OY-akkoord onder vuur 4 WEKEN Voetgangersbrug voor supporters Zeeuwse fiscale ambtenaren eisen belasting over vakantiegeld terug Tabaksindustrie VS betaalt 700 miljard voor antirook-beleid w m a ra NVM mam Studenten en politieke partijen kritisch over voorstel Ritzen VOOR 15,- Greenpeace: radioactief afvalwater bedreigt kust Russische raketten niet meer gericht op Japan Komt u ook?! Veel wind Wisselend bewolkt met vanmiddag een enkele bui. De zuidzuidwesten wind is matig tot krachtig, 4-6 Beau fort. Temperatuur rond 17 graden. 240e jaargang no. 146 :aterdag 21 juni 1997 osse nummers 2,50 _3 ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM o.a. in Zierikzee, Driekleur Vlissingen, Bert Bimmel Parkeerwacht onderbreekt rechtszitting in Terneuzen Molukkers aangeslagen De Molukse gemeenschap in Leerdam is zwaar aangeslagen door de lange gevangenisstraffen die de Dordtse rechtbank 'gisteren heeft opgelegd aan de veertien leden van de Bende van Leerdam De meeste wijkbewoners voelen hun bevol kingsgroep zwaar tekortgedaan en vinden de hoogte van de celstraffen buiten iedere proportie. Die varië- ren van drie tot twintig jaar. Doorgaan met Westerscheldetunnel Minister Jorrïtsma wil gewoon doorgaan met de bouw van de Westerscheldetunnel en Zeeuw se provinciebestuurders ver wachten dat dit ook zal gebeu ren. Het tegenstribbelen van de Tweede Kamer ziet Middelburg als een 'Haags politiek spel'. Krajicek bereikt halve finale Richard Krajicek heeft zich gisteren bij het tennistoernooi van Rosmalen geplaatst voor de halve finale. De Wimbledon- kampioen rekende moeizaam in twee sets af met de Tsjech Martin Damm: 7-6. 7-6. In de halve eindstrijd, die vandaag wordt afgewerkt, moet Krajicek het opnemen tegen Michael Chang, de nummer twee van de wereld en aanvoer- der van de plaatsingslijst in Rosmalen. Chang plaatste zich ten koste van Clavet. feiten en meningen: 2; binnenland: 3 en 5; varia: 4; buiten land: 7; financiën en economie: 9; radio en televisie: 10 en 11 zeeland: 13,15,17,19, 21 en 23; reportage: 25, 26,27,29, 31, 33 en 35; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 38, tafel en trend: 39, auto motor fiets: 41wetenschap en techniek: 43; natuur: 45; sport: 46 en 47. van onze correspondent Hans de Bruijn WASHINGTON - De Ameri kaanse tabaksindustrie is giste ren diep door de knieën gegaan voor de eisen van de tegenstan ders van roken. De grootste si- garettenfabrikanlen kopen met een bedrag van maar liefst 700 miljard gulden over de komende 25 jaar de dreiging van een ein deloze reeks schadeclaims door slachtoffers van roken af. Dat geld wordt gestoken in campag nes tegen het roken, in maatre gelen om sigaretten minder toegankelijk te maken voor jon geren en in schadevergoedingen aan slachtoffers. Sigarettenautomaten zullen in de VS verdwijnen. Reclame die op jongeren is gericht, zullen ook niet langer worden getole reerd. Reclame voor sigaretten bij sportevenementen en bij voorbeeld concerten is voortaan taboe. De verkoop van sigaret ten in winkels wordt streng aan banden gelegd. Sigaretten zul len bijna onder de toonbank verkocht moeten gaan worden. De grote drie uit de tabaksi ndu- strie - Philip Morris, RJR Nabis co en Brown and Williamson - leggen zich erbij neer dat de Food and Drug Administration (FDA) nicotine voortaan als een 'drug' beschouwt en dus als zo danig kan reguleren* In 2009 zou de FDA nicotine zelfs hele maal kunnen verbieden. De fa brikanten hebben dus twaalf jaar om op zoek te gaan naar manieren om nicotineloze siga retten te maken. „Wij wilden iets doen om de ta baksindustrie te straffen voor haar wangedrag en daarin zijn we geslaagd", zei de hoofdoffi cier van justitie van de staat Mississippi, Michael Moore, die de onderhandelingen met de fa brikanten namens 20 Ameri kaanse staten leidde. Moorde sprak van 'de meest historische overeenkomst over de volksge zondheid die ooit is gesloten'. Waarschuwingen De staten dreigden zonder een akkoord de tabaksindustrie te blijven bestoken met rechtsza ken voor schadeclaims, die de industrie honderden miljarden dollars hadden kunnen kosten. In nail voor de 700 miljard en de beperkende maatregelen heb ben de justitiële autoriteiten van deze staten nu toegezegd af te zien van processen. Volgens het akkoord zullen op pakjes si garetten duidelijker waarschu wingen tegen de gevaren van het roken komen. Het geld van de tabaksindustrie zal deels wor den gebruikt voor medische hulp bij het stoppen met roken, voor een landelijke campagne tegen roken en voor het betalen van de ziektekosten. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15.-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant w 713214 000019 van onze Haagse redactrice Lianne Sleutjes DEN HAAG - GroenLinks-Ka- merlid M. Vos vreest dat radio actief afvalwater van de Franse nucleaire opwerkingsfabriek van Cogéma in Cap la Hague de Nederlandse kustwateren be dreigt. Volgens Greenpeace ver plaatsen de radioactieve deel tjes zich naar de Noordzee om daar op de bodem neer te slaan. Greenpeace maakte vrijdag be kend dat het afvalwater bij de Franse opwei'kingsfabriek zes tien miljoen keer zo radioactief is als gewoon zeewater. Green peace heeft gemeten nabij de lo zingspijp. Zij heeft niet gemeten nde Nederlandse kustwateren. Vos wil dat minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat een onderzoek start naar de effecten van de lozingen door de fabriek. Ook vraagt zij Jorritsma om er bij de Franse regering op aan te dringen dat de radioactieve ver vuiling door de fabriek onmid dellijk wordt beëindigd. Greenpeace wijst erop dat niet alleen Frankrijk verantwoorde lijk is voor de „nucleaire vuil nisbelt", Ook de kerncentrale in Borssele is een klant van Cogé ma en daarom mede-schuldig aan het milieuschandaal, meent Greenpeace. De organisatie heeft momenteel radioactieve monsters aan boord van haar actieschip Rain bow C voor de Franse kust. Gis teren ging een brief naar het Ne derlandse kabinet om op korte iermijn de monsters op te halen. Gebeurt dat niet, dan wil Greenpeace haar schip en de ra dioactieve monsters maandag laten inklaren door de douane in Scheveningen. AMSTERDAM - Met behulp van een kraan is vrijdag de voet gangersbrug tussen het NS-station en de ArenA in Amsterdam geïnstalleerd. Via de 60 meter lange evenementenbrug kunnen bezoekende supporters voortaan rechtstreek van trein naar sta dion en terug. De brug bestaat uit 21 ovale ringspanten die op 2,5 meter van elkaar zijn geplaatst. Bezoekers lopen door een stalen buisconstructie, waaraan gaas is bevestigd, en waarin ruim 1.500 laspunten circa 800 druk- en trekstangen verbinden. De brug hangt op een hoogte van zes meter en weegt ongeveer 80 ton. foto Herman Pieterse/ANP van onze verslaggever Henk Postma VLISSINGEN - Het ministerie van Financiën wacht met angst en beven de uitkomst af van een procedure die twee Terneuzense belastingambtenaren op per soonlijke titel tegen de Belas tingdienst hebben aangespan- (Advertentie) (Advertentie) Zij zijn de eersten die langs juri dische weg proberen over hun vakantiegeld betaald belasting geld terug te krijgen. Belastingadviseurs worden overspoeld met vragen over de belasting op vakantiegeld. Eer der deze week maakten enkele van hen bekend dat door een maas in de wet vakantiegeld over 1996 en 1997 te zwaar wordt belast en dat het redelijk zou zijn als alle Nederlanders het te veel betaalde kunnen te rugkrijgen van de belasting. Het ministerie van Financiën is ech ter niet van plan belastinggeld terug te betalen. De uitkomst van'de zaak van de Terneuzenaren is van groot be lang. Daai'bij gaat het niet al leen om een deel van belasting over vakantiegeld. Het tweetal meent ook recht te hebben op teiTuggave van een kwart van de belasting die ze hebben be taald over het salaris, ontvan gen tijdens hun vakantie. Gerechtshof Vrijdag werd de zaak van de Terneuzenaren behandeld dooi de Belastingkamer van het Ge- rechtshof in Den Haag. Dat ge beurde tijdens een besloten zitting in het gebouw van de Middelburgse rechtbank. Eén van de twee ambtenax-en, E. R. van Overmeire uit Terneuzen, is bij uitstek deskundig. Normali ter vertegenwoordigt hij de Be lastingdienst tijdens juridische procedures over fiscale geschil len met belanstingplichtigen. Het ministerie is er niet geluk kig mee dat het juist werkne mers van de Belastingdienst in de publiciteit komen als belas tingplichtigen die de kat de bel hebben aangebonden. Volgens Van Overmeire kan het ministe rie hem niet verbieden als parti culier voor zijn rechten op te ko men. Maar het ministerie heeft hem al wel te verstaan gegeven dat het er geen prijs op stelt wanneer hij al te nadrukkelijk aan de weg timmert. Van Overmeire veiwacht dat het Haags Gerechtshof binnen en kele weken schriftelijk uit spraak zal doen. Hij schat zijn kans op succes op 70 procent. Het zi t er dik in dat de verliezen de partij in beroep zal gaan bij de Hoge Raad. Van Overmaeire verwacht niet dat het Europese Hof er daarna nog aan te pas zal komen. De verwarring over het vakan tiegeld ontstond toen staatsse- cretaris Vermeend zei een streep te zetten onder de verschillen in heffing op vakantiegeld. Bouw vakkers betalen over hun 25 procent van de waarde van hun vakantiebonnen geen belasting, terwijl dit bij andere werkne mers volgens de bekende, oplo pende tarieven wordt belast. DENVER - Als symbolisch ge baar om de verhoudingen te ver beteren, heeft Rusland vrijdag verklaard dat het geen kernra ketten meer op Japan gericht houdt. De Russische president Jeltsin maakte de stap bekend tijdens een werkontbijt met de Japanse premier. Hij deed dat kort voor het begin van de di'iedaagse top van de ze ven industriële grootmachten en Rusland in Denver in de Ver enigde Staten. Eind mei heeft Rusland zijn kernkoppen al weggedraaid van de zestien NAVO-leden, zo liet Jeltsin weten tijdens een ce remonie in Parijs, waar het At lantisch bondgenootschap en Moskou een speciale samenwer king bezegelden. AFP/RTR zie ook pagina 2 Advertentie van onze medewerker 1 Aector Dooms l TERNEUZEN - Twee he- ren in zwarte toga werden f vrijdag in Terneuzen op de 'i zitting van de politierech- 0 ter plotseling in hun werk gestoord. „Of ze hun auto wilden verzetten, want deze stonden foutief ge- parkeerd vlakbij het kan tongerecht." 1 De politierechter en de of- i ficier van justitie moesten i op last van de parkeer- E wachter hun auto ver plaatsen. Een boete bleef de ovexlx-eders bespaard. Het incident deed zich voor toen een 34-jarige man uit Sas van Gent moest voorkomen. Hij had al een verloren rit naar Middelburg achter de nag. De verdachte had de dag vaarding niet goed gele zen en dacht dat hij in Middelburg moest voor komen. Twee uur latei- was hij weer terug in Ter neuzen, maar net toen hij aan de beurt was werd de zitting geschoi-st om de auto's weg te zetten. Politierechter mi'. J. P. M. Hopmans was van goede wil en wilde eerst de straf zaak tegen de Sassenaar afhandelen. Verder ging zijn compassie niet, want de verdachte kreeg voor het rijden onder invloed van alcohol een boete van 1.500 gulden en zes maan den rij-ontzegging opge legd. "Daarna kon de toga uit en verzetten x-echter en officier hun auto's. van onze parlementsredactie DEN HAAG - Het ak koord dat minister Ritzen (Onderwijs) en het open baar vervoer vrijdag slo ten over de OV-kaart voor studenten ontmoet veel verzet bij studenten en po litieke partijen. De kaart zal meer kosten dan was afgesproken. Studenten die nu studeren hou den hun huidige OV-kaart tot het einde van hun studie. Stu denten die in september 1997 beginnen, kunnen tot 1 januari 1999 nog kiezen tussen een week- of weekeindekaart. Daai-na ki-ijgen zij verplicht een weekkaai-t als zij thuis wonen, en een weekeindekaart als zij op kamers wonen. Het nieuwe conti-act, dat loopt tot 1 januai-i 2003, kost gemid deld 570 miljoen gulden per jaar. Dat is 170 miljoen meer dan in het regeei-akkoord is af gesproken. Ritzen had al 100 miljoen extra gereserveerd. Hij moet nu nog 70 miljoen vinden. In het contract staat dat het voor 1 augustus 1998 kan wor den aangepast, zodat studenten ook na 1998 de keuze houden tussen een week- en een week- eindekaai-t. Dat kost 90 miljoen per jaar extra. Ritzen zei vrijdag dat hij zich daar niet hard voor zal maken. Uiteindelijk wil hij dat week- en weekeindekaaii voor alle studenten sti'ikt wor den gekoppeld aan hun woonsi tuatie. Als ze exti-a i-eiskosten moeten maken voor stages, moet in hun stagecontract een vergoeding worden geregeld. Directeur Den Besten van de Nederlandse Spoorwegen zei blij te zijn dat de NS 'een heel belangrijke groep ï'eizigei'S bin nenboord hebben gehouden.' De contractprijs is volgens hem 'bijna onmogelijk'. Ontevreden De studentenorganisaties LSVb en ISO ï-eagei-en zeer afwijzend. Zij vinden dat de komende ge neratie studenten met de pro blemen wordt opgescheept. PvdA en CDA zijn ontevreden met het resultaat. De PvdA wil de tijd tot 1 november 1998 be nutten om uit te vinden of de nieuwe kaart kan worden ver beterd. Het liefst wil de PvdA dat de bestaande keuze tussen en week- en een weekeinde kaart voor studenten in stand blijft. Volgens 'het CDA heeft Ritzen gekozen voor de weg van de minste weerstand. De chris tendemocraten vinden dat het naast elkaar bestaan van een oud en een nieuwe kaart leidt tot rechtsongelijkheid. GroenLinks-Kamerlid Rabbae verlangt een spoeddebat over de zaak. Hij wil dat de Tweede Ka mer de bewindsman nog voor het reces over het vrijdag be reikte akkoord met de open- baai-veivoerbedrijven spreekt. De Kamer gaat na volgende week met vakantie. ANP Nederlander wereldkampioen paalzitten HAMBURG - Na 1.188 uur of 49,5 dag op een 2,5 meter hoge paal te hebben doorgebracht, mag de Nederlander Wim Alaerd zich wereldkampioen paalzitten noemen. Zijn enige overgebleven concurrent, de Duitser Holger Sporleder, viel in de nacht van donderdag op vrijdag tijdens een toegestane plaspauze in slaap. De 24-jarige Nedeiiander en de 28-jarige Duitser zaten sinds 1 mei in het Heide-park in Soltau in Nedersaksen op palen. Het 16 jaar oude paalzitrecord van 504 uur braken zij al op 22 mei. De winnaar krijgt 25.000 mark. De acht overige deelnemers ga ven er weken geleden al de bioxi aan. AP (Advertentie) VERBRUCCETERMINALS 'familiedag' op zaterdag 28 juni! Zie de advertentie op pagina 19 Markt 45 (naast ING)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1