Importeren onder druk riskant —p,/Z Geen padvinder en geen Rambo Kritiek van ZMF opi inspraak streekplan zeeuws goud Pechiney Vlissingen moet broekriem nog iets verder aanhalen zeeland vrijdag 20 juni 1997 12 CLEETHORPES English'and American Oysters, MUSSEL and COCKLE MERCHANT, van onze verslaggever René Schrier MIDDELBURG - T. Kramer van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) vindt dat Gedeputeerde Staten niet goed zijn omgegaan met de inspraakmogelijkheden voor het nieuwe streekplan. Hij kan zich voorstellen dat burgers die de moeite hebben genomen zich door de nota's te worstelen, het gevoel hebben dat ze met een kluitje in het riet zijn gestuurd. Zeker het instrument van een antwoordnota, die is opgesteld naar aanleiding van de in spraakreacties, vond hij niet ge lukkig. Kramer zei dat donder dag in een vergadering van de Provinciale Planologische Commissie (PPC). Inspecteur drs. J. P. M. Thönis- sen van het ministerie van VROM had op zich geen kritiek op de inspraakprocedures. Vol gens hem zit de burger niet te wachten op discussies over 'hoefijzerstructuren' en 'blau we oases'. Die is meer geïnteres- seex'd in de vraag of er een weg door zijn dorp komt te lopen, schatte Thonissen in. Hij deed echter wel de suggestie de inspraak niet te staken als het streekplan is vastgesteld: „Als het plan is vastgesteld zou het zinvol kunnen zijn om uit te leg gen wat ermee wordt gedaan. Nu zijn alleen nog maar de ka ders vastgesteld. Het stokje wordt overgegeven aan de ge meenten." Hij voegde eraan toe dat de provincie Zeeland lande lijk furore zou maken als de voorlichting en inspraak op die manier voortgezet wordt. Eenrichtingsverkeer De kritiek van Kramer zat hem vooral in het eenrichtingsver keer. „Van een dialoog is geen sprake. Het kan allemaal op een veel actievere en tegenwoordig zelfs op een interactieve manier. Maar de mensen moeten het met deze antwoordnota doen. Daar in wordt bijvoorbeeld antwoord gegeven op vragen die de men sen niet hebben gesteld. Echte grote wijzigingen op de ont- werp-streeknota kom je niet te gen. Dat bevestigt het idee al leen maar dat er in Middelburg over Zeeland beslist wordt, zon der dat iemand daar invloed op kan uitoefenen. Gedeputeerde J. G.vanZwieten (WD, ruimtelijke ordening) zag niet zo veel alternatieve moge lijkheden om inspraak te bie den. Hij tekende aan dat mens hun zienswijze konden indi nen, mede om discussie los v maken. Provinciale Staten ho F ben daar kennis van kunnen n men en die moeten die discus: 3 nu gaan voeren. s Van Zwieten was overigens v, v bereid te bekijken of er nog vi l aan inspraak kan worden g g daan en of dat in de toekomst li een andere manier moet word s gedaan. 1 Vragen SGP j over afspraken binnenschipper: van onze Haagse redactrice e c DEN HAAG - SGP-Tweed t Kamerlid J. van den Berg v weten of een lid van het kabin afspraken heeft gemaakt ra Wallonië over transporten v 1 de binnenvaart naar Luikse i e dustriegebieden. De schippex-sorganisatie Toe e beurt Noorcl-Zuid stelde vori week, onder meer in de PZC, ci premier Kok zijn Waalse col lei Collignon zou hebben verz kerd dat er volledige vrijheid tariefsvorming en vervoet voorwaarden was voor tran port naar Luikse industrieg bieden. Kok zou dat in 19! hebben beloofd in een brief. Die belofte zou volgens i schippers de reden zijn dat m nis ter Jorritsma van Verkeert Waterstaat de Waalse bedrijvi niet verhindert vrachten buitt de beurs om te regelen. Tweede Kamer besloot tw. jaar geleden dat tot ten mins 1999 een deel van het vervo over water via de beurs aang boden moet worden. Die garat deert schippers vaste tarieve Daarna komt er een vrije marl Fietstochten op Schouwen BROUWERSHAVEN - De Ve eniging van Kampeerboerent Agrarisch Schouwen-Duiv land organiseren in de zomc maanden drie fietstochten do het landlijk gebied van Schoi wen-Duiveland. Het accent ligt daarbij op n tuur en landbouw. De een j tocht vertrekt op maandag juni om 19 uur vanaf de Noorj Bosweg in Brouwershaven. I Over tegenslagen weten ze mee te praten in de schelpdiersector. Maar of het nu gaat om schade lijke parasieten die het zeeban ket bederven of visbeperkingen die de overheid oplegt; de 7710s- selen, kokkels en oesters laten zich goed smaken. Het Zeeuiose product is tot ver over de lands grenzen bekend. De toekomst ■moet uitivijzen hoe stevig die positie is. Vandaag in deel drie het- risico van importeren, tijd* bom onder de sector Al in vroeger tijden kochten, blijkens dit briefhoofd, Nederlandse handelaren hun waar in bij buitenlandse schelpdierfirma's. foto Willem Mieras niet permitteren te stoppen met bij voorbeeld oesters", zegt voorzitter S. Zoeteweij van de vereniging van mos selhandelaren. „Het is een service-ar tikel. Ook Albert Heijn kan niet be staan als-ie vijftig van zijn producten uit de schappen gooit." Maar zelfs al was de oogst van Zeeuwse bodem naar behoren, ook dan zou het importeren doorgaan. Het hoort bij het spel van vraag en aanbod. Er worden ook mos selen geïmporteerd. Elk jaar opnieuw. Geen probleem, zolang er maar niets mankeert aan de omstandigheden en de wijze waarop dat gebeurt. Beschuldigend De omstandigheden waaronder afge lopen winter de besmette Ierse oesters werden ingevoerd beloven echter wei nig goeds. Er was op dat moment veel vraag naar de schelpdieren. De druk om te importeren was groot. Kleine kwekers wijzen met een beschuldi gende vinger richting de grote bedrij ven. Die zouden mikken op grote om zetten en genoegen nemen met een marginale winst. Vette opbrengsten uit de mosselen zouden in de oesters worden gepompt. Oesters die rond de kerstdagen tegen buitengewoon lage prijzen van de hand gingen. De kei harde concurrentie veroorzaakte toen een tekort aan schelpdieren. De aanbieding van de partij Ierse oes ters kwam meer dan gelegen. De la ding was afkomstig uit een zogeheten B-gebied, hetgeen betekent dat de kwaliteit niet boven alle twijfel is ver heven. Veel kwekers zijn tegen invoer uit dergelijke gebieden. Het voor schrift wil dat schelpdieren die daar vandaan komen geruime tijd in qua rantaine moeten blijven. Deugden de papieren van de Ierse exporteurs niet of werd in Yerseke losjes omgespron gen met de voorschriften om de oes ters zo snel mogelijk te kunnen door voeren? Zekerheid daarover valt moeilijk te verkrijgen. Feit blijft dat de druk op Yerseke om te leveren soms heel groot is. Vulkaan D e affaire met de oesters maakte diep e indruk. „De mosselsector danst op een vulkaan zolang de bestaande regels voor import van bestaande schelpdie ren niet goed worden nageleefd", waarschuwde voorzitter J. D. de Voogd van de Zeeuwse vissersvereni ging Zevibel dit voorjaar. Kwekers moeten er niet aan denken dat de Oos- terschelde voor de mosselcultuur ver loren gaat als gevolg van een besmet ting. Want is op dezelfde wijze niet ook de gevreesde oesterziekte Bona- mia Ostrea binnengebracht. De para siet die de platte oesters op een haar na uitroeide? Verbod De rijksoverheid neemt maatregelen. Probleem is echter dat die pas van kracht worden in het jaar 2001. Vanaf dat jaar is het verboden uitheemse schelpdieren en slakken in contact te brengen met "de Oosterschelde. Ook het proceswater dat wordt gebx'uikt bij de verwei'king mag dan niet meer in aanraking komen met het opper vlaktewater van de voormalige zee arm. Totdat die bepalingen woi'den ingevoex'd is de sector aangewezen op zichzelf. Worden handelaren aange sproken op hun verantwoox'delijk- heidsgevoel. Een studie die de gemeente Reimerswaal en de sector enkele jaren terug verrichtten naar de mogelijkheid quarantainesystemen te bouwen, verdween echter in de ijs kast. Incident Handelaren zien het niet zo somber is als kwekers. Zij beschouwen de oes terbesmetting meer als een tragisch incident. Voorzitter S. Zoeteweij van de vex'eniging van mosselhandelaren denkt dat de toekomstige regelgeving weinig verandering brengt in de hui- dige situatie. „Het is niet nodig dat het ministerie zich over de zaak gaat ont fermen. Nu wordt er geïmporteerd met een ontheffing vaxi het Px'oduct- schap Vis. Straks met een ontheffing van het ministex'ie. De regels van het productschap bieden voldoende waarborg. Hoe daaxmee wordt omge gaan in Yerseke of in het buitenland valt moeilijk te controleren. Maar als iedereerx zich houdt aan de af spx'aken is er niets aan de hand." Morgen de laatste aflevering: op de. bres voor betere arbeidsvoonvaardeti. Ze kregen koorts, moesten overge ven en van het toilet waren ze niet meer weg te branden. Sommige pati ënten raakten het gevoel in hun vin gertoppen kwijt. Een griezelige ge- waax-wording. Wat het eten van ogenschijnlijk onschiddige oesters al niet voor gevolgen kan hebben. Het overkwam afgelopen winter ruim vierhonderd inwoners van Denemar ken en Zweden. Yerseke kreeg de schuld. Daar was de besmette partij Ierse oesters vex-waterd, verpakt en verzonden. De Yersekse oesterhandel werd stilgelegd. De sector kon pas op gelucht ademhalen na de vaststelling dat de besmetting zich niet had ver spreid in het Zeeuwse water. Oefff! Voorlopig gered. Voorlopig, want een herhaling valt niet uit te sluiten. Kwe kers houden hun hart vast. Al zou Nederland niet één oester van eigen bodem meer voortbrengen, de handelin Yerseke gaat door. Danmaar met uitheemse schelpdieren. De grote bedrijven moeten wel. Hun assorti ment bestaat uit alle mogelijke schelpdieren. „Ze kunnen het zich OYSTER. CLEETHORPES. PONTOON tv ER POO i Ah at 14, iVlutleaale Marmt, Liverpft&h. ,ec.-rr r -"-r Kt and at Wmxtantmi. 'wiLiöb-LS HsjofüiAiSiiOM, door Marten de Jongh door Wout Bareman Het rode gevaar is geweken en de Amerikanen en Rus sen richten hun raketten - ten minste als er geld voor is - al leen nog op het heelal. Dus is het niet zo gek dat de Neder landse defensie-uitgaven de afgelopen jaren drastisch wer den beperkt. En ofschoon me nigeen dacht dat het trotse Korps Natioixale Reserve, kortweg Natres, daarmee een zachte dood zou sterven, krijgt dat korps steeds belangrijkere taken toegeschoven. Het staat de legerleiding helder voor ogen: de Natres kan, mits strakker georganiseerd en voorzien van eigen materieel, worden beschouwd als een welkome aanvulling van het vrijwilligersleger. De rol van de Natres? „Een soort militair uitzendbureau", omschreef luitenant-kolonel mr. D. van Zuidam, comman dant van het 30 Natresbataljon Zuid het vorig najaar. Plet reservistenleger werd in 1948 opgericht, in een tijd van grote internationale spanning. Dat jaar vertoefden 110.000 Nederlandse militairen in de Oost en dat was een gemis aan het thuisfront, De vex'houdin- gen tussen de Sovjet-Unie en Amerika (gesteund door West- Europese bondgenoten) ver slechterden zienderogen; de Koude Oorlog stond voor de deur. Om al dat dreigend ge weld buiten de deur te houden, besloot de Nederlandse rege ring een vrijwilligerskorps aan de Koninklijke Landmacht toe te voegen dat de communisti sche vloedgolf moest tegen houden. Een korps dat bij een Russische inval bruggen, via ducten, dijken, sluizen en an- dere belangrijke militaire ob jecten moest bewaken. Bewaking En die bewakings- of bevei- ligsfunctie heeft de Natres nu - na perioden van afwisselend louter hoogtepunten en enor me kwakkel - nog steeds. Wie bij het voorbijtrekken van de Nati'es-pelotons, gevoi'md door vogels van diverse plui mage, spottend de begintune van de oude Engelse comedy- sei'ie Daar komen de schutters begin te hummen, is in vendo gen dagen blijven steken. Want de Natres telt wel mooi enkele duizenden gemotiveerde vrij- wipgers. De Zeeuwse eenheid, die onderdeel vormt van het bataljon Zuid (Zeeland, Lim burg en Noord-Brabant), heeft, een kleine 300 man- en (enkele) vi'ouwschappen. En de belang stelling is groeiende. Zuidam: „De Natres wordt 'in gehuurd' als er te weinig solda ten voor reguliere taken zijn. Dat kan het geval zijn bij mis sies in het buitenland, bij cala miteiten zoals overstromingen en voor de bewaking van mili taire transporten." Maar daar naast vormen de Natres- vrijwilligex's erehagen op Prinsjesdag en luisteren ze ook de jaarlijkse dodenhex'denkin- gen op. De Natx'es-militair tekent voor vier jaar en wordt daarna be schouwd als een volwaardig lid van de landmacht. Per jaar moet hij minstens honderd uur voor de Nati'es vi'ijmaken. Overste A de Kroon van het Provinciaal Militair Comman do in '91: „Ik weetniet waarom mannen bij de Natres komen. Misschien zien ze het inder daad als een soort spel, als pad vinderij, maar ik weet zeker dat deze kerels ook het vader land willen dienen." Mooi gesproken commandant. Maar oud-gediende Boude- wijn Smolenaei's uit Texmeuzen - hij was op de kop af 35 jaar lid van de Natres - denkt daar iets je anders over. Tex'ugblikkend: „De Natres doet het net als in het legex". Daarom poetsten wij op den duur ook de gesp van onze broekriem niet meer. Dat blonk teveel en de vijand mocht ons immers niet zien als we in de bossen zaten." Pad vinders? Absoluut niet' Maar ook geen drilsoldaten of Ram bo. „De taak van de Natres was en is puur, in geval van oorlog, indringers buiten de door ons bewaakte objecten te houden." De gevraagde inzet? Eén keer per maand - vroeger was dat vaker - een avondoeferxing, twee keer per jaar een 25-um-s oefening en één keer per jaar een vij daagse oefening. Smole- naers zat in helikoptex's, schoot mét scherp - munitie genoeg - kortom, genoot met volle teu gen. Toen hij op 55-jarige leef tijd moest stoppen, vond hij dat jammer. Govexi Scheelebracht het tot adjudant. Hij was com mandant van het peloton Ter- neuzen. Hij gaf jarenlang lei ding aan 'gezagsgetrouwe mensen van uiteenlopende po litieke kleur en geloof, maar wel allemaal mensen die het met elkaar eens zijn over het nut van een behoorlijke defen sie'. Volgens Scheele is door de jaren heen ook de hang naar kameraadschap - zoals de meesten die in hun diensttijd leerden kennen - een belangrij ke drijfveer gebleken. Zaterdag wordt het 30 Natio nale Reservebataljon uitge breid met elf manschappen. Ze worden met enig vexfoon be ëdigd tijdens een plechtigheid op de Markt in IJzendijke. En dat gebeurt notabene ter af sluiting van een week, waarin de Zeeuwse compagnieën ver huisden naar de marinekazer ne in Vlissingen. Feest alom dus. Majoor P. J. Hoekstra, hoofd brn-eau Coxnmunicatie van het 30 Natresbataljon, ge vestigd in de Van Bredei'odeka- zerne te Vught: „In dit geval werd een geschikte locatie ge vonden in de historische ves tingstad IJzendijke. De Natio nale Reserve wil op deze manier aangeven dat de mo derne Koninklijke Land macht, waartoe zij behooxf, middenin de maatschappij staat en de samenleving volle dig ten dienste wil zijn. Professioneler De 24-jarige Michel de Greve uit Oostburg is één van de nieuwkomers. Waarom? „Om dat het me in dienst heel erg goed was bevallen en ik na m'n afzwaaien eigenlijk dat gevoel van 'makkers onder elkaar' en niet te vergeten de discipline miste. De Natx'es wordt steeds professioneler en dat spreekt me enorm aan. Ik draai nu een klein half jaar mee en ik vind het ronduit pra'chtig. We doen van alles. Om een beetje propa ganda te maken, hebben we bijvoorbeeld samen met het Rode Kruis en andere hulpver leners een week of wat geleden meegedaan aan een grote de- monstratie. We zijn ook ingezet bij de bewaking van bedx'ijven waar vai'kenspest werd ver moed..." In het dagelijks leven zit hij bij de bediïjfsbewaking. „De Nati'es is daarvan een mooi verlengstuk. De beëdigingsceremonie be gint zaterdag om 11.15 uur met het intreden van de vaandel- wacht. Een aantal Zeeuwse Natres-militairen ontvangt die ochtend een vrijwilligersme- daille. De Dnxmbandfanfai'e Nationale Reserve luist de ce remonie muzikaal op. van onze verslaggever Ben Jansen VLISSINGEN - Aluminium smelter Pechiney Nederland in Vlissingen moet extra bezuini gen. Bovenop een al eerder in gang gezette operatie om het rendement met 43,5 miljoen gulden te verbetei'en, komt een nieuwe bezuinigingsronde die 5 tot 10 miljoen gulden dient op te leveren. Aanleiding daarvoor is dat an dere onderdelen van het Pechi- ney-concern zeer succesvol zijn met besparings- en rende- mentsverbeteringsprogram- ma's. Pechiney Nederland kan het zich niet veroorloven daar bij achter te blijven. Wereldwijd voert de alumini um- en verpakkingsgigant het project Challenge uit met het doel concurrerender en winst gevender te worden. Daaraan dient Pechiney Nederland voor 43,5 miljoen bij te dragen. De directie van de aluminiumsmel ter heeft de 869 medewerkers van meet af aan nauw betrok ken bij het bedenken van moge lijkheden om dit doel te berei ken. De afgelopen maanden zijn 3700 ideeën binnengekomen van personeelsleden. Algemeen directeur J. H. de Back is zeer te spreken over de motivatie van de Pechiney-werknemers om mee te denken over bespax'ingen en doelmatigheidsverbeterin gen. „We komen gemiddeld op ruim vier ideeën per persoon. Dat is een fantastisch resultaat. We zijn nu bezig al die ideeën te toetsen op uitvoerbaarheid en op de mate waarin er in het ka der van het Challenge-project gebruik van kan worden ge maakt. Productiviteit Van het aanvankelijke streefbe- drag van 43,5 miljoen gulden kan, zoals de zaken er nu voor staan, ongeveer 14 miljoen uit bezuinigingen worden gehaald en 15 miljoen uit verhoging van de productiviteit. De Back: „Het zag er dus naar uit dat we nog een kleine 5 miljoen gulden van onze taakstelling in te vul len hadden. Verscheidene ande re Pechney-bedx'ijven over schrijden het bedrag dat zij moeten opbrengen echter ruim schoots. Wij zullen daaxin mee moeten gaan, waxxt binnen de top van Pechiney bestaat na- tuurlijk de neiging geld voor investex'ingen te gunnen aan be drijven met het hoogste rend 1 ment. Vandaar de extx-a inspai ning die wij zullen moeti i doen." Pechiney denkt de hogere bi zuiniging onder meer te halt uit sanering van het intera transport binnen het complt van de aluminiumsmelter. Vei der wordt gedacht aan tij delijl. vermindering van het aant. onderaannemers en buitenbt drijf stelling van installaties d niet per se noodzakelijk zi; voor de productie. Personeelskosten Gekeken wordt ook naar de pe: soneelskosten. In het kader vs de Challenge-operatie moete bij Pechiney vijftig banen vei dwijnen. Afgespx'oken is dat di ze vex-mindering geleidelijk ti stand wordt gebracht door mie del van natuurlijk verloop. D uitgangspunt blijft overeira ook nu extra moet worden bi zuinigd. De Back: „Extra bi sparingen op de pex'soneelsko! ten zullen vooral in de sfeer va franje moeten woi'den gevoi den. We gaan ervan uit di reorganisatie van het inten transport en vermindering va uitbesteed werk voldoende zil len opleveren." De nieuwe ai spraken die de ox'ganisaties va werkgevers en werkneme: hebben gemaakt over een flex bele VUT-regeling kunnen vo: gens De Back eventueel ook hei pen de personeelskosten tere te dringen. FNV P. Hazelager van de Industrif bond FNV heeft zich nog nif kunnen verdiepen in de exti bezuiniging bij Pechiney. H heeft zich ei-over vex'baasd di het bedrijf afwijzend heeft ge reageerd op de suggestie van c bond het werkgelegenheid' fonds voor de metaal te benul ten om arbeidstijdverkorting! de dagdienst tot stand te brei gen. Op die manier zou volgei de Industriebond kunnen wo: den bereikt dat minder werknf mers hoeven af te vloeien. Hazelager: „Zo'n weigerin vind ik nogal wat.Er lij 700.000 gulden uit het werkgf legenheidsfonds op Pechiney' wachten. Ik vraag me af of hi bedrijf in een positie verkefl dat af te slaan. Maar ja, het: een idee van de bond en Pechi ney is niet zo vakbondsmindö De directie doet liever zake met de ondernemingsraad." Een peloton NatRes wandelt de Avondvierdaagse, begin jaren '80. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 48