Papa, kom achter de krant vandaan Katja woont nu ook aan de Vinkeveense Plassen Campagne betrokken vaderschap reportage zaterdag 21 juni 1997 31 Kapitale villa's grif van de hand De nieuwe Sire-campagne wil vaders van nu een duwtje in de rug geven toni meer tijd aan hun kinderen te besteden. leren zich met strijdvaardige uitspraken over hun gezin dat op de allereerste plaats komt. Duindam moet moeite doen zijn werkweek van vier dagen in toom te hou den. Sinds hij zich met het onderwerp be zighoudt, heeft hij zo'n zestig lezingen ge houden en 180 interviews weggegeven. Softe sok Dat hij door een enkele verdwaalde femi niste (Malou van Hintum) voor softe sok wordt uitgemaakt; dat Violet van Falken- burg zich bij gelegenheid hardop afvroeg of hij nu eigenlijk een man of een vrouw is, daar kan Vincent, na de eerste verbijste ring, smakelijk om lachen. Zijn toko flo reert. Toch lijkt het zorgend vaderschap een zaak die vooral met de mond beleden wordt. De cijfers bevestigen dat. Van de mannen die ouderschapsverlof nemen, toch al een kleine minderheid, gaat slechts vier procent daarna structureel in arbeidsuren terug. Hun baas wil het niet, het kan echt niet met hun baan, het kost te veel geld. Waar om het toch belangrijk is dat vaders mee helpen zorgen, en dus wat werktijd inle veren, zet Zorgende Vaders op een rijtje. De relatie met hun partner gaat er flink op vooruit, en de band met hun kinderen wordt veel sterker dan wanneer ze full-ti me de kost verdienen. De jaren dat kinde ren klein zijn kun je later niet meer inha len. Zorgende Vaders is ook een pleidooi voor fotoAnnette Vlug een cultuuromslag. Minder stress, minder presteren-presteren-presteren, en vraag tekens durven zetten bij de door werkge vers gepropageerde flexibiliteit en de daaraan vastgeknoopte 24-uurs bereik baarheid per fax, computermodem en mobiele telefoon. In Japan vallen ze er al letterlijk dood bij neer Karoshi: dood door overwerk. Duindam: „Het scoren en presteren sluipt overal in. Je moet onderhand op rolschaatsen i*ond- rijden om alles bij te kunnen houden. Het wordt tijd dat mensen, mannen vooral, dat gaan weigeren. Het is toch armzalig om je leven zozeer door je werk te laten bepalen." In Japan raken zo'n 100.000 piepers van druk bezette mannen in metro's kwijt, vertelt de onderzoeker vrolijk. Kennelijk is ook daar lijdzaam verzet aan het ont staan tegen de krankzinnige werkdruk. Maar het valt voor wei'knemers niet altij d mee sterk in de schoenen te staan. Niet voor niets, vermoedt Duindam, wordt ex- de laatste jaren zo driftig gex-eorganiseerd in bedrijven en op univei-siteiten. „Dat Wie is toch die man die op zondag het vlees komt snijden? Dat was de vader van toen. De nieuwe Sire-campagne wil vaders van nu een duwtje in de rug geven om meer tijd aan hun kinderen te besteden. Want vrouwen gaan steeds meer werken, maar mannen leveren nog nauwelijks arbeidsuren in. Dus is de slogan: vaders erbij betrekken. Ze willen best, de vadex-s. Delen in de zorg, meehelpen in het huishouden. Naar het park met hun driejarige doch- teilje, een boterham met pindakaas sme ren voor hun vijfjarige zoon. De baby in bad doen, de was sorteren, met hun doch ter van veertien een goed gesprek hebben over vei'liefdheid, naar de ouderavond gaan. Alleen, het komt er niet zo van. Vaak zijn vaders zich daar niet eens van bewust. Dan zijn ze opeens van middelba re leeftijd, of met de vut, of al grootvader. En idealiseren ze zich wat ze gemist heb ben. „Toen ik met mijn dochtertje in de wandel wagen door het park liep, kwamen er vaak oudere mannen naar me toe die vertelden hoe jammer ze het vonden dat zij dat vroeger niet gedaan hadden", zegt Vincent Duindam (39). Deskundige Hij is psycholoog, en werkt aan de Utrechtse Universiteit bij de vakgroep Algemene Sociale Wetenschappen. Vin cent Duindam is vaderschapsdeskundige bij uitstek. Hij pi-omoveerde in 1991 op gedeeld oudex-schap (Ouderschapsarran gement en Geslachtsidentiteit). In zijn boek Zorgende Vaders toont Duin dam zich een warm pleitbezorger voor het betrokken vaderschap. Hij sluit daarmee perfect aan bij de zojuist gestarte Sire- campagne 'Mannen erbij betrekken'. Zelf is hijzodra hij kinderen kreeg, een dag minder gaan werken om daadwerkelijk bij het opgroeien van zijn dochters Sophie (8) en Susanne (5) beti-okken te zijn. Het vaderschap is in. Kranten en tijd schriften staan bol van interviews met moderne vaders, en paarse politici profi- houdt de schrik erin." De term onthaas- ting, waarmee minister De Boer op de loop is gegaan, komt van Vincent Duin dam. Uit zijn ondei-zoek onder 182 zor gende vaders, dat het materiaal leverde voor het boek, blijkt dat met de zorg voor kleine kinderen, onthaasting en relative ring als vanzelf opbloeien. Hoe fimest het voor kinderen kan zijn, on voldoende tijd en aandacht te krijgen van hun vader, blijkt uit het boek Nooit Ge noeg, van de Ütx-echtse journaliste Inge borg van Teeseling. Schrijnende verhalen staan erin. De Sire-campagne loopt dit jaar - van va derdag tot vadex-dag - via televisie, kran ten en tijdschriften. Een tv-spotje toont een onbekende aan tafel. 'Wie is toch die mandie op zondag het vlees komt snijden? klinkt het dan. Vincent Duindam vindt het filmpje ontroerend. De spotjes en krantenadveiienties raken bij veel man nen een gevoelige snaai-, blijkt uit een mi- ni-enquete. Dat was ook precies de bedoeling, vextelt Greet Prins (43). Zij is algemeen directeur van het reclamebureau Saatchi en Saatchi, en voorzitter van het Sire-be- stuur. „Vaders verwijten maken werkt niet, en is ook niet juist. Met de campagne proberen we, mannen bewust te maken van de band die ze zelf met hun vader heb ben gehad." Herkenbaar De hai'dwerkende vader die zich thuis achter de krant vei-stopt, is voor vadei-s van nu heel herkenbaar. Gi-eet Prins: „Wij vragen: hoe heb je dat ervaren? En we ge ven aan dat het misschien best anders zou kunnen." Dus: zelf niet afgemat in slaap vallen tijdens Studio Sport, maar je kind voorlezen, of samen gezellig een stukje wandelen. Het gezin van Greet Px-ins zelf is zeker niet doorsnee. Zij heeft altijd fulltime gewerkt - „Ik vond en vind werken leuk" - maar maakt absoluut niet de indruk afgepei- gei'd of dubbel belast te zijn. Toch heeft ze twee jonge kinderen. Een levende illu- stratie van Duindams stelling dat een va der die zorgt, zijn huwelijk een duwtje in de goede richting geeft. Greet Prins: ..Bij ons hebben altijd twee dingen voorop gestaan. We willen voor el kaar de zaken zodanig regelen dat we ons allebei blijven ontwikkelen en ontplooi en. Dat niet een van ons met oogkleppen op door het leven hoeft. En we zeiden: als wij het geluk hebben kinderen te krijgen, willen we dat ze goede zorg krijgen. Een basis, een thuisfx-ont." Greets man was bankdirecteur; maar wil de graag naar de univex-siteit. Toen er kin- dei-en kwamen, werd hij fulltime student theologie. Vier dagen per week komt de vaste oppas, en verder is hij het meeste thuis. Sterke vrouwen Wat blijkt: vaders die actief mee zorgen en daar werktijd voor inleveren, hebben in de praktijk sterke vrouwen. Goed opge leid, met interessant werk. Plus de bereid willigheid om iets van de zox*g voor de kids af te staan. Vincent Duindam citeeit in dit verband een Amerikaanse onderzoekster: „Moe- ders moeten de deur openhouden, maar vadei-s moeten wel door die deur willen stappen." Inge van der Blink Penose, artiesten, bekende en onbekende rijken wonen al jaren samen rond de Vinkeveense Plassen. Wie tussen de vijf ton en pakweg vier mil joen kan opbrengen, geniet dagelijks van het weidse uitzicht. Beroemde nieuwkomer is actrice Katja Schuurman, die haar huisje in de Amster damse Rivierenwijk verruilt voor de Vinkenkade. Een portret van een van de duurste plekken van Nederland. Toen hij het voormalige huis van Ria Valk aan de Groenlandse Kade begin vorig jaar bezichtigde, moest reisorganisator R. Nuijen even slikken. „Het huis was gx-ondig verpest doordat overal verlaagde plafonds en wandjes zaten van plastic schrootjes in de meest afschuwelijke kleuren. Er was een compleet ingericht peeskamertje, er la gen her en der tientallen pomovideo's. Ik moest een hoop wegdenken voordat ik kon zien wat het huis kon zijn." Granaat Voor de goede orde: Ria Valk had niets met deze inrichting van doen. De vorige bewoners waren naar verluidt seks- en drugsbarons uit Engeland. Begin 1995 werd het bewuste pand nog bestookt met een anti-tankgranaat, een unicum in Neder land. De ravage was groot in de tot onneembare vesting omgetoverde villa. Het is nog steeds een raadsel wie achter de aanslag zat, waarbij wonder boven wonder geen doden vielen. De politie ver moedde dat het om een wraakactie in het crimine le milieu ging. De geschiedenis rond deze villa vertelt in een not endop hoe de sociale structuur er rond de Vinke veense Plassen uitziet. Penose, axdiesten, bekende en onbekende rijken wonen hier dwars door el kaar. Zo had zeezeiler R. Söentken, een bekende vex-schijning in de watersportwex-eld en woonach tig aan de lange Baambrugse Zuwe, 'Zwarte Joop' als buurman. De inmiddels oveiieden Joop de Vries was 'Koning van de Wallen'. Chiel O., een van de daders van de Geldnet-ovex-val in Duiven, huurde voor 6000 gulden per maand een villa aan het Achterbos. André Hazes slijt zijn dagen op de Groenlandse Kade. Pa Brandsteden topman bij Sony, had een optrekje aan de Plassen, de familie Blokker verbleef ex; Maup Caransa woont er nog steeds. En zo is de lijst schier eindeloos aan te vul len. Nationaal knuffeldier Katja Schuurman is de nieuwste beroemdheid die neei-strijkt aan de plassen. Haar villa wordt nog volop verbouwd. Via haar woordvoerder J. Lukken van RTL laat ze weten niet nader op haar aanstaande verhuizing te willen ingaan. ..Katja houdt de publiciteit rond haar nieuwe huis zo veel mogelijk af. De fotogra fen liggen nu al in de struiken en gaan met bootjes de Plassen op om haar pand te fotograferen." De andere bewoners vinden het prima dat Katja in de buurt komt wonen. „Hartstikke leuk toclx? Als j e van water en natuur houdt, zit j e hier pisach tig"zegt Söentken. „Dat geldt ook voor haar. Ik woon hier al 35 jaar en heb het dik naar m'n zin. Ach, en dat Zwai-te Joop hiernaast woonde, ik kan er niet mee zitten. Ik maak geen ondei-scheid. Hij was in zijn metier kennelijk goed. Ik kan niet be oordelen wie een goed of slecht mens is. En zou den er in Laren of Blaricum soms geen dubieuze types wonen?"Deze tolerante houding spreidt ook de uit Amstelveen afkomstige nieuwkomer Nuij en van Ria Valk's voormalige villa tentoon. ,.Ik kende de reputatie van deze villa, maar ik kan er echt niet mee zitten. Mijn vrouw en ik droomden al vijftien jaar van een mooie plek aan de Vinke veense Plassen. We hadden hier een kaveltje ge kocht, maar de bouwvergunning kwam maar niet. Toen kwam deze villa vrij. We moesten wel eei-st een jaar verbouwen om het naar onze zin te krijgen, maar we wonen nu schitterend." Dat de opti'ekjes aan de plassen ondanks de ook hier fors gestegen prijzen populair blijven, blijkt uit de vele busjes van aannemers die her en der ge- parkeerd staan. Er wordt volop verbouwd, tuinen woi'den op de kop gezet en Jan des Bouvrie zou hier wel eens een drukke tijd kunnen hebben. Me- dewei'ker M. Stei'k van makelaai~skantoor Koop Lenstra bevestigt de interesse voor de kapitale pandjes aan het water. „De vraag is nog steeds be hoorlijk. Het is natuurlijk heel aantx-ekkelijk wo nen aan het water. Bovendien liggen de Vinke veense Plassen centraal. Je zit onder de rook van Amsteixlam, je bent zo in Utrecht." De huizenmarkt heeft op dit hoge niveau een in ternationaal karakter. Bij 'bemiddelaar in onroe rend goed' H. van Dieren aan de Groenlandse Ka de hangen wat panden in de vitrine, aangeboden via het World Trade System. Het nieuwe huis van Katja hangt er nog tussen. Vraagprijs 1.495.000 gulden. Dat is inclusief inpandige garage en bo tenhuis en 1.500 vierkante meter grond. Maar weer exclusief de deidiende penning, het al eeu wen geldende recht van een aantal families om bij elke grondtransactie elf procent van de verkoop prijs op te strijken. Een half herenhuis aan de Groenlandse Kade met plavuizen, vloerverwar ming, terras en aanlegsteiger 'doet' zes ton. De verkoopprijzen worden keurig via de bank overgemaakt. ..Hypotheken zijn in deze wereld niet gebruikelijk", zegt bewoner R. Baggers, woonachtig aan de Baambrugse Zuwe. Hypothe ken zijn kennelijk voor het gewone volk. Hypo- theekvrije villa's en een gi'oot aantal Poi'ches, Mercedessen en andere leuke wagens die over de smalle wegen snellen: men kan zich hier wat per mitteren. Overdreven Het gros van de kopers, weet makelaar Sterk, komt uit de financiële en de zakelijke wereld. Ver- zekeraar R. Baggei's is één van deze nouveaux ri ches. Zijn pand stond onlangs nog ongevraagd maar prominent op de foto in de Nieuwe Revu bij een verhaal over het wonen rond de Vinkeveense Plassen. „Ik kan me daar niet aan storen. Ik werd op de zaak gebeld dat ik in dat blad stond. Wat ik wel schromelijk overdreven vond is dat de Baam brugse Zuwe als 'maffia-laantje' werd afgeschil derd. De Zuwe is vijf kilometerlang, daar zal heus af en toe een crimineel tussen zitten. Het gros is keurige mensen die door hard werken geld heb ben verdiend." Verder vindt Baggers het ook gewéldig wonen aan de plassen. „Ik woon nu 17 jaar aan de Zuwe. Als het water wat minder koud is, zwem ik 's morgens honderd meter heen en weer, ga douchen en geniet dan bij m'n boterhammetjes van het fantastische uitzicht. Dan ben ik een gelukkig mens." Eric Boekei De voormalig villa van Ria Valk heeft in het verleden ook illustere bewoners gehad. foto's Jaap de Boer De villa die Katja Schuurmaus na de verbouwing gaat betrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 31