Aren A scoort ook zonder Ajax Een hond kopen met garantie PZC Yoetbaltempel en megatheater reportage 33 zaterdag 21 juni 1997 Amsterdam ArenA, sinds 14 augustus 1996 amusement en volksvermaak in een gestaald kader. Voetbaltempel, megatheater en doorgangshuis, waarvan de totale bouwkosten 208 miljoen gulden beliepen. De juichtoon die volgens het Ajax-clublied tot voor kort langs de velden van De Meer daverde, weerklinkt nu aanzienlijk versterkt in het gestroomlijnde middelpunt van het betonnen niets van de Bijlmer. Inmiddels lieten ook megasterren als Michael Jackson, Pavarotti en Tina Turner hun stemmen er al horen. Het tweede huis van ArenA-directeur Jan Gaasterland is in trek, ondanks alle problemen die zich er voordeden. „Ik rijd hier dagelijks met vlinders in m'n buik naartoe." Amsterdam ArenA boert goed. Voor naam punt daarbij is natuurlijk dat de huisstijl van de geklofte Amsterdamse voetbalbranie zich tot ver buiten de hoofdstad heeft weten te wortelen. Suc ces maakt overal vrienden. Vandaar dat de Mokumse tongval vandaag de dag in het Ajax-milieu verre wordt overstemd door zachte G's en geknauw van andere dialecten. Ondernemend Nederland heeft zich al evenzeer laten meeslepen door het 'bandwagon-effect' van Van Gaals zo ren dabele teambuilding. De skyboxen zaten meteen vanaf de opening mudvol antra- cietgrijze maatpakken en oogverblinden de Rolexen. „D'r is een hele wachtlijst", weet direc teur Jan Gaasterland. „De duurste sky boxen hebben ooit 250.000 gulden gekost. Nu wordt daarvoor grif meer dan een mil joen betaald. Laatst heeft een onderne mer afstand gedaan van zo'n box. Die is dus aan een ander verkocht. Maar de rest wil helemaal niet verkopen. Die blijft zit ten waar ze zit. Om erbij te zijn. Het is zelfs zo dat skyboxhouders hier buiten de evenementen om hun managementmee tings houden, compleet met lunch." Maar Amsterdam ArenA scoort ook zon der Ajax, hoewel Gaasterland eerlijk ge noeg is om te zeggen dat zijn 'toko' in be langrijke mate afhankelijk is van de financiële inbreng van de club. Met hoofdhuurder Aj ax is een bodemhuursom van 7 miljoen 'sjaars overeengekomen, maar dat bedrag wordt nu met zeker 50 procent overschreden vanwege de opti male stoelbezetting. Dat neemt niet weg dat ook de activiteiten die volkomen los van Ajax staan grote volksoplopen naar Amsterdam-Zuidoost teweeg brengen. Gezien de hoeveelheid fans van Amster dam Admirals weet zelfs een hier toch sektarisch gezelschapspel als American football de cover van topsport op te hou den. Daarnaast lieten mensenmenigten hun dagelijkse sleutelpositie voor de tv een avond onbezet om concerten van mega sterren als Tina Turner, Michael Jackson en Luciano Pavarotti bij te wonen. Nog geen jaar na de vorstelijke inhuldiging van Amsterdam ArenA door koningin Beatrix telt directeur-voorzitter Jan Gaasterland zijn zegeningen. „Wij ver wachten binnenkort, als Celine Dion hier komt optreden, de 2 miljoenste bezoeker. Meer dan het dubbele dan begroot voor het eerste seizoen." Speeches Zelf wordt Gaasterland (55) als directeur van Amsterdam ArenA vandaag de dag ook veel gevraagd. Hem bereiken zo veel uitnodigingen om voor willekeurig welk gehoor te komen spreken dat hij, naar verluidt, een financiële drempel van 1000 gulden per kwartier heeft opgeworpen. Gaasterland: „Blijkbaar wil iedereen hét tegen mezelf zei: 'Je doet bijna niets an ders meer dan speeches houden'. Toen heb ik het besluit genomen om minimumta rieven in te voeren. Dan komen er vanzelf minder aanvragers, redeneerde ik. Maar ook dat werkte niet. Kennelijk laat men zich door geen prijs afschrikken. Nu heb ik besloten om gedoseerd te speechen, maximaal drie keer per week. Want op zich vind ik het leuk om het te doen. Ik ben heel slecht in speeches oplezen, dus ik be reid me eigenlijk nooit voor. Ik zie wel wat ik voor mijn neus heb zitten, wat voor vlees ik in de kuip hebEn daar ent ik mijn toespraak dan op." ArenA-mania alom dus. De kolossale schepping van de architecten Rob Schuurmans en Sjoerd Soeters is in het dagtoerisme inmiddels ook verheven tot attractie; in het geheel van Nederlandse bezienswaardigheden neemt het stadion de 22ste plaats in. Tot dusver lieten meer dan 110.000 gezelschappen zich gidsen door de catacomben. Jan Gaasterland weet zeker dat de animo voor rondleidin gen alleen maar zal toenemen. „Want tot dusver wordt er op geen enkele manier re clame voor gemaakt. Rondleidingen doen we alleen na telefonische reserveringen. Het gidsenbestand is nu bijna op een zo danige sterkte, dat we hier met ingang van volgend seizoen actief gaan weiwen voor rondleidingen." Amsterdam ArenA verkoopt. En ver koopt zichzelf. Met 'merchandising' als trefwoord. Een greep uit de santenkraam van artikelen in de cadeaushop, voorzien van het huismerk: petten, cd's, stropdas sen, aanstekers en Herman Brood-litho's. Uit zijn bureaula diept Gaasterland nog een attribuut op. „Kijk, een bouwplaat. Dat is toch leuk voor de mensen, kunnen ze thuis hun eigen Amsterdam ArenA in- elkaar zetten. Sommige dingen doen we samen met Ajax, onze beide beeldmerken op één t-shirt. We hebben de rechten op de naam Amsterdam ArenA, dus wordt die ArenA-directeur Jan Gaasterland: In een gloednieuw huis kan er wel eens een kraan lekken; de ArenA is ietsje groter, dus zijn de problemen hier wat groter. foto United Photos De Boer ook uitgevent. Dat gebeurde trouwens al toen de directeur van dat gelijknamige budgethotel hier in de stad nog bezwaar maakte tegen het voeren van de naam Amsterdam ArenA Juridisch zijn we in dat geschil twee keer in het gelijk gesteld, maar de derde keer mondde het voor ons uit in een probleem. Dan kun je ruziënd verder gaan of samen tot een goede af spraak komen. De gemeente heeft in die zaak mooi bemiddeld. We hebben de rech ten afgekocht. Geen mens die er nu nog iéts tegen heeft dat wij de naam Amster dam ArenA voeren. En zo is iedereen te vreden. "Maar niet alles is hosanna in Am sterdam ArenA Ondanks de massale toeloop ontkomt ook deze startende on derneming niet aan een aanloopverlies. „Ik denk dat we uitkomen op een omzet van 25 a 30 miljoen, maar in zo'n gebouw als dit heb je natuurlijk wel te maken met verschrikkelijk veel kinderziekten en an dere tegenvallers. Het verlies was geschat op 2 miljoen, maar ik denk dat we een stuk hoger uitkomen. Op zich vind ik dat hele maal geen ramp. De vier kwartalen over ziende, gaan de kosten spectaculair om- „In het begin hadden we veel stewards no dig omdat iedereen z'n weg hier nog moest vinden. Het stadion is dan wel in augustus in gebruik genomen, maar was nog lang niet klaar. Pas op 1 oktober kregen we de sleutel van de aannemer. In die tussentijd moest er ongeveer het vijfvoudige aan be waking worden ingezet van wat nu tij dens de evenementen dienst doet. Dit al les overwegende denk ik dat we over pakweg drie jaar op de nullijn zitten. Op zichzelf heel apart voor een stadion, want bij mijn weten wordt alleen in Miami winst gemaakt." Als gezicht van Amsterdam ArenA is Gaasterland in de afgelopen maanden veelvuldig aangesproken op zaken van uiteenlopende aard, die zowel gebruikers als bezoekers onaangenaam troffen. Zo ontplofte Ajax-coach Louis van Gaal bijna toen hij met zijn selectie vanuit de kleedkamer naar de trainingsvelden wil de opmarcheren en tot driemaal toe de doortocht zag versperd door een gesloten poort. „Ik kon zijn woede nog billijken ook. Maar ja, het pand was nog niet klaar. Daarnaast was het in het begin ook in draaien voor Ajax, hè. In De Meer waren ze gewend alles zelf te doen. Men moest dus wennen aan de nieuwe entourage. Dat gold ook voor de fans. Ik heb iemand eens horen zeggen: 'Ik mis de pislucht van De Meer'. Tja, toen kon ik alleen maar zeggen: 'Dan moet je een fles urine meene men. want wij zijn niet van plan die geur hier binnen te brengen. Wij zetten juist twee toiletjuffrouwen bij elke wc om de boel schoon te houden." Dan is er ook veelvuldig gesakkerd over het gehannes met de 'ArenA's' als lokaal betaalmiddel. Gaasterland pareert de kritiek met de opmerking dat het z'n tijd nodig heeft om met iets nieuws te leren omgaan. „Zie het voordeel van dit sys teem boven al het geklooi met geld. In de pauze van een voetbalwedstrijd kunnen er twee keer zo veel mensen aan een drankje en een hapje worden geholpen. Het is typisch Nederlands om te zeggen: 'Ik ken het met, ik weet het niet, dus is het eng'. Zo is het ook met de chipknip. Geen mens die er nu iets van moet hebben, maar over twee jaar loopt niemand nog met een cent op zak," Pavarotti Nóg hoort Gaasterland de echo van het Pavarotti-concert, dat de geschiedenis is ingegaan als de ontluistering van een me gaster in een megastadion. „Ten eerste deed het allemaal heel routinematig aan, alsof hij even z'n miljoentje kwam opha len. Daarbij kwam dat de mensen op de duurste plaatsen Pavarotti twee keer hoorden. Ik durf te zeggen dat het niet aan de akoestiek lag. Vraag het maar aan de 90.000 man die onlangs bij het concert van Michael Jackson waren. Nee, de ge luidsinstallatie die de Pavarotti-organi- satie hier binnenbracht, was gewoon heel slecht. De mensen van Mojo Conceits, die namens Philips het concert hier organi seerden, hebben daar van tevoren voor gewaarschuwd. Maar ze wei-den gecon fronteerd met drie producers. En de een zei dit, de ander dat en de derde riep weer wat anders. Die organisatie van Pavarotti is een van de lastigste die je in huis kunt halen." „Gelukkig kent elk nadeel ook z'n voor deel. Voor ons is ook dit een leerproces ge weest. Bij een eventuele volgende gele genheid zullen we in onze leveringsvooiwaarden opnemen dat aan bepaalde kwalificaties moet worden vol daan. Een goede geluidsinstallatie, bij voorbeeld." Amper tien maanden in bedrij f is Amster dam ArenA al toe aan de vierde grasmat. Die voldoet nu eindelijk wél, maar de jammerklachten over de voorgaande drie speelvelden waren niet van de lucht. Vooral het zogeheten PAT-systeem dat hem in januari 1996 van harte was aanbe volen in de VS, zit in het geheugen van Gaasterland opgeslagen als een pijnlijke herinnering. „Het leek zo mooi. Verwar ming, alles erop en eraan. Enfin, gras in gezaaid en wat bleek toen drie weken voor de opening? Dat het niet aansloeg. Het was opgekomen, maar dan wel helemaal los van de ondergrond. Je kon het als een Heugafelt-tapijt optillen." De Heemstedenaar bleef er opmerkelijk koel onder. Zelfs op het moment dat de wakkerste krant van Nederland meldde dat hij als directeur ter discussie stond, bleef Gaasterland zichzelf. „Dat was ook je reinste onzin. Afgezien daarvan: ik had natuurlijk wel kunnen meehuilen met alle kritiek, maar ik ben daar te stressbesten dig voor. Ik heb hier gezegd: 'Jongens, ge woon een bord voor je kop houden, recht door gaan en de problemen oplossen. Kijk, in een gloednieuw huis kan er ook wel eens een kraan lekken of een deur klemmen. Nou goed, dit gebouw is ietsje groter dan een eengezinswoning. Dus zijn de problemen hier wat groter. Amsterdam ArenA staat nu in feite cen traal in het betonnen niets van de Bijlmer. Maar binnen afzienbare tijd is het stadion het middelpunt van een compleet amuse mentskwartier. Bij nader inzien zag Joop van den Ende ervan af zich er te vestigen, maar er komen volgens Gaasterland ge noeg andere uitgaansgelegenheden. „Als je praat over die boulevard, dan komt daar in elk geval Pathé in een groot com plex met 17 bioscopen. Daarnaast is de evenementenhal van Mojo Concerts voor zien met een capaciteit voor 5.000 bezoe kers. En in het gebied waar Van den Ende zou komen, zullen ongetwijfeld andere attracties hun bestemming krijgen. Een van de mogelijkheden is dat het Cirque du Soleil hier een vaste locatie krijgt, waar het elf maanden per jaar gaat draaien. Er komen ook horecavoorzieningen en grootschalige detailhandel zoals een meubelboulevard. Ik denk dat als dat er allemaal is, het hier helemaal één grote succesformule wordt." Gerard van Putten Per jaar worden in Nederland meer dan zestig duizend rashonden verhandeld. Met de regel maat van de klok dient zich een topper aan. 'Las sie' is zo'n voorbeeld. Ook de Weimaraner, de viervoeter van de Amerikaanse president Dvvight Eisenhower, heeft lang in de belangstelling ge staan. Momenteel is de golden retriever zeer in trek. evenals 'Commissaris Rex', de Duitse her der. Ook de dalmatiër staat in de schijnwerpers. Als rassen populair zijn, zien fokkers die het niet zo nauw met de regels nemen hun kans schoon. Een pup met stamboom is duur, dus kie zen veel mensen voor een hondje dat erop lijkt en veel minder kost. Wanneer een op deze manier aangeschafte viervoeter later problemen ople vert, is het voor zijn baas moeilijk verhaal te ha len. Bovendien kan zoiets flink in de papieren lo pen. Hondenliefhebber en jurist Jur Deckers uit het Friese Langweer houdt zich bezig met de rechten en plichten van rashondenfokkers. Hij is voor stander van een schriftelijke koopovereenkomst, getekend door de fokker en de koper van een pup. Daarnaast pleit hij voor een keurmerk dat kan worden ingetrokken, wanneer een fokker in ge breke blijft.. Deckers heeft zijn bedenkingen tegen het aan schaffen van zo maar een hond, omdat het achter halen van typische kenmerken bij een kruising behoorlijk moeilijk is. „Een zuiver gefokte ras pup is voorspelbaar, in die zin dat je in de regel weet hoe het dier er uit zal zien als het volwassen is en wat zijn rasspecifieke kenmerken zijn. Aan de hand van de uiterlijke kenmerken en de ge- dragskenmerken is een goed profiel te maken. Door een rasgids te raadplegen krijg je een aardi ge indicatie van de eigenschappen." Problemen In het asiel zitten nogal eens 'probleemhonden'. „De nieuwe bezitter moet stevig in de schoenen staan om de problemen - vaak niet de schuld van de hond, maar van een verkeerde opvoeding - de baas te kunnen", aldus Deckers. De Raad van Be heer op Kynologisch Gebied in Nederland advi seert mensen voor het kopen van een hond contact op te nemen met de betrokken rasvereniging. „Een rashond maakt acht tot tien jaar deel uit van je leven, dus dien je je zorgvuldig te oriënteren op wat je koopt." Sinds kort is er ook een cd-rom van uitgeverij Het Spectrum op de markt. Deze kan als aanvullende informatie dienen. Deckers: „Je voert je keuzes en wensen in, drukt op de knop en krijgt zo de ge schikte en minder geschikte rassen op het scherm. Natuurlijk werkt zo'n systeem nog niet helemaal feilloos, maar je komt al een eind in de goede rich ting." Al die voorlichting is een stuk reëler dan het: beeld dat in films en reclamespots van rashonden wordt gegeven. „Heel veel honden zijn daarvan het slachtoffer omdat mensen vaak een viervoeter kiezen op basis van het uiterlijk.Deckers pleit er met klem voor dat niet te doen. Een labrador bij voorbeeld heeft veel beweging nodig en heeft een geweldige 'will to please'. Daar geen rekening mee houden is vragen om problemen. „Actieve honden worden namelijk heel vervelend als hun die actie wordt onthouden." Wetboek Met het in 1992 ingevoerde Nieuw Burgerlijk Wetboek is de bescherming van de consument te gen malafide handelaren verbeterd. De bekende term 'verborgen gebreken' komt in het wetboek niet meer voor, wel het begrip 'conformiteit': de fokker moet niet alleen instaan voor verborgen gebreken, maar moet er ook voor zorgen dat de hond die hij levert de eigenschappen heeft die de koper van zo'n hond mag venvachten. Samen met mr. Carolien van Diemen heeft de Langweerder enkele jaren geleden een model koopovereenkomst opgesteld, waarin de rechten, plichten en risico's over de koper en verkoper zijn verdeeld. De jurist houdt veel lezingen over dit ondenverp. Hij adviseert fokkers altijd een schriftelijke koopovereenkomst af te sluiten met hun klanten. „De wet maakt als het om conformiteit gaat na melijk geen onderscheid tussen de verkoop van bijvoorbeeld wasmachines en levende dieren. Als de motor van de wasmachine niet goed draait door een fabricagefout, is de verkoper verplicht tot schadevergoeding. Als een hond niet gezond is en het gebrek is (mede) erfelijk bepaald, dan ziet Aankoop van een jonge hond vergt sluitende afspraken tussen fokker en koper. fotoEeleFierstra de rechter dat eveneens als een fabricagefout. De koper van een wasmachine mag verwachten dat het apparaat werkt, de koper van een hond mag verwachten dat het dier gezond is. zeker als juist op dat punt geen nadere afspraken zijn vastge legd in een overeenkomst." Heupziekte Het aantal uitspraken van rechters waarbij de fokker/verkoper aansprakelijk is gesteld voor het leveren van een hond met erfelijke of aangeboren gebreken is de a fgelopen jaren dan ook behoorlijk toegenomen. Zelfs bonafide fokkers kunnen tot een schadevergoeding veroordeeld worden. Een voorbeeld: Een fokker verkoopt een hondje dat later blijkt te lijden aan de erfelijke ge wrichtsafwijking heupdysplasie (hd). Koper en verkoper komen er in overleg niet uit en de koper loopt naar de rechter. Deze moet zonder schrifte lijke overeenkomst met afspraken over hd, wel te rugvallen op het wetboek. Zijn oordeel is dan in de meeste gevallen dat de koper een gezonde hond mocht verwachten. Deckers. „Maar met levend materiaal is niet alles te voorspellen en is nooit voor honderd procent te garanderen dat een hond vrij van alle afwijkingen zal zijn. Toch gaat zo'n fokker de boot in, ook als hij zorgvuldig de vader en moederhond heeft laten onderzoeken op hd." De jurist pleit dan ook voor „waarborgen naar beide partijen toe". Hij wij ster op dat mondelinge afspraken - hoewel ze bindend zij n - niet voldoen de zijn. „Als koper en verkoper ruzie hebben, is dat namelijk lastig te bewijzen." Hd is moeilijk door selectie uit te bannen. „Als je met gezonde, hd-vrije honden fokt, zullen de na komelingen in de regel ook gezond zijn. Maar de ziekte slaat ook wel eens een a twee generaties over. Een goede fokker van een ras waarbinnen hd als erfelijke afwijking voorkomt, fokt alleen met ouderdieren die op dit punt gezond zijn." Foto's Als een hond wordt onderzocht op de afwijking, gebeurt dit aan de hand van röntgenfoto's van beide heupen. Die foto's worden beoordeeld dooi de W.K. Hirschfeld Stichting. Een hond die de af wijking blijkt te hebben, behoeft overigens daar van nog niet altijd last te hebben, in die zin dat het dier daarvan merkbaar pijn ondervindt. In de koopovereenkomst die Van Diemen en Dec kers hebben opgesteld, worden drie mogelijkhe den geschetst. Ten eerste: de pup is gezond. Dan zijn er geen problemen. Ten tweede: de pup is het eerste jaar gezond doch blijkt nadien, gezien de ter beoordeling ingezonden foto's, toch hd te heb ben. Als gefokt is met hd-vrije ouderdieren, is dat het risico van de koper. Ten derde kan het ook zo zijn dat een hond bijvoorbeeld na een maand of acht moeilijk uit de mand komt en overduidelijk pijn heeft aan zijn heupgewrichten. Als dan blijkt dat het dier slechte heupen heeft, moet de verko per schadevergoeding betalen. Volgens Deckers is zo'n schriftelijke koopover eenkomst een must. „Met zo'n papier in de hand kun je terugvallen op een duidelijke afspraak. Dan voorkom je veel ellende en kosten.1' Jeanette Stuurop Voor informatie over rashonden en rasverenigingen: de Raad van Beheer op Kynologisch Gebied in Nederland, Emmalaan 16-18, postbus 75701,1070 AX Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 33