Optimisme over bouw tunnel Campagne voor behoud boerenerf Zeeuws Orkest maakt nieuwe start Zeeuws Museum 25 jaar in Abdij Herenigd East 17 op Beachpop zeeland 17 inister en gedeputeerden denken niet aan latere start Afsluiting viaduct Arnepoort Aanhanger en gereedschap weg Sluiting drugspand aangevochten Bestuurders vrachtauto's beboet Afvalwater in de grond Fransman moet drugs inleveren kunst cultuur Imponerende opening Festival Nieuwe Muziek zaterdag 21 juni 1997 nnze verslaaaevers der de indruk van de kritiek van door vertraains ODloont. Dat is waarden dooreaan als voordeel ioenen guldens op. Bovendien len milic fan onze verslaggevers HDDELBURG - Minister Jor- l itsma (Verkeer en Waterstaat) i» vil onvoorwaardelijk doorgaan -met de bouw van de Wester- jcheldelunnel. Zij acht de kans dein dat de uitslag van een nog e voeren procedure bij de Raad ran State slecht zal uitpakken, n een vertrouwelijke brief aan iet parlement schrijft zij dat er iveinig verschil zit in de kosten lissen onvoorwaardelijk en toorwaardelijk door laten gaan. Volgens haar is het goedkoper im onvoorwaardelijk door te ook al zou de Raad van jtate de bouw straks toch stil- eggen. Verder spreekt Jorrits- na van het positieve beeld dat lit oplevert 'voor wat betreft de litstraling van het project en de eloofwaardigheid bij vergun- üngverlenende instanties en rondeigenaren'. )e Tweede Kamer is niet over- door haar argumenten en lebben daarom komende week 'en besloten overleg met de mi- lister. )e specialisten hebben veel noeite met de open eindes die er •olgens hen nog zijn. Zij hebben kritische notitie van de ommissie Rijksuitgaven, die isicovolle projecten in de gaten loudt, overgenomen, n het Zeeuwse provinciehuis leerst geen ongerustheid over ie kritiek van de Tweede Kamer up de plannen voor de aanleg >an de Westerscheldetunnel. De lannemer heeft op 15 augustus ;ewoon de toestemming van de ninister binnen - zoals ook was voorzien - om door te gaan met iet project, verwacht gedepu teerde J. Hennekeij (WD). Heiligheid .Dat is nu eenmaal het politieke pel zoals dat in de Tweede Ka- ner gespeeld wordt," was vrij dagmorgen de reactie van gede- mteerde D. Bruinooge (PvdA). Financieel zit het allemaal pri ma in elkaar", laat Bruinooge iveten. ,,Ik zie zelfs een positieve ipbrengst. De soep wordt niet !0 heet gegeten als zij wordt op- [ediencL Die extra kosten van 150 miljoen voor de dwarsver bindingen en andere veilig- leidsvoorzieningen zijn wat on- [elukkig. Maar wie is er nu egen de veiligheid?" iennekeij is eveneens niet on der de indruk van de kritiek van de Tweede Kamer, al moet hij er bij aantekenen dat hij het rap port van de commissie Rijksuit gaven niet kent. Een van de kritische kanttekeningen zou zijn dat de post onvoorzien van het project te klein is. De gede puteerde bestrijdt dat: „Er is van tevoren erg veel onderzoek gepleegd, onder meer naar de bodemgesteldheid. Daardoor zijn al veel risico's uitgesloten. Daarnaast heeft de aannemer een aantal risico's voor zijn re kening genomen. Voor 15 augustus moet Jorrits- ma tunnelbouwer KMW laten weten of hij gewoon door kan gaan of dat de bouw een jaar wordt uitgesteld en dat de aan nemer tussentijds deelopdrach ten krijgt. Bij de Raad van State moet nog een zaak worden behandeld van de Stichting Leefbaar Zeeland en enkele omwonenden die ge kant zijn tegen de wijziging van het bestemmingsplan Borsele. Die uitspraak wordt in maart volgend jaar vernacht. Jorrits- ma schrijft dat deskundigen de kans op een ongunstige uit spraak in de bodemprocedure gering achten. Mocht de Raad toch in het voor deel van de bezwaarmakers be slissen, dan moet KMW in maart 1998 de bouw staken. Als de aannemer tot die tijd onvoor waardelijk mocht bouwen, lig gen de kosten van beëindiging tussen de 138 miljoen gulden en de 150 miljoen gulden. Indien de aannemer nu te horen krijgt dat hij onder voorwaarden door mag gaan kost stopzetten van de bouw straks tussen de 82 en 140 miljoen gulden, aldus Jorrits- ma. Zij pleit in haar blief voor ge woon doorgaan. Ze ziet aan zienlijke voordelen; de vaart blijft in het project en er treden geen extra kosten op door een aangepast werkschema. Ook hoeven geen extra kosten te worden gemaakt vanwege com mercieel nadeel van KMW, on der andere naar leveranciers en onderaannemers, somt zij ver der op. De opdrachtgever, de NV Westerscheldetunnel zijnde Rijk en provincie, krijgt geen extra risico's op zijn bordje. Dat kan volgens de minister wel gebeuren als de aannemer voor waardelijk door mag gaan, dus deelopdrachten krijgt, en daar door vertraging oploopt. Dat is dan niet de schuld van de bou wer maar van de opdrachtgever. Volgens Jorritsma zijn de ge middelde kosten bij doorgaan uiteindelijk lager dan bij onder voorwaarden doorgaan. Zij geeft toe dat onder voor waarden doorgaan als voordeel heeft dat de kosten bij 'onver hoopt afstel' minder zullen zijn. Zij ziet echter aanzienlijke na delen. Er ontstaat een verhoog de kans op vertraging. Ook loopt de aannemer een 'com mercieel nadeel' van enkele mil joenen guldens op. Bovendien moet bij deelopdrachten flink gesleuteld worden aan contrac ten. De kosten van een jaar uitstel zijn volgens haar niet exact te bepalen. Zij schat die in de orde van grootte van enkele tiental len miljoenen guldens. Zij wijst echter op het risico dat de veren op de verbinding Kruiningen- Perkpolder uitvallen. Die kun nen nog mee tot en met 2002, het jaar dat de tunnel moet worden opgeleverd. Twee nieuwe boten kosten 160 miljoen gulden. Boerderij Bushoeve in Driewegen. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt GOES - Als het aan de Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) en Land schapsbeheer Nederland ligt, wordt het platteland op éigen kracht veel mooier. Dit voorjaar lanceerde de SLZ al een plan voor het herstel van streekeigen erven in het buitengebied, nu start volgende week een campangne om óp boerenerven weer de traditionele sfeer van natuur en arbeid terug te brengen. 'Maak je erfgoed' heet de campagne en er zit ook een wedstrijd aan vast. Boerderijen en hun erven bepalen, even- zeer als open ruimte en groen, het beeld 1 van het platteland. Vanoudsher zijn boe renerven waardevolle ecologische punten in het landschap, omdat veel soorten planten, insecten, vogels en kleine zoog dieren m hun voortbestaan afhankelijk zijn van de eilandjes mét gebouwen, en opgaande beplantingen. Veel boerener ven zijn echter inmiddels gesneuveld. Landbouwmachines zijn hoger, langer, breder en zwaarder dan vroeger en vergen dus meer ruimte voor stalling ën manoeu vreren. De gezellige keitjes voor de men deuren, het geschoren gras op de dreef en de bloeiende grassoorten op het bleekje, verdragen geen combine van enkele ton nen. De deuren van de houten schuren zijn nauwelijks hoog en breed genoeg voor de moderne landbouwmachines en ook me- nige hoogstamfruitboom, mei- en en slee doorn is al gerooid omdat de boer er niet meer door kon. Zonder de agrarische bedrijfsvoering ge weld aan te doen, zijn toch veel streekei gen kenmerken van boerenerven te be houden of opnieuw te introduceren. Landschapsbeheer Nederland en de pro vinciale stichtingen, zoals de SLZ, laten eerst zien wat er nog voor waardevols over is. Volgende week worden inschrijfformu lieren verspreid voor de Erfgoed '97 tro fee. In september wordt voor ieder provin cie een winnaar, de boerderij met het mooiste erf, bekend gemaakt. Op 5 en 6 oktober worden in alle provincies Open Boeren Erf dagen gehouden. Iedereen kan, dan met eigen ogen zien hoe fraai èn doel matig de inrichting van het erf kan zijn. MIDDELBURG - Van maandag 23 juni tot en met vrijdag 28 juni is het viaduct Arnepoort in de weg N665 afgesloten voor alle verkeer. Het doorgaande verkeer kan in die periode ge bruik maken van de afrit (afslag Arnestein) en vervolgens de oprit naar de N665. Om grote drukte op dezeplek te vermijden wordt het doorgaande verkeer van de A58 omgeleid. Het be drijventerrein is normaal bereikbaar. De afsluiting is nodig voor wegwerkzaamheden op het via duct. Er komt een nieuwe asfaltlaag op het weggedeelte van het viaduct en de voegconstructie wordt vernieuwd. Dat houdt in dat er een nieuwe rubberstrip wordt aangebracht tussen de aansluiting van de weg en het viaduct. KLOOSTERZANDE - Van een erf aan de Kwikstraat in Kloosterzande verdwenen in de nacht van donderdag op vrij dag een aanhangwagen en een voorraad handgereedschap. Om het gereedschap (onder meereen aggrègaat, een lasappa raat, een cirkelzaag, een boor- en een slijpmachine) te kunnen meenemen, werd een bouwcontainer opengebroken. HULST - Het woonpand naast een café aan de Hulster Bier kaaistraat wordt vandaag, zaterdag, door burgemeester A Kessen 'op oneigenlijke gronden' gesloten, betoogt de Ter- neuzense raadsman A van Hi mme. Bij een inval in het café werd vorige week meer dan tien kilo soft drugs in beslag genomen. Namens de bewoner van het pand heeft Van Himme schorsing van het besluit tot sluiting aangevraagd bij de afdeling bestuursrechtspraak van de Middelburgse rechtbank. Volgens de raadsman en zijn cliënt hebben woonhuis en café niets met elkaar te maken. Het verzoek om een voorlopige voorziening wordt maandag 23 juni behandeld. VLISSINGEN - Bij controles op zwaar vervoer in het Sloege- bied te Vlissingen heeft de politie Walcheren vrijdag zes be keuringen uitgedeeld. Twee chauffeurs kregen een boete voor gladde banden en van één wagen was de APK verlopen. Drie vrachtwagens werden geverbaliseerd voor te veel gewicht. GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden en Delta Nutsbedrij ven gaan onderzoeken of het mogelijk is gezuiverd afvalwater te gebruiken als alternatief voor steeds schaarser wordend zoet grondwater. Het onderzoek vindt plaats in de zuiverings installatie van het waterschap in de Willem Annapolder bij 's- Gravenpolder. Hoewel het waterschap en Delta elkaar nogal eens in de haren zitten over de zuivering van afvalwater, werken zij op meer terreinen samen. Delta levert het waterschap al enige tijd drinkwaterslib voor het defosfateren van afvalwateren Delta houdt op Walcheren storingsmateriaal achter de hand voor persleidingen van het waterschap. Hoofd gas/water ir. H. de Kraa omschrijft de relatie Delta waterschap: ..Als je van iemand houdt, hoef je het niet altijd met elkaar eens te zijn." SLUIS - Een 24-jarige man uit het Franse Duinkerken kreeg vrijdagmorgen vroeg een dagvaarding mee naar huis, nadat bij controle op de rondweg bij Sluis bleek dat hij tien gram wiet en twee gram hasj in zijn bezit had. De softdrugs werden in beslag genomen. van onze verslaggever Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum viert feest. Het was vrijdag op de kop af vijfentwin tigjaar geleden dat het museum van de Wagenaarstraat in Mid delburg verhuisde naar het Ab dijcomplex. Ter gelegenheid daarvan is in samenwerking met het Zeeuws Tijdschrift het boekje Een toekomst voor het verleden. Het Zeeuws Mtiseum 25 jaar in de Abdij uitgegeven. Het boekje zit als katern vastge- niet in de jongste aflevering van bet Zeeuws Tijdschrift, maar bet is ook in een oplage van 1000 exemplaren, voorzien van een eigen kaft, door het Zeeuws Mu seum uitgebracht. Het boekje bevat voornamelijk foto's. Onderaan elke pagina is een strookje ingeruimd voor een chronologische tabel met de tentoonstellingen die vanaf 1972 zijn ingericht. Directeur Ineke Spaander schetst in de in leiding de geschiedenis van het Zeeuws Museum en de uitda gingen voor de toekomst. comfort, entertainment en con sumptie. Informatie en educatie zijn de toverwoorden van het hedendaagse museum, en daar voor moeten marketingplannen worden ontwikkeld en nieuwe media worden aangewend. De statische inrichting van 25 jaar geleden moet worden ingeruild voor flexibiliteit en dynamiek, aldus Spaander. Meer ruimte Dekans op een nieuwe, artistiek hoogwaardige inrichting doet zich voor nu de ruimten die het Rijksarchief in de Abdij in neemt binnen afzienbare tijd vrijkomen. Spaander ziet het nieuwe museum al voor zich: „Nieuwe en grote tentoonstel lingsruimten, publieksruimten, winkel, restaurant en depots. Het huidige museum is geheel heringericht met een nieuwe presentatie van de collecties. De gebouwen van Historama zijn een publieksattractie en dienen als informatiecentrum over de historische Abdij." Spaander overhandigde het eerste exemplaar van de publi catie aan commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder. Na de lovende woorden die hij aan het museum wijdde, konden genodigden een drankje nutti gen in een van de museumzalen. Het bleef een ingetogen feestje. Niet .voor niets inviteerde Spaander iedereen met de woorden: „Mag ik u vragen niet te roken en wilt u uw glazen niet op de kunstvoorwerpen neer zetten?" Nieuwe stichting ontlast vereniging van alle zakelijke beslommeringen van onze verslaggever ErnstJan Rozendaal VLISSINGEN - Het moment is natuurlijk niet toevallig geko zen. Hoewel de Stichting Con certen Het Zeeuws Orkest (HZO) al een half jaar bestaat, presenteerde zij zich vrijdag pas officieel. Dat is een week vóór dat het Zeeuws Orkest een spec taculair openluchtconcert geeft op het Abdijplein in Middel burg. De stichting, die sinds 1 januari van dit jaar verant woordelijk is voor de exploitatie van de concerten, hoopt dat daar 1200 betalende bezoekers op afkomen. Dat zou de stich ting, die met een lege kas is be gonnen, meteen een financiële buffer opleveren waarmee eventuele tegenslagen kunnen worden opgevangen. Het moment van de presentatie was nog om een andere reden goed gekozen. Het Zeeuws Or kest is de laatste maanden nega tief in het nieuws geweest, van wege financiële tekorten en het aftreden van het bestuur, daar toe gedwongen door de provin cie. Voorzitter J. C. Th. van der Doef van de Stichting Concer ten HZO en mr. A Holleman, se cretaris van zowel de Stichting als de Vereniging Het Zeeuws Orkest, probeerden vrijdag dui delijk te maken dat het orkest weer op de goede weg is.We ho pen een fase af te sluiten waar we niet blij mee zijn. We maken een nieuwe start." Verantwoordelijk De Stichting Concerten HZO is voortaan verantwoordelijk voor het zakelijke beleid van het Zeeuws Orkest. Zij sluit de con tracten met organisatoren en musici, regelt alle betalingen van het orkest en probeert spon sorgelden en subsidies binnen te krijgen. Daarnaast bestaat de aloude Vereniging Het Zeeuws Orkest. Die is ontlast van zake lijke beslommeringen en kan zich volledig richten op het ar tistieke beleid. „De indruk is ge wekt dat het niet goed gaat met het Zeeuws Orkest", aldus Van der Doef. „Financieel is het or kest inderdaad een beetje in de versukkeling geraakt, maar op de artistieke kwaliteit valt niets aan te merken." De vereniging zit nog steeds met een tekort van 180.000 gulden. Het is niet de taak van de nieuwe stichting om dat weg te werken. Holleman gaf aan dat het tekort geen directe bedreiging meer vormt voor het voortbestaan van het orkest, omdat de schuldeisers voorlopig geen uit betaling eisen.,,Het demissio naire bestuur heeft jammer ge noeg geen plan meer kunnen opstellen om het tekort te sane ren". aldus Holleman. „Dat wox-dt dus een taak van het nieu we bestuur." Vrijwel zeker kie zen de leden van de Vereniging Het Zeeuws Orkest zondag een nieuw bestuur. Zowel Holleman als Van der Doef erkende dat het tekort van de vereniging minder hoog zou zijn als de stichting eerder aan het werk was gegaan. Het zijn vooral de gemeenten geweest die de komst van de stichting hebben vertraagd. Nu het tekort moet worden gesaneerd geven zij niet thuis. Holleman en Van der Doef - laatstgenoemde is burgemeester van Vlissingen - spraken over deze kwestie al leen in de meest diplomatieke bewoordingen. Van der Doef: „Formeel is de vereniging ver antwoordelijk, want zij heeft kosten gemaakt zonder dat die door inkomsten konden worden gedekt. Ik zou de vereniging niet adviseren: Ga maar eens naar de gemeenten met de vraag of ze het tekort willen dekken. Het is onduidelijk of de artistie ke ambities van het orkest dooi de nieuwe stichting worden be knot. Dat is zeker niet de bedoe ling. Holleman betitelde stich ting en vereniging weliswaar als een 'Siamese tweeling', maar benadrukte met Van der Doef dat het artistieke beleid van het Zeeuws Orkest onaangetast blijft.Het is echter niet ondenk baar dat de stichting straks de komst van befaamde dirigenten of solisten als 'te duur' van de hand wijst of het aantal con certseries per jaar vermindert. Van der Doef: „Het echte werk wordt nog steeds door de vereni ging gedaan. Zij maakt een pro gramma, vult in wie het uitvoert en stelt een begroting op. Onze enige vraag is: Kan dit waarge maakt worden, zonder tekor ten? Dat is onze taak: het voor komen van tekorten die niemand wil dekken. We spelen dus een beetje de boeman." East 17 met Brian Harvey (tweede van rechts). van onze verslaggever BURGH-HAAMSTEDE - De Britse popgroep East 17 heeft de vrede getekend met zanger Brian Harvey. Het festival Beachpop, dat op 12 juli plaatsvindt in Renesse, plukt daarvan de vruchten. East 17 is de topattractie van het Schouwse Midzomer Dance Festival. Het con cert in Renesse is voor East 17 een van de eerste gelegenheden om zich weer in de originele be zetting aan het Europese publiek te tonen. Begin dit jaar werd Harvey uit de band gezet, omdat hi j zich in een interview positief over de drug XTC had uitgelaten. Dat veroorzaakte in Engeland een storm aan kritiek, waarop de overige drie leden van East 17 hun leadzanger uit de band gooiden. In de tussentijd heeft Har vey spijt betuigd. Daarop hebben de groepsle den besloten de zanger weer in hun midden op te nemen. Tot grote vreugde van organisator Marco Ver- seput van Beachpop. „Voor Zeeuwse begrip pen was East 17 al een grote naam, maar nu Brian terug is hebben we helemaal een act van wereldniveau." Het programma van het festivaldat zich voor- namelijk richt op dance-muziek, is ook uitge breid met The Magnificent Four, een groep be staande uit vier veejays van de televisiezender The Music Factory. Ernest Rombout (hobo) en Johan Faber (percussie) bij de opening van het 21ste Festival Nieuwe Muziek. foto Lex de Meester van onze verslaggever ErnstJan Rozendaal MIDDELBURG - Het 21ste Fes tival Nieuwe Muziek is vrijdag avond op de best denkbare ma nier begonnen. In de nagenoeg volle concertzaal van de Klove niersdoelen in Middelburg maakte het Xenakis Ensemble indruk met enkele intrigerende composities van de Grieks- Franse componist Iannis Xena kis, te weten Dmaathen (1975), Keren (1994) en Akanthos (1977). In het laatste stuk schit terde sopraan Jannie Pranger. Maar de show werd gestolen door gitarist Jan Kuiper met twee Afrikaanse percussionis ten en een strijkkwartet bestaande uit leden van het Xe nakis Ensemble. Met de wereld première van Kuipers Mbalach Suite trakteerden zij het pu bliek op een betoverend meng sel van improvisatie en klassie ke muziek, door ritme aan elkaar gelijmd. Dat was het belangrijkste. Maar ook de wijze waarop gedepu teerde drs. G. L. C. M. de Kok van cultuur het festival opende was niet mis te verstaan. Hij be perkte zich niet tot een obligate openingstoespraak, maar vuur de enkele duidelijke schoten voor de boeg af. Allereerst aan de gemeente Middelburg die naar De Koks idee de provincie laat opdraaien voor de huur van de Kloveniersdoelen. „Accom modaties zijn een gemeentelijke zaak", aldus De Kok. „Dus de huur moet van de gemeente ko men." Per jaar geeft de provincie onge veer 400.000 gulden subsidie aan de Stichting Nieuwe Mu ziek. Een deel daarvan is rijks- geld dat wordt doorgesluisd. De gemeente Middelburg subsi dieerde Nieuwe Muziek tot voor kort met 70.000 gulden per jaar, maar dat wordt 60.000 gulden. Daarvan ontvangt zij .echter 50.000 gulden weer terug als huur voor de Kloveniersdoelen. Dat zint De Kok niet. In de pau ze van het concert lichtte hij toe: „Als ik zie hoe hoog de subsidie van de gemeente is voor Nieuwe Muziek en hoeveel huur er wordt betaald, dan lijkt het wel of de provincie de gemeente subsidieert. De gemeente prijst Nieuwe Muziek te pas en te on pas als het eigen cultuurbeleid, maar daar mag dan ook wel iets meer tegenover staan." Twee opties De Kok hoopt binnenkort met de gemeente Middelburg en de Stichting Nieuwe Muziek over deze kwestie te praten. Hij gaf aan twee opties te hebben. Als Middelburg de huur van de Klo veniersdoelen voor haar reke ning neemt, kan de provincie het huidige subsidiebedrag voor Nieuwe Muziek handhaven, zo dat de Stichting feitelijk 50.000 gulden meer in de programme ring kan steken. De Kok kan ook de eventueel vrij komende 50.000 gulden elders in zijn cul tuurbegroting aanwenden. Uit de manier waarop Nieuwe Mu ziek heeft gereageerd op De Koks discussiestuk Nieuwe Uit dagingen heeft hij namelijk de indruk gekregen dat de organi satie een beetje dreigt in te sla pen. Dat kan gevolgen hebben voor de subsidie. „Blijf rebels, blijf vernieuwend, blijf tegen draads, blijf oorspronkelijk", waarschuwde hij dus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 17