterdamse Gerechtshof. Volgens Korvinus was Docters niet door een for meel besluit van de minister van Justitie in Amsterdam 'be noemd'. Ook zei zij dat een toet sing van de afspraak met de kroongetuige door 'iemand van het Amsterdamse parket' wel licht 'meer fijnmazig wettelijk' zou zijn uitgevallen. De beoor deling van landelijk procureur- generaal Docters van Leeuwen was volgens haar meer op 'rede lijkheid' en politieke argumen- Gevolgen omissie zien als een interne aan gelegenheid van het Openbaar Ministerie en nu slechts oorde len over de wetmatigheid ervan. Toezegging Karman kreeg in 1995 de toe zegging dat ook een eventuele gevangenisstraf die nog tegen hem geëist kon worden niet zou woi'den uitgevoerd. Aangezien hij al in voorarrest had gezeten en er mogelijk ook nog een fi nanciële verhaalsprocedure te gen hem wordt gestart, bleef Karman in de ogen van het OM (en van minister Sorgdrager) niet straffeloos. Of Korvinus ge lukkig is met het mogelijk niet uitvoeren van een rechterlijke uitspraak, liet zij gisteren niet blijken. Wel gaf zij aan de zaak vooral 'juridisch' te bekijken. De Hakkelaar en Koos R. kregen eerder dit jaar straffen opgelegd van respectievelijk 6 en 5 jaar wegens grootscheepse drugsim port. De behandeling van de zaak draaide uit op een media spektakel. Voor de behandeling van het hoger beroep is het Hof nu uitgeweken naar een oud kantoorgebouw in de wijk Os dorp dat zwaar is beveiligd. Vooral om die reden weigerde de Hakkelaar gisteren naar Am- De animositeit tussen Docters en Korvinus kwam tijdens de zaak duidelijk naar voren. Min der duidelijk zijn de juridische gevolgen van de fout van Doc ters van Leeuwen. Volgens ad vocaat mr. G. Spong van Koos R. kan het Gerechtshof hierdoor de deal met kroongetuige Acl Kar man voor het bewijs uitsluiten. Evenzeer echter kan het Hof de Politieagenten bewaken het 'Hakkelpand' in Amsterdam. foto Marcel Antonisse/ANP sterdam te komen voor de be handeling. Hij schreef in een briefje aan het Hof over een 'me diaspektakel' waarbij het OM 'de duurste pr-mensen' inscha kelt. Koos R. was gisteren afwe zig, omdat hij veel hinder on- dei-vindt van een hernia. Securitel V.'s advocaat, mr. M. Moszko- wicz, stelde het OM niet ontvan kelijk. Hij verwees onder meer naar het Securitel-arrest van het Europese Hof van Luxem burg. Uit die uitspraak bleek dat Nederland een flink aantal technische voorschriften rond allerlei wetten niet heeft gemeld aan de Europese Unie. Dat kan gevolgen hebben voor de zaak- V., omdat de meetapparatuur voor het nemen van hasjmon- sters niet zou zijn aangemeld. De regering is nog steeds niet gekomen met een lijst van regels die wel of niet geldig zijn, aldus de raadsman. De advocaten pleitten gisteren voor opheffing van de voorarresten van V. en R. Ook verzochten zij het Hof mi nister Soi-gdrager en de Amster damse hoofdofficier van justitie Vrakking op de getuigenlijst te zetten. Verder willen zij de offi cieren van justitie Teeven en Witteveen als getuigen horen, omdat die optraden in het pro ces bij de rechtbank en alles we ten van de deals met de beide kroongetuigen. Korvinus be stempelde dergelijke verhoren als zinloos. Het Hof zal aanstaande vrijdag over de verzoeken oordelen. Wel zullen de beide kroongetuigen Karman en Fouad Abbas (die vastzit in Londen) opnieuw worden opgeroepen. De behan deling van de zaak tegen de Hakkelaar en R. staat voor 8 september op de agenda. GPD/ANP IJMUIDEN - De Industriebond FNV bereidt een kort geding voor om hoger loon af te dwingen voor de 150 Chinese con tractarbeiders die op het terrein van Hoogovens demontage- werk uitvoeren. Volgens de bond worden ze met een netto maandloon van ongeveer 1000 gulden zwaar onderbetaald. De FNV wacht met het geding tot het Centraal Bureau Ar- beidsbemiddelling (CBA) beslist over het intrekken van de werkvergunnning van de Chinezen. Verder heeft de bond in een brief minister Melkert gevraagd wie verantwoordelijk is voor de gang van zaken op de bouw plaats. Eerder ontstond daar na verschillende (dodelijke) on gelukken onduidelijkheid over. GPD HILVERSUM - Bonden en directie van IDTV, producent van televisieprogramma's, zijn het eens geworden over een sociaal plan. Bij IDTV vervallen veertig van de tweehonderd arbeids plaatsen. Opmerkelijk punt in het sociaal plan is dat bij de bepaling van het arbeidsverleden ook rekening wordt gehouden met de periode waarin iemand als freelancer heeft gewerkt. De Ne derlandse Vereniging van Journalisten hecht hier sterk aan, omdat bij radio en tv veel gewerkt wordt met flexibele ar beidscontracten. Werknemers van IDTV die hun baan verlie zen, hebben recht op een aanvulling op de uitkering of een be drag ineens als vertrekpremie. IDTV is in de problemen gekomen doordat omroepen, door bezuinigingen gedwongen, minder vaak het maken van tv- programma's uitbesteden. ANP DEN HAAG - Het Nationaal Reumafonds in Den Haag steunt een nieuwe, experimentele behandeling tegen reuma bij kin deren. De behandeling bestaat uit een beenmergtransplanta tie met eigen stamcellen. Nederland is het eerste land ter we reld waar deze methode sinds kort wordt toegepast. Hoewel het om een experimentele behandeling gaat en de uit komst onzeker is, heeft het fonds besloten een bedrag van 180.000 gulden beschikbaar te stellen omdat de behandeling in elk geval hoop geeft aan de kinderen en hun ouders. De hui dige methoden bieden weinig soelaas. ANP ARNHEM - De rechts-extremist C. Kusters uit Arnhem krijgt niet de kans om mee te doen aan werkstraf projecten in de om geving van zijn woonplaats. Projectleiders weigexen de Arn hemmer op te nemen in hun groep, zo heeft zijn raadsman mr. B. Schadd gisteren laten weten. Kusters, aanhanger van CP'86 en andere extreem-rechtse splintergroepexingen. heeft verschillende taakstraffen op zijn naam staan. Schadd stelt dat de Arnhemse reclassering Kusters diverse malen heeft laten weten dat projectleidei-s hem niet in de groep willen. Ze zouden zelf bezwaren tegen de denkbeelden van de Arnhemmer hebben. ANP HOOGEVEEN - De GGD-Zuidwest Drente stelt een onder zoek in naar een ongewoon hoog aantal gevallen van sal- monellavei'giftiging in de regio Hoogeveen. De afgelopen twee weken zijn er dertien gevallen bij de GGD gemeld. Volgens GGD-arts B. Gelderman is de besmetting mogelijk afkomstig van een besmettingsbron in de wijk De Weide om dat daar zieken wonen. Het zou bijvoorbeeld egn supermai'kt of cafetaria kunnen zijn. Salmonellavergiftiging uit zich in braken en diarree. Vooral voor kleine kinderen en oude mensen kan de aandoening ern stige risico's met zich meebi-engen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Politie en Open baar Ministerie gaan met speci ale teams de fraude bij banken en verzekeraars aanpakken. De teams richten zich daarnaast ook op fraude in het telefoon verkeer en fraude bij faillisse menten en met merkspullen. De teams zijn onderdeel van het project financieel ï'echercheren, waarvoor vorig jaar een stuur groep in het leven werd geroe pen. Minister Sorgdrager (Jus titie) en de landelijke OM-top willen deze specialiteit de ko mende jaren binnen het opspo- ringsappai-aat op een hoger plan brengen om meer greep te krijgen op de geldstromen van bendes. De bestrijding van de zware en georganiseerde crimi naliteit vraagt daar om. Dat kwam ook naar voren in het on derzoek van de commissie-Van Traa. Nieuw centrum Het plan voorziet in de oprich ting van een nieuw landelijk meld-, selectie- en verdeelcen- trum van justitie in Rotterdam. Bedrijven en instellingen kun nen hier terecht met fraudege vallen. Het centrum zorgt er Advertentie ZEEUWS VEILINGHUIS Inbreng gevraagd voor onze openbare veiling Antiek Kunst «Inboedel Goederen Gouden en zilveren sieraden Schilderijen Verzamelingen Old Timers Klassieke Motoren etc. etc. Gunstige inbreng-voorwaarden Gratis transport Gratis opslag in ons eigen veilinghuis Herengracht 74, Middelburg 0118-650680 Directeur A.J.J de Pagter 06-52778367 vy voor dat de zaak door één van de teams wor-dt opgepakt. De be doeling is dat de bedrijven en in stellingen op hun beurt betere preventieve maatregelen nemen om fraude te voorkomen. Ook moeten zijn hun informatie en kennis delen met de teams. 22 Miljoen De verwachting is dat voor het eind van dit jaar duidelijk wordt waar de teams worden gestationeei'd. Vooxiopig wordt begonnen met vier of vijf teams, met in totaal 150 politiemensen, officieren van justitie en experts op het gebied van onder andere het betalingsvei'keer, vei-zeke- ringen en merkenfi-aude. De kosten van het proefproject - irxim 22 miljoen gulden - komen voor rekening van de ministe ries van Justitie en Binnenland se Zaken. Uit een eerste ondex-zoek blijkt dat banken en verzekeraars veel meer te maken krijgen met frau degevallen dan tot nu toe be kend was. Jaax'lijks gaat het om ongeveer 4300 gevallen die in aanmerking komen voor opspo- ring en vexvolging. In 80 procent van de gevallen zijn banken en verzekeraars het slachtoffei: 5 Procent betreft faillissementsfi-audes, 5 pro cent auteurs- en merkenfraudes en 2 procent zogenoemde tele- comfraudes. ANP van onze redactie binnenland LELYSTAD - De Canadese milieuactivist Paul Watson (46) is gistermorgen vrijgela ten uit de gevangenis in Lely stad. Hij kondigde aan zijn acties tegen de Noorse walvis vaart onverminderd voort te zetten. Watson wil vandaag naar Bremerhaven, waar één van de schepen van zijn orga nisatie Sea Shepherd Conser vation Society ligt afgemeerd. Hij zegt niet bang te zijn dat Nooxwvegen hem alsnog wil la ten oppakken om daar te wor den berecht. Noorwegen heeft het uitleveringsverzoek tegen de milieuactivist ingetrokken. Dagvaarding Watson heeft via de gevange nisautoriteiten in Lelystad wel een dagvaarding gekregen om in september voor een Noorse rechter te verschijnen. Watson is niet van plan daar gehoor aan te geven, omdat er naar zijn mening in Noorwe gen nooit sprake kan zijn van een eerlijk px'oces. „Bovendien heb ik de straf waarvoor ik eerder was veroordeeld nu in Nederland uitgezeten", aldus de activist. Watson is begin april op Schiphol aangehouden toen hij op doorreis was naar de Verenigde Staten. De Cana dees werd eerder in Nooi*we- gen bij verstek veroordeeld tot 120 dagen cel. Hij zou hebben geprobeerd een schip tot zin ken te bi"engen dat de Noren gebruikten voor de jacht op zeehonden. Noorwegen verwijt hem ver der dat hij met zijn boot Wha les Forever een aanvaring heeft veroorzaakt met een ma rineschip van dat land. ANP/DPA Watson verlaat de gevangenis in Lelystad. foto Raymond Rutting/ANP van onze verslaggeefster Ineke Inklaar DEN HAAG - Bij de 125.000 scholieren die vakantiewerk doen in de land- en tuinbouw, moet bij het 'salaris' direct loonbelasting worden ingehouden. Dat komt door een recente uitspraak van de Hoge Raad, het hoogste rechtscollege in Nederland. Het zogeheten arrest 32041 betreft alleen werk. waarbij de zomerkracht wordt be taald per kist, mand of kratDus gaat het om appels plukken, bollen pellen, asper ges steken. Deze richtlijn is nu al ver plicht: binnenkort zal zij bekend worden gemaakt in de juridische vakpei's. De scholieren houden bij het incasseren 'schoon' ongeveer één derde minder over omdat dit naar de fiscus gaat. Aan het einde van het jaar kunnen ze het geld weliswaar terugkrijgen via een T-biljet, maar daar hebben ze in deze zomer maanden niets aan: nu krijgen ze gewoon minder in het handje. Streven ze naar een bepaald bedrag in juli of augustus (bij voorbeeld voor een vakantiereis), dan moeten ze nu langer doorwerken dan voorheen. Dat stelt belastingadviseur Hans Kou ters van het Nieuwegeinse bureau BlömerEshuis. „Of ze moeten bij het aannemen van de klus bij voorbaat on derhandelen over meer geld. Ongeveer 1,4 keer zoveel." Dan zal de kweker zij het knarsetandend wel moeten toegeven. Want de aardbeien moeten van de struik, de asperges uit de dijkjes en de appels van de boom. Kouters verwacht, dat de enkele stijfkop die vasthoudt aan het oorspronkelijke bedrag, moeite zal krijgen om pei*soneel aan te trekken. „Er gaat tenslotte ruim eenderde van het 'vuile' bedrag af. dat maakt het werk niet aanlokkelijkei:" Jaarlijks verrichten zo'n 500.000 van de 1,2 miljoen scholieren vakantiewerk. Dat vai'ieert van vakken vullen in een supermarkt, schoonmaken (beide mèt contract) tot aardbeien plukken (zonder arbeidsovereenkomst). In de land- en tuinbouw doen 125.000 leerlingen zo- mei-klussen. Richtlijn Tot nu toe was het niet eenduidig wan neer opdi'achtgevers bedragen moesten inhouden. Dat is nu dus afgelopen, want met dit arrest is er een lichtlijn waar ie- dereen zich aan heeft te houden. De Hoge Raad heeft bepaald, dat er bij losvast zo- merwerk sprake is van een dienstbeti-ek- king. ook al hebben vakantiewerker en opdrachtgever geen contract gesloten. De uitspraak beti-eft een fruitteeltbedrijf in de Betuwe, waar scholieren in 1991 ge middeld hooguit twee weken appels plukten en daarmee konden ophouden als dat hun zo uitkwam. De fiscus kwam met een naheffing loonbelasting. Volgens de teler kon je zoiets echter geen echte baan noemen; de belastinginspecteur vond van welHet ging tenslotte om klus sen met opdi'achten en aanwijzingen. Omdat zo wordt voldaan aan een belang rijk juridisch criterium voor een dienst- beti'ekking, gaf het Gerechtshof in Arn hem de inspecteur gelijk; de Hoge Raad nu dus ook. De drempel waarbij de fiscus begint met tenagbetalen is 26 gulden. Dat wil zeggen bij grofweg 78 gulden Toon'. De jongerenorganisatie CNV adviseert elke jongere die meer dan 26 gulden loon belasting heeft betaald, dit terug te vra gen. De christelijke bond wijst leerlingen er overigens op, dat er voor hen een speciale maatregel is waardoor ze niet met deze ingewikkelde route (eerst betalen, dan terugvragen) te maken kxTjgen. Voor waarde hiervoor is echter wel, dat de werkgever vooraf hierover overlegt met de belastingdienst. Bovendien moet hij een arbeidsovereenkomst voor bepaalde tijd overleggen. GPD van onze verslaggever Hans Geurens DEN HAAG - Europa gaat de strijd tegen tbc grondiger aan pakken. Dit is nodig, omdat jaarlijks nog 280.000 nieuwe ge vallen worden geconstateerd. Daarmee blijft tuberculose een grote bedreiging voor de volks gezondheid. Het merendeel van de besmettingen komt voor in Midden- en Oost-Europa. Maar ook in West-Europa raken ieder jaar nog 54.000 mensen besmet. In Nederland zijn dat er 1.500. Deze gegevens zijn bekendge maakt tijdens een vijfdaagse conferentie van de Wereldge zondheidsorganisatie WHO in Noordwijk. De grootste problemen doen zich voor in landen van de voor malige Sovjetunie, waar in ge vangenissen regelmatig epide mieën uitbreken. „In die landen is het tbc-probleem even groot als bij ons ten tijde van de Twee de Wereldoorlog", zegt J. Bx'oek- mans van de Koninklijke Ne derlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der Tuberculose (KNCV).Maar zelfs in een wes ters land als Duitsland komen iederjaarnog 12.000 nieuwe ge vallen voor: Tbc is nog lang niet uitgebannen." Gecontroleerd Meer dan de helft van het aantal tbc-patiënten in Nederland be staat uit mensen m£t een bui tenlands paspoort. Volgens Broekmans is er weinig gevaar dat bijvoorbeeld Oost-Europe anen de ziekte importeren in Nederland. „Iedere buitenlan der die voor langere tijd in Ne derland komt, wordt gecontro leerd op tbc. Anders krijg je geen visum. Daarmee hebben wij een goed registi-atiesysteem, zodat je een epidemie in de kiem kunt smoren. Maar riog lang niet alle landen pakken het pro bleem zo grondig aan. Dat neemt niet weg dat ook ondey Nederlanders de ziekte nog voorkomt. Alleen is tbc binnen ons systeem niet meer dodelijk. Tijdens de conferentie is afge sproken dat alle Europese lan den gaan wei-ken met een beter registratiesysteem en een betere manier om patiënten met tuber culose te behandelen. „Het pro bleem in veel Oost-Eui-opese landen is namelijk dat besmet ting niet op de goede manier wordt aangepakt", zegt Broek mans. „Behandeling moet min stens negen maanden duren. Gebeurt dat niet, dan wordt de patiënt na korte tijd weer ziek. De tbc-bacterie is daarna resis tent tegen de gebruikte medicij nen. Mensen die resistent zijn, moeten met veel zwaai'dere me dicijnen zeker vijf jaar behan deld worden." GPD DEN HAAG - Het houdt de ge moederen in Den Haag al een tijdje bezig maar gisteren zag dan eindelijk de langverwachte nota Hondenbeleid in Den Haag het licht. De residentie kent wel antihondenpoepbeleid, maar dat is zo onduidelijk dat nie mand weet waar hij aan toe is en zijn hond er daarom vrolijk op los laat kakken. De gemeente gaat daar nu paal en perk aan stellen. Ontlasten in de goot wordt voor de 20.000 hofstedelijke viervoeters in principe verboden. Het mag al leen als de eigenaar de poep daarna weer opruimt. Ook ko men er nieuwe bepalingen op het gebied van aanlijnen. Op het strand (Kijkduin en Scheveningen) zijn honden tij dens het badseizoen in de ban gedaan. Ook in de avonduren zijn ze er niet meer welkom. ANP n liefhebber van stijldansen? Kom dan op 21 juni naar het theater van De PareL Passé Partout verzorgt dan van 2030 - 0030 uur weer een gezellige dansavond. Uiteraard helemaal gratis! De volgende Dinner-Music-Show is zaterdag 18 oktober as. met een heerlijk buffet, live-muziek en een geweldige act K VOOR FAMILIE- OF BEDRIJFSFEESTEN. CONGRESSEN. VERGADERINGEN ETC-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5