De ware geitenkaas PZC Dorstlessende altaartjes voor 'n verfrissende slok tot ziens bij bulthaup Voedingcombinaties belicht Blijven proeven en ruiken Creatief palet siert Kromme Watergang tafel en trend zaterdag 21 juni 1997 39 Als nóg een kop koffie niet meer helpt, ben je toe aan een frisse slok uit de waterkoeler. Er ver schijnen steeds meer van die (Advertentie) Originals van bulthaup voor individualisten. Eigenlijk verkopen wij geen keukens, maar intelligente antwoorden op vragen die u door uw levensstijl worden ge steld. Met systeem 25 is elke individuele oplossing mogelijk. Livingstoneweg 50 4462 GL Goes Postbus 65 4460 AB Goes Telefoon 0113-222 770 Fax 0113-232 969 dorstlessende altaartjes in kan toorgangen. Verfrissende bronnen voor menig werknemer. De Amerikanen weten het allang. Broeierige warmte en een droge keel doen snakken naar iets an ders dan het zoveelste kopje kof fie. bekertje thee of blikje fris drank. Gewoon een paar lekkere, frisse slokken koud water en je voelt je als airconditioned werk nemer herboren. Ook in ons land zijn er meer en meer bedrijven die dat beseffen en overgaan tot de in stallatie van waterkoelers. Ommetjes naar de kraan van het toilet, flessen met fris water op het bureau die binnen een half uur al weer lauw zijn geworden, of in ar ren moede nóg maar een kop koffie - in veel kantoren is het allemaal niet meer nocüg. Onopvallend maar zo langzamerhand onmis baar zijn de waterkoelers in veel kantoren doorgedrongen. Verfris sende bronnen waaraan menig werknemer zich dagelijks meer malen laaft. „Meestal is het even lurken en j e kan weer verder met j e werk", zegt Ruud Koele, werk zaam bij het bedrijf dat de koelers in Nederland distribueert. De machines zijn betrekkelijk makkelijk te installeren. Ze wor den aangesloten op de waterlei ding en het stopcontact en hebben dan weinig aandacht meer nodig. De temperatuur van het water kan naar believen worden ingesteld met een thermostaat. Gemiddeld staat die tussen de zes en acht gra den Celsius. „Maar soms is het zo koud dat je er een stijve bek van krijgt", zegt Koele. Dat is niet de enige reden om even op te passen bij het instellen van de koeler. Koud water kan in som mige gevallen gevaarlijk zijn. Lang geleden ondervond Filips de Schone, koning van Nederland, dat aan den lijve. De overlevering wil dat hij stierf tijdens het drin ken van een glas ijskoud water, na dat hij door een balspel erg verhit was geraakt. Van dat gevaar was blijkbaar ook een bedrijfsarts in het Overijsselse Dongen op de hoogte. De werknemers in het be treffende bedrijf werken onder hoge temperaturen en hadden de thermostaat van de koeler gevaar lij k laag gezet. De bedrijfsarts kwam onmiddellijk in actie en voorkwam zo ongelukken. „Als het in de werkruimte 35 graden is, dan is water van 14 graden nog steeds heerlijk fris", zegt Koele. Afval In het nieuwe hoofdkantoor van Albert Heijn in Zaandam staan sinds een jaar ruim dertig water koelers. Toen de indeling van het nieuwe pand aan de orde was, wil den sommige werknemers naast de thee- en koffie- ook frisdrank automaten. Maar het zou te duur zijn om daar gratis gebruik van te laten maken en bovendien was er het afvalprobleem. „Dus instal leerden we waterkoelers. Goed koop en bovendien milieuvriende lijk", zegt Lex Oudendijk. Hij is uitermate tevreden. „We hebben hier ook nog twee frisdrankauto maten staan, maar die worden veel minder gebruikt". Het Haagse openbaar-vervoerbe drijf HTM voerde twee jaar gele den waterkoelers in. In vijf wacht huisjes, op de eindpunten van de tramlijnen, kunnen chauffeurs en Onopvallend maar zo langzamerhand onmisbaar zijn de waterkoelers in veel kantoren doorgedrongen. foto Jacques Zorgman controleurs zich aan het koele wa ter te goed doen. Gemma Hö ff ener van de HTM: „We hebben de koe lers besteld omdat het personeel erom vroeg. En met dit warme weer wordt daar natuurlijk veel gebruik van gemaakt". Ook in Rotterdam bij PTT Post zijn de reacties op de machines lo vend. „Als een koeler kapot is en na één dag nog niet gemaakt, krijg ik het te horen. En niet zo zachtjes ook", zegt R. Thieme van het be drijf. Op de sorteerafdeling is de lucht droog, omdat papier vocht aantrekt. De gang naar de koeler is dan ook snel gemaakt. Het enige nadeel is volgens Thieme het rest- water. Dat kan niet via een leiding worden weggevoerd. „Dat vereist enige discipline. Sommigen gooi en het in de plantenbak, maar dat is natuurlijk niet de bedoeling. Een betere plek is de wc". Taco van der Mark Sommige vragen over voedsel duiken door de jaren heen steeds weer op. Is het slecht om na de maaltijd fruit te eten? Kan je melk wel of niet drinken bij een ijzergebrek? En hoe zit het met de combi natie sinaasappel/banaan? Welke combi naties van voedingsmiddelen juist wel en juist niet gebruikt moeten worden, blijkt een onuitputtelijke bron van misverstan den te zijn. Begrijpelijk, want sommige theorieën zijn achterhaald en andere be rusten op fabels. Neem nou ijzer. Het opnemen van ijzer in het lichaam is een ingewikkeld proces, waarbij de samenstelling van de totale voeding een rol speelt. In de voeding ko men namelijk stoffen voor die de ijzerop neming bevorderen en stoffen die deze juist remmen. Voedingsmiddelen met een remmend effect zijn: koffie, thee en zeme- len. Vlees en vis hebben een positieve in vloed. Al deze stoffen werken steeds op el kaar in en daardoor is het moeilijk om per keer te zeggen hoeveel ijzer het lichaam opneemt. Eén ding staat vast. vitamine C bevordert de opneming van ijzer sterk. Daarom raadt het Voorlichtingsbureau voor de Voeding aan om bij elke maaltijd een bron van vitamine C te gebruiken, zo als groente, fruit, sinaasappel- of grape fruitsap. Zuivel De invloed van melk en kaas zijn niet van dien aard om het gebruik van zuivelpro ducten in of bij de maaltijd af te raden. Te meer omdat zuivelproducten niet gemist kunnen worden zijn voor de kalkvoorzie- ning.Er is een theorie die het apart eten van eiwitten, vetten en koolhydraten in eenzelfde maaltijd afraadt en ook het eten van fruit na een maaltijd, zeker na een vet- of eiwitrijke maaltijd. Fruit bij de maal tijd zou gisting en rotting in de darmen veroorzaken. Dit is een fabeltje. Eiwitten, vetten en koolhydraten worden in het maagdarmkanaal namelijk gewoon ge lijktijdig verteerd. Daar zorgen de enzy men voor. Elke voedingsstof heeft zijn ei gen enzymen. De vertering van de ene voedingsstof staat de vertering van een andere zeker niet in de weg. Rotting of gisting in de darmen vindt al leen plaats als de vertering verstoord is als gevolg van een ziekte van het spijsverte ringskanaal. Dat heeft niets te maken met foute combinaties. Lange tijd werd gedacht dat banaan een stof bevat die vitamine C in ander fruit af breekt. Recent onderzoek heeft dit niet aangetoond. Banaan kan dan ook gerust gecombineerd worden met ander fruit. Het combineren of juist niet combineren van voedingsmiddelen vinden sommige mensen belangrijk omdat ze ervan over tuigd zijn dat het heilzaam kan zijn. Niets is minder waar. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding adviseert bewust te kie zen voor een gevarieerde voeding en niet te zoeken naar ingewikkelde combinaties, Patricia Schiite Restaurant De Kromme Watergang Slijkplaat 6 4513 KK Hoofdplaat Tel. 0117-348696 Fax:0117-348679 Sluitingsdag: maandag Keuken geopend van 12.00 tot 15.00 en van 18.00 tot 21.00 uur Creditcards: Visa en Eurocard Rolstoel mogelijk Kinderen halve porties Groepen tot 50 a 60 mensen Geitenkaas is tegenwoordig overal te koop. Maar wat voor geiten kaas. Je struikelt over de grote kazen die de stevigheid en de vorm van Goudse kaas hebben. Ze komen uit fa brieken en worden niet eens altijd voor honderd procent uit geitenmelk gemaakt. De gemiddelde Nederland se Jan Kaas hoeft er niet van te gru wen, want sterk naar geit geuren en pittig smaken doen die kazen niet. Echte geitenkaasfanaten daarente gen vinden het maar een laffe hap. Franse geitenkaasjes zijn heel anders. Die zijn klein, zacht en uiterst geurig. Als ze pas gemaakt zijn en nog vers is hun smaak uiterst mild en soms hebben ze een beetje korrelige structuur. Naarmate ze rijpen wordt het geitenaroma steeds ster ker en de stevigheid groter. Dat soort kaas jes komt niet uit de kaasfabriek, maar is ambachtelijk gemaakt op een echte gei tenboerderij. Liefhebbers van de Franse keuken waar deren die kaasjes met dat enorm variëren de smaakpalet. De een snoept ze zacht en vers, de ander liever rijp en krachtig. On der koks hebben dit soort kaasjes een grote reputatie. Groothandels importeren ze en ook enkele Nederlandse boeren maken geitenkaasjes van het Franse type. Letterkunde Herman van Koeveringe is nu tien jaar geitenhouder en geitenkaasmaker. Dat beroep koos hij uit pure passie voor het vak, want eerst maakte Herman zijn stu die Nederlandse Letterkunde af. Daar zegt hij zelf nu van dat het 'een beetje on handige manier was om boer te worden.' Al tijdens zijn studentenjaren leerde Her man in Frankrijk hoe je echte geitenkaas jes moet maken. De Nederlandse keu ringsdiensten en de Europese regelgeving stellen hoge eisen, zodat hij besloot uit sluitend met gepasteuriseerde melk te gaan werken. Hoewel alle kenners het er over eens zijn dat kaas van rauwe melk het lekkerst is. TegenwoorcÜg laat Herman uit Frankrijk speciale, gevriesdroogde cultu res overvliegen, waarvan zijn kaasjes smaakaccenten krijgen die doen denken aan rauwmelksekaas. Geitenpis Volgens een hardnekkig sterk verhaal zouden geitenkaasjes hun aroma krijgen van een scheutje geitenpis, dat de boer er in verwerkt. Wie weet wat er vroeger alle maal gebeurde, maar volgens Herman is het tegenwoordig heus een broodje-aap- verhaal. Daar zijn de hygiëne-eisen veel te streng voor. Hermans boerderij met honderd witte melkgeiten staat op het Overijsselse land goed Twickel. „Op mijn land gebruik ik uitsluitend mest van eigen vee en ik ver bouw alle veevoer dat ik nodig heb," ver telt Herman van Koeveringe. „Het zeer ei witrijke gras dat koeien krijgen, is voor geiten niet geschikt. Daar krijgen ze buik loop van. Ik zaai daarom een speciaal mengsel van gras met allerlei kruiden. Geiten zijn fijnproevers, ze eten alleen wat ze ontzettend lekker vinden." „Ik begon met het verkopen van verse gei tenkaas. Want gerijpte kaasjes vroegen aanvankelijk te veel investering. Vanuit de horeca bleef ik alsmaar vraag houden naar gerijpte geitenkaas van het Fi'anse type. Geen kopie ervan, maar wel de kwa liteit. Vrienden hielpen me met kapitaal en ik sloeg opnieuw aan het experimente ren." Herman van Koeveringe stak zijn licht op bij zuiveltechnologen en allerlei koks. „Uiteindelijk bleef een assortiment van een tiental kaasjes over. Die hebben alle maal dezelfde basis, maar zijn toch zeer verschillend. Dat komt door andere toe voegingen, verschillende stremtempera- turen of uiteenlopende afwerkingen. Op bestelling maak ik voor restaurants ook wel kaasjes naar exclusief recept." Schimmel De geitenhouder produceert kaasjes met en zonder witschimmel. De rijpingsruimte van zijn kaasmakerij is geënt met een schimmelculture die de kaasjes aantast en ze een oppervlak bezorgt zoals ook Camembert dat heeft. Die schimmel beïn vloedt de smaak, die soms een beetje de kant op gaat van Roquefort. Een deel van de productie krijgt een oppervlaktebe handeling met grijze, fijn verdeelde hout- as. Andere kaasjes krijgen een kruiden laagje, of er gaat .knoflook door. Geitenboer Heiman heeft hulp van wat vrijwilligers, maar het meeste werk doet hij zelf. „Inderdaad, er schiet geen vrij mo ment over. Maar het is ook je hobby.Bij de boerderij drijft hij een winkeltje dat twee middagen per week open is. Daar ver koopt hij zijn kaasjes aan particulieren en koks uit de wijde omgeving. Die komen maar wat graag bij hem langs. Elke zaterdag staat Heiman op de be faamde Boerenmarkt van Amsterdam. Dat biedt hem een direct contact met de klanten. Zijn reputatie is inmiddels groot. „Laten de mensen niet denken dat het al lemaal zo makkelijk was. Ik heb veel fou ten moeten maken en veel is er mis gegaan. Tenslotte is en blijft het een kwestie van proeven, proeven, nog eens proeven en ruiken." Martin van Huij stee Geitenkaasmaker Herman van Koeveringe: „Geiten zijn fijnproevers, ze eten alleen wat ze ontzettend lekker vinden." Zeeland telt veel restaurants waar goed tot zeer goed wordt gekookt, maar slechts een klein aantal onderscheidt zich door een combinatie van kwaliteit én creativiteit. Waar je echt onder de indruk bent van uitzonderlijke prestaties en waar koken tot een kunst is verheven. Iedere keer dat ik zo'n keuken, waar smaak, fantasie en vindingrijkheid samengaan, ontdek, onderga ik een aangename sensatie. Vooral wanneer ik het niet verwacht. Ik voel me dan een culinaire ontdekkingsreiziger die op een verborgen schat stuit. Dat is me overkomen in de polder even ten oosten van Breskens, vlak bij de Westerschelde, waar ik nog nooit eerder een stap had gezet. Restaurant De Kromme Water gang is gevestigd in een voor malig kleuterschooltje in een gehucht waarvan de naam, Slijk plaat, geen grote verwachtingen wekt. Mijn verbazing is dan ook groot als ik binnenkom in een zeer stijlvol restaurant met keurig ge dekte tafels, fraai gedrapeerde gordijnen en een sfeervolle ver lichting. Als ik een Zeeuwse top-tien zou moeten samenstellen dan zou De Kromme Watergang daar zonder meer een plaats in krijgen. In de eerste plaats natuurlijk vanwege de keuken die uitmuntend is. Ed win Vinke, de man aan het fornuis, werkte zes jaar bij sterrenrestau rant Oud Sluis en dat is zowel aan de samenstelling van de kaart als aan de opmaak van de borden te merken.De schikking van vis, vlees en groenten getuigt van ge voel voor stijl. Het verbaast me niet wanneer ik hoor dat Edwin Vinke als liefheb berij de schilderkunst beoefent. Veel gelegenheid heeft hij daar niet voor. Wel heeft hij de tijd ge nomen om zijn borden te beschil deren met porceleinverf waarna hij ze opnieuw heeft laten bakken; dat heeft hem een uniek servies opgeleverd. Ook in de inrichting doen bepaal de elementen me denken aan Oud Sluis hoewel nergens sprake is van imitatie. Het is meer een kwestie van sfeer. Blanche, de vrouw van Edwin, is een toonbeeld van Zeeuws-Vlaamse gastvrijheid. Ze vertelt spontaan dat ze vandaag jarig is. Geen moment krijg ik de indruk dat het haar spijt op deze feestelijke dag te moeten werken; integendeel, met een vrolijke lach verzorgt zij mijn lunch. Op mijn verzoek krijg ik een dooi de gastvrouw gecomponeerde al coholvrije apéritief van sinaasap pelsap en cocos. Dat is een verras sing omdat de meeste restaurants niet verder komen dan een alco holvrij biertje of een dito bittertje uit een flesje. De tweede verrassing is het bege leidende hapje dat uit. drie delen blijkt te bestaan: een minikopje aspergesoep, een poppenschaaltje met garnaaltjes plus een stukje huisgerookte zalm met draadjes van een bieslookbloem in een kruidige dressing en een kabou terkommetje met een stukje een delever en rozijntjes en een exo tisch sausje; „op oosterse wijze", verduidelijkt Blanche Vinke en het smaakt allemaal even heerlijk De kleine schaaltjes en kommetjes zijn al een lust voor het oog. Sorbetje Mijn voorgerecht bestaat uit een gamalenmousseline met asperges. Dit weekeinde nemen wij afscheid van de asperges; dinsdag is het St. Jan en dan worden geen asperges meer gestoken. De asperges zullen dan bij De Kromme Watergang ongetwijfeld door een andere groente worden vervangen. Een mousseline houdt het midden tus sen een saus en een ragout. Hier is het een fluwelig, zacht gekruid papje met een overvloed aan verse, zelfgepelde garnaaltjes. De asper ges zijn door midden gesneden en onder een hoek van 45 graden op het bord gelegd; een bieslook- bloem uit de eigen kruidentuin maakt het schilderijtje af. Op nieuw komt er dan een verrassing. Gastvrouw Blanche Vinke laat mij kiezen tussen een sorbetje of een glas aquavit als verfrisser van de smaakpapillen vóór het hoofdge recht wordt opgediend. Ik prefe reer het sorbetje en op tafel komt een glaasje met een klein beetje ci troensorbet, overgoten met een scheutje frambozenlikeur en paar verse framboosjes, een zeer mooie combinatie van zoet en zuur die de mond verfrist. Het is een tractatie van het Huis en dat doet sympa thiek aan. Mijn hoofdgerecht is onderdeel van het Gastronomisch Menu van vier gangen (ƒ95,- met 4 aange paste wijnen ƒ125,-) dat regelma tig wisselt en dat nu aan de asper ge is gewijd. Buiten de aspergetijd kost dit menu respectievelijk ƒ90,- en ƒ120,-). Het bestaat vandaag uit: taartje van asperges met lan goustines en eendenlever, asper ges met lauwwarme zalm en bies- lookboter, In de oven bereide lamsrug met asperges en porto- saus en parfait van aardbeien met advocaatroom en pistachekoek jes. Paddestoeltjes Het lamsvlees is boterzacht en ro sé en gaat vergezeld van drie as perges en een assortiment sappige paddestoeltjes in een rijke port saus, een tuille, gevuld met heel even gestoomde lamsoortjes, geeft het bord iets aparts en sliertjes dragon tussen de paddestoeltjes zorgen voor korte verrassende smaakstootjes. Een bosje bloeien de tijm en een tuiltje meegebak- ken laurier vormen de signatuur van de patron-cuisinier. De kaart van De Kromme Water gang is zeer verleidelijk met voor gerechten als in eigen huis gerook te zalm met zalmtartaar, waterkers en frambozen vinaigre tte 28,-), gemengde salade met langoustines, gamba's en eigen ge pelde garnalen (ƒ33,-), Zuid- Franse vissoep met schelp- en schaaldieren, croutons en rouille 22,-). Het is slechts een greep, zoals ik ook enkele van de hoofd gerechten noem: stoofpotje van gegrilde tongfilets met ragout van zelfgepelde garnalen (ƒ48,-), com binatie van kreeft en jonge tarbot met asperges 59,-), gegrilde zee baarsfilet met langoustines en to maat-basilicumsaus (ƒ49,-) en met kruiden gebakken kalfsnoot- jes met asperges en graantjesmos terd (ƒ45,-). Speciale suggesties van de keuken zijn: terrine van eendenlever met oosterse kruiden en saké (ƒ34,-), zacht geroosterde kikkerbillen met verse kruiden en couscous (ƒ35,-) en gestoomde tongfilets met asperges en bieslookboter (ƒ45,-). Voor zakenmensen serveren Blan che en Edwin lunch of diner voor respectievelijk 50,- en ƒ70,- en kreeft en oesters dienen zij op aan vraag op. Een degustatiemenu van vijf gangen kost ƒ115,- of 150,- met vijf aangepaste wijnen. In de winter geeft Edwin een kookcur sus van drie avonden voor 275,- en zelfs kunnen gerechten worden afgehaald. Rest nog enkele van de nagerech ten te noemen: crème brulée met bruine basterdsuiker (ƒ13,-), ba varois van vanille en Sauterne met witte druiven en caramelsaus (ƒ14,-), parfait van nougatine met rode vruchten en amarettosaus (ƒ15,-) en een assortiment van des serts (ƒ17,50). De houten deur achter in het res taurant geeft geen toegang tot een kapel maar tot de wijnkelder; de wijnkaart is gevarieerd. Ik dronk bij mijn maal een half flesje Fleu- rie (ƒ33,-) en genoot van het uit zicht op de met veel zwoegen door Edwin en Blanche zelf gecreëerde vijver vol levenslustige Japanse karpers. Bij mooi weer kan de maaltijd aan dit water worden ge noten. Rien van Reems Edwin en Blanche Vinke van De Kromme Watergang bij de door hen zelf aangelegde vijver vol Japanse karpers. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 39