Gemeenten financieel uitgeput Die piercing heb ik alleen voor mezelf Toerisme Prijs naar Groede Oudere fietsers beproeven lichtgewicht helm VZG-voorzitter Van der Doef opent aanval op paars kabinet VVD vraagt naar alternatief opslag radioactief afval ZOMERUITVERKOOP ÏJMIL ZM Scoutingleider bekent ontucht met pupillen zeeuwse almanak Mest van onze verslaggever MIDDELBURG - De Zeeuwse fietshelmproef voor ouderen vindt toch plaats. Veilig Ver keer Nederland (WN) is erin geslaagd negen mensen te vin den die aan het experiment willen meedoen. Bij de eerste aankondiging van de proef stuitte WN op veel twijfels. Ouderen zagen het niet zitten om met een helm op de fiets te stappen. Het haar zou in de war raken. Voorbij gangers zouden weieens schampere opmerkingen kun nen maken. Slechts drie men sen van 65 jaar en'ouder meld den zich aan, tot een WN- voorlichtingsavond waarop een fietshelm werd getoond. De lichtgewicht helm sprak kennelijk aan. Zes kandidaten gaven zich op. WN heeft ove rigens de leeftijdsgrens ver laagd, naar 55 jaar. De oudste deelnemer is 91 jaar en komt uit Schouwen. De proef begint half september en duurt vier weken. WN houdt het experi ment in samenwerking met het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ) vanwege het grote aantal hoofdletsel-ongevallen onder (oudere) fietsers. WN wil geen verplichting tot het dragen van een fietshelm. In Nieuw-Zee- land is een fietshelmplicht in gevoerd. Het fietsgebruik daalde prompt met dertig pro cent. WN wil dat niet op zijn geweten hebben. van onze verslaggever Harmen van der Werf KAPELLE - Het paarse kabinet erziekt het voor de gemeenten, terwijl hel kabinet de lasten voor de burgers verlaagt, wor den de gemeenten gedwongen de belastingen te verhogen. Voorzitter J. C. Th. van der Doef van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) is het zat. Donderdag opende hij de aan val op het paarse kabinet. [neen ongemeen felle toespraak ip de ja ai-vergadering van de VZG trok de Vlissingse burge- neester ten strijde voor de ge- neenten en tegen het kabinet. ,Het gaat goed met het Rijk, het gaat slecht met de gemeenten", stelde Van der Doef keihard /ast. De pijn zit 'm in de portemon- ïee. Het Rijk geeft minder uit. De gemeenten krijgen daarom Dok minder van het Rijk. Wat ze ninder krijgen, moeten zij op ten andere manier binnen zien ;e halen of via bezuinigingen joedmaken. Elke lastenverlich- ing bij het Rijk leidt met andere ivoorden tot problemen bij de jemeenten. kering, hebben de gemeenten uitgeput." Van der Doef vreest voor de raadsverkiezingen van volgend jaar. „Moeten raadsleden met de weinig populaire boodschap op stap, dat de gemeentebelastin gen omhoog moeten door het kabinetsbeleid Raadsleden zijn niet gekozen om populair te worden. Ze hoeven zich ook niet helemaal onmogelijk te maken bij de burgers. "In de jaren tach tig, toen het economisch minder goed ging met Nederland, heb ben de gemeenten de broekriem al aangehaald. Volgens de VZG- voorzitter wordt het tijd dat de gemeenten nu het economisch beter gaat, iets extra's krijgen. Zijn oproep luidde kortweg: „Laat het gemeentebestuur een deel van de groeiende welvaart omzetten in voorzieningen voor de eigen inwoners." Hoofddi recteurprof. dr. J. Th. J. van den Berg van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) gaf Van der Doef niet veel kans. Het ministerie van Financiën wilde eerst dat de gemeenten 277 miljoen gulden zouden te rugbetalen over 1996. De terug betaling moest gebeuren, omdat het Rijk minder heeft uitgege- De korting van 277 miljoen gul den is eind april na onderhande lingen tussen regering en VNG ongedaan gemaakt. Er is ook een regeling getroffen om al te grote financiële schommelingen in de toekomst te voorkomen. „Veel meer zit er niet in", schat te Van den Berg.,Het ministerie van Financiën is als de dood voor nieuwe claims." Somber was Van der Doef ook over de bestuurlijke vernieu wing in Nederland en Zeeland. „De kaars gaat langzaam uit, alleen die van de stadsprovin cies flakkert nog wat." Eén van de stadsprovincies zou Rijn mond (Rotterdam en omgeving) moeten worden. Dan komt Goe- ree-Overflakkee naar Zeeland. „Het kan nog", sprak Van der Doef zich moed in, „maar eerst Uitgeput ,,En de rek is er bij ons uit", richtte Van der Doef zich tot Den Haag'. „De Zeeuwse ge- neenten zijn aan het einde van ïun Latijn. Jaren van bezuini- [ingen, veel reorganisaties, las- enverhogingen voor de bur- ;ers, en in een aantal gevallen zware kortingen op de rijksuit- Zwaargewonde bij aanrijding AXEL - Bij een aanrijding op de kruising van de Traclaatweg en de afrit vanaf de Buthdijk is donderdagmiddag een Belgi sche autobestuurder zwaarge wond. De man is met ernstig let sel naar het ziekenhuis in Gent overgebracht. De botsing gebeurde rond 16.20 uur. De 44-jarige inwoner van Temse (B) had verzuimd voor rang te geven aan een 42-jarige oestuurder uit Sas van Gent. De Tractaatweg moest drie kwar tier worden afgesloten. Hartpatiënt per helikopter van schip gehaald RILLAND-BATH - Een Belgi sche helikopter heeft donder dagavond in het Nauw van Bath een hartpatiënt van boord van en Turks zeeschip gehaald en naar een ziekenhuis gebracht. De hoofdmachinist van het schip had de verkeersspost in Temeuzen gevraagd een dokter aan boord te laten komen. Toen dit niet mogelijk bleek riep de verkeersleider in Vlissingenn de reddingshelikopter uit Koksijde op. Blijdschap bij de afvaardiging uit Groede. van onze verslaggever GROEDE - Het Groedse museum straatje Het Vlaemsche Erfgoed greep vorig jaar net naast de Toerisme Prijs. Met de culturele en culinaire activitei ten die in de Slijkstraat worden aange boden onder de noemer Het Vlaemsche Onthaal legde de Stichting Groede donderdag beslag op de Toerisme Prijs. 1997. Lessen in het bakken van ovenkoeken en kantklossen en culturele exquisitei- ten als kleinkunstvoorstellingen, kunstmarkten en poëzie-avonden laten bezoekers kennismaken met het 'Vlaams-Zeeuwse streekeigene', oor deelde de jury. Het Vlaemsche Onthaal won de prijs, 25.000 gulden, in een competitie met 146 andere toeristisch-culturele initia tieven. De jury, waarin onder anderen ANWB- hoofddirecteur P. Nouwen en de Utrechtse commissaris van de koningin jonkheer P. Beelaerts van Blokland zit ting hadden, prees de effectieve samen werking tussen culturele en toeristi sche organisaties bij de opzet van Het Vlaemsche Onthaal. „Dit heeft geresul teerd in een origineel cultuurtoeristisch product voor een zeer brede doel groep", meldde het juryrapport. De 'to meloze inzet' van de Stichting Groede en de samenwerking met vele andere partijen heeft de karakteristieke Zeeuws-Vlaamse cultuurhistorie defi nitief op de cultuurtoeristische kaart gezet, voegde de jury er nog aan toe. Deze prestatie deed de balans door slaan in het voordeel van Het Vlaem sche Onthaal boven vier andere genomineerde initiatieven in Blokzijl, Groningen, Geertruidenberg en Hoorn/ Enkhuizen. Een internationaal folklo ristisch dansfestival van het Groningse Warffum kreeg een eervolle vermel ding. De Toerisme Prijs is een initiatief van Toerisme Recreatie AVN en wordt onder meer ondersteund door ANWB, VW, NBT en enkele ministe ries. Wind mee Bestuur en vrijwilligers van de Stich ting Groede konden donderdagmiddag in Den Bosch, waar de Brabantse com missaris van de koningin F. Houben de Toerisme Prijs uitreikte, hun geluk niet op. Na een slechte start van het jaar - een Europese subsidie werd niet ver leend en de Oostburgse raad ging slechts na lang wikken en wegen ak koord met financiële steun - hebben Vlaemsch Erfgoed en Vlaemsch Ont haal de laatste weken de wind mee. Een foto Gerard Damoiseaux week geleden veroverde de Stichting Groede de al cultuurprijs van de ge meente Oostburg (vierduizend gulden). Herbergierster Secretaris Rina Oosterling was donder dag in Groede achtergebleven om her berg De Natte Pij en het VW-kantoor in de Slijkstraat draaiend te kunnen houden. Zij liet weten dat de prijs zal worden gebruikt om de 'organisatie te verstevigen'. „Tot nu toe worden de meeste werkzaamheden gedaan door zo'n 25 vrijwilligers. De inzet van die liefhebbers van histo risch Groede blijft nodig, maar daar naast willen we langzaam professiona liseren. Onlangs is een herbergierster aangetreden en om alle attracties lan ger open te kunnen houden hopen we binnenkort nog meer betaalde krach ten aan te nemen." van onze verslaggeefster Annemarie Koedam ^-GRAVENPOLDER - „Op mijn eigen piercing ben ik erg trots, maar ik laat 'm niet graag zien. In de winter zie je mij dus niet expres met heel korte trui tjes lopen. Eigenlijk heb ik het alleen voor mezelf gedaan. Ik vind het vooral leuk voor me zelf." Chantal de Wit uit 's-Graven- polder is aangestoken door het 'piercing-virus'. Maar niet om met haar navel te pronken of heren nerveus te maken. De lei ding van een middelbare school in Roosendaal vroeg de ze week haar leerlingen geen topjes meer te dragen om dwangmatige navelstaarderij door leraren te voorkomen. Met name navels met een pier cing leiden de aandacht erg af van de lesstof. Tepelpiercing Chantal vindt het ringetje door haar navel gewoon mooi, maar ze is zeker niet van plan is om er nog andere bij te nemen. „Als ik op het strand mensen met bijvoorbeeld een tepelpiercing zie, dan moet ik er niet aan den ken dat ik er zo een zou hebben, nooit.." Ze heeft wel iets voor haar na velversiering moeten overheb ben: „Negen maanden lang was het voortdurend ontsto ken. Ik heb een paar maanden met mijn broek omgekruld rondgelopen. De eerste paar dagen mocht ik niet op mijn buik slapen en zolang het nog een open wondje was kon ik niet naar het zwembad." Ze kwam op het idee toen ze de videoclip 'Crying' van Aeros- mith zag. In die clip zag ze een meisje dat gepierced werd. Me teen kocht ze de cd-single, waarop een koe met een gepier- cede uier was afgebeeld. Ze be sloot er zelf ook een te nemen. Chantal. „Het was in principe een opwelling. Ik kwam terug van wintersport en had. zoals wel vaker na de vakantie, last van een 'dip'. Toen bedacht ik opeens dat ik een piercing wil de en ben meteen naar Tattoo- shop Bob in Rotterdam ge gaan." „Ze staan daar bekend om hun steriliteit en dat vond ik be langrijk. Ik ben er eerst drie keer de zaak uitgelopen. Ik be gon heel erg te twijfelen. De vierde keer ben ik er toch maar gaan zitten. Tijdens het piercen zelf voelde ik niks, ik had na melijk een plaatselijke verdo ving gekregen. Dat schijnen ze daar altijd te doen Toen de verdoving was uitgewerkt foto Dirk-Jan Gjeltema werd het wel pijnlijk. Maar het allerergste was die trap op mijn buik die ik met kickboxen kreeg. Het gevolg daarvan was een infectie die maanden duur de." Het piercen kwam een jaar of vijf, zes geleden opzetten, ver telt Loes Souisa van Fine Line Tattoo Studio in Middelburg. „Vier jaar geleden begonnen wij ermee. De belangstelling is sindsdien niet opvallend meer of minder geworden, maar het is natuurlijk wel iets seizoens gebonden. Het zijn voorname lijk jongeren van rond de 15 tot 22 jaar die een piercing laten zetten." Ook deze Middelburgse zaak gaat hygiënisch te werk. Alle naalden zijn verpakt en wor den eenmalig gebruikt. De tan gen zijn van chirurgisch staal en worden na gebruik meteen gesteriliseerd. Hoe lang het piercen precies duurt hangt af van de klant. „Wie een verdo ving wil moet op ongeveer een kwartier langer rekenen. Het zetten op zich is zo gebeurd", aldus Souisa. Vogens haar is de navelpiercing is het meest ge vraagd. „Uit hygiënisch oog punt gebruiken we in principe alleen ringetjes. Die kunnen bewegen en zijn beter schoon te houden dan knopjes, waarsnel viezigheid onder gaat zitten." van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De Tweede-Ka merfractie van de VVD wil we ten of er alternatieven zijn voor de opslag van kernafval nu de Raad van State de vergunnings aanvraag voor de bouw van een opslag ruimte bij Covra in Bors- sele heeft geschorst. De partij vraagt de ministers Wijers (Economische Zakenen De Boer (VROM) welke maatre gelen genomen kunnen worden om een patstelling te voorko men. De Centrale Organisatie voor Radioactief Afval moet volgens contracten in 2001 hoogradio- actief afval terugnemen uit Frankrijk en Groot-Brittanniè. Ook moet het gevaarlij k kernaf val van onderzoeksinstellingen uit Nederland opslaan. De uit spraak van de Raad haalt een fikse sti'eep door de rekening van Covra. Er had dit jaar al een begin gemaakt moeten worden met bouwen om in 2001 klaar te zijn met de opslagruimte voor hoogradioacteif afval. Het schorsen van de bouwvergun ning zou een ramp zijn, aldus de vertegenwoordiger van Covra tijdens de zitting bij de Raad van State vorige week. Tijdsdruk De WD vraagt zich af of de Co vra inderdaad onder enorme tijdsdruk komt te staan gezien de tijd die nodig is om de opslag te bouwen en uit te testen. Om de schorsing hadden de Stichting Miljoenen Zijn Tegen, diverse omwonenden en de' Stichting Leefbaar Zeeland ge vraagd. Miljoenen Zijn Tegen vreest bijvoorbeeld overstro mingsgevaar omdat het gebouw voor hoogradioactief afval bui tendijks komt te staan. Advertentie Geen kaarten of post. Maar tot ziens in onze Wij zijn er klaar voor Nu 10 tot 50% korting op onze collectie katoenen zomerbroeken van 189,- voor f. 119,- HERENMODE St. Adriaanstraat 7, Goes tel.: 0113-215652 van onze verslaggever Maurits Sep MIDDELBURG - Een televisie uitzending over ontucht door leiders van Nederlandse scout- groepen bracht ook een on- tuchtzaak bij scoutgroep Het Jagertje in Hulst aan het licht. Een kind dat bij Het Jagertje zit, vertelde zijn ouders dat ook hij slachtoffer was van een groeps leider. Er volgden daarna meer aangiften en er werd een man aangehouden. De verdachte, een 39-jarige man uit Hulst, stond donderdag terecht voor de rechtbank in Middelburg. De Hulstenaar - vrachtwagen chauffeur van beroep - wordt door het Openbaar Ministerie vervolgd voor vier zaken. Tus sen januari 1995 en november 1996 zou de man ontucht heb ben gepleegd met drie jongens van scoutgroep Het Jagertje uit Hulst. De man zou zich zowel bij de scoutgroep in Hulst als op een zomerkamp in 1996 in Nijme gen aan de jongens hebben ver grepen. Datzelfde zou gebeurt zijn in de cabine van zij n vracht wagen in Leerdam en in het Bel gische Rekkem. In beide geval len betrof telkens een dertienja rige jongen die hij, onder be dreiging, tot seksuele handelin gen dwong. De vierde zaak speelde in Roermond. Wederom in de cabine van zijn vrachtwa gen zou de verdachte in juli 1996 een dertienjarige jongen in het kruis hebben getasft Ook een broertje van een van de slacht offers zou in 1995 op een par keerplaats in Turnhout ontuch tig zijn benaderd. Zowel de advocaat van de ver dachte, mr. A Rijkse, als officier van justitie mr. C. Fetter vroe gen om aanhouding van de zaak. Beiden hadden behoefte aan een diepgravende!- onder zoek door een psycholoog naai de diepere beweegredenen en achtergonden van de verdachte. Tijdens de zitting gistermiddag werden daarom de persoonlijke omstandigheden van de ver dachte buiten beschouwing ge laten en werd alleen ingegaan op de feiten. De Hulstenaar be kende in alle gevallen dat hij on tucht heeft gepleegd met de jon gens. Over tot hoe ver hij daarbij is gegaan, verschilde de man wel van mening met de officier van justitie en met wat de slachtof fers tegenover de politie hebben verklaard. Geweld Zo bestreed hij dat hij geweld zou hebben gebruikt. „Stoeien, is dat geweld?" vroeg hij zich hardop af. „In mijn ogen niet." De Hulstenaar zou bij de leden van de Hulster scoutinggroep ook bekend staan als 'de ballen- knijper'. Bij een scoutingspel zou hij de jongens altijd in het kruis hebben gegrepen. De ver dachte ontkende dat gisteren. De behandeling van deze on- tuchtzaak gaat vermoedelijk pas in september verder. Eén onzer collega's kreeg de zer dagen de dankbare op dracht zich te verdiepen in het fenomeen varkensboe- ren. Nijver ging hij aan de slag. Hier een varkenshouder gebeld, daar ruzie gekregen met een weerbarstige boer en weer elders een vriendelijke boerin getroffendie meende dat onze collega een bestel ling voor varkensvoer wens te op te nemen. Kortom, één groot avontuur, dat hij met groot enthousiasme aan zijn tekstverwerker toever trouwde. Toen moest er nog één dinge tje ivorden geregeld: bij het verhaal dienden enige onder steunende illustraties te wor den geplaatst. Probleem was echter dat de varkenshou ders niet zitten te wach ten op lekenbezoek. Dus moest uit het archief worden geput. Vraag was welke fotograaf maanden geleden in Zeeuws- Vlaanderen nog tot een der stallen was doorgedrongen. De speurtocht bleef aanvan kelijk zonder resultaat. Tot een pientere collega hem te hulp schoot. „Nu weet ik het weer: dat was Peter! Want toen die terug kwam van die klus hebben we hier allemaal onze neus dichtge knepen. Wat stonk die naar varkensmest zeg... het zat tot in z'n haar!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 9