Ill S B m Sul koe je om een boodschap sturen PZC reportage 26 996 995 994 993 992 991 990 989 988 987 986 985 984 983 982 981 980 979 978 977 976 975 974 973 972 971 970 969 968 967 966 965 964 963 962 961 960 959 958 957 956 955 954 953 952 zaterdag 21 juni 1997 Zo dichtbij nog, en toch alweer zo lang geleden. Bladerend in het foto archief van de PZC rijst een beeld op van een bijna vergeten verleden. Aan de hand van foto's uit dat archief laat de ru briek Terug in de tijd' flit sen van de recente ge schiedenis zien. Vandaag: de laatste kruier. oc=a rtri Even een vette bougie verhelpen. Er is veel verloren gegaan door de auto. Neem nou het beroep van kruier. Zo'n man die je behoedt voor gezeul met gewichtige koffers, een handje toesteekt als de kinderwagen uit de trein moet of - als hij zijn taak wat ruimhartiger neemt - dat vrachtje ophaalt, dat echt niet op de fiets kan. Kortom, zo'n man als H.D. Sul, de laatste kruier van Middelburg. geboorte Zwollenaar - belandde in Zeeland door de mobilisatie van 1914- 1918. Bij bakker Markusse in Serooskerke op Walcheren werd Sul ingekwartierd. Daar liep ook een aardig winkelmeisje rond. En zo bleef hij in de provincie wonen en werken. Steeds mobiel: eerst als vis- en fruitleurder, met een hand- en met een ponywagen. Na de Tweede Wereldoorlog als kruier Hij versleet met zijn vrachtjes achtereenvolgens een damesfiets, een klein handwagentje, drie bakfietsen en twee motorbakfietsen. Op zijn achtenzestigste zit hij op zijn derde. „Ik zou eigenlijk twintig jaar jonger moeten zijn. Maar ik ga gewoon door", zegt Sul. „Zolang mijn benen goed zijn en de wielen rond, blijf ik karren. Hij heeft er ook een rijmpje op gemaakt. 's Morgens vroeg of 's avonds laat Sul zie je op straat dus mensen sleepje toch niet dood, gun die man ook een stuk brood, heb je 'n vrachtje buiten het spoor, daar zorgt hij ook voor. Een opvolger heeft Sul nooit gekregen. De klandizie werd allengs minder. De marktkooplieden bijvoorbeeld, die Sul vaak met hun hele santekraam van het station naar de Markt moest vervoeren, kochten hun eigen wheels. De kruier is nog een jaar of drie doorgegaan: met pijn en moeite, want de bakfiets wilde niet meer erg. In de Zandstraat, waar de weg omhoog loopt, moest Sul het amechtige bakbeest zelf vooruit duwen, terwijl de motor gierde en piepte als een straaljager. Tot hij helemaal stilviel en ook kruier Sul, voorgoed, uit het Middelburgse straatbeeld verdween. Ondine van der Vleuten In 1962 verdient hij er nog een dikke boterham aan. Sul is: 1. per kilogram betaald transporteur voor Van Gend en Loos; 2. ongehonoreerd kruier bij de NS en 3. eigen baas, door ieder te ontbieden voor stadsvrachtjes in Middelburg. Aan het pand Lange Noordstraat 51 in Middelburg hangt zijn bordje: H.D. Sul - Kruier N.S. -lx bellen. Hij vervoert zich per motorcarrier, een gemotoriseerde bakfiets van degelijke uitvoering. Hij staat elke dag zeer vroeg op en rangschikt de infoi'matie in zijn ijzeren geheugen opdat er op de route voor die dag geen meter teveel gereden zal worden. Eerst het snelgoed. Dan het expressegoed. Vervolgens de vrachtjes die intussen thuis binnengekomen zijn. Sul kan je om een boodschap sturen. Hij werkt zonder agenda, maar desondanks schiet er niets tussendoor. Of zijn diensten nu nodig zijn als kruier, om tien uw aan het station in Middelburg graag, of dat hij een partij levende paling moet bezorgen bij een vishandelaar; de klant kan op hem rekenen. Om half zeven 's ochtends stapt hij op zijn voertuig om de diverse waren af te leveren. Het snelgoed het eerst dus, zoals levende dieren en waren die aan bederf onderhevig zijn. Nertsen voor de Oude Vlissingseweg, de poes van mevrouw De Vries, een nieuwe postduif voor een melkende liefhebber, een kanariepietje dat vreugde zal brengen in een bejaardentehuis, een hond met hok, een verdwaasde schildpad. Vanaf half acht is het tijd voor de garages, die zitten te springen om onderdelen die niet in voorraad zijn; en in de zomermaanden, voor de bevoorrading van toeristen winkeltjes, om de uitverkochte klompjes en wat dies meer zij aan te vullen. Zo omstreeks negen uur worden de nieuwe bestellingen opgenomen, nauwkeurig genoteerd door mevrouw Sul, te huis in JVliddelburg. De kruier - van Sul op zijn derde, en laatste, motorcarrier. Prins op het witte paard valt voor vrouw met lang haar Mannen zijn gek op uitda gingen, daarom doen ze aan sport, voeren oorlogen en nemen bedrijven over. Vrou wen die zelf mannen bellen voor een avondje uit, ontne men hen de lol van de uitda ging en zijn zo dom hun eer zucht en dierlijke instinct te negeren. Wee de vrouw die toch de telefoon grijpt, want volgens de Amerikaanse da mes Ellen Fein en Sherrie Schneider zal zij nooit en te nimmer haar prins op het wit te paard ontmoeten! Nog een tip: een vrouw moet lang haar hebben omdat mannen dol zijn op haren waar ze door heen kunnen woelen. Fein en Schneider hebben zelf 'geweldige echtgenoten en fantastische kinderen' en ora kelden een boekje bij elkaar met regels voor intelligente, aardig en leuk uitziende vrou wen die het aardse huwelijks paradijs nog niet bereikten. In zo'n walhalla hangt de voor eeuwig trouwe echtgenoot liefdesgedichtjes of gedicht jes op de deur van de koelkast, neemt vaak kleine cadeau tjes, sieraden of bloemen mee, zendt rozen als hij met zijn wouw naar bed is geweest en fluit altijd waarderend als zij halfnaakt door het huis loopt. De dames mochten hun zegje doen bij Oprah Winfrey en het effect was voorspelbaar. Tal van Amerikaanse vrouwen togen met de snelheid van het licht naar de boekwinkel om 'The Rules' van de schappen te rukken en schreven zich in voor 'Rules-workshops' en 'Rules-steungroepen'. In de workshops nemen vrou wen de (vierendertig) regels samen door voor ze gesterkt een nieuwe poging wagen. En geraken ze daarbij in zak en as dan doen ze een beroep op de steungroepen met ge trouwde vriendinnen die net hun zoveelste bos rozen in een vaas hebben gezet. Wereldwijd Filmster Marijke Jongbloed maakte in ons land over dit onderwerp al de nodige dis cussies los met haar vierdelige documentaire 'Fatal Reac tion'. Daarin liet ze zien dat het probleem van hoogopge leide alleenstaande vrouwen die dolgraag willen trouwen zelfs wereldwijd speelt. Uit geverij Luitingh-Sijthoff ver moedde daarom dat er met een vertaling van 'The Rules' geld te verdienen valt en zond een folder mee waarin Mardou Stikker alvast aan kondigt dat ze voor 245 gul den (inclusief boek, koffie, thee en een uitgebreide lunch) ook voor Nederlandse vrou wen zo'n verlossende work shop organiseert. Achterin de vertaling staat dat Fein is afgestudeerd aan New York University, maar in welk vak wordt niet vermeld en dat Schneider voor een aantal niet nader vermelde tijdschriften schrijft. Alleen al deze summiere kwalifica ties maken duidelijk waarom de inhoud van het boek niet de indruk geeft dat het hier om intelligente vrouwen met een scherp analytisch vermogen gaat. Simplisme Vooral het simplisme waar mee ze 'de' man analyseren is ■verbluffend dom. In hun visie wil hij in een relatie altijd de leiding nemen omdat hij bio logisch gezien nu eenmaal de agressor is. Sloddervossen moeten beseffen dat mannen alleen houden van vrouwen die netjes en schoon zijn. Zul ke vrouwen zijn in hun ogen ook betere moeders, omdat ze hun kinderen niet snel kwijt raken op het strand. Mannen willen vrouwen gracieus en sexy en daar moet een vrouw zelfs aan denken als ze op haar horloge kijkt of zich ex cuseert om even naar de wc te gaan. Bij een afspraak moet ze bovendien nooit cynisch of depressief zijn, want daar kan een man niet tegen! Hij wil een vrouw die kleine slokjes van haar drankje neemt en ziet graag dat zij haar hoofd achterover gooit en haar haar in een vloeiende ^beweging met de vingers naar achteren kamt. Het Amerikaanse succes van dit onbenullige boekje doet helaas vermoeden dat het fe minisme alleen onder een se lecte groep stevig wortel heeft geschoten. Want leerde het fe minisme vrouwen juist niet hoe zinloos het is als nagel bij tend wrak te verlangen naar een niet bestaand walhalla met alleen bezigheden achter het aanrecht en de wastobbe? Fein en Schneider propage ren een utopie en dat daar zo veel vrouwen intuinen stemt treurig. Francoise Ledeboer Ellen Fein en Sherrie Schneider: De Regels. De beproefde manier om de man van je dromen te krij gen - uitgeverij Luitingh-Sijthoff, 158 pag., f 19,90.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 26