Krajicek wil tot het gaatje gaan Richard Krajicek is tot iets groots in staat Seizoenkaarthouders van Ajax kunnen hun geld terugeisen Wibier en Schalken uitgeschakeld in kwartfinales Rosmalen Oremans één set verwijderd van finale Schultz noch Seles raakt een bal Agassi niet naar Wimbledon Van Wely grote afwezige op NK Platvoet te duur voor MVV Transferproblemen rond Arts Graeme Rutjes wordt directeur golfbaan Goes van onze verslaggever Rob van der Zanden ROSMALEN - Rosmalen heeft vandaag een affiche om te zoe nen. De kampioen van Wimble don en de succesvolste speler van '97 komen elkaar tegen in de halve finales. Richard Krajicek tegen Michael Chang. Maar als het twee tennissers blijken te zijn die met hun gedachten al in Londen zitten en niet tot het gaatje willen gaan, wordt het een uitgekleed verhaal. Voorlopig wekken de twee favo rieten voor de eindzege niet de indruk dat ze dit grastoemooi als voorbereiding op The Cham pionships niet serieus nemen. Krajicek schoof gisteravond de Tsjech Martin Damm aan de kant in twee tiebreaks (7-2 en 7- 4) en stond gedreven te spelen. Hij sloeg 23 aces. Michael Chang ging tegen Francisco Clavet zelfs mentaal en fysiek van onze sportredactie ROSMALEN - Miriam Oremans is een set verwijderd van de fi nale van de Heineken Trophy. De 24-jarige speelster brak gis teravond in Rosmalen de halve eindstrijd tegen Anke Huber af op 4-6 6-4 wegens regenval. De derde set wordt zaterdag ge speeld. Huber, achtste van de wereld en nummer een op het Autotron, is titelverdedigster in Rosmalen. Oremans vormt voor de Duitse hardhitter een „angstgegner". Ze verloor drie keer van de Ber- licumse, 78e van de wereld, en won één duel. De tegenstander in de finale is de Roemeense Dragomir, derde geplaatst. Ze versloeg de Zweedse Carlsson in twee sets. In het mannendubbel bereikte Eltingh/Haarhuis de finale. Het koppel stond zes games af aan de Tsjechen Damm en Vizner. In de finale staat het als eerste ge plaatste duo tegenover de Ame rikanen Kronemann en Mac- Pherson, die Noteboom en Wibier versloegen. ANP door diepe dalen om te overle ven: 6-7, 7-6, 6-1. De andere halve eindstrijd gaat tussen de twee spelers die zich beiden ont deden van' een Nederlander. Jonas Bjorkman versloeg Fer- non Wibier en Guillaume Raoux stuurde Sjeng Schalken naar huis. Michael Chang is dit seizoen de succesvolste prof uit het ATP- circuit. Hij won al vier toernooi en (Memphis, Indian Wells, Hong Kong en Orlando) en is daarmee koploper. De Ameri kaan lijkt diep te willen gaan voor zijn vijfde hoofdprijs. Hij moest tegen de Spanjaard Cla vet alles uit de kast halen om overeind te blijven. Hoewel Chang, eerste geplaatst, in de eerste set een 5-1 voor sprong nam, raakte hij in*grote problemen. Een regenpauze brak zijn ritme en hij moest het op eén tiebreak laten aankomen die verloren ging, 5-7. In de tweede set worstelde hij op nieuw. In de barrage van die set moest Chang vijf matchpoints wegwerken om vervolgens met 10-8 te winnen. De beslissende set won de nummer twee van de wereld uiteindelijk met 6-1 Slibbeweging De 25-jarige baseliner moest zich na een slipbeweging op het gras laten behandelen aan zijn knie, die zelfs werd ingetaped. Hij leek dichtbij opgave, maar kon nog vechten voor elk punt. „Ik voelde wel pijn en speelde met de gedachte om te stoppen. Maar het ging in het vervolg goed en daarom ging ik door. Ik weet nu niet hoe groot de schade is, op het moment voelt het okay," aldus Chang. De kans bestaat niettemin dat hij zich vandaag geblesseerd af meldt. Krajicek. die vier van de zes partij en tegen Chang won en hem nog nooit op gras ontmoet te, zegt dat het hem niet uit maakt. „Hoewel, laat hij dan in elk geval een punt spelen dan krijg ik de bonuspunten. Maar of ik nu zaterdagavond of zon dagavond in Londen arriveer, maakt me weinig uit. Het is toch kort dag. Bovendien is het in Engeland alleen maar hectisch voor me." Omdat er dit weekeinde veel re gen in Rosmalen wordt ver wacht, bestaat de kans dat de fi nale op zondag niet kan worden gespeeld of afgespeeld. In dat geval zal de eindstrijd niet naar maandag verschuiven. Krajicek hoeft dus nergens over in te zit ten. Hij zal weinig tijd hebben, maar nooit te laat komen voor de openingsdag op Wimbledon. Schalken zat na zijn wedstrijd tegen Guillaume Raoux van oor tot oor te glunderen. „Goh, wat ging het lekker. Eigenlijk liep alles zoals het hoorde." Verve lende bijkomstigheid was dat hij verloor in twee sets, 7-6, 6-4. Dat is toch wel een klapaldus de Limburger. Schalken blikte net als iedereen alvast vooruit naar Wimbledon, waar hij volgende week in de eerste ronde uitkomt tegen Mar cos Ondruska. „Ik ben super content, vooral vanwege die veranderde service van me. Het is toch altijd afwachten hoe die loopt. Heb ik tien aces geslagen? Prachtig, ik had het gevoel dat ik ze aan de lopende band sloeg. Man, als ik zo blijf spelen wordt het nog wat op Wimbledon. Dan ga ik daar de eerste ronde over leven." Tegen de bebrilde Fransman Raoux (ranking 105) liet Schal ken in de eerste set in de tie break grote kansen onbenut. Op een 4-0 voorsprong begon de door hem geroemde opslag te haperen, waardoor de barrage alsnog verloren ging met 5-7Op 1-1 in de tweede set werd hij ge broken en omdat Raoux zijn servicegames niet meer afstond was de uitschakeling een feit. Schalken kreeg wel de nodige breakpoints. Zelfs op 5-4 en 40- 0 werkte hij drie wedstrijdpun- ten weg om daarna twee keer op breekpunt te komen. Maar op de beslissende momenten zat het hem niet mee. „Ik ben niet be loond voor mijn goede spel," al dus de 20-jarige verliezer. Samen met Schalken verdween ook Fernon Wibier uit het gras- toernooi in Brabant. De man uit Dedemsvaart trok het niet tegen Jonas Bjorkman, 2-6,4-6. De als vierde geplaatste Zweed maak te een einde aan een succesvolle week van Wibier, die als quali fier voor een hoogtepunt in zijn loopbaan zorgde met een plaats bi] de laatste acht. De 25-jarige Bjorkman geldt als een speler die op gras buitenge woon goed beweegt. Vorige week verraste hij op Queens met een overwinning op Pete Samp ras. Wibier: „Die goser is ra zendsnel en heeft een geweldige reactie. Ik moest steeds op de toppen van mijn kunnen spelen om bij te blijven." GPD Sjeng Schalken sloeg tien aces tegen Guillaume Raoux, een record op gras in zijn loopbaan. Maar hij miste tegen de Franse qualifier het kil- lersinstinct op de breekpunten toe te slaan: 6-7 4-6. foto Touissant Kluiters/ANP Wimbledon-kampioen volgens kenners weer kanshebber Richard, Krajicek zou nooit een Grand Slam winnen, zo heette het. Vo rig jaar won hij Wimble don en toen was het nog niet goed. Jn de Engelse pers werd hij 'a one of' ge noemd. Een toevallige kampioen, een eendags vlieg. Het is nu een jaar la ter en ondanks de scepsis van toen gaat Krajicek maandag van start als één van de kanshebbers. ,.Als het van binnenuit komt, is Richard weer tot iets groots in staat." Een blik op de Wimble don-kampioen aan de vooravond van The Championships. van onze verslaggever Rob van der Zanden ROSMALEN - Andrew Long more is tennisverslaggever van The Independent en volgde deze week de titelverdediger in Ros malen. Hij gelooft niet dat de 25-jarige Nederlander een toe vallige passant was in Londen. „In Engeland heerst heel sterk de opinie dat het vorig jaar een gek toernooi was met een gekke finale, een gekke naakte dame op het centre-court en een gekke winnaar. Maar Richard heeft het gedaan. Hij versloeg twee voormalige kampioenen, Stich en Sampras, en won het toer nooi. Hij was niet zomaar een voorbijganger." Longmore herinnert zich een cartoon die vorig jaar een dag na de finale in The Times ver scheen. Twee ventjes beginnen aan een partijtje tennis en de een zegt: 'wie wil jij zijn vandaag?' De ander antwoordt: 'ik wil de nieuwe Wimbledonkampioen zijn, maar ik ben zijn naam even kwijt'. Het gevoel van onderwaarde ring werd nog eens versterkt toen Krajiceks vriendin Daphne Deckers na die gedenkwaardige zomer het Wimbledon-museum bezocht en daar iets miste. In het heilige der heiligen lagen ansichtkaarten van alle kampi oenen uit het verleden. Behalve die van Richard Krajicek. Toen hij na Wimbledon naar de US Open kwam en in de eerste ronde verloor, wisten de Ameri kanen meteen te vertellen dat het niet zo gek was. 'Krajicek speelde dit jaar welgeteld tien dagen goed en dat was toevallig op Wimbledon' en 'Wat denkt hij wel, het is hier geen gras!' schreven de kranten. Ook nu nog geloven velen dat het 'des Krajiceks' is om in de openings partij op Wimbledon meteen uitgeschakeld te worden. Iets wat trouwens nog maar één keer in de geschiedenis is gebeurd; dertig jaar geleden liet Manuel Santana zich verrassen door Charlie Passarell. Daar tegenover staan de posi tiever ingestelden die denken dat hij voor de tweede keer het toernooi der toernooien kan winnen. Perszaken Rodger Linse behartigt de pers- zaken voor de tennisser en vindt dat er een omslag is gekomen in het nationale Krajicek-denken. „Vroeger was het toch altijd zo dat als Richard ergens een eerste ronde verloor het hele land mee- zuchtte van: ach ja, dat is Kraji cek weer. Nu mag hij verliezen. Want hij is toevallig wel de Wimbledon-kampioen, zeggen de mensen dan. Hij is nu geac cepteerd. Ook door de vader landse pers, die hem heeft leren kennen als een spontane, intel ligente sportman. Het is een wisselwerking geweest, Ri chard is na Wimbledon duide lijk meer ontspannen." Volgens Linse zou het een huza renstukje zijn als cle kampioen zijn titel prolongeert. „Maar sluit het niet uit. Ik denk dat ie het kan. Als het van binnenuit komt is Richard tot iets groots in staat. Hij moet die twee eerste ronden overleven, dan krijg je een beetje het verhaal van vorig jaar." Krajicek heeft afgelopen deze in Rosmalen steeds gezegd dat hij Wimbledon nog even uit zij n ge dachten wil bannen. Linse: „Maar die maandagmiddag 14.00 uur zit al lang in zijn ach terhoofd. Richard is erg gevoe lig voor traditie en geschiede nis. Als hij het centrecourt betreedt voor de officiële ope ning zal hij spanning voelen. Gelukkig kan hij er goed mee omgaan." Krajicek opent het bal tegen de Duitser Marcello Craca, een speler van buiten de top honderd die zijn Grand Slamdebuut maakt en zich niet voorbereidde op gras. Coach Rohan Goetzke neemt het woord kampioenschap lie ver niet in de mond. „Ik vind de vraag of hij opnieuw een goed Wimbledon kan spelen interes sant," zegt de Australiër. „Hij ziet er de laatste weken fit en scherp uit. Daar hoeven we ons geen zorgen om te maken." Goetzke meent dat de minach- Richard Krajicek juicht na zijn zege op Martin Damm. ting over de titel van '96 mis plaatst is. ..Eerst hoorde je dat hij niet goed genoeg was om een Grand Slam te winnen. Nu wint hij er één en dan heet het 'a flash in the pan' (toevalstreffer). Dat vind ik niet terecht." Sparringpartner Fernon Wibier traint sinds ruim een jaar vaak met Richard Kra jicek. Hij is een regelmatige sparringpartner. „Ik zie hem er toe in staat om te doen wat hij vorig jaar deed. Ik vind dat hij op Wimbledon net zo veel kan sen heeft als Sampras en al die anderen." Pete Sampras heeft overigens in Sports Illustrated gezegd dat hij Krajicek als één van de favorieten ziet. Bondscoach Michiel Schapers ziet de kopman van het Neder landse tennis ook als een favo riet. „Als je Wimbledon hebt gewonnen, ben je sowieso favo riet." Schapei's noemt ook de 'Aussies' Philippoussis en Raf ter als kanshebbers. Schapers: „Eigenlijk is het niet terecht dat Richard vorig jaar als een gekke winnaar in een gek toernooi is omschreven. Ook in een gek toernooi wint de sterk- foto Paul Vreeker/ANP ste. Roland Garros was ook een gek Grand Slam, maar die Kuerten was gewoon de aller beste van het hele veld. Ziet Schapers na Krajicek een nieuwe Grand Slam-winnaar opstaan in Holland? „Een klein landje zal niet één, twee, drie een Wimbledon-kampioen leve ren. Overzijnopvolgingismoei- lijk iets zinnigs te zeggen. Wat ik wel weet, is dat wij als tennis- bond niet de optimale facilitei ten hebben om talenten op te leiden. Ik mis bijvoorbeeld een nationaal trainingscentrum met goede banen en het bonds- kantoor ernaast. Alles bij el kaar. We hebben gravelbanen, maar binnen trainen we op ta pijt, een ondergrond waar nau welijks nog toernooien op wor den gespeeld. Dat zou toch niet moeten." Voorlopig zal Krajicek de Hol landse vlag in het internationa le circuit nog dragen. Zonder concurrentie in elk geval uit ei gen land. Hoe kijkt hij zelf tegen de komende twee weken aan? Hij liet afgelopen maandag al weten dat hij Wimbledon '97 pas geslaagd zou vinden als hij opnieuw de titel pakt. Woens dag zei hij: „Misschien moet ik het toernooi twee keer winnen om sommige mensen te overtui gen. Aan de andere kant heb ik niet het gevoel dat ik iets moet verdedigen. Ze pakken me niets af. Ik büjf voor altijd de Wim bledon-kampioen van '96." Hij had jarenlang een haat-lief deverhouding met het gras, maar weet nu dat hij niet anders kan dan houden van de sprieten. „Je moet accepteren wat er ge beurt op gras. Je kunt wel eens vallen en slippen, vroeger was dat een belemmering voor me, dan ging ik niet vol vertrouwen naar het net. Nu durf ik te bewe gen en neem alles op de koop toe, ook dat de bal wel eens raar op stuit. Ik zit niet meer zo in over missers. Als je dat allemaal ac cepteert, is het de makkelijkste ondergrond. Je weet waar je je aan vast moet houden. Serve ren, volleren en retourneren." Nieuwe bronnen Fysiek en mentaal is Krajicek er klaar voor. Dat was in de maan den na zijn historische overwin ning vorig jaar wel anders. Hij liep een half jaar lang te zoeken naar zijn eigen ik en nieuwe bronnen die hem moesten moti veren. Pas in '97, nadat hij rond de jaarwisseling een meniscus operatie had ondergaan, stond hij er weer en won de toernooien van Rotterdam en Tokyo. „Ik zat eind vorig jaar in een soort emo tionele achtbaan. Pieken en da len had ik. Mijn droom was ver wezenlijkt, wat moest ik nunog? Waarom zou ik nog een tennis baan opstappen? Dat gevoel is nu weg. Ik wil een tweede Grand Slam winnen. Ik voel me name lijk meer dan een toevallige winnaar. Nu nog ben ik een ten nisser die zweeft tussen de cate gorie verrassingen en superster ren. Met een paar Grand Slams erbij word ik een ster. Zoals de Amerikanen zeggen: an image for the game." GPD EASTBOURNE -Na twee dagen iser noggeen einde gekomen aan de partij tussen Brenda Schultz en Monica Seles, in de kwartfinales van het toernooi van Eastbourne. Gistex-en speelde het tweetal door regen in het geheel niet. Donderdag al werd de partij gestaakt. Schultz won de eerste set met 7-5, in de tweede stond het 2-2 op het moment dat noodweer uit brak. Vrijdag was het weer te slecht. Voordat de Nederlandse in actie kon komen tegen de als eerste geplaatste Amerikaan se, werden de wedstrijden in Eastbourne opnieuw gestaakt. RTR LONDEN - Andre Agassi speelt volgende week niet op Wim bledon. De oud-winnaar van 's werelds meest aansprekende tennistoernooi heeft een polsblessure. Om dezelfde reden zeg de Agassi, niet eens meer in de top 20, vorige maand af voor de Open Franse in Parijs. Eerder in de week al trok Thomas Mus ter zich terug, De Oostenrijker, geen liefhebber van het spel op gras, zei last te hebben van zijn heup. RTR ROTTERDAM - Het 52e Nederlands kampioenschap schaken is sterker bezet dan ooit. Behalve titelhouder Jan Timman zijn acht andere grootmeesters vanaf zaterdag van de partij in Rotterdam. Onder hen de in Nederland woonachtige Bosniër Predrag Nikolic, die zijn debuut maakt,op het NK. Grote af wezige is Loek van Wely, die op de laatst verschenen wereld ranglijst met afstand de hoogst geklasseerde Nederlander is. Het afhaken van Van Wely in de nationale titelstrijd is nog een gevolg van vorig jaar. Toen liet hij het kampioenschap lopen, omdat hij in dezelfde periode secondant kon zijn van de Ame rikaan Gata Kamskv in diens WK-match tegen Anatoly Kar- pov. Van Wely ki'eeg een boete opgelegd van de Nederlandse schaakbond, maar voelde zich onheus behandeld. Het con flict is nog niet opgelost. Gisteren is de loting verricht voor het NK, dat nog tot en met 3 juli duurt en wordt gespeeld in het Maasgebouw van Stadion Feyenooi'd. In 1936 fungeerde Rottexdam voor de laatste keer als gastheer voor de nationale titelstrijd. ANP MAASTRICHT - Rik Platvoet zal komend seizoen niet meer uitkomen voor MW De Maastrichtse club heeft geen over eenstemming kunnen bereiken met FC Twente over een twee de huurperiode. Gisteren werd de knoop dooi"gehakt. „Het gat tussen vraag en aanbod was te groot, daar kwamen we niet uit met Twente", aldus technisch directeur Sef Vei'goossen. „Het ging om de totale prijs die we moesten betalen, cle huur- som plus salaris". ANP LEEUWARDEN - Cambuur wil een vergoeding voorde over gang van Arno Arts naar Willem II. De voetbalclub uit Leeu warden denkt daar recht op te hebben, omdat Axis te laat een ontslag heeft ingediend. Eei'st tekende hij een tweejarig con tract en vorig jaar ging hij een eenjarige vei'bintenis aan. Het laatste contract is volgens de vice-vooi"zitter van Cambuur, Jan Riedstra, nog steeds geldig. Aids tekende vorige week een contract voor vier jaar bij Wil lem II. „Ik weet niet beter dan dat ik transfervrij was." Bij SC Heerenveen is men niet op de hoogte van het vertrek van Leroy Echteld. De aanvaller kwam donderdag met AS Cannes rond. Echteld mocht weg bij SC Heerenveen, mist hij voor 16 juni een nieuwe club had gevonden. Riemer van der Velde, voorzitter van SC Heerenveen, x-eageerde verbaasd op het vertrek van Echteld. „Iedei'een weet dat hij weggaat, be halve ons bestuur." ANP van onze sportredactie LEIDEN - Seizoenkaarthou- ders kunnen geld terugeisen van Ajax. De Amsterdamse voetbal club houdt ten onrechte enkele miljoenen guldens achter, die toebehoren aan supporters. Ajax heeft verzuimd de BTW- verlaging van 11,5 procent aan de seizoenkaarthouders texx goede te laten komen. Wettelijk is de club verplicht het geld te rug te storten. Ronald Pieloor, woordvoerder van de F-side, noemt de handelwijze van Ajax 'een misselijke manier van om gaan met je supporters.' Op 1 januari 1996 werd de BTW verlaagd voor onder meer to neelvoorstellingen, concerten, bioscopen en musea. Ook het bezoek aan voetbalwedstrijden viel onder deze regeling. Staats secretaris Terpstra van VWS be dong echter dat 4,9 procent van de verlaging in een jeugdfonds van de KNVB gestort zou wor den. De meeste profclubs in Nederland hebben de BTW-ver laging doorberekend in de tarie ven voor het seizoen '96-'97. De situatie bij Ajax was echter uitzonderlijk. De club was in 1995 al begonnen met de ver koop van de seizoenkaarten voor de nieuwe Arena. Toen ver volgens op 1 januari 1996 de BTW werd aangqpast, ontstond voor de supporters de mogelijk heid het te veel betaalde geld te rug te vragen. Morele verplichting Verschillende seizoenkaarthou ders hebben dit geprobeerd. F- side woordvoerder Ronald Pie loor heeft de kwestie schriftelij k onder de aandacht van het Ajax-bestuur gebx'acht. „Maar het is eigenlijk te gek dat sup porters deze zaak zelf moeten aankaarten. Ajax heeft de mo rele verplichting dat geld terug te geven." Financieel directeur M. Oldenhof windt er in een brief aan Pieloor echter geen doekjes om. „De verlaging komt Ajax toe en wordt gebruikt om de huishouding te financieren." Dat het geld Ajax toekomt, is onjuist. De wet op de omzetbe lasting bepaalt zonder omwe gen dat als de BTW na het slui ten van een overeenkomst wordt verlaagd, deze verlaging door de klant teruggevraagd kan worden. Ook de stolling van 4,9 procent aan de KNVB kan door seizoenkaarthoudei's worden teruggeëist. Maar het hoofd boekhouding van Ajax, N.M. Steur, zegt onbekend te zijn met deze wetgeving. Hij voegt er aan toe dat Ajax in deze kwestie ook nooit jui'idisch advies heeft in gewonnen. Uitgaande van een opbrengst van 20 miljoen gulden aan de vei'koop van seizoenkaarten, is Ajax nog ruim twee miljoen aan de supporters verschuldigd. De club hoeft echter niet zelf tot uitbetaling over te gaan. Sei- zoenkaai'thouders moeten zelf actie ondernemen Financieel directeur M. Olden hof zegt dat van kwade trouw bij Ajax geen sprake is. „Wij hebben gekeken wat x'edelijke prijzen zijn voor seizoenkaailen zonder x'ekening te houden met de BTW. Ik geloof er trouwens helemaal niets van dat wij BTW zouden moeten teruggeven. En als het anders is, horen we dat wel van de rechter" GPD van onze sportredactie DEN HAAG - Zelfs gisteroch tend belde nog een Belgische club om hem als trainer te vra gen, maar Graeme Rutjes verkocht nee. De oud-voetbal- international van Oranje is aan getrokken als directeur van de Gocse Golf, de golfbaan in Goes. De bedi'ijfseconoom Rutjes heeft vanaf I juli de algemene leiding. Vorig seizoen was de 37- jarige ex-verdediger van Excel sior, KV Mechelen en Ander- lecht nog verantwoordelijk voor de mei'chandising bij laatstge noemde club. Hij vertrok. „Want het liep niet zo als ik het wilde", aldus Rutjes die dertien keer het shirt van Oranje droeg. Rutjes heeft het diploma waar mee hij clubs in de hoogste afde ling van België mag trainen. Hij kreeg verschillende aanbiedin gen. maar geen kon hem echt be koren. „Ik kan moeilijk leven met de manier waarop veel clubs zijn gestructureei'd. Ze worden geleid door emoties. Drie keer winnen of verliezen en cle wereld ziet er volledig anders uit." Veel clubs spelen niet al te best in op ontwikkelingen, vindt hij. Rutjes sluit een terug keer in de voetbalwereld niet uit, maar voorlopig is het even 'liever niet'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 47