Milieustraat in Grijpskerke Borsele kampt Summer Prom belooft verrassingen weer met flinke vliegenoverlast PZC Groot Middelburg vergeet klein Nieuw- en Sint Joosland B en W hebben haast met Domburgs plan rond Brouwerij weg zeeland 15 B en W Veere kiezen voor centrale plek ACM-middag I VERBODEN fli DUIVEN TE VOEREN Éh| Vlissingen heeft genoeg van poepjes Celstraffen voor drugshandel Milieutoets varkensbedrijven Wereldwinkels werken samen Gemeentesecretaris Hulst weg Dure huurhuizen vaker lang leeg Open huis voor gerechtsgebouw zaterdag 21 juni 1997 jan onze verslaggever tb van der Sluis IRIJPSKERKE - De gemeente jeere wil een milieustraat vesti- cn op de Loodholseweg in irijpskerke. B en W hebben hun iog laten vallen op die plek, om- lat het terrein centraal ligt in de ïieuwe gemeente Veere. Boven- lien is er nog voldoende ruimte im er de buitendienst van de af- leling Beheer en Onderhoud te estigen. De tweede keuze van iet college, het bedrijfsterrein an de Hondegemseweg in Se- ooskerke, is afgevallen. De ge- neente verwacht daar te veel irocedures van het aangrenzen- |e staalconstructiebedrijf Meij- :rs. ililieustraten zijn bedoeld om mishoudelijk afval gescheiden Thema-avond over jongeren en alcohol MIDDELBURG - In de Stadsdanszaal in Middel burg vindt zaterdagavond (vandaag) vanaf midder nacht een thema-avond plaats over jongeren en al cohol en drugs in het ver keer, Under the influence. De Stadsdanszaal. het Zeeuws Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs, Jongerencentrum Midgard en het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland houden er een drugsquiz, jongeren kunnen hun rijvaardig heid en reactievermogen testen en er is een dans# act. Centraal staan vragen als 'Kan een stickie je rij vaardigheid beïnvloeden? en 'Na hoeveel biertjes kun je je brommer nog rechthouden?' Dj Eva en dj Harry Lemon luisteren de avond muzikaal op. De zaal gaat om 23.00 uur open. in te zamelen. De Wet Milieube heer stelt dat elke gemeente een voorziening moet hebben waar inwoners hun groot huishoude lijk afval kwijt kunnen. Het Openbaar Lichaam Afvalstof- fenverwijdering Midden- en Noord-Zeeland stelde een aan tal jaren geleden een plan op voor regionale milieustraten. Drie daarvan zouden op Wal cheren komen: één in Vlissingen op industrieterrein Vrijburch, in Middelburg op Arnestein en in de nieuw;e gemeente Veere in Grijpskerke. OLAZ Voor de gemeentelijke herinde ling hadden de vijf plattelands gemeenten al besloten mee te werken aan een regionale mi lieustraat. De OLAZ zal de straat realiseren. B en W zijn voorstander van de locatie in Grijpskerke, omdat dan het meest rendement gehaald kan worden. Eén van de voorwaar den van de OLAZ is namelijk dat de rijafstand tot de milieu straat maximaal vijftien kilo meter is. Met dat principe in het achterhoofd hebben medewer kers van de afdelingen bouwen en wonen en milieu onderzocht welke locaties daarvoor in aan merking komen. Gebruik van de milieustraten in Vlissingen en Middelburg, waarvan eerder sprake is ge weest, zou niet logisch zijn, al dus het Veerse college in een voorstel aan de commissie ruimtelijke ordening, volks huisvesting en milieu. De ex ploitatiekosten van de milieu straten worden door de negen gemeenten die deelnemen aan cle OLAZ gelijkelijk gedragen. Eventueel financieel voordeel wordt ook verdeeld door die ge meenten. Veere zou in dat laat ste geval slechts weinig terug krijgen, terwijl ze wel veel moet betalen door hoge inzamelings- kosten. De Veerse milieustraat moet medio volgend jaar klaar zijn. Andere gemeenten zijn al be gonnen of hebben al een derge lijke voorziening. De daaraan verbonden kosten komen dit jaar nog voor rekening van de OLAZ. Op 1 januari zal ook de gemeente Veere moeten betalen. Veere wil daarom zo snel moge lijk de procedures voor een mi lieustraat beginnen. In oktober kan daarmee naar verwachting worden begonnen. Locatie De Loodholseweg in Grijpsker ke is na een onderzoek door ambtenaren naar voren gescho ven als meest geschikte locatie. Het terrein is, als nog een strook grond van het aangrenzende perceel kan worden aange kocht, groot genoeg voor de ves tiging van de milieustraat en voor de buitendienst van beheer en onderhoud. Voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis is al eens gekeken of de grond aan gekocht kon worden. Dat zou toen op weinig bezwaren stui ten. De gemeente Veere gaat nu onderzoeken of dat ook het ge val is als op de locatie een mi lieustraat wordt gebouwd. Op de voorgestelde plek is daar naast ook nog ruimte voor bijvoorbeeld een brandweerga rage of een rouwcentrum waar voor al een verzoek is binnenge komen bij de gemeente Veere. De commissie vergadert op 24 juni om 16.30 uur in het ge meentehuis te Koudekerke. MIDDELBURG - Het Aktivi- teiten Centrum Middelburg sluit donderdag 26 juni het acti viteitenseizoen af met voorstel lingen van de ACM-groepen volksdansen en toneel, uitrei king bekers biljartgroep en sjoelgroep, een loterij en een barbecue. De middag wordt gehouden in het Ontmoetingscentrum Dau- wendaele en begint om 15.30 uur. Daarna is het centrum ge sloten tot maandag 1 september op welke datum het nieuwe sei zoen 1997/1998 start met een open middag. Het verbod duiven te voederen moet het Vlissingse winkelcentrum onaantrekkelijk maken voor voedselzoekende vogels. foto Lex de Meester van onze verslaggever VLISSINGEN - In Amster dam zijn ze op de Dam, het Leidse- en het Rembrandt- plein dé attractie voor toeris ten; in Vlissingen doet de ge meente er alles aan ze uit het centrum van de stad weg te krijgen. Duiven. Dat ze op het Scheldeplein en in de Wol straat zitten, is nog niet het ergste. Maar wat ze er achter laten drijft ondernemers, en met hen de gemeente, bijkans tot wanhoop. De plavuizen, de luifels - alles zit onder de duivenpoep. Di verse harde ingrepen - zoals vangen en kooien op daken plaatsen - leidden tot felle protesten van omwonenden en van de dierenbescher mingsorganisatie PETA. De gemeente Vlissingen heeft daarom een nieuw middel in de strijd gewoipen tegen de overlast van de duiven. Door te verbieden de vogels te voe ren, hoopt de gemeente te be werkstelligen dat de dieren er op den duur geen plezier meer in hebben zich in de Walstraat en op het Scheldeplein te ver tonen. van onze verslaggeefster Caroline Moerland HEINKENSZAND - Even leek de vliegenplaag bezworen, maar in Borsele is het fenomeen loch weer de kop opgestoken. De gemeente krijgt de laatste weken zoveel klachten, dat be sloten is forse maatregelen te nemen. De insecten zijn afkom stig van mesthopen die her en der liggen opgeslagen. Land bouwers die deze broeinesten van vliegen niet tijdig afdekken, moeten voortaan betalen. ,We zijn 't een beetje beu'', ver klaart milieuambtenaar S. de Haan. Hij vertelt dat de ge meente de laatste weken over stelpt is met telefoontjes. „Eén persoon had er bijna een dag taak aan om al cüe klachten na te zegt De Haan. Duidelijk was in elk geval dat in de open lucht opgeslagen dierlijke mest de bron was van de vliegenover last. Burgemeester en wethouders hebben daarom recent besloten de voorschriften voor de opslag hiervan aan te scherpen. Land bouwers die grote hoeveelheden dierlijke mest willen inslaan, van onze verslaggever moesten dit al melden bij de ge meente. Nu zijn ze echter ook verplicht het opgeslagen spul binnen 24 uur af te dekken met folie. Wie een mesthoop open en bloot op het land laat liggen, kan re kenen op een brief van de ge meente. Helpt dit niet, dan komt een ambtenaar de mesthoop zelf afdekken. Het geld dat dit de ge meente kost, moet door de over treder worden betaald. Agrariërs van wie bekend is dat ze nu mest hebben opgeslagen, vonden deze week allemaal een brief van de gemeente op hun deurmat. Daarin staat dat ze het spul binnen een week moeten afdekken met folie. Overigens hoeft dit niet wan neer ze de mest binnen een week onderploegen. De makkelijkste manier om alle voorschriften te omzeilen, lijkt het niet melden van een mestop- slag. Landbouwers die dit ech ter verzuimen en worden 'be trapt', kunnen rekenen op een proces-verbhal. De gemeente heeft overleg gehad met justitie in Middelburg om een en ander op elkaar af te stemmen. Uitrijden De mest die ligt opgeslagen is veelal afkomstig uit Noord- Brabant. Daar is een overschot aan dierlijke uitwerpselen. Landbouwers in Zeeland kun nen het spul vaak gratis krijgen. Tussen het tijdstip dat een la ding arriveert en het geschikte moment om de mest uit te rij den, kan dan ook behoorlijk wat tijd zitten. In zo'n periode krij gen de in de mest aanwezig lar ven de kans uit te groeien tot volwassen vliegen. Eén van de acts die de organisatoren van de Summer Prom willen prijsgeven: de tra- vestiegroep The Funky Diva's. foto Jannard Archer van onze verslaggeefster Annemarie Koedam MIDDELBURG - In de Stadsdanszaal aan de Beddewijkslraat in Middelburg wordt zaterdag 28 juni een 'Summer Prom' gehouden, die volgens de organisa toren 'spectaculair' zal worden. Het gala feest is gebaseerd op de 'proms' in Ver enigde Staten, die daar worden gegeven na examens van studenten. Op het pro gramma van de 'Summer Prom" staan di verse acts, waarvan sommige een verras sing moeten blijven. Ommiddernacht maakt de travestiegroep The Funky Diva's haar opwachting- Deze groep bestaat uit vier leden cüe zowel in de travestie- als in de danswereld bekend heid hebben verworven. Sinds hun eerste gezamenlijke optreden in augustus 1995 hebben ze hun creativiteit en ideeën per manent samengevoegd. Hun optredens op bekende Nederlandse en buitenlandse podia en hun samenwerking met Nicky Nicole in België en Duitsland gaf de groep veel bekendheid. Tijdens het gala in de Stadsdanszaal geven zij een playback-act van een half uur waarin nummers uit de funk, disco en soul de revue passeren. Later op de avond is er een optreden van dj Per. Zijn eerste professionele optreden was in 1984 in de Melkweg in Amsterdam. Hij is verder bekend van zijn optredens in Mazzo Timemachine en heeft diverse cd's op zijn naam staan. Tussendoor maar ook tijdens het optreden van clj Per kan het publiek rekenen op onverwachte din gen. Onder meer zijn er diverse dansers die vanuit het niets plotseling optreden. Uitbundig Connie de Lange van de Stadsdanszaal: „Het feest is niet alleen bedoeld voor stu denten, maar voor iedereen die een avond uit zijn dak wil gaan. In Amerika zijn de promfeesten eigenlijk alleen voorstuden ten die klaar waren met hun examens. Naar het Summer Prom kan iedereen ko men. Volgens De Lange is een galafeest in de praktijk maar net wat de bezoekers er van maken. Het publiek mag zich zo uit bundig en creatief kleden als het maar wil. De Summer Prom in de Stadsdanszaal be gint om 23.00 uur en gaat door tot 5.00 uur. MIDDELBURG - Plannen voor vestiging of uitbreiding van een varkenshouderij in Zeeland worden voortaan door mid del van een milieueffectrapport getoetst. De staten van Zee land stemden daar vrijdag mee in. De noodzaak zo'n rapport te laten maken, geldt voor bedrijven met 1000 mestvarkens of meer. De milieutoets voor de varkenshouderij is een van cle twee manieren waarop de provincie de groei van varkensbe drijven in Zeeland binnen de perken wil houden. Het nieuwe streekplan is het andere spoor waarmee wordt getracht de ro se invasie een halt toe te roepen. De milieutoets geldt overi gens ook voor grootschalige pluimvee- en rundveebedrijven. SGP, RPF/GPV en ZVP plaatsten kanttekeningen bij de drempel van 1000 mestvarkens. Ze wezen erop dat Europese regelgeving in de maak is, waarbij het aantal van 3000 var kens als grens geldt. Bovendien waarschuwden ze ervoor dat Zeeuwse boeren die als nevenactiviteiten varkens willen hou den, niet in hun mogelijkheden mogen worden beperkt. WESTDORPE - De wereldwinkels in Zeeuws-Vlaanderen hebben deze week in aanwezigheid van landelijk veldwerker George Ketel besloten om een regio te vormen, zodat op diver se terreinen kan worden samengewerkt. De wereldwinkels geven hun autonomie niet op, maar gaan wel gezamenlijk za ken aanpakken. Regiomedewerker Gerard Taalman van de wereldwinkel Westdorpe denkt daarbij oncler meer aan het werven van vrij - willigers en het benaderen van scholen. Oók bij het coördine ren van grotere acties kan worden samengewerkt. Naast Taal man nemen ook Jos Verheijen van wereldwinkel Hulst en om geving en Harri Hamerlink van de wereldwinkel Temeuzen de taak van regiomedewerker op zich. HULST - Vele tientallen ambtenaren, bestuurders, zakenre laties en bekenden uit Hulst en wijde omgeving namen vrij dagmiddag in de hal van het Hulster stadskantoor afscheid van gemeentesecretaris mr. H. J. van Geesbergen. Van Gees- bergen vertrekt uit de Reynaertstad. omdat hij inmiddels is aangetreden als secretaris/penningmeester van de Producen tenorganisatie van de Nederlandse Mosselcultuur. Het colle ge verwacht de gemeenteraad in september een nieuwe secre taris te kunnen voorstellen. ZIERIKZEE - Woningbouwvereniging Beter Wonen kampt in toenemende mate met langdurige leegstand van dure eensge zinswoningen. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1996. In dat jaar stonden 26 woningen voor verhuur beschikbare wonin gen langer dan een maand leeg. De ooreaak is tweeërlei. Door verhuizingen naar een koopwoning komen vooral de duurde re woningen leeg te staan. Anderzijds weigeren steeds meer mensen een hun toegewezen woning door 'een ontspannen marktsituatie in het segment van duurdere eensgezinswonin gen'. Om leegstand in dit segment tegen te gaan, heeft Beter Wonen in 1996 51 van dergelijke woningen verkocht. MIDDELBURG - In het kader van de Dag van de Architec tuur zijn in het weekeinde van 28 en 29 juni meer dan honderd bijzondere gebouwen in heel het land voor het publiek ge opend, waaronder het gerechtsgebouw in Middelburg. Het gerechtsgebouw, ontworpen door de architect Hubert-Jan Henkert, werd door rijksbouwmeester Wytze Patijn zelf uit verkoren. De Dag van de Architectuur valt eigenlijk op 1 juli, maar gezien de belangstelling voor de bezichtiging van de ge bouwen, is de openstelling verzet naar het weekend ervoor. van onze verslaggever Ab van der Sluis NIEUW- EN SINT JOOSLAND - De wijkvereniging Nieuw- en Sint Joosland is naar eigen zeg gen 'diep geschokt' door de nieuwe plattegrond van de ge meente Middelburg. Wat wil het geval Op de grote plattegrond is de bebouwing langs de Nieuwlandseweg, de Zaagmo- lendijk en directe omgeving ver dwenen. Wat opvalt is dat in die straten nogal wat mensen wo nen die actief zijn in de kritische wijkvereniging. Nieuw- en Sint Joosland heeft al jaren het gevoel niet serieus genomen te worden door het 'grote' Middelburg. Kwesties, die al jaren voortslepen, doen daar geen goed aan. De wijkver eniging ageert al jaren tegen het zwaar vervoer dat door het doip dendert. De bewoners vragen - ook al jaren - om geluid werende voorzieningen langs rijksweg A58 en nog niet zo heel lang ge leden kwam het doip massaal in opstand tegen de voorgenomen aanleg van de Dammenroute. die Nieuw- en Sint Joosland in tweeën zou snijden. De wijkvereniging heeft het Middelburgse college naar aan leiding van de nieuwe platte grond een teleurgestelde brief geschreven. Daarbij wijst het bestuur B en W er fijntjes op dat ze de volgende keer een comple te plattegrond wil. inclusief de geplande nieuwbouw in het dorp. Ook die ontbreekt, terwijl de bouwlocaties in de stad Mid delburg wel op de plattegrond zijn ingetekend. Dat een aantal straten van de kaart is verdwenen, viel de wijkvereniging meteen op. om dat juist daar mensen wonen die zich inzetten voor een ander tra cé van de Dammenroute en te gen de komst van varkensstal len, „In de Sovjet-Unie", schrijft de wijkvereniging aan burgemeester en wethouders, „was het gebruik om politici die in ongenade vielen weg te retou cheren van foto's. Alhoewel de belangen van Nieuw- en Sint Joosland nogal eens strijden met die van het gemeentebe stuur, kunnen wij ons nauwe lijks voorstellen dat u in dit ge val teruggrijpt op Stalinistische methoden om dissidente gelui den te doen verstommen, maar je weet maar nooit." van onze verslaggever Ab van derSluis DOMBURG - B en W van Veere willen zo snel mogelijk het be stemmingsplan Brouwerijweg in Domburg vaststellen. Dat plan ligt tussen de kern en het Prinsepark en biedt ruimte aan in totaal 44 woningen. Het col lege wil haast maken, omdat er een grote behoefte is aan bouw grond in Domburg en uitbrei ding van Hof Domburg ermee samenhangt. Een deel van de uitbreiding van het vakantie park wordt namelijk gereali seerd op een perceel dat geruild moet worden met een bouwka- vel in het plan Brouwerijweg. Het bestemmingsplan Brouwe rijweg kent een lange voorge schiedenis. Al in de jaren zeven tig kocht de voormalige, zelfstandige gemeente Dom burg de grond al aan. De provin cie is in principe ook al akkoord gegaan met het uitbreidings plan, maar ze bracht wel het aantal woningen terug. Inclu sief de reeds gebouwde negen huizen, mogen er vierenveertig woningen komen. Met het plan Brouwerijweg wordt de aanleg van een weg tussen de Brouwerijweg en de Roosjesweg mogelijk gemaakt. Die weg, waarvoor al grond is gereserveerd, zal de nieuwe ont- sluitingsweg worden voor het nieuwe wijkje en voorkomt dat de toch al zwaar belaste Singel en het woongebied rond de Dr. B. Vaandragerstraat nog zwaar der wordt belast. Voor het plan is inmiddels een exploitatie-op zet gemaakt. Voor de vrije sec torbouw geldt een vierkante meterprijs van ltO gulden ex clusief btw. Voor tuingrond moet vier tientjes worden be taald en voor de bouw van epn garagebox rekent de gemeente Veere tweehonderd gulden per vierkante meter. Via toeslagen op de grondprijs is een fonds met daarin 81.000 gulden ont- OOSTKAPELLE Fietstocht - Het Zeeuws Biolo gisch Museum houdt zondag 28 juni een fietstocht (maximaal 25 personen) door het natuurreser vaat De Manteling in Oostkapl- le. Tijdens de tocht, onder lei ding van een gids, wordt verteld over flora en fauna. De start is om 14 uur vanaf het museum staan. De gemeente wil dat geld gebruiken om de grondprijs voor een kavel van vijf wonin gen in de sociale sector te verla gen. De commissie ruimtelijke orde ning, volkshuisvesting en mi lieu vergadert woensdag 24 juni over het bestemmingsplan. De vergadering begint om 16.30 uur in het gemeentehuis te Kou dekerke. MIDDELBURG Kleedjesmarkt - Basisschool De Vossenburch in de wijk Dau- wendaele in Middelburg houdt zaterdag 28 juni een kleedjes- markt. Leerlingen kunnen op het schoolplein een kleedje ko pen waarop ze hun spulletjes te koop aanbieden. De opbrengst is bestemd voor speelvooreie- ningen op het schoolplein. De markt duurt van 9.30 tot 12 uur. Open dag - Woonzorgcentrum Tabadila houdt vandaag, zater dag, open dag tussen 10 en 14 uur. Het woonzorgcentrum van Woningbouwvereniging Mid delburg omvat twaalf huurap- partementen naast de Molukse kerk in de Middelburgse Stro men wijk. ZOUTE LANDE Stratenloop - Het startschot voor de stratenloop van Zoute- land klinkt woensdag 9 juli om 19.30 uur. De stratenloop be slaat vijf ronden van 2800 meter door het doip en langs de boule vard. Tevens vindt er een presta tieloop plaats waarbij de deel nemers zelf kunnen kiezen hoeveel ronden ze willen afleg gen. VLISSINGEN Discussie jeugdbeleid - Groen- Links Vlissingen houdt dinsdag 1 juli een informatie- en discus sieavond over het jeugdbeleid van de gemeente Vlissingen. Aanleiding is de onlangs ver schenen jeugdnota 'De ganse dag'. De bijeenkomst wordt gehou den in de verenigingsruimte van de Spaanse Culturele Vereni ging aan de A Coortelaan. Ver schillende sprekers zijn uitge nodigd om een korte inleiding te houden, waarna er een discussie plaatsvindt. De bijeenkomst be gint om 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15