Herwaardering goud later Franse premier houdt vast aan dure verkiezingsbeloftes PZC NAVO schoot passagierstoestel bij Sicilië neer Gevaar groeit voor regering-Netanyahu Laatste visum Hongkong Grote verwarring over lot van Pol Pot Afrikaanse landen mogen ivoor aan Japan verkopen Noodklok Amnesty over bescherming vluchtelingen Afrika buitenland Vaakst getrouwde man dood Duitse financiële topmannen begraven strijdbijl Albanees gedood Commissaris Parijs de laan uit Taalpolitie Québee slaat toe Hittegolf teistert Athene Studieverbod voor mafialeider Levenslang voor Basken vrijdag 20 juni 1997 van onze redactie buitenland KEDLANDS - Degene die in het Guinness Book of Records vermeld staat als de man die het vaakst trouwde is op 88-jarige leeftijd aan een hartkwaal overleden in een verzor gingstehuis in Califörnië, zo is gisteren bekendge maakt. Glynn 'Scotty' Wolfe, een Amerikaanse dominee, trouwde 29 keer. Zijn we duwe, de 56-jarige Linda Essex-Wolfe, is ook re cordhoudster. Zij is - met 23 huwelijken - 's werelds vaakst getrouwde vrouw. Dit laatstehuwelijk duur de al bijna een jaar. Som mige andere verbintenis sen van de trouwlustige dominee duurden aan merkelijk korter. Zijn kortste huwelijk was al na 19 dagen afgelopen. Es- sex-Wölfe is ooit zelfs maar 36 uur gehuwd ge weest. Wolfe is van een van zijn echtgenotes gescheiden, omdat ze zonnebloempit ten at in bed. Een andere dame werd afgedankt, omdat ze zijn tandenbor stel had gebruikt. Voordat hij met Linda Essex in het huwelijksbootje stapte, was hij getrouwd met een 17-jarige Filipijnse. Er zijn negentien kinde ren, zeker veertig klein kinderen en negentien achterkleinkinderen van Wolfe in leven. Deson danks zal zijn lijk waar schijnlijk van staatswege gecremeerd worden en in een massagraf begraven. Niemand van de nabe staanden heeft geld voor een begrafenis. Wolfe zelf bezat slechts enkele hon derden guldens. AP TIRANA - De internationale troepenmacht in Albanië heeft voor het eerst sinds haar aanwe zigheid sinds drie maanden in het Balkanland een burger doodgeschoten tijdens een vuurgevecht. RTR van onze correspondent Peter van Nuijsenburg BONN - De Duitse minister Waigel van Financiën en presi dent Tietmeyer van de Bundes bank hebben de strijdbijl giste ren definitief begraven. Ze hebben hun geschil over de her waardering van de goud- en de viezenvoorraad van de Bundes bank bijgelegd. Daarmee is een einde gekomen aan de ijstijd tussen de twee fi nanciële topmannen van de Bondsrepubliek. De betrekkin gen waren vorige maand onder het vriespunt geraakt, nadat Waigel met zijn plannen om on der meer door de hei-waardering' van de goudvoorraad het begro tingstekort te dekken, de in Duitsland onaantastbare presi dent van de centrale bank had geschoffeerd. Waigel en Tietmeyer repten gis teren na hun ontmoeting in Bonn beiden van een 'goede op lossing', maar het was vooral Tietmeyer die tevreden kon zijn. Zowel bij de aanpassing van de (te) laag geboekte goud- als de deviezenreserves aan de huidige marktprijzen trok hij aan het langste eind. De hei-waardering van beide re serves zal pas in 1998 (deviezen, opbrengst tussen de 10 a 15 mil jard mark) en 1999 (goud, op brengst rond de 30 miljard) in klinkende munt worden uitge keerd. Waigel had al voor dit jaar de vruchten van de operatie willen plukken, om het begro tingstekort onder de drie pro cent te brengen. Het tekort dreigt nu op 3,2 procent uit te komen en daarmee zou Bonn niet voldoen aam de door haar zelf opgelegde strenge norm voor toetreding tot de Europese Monetaire Unie (EMU). Waigel zal nu meer moeten bezuinigen en dat is precies wat de Bundes bank wil. Waigels greep naar het goud heeft zijn reputatie behalve in eigen land ook in het buitenland beschadigd. Hij heeft altijd fel geageerd tegen 'creatief boek houden' door landen als Italië en Frankrijk en liep nu zelf wei nig elegant tegen de lamp. GPD van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - Binnen de Israëli sche regeringscoalitie groeit na de ontslagname van minister van Financiën Dan Meridor de onvrede over het optreden van premier Benjamin Netanyahu. Een paar Knessetleden van re geringspartijen hebben al ge zegd dat ze volgende week een motie van de liberale partij Me- retz willen steunen, waarin wordt aangedrongen op ontbin ding van het parlement. Het meest ontevreden is de im migrantenpartij Israel b'Aliya. Partijleider en minister van Handel Natan Sharansky heeft aangekondigd dat hij vandaag de bijeenkomst van de minister raad zal boycotten, net als vori- ge week. Sharansky, die zijn steun heeft gegeven aan Meri dor, zegt dat zijn partij al met één been buiten het kabinet staat. Zonder Israel b'Aliya ver liest Netanyahu zijn meerder heid in het parlement. Sharansky heeft zijn partijge noten in het parlement verteld dat ze volgende week, als de op positie moties indient tegen de regering, zelf mogen uitmaken hoe ze stemmen. Van de vier parlementsleden van de coali tiepartij De Derde Weg heeft ex- al één aangekondigd voor een ontbinding van de Knesset te stemmen. Volgens prof. Amnon Rubin stein, hoogleraar staatsrecht en Knessetlid voor Meretz, is het houden van nieuwe verkiezin- g'en de beste manier om de crisis op te lossen.,We weten niet of er een meerderheid voor is te vin den, maar als dat het geval is, dan zal er ook een nieuwe pre mier moeten worden gekozen." Hij verwacht steun van Dan Meridor en van Benny Begin, een ander Likoed-Knessetlid dat als minister is opgestapt. GPD PEKING - Liu Ting toont donderdag het paspoort van haar werkgever met het laatste visum voor Hongkong dat de Britse ambassade in Peking heeft afgegeven. Wereldwijd was het gisteren voor de Britse ambassades de laatste dag om voor de kroonkolonie visa te verstrekken. Hongkong gaat op 1 juli over in Chinese handen. foto Greg Baker/AP PARIJS - De nieuwe linkse i-egering in Franki-ijk heeft het hoofd van de politie in Parijs vervangen. Olivier Foil krijgt een andei-e functie binnen de politie. Foil weigerde vorig jaar juni politiemensen beschikbaar te stellen voor een huiszoeking bij de neo-gaullistische burge meester van Parijs, Jean Tiberi. Deze werd beschuldigd van corruptie. Een rechtbank onthief daarop Foil voor een half jaar van zijn functie. De toenmalige socialistische partijleider en huidige premier Jospin eiste toen dat de commissaris van politie zou worden vervangen. AFP/DPA MONTREAL - De 'taalpolitie' van Québee heeft een compu terwinkel tot 2 juli de tijd gegeven om de Engelse taal, waar- mee de winkel zich op Internet presenteert, te veranderen in het verplichte Frans. Gebeurt dat niet, dan kan de winkel een boete krijgen van bijna 2.000 gulden. Volgens de dienders van het overheidslichaam dat toeziet op naleving van de taalwetten in de overwegend franstalige Ca nadese staat, schendt de winkel de wet waarin staat dat han delspublicaties in de Franse taal moeten woi-den gesteld. AP ATHENE - Een hittegolf met temperaturen van 39 graden in de schaduw deed gistei-en de inwoners van Athene zowel als toeristen zuchtenBij na tweehonderd mensen moesten zich in een ziekenhuis laten behandelen en de minister van Milieu i-iep de mensen op de auto te laten staan. Bij absolute windstilte bereikte de smog een gevaarlijk ni veau. Het gehalte zwaveldioxide bedi-oeg 309 miligi-am per kubieke meter lucht. Veel mensen kregen te kampen met ademhalings- en stofwis- selingspi'oblemen. In veel wijken bereikt de temperatuur zelfs waai'den van 45 graden of meer. DPA/AFP CATANIA - Pietro Aglïeri, één van de bei-uchtste mafialei- ders van Sicilië, mag niet aan een studie theologie beginnen, zelfs niet in de gevangenis. Dit heeft Luigi Bommarito, de bis schop op het Italiaanse eiland, gistei-en gezegd. Aglieii, de mogelijke opvolger van Toto Riina bij de Cosa Nos tra. werd eerder deze maand geaiTesteei-d. Hij verklaarde een 'groot vei-langen' te hebben zich in te schi-ijven voor een theo logische studie op een univei'siteit op Sicilië. Volgens de bisschop van Catania laten de x-egels van de Rooms-Katholieke Kerk echter niet toe dat mafialeden de sa cramenten bedienen of een studie theologie volgen aan een door de kerk ex-kende universiteit. Volgens Bommai-ito is het vei-langen van Aglieii meer een poging om zijn imago op te vijzelen. RTR PARIJS - Een Franse rechtbank heeft gisteren drie leden van een Baskische terreurbeweging veroordeeld tot levenslange opsluiting. De rechters achtten de drie Fransen schuldig aan twintig aanslagen in Spanje, waarbij 38 doden vielen. Drie andere leden van het commando kregen tien, respectievelijk zes jaar. Eerder gisteren veroordeelde een andere rechtbank in Parijs vier ex-leden van de Baskische afscheidingsbeweging ETA tot tien jaar cel. Onder hen is de voormalige militaire chef Mugica Garmendia. Die gold in Spanje jarenlang als meest- gezochte persoon. De rechtbank in Parijs gaf twintig Spanjaarden en Fransen lagere straffen voor hulp aan de ETA, die sinds dertig jaar zo wel in Noord-Spanje als Zuid-Frankrijk voor de onafhanke lijkheid strijdt. Daarbij kwamen zo'n 800 mensen om. AFP van onze redactie buitenland ROME - Het geheim rond de vliegramp, waarbij in 1980 bij Sicilië 81 burgers om het leven kwamen, lijkt te zijn opgelost. De explosie aan boord van de DC-9 van de Italiaanse lucht vaartmaatschappij Itavia is veroorzaakt door een raket van de Franse of Amerikaanse luchtmacht, zo berichtten de Italiaanse kranten op basis van vrijgekomen radargegevens. Zeventien jaar duurde het on derzoek naar de ramp, waarbij onder meer werd geopperd dat een straaljager, die dacht te doe len op een Libische MiG, per on geluk het passagiersvliegtuig- zou hebben geraakt met een ra ket. De Romeinse rechter Rosa- rio Priore had enkele maanden geleden gevraagd om een nieuw onderzoek, waarvan hij deze week de uitslag kreeg. In de nacht van 27 juni 1980 zouden twee Libische MiGs de DC-9 hebben gevolgd om zich aan de radars van achtervolgen de Franse, Amerikaanse en Ita liaanse straaljagers te onttrek ken. Een van cle jagers, een Amerikaanse of Franse, zou toen per ongeluk het passa giervliegtuig hebben neerge schoten. De Fransen ontkennen die dag- na 17.00 uur gebruik te hebben gemaakt van de basis Solenzar- ra op Corsica. Maar volgens het nieuwe onderzoek klopt dat niet. Zowel de vliegtuigen als de radars hebben tot na negenen 's avonds, toen het Itavia-toestel ontplofte, gefunctioneerd. Ver der onderzoek naar de radarge gevens zullen uitsluitsel moeten geven. Ook de Amerikanen hebben ontkend op de bewuste avond te hebben gevlogen, maar een brandstoftank van een Ameri kaans vliegtuig, die bij de wrak stukken van de DC-9 werd gevonden, zou deze bewering kunnen ontkrachten. De Italiaanse strijdkrachten hebben met tegenzin medewer king verleend aan justitie in het onderzoek. In totaal zijn 81 Ita liaanse militairen gehoord. De Italiaanse onderzoekers hebben verder zes bezoeken ge bracht aan het hoofdkwartier van de NAVO in Brussel en de lidstaten gevraagd om Italië alle beschikbare informatie te ge ven. De NAVO heeft altijd ont kend iets met de affaire te ma ken te hebben. In juli 1994 was de conclusie van een internatio naal onderzoek dat de explosie te wijten was aan een bom die aan boord van het vliegtuig was geplaatst. AFP/RTR van onze redactie buitenland PHNOM PENH - De gemelde overgave van de beruchte Rode- Khmerleider Pol Pot aan afval- ge Khmer-leden is gisteren in twijfel getrokken door dezelfde e legergeneraal die het nieuws een dag eerder had be vestigd. De generaal, Nhek Bunchhay, zei dat Pol Pot nog steeds voortvluchtig is. De ver warring is daarmee totaal. Woensdag meldde de clandes tiene radiozender van de Rode Khmer dat Pol Pot een niet na der gespecificeerde misdaad dad 'bekend'. Het bericht duid de er op dat de revolutionaire leider in handen is gevallen van Kode-Khmerstrijders die zich tegen hem hebben gekeerd. De overgave werd aanvankelijk bevestigd door Nhek Bunchhay, die behalve generaal ook een vooraanstaand lid is van de roy alistische partij in de wankele regeringscoalitie van Cambod ja. Hij zei bovendien dat de Rode Khmer Pol Pot zal vast houden, totdat hij door een in ternationaal tribunaal zal wor den berecht. Een dag later liet de generaal echter weten dat 'Pol Pot niet is gevonden'. Door de verwarring is het wan trouwen jegens alle berichten over Pol Pot gegroeid. Vorig jaar werd al eens gemeld dat Pol Pot aan malaria was overleden. De afgelopen weken zijn functio narissen van de regeringscoali tie ervan verdacht bepaalde berichten te manipuleren ten behoeve van eigen politiek ge win. AP De Franse premier Jospin spreekt het parlement toe- foto Joel Robine/AFP van onze correspondent Cees vanZweeden PARIJS - De Franse premier Lionel Jospin heeft gisteren gezworen zijn verkiezingsbe loftes gestand te zullen doen. In zijn regeringsverklaring voor het parlement herhaalde Jospin de meeste van die belof tes. De socialistische premier sprak evenwel met geen woord over de gevolgen van zijn plannen voor de staatsbegro ting. Jospin erkende dat het te kort daarop 'ernstig' was. maar hij verklaarde pas in juli te zullen weten hoe ernstig. Volgende maand komt de Franse rekenkamer met haar jaarlijkse rapport. Aangeno men wordt dat het tekort ver boven de 3 procent ligt, het plafond voor landen die aan de euro mee wallen doen. Jospin kondigde aan dat per 1 juli het minimumloon met 4 procent omhoog gaat, 'de grootste verhoging in 15 jaar'. Het doel was, aldus de socia list, de Franse economie nieuw leven in te blazen met een koopkrachtinjectie. Jospin schetste ook de contou ren van zijn werkgelegen heidsplan, dat 700.000 banen moet opleveren (waarvan 350.000 bij de overheid). Hij zei te hopen dat het plan 'reeds in de herfst zijn eerste Vluch ten afwerpt'. Ontslagrecht Om ontslagen te bemoeilijken, wil Jospin het ontslagrecht aanscherpen. Doel van de nieuwe wet is 'de onzekerheid voor werknemers' te vermin deren De premier beval voorts dat Renault onderhandelin gen (her)opent met zijn perso neel in het Vlaamse Vilvoorde, dat ontslag' was aangezegd. „Een sociaal plan (ontslag) kan pas worden overwogen na echte onderhandelingen'', zei hij. De premier hield ook vast aan zijn - zwaar bekritiseerde - plan om de werktijd met 4 uur (tot 35 uur) te bekorten zonder verlies van salaris. Het doel is, aldus Jospin, om binnen vijf jaar een werkweek van 35 uur te hebben. De door de vorige, rechtse re gering geplande privatiserin gen zijn van de baan. Tenzij er een 'algemeen belang' is om bedrijven te privatiseren, blij ven zij in handen van de staat, verklaarde Jospin. Hij noemde met name staatsbedrijven in de sectoren telecommunicatie (Franse Télécom) en elektro techniek (Thomson). Zoals verwacht, bevestigde Jospin dat het kanaal tussen de Rijn en de Rhóne niet gegra ven zal worden. Dit miljarden project had Zuid-Duitsland, dat nu via Rotterdam wordt bevoorraad, voor de haven van Marseille moeten ontsluiten. De Franse Groenen, die de mi nisterspost van Milieu bezet ten, waren tegen het kanaal. Kerncentrale Jospin gaat de uiterst omstre den snelle kweekreactor Su- perphenix sluiten. De Super- phénix in het Rhónedal ten zuiden van Lyon, is de enige snelle kweekreactor van Frankrijk. De kerncentrale kostte al tientallen miljarden, maai- functioneerde nooit naar verwachting. Op Japan na za gen inmiddels alle landen ter wereld af van een verdere ont wikkeling van de speciale re actoren. GPD van onze redactie buitenland HARARE - De Conventie over handel in bedreigde diersoorten (Cites) heeft gisteren het embar go op ivoor onder strikte voor waarden opgeheven. Na een moratorium van achttien maanden zullen Botswana, Zimbabwe en Namibië van de maatregel profiteren. Botswana, dat naar schatting over voorraden van 25,3 ton ivoor beschikt, had om ophef fing van het embargo gevraagd. Een meerderheid van de 120 landen die in de Zimbabwaanse hoofdstad Harare bijeen zijn, stemde hiermee in. Daarna ga ven zij ook toestemming aan Zimbabwe en Namibië hun ivoor te verkopen. De uitvoer mag alleen naar Japan en onder strikte controle. De organisatie besloot in 1989 de handel in ivoor te verbieden. De maatregelen werden in 1990 van kracht. Tegenstanders van de versoepeling vrezen dat op nieuw een slachting onder de olifanten zal plaatsvinden. In de jaren tachtig vielen 750.000 die ren ten prooi aan stropers die het op hun slagtanden voorzien hadden. De deelnemers aan de conferen tie in Harare hebben ook beslo ten de handel in 23 soorten steur en in kaviaar aan banden te leg gen. Op voorstel van de VS en Duitsland stemden allen met dit voorstel in. Kaviaar is de gezou ten kuit van de steur. Het besluit heeft vooral gevol gen voor de steur uit de Kaspi sche Zee, waar zich vooral na het uiteenvallen van de Sovjet unie een levendige -handel in de vissoort en kaviaar heeft ont wikkeld. Maar het is de vraag of het besluit veel gevolgen heeft. Het toezicht op de naleving zal buitengewoon moeilijk zijn om dat drie landen die rond de Kas pische Zee liggen niet bij Cites zijn aangesloten. AFP/DPA van onze redactie buitenland ABIDJAN - De regeringen in de wereld komen hun plicht niet na om de meer dan twintig miljoen vluchtelingen in Afrika te be schermen. Bovendien slagen zij er niet in de schendingen van de mensenrechten te voorkomen die Afrikanen ertoe brengen voor hun eigen veiligheid de wijk te nemen. Dat constateert Amnesty Inter national in een rapport over de situatie van de Afrikaanse vluchtelingen. Vandaag geldt als de dag van de Afrikaanse vluchteling. Volgens Amnesty hebben vijf miljoen Afrikanen hun toe vlucht gezocht in een ander land. Meer dan zestien miljoen Afrikanen leven als vluchteling in hun eigen land. De meesten zijn vrouwen, kinderen en oude ren die voor gewapende conflic ten op de vlucht zijn geslagen, maar iedereen kan in zo'n situa tie terechtkomen. „Telkens weer heeft de interna tionale gemeenschap waar schuwingen in de wind geslagen en geen actie ondernomen tegen de schendingen van de mensen rechten die de belangrijkste oorzaak van de vluchtelingen- crisis in Afrika zijn", aldus Am nesty. Als voorbeeld noemt de organisatie de situatie in de Centraal-Afrikaanse landen Rwanda en Burundi, waar de regeringen de oorzaken van het geweld negeren. Amnesty verwijt de westerse re geringen dat zij talrijke barriè res hebben opgeworpen om vluchtelingen uit Afrika ervan te weerhouden asiel te vragen. Zij hebben oneerlijke en discri minerende asielprocedures ont worpen en sturen vluchtelingen terug naar een gebied waar zij ernstig gevaar lopen. Ook van de Afrikaanse landen hebben de vluchtelingen steeds minder te verwachten. Deze landen, die de meerderheid van de vluchtelingen in de wereld herbergen en hen edelmoedig plachten te behandelen, zijn steeds minder bereid nieuwe vluchtelingen op te nemen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5