Strijd om waterschapskantoor Snel begin van verbetering water in Axelse polders Vijfhonderdponder was een taaie Drie eeuwen oude dorpsput ontdekt Verkrachter hoort jaar gevangenis eisen Leger helpt droom ms-patiënte vervullen Pont PSD wacht op buslijn Breskens zeeland z11 lostburg gooit troeven in strijd tegen concurrenten Terneuzen en Axel Geld voor studeren in buitenland Meldpunt kindermishandeling Kapelle heeft last van 'seksbeller' Verdachte ontkent dealen drugs Stichting voor Antonius gaat toch verder vrijdag 20 juni 1997 R. Roclus uit Zuidzande bij de put, waar nog altijd helder water uitkomt: .,Net kraanwater." foto Peter Nicolai van onze medewerkster3 ZUIDZANDE - Bij de aanleg van een tuinpad bij de woning van de familie Roc- tus aan de Dorpsstraat is de oude dorps- put van Zuidzande blootgelegd. Onder een afdeksteen gaapt een gat van drie me ter doorsnee en is de gemetselde put zicht - baar. De heer R. Roctus haalde helder wa ter, goed van smaak, naar boven. „Het is net kraanwater. VolgendeWeek laat ik het in een laboratorium onderzoeken." Volgens de heer G. van de Velde, een ama teur-historicus die zich al jaren verdiept in de geschiedenis van Zuidzande, is de welput in het laatste decennium van de zeventiende eeuw in gebruik genomen. „Het gaat hier om het oudste deel van Zuidzande. Vroeger was op dat adres het veerhuis met café gevestigd. Reizigers op weg naar Sluis stopten er om de paarden te laten drinken en te rusten. Aanvankelijk haal de men het water met een emmer aan een touw naar boven, later moet er een pomp zijn geïnstalleerd,'want er zijn rekeningen uit 1860 van reparaties aan de pomp be waard gebleven." Iedereen uit het dorp kwam er vroeger water puttenIn de Tweede Wereldoorlog raakte de put beschadigd en werd hij af gedekt. Van de Velde meende dat hij dicht- gestort was met puin. Zuidzande werd in 1946 aangesloten op het waterleidingnet en men vergat de pomp snel. De ontdek king deze week dat de dorpsput, gevuld met glashelder drinkwater, nog volledig intact is was dan ook een hele verrassing. De eigenaar wil, met medewerking van de dorpsraad, een verzoek doen aan de ge meente Oostburg om de waterput in de oude staat te herstellen. „Maar mocht de gemeente er niets voor voelen dan probeer ik er zelf een historisch monumentje van temaken." VLISSINGEN - Onder driehonderd Nederlandse studenten die een beurs in de wacht sleepten voor een vervolgstudie in het buitenland, bevinden zich drie Zeeuwen. De beurzen wor den op 25 juni uitgedeeld door een bankinstelling: het VSB Fonds. Ze zijn bedoeld voor afgestudeerden uit het hoger on derwijs die sterk gemotiveerd zijn om nog een tijdje verder te studeren in het buitenland De uitverkorenen krijgen een be drag van 6.000 tot 12.000 gulden ter hand gesteld, waarvan de helft een schenking is en de andere helft een renteloze lening. Leon Jonker uit Zierikzee, afgestudeerd aan de Hogeschool Zeeland, gaat met het geld naar een Engelse universiteit om zich verder te bekwamen in de medische genetica of bioche mie. Marije de Groot uit Koudekerke, afgestudeerd aan de Hogeschool Utrecht, zet er haar studie fysiotherapie mee voort in Los Angeles. Misha Mouwen uit Kloetinge, afgestu deerd aan de Universiteit van Amsterdam, gebruikt de beurs om in Engeland een master-titel te halen met een studie land schapsecologie/hydrologie. VLISSINGEN - Het Bureau Vertrouwensarts en de Raad voor de Kinderbescherming, beiden werkend vanuit hoofdvesti gingen in Zuid-Holland, zijn van plan een Zeeuws Advies- en Meldpunt Kindermishandeling (AMK) in het leven te roepen. Daarmee wordt ingespeeld op nieuwe wetgeving die voor schrijft dat in iedere provincie zo'n advies- en meldpunt ui t de grond moet worden gestapt. Bij het AMK kan iedereen terecht die meent een geval van kindermishandeling te kennen of ver moedens in die richting koestert. Er wordt onderscheid ge maakt tussen melders uit het informele circuit zoals buren, familieleden, melders uit kringen van beroepsbeoefenaren (bijvoorbeeld leerkrachten, huisartsen, wijkverpleegkundi gen, maatschappelijk werkers of therapeuten). Ze kunnen het AMK vragen een zaak te onderzoeken, of er terecht voor ad vies. Blijkt een verdenking gegrond, dan krijgen de betrokken ouders hulpverleners op hun dak, of wordt justitie ingescha keld. KAPELLE - Een onbekende man heeft donderdag volgens de politie diverse inwoners van Kapelle lastig gevallen door ze op te bellen en vervolgens 'op de seksuele toer te gaan'. Vol gens de politie wist de man telkens opvallend veel te vertellen over familierelaties van mensen (vooral vrouwen) die hij las tig viel. Telkens zou hij eerst over die familieverhoudingen beginnen om vervolgens te melden dat er iets met één van de kinderen aan de hand is. Gaan de mensen hierop in. dan gaat de beller verder op het seksuele vlak. De politie adviseert de mensen in voorkomende gevallen te vragen of men terug kan bellen en het telefoonnummer te vragen. MIDDELBURG - Een 33-jarige man uit Terneuzen ontkende donderdag voor de rechtbank in Middelburg in harddrugs te hebben gehandeld. Officier van justitie mr. C. Fetter eiste ech ter tegen de verdachte een gevangenisstraf van twaalf maan den, waarvan drie maanden voorwaardelijk, te eisen. Het dealen in cocaïne en heroïne zou van 1 november '96 tot 22 januari dit jaar hebben plaats gevonden vanuit een woning in de Temeuzense bomenbuurt. Bij de inval op 22 januari werd er door de politie in de jas van de verdachte een brokje cocaïne aangetroffen. De man wilde niets van dealerspraktijken we ten. „Ik heb er niets mee te maken. Anderen hebben in die pe riode tijdelijk in mijn huis gewoond." Getuigen hadden tegenover de politie, die de flatwoning al een hele tijd in de gaten hielden, verklaard met de verdachte te hebben gehandeld. Behalve uit de Terneuzense drugswe reld zouden er regelmatig klanten uit België voor zijn deur hebben gestaan. EOD-medewerker Slik toont de bodembuis met de ontsteker, die met een explosie gescheiden werd van de rest van de bom. foto Peter Nicolai van onze verslaggever Hans Heijt BRESKENS - De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) liep donderdag door een technisch probleem ruim een uur vertra ging op bij het onschadelijk maken van een Engelse vlieg tuigbom in het voormalige Fort Fredcrik Hendrik in Bres- kens. Het lukte de EOD-mede- werkers niet de ontsteker uit de bom te draaien. Ze moesten daarom hun toevlucht nemen tot een nieuwe methode en met een explosie de bodembuis en ontsteker scheiden van de rest van de bom. Het onschadelijk maken van de vijfhonderdponder in het Heem bij Breskens leek een veel minder ingrijpende klus te worden dan de eerdere bom- ruimingen in het voormalig fort. Er hoefden geen mensen geëvacueerd te worden. Wel mochten de omwonenden tij dens de bomruiming niet de straat op en dienden ze de ra men en deuren gesloten te hou den. Probleem De politie zette donderdag veertien mensen in tijdens de operatie. Daarnaast verleen- den het Rode Kruis Zeeuws- Vlaanderen en de vrijwillige brandweer Breskens hun me dewerking aan de bomrui ming. De EOD begon om 9.00 uur met het karwei en ver wachtte binnen een half uur klaar te zijn. Een technisch probleem gooide echter roet in het eten. „We hadden een pro bleem met het uitdraaien van de ontsteker"; legt Martin Scheepbouwer, eerste luite nant van de EOD uit tijdens de operatie. „We moeten daarom onze toevlucht nemen tot een nieuwe methode. We kunnen de bom ook onschadelijk ma ken door de bombuis en de ontsteker te scheiden van de rest van de bom. Het risico is wel groter, want je gebruikt toch een explosief bij een bom. Uit veiligheidsoverwegingen gaan we eerst de aarden wal in de put met de bom verhogen. Bovendien werken we met een elektrische draad, zodat we op het moment van de explosie op een afstand van tweehonderd meter kunnen zitten." De bomruimers hadden om 10.15 uur de explosieven ge legd. Ruim een kwartier later werd de 450 gram springstof tot ontploffing gebracht. Daarna duurde het nog een half uur voordat de EOD-me- d'ewerkers konden gaan con troleren of de ontsteker was gescheiden van de rest van de bom. Ze moesten eerst wachtten tot de springstof niet meer nasmeulde. Kort na elven kon de EOD melden dat de ruiming was geslaagd. Politiewoordevoerder W. Eg- germont sprak net als de EOD van een geslaagde operatie. „Tijdens het ruimen van de bom hebben we in omgeving van het afgezette gebied geen mensen op straat gezien", al dus Eggermont. an onze verslaggevers OSTBURG - Gratis grond, een kosten voor leges en proce- - ures én een miljoen gulden i"Srtkapitaal. Burgemeester en ethouders van Oostburg jrachten donderdagavond de :rijd om het hoofdkantoor van et nieuwe Zeeuvvs-Vlaamse ■aterschap in IJzendijke in de penbaarheid. Het college laakte zijn aanbieding tijdens e raadsvergadering bekend na ragen van PvdA'er L. Wille. De emeenten Terneuzen en Axel, ie ook locaties aanboden bij de uisvestingscommissie van het estuurlijk overleg fusie water- gappen, wilden hun troeven iog niet op tafel leggen. Jezworene F. Thomaes liet don- erdagmorgen tijdens de alge- ïene vergadering van water- chap Het Vrije van Sluis al ;eten dat er momenteel acht lo- aties voor het toekomstige wa- erschapskantoor in de race ijn. Eén in Axel, twee bij IJzen- ijke en vijf in Terneuzen. Tho- naes, vice-voorzitter van de uisvestingscommissie, legde it dat de vestigingsplaats aan en aantal voorwaarden moet oldoen. o dient er minstens een opper- lakte van ruim vierduizend ierkante meter voorhanden te ijn, moet het waterschapskan- Dor makkelijk bereikbaar zijn ook met het openbaar vervoer) n redelijk centraal liggen in de egio. „Die acht locaties vol- loen allemaal aan een paar van iie eisen. Daarnaast mogen de osten niet al te hoog oplopen." ïanenverlies loofdingeland J. de Rechter liet log maar eens weten dat verte- ;enwoordigers van Het Vrije ich sterk moeten maken voor en nieuw waterschapskantoor n de gemeente Oostburg. „Er [aan hier al te veel bedrijven reg. Als het waterschap weg- ;aat, levert dat weer banenver lies op." Het gemeentebestuur dijkt daar dus precies zo over te enken als De Rechter. Of de tunt van Oostburg voldoende is im het kantoor naar IJzendijke e halen, is overigens nog lang liet zeker, waarschuwde Tho- naes. ,We kijken natuurlijk niet al- een naar geld wat we in handen rijgen. De reistijden voor het lersoneel en de bereikbaarheid van onze verslaggever Conny van Gremberghe AXEL - Het waterschap De Drie Ambachten wil op korte termijn beginnen met de uitvoe ring van het plan waterspil in !het ruilverkavelingsgebied Axel. Het plan voorziet in een verbetering van de waterhuis houding in de polders gelegen tussen de Langeweg en Rijks- neg 61 oostelijk van Axel. In het kader van de planuitvoe ring werd kort geleden met Eu ropese subsidie een stuw aange legd in het kanaal Axel - Hulst. Nu komt de rest van de geplande werken aan de beurt. Zo worden in de Capellepolder twee nieu we stuwen geplaatst, komt er een beweegbare stuw in de Ca- tharinapolder, wordt de water- bergingscapaciteit van sloten aan de Eerste Verkorting ver groot en wordt er in het kanaal Axel-Hulst nog een opvoeer- pompinstallatie geplaatst. De kosten van de waterwerken Worden geraamd op 800.000 gulden. Het waterschap neemt daarvan 355.000 gulden voor rekening. De rest wordt bekos- van onze verslaggever OOSTBURG - De stichting An- toniusziekenhuis Moet Blijven (AMB) blijft zich na het afhaken van een aantal (bestuurs)lcden toch inzetten voor het voortbe staan van een goed ziekenhuis m Oostburg. Het groepje actie voerders is wel gehalveerd. Zij haakten af, omdat het ge- Vecht voor een goede 24-uurs- zorg een verloren strijd lijkt te ujn geworden. De Aardenburg- se L. Durenkamp verklaarde donderdag dat de overblijvers toch willen doorgaan. Over de wijze waarop ze zich in de toekomst willen blijven in zetten. moeten de overblijvers Jog een besluit nemen. Binnen kort komt die vraag aan de orde Pjdens een vergadering. Men sen die willen helpen bij de strijd voor het behoud van een Soed ziekenhuis in Oostburg kunnen zich melden bij me vrouw Durenkamp in Aarden burg. voor ingezetenen zijn belang rijk en daarnaast moet ook naar de kosten op langere tijd worden gekeken." De twee overige kan didaten - 'er kunnen er nog meer bij komen, maar momenteel hebben we niet meer aanbiedin gen' - willen het achterste van him tong nog niet laten zien. Crijnssenstraat Axel heeft het terrein van de voormalige lts aan de Crijnssen straat in de aanbieding. Burge meester W. de Graaf: „We heb ben onze locatie keurig aan het waterschap gepresenteerd. Een prachtige plek, midden in Zeeuws-Vlaanderen, vlakbij het winkelcentrum en ook dichtbij een uitvalsweg. De grond kan voor een symbolisch bedrag worden overgenomen en over andere faciliteiten valt te praten. Maar niet via de media, het gaat niet om een oliebollen- kraam." Ook de Terneuzense wethouder K. van der Hoofd heeft geen be hoefte om te vertellen hoe ver de hoofdstad van Zeeuws-Vlaan deren wil gaan om het water schapskantoor binnen te halen. Hij meldt slechts dat het college de stuurgroep een 'aanbod heeft gedaan' en voegt eraan toe dat ook met de gemeente Terneuzen altijd te onderhandelen is. Vice- voorzitter Thomaes van de huis- vestingscommissie liet donder dagmorgen nog voorzichtig doorschemeren dat Terneuzen de beste papieren had. „We heb ben eerst gevraagd of de ge meente een geschikt stuk grond in Hoek in de aanbieding had, want dat dorp ligt het meest centraal in de streek. Dat bleek niet zo te zijn, maar de centrum gemeente heeft wel vijf goed be reikbare locaties voorhanden." Thomaes bevestigde desge vraagd dat tot die potentiële Terneuzense vestigingsplaatsen onder meer het pand van Mikro Elektro en de voormalige Janneke Dierxschool, de Alva- rezlaan (waar net zeven flatge bouwen zijn gesloopt) en een voormalige boerderij bij het kruispunt Sint Anna horen. De huisvestingscommissie wil de beslissing over de vestigings plaats van het waterschapskan toor binnen drie maanden rie men, zodat het éne Zeeuws- Vlaamse waterschap er per 1 ja nuari 1999 (de officiële fusieda tum) zijnintrekkan nemen. tigd door de EU en het Ministe rie van Landbouw. De algemene vergadering van het waterschap spreekt zich donderdag 26 juni uit over het voorstel. Tijdens de vergadering komt verder het voorstel aan de orde om alsnog te beginnen met de reconstructie van de Buthstraat in Axel en de aanleg van een fietspad naast deze weg. Over deze wegwerken ontstond enige tijd geleden wat onenigheid tus sen gemeente en het water schap, omdat De Drie Ambach ten in eerste instantie weinig voelden voor de aanleg (en be kostiging) van het fietspad. De gemeente bleef echter waarde aan het pad hechten en sprak de bereidheid uit om zelf het pad aan te leggen als het schap ver volgens de toegezegde subsidie van 6,5 ton zou overdragen. Zover kwam het niet. Water schap en gemeente voerden op nieuw overleg, waarna het wa terschap alsnog besloot het fietspad toch aan te leggen. De reconstructie en het fietspad, alsmede de aanleg van de roton de aan het eind van de Buth straat nabij Vaart wijk kost 1.750.000 gulden, Ongeveer eenderde van dat bedrag wordt gesubsidieerd. Natuurgebied Het dagelijks bestuur wil ook de eerste aanzet geven voor de ont wikkeling van een natuurge bied tussen de Canisvlietkreek en het kanaal Gent-Terneuzen zuidelijk van Westdorpe. De Dienst Landelijk Gebied van de provincie Zeeland zal dit gebied ontwikkelen. Om die mogelijk te maken is het schap bereid om de waterlopen in het gebied, in totaal zo'n 2300 meter, over te dragen aan DLG. Het waterschapbestuur verga dert donderdag 26 juni in cultu reel centrum De Halle in Axel. De vergadering begint om 14.00 uur. SCHOONDIJKE Open tuin - De tuin van Kees Ja- cobse 'Juust Wak Wou' aan de Tragel-Oost in Schoondijke is de komende zomer op 5 en 6 juli en 23 en 24 augustus toeganke lijk voor het publiek. Eerder werd gemeld dat de tuin ook za terdag 21 juni voor tuinliefheb- bers te bezoeken zou zijn. Dit is niet het geval. van onze verslaggever OOSTBURG - ZWN Openbaar vervoer heeft met de PSD de af spraak gemaakt dat de veerpont in Breskens bij enkele minuten vertraging van de bus blijft wachten. De buschaufffeur neemt daarvoor vanuit de bus contact op met de PSD. Dit verklaarde het Oostburgse college van B en W donderdag tijdens de raadsvergadering naar aanleiding van vragen van PvdA-fractievoorzitter L Wil le. De sociaal-democraat had het college gewaagd contact op te nemen met de ZWN, omdat er na het afsluiten van de brug bij Sluiskil de eerste dagen vertra gingen ontstonden voor de bus van Terneuzen naar Breskens. Het college heeft begrepen van de ZWN dat de problemen in middels aanmerkelijk zijn afge nomen, omdat de verkeerslich ten op 2 jum buiten werking zijn gesteld en de politie op spits uren het verkeer regelt. Verder had de ZWN-directeur laten weten graag met de gemeente raad van Oostburg te willen praten over het busvervoer en de problemen van de ZWN. Ook hetschrappen van de bus uit Ca- dzand-Dorp in de zomermaan den kan dan besproken worden. van onze medewerker MIDDELBURG - Echtelijke ru zies tussen een 35-jarige man uit Hulst en zijn vrouw lagen ruim twee jaar geleden aan de basis van een mishandeling en een verkrachting. Het echtpaar woonde toen nog in Axel. Bij de man, die zich in de relatie sterk de mindere van de vrouw voelde, barstte op 26 februari '95 de bom. De Hulstenaar gaf donderdag voor de rechtbank in Middelburg toe zijn toenmalige vrouw in de Axelse woning te hebben geschopt en geslagen. Officier van justitie mr. C. Fetter vond dat de mishandeling en de verkrachting bewezen konden worden. In haar eis - één jaar gevangenisstraf - hield ze er wel van onze verslaggever René Hoonhorst OOSTBURG - Sinds ze vier jaar geleden met multiple sclerose werd opgenomen in het Oost burgse verpleeghuis De Stelle had ze haar bejaarde moeder niet meer gezien en sommige jeugdvrienden en kennissen van Terschelling was ze al veel lan ger uit het oog verloren. Een le- gerhelikopter die als ambulan ce-taxi fungeerde, vervulde donderdag dan ook een droom wens van de 50-jarige A van den Ameele-Breimer uit Hoofd plaat. De SAR-AB 412 SP van defen sie, een speciale grote helikop ter waarvan er maar drie in Ne derland rondvliegen, kwam donderdagmorgen naar Oost burg om mevrouw Van den Ameele en haar echtgenoot op te halen. Van Oostburg vlogen ze eerst naar het Friese Kollum om moeder Breimer op te zoeken. Na de koffie ging de reis door naar Terschelling waar me vrouw Van den Ameele acht jaar van haar jeugd doorbracht. Met vrienden en bekenden uit die tijd haalde ze daar herinnerin gen op. Na een paar uurtjes werd het echtpaar Van den Ameele weer teruggevlogen naar Zeeuws-Vlaanderen. Geen ruchtbaarheid Oud-leraar R. Gaasbeek, tegen woordig rector op een school in Drente en lid van provinciale staten in die provincie, kreeg het rekening mee dat de feiten al weer geruime tijd geleden had den plaatsgevonden. Na de verkrachting was de vrouw meteen apart gaan wo nen. Sinds die dag leven ze van elkaar gescheiden. Ook zijn twee kinderen heeft hij sinds die tijd niet meer gezien. De vrouw had de werkgever van haar ex- man middels brieven op de hoogte gesteld van het voorval. Raadsman mr. A H. Rijkse vond dat de zaak was opgeklopt. „Dit is een forse eis. Mijn cliënt is pri vé en met zij n werk op het goede spoor. Als hij voor een jaar de cel zou in moeten, dan is hij alles kwijt en gaat het weer bergaf waarts." De raadsman vond- dienstverlening passender. Uitspraak 3 juli. voor elkaar om het leger in te schakelen voor het transport van de Van den Ameeles. Defen sie loopt zelf niet zo met haar goedertierenheid te koop en drukte medewerkers van het Oostburgse verpleeghuis en de familie Van den Ameele op het hart om geen ruchtbaarheid aan het reisje te geven. Improvisatie Het hefschroefvliegtuig zorgde zelf echter donderdagmorgen voor nogal wat lawaai, vooral ook omdat niet op de landings plaats voor helikopters bij het Antoniusziekenhuis kon wor den geland. „De heli was ge woon te groot en moest daarom uitwijken naar het voetbalveld een klem eindje verder. Zo werd er in elk geval een beroep ge daan op het improvisatievermo gen van de piloot, want de reis werd door defensie beschouwd als oefenvlucht", legde J. van den Ameele uit. Het vliegreis je had zijn vrouw fysiek uitgeput, maar wel 'een onvergetelijke indruk' achter gelaten. Van den Ameele zelf was naast het uitzicht vanuit de lucht - 'je ziet alles veel en veel beter dan vanuit een vliegtuig' - vooral onder de indruk van de bereidwilligheid waarmee al lerlei instanties zijn vrouw te hulp waren gekomen. „Defen sie, gemeenten, het verpleeg huis, politie, brandweer. Ieder een moest worden ingelicht en iedereen hielp mee om de wens van mijn vrouw in vervulling te laten gaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 47