Rijke landen ontdekken Afrika Advocaten verdraaien de feiten PZC feiten en meningen G-7 met Jeltsin nog net geen G-8 Hindoe met aids kiest openlijk voor euthanasie zaterdag 21 juni 1947 Hoofdpunt is wereldwijd steunplan voor landen ten zuiden van Sahara Geestelijk vader Zaanse verhoormethode Hoenderdos weerspreekt kritiek zaterdag 21 juni 1997 De laatste economische top van de zeven belangrijk ste industrielanden, vorig jaar in het Franse Lyon, werd nog de 'G-7 met Russische gast' ge noemd. Boris Jeltsin zat daar dan wel aan dezelfde tafel als Clinton, Kohl, Chirac en de rest, maar de Russische presi dent werd toch nog niet hele maal serieus genomen als hoofdrolspeler op het wereld toneel. Een jaar later echter speelt Rusland, zoals de Amerikaan se minister van Financiën Ru bin dat afgelopen week zei, 'een belangrijkere rol dan ooit op de G-8'. Dat 'G-8' was een verspreking, want formeel heet de top van dit weekeinde in het Amerikaanse Denver 'De Top van de Acht'. Een 'G- 8' zou immers ten onrechte de indruk wekken dat Rusland nu ook economisch volledig meetelt. Maar daar is de Russische éco nomie nog veel te wankel voor. Volgens de reglementen van de G-7 moéten de economieën van de deelnemende landen 'vergelijkbaar' zijn, en daar van is nog geen sprake. ,,Je kunt een land dat. nog steeds in een e'conomische crisis ver- keert niet dezelfde invloed over 's wereld financiële zaken geven als de anderen landen die hun zaakjes wel op orde hebben", zo werd onlangs in Washington gezegd. Gastheer Clinton heeft zich persoonlijk sterk gemaakt voor de nieuwe naam van de jaarlijkse bijéénkomst, mede uit dankbaarheid voor de wij ze waarop Jeltsin zijn aanvan kelijke verzet tegen de oost- waartse uitbreiding van de NAVO heeft ingeslikt. Jeltsin, niet langer 'gast'maar deelne mer, zal slechts een uur van de top moeten missen, als de an deren zich over het monetair beleid buigen. „De VS zién graag dat ook Rusland nu verantwoordelijk heid op zich neemt voor inter nationale orga nisaties aldus Amerika's onderminister van Financiën Summers. Op voor dracht van Clinton treedt Moskou dit jaar al toe tot de club van. Parijs, die 's wereld schuldenlast bespreekt. Volgend jaar staat het lid maatschap van de Wereldhan delsorganisatie (WTO) op de agenda, en later wellicht ook dat van de OESO. GPD door Guido de Bruin Met offers aan Lakshmi, go din van geluk en voor spoed, heeft de 39-jarige hindoe Shanti Paragh vrijdag zijn keu ze voor de dood bevestigd. Als homo en aidspatiënt was hij al een buitenbeentje in de hindoe- staanse gemeenschap. Met zijn openlijke keuze voor euthana sie brak hij een derde taboe. Het was de eerste maal dat hin doe-priesters met gebeden en offers in het openbaar een reli gieus afscheid verzorgden voor iemand die voor euthanasie heeft gekozen. Het tijdstip van Shanti's zelfgekozen dood staat nog niet vast, maar alle voorbe reidingen zijn getroffen. In hin doekring is zijn keuze allesbe halve onomstreden. „Van de priesters zal het wel niet mogen, maar zij voelen niet de pijn die hij lijdt", aldus Shanti's broer. Weinig actief Ondersteund door zijn broer en gekleed in smetteloos wit droeg Shanti in de Haagse hindoetem pel Sewa Dhaam zijn offer op aan Lakshmi. „Wijs mi] de weg", bad pandit S. Tewarie na mens Shanti. „Ik ben ver- dwaald. O moeder van het heel al, ik weet dat u na het verlaten van dit lichaam aan mijn zijde zal staan en mij de wegnaar ver lossing zal wijzen. Geef mij een plaats in uw schoot, waar altijd honing is." Shanti erkende dat hij geduren de zijn leven weinig actief in het geloof is geweest. „Maar ik ben als hindoe opgegroeid en ik wil als hindoe afscheid nemen. Het zou niet compleet zijn geweest zonder dat er een priester aan te pas was gekomen." Aan het ein de van de ceremonie zette hij zijn naasten met gele. kleurstof een stip tussen de ogen, „teken van de blijdschap in onszelf". Ongeoorloofd Voor de Haagse hindoe-priester S. Tewarie was het de eerste maal dat hij het afscheid van een geloofsgenoot die voor eu thanasie koos, met een religieu ze ceremonie begeleidde. Het enige dat hij als priester in feite kan doen, is God om vergeving vragen. Want wie de Veda's, hindoeïstische heilige boeke v strikt hanteert, moet tot de coi r clusie komen dat euthanasie oi geoorloofd is. Volgens vele kenners van de g schriften is euthanasie in stri met de hindoeïstische leer va oorzaak en gevolg (karma). "W nu lijdt, heeft dat te wijten aa daden in het verleden of in ei t vorig leven. Wie zijn lijden doe middel van euthanasie bekoi krijgt de rest van wat hem is toi bedeeld, in een volgend levi alsnog voor de kiezen. Waar sommige van zijn collega daarom een hard nee laten ho ren, kiest Tewarie voor de torale weg. Als hindoes he vragen om hen op het pad na; hun zelfgekozen dood geesteli te begeleiden, zal hij dat mi weigeren. Volgens Indiase colli ga's gaat hij daarmee te vi „Maar zij leggen Indiase maa staven aan. Wij hebben in de; samenleving onze eigen nomie en waarden", aldus Tewari priester van de Sanatan Dhan de orthodoxe stroming waart! de meerderheid van de 8O.0( hindoes in Nederland behoort. Discussie Bovendien kent Tewarie uit geschriften voorbeelden v euthanasie avant la lettre. genoot Bhishmaeen van de he den uit het Mahabharata-epo het voorrecht om zelf over hi tijdstip van zijn dood te kunne beschikken. Hij komt doorzeel met pijlen uit de strijd die in boek wordt beschreven. Nadil hij lange tijd op zijn „bed ve pijlen" heeft doorgebrach geeft hij met toestemming vs de god Krishna uiteindelijke geest. De discussie over euthanasie i in hindoekring nog maar pas o gang gekomen. Een televisiedc cumentaire van de hindoe-on roep OHM over de zelfgekoze dood- van een hindoestaam vrouw deed in 1995 nogal wi stof opwaaien. Eerder dei maand kruisten een hindoe-ch rurg en een pandit tijdens ee bijeenkomst van de verniel wingsgezinde stroming Arj Samaj over het gevoelige onde werp de degens. ANP Steeds sneller Een Amerikaanse vlieger heeft het wereldsnelheidsre cord verbroken. Kolonel Al- bert Boyd vioog met. een Lock heed Shooting Star 998 km per uur. Het vorige record bedroeg 985,6 km per uur. Op dood spoor De onderhandelingen tussen de Nederlandse regering én de republikeinen in Indonesië zijn in een crisissfeer beland. Volgens de regering is de repu blikeinse antwoord-nota op de 'meest essentiële punten onbe vredigend en levert geen basis om tot een uitvoering van het Linggadjati-akkoord te ko men'. Gevreesd wordt dat ver der onderhandelen geen zin heeft Geen geweld Léden van de Vereniging Nc- deiiand-Indonesië hebben in het RAI-gebouw in Amster dam een massale betoging ge houden voor meef overlég met Indonesië en de stopzetting van de troepentransporten. Vervolgens werd een resolutie aangenomen waarin onder meer werd gesteld dat 'het toe passen van geweld nimmer tot een Oplossing van de Indonesi sche kwestie kan leiden'. Nieuwe kraan De Haven van Vüssingen krijgt binnenkort; een nieuwe acht-tons kraan uit Canada; een dieselkraan op rupsban den. De kranen die nu gebruikt worden zijn van Rijkswater staat.":. Uitgever: W F. de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380AAVIissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen Tel, (0115)694457. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111)415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur. Openingstijd Middelburg van 08.00 tot 16 30 uur. Openingstijd Zierikzee 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10.30 uur Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur: op de kantoren door de klacht in tc spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00; per maand 34,00 per jaar 356,50, franco per post 471,50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw) Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,-, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad ƒ7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV van onze correspondent in Denver Hans de Bruijn Een grotere rol voor Rusland op het wereldtoneel en een ambitieus plan voor het stimu leren van de economie van een deel van het Afrikaanse conti nent vormen de hoofdthema's van de top van de leiders van de zeven rijkste industrielanden - de 'G-7' - en Rusland, die dit weekeinde in Denver, de hoofd stad van de Amerikaanse staat Colorado wordt gehouden. Op initiatief van de Amerikaan se president Clinton heet deze bijeenkomst 'De Top van de Acht', waarmee hij wil aange ven dat Rusland, in de persoon van Jeltsin, nu ook (bijna) volle dig aan de tafel van de economi sche grootmachten wordt geac cepteerd. Ook premier Kok zal, als fungerend voorzitter van de Europese Unie, bij dit gezel schap van de machtigsten der aarde mogen aanschuiven. Een echte agenda is er niet; sinds de eerste 'wereldtop' van 1975 was het de bedoeling van de G-7 dat de leiders van de ze ven rijkste landen (VS, Groot- Brittannië, Frankrijk, Duits land, Japan, Canada en Italië) in kleine kring de grootste wereld problemen zouden bespreken. Maar dat informele karakter is allang verdwenen. De G-7's zijn, hoe ze ook genoemd wor den, tot in de puntjes georgani seerde diplomatieke en politie ke shows geworden, waarbij de beeldvorming naar de rest van de wereld toe zeker zo belang rijk is als de inhoud van het besprokene. Er zijn geen verras singen meer. Zelfs het slotcom muniqué is al voor het begin van de top klaar. Partnerschap Op de officieuze agenda staan onderwerpen zoals het mone taire beleid, het doorzichtiger maken van de financiële mark ten, het stimuleren van de eco nomische groei, een oproep aan Japan om zijn markt nog verder te openen voor buitenlandse producten en pogingen om de economische groei in de armste landen te verhogen. Maar tot concrete besluiten zal dat nu niet leiden. Het hoofdpunt van de discussie zal dit keer het plan van presi dent Clinton zijn voor een we reldwijd steunplan voor de Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara. Een steeds gro ter aantal landen daar is nu de mocratisch, en hun economieën maken een stormachtige, zij het door de rest van de wereld nau welijks opgemerkte, econo-: misch groei door. Maar zij kun nen het niet alleen. Afrika is nog steeds het vergeten continent. De economische 'wonderen' van Zuid-Oost-Azië en Latijns-Amerika hebben de aandacht getrokken, de verge lijkbare, zij het latere, ontwik keling van zwart-Afrika niet. De Amerikaanse president heeft deze week een 'Partner schap voor Groei en Kansen' voorgesteld, dat die prille ont wikkeling een duwtje in de rug zou moeten geven. Het gaat daarbij, zo zei Clinton dinsdag, niet om het overheve len van grote bedragen naar die landen, maar om het stimuleren van de groei. „Er is een enorme dynamiek in Afrika", zei hij. De gemiddelde groei bedraagt nu 5 procent, meer dan in Europa. Er wordt meer geïnvesteerd en de handel van de VS met Afrika is nu al groter dan die met Rus land, Midden- en Oost-Europa. „Toch wordt Afrika nog steeds overgeslagen", zei onderminis ter van Financiën Summers. „Afrika heeft 600 miljoen men sen, maar tot nog toe krijgt het slechts 2,2 procent van de totale buitenlandse investeringen door de geïndustrialiseerde we reld." Juist de opkomst van de democratie in steeds meer lan den biedt mogelijkheden om daar wat aan te doen, aldus Summers. Clinton zei dat de problemen van Afrika nog steeds groot zijn - armoe, honger en oorlogen. „Maar er worden ook successen geboekt. Kijk maar eens naar wat in Ethiopië, Zuid-Afrika en Oeganda gebeurd is." Dat laat ste land wordt als een van de grote voorbeelden voor de rest van Afrika gezien. Clinton vindt dat Afrika niet langer als een 'hopeloos' continent be schouwd moet worden. Hij bepleit het opheffen van handelsbaiTières, het verlagen van de schuldenlast en het sti muleren van investeringen. Het geld moet dus vooral van het be drijfsleven komen; voor meer ontwikkelingshulp is momen teel in Amerika geen steun te door Govert Wisse Zijn Zaanse verhoormethode is afgeschilderd als 'Middel eeuws' en 'in strijd met de men senrechten'. Bekentenissen worden afgedwongen, zo menen deskundigen. Als Henk Hoen derdos dat weer hoort, schudt hij zijn hoofd. De geestelijke va der van de methode doet de aan vallen en kritiek op zijn werk wijze af als politiek spel. „Een hoop bla-bla van bepaalde ad vocaten, die weten hoe zij de pu bliciteit moeten bespelen." „Neem een proces in Amster dam. Het Zaanse team, waar mee ik werkte, had bijstand verleend aan het korps in Am sterdam. Het ging om een ver dachte, die tijdens het politie verhoor een steen aangereikt had gekregen. Die zag er net zo uit als het exemplaar, waarmee hij het lichaam van zijn slacht offer had verzwaard, voordat hij het in een kanaal had gedumpt." Hij vervolgt: „Op de video is te zien, dat de man de steen tijdens het verhoor na een minuut naast zich neerlegt. Maar de advoca ten hebben me toch een toneel stuk van die steen gemaakt. Niet te geloven. Over die ene minuut steen werd uien en dagen ge sproken in de rechtszaak. Het werd een heel stenen tijdperk. Ik vond de manier, waarop de ad vocaten het beeld vertekenden, wel knap, maar ik vroeg me ook af wat die rechters daar in he melsnaam allemaal van moes ten denken? Ik dacht na een tijd je: als deze flauwekul mogelijk is voor de Amsterdamse recht bank, waaraan wij allemaal meebetalen, houdt het voor mij op. Op basis van al die onzin moesten de rechters een oordeel vellen. De verdediging was vijf dagen met onzin bezig en daar stond slechts twee uur requisi toir tegenover van de officier van justitie." Vorige week diende in Leeuwar den het hoger beroep in een zaak tegen een man die wordt ver dacht van de moord op een Gro ningse coffeeshophouder. De verdachte werd eerder vrijge sproken omdat zijn bekentenis onder dwang - volgens de Zaan se methode - zou zijn afgelegd. Het openbaar ministerie liet het daar niet bij zitten. Eind vol gende week is de uitspraak in het hoger beroep. Hoenderdos heeft goede hoop, dat de rechters de kant kiezen van de openbare aanklager en dus de verhoormethode niet als onrechtmatig afdoen. „De zaak in Leeuwarden is belangrijk voor de jurisprudentie. Ik ba seer mijn hoop op het feit, dat het hof alle videobanden van de verhoren van de man heeft ge zien en ook op andere manieren informatie heeft ingewonnen. En dat is precies de reden, waar om mijn systeem zo goed is. Het is toetsbaar. Het legt alles vast op de video." Verdiept Waar het Hof in Friesland zich volgens Hoenderdos wèl in de zaak en de verhoormethode heeft verdiept, deed de politiek dat in zijn ogen in het verleden niet. „Dat er vorig jaar Kamer vragen over zijn gekomen, is prima. Maar waar gingen die vragen over? Over de publiciteit van de publiciteit van de publi citeit, enzovoort. Dat kwam al lemaal voort uit een tv-opname met Doedens. Dittrich van D66 zag dat en voelde, dat er voor hem eer viel te behalen. Dat be doel ik nou met politiek. Hij liet zich leiden door persberichten. Hij heeft me niet gebeld om te vragen hoe mijn systeem werkt. De vaste Kamercommissie heeft misschien een uurtje vergaderd over mijn methode. Sorgdrager viel ook niet veel kwalijk te ne men. Die moest normaliter al dagelijks zes kilometer rappor ten doornemen en daar kwam de IRT-zaak en de Zaanse methode nog eens bijIk begrijp, dat ze in mijn geval afging op adviezen van haar ambtenaren. „De advocatuur heeft in meer derheid een vertekend beeld ge geven van mijn methode. Het is pure onzin als wordt beweerd, dat verdachten niet in vrijheid kunnen praten. Dat ze onder dwang een bekentenis hebben afgelegd. Echt onzin. De advo caten weten niet hoe secuur mijn methode is en hoe secuur de mensen van het Zaanse team te werk zijn gegaan." „De Recherche Advies Commis sie was zeer positief over mijn systeem. Ze vond, dat er wel de gelijke goede elementen inzit ten. Er is niet voor niks een tweede commissie benoemd, die gaat proberen de kwaliteit van de verhoormethoden in Neder land te verbeteren. Dat Sorg drager toch een voorlopig verbod heeft uitgevaardigd, is politiek en daar heb ik weinig verstand van. Justitie en politie liggen in de vuurlinie. Die zitten na alle reorganisaties, de IRT- affaire, de Brinkman-zaak in Rotterdam en nu weer dat gedoe met de Europese wetgeving niet Henk Hoenderbos, de geestelijke vader van de omstreden Zaanse verhoormethode. foto Ron Pichel/GPD te wachten op nieuwe onrust." De naam Zaanse verhoorme thode is bedacht door een straf pleiter Het gaat officieel om Case 36, het 'totale communica tiesysteem' van Hoendei'dos. Dat heeft hij in de loop der jaren ontwikkeld- Na een zwaar on geluk kwam hij in aanraking met hypnose. Inmiddels heeft hij een eigen praktijk als hypno- therapeut en is hij deskundige op het gebied van het neurolin- guïstisch programmeren. Hij noemt zich geen wetenschapper, maar hij heeft wel veel weten schappelijk onderzoek op uni versitair niveau gedaan en gepubliceerd. Hij heeft vier boe ken geschreven. Hoenderdos is directeur van de stichting voor hypno-, gedrags- en verbaal therapie (OSN) in Velserbroek en is communicatiedeskundige. Er zijn advocaten die zijn me thode onmenselijk en onwense lijk vinden. Er werd in een spe ciale verhoorkamer op het politiebuieau van het koips Wa terland/Zaanstreek, waar hij twee jaar heeft gewerkt als ex tern adviseur, onder meer ge bruik gemaakt van verborgen camera's en microfoons. Onder vragers stonden via een oortele- foon in verbinding met onzicht bare collega's achter glas. Een verdachten kreeg tijdens het ver-hoor soms foto's te zien van zijn slachtoffer of de plaats van het delict of van zijn eigen fami lie. De advocatuur heeft vanaf het begin geageerd tegen deze manier van verhoren. Volgens Hoenderdos is steeds een verkeerde voorstelling van zaken gegeven. „Ik pleit er juist voor om de verdachte te benade ren en te behandelen als mens. In zo'n verhoorkamer zit een mens en de vraag is: waarom heeft hij iets gedaan? Je moet in contact met hem zien te komen. Weten wat z'n achtergrond is en hoe zijn opvoeding was. Hij is misschien net zoveel slachtoffer als zijn slachtoffer zelf. Er zit daar geen verdachte, maar een mens, die je in zijn waarde moet laten. Als je daaraan voorbij gaat, ben je bezig met de moder ne en dus de oude methode. Ver horen is communiceren. Het gaat erom om met elkaar op een sociale manier in contact te ko men. Maar als een verdachte niet wil praten, is dat zijn goed recht." Het klinkt allemaal redelijk, maar vanwaar dan al die stam pij en oppositie? Hoenderdos: „Dat snap ik best. De betrokken advocatuur is er niet bij gebaat, dat iemand de waarheid spreekt, omdat zijn cliënt dan de kans loopt veroordeeld te worden. Het gaat om de waar- heidsbevinding. Wat doe je als advocaat, die niet in de waar heid is geïnteresseerd? Je gaat doorzagen op een klein punt. Uren en uien vragen stellen over iets, wat ik toevallig heb gezegd als getuige-deskundige of wat het team misschien verkeerd heeft opgeschreven." „Vervolgens gaat dan de hele publiciteitsmachine draaien. De advocaten moeten het tegen deel bewijzen van de openbare aanklager en gaan daarin heel ver. De aanklager moet netjes blijven, maar de advocatuur permitteert zich heel veel. Ze wordt tot de ox-de geroepen, maar gaat gewoon door met za ken vei'keerd voor te stellen. Ze roepen getuige na getuige op om het proces maar te rekken en de waarheidsbevinding niet te la ten plaatsvinden. En wat kan de politie daar in dat hele krach tenveld tegenover zetten? Niet veel. De korpsen zijn sterk inge krompen door de reorganisa ties. Er is veel kennis wegge vloeid." Hoenderdos begon in 1990 met zijn 'adviseurschap' bij de poli tie in Hoorn, waar hij onder meer betrokken was bij de zaak van het vermoorde meisje Jessi ca Laven. In 1993 startte hij met zijn werkzaamheden voor het korps Zaanstreek/Waterland. „Gezien de positieve resulaten besloot de leiding begin 1994 met mij samen te wei-ken in een communicatieti'aject waarin mijn verhoortechnieken wax-en opgenomen." Na de afronding van het eerste gedeelte moest Hoenderdos zijn werk in het Zaanse op last van de nieuwe leiding na twee jaar stopzetten. Hoenderdos benadrukt, dat het verhoren van verdachten slechts een onderdeel was van het totale communicatiepro- gramma, „In Zaanstreek/Waterland hebben we korpsbreed, en dat was uniek, zestien mensen geselec teerd. Er is daar baanbrekend werk verricht. Er is niet geke ken naar hét aantal strepen en bloemkolen op het uniform. Er is daar een andex-e manier van communiceren geïntroduceerd. Hetgeen niet gemakkelijk was, aangezien de politie een geslo ten geheel is. De toenmalige chef was enthousiast, net als de mensen met wie ik nauw samen gewerkt heb. Maar de nieuwe korpsleiding heeft er problemen mee. Waarom? Ze hebben te ma ken met mensen die weten hoe ze moeten communiceren, die mondig zijn en die voor zichzelf opkomen. Het is een fantastisch team daar. Ik vind nog steeds, dat de leiding openheid van za ken moet geven over de methode nu de advocatuur zo'n hoop mist en herrie heeft veroor- zaakt. Kom ermee naar buiten. Het team wil dat wel, maar de leiding niet. Dat is weer poli tiek." GPD vinden, ook al doen de VS met 0,1 procent van hun bruto-na- tionaal pi-oduct minder dan alle andere geïndustrialiseerde lan den. Clinton zei afgelopen week dat ontwikkelingshulp geen al ternatief mag zijn voor privé- investeringen, de vrije markt en economische groei. Hij wil dat de G-7-landen zich in Denver- bereid verklaren garant te staan voor leningen ten behoeve van investeringen. Ook wil hij dat de maatregelen worden genomen om de internationale schulden last van de Afrikaanse landen te verlichten. Vorig jaar in Lyon werd daar al in principe ja op gezegd, maar- tot op heden zijn aan die instem ming nog geen bedragen gekop peld. Dat is ook de grote teleur stelling van internationale hulporganisaties als Oxf am, die Clintons bedoelingen toejui chen, maar vinden dat hij lang niet ver genoeg gaat. „Afrika loopt nog steeds het risico ge marginaliseerd te worden wat investeringen betreft. Oxf am ver-wijt Clinton ook te veel het oog alleen gericht te hebben op de zogenaamde 'suc- ceslanden' in Afrika. Clinton zal de Europese Unie en Japan vragen om net als de VS zeker 650 miljoen dollar uit te trekken voor investeringsfondsen. Maar- zolang het Internationaal Mo netair Fonds en de Wereldbank niet guller worden, blijft het voor Afrika moeilijk om de ach terstand snel in te lopen. GPD Een veiligheidsagent controleert met een spem-hond de omgeving van de internationale luchthaven van Denver vlak voor de aankomst van de deelnemers aan 'De Top van de Acht', foto Ed Andrieski/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2