Molukkers boos over vonnissen PZC Kapper knipt klant onder water Antidepressiva slecht voor seks Verbod op noemen namen gezinsleden in tv-programma's Hooftprijs Herzberg kwam bijna te laat Dijkstal pakt volgende week situatie politie Rotterdam aan Slagen bij t i Veel tumult tijdens rechtbankzitting in Dordrecht over de Bende van Leerdam binnenland Tien jaar voor moord op dochter Subsidie naar gelang diploma's Toename islamitische scholen Eigenaresse kapsalon vermoord Meer psychiatrische thuiszorg Fictief dagboek geen grap ;van onze verslaggevers LEERDAM - De Molukse ge meenschap in Leerdam is zwaar (aangeslagen door de lange ge- e vangenisstraffen die de Dordtse D! rechtbank vrijdag heeft opge- legd aan de veertien leden van de Bende van Leerdam. De gi meeste wijkbewoners voelen t hun bevolkingsgroep zwaar te- n kortgedaan en vinden de hoogte V van de celstraffen buiten iedere ia proportie. Die variëren van drie ;ttot twintig jaar. Wijkbewoner M. Lessiputty verwoordt de gevoelens van de Molukse wijk in Leerdam als volgt. „We zijn allemaal ver drietig en boos, zowel op de rechterlijke macht als op onze kinderen. „De rechtbank heeft onze jongens verantwoordelik gesteld als medepleger, maar, onvoldoende gemotiveerd waai de strafmaat op is gebaseerd," vindt'hij. Lessiputty zegt in de vonnissen geen logica te kunnen ontdekken. „Iedereen vindt dat de jongens moeten worden ge straft voor wat ze hebben ge daan. Dat valt ook niet goed te praten. Maar het vonnis is veel te zwaar in vergelijking met straffen voor soortgelijke delic ten in de rest van het land." Toekomst Lessiputty zegt dat burgemees ter Van Veelen van Leerdam zich dat moet aantrekken. „On ze jongens zitten boordevol frustraties over het gebrek aan toekomstperspectief. Wat heeft Van Veelen gedaan met onze jongens, die net klaar waren met school? Er is geen werk voor ze, ze krijgen geen uitkering en de lokale overheid laat ze in de steek. Dan moet de burgemees ter niet aankomen met hulp en steun en begrip voor wat de Mo lukse gemeenschap is overko men," vindt hij. Bij het uitspreken van de von nissen in Dordrecht ontstaken familieleden en vrienden in gro te woede. Mensen huilden, scholden, en riepen dat er spra ke was van discriminatie. De sfeer onder het publiek was tijdens de zitting al grimmig. Er werd geschreeuwd en met stoe len en tafels gesmeten. De recht bank had twee zittingszalen be schikbaar gesteld die ruimte bood aan 120 mensen. In de tweede zaal stond een video scherm waar publiek de zitting kon volgen. Aanvankelijk wa ren de deuren gesloten, maar toen de eerste uitspraak bekend was renden de veelal Molukse familieleden de gang op en ver oorzaakten ze veel stampij. Nadat alle straffen waren uitge sproken, renden vrienden en fa milieleden de straat op vanwaar van onze parlementsredactie DEN HAAG - Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken stelt komende week orde op zaken in het Rotterdamse politiekorps. Hij hoopt dan een geschikte waarnemer te hebben gevonden voor de in ongenade gevallen korpschef Brinkman. Dijkstal wilde vrijdag na afloop van het Kabinetsberaad niet in gaan op mogelijke kandidaten. Hij ontkende reeds op zoek te zijn naar een definitieve plaats vervanger voor Brinkman. Warrig De minister staat onder druk van de Tweede Kamer om snel een einde te maken aan de war rige bestuurlijke situatie rond de Rotterdamse regiopolitie. Hij venvacht maandag nog een ge sprek te hebben met het regio naal college van korpsbeheer ders uit de Rijnmond. Als Dijkstal een waarnemer heeft benoemd, zal hij direct daarna proberen het antwoord zij zicht hadden op het cellen blok van het gerechtsgebouw. Huilend en schreeuwend zwaai den zij naar de veroordeelden, die op hun beurt tegen de ramen sloegen. ME'ers moesten be trokkenen tegenhouden toen de bendeleden met auto's en busjes werden weggevoerd. Moord De rechtbank veroordeelde een 23-jarige man tot twintig jaar cel. Tegen hem was levenslang geëist. De rechtbank achtte on der meer bewezen dat hij opzet telijk een drugshandelaar van het leven heeft beroofd. Zijn 27- jarige kompaan kreeg zes jaar cel opgelegd. De rechtbank acht hem medeplichtig aan de rip- deal op de dealer. Een 25-jarige man kreeg vier jaar celstraf. Te gen hem was acht jaar geëist. te vinden op enkele 'principiële vragen' rond de toedracht van het conflict. Daarbij komt niet alleen het gedrag van Brink man, maar ook de rol van het be voegd gezag en die van de on dernemingsraad van het korps aan de orde. De OR boekte vrijdag een be langrijk succes. De Bedrijfs- commissie voor de Overheid be paalde dat ondernemingsraden van de politie advies mogen ge ven over de benoemingen van districts- en korpschefs. Ruzie tussen Brinkman en de OR over drie benoemingen die de korps chef wilde doorvoeren zonder advies van de personeelsverte genwoordiging, vormde de di recte aanleidig tot de crisis. Negeren Burgemeester Peper liet eerder weten de beslissing van de be- drijfscommissie te zullen nege ren. Doet hij dat inderdaad, dan stapt de OR naar de kanton rechter, kondigde voorzitter K. Notenboom aan. Overigens zei Brinkman vorige week dat hij Een 24-jarige verdachte kreeg een celstraf van twaalf jaar we gens diverse gewapende over vallen. Daarbij werd steeds grof geweld gebruikt. De straf was gelijk aan de eis. Een 22-jarige Leerdammer verdwijnt voor zestien jaar in de cel. Hij was on der meer betrokken bij de moord op de juwelier in Gorin- chem. De eis was twintig jaar. Een andere 24-jarige verdachte kreeg twaalf jaar cel voor po ging tot doodslag, bij een schiet partij op de A 2. De eis was veer tien jaar. Een 23-jarig bendelid werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Dit onder meer voor de gewelddadi ge overval op een echtpaar in Schoonrewoerd. Een andere 23- jarige man moet veertien jaar het gevang in. GPD/ANP alti j d het adviesrecht had willen geven, maar dat burgemeester Peper daar op tegen was. Behoefte Brinkman heeft ondertussen om een persoonlijk gesprek met mi nister Dijkstal gevraagd. Net als de burgemeesters heeft hij er behoefte aan zijn kant van de zaak nader toe te lichten. De 22 burgemeesters in de poli tieregio Rotterdam-Rijnmond zegden onlangs het vertrouwen in Brinkman op. Algemeen wordt aangenomen dat de korpschef het veld moet ruimen, maar Brinkman wil op 1 augus tus weer aan de slag. Tot die tijd is hij met buitengewoon verlof. De minister is van plan een tij delijke korpschef te benoemen, maar burgemeester Peper zou al druk bezig zijn om de Tilburgse hoofdcommissaris Lutken naar Rotterdam te halen als opvolger van Brinkman Dat zou blijken uit een briefwisseling tussen de burgemeester en plaatsvervan gend korpschef in Rotterdam, C. Ottevanger. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nadat ze gehoord had dat ze de P.C. Hooft-prijs had gewonnen, kon Judith Herzberg even niet meer schrij ven. Dat liet ze vrijdag in Den Haag doorschemeren bij het in ontvangst nemen van het beeld je van Hooft en het bedrag van 125.000 gulden, 75.000 voor haarzelf en 50.000 voor een lite rair doel. In haar in de derde persoon (tot de 'geachte aanwezigen, maar eigenlijk iedereen in het bijzon der') uitgesproken dankwoord zei Herzberg: „Ze wou dat een kundige eens na zou gaan of er in officiële lof en eerbetoon en zo, niet een element school van iemand het zwijgen op te willen leggen. Ze had zelf, nadat haar verteld was van de prijs, een soort schrijfverlamming erva ren." „Het eigene van het werk van Judith Herzberg is dat je je als lezer door haar voelt herkend", aldus ceremoniemester Kees Fens, samensteller ook van het vrijdag verschenen boekje Doorluchtig glas, Vijftig jaar P.C. Hooft-prijs. Volgens feestredenaar Joop van Tijn had de prijs voor Herzberg niet veel langer op zich moeten laten wachten: „Dan zouden haar lezers massaal de straat op zijn gegaan om tegen het on recht te protesteren." van onze verslaggever AMSTERDAM - De uitgave van Gottliebs dood van au teur Frank Meyrink in de Ar beiderspers-reeks Privé- domein moet niet als grap worden beschouwd. Dit meldde de Amsterdamse uit geverij gisteren in een reactie op het nieuws dat schrijver Frank Meyrink helemaal niet bestaat, evenmin als de door hem in het boek gepor tretteerde Johann Gottlieb Freudenacker. Gesuggereerd wordt door de Arbeiderspers dat nummer 214 van Privé-domein Mey- rinks dagboek is, waarin hij gesprekken voert met zijn leermeester Johann Gottlieb Freudenacker. een interna tionaal befaamd pedagoog, architect en regisseur. Maar. zo is inmiddels gebleken, Van Tijn betoogde dat Neder land 'met een stuk of twee do zijn echte dichtere' een land van poëten is 'en dat zullen toch niet velen onder u beseffen'. De poë zie van Herzberg is volgens Van Tijn een soort almanak van haar leven: „Zo gesloten en terug houdend als ze in interviews over dat leven is, zo gul en nau welijks verbloemd is ze in het venverken van dat leven in ge dichten. Je moet als lezer wel je best doen om het eruit te halen, maar als je daarvoor gaat zitten, word je rijkelijk beloond." Volgens de jury heeft Herzberg 'als geen ander oog voor het al lergewoonste. Ze combineert een melodieuze taal die be drieglijk op spreektaal lijkt, met heel gewone waarnemingen en met een ongegeneerd voorstel lingsvermogen. Haar gedichten gaan niet over wat hoort of wat vaststaat, maar over de wonder lijke wandelingen van de geest, over de slingerende wegen van het leven, over wat men bedoel de maar niet zei of zeggen kon, over een gebaar, een gemis, over de verdeeldheid in ieders hart en hoofd'. Van Tijn haalde een paar voorbeelden aan van fragmen ten die hem bijzonder hadden aangesproken: 'Hoe is het zo ge worden van altijd komen sla pen tot nooit meer willen zien?' en 'Ik ben mijn jongen kwijt goud gaf ik voor geritsel mijn nest zit me te wijd'. ANP Meyrink is een pseudoniem en Freudenacker heeft nooit bestaan. Een redacteur van De Arbeiderspers bevestigde de ontdekking van Hakkert en vond dat na 213 delen 'een grap een keer moet kunnen'. In een gisteren gepubliceerd persbericht benadrukt De Arbeiderepers dat het 'on juist' is de uitgave als een grap te beschouwen. Hier mee zou een 'serieuze uitgave in een verkeerd daglicht' worden gesteld. Het persbe richt vervolgt: 'Gezien de aard van het boek (een semi- authentiek dagboek) en het bijzonder hoge, literaire ni veau kan Gottliebs dood de vergelijking met andere de len van Privé-domein door staan'. Tot nu toe zijn in Privé- domein alleen louter serieuze biografieën verschenen. GPD zaterdag 21 juni 1997 van onze verslaggever Peter de Knegt NICE - Veel depressieve mensen hebben als gevolg van medicijngebruik last van seksuele stoornissen. Een derde van de mannen krijgt geen orgasme meer. Bij de vrouwen is dat 12 Artsen schenken nauwelijks aan dacht aan dit probleem onder de ruim 300.000 pati ënten in Nederland die een antidepressivum gebruiken. Patiënten stoppen vaak met therapie wegens klachten op seksueel gebied. Naar schat ting lijdt een miljoen Neder landers aan een depressie. De negatieve bijwerkingen van antidepressiva óp het driftleven zijn bekend ge maakt aan de vooravond van het wereldcongres Over bio logische psychiatrie in het Zuid-Franse Nice. Uit een onderzoek van neuropschv- chiater dr. M.D. Waldinger blijkt dat er forse verschillen bestaan tussen de seksuele bijwerkingen van moderne antidepressiva als Prozac, Seroxat en Fevarin. Hét is voor het eerst dat een derge lijk onderzoek is uitgevoerd. Waldinger pleitte gisteren voor uitgebreid onderzoek naar de invloed van de psy che op het seksleven. „Seks is veel meer dan emotie. Men denkt veelal dat gevoel en opwinding de seksuele ge voelens bepalen, maar die- renonderzoek leert dat de hersenen en de hersenstam grote invloed hebben op ons sekslevenZ o blij ken men sen 5 door medicijngebruik, maar ook na een verkeerson geval of een hersenbloeding vaakeen "totaal veranderde seksbeleving té krijgen. Waldinger: „Huisartsen we ten er weinig van en er wordt nauwelijks onderzoek naar gedaan:" Ten onrechte, zo vindt Waldinger die interna tionaal' geldt als expert op het gebied van seksuele bij- i werkingen van psychofarm aca. „Het is weliswaar niet levensbedreigend, maar r raakt Wel de kwaliteit van het leven." Uit het onderzoek van Wal dinger onder 71 gezonde mannen bleek dat bijwerkin gen als misselijkheid, droge mond en duizeligheid bij alle j middelen voorkwamen. De t werkzame stof Fluvoxamine bleek in tegenstelling tot de andere medicijnen het seks- g leven nauwelijks te beïnvloe den. Volgens Waldinger bete kent dit niet dat alle andere middelen maar de prullen- bak in moeten. „Belangrijk is dat we nu voor het eerst ken nis hebben over dè invloed van antidepressiva op de seksuele beleving en dal huisartsen, psychiaters en patiënten een keuze kunnen maken.' GPD rj van onze redactie binnenland ARNHEM - Het gerechtshof in J .Arnhem heeft een vader en zijn zoon verboden mee te werken aan televisieprogramma's als 'Ik mis je zo' en 'Rondom Tien', i als ze daarbij namen noemen of e| foto's laten zien van de moeder van het gezin en de twee zusjes. - Ook mogen de twee geen inter- t views meer geven als daardoor - de anonimiteit van de anderen wordt geschaad. Het gezin viel in 1985 uit elkaar. In eerste instantie bleven alle kinderen bij hun moeder wonen, die ook tot voogdes was be noemd. Vijf jaar later verhuisde de zoon naar zijn vader. Zijn moeder was niet bereid een om gangsregeling te treffen. Toen zij de achternaam van de kinde ren die bij haar woonden, wij zigde in haar meisjesnaam, sloot zij haar zoon daarvan uit. De vader en zijn zoon vertelden in 1996 in de twee televisiepro gramma's over de problemen die de jongen had door het verbro ken contact. De moeder en de zusjes waren duidelijk herken- Molukse jongeren bestormen gillend de auto's met de veroordeelde kameraden. foto Cees Spruijt/ANP baar. De rechtbank oordeelde dat de uitspraken over het gezin niet grievend of onjuist waren geweest en wees het door de moeder gevraagde verbod op publiciteit af. Het hof vindt ook dat de vader en de zoon niets verkeerds heb ben gezegd. Daarnaast over weegt het hof dat het onderwerp van de omgangsregeling sterk in de publieke belangstelling staat en dat personen die zoiets mee gemaakt hebben daarover publiekelijk moeten kunnen vertellen. Het schenden van de privacy van de moeder weegt niet op tegen de vrijheid van meningsuiting, aldus het hof. Toch vindt het hof dat er gren zen aan publiciteit zijn. Demoe der en dë zusjes hoeven niet toe te laten dat zij herkenbaar zijn doordat hun namen genoemd of foto's getoond worden. Het hof vinclt een verbod op ongelimi teerde medewerking aan publi citeit vooral van belang, omdat de vader niet uitsluit dat hij en zijn zoon in de toekomst aan meer vergelijkbare program ma's zullen meewerken. ANP KAMPEN - Een kapper knipt een klant op de bodem van zwembad De Steur in Kampen. De kapper is een van de vele deelnemers van de Nationale Sportfond sen Recorddagen, waarvan gisteren in Kampen een perspresentatie was. Ook de persconferentie werd onder water gege ven, voor het eerst in de wereld. De re corddagen zijn in de maanden juli tot en met oktober. Iedere zaterdag is het record dag in de Sportfondsenaccommodaties. foto Raymond Rutting/ANP ROERMOND - Voor de moord op haar 8-jarige dochtertje heeft de rechtbank in Roermond gisteren een 36-jarige vrouw uit Echt veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. De recht bank acht bewezen dat de moeder op 17 januari dit jaar haar kind door verstikking om het leven heeft gebracht. Officier van justitie mr. K. Janssen eiste twaalf jaar celstraf. De officier omschreef het misdrijf als zeer verderfelijk, de daad heeft de rechtsorde diep geschokt. De veroordeelde had haar dochter al vaker mishandeld. Op de dag van de moord probeerde de vrouw het kind te wur gen. Het meisje belde daarop in paniek haar grootvader. Die kwam kijken, maar verdween na 10 minuten alweer. Een half uur later lukte een tweede wurgpoging wel. ANP DEN HAAG - De rijkssubsidie aan de Open Universiteit wordt vooreenvijfde 14 miljoen) afhankelijk van het aantal diploma's dat de OU aflevert. Verder moet de universiteit ten minste 15 miljoen besteden aan activiteiten die het onder wijs aan alle hogescholen en universiteiten vernieuwen. Het kabinet heeft gisteren ingestemd met dit voorstel van mi nister Ritzen (Onderwijs). Momenteel krijgt de Open Univer siteit een rijksbijdrage van ongeveer 73 miljoen per jaar. In het nieuwe systeem krijgt de OU de rijksbijdrage in delen. De Open Universiteit krijgt volgend jaar een basisbedrag van 56 miljoen, alsmede 3 miljoen voor investeringen en wachtgelden. Daarbij komt het bedrag dat afhankelijk is van het aantal behaalde diploma's. ANP ROTTERDAM - Een islamistische onderwijsinstelling wil drie nieuwe islamitische basisscholen stichten in Rotterdam Zij heeft daartoe een aanvraag ingediend bij de gemeente. Als deze wordt goedgekeurd, dan zou Rotterdam vijf islamitsiche basisscholen hebben. In Amsterdam bestaan al vijf van. Uit een studie van de Stichting Islamitische Onderwijsgroep Nederland (SION), die de aanvraag heeft ingediend, blijkt dat er voldoende belangstelling bestaat bij ouders voor meer eigen scholen. Het gaat om kinderen van Turkse, Marokkaan se. Pakistaanse en Surinaamse oudere. ANP RIJEN - De 54-jarige Maja Goeijers is gisterochtend in haar kapsalon aan de Wilhelminastraat in Rijen (NB) doodgescho ten. De dader, een man, is voortvluchtig. De politie denkt te weten wie hij is. maarwilde daarover gisteren nog geen infor matie kwijt. Een zus van het slachtoffer was ook in het pand aanwezig en raakte ernstig gewond. De dader kwam even na 08.00 uur de woning annex kapsalon binnen. Net op dat moment verliet een 78-jarige vrouw de kapperszaak. De dader schoot diverse keren. De eigenaresse raakte zo ernstig gewond dat zij even later overleed. ANP DEN HAAG - Het kabinet wil versterking van de thuiszorg voor psychiatrische patiënten. Ook moet de begeleiding bij het zelfstandig wonen van deze patiënten worden uitgebreid. Het aantal plaatsen in psychiatrische ziekenhuizen kan dooi de maatregelen verminderen, aldus het kabinet gisteren. Het kabinet streeft ernaar psychiatrische patiënten zolang mogelijk in hun normale omgeving te behandelen. De Raad voor de Volksgezondheid en Zorg adviseerde minister Borst (Volksgezondheid) onlangs het aantal bedden de komende vijf a tien jaar met 6.000 te verminderen. Het kabinet wil zich niet vastpinnen op precieze aantallen. De afbouw van zieken huisbedden mag niet ten koste gaan van de kwaliteit van het leven, aldus het kabinet. ANP VfMk«n$traat (Advertentie) Afi CCd* Y&l f Vestigingen van het Luzac College: Alkmaar 072 515 6511 Hilversum 035 685 4011 Amsterdam 020 428 65 60 Rotterdam 010 436 99 67 Arnhem 026 442 81 68 Sittard 046 451 67 65 Bergen op Zoom 0164 23 33 90 Utrecht 030 232 27 97 Breda 076 522 09 45 Zwolle 038 422 0018 Den Haag 070 358 83 23 Eindhoven 040 246 59 78 Schoten (B) 0032 368 511 05 Pos!c./Woonpl. Het Luzac College is een particuliere school voor versneld onderwijs MAVO, HAVO en VWO. De belangrijkste kenmerken het Luzac-onderwijs zijn: laatste twee klassen MAVO/HAVO of VWO in één jaar' veel aandacht voor de leerling intensieve examentraining les in kleine groepen studievaardigheidstraining indien nodig aanpak van faalangst diploma via schoolonderzoeken en centraal Geïnteresseerd? Vul dan de bon in en vraag de brochure 'Studeren aan het Luzac College' aan. Bellen kan natuurlijk ook: 070 350 84 55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3