Kaspische kaviaar heeft een bijsmaak Steurvissers van Astrachan steeds meer in het nauw in deze bijlage pische Zee en de hele Delta barstensvol pesticiden en andere zware metalen zitten met alle schadelijke gevolgen van dien voor de bewoners. Dat weerhoudt Nikolaj en zijn mannen er niet van om, net als honderdduizenden anderen, het water voor consumptie te gebruiken. Nikolaj zou graag een ander stuk water hebben met veel steur, maar zelfs als hij dat zou krijgen, heeft hij er weinig aan. Het peil van de Kaspische Zee is de laatste jaren flink gestegen. Voor de steurrijke delen van de Delta zijn nieuwe, grotere schepen nodig en daar is geen geld voor. Nikolaj: „Wij zijn pure armoedzaaiers. Natuurlijk hebben we wel altijd vis, maar ik zou ook wel eens een stukje vlees lusten." Tikken Tientallen kilometers verderop in de Del ta hangt de bemanning van het fabriek- schip Tragenni over de reling. „Daar zijn ze", roept een jonge visverwerkster. Dit collectief vist op een betere stek. Een stuk of twintig Beluga's hebben de vissers op gehaald. Ze komen aan boord. Weer die tikken op hun kop die de steur verdooft, maar niet doodt. Kaviaar van een dode steur is namelijk waardeloos. Buik open, vier, vijf kilo kuit per vis, kwaliteitscon trole, wegen, wassen, zouten en zeven. Het gaat allemaal razendsnel. De kaviaar en de steur, ontdaan van de kostbare last, worden vervoerd naar Russkaja Ikra. de vroegere staatsfabriek die als een van de weinige nog kaviaar van topkwaliteit bereidt. Op de Tragenni De prijzen: In Nederland kost 100 gram Sevruga zo 'n 200 gulden, de Beluga komt op on geveer 430 gulden per ons. In Moskou liggen de prijzen tussen de 20 en 50 gul den per ons. Maar in Astrachan heb je illegaal al een kilo voor minder dan 50 gulden. Het probleem is alleen dat het verboden is deze parels van de zee mee te nemen. Soorten: De meeste waardevolle steur is de Be luga, die een gewicht kan halen van 1000 kilo. Zijn kleinere familielid Os- etra is ook zeer in trek. De Sevruga is de kleinste van de drie soorten. De vis weegt zelden meer dan 15 kilo. De ka viaar heeft een sterke smaak, die som- wachten ze op de volgende lading. „Vroe ger draaiden hier heel wat fabrieksche- pen. Nu zijn het er nog maar een paar", zegt een van de kaviaarverwerksters. Alleenrecht Russkaja Ikra heeft het alleenrecht voor de export naar het Westen. De president-- directeur weigert een interview: „Ik wens u niet te zien, omdat er toch alleen maar negatief wordt geschreven Ik heb een fa briek en geen museum." Maar de fabriek mogen we bekijken. Een museum is het niet. maar de gouden dagen zijn wel voor bij. Dat weet ook Olga Viktorovna, hoofd mige liefhebbers preferen boven de meer delicate smaak van de andere. Aantallen: Ruim 90 procent van de steur op de hele wereld leeft in de Kaspische Zee, maar de vis wordt bedreigd door vervuiling en over bevis sing, bi vroeger dagen werd 20.000 ton per jaar gevangen, nu is dat 1.700 ton. In communistische tij den werden jaarlijks 100 miljoen steurtjes gekweekt en uitgezet. Na de ondergang van de Sovjet-Unie is dat teruggelopen tot 16 miljoen. Van de kweekvisjes overleeft ongeveer drie procent. Niet alleen de stroperij be dreigt de steur en de andere vis, maar ook de oliewinning, die op gang begint te komen. reportage zaterdag 21 juni 1997 In de Zuid-Russische stad Astrachan aan de Kaspische Zee, al eeuwen het hart van de wereldwijde steurvisserij, werd de afgelopen weken weer jacht gemaakt op 'parels van de zee': kaviaar. Tijdens het seizoen mocht dit jaar 1700 ton steur worden gevangen - zeventig procent door de Russen, de rest door de andere ex- Sovjetrepublieken aan de Kaspische Zee. Ook Iran, opgeklommen tot de tweede kaviaarproducent van de wereld, was van de partij. In de gigantische Wolgadelta, bij de oostelijker gelegen Oeralrivieren en onder de Iraanse kust waren vissers - en stropers - dag en nacht in touw om de kostbare delicatesse binnen te halen. fotografie Hans Hoogendijk Nu zijn ze weer vrij, maar ze moeten wel een boete van 28 miljoen roebel (ruim ne genduizend gulden) betalen. Waar moe ten ze dat vandaan halen? Dus vissen ze weer. Ze zijn nergens meer bang voor. Ze hebben een gezin en je móet toch leven." In veel dorpen is de ene helft van de man nelijke bevolking aan de drank, terwijl de rest illegaal vist. Viktor heeft zijn groentetuin, zeven gei ten, kippen en een varken. Hij zegt ons niet aan kaviaar te kunnen helpen: „Te gevaarlijk. Wel haal ik de vis die ik nodig heb uit de rivier." Tien kilo vis per dag is toegestaan. De angst zit er behoorlijk in, maar na een praatje over de barre tijden komt de vis op tafel en natuurlijk een schaal met zeker een kilo kaviaar. Viktor stuurt zijn vrouw weg om te kijken of de buren misschien wat te koop hebben. De prijs hier ligt rond de 35 gulden per kilo, een schijntje. Na een kwartier verschijnt ze weer. Niks, de meeste mannen zijn op het water en of we morgen misschien te rug kunnen komen? Zijdezachte korrels Dan maar naar dè bloedhete vismarkt in Astrachan. Politie en vis, veel vis, maar geen kaviaar. We worden aangeschoten door een jongeman: „Zwarte Beluga, 220.000 roebel (bijna 75 gulden) per kilo." Een Astx-achaanse kennis meldt dat de prijs redelijk is. Via omtrekkende bewe gingen bi'engt de man ons naar zijn huisje. Er komt een bakje te voorschijn, deksel eraf en daar liggen de zijdezachte korrels te glimmen. Proeven, betalen en wegwe zen. Het is zonneklaar dat als de politie zou willen, dit soort handelaars direct ge pakt wordt. Overigens krijg je de kaviaar bijna niet de stad uit. Er is een speciale vergunning nodig voor het meenemen van een kilo per persoon en zo'n vex'gunning is peperduur De controle is streng en de commando's houden niet van grapjes. Voor veel geld is ook daar echter onge twijfeld wat te regelen. Terug naar de Wolga. Nikolaj Vladimix-o- vitsj, brigadier van het twintig man tel lende visserscollectief Werk, heeft de pest in. Een van zijn netten is achter een enorm stuk metaal blijven hangen. Een schade post van een paar mille. In totaal verdie nen zo'n 1200 beroepsvissers een schaars belegde boterham in de Wolgadelta. Ni kolaj heeft een, volgens hem, nu waarde loos stuk water. „Door die krankzinnige economische politiek van vroeger-, toen ze hier ineens zoveel elektriciteitscentrales neerzetten en rijst gingen verbouwen, heeft de steur de weg naar deze en veel an dere paaiplaatsen niet meer kunnen vin den. We vangen hier alleen nog maar ha ring, karpers en een enkele steur", zegt hij. Salaris hebben de mannen al bijna een jaar niet gezien. „De vis gaat naar de fa briek, die blikt ze in, maar zegt bijna niets te kunnen verkopen. Wij krijgen ons loon in de vorm van ingeblikte vis. Aan wie raak je dat nu kwijt?", zegt hij schouder ophalend. Osetraroept een van zijn mannen. Klap op de kop, buik open, kavi aar eruit en de steur verdwijnt in de pan om met aardappels, kruiden en een joekel van een karper voor de gasten tot Oecha (vissoep) te worden vex*werkt. Nikolaj is pessimistisch: „We hebben geen toe komst. De vis wordt steeds minder, het water steeds vuiler. Milieu-organisaties meldden dat de Kas- De visserijpolitie van Astrachan, on geveer 200 man sterk, was voor de Operatie Poetina (Seizoen) versterkt met 300 commando's, terwijl ook de verkeers politie GAI werd ingezet om illegale vangsten in beslag te nemen. Experts schatten dat de helft van de kaviaarpro- ductie illegaal is en buitengewroon slecht is bereid. Omdat dat de reputatie van de Russische ikra (kaviaar) ernstige schade berokkent, is Astrachan tegenwoordig in de vangsttijd een streng bewaakt, afge grendeld gebied. „Kiril, stop", roept de 32-jarige agent Sasja. Zijn pax-tner Kiril gooit de motor van het krakkemikkige bootje in zijn vrij Sasja sleurt het sleepankertje omhoog. Afval en zware haken van zo'n tien centi meter komen boven water De twee agen ten hebben de zwax*e lijn met tientallen haken van een stroper, een brakanieri, te pakken. Gespartel: een steur van ruim 1,5 meter Sasja helpt het beest met een forse dreun van zijn houten knuppel uit zijn lij den. De motor wordt gestart voor het vervolg van de patrouille. „We draaien in het sei zoen vreselijk lange diensten. Vaak zie ik mijn bed nauwelijks", zegt Kiril. Rijk woi'den ze er niet van. Ongeveer driehon- dei'd gulden per maand krijgen deze agen ten. „In de communistische tijdverdien den we drie keer zoveel als gewone politiemannen en kregen we een premie voor het pakken van stropers of het bin- nenbi'engen van vis en netten. Dat is alle maal vooi'bij", aldus Sasja. De uitrusting van de agenten is zacht gezegd primitief: een antiek bootje van een meter of zes met een motor die om de haverklap de geest geeft. Omkoping De avond valt over de Wolgadelta. „Hoe we 's nachts pati-ouilleren? We hebben een zoeklicht", zegt Kiril en haalt uit een kastje een bejaarde lamp met snoer. De professionele stropers beschikken over supersnelle boten en infraroodkijkers. En ze schrikken er niet voor terug desnoods wapens te gebi-uiken. Wie kan het de agenten kwalijk nemen dat ze voor de habbekrats die ze verdienen hun leven niet op het spel zetten en in ruil voor een flinke hand roebels misschien eens een oogje dichtknijpen? Maar Valentin Boetiajev, baas van de As- trachaanse visseiijpolitie, ontkent dit: „De laatste drie jaar was er geen enkel ge val van omkoping in het korps.Hij neemt zijn werk zeer serieus: „Vergeet niet dat de vis ons hier helpt overleven in deze econo misch moeilijke tijd. Wij hebben de plicht de vis te behouden voor onze kinderen en kleinkinderen. Vorig jaar namen we 9000 kilo illegale kaviaar in beslag, 36 ton stern en 150 ton andere vis. De kaviaar en de vis laten we keuren en verkopen we in specia le winkels, zodat ook onze inwoners ex- iets aan hebben." „Kaviaar kost daar 250.000 roebel (onge veer 85 gulden) per kilo. De prijs van de fabriek-Ruskaja Ikra is vier keer zo hoog. Vorig jaar levex-de ons wex-k voor de begro ting van de stad x-uim 900 miljoen x-oebel (ongeveer 300.000 gulden) op. Voor onze begrippen is dat heel veel." Boetiajev vex-telt dat hij dex-tig kleine bo ten tot zijn beschikking heeft, waaronder vijf snelle met Amerikaanse motoren. Hij geeft toe dat de technische uitrusting en de mankracht eigenlijk te gering zijn voor Politieagent Kiril haalt eeix gestroopte steur uit de Wolga. de Wolgadelta van 20.000 vierkante kilo meter. Vooral de kaviaarmaffia die ook op open zee vangt, baaxd hem zorgen. „Dat zijn professionele stropex-s en als we die pakken hangt hen maximaal een straf van vijf jaar boven het hoofd. Ik weet ook wel dat er oudere mensen met een minimaal pensioentje zijn die proberen wat bij te verdienen. Pakken we die met een kilo ka viaar dan komen ze er meestal met een boete af", zegt hij. De oude Viktor zit voor zijn huisje naar de Wolga te stax-en. Hij woont in Ilinka, een gehucht in het district Ikra. „In alle dox-- pen zitten veel brakanjerie. Vorig jaar zijn er nog twee,bekenden van mij gepakt met acht kilo kaviaar. Ze kregen een half jaar. Het visserscollectief van Nikolaj Vladimirovitsj: We zijn pure armoedzaaiers. van de selectie- en verpakkingsafdeling. „Ik ben nu 48 jaar en werk al dertig jaar in de fabriek. We zijn hier niet meer met zo- velen. Natuurlijk willen we wel optimis tisch zijn, maar hoe kan dat als er elk jaar minder vis is?" Terwijl de vex-pakkings- machines draaien en de kaviaar in potjes verdwijnt, blauw etiket voor de Beluga, rood voor de Osetra en geel voor de Sevru ga, kijkt Olga uit het raam: „Vroeger kon je het water niet zien van de schepen. Nu ligt er niet een." Alarmerend Vladimir Ivanov, bijnaam 'Geweten van de Kaspische Zee', is directeur van het be- roemde Instituut voor Visserij onderzoek in de Kaspische Zee. „Hier was zoveel vis dat alleen steur werd gevangen. De rest interesseerde niemand. Nu is de toestand zeer alarmerend. We hebben alleen het vooi'deel dat door geografische verande ringen die hier door de eeuwen heen plaatsvinden, het water weer 2,5 meter is gestegen." Ivanov weet waar hij over praat. Zijn instituut bestudeert de zee en de rivier al een eeuw lang en beschikt dus over een unieke kennis. Volgens hem is de ecologische toestand sinds enkele jaren licht verbeterd en nu stabiel. „De kwali teit van wateren vis is bevredigend, alleen de hoeveelheid vis niet", zegt hij. Een van de oorzaken is dat door de gefor- ceerde landbouw- en industrialisatiepo- litiek van de communisten tot het begin van de jaren '80, veel paaigebieden verlo ren zijn gegaan, waardoor er nu te weinig geslachtsrijpe steur is. Een ander pro bleem is het verdwijnen door geldgebrek van de meeste kwekerijen. Maar de mees te zorgen baart Ivanov de wildgroei van de stroperij: „Ze vissen op volle zee. Dat betekent dat ze veel steur van verschillen de leeftijden vangen, die helemaal niet geslachtsrijp is en dus geen kaviaar heeft." Zijn tweede grote zorg is de olie. Ivanov: „Helaas hebben we dat ook nog. In Azerbeidzjan winnen ze al olie op zee, Kazachstan wil beginnen en de druk op onze regering groeit ook. Maar olie haal je misschien twintig, dex-tig jaar uit de Kas pische Zee en het x-esultaat? Kijk naar Ba koe in Azerbeidzjan: een dode zee. Neem dan de vis, die heeft al honderden genera ties gevoed en zal nog honderden genera ties voeden, indien de mens hem niet uit roeit. Vei'dwijnt de vis, dan verdwijnt de mens." Hans Hoogendijk Directexir Vladimir Ivanov van het Instituut voor Visserij-onderzoek geeft uitleg over de toestand ixx de Kaspische Zee: „De toestand is alarmerend. Terug in de Tijd: de laatste kruier van Middelburg Amerikanen geloven in prins op het witte paard Toon Hermans zoekt waarheid overToon Hermans Hassen en Sabrina Bouazza zingen het Wilhelmus Nederlandse bruggen schrijven geschiedenis Dode dieren vormen een levendig museum Vaders moeten tijd maken om te moederen Door de geluidsbarrière in de woestijn van Jordanië

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 25