Goes pakt handel softdrugs aan Woonboot moet plekje krijgen PZC Druk verkeer verwacht in aalgoot Commissie bepleit privatisering van vismijn Colijnsplaat Drugsdealer hoort negen maanden eisen Extra toezicht Veere tijdens zomerperiode zeeland 11 iemeenteraad kiest voor gedoogbeleid met beperkt aantal koffieshops ietstochten door landelijk Schouwen Geld voor studeren in buitenland Meldpunt kindermishandeling Kapelle heeft last van 'seksbeller' Goes wil beter communiceren Netelenbos helpt Thoolse school niet vrijdag 20 juni 1997 an onze verslaggever forten de Jongh iOES - Alle verkooppunten oor softdrugs in Goes moeten er 1 januari volgend jaar de euren sluiten. Als het aan de Joese burgemeester drs D. J. an der Zaag ligt rolt nog deze jaand een brief van die strek ing in de bus op de betrokken dressen. De maatregel vloeit oort uit het feit dat een aadsmecrderheid donderdag- vond instemde met het ge- oogdbeleid voor softdrugs dat n de Oosterschelderegio van tracht moet worden. Alleen het :DA en de fractie van SGP/GP- f/RPF stemden tegen. )p grond van het nieuwe beleid in het gebied rondom de Oos- erschelde ruimte voor drie offi- iële koffieshops met vergun- ling. Softdrugs mogen daar inder voorwaarden worden 'ei'kocht. Het ligt in de rede dat ZIERIKZEE - De Vereniging van Kampeerboeren (VeKaBo) Agrarisch Schouwen-Duive- and (ASD) houden een drietal ietstochten door landelijk Schouwen. Ie tochten zijn tien tot twaalf alometer lang en onderweg vordt uitleg gegeven over de ge- eelde gewassen. De eerste ex- :ursie vindt plaats op maandag 10 juni vanaf de familie De loijer, Noord-Bosweg 9, Brou wershaven. Op woensdag 23 juli svordt vertrokken vanaf zuivel- merderij Mol, Zwaard weg 5. Kerkwerve en op maandag 11 mgustus bij de familie Deïst, Rietdijk 12, Zonnemaire. De vertrektijd is telkens om 19 jIERIKZEE Rommelmarkt - De Wieken Om roep Stichting houdt zaterdag 28 juni de jaarlijkse rommel markt achter zorgcentrum De Vieken in Zierikzee. De hekken jaan om 9 uur open. Met de op- irengst worden de maandelijk- e televisie-uitzendingen voor Ie bewoners van het zorgcen trum bekostigd. Goes twee koffieshops krijgt. De derde zaak zou op Schou- wen-Duiveland moeten komen. Het valt echter nog te bezien of die gemeente instemt met de plannen. De bedoeling van het gedoogbeleid is de handel te binden aan strikte regels en de controle op verkoop te ver scherpen. Illegale handel zal hard worden aangepakt. Alle zaken die op dit moment soft drugs verkopen moeten stoppen waarna de nieuwe, legale kof fieshops worden aangewezen. Een nadere uitwerking van de criteria volgt nog. Verbieden Evenals M. K. Dieleman (CDA) sprak S. de Putter (SGP/GP V/RPF) zich uit voor de zogehe ten nuloptie. Dat wil zeggen: geen gedoogbeleid maar verbie den en dat verbod goed handha ven. De Putter wees onder meer op het tweeslachtige van het ge doogbeleid. Aan de voordeur mag verkocht worden, leveran ties aan de achterdeur blijven echter illegaal. „Het houdt een crimineel circuit in stand", al dus De Putter. Dieleman zei on der meer te vrezen dat het ge doogbeleid drempelverlagend werkt. D66-fractievoorzitter J. M. Jansen was het absoluut niet eens met een totaalverbod. „Niet gedogen betekent door gaan op de huidige wijze. Dat is je kop in het zand steken." Scheiding Van der Zaag noemde het een il lusie te denken dat het mogelijk is de markt voor softdrugs droog te leggen. „De nuloptie is vele malen moeilijker te handhaven dat dit gedoogbeleid. Het gaat erom een scheiding van mark ten te bewerkstelligen. "De bur gemeester wees onder meer op de gevaren van de straathandel. Hij had het over handelaren met zaktelefoons die te werk gaan zonder enige scrupules. „Het maakt ze niet uit wat er wordt verkocht zolang ze er maar aan verdienen. We moeten voorko men dat jongeren in handen val len van dit soort onverantwoor delijke mensen." GroenLinks stemde in met het gedoogbeleid ondanks een sterke voorkeur voor legalisering. „Gedoogbe leid is beter dan geen beleid" .al dus drs. D. vanEwijk. „Maar de prioriteit moet liggen bij de be strijding van harddrugs. De aalgoót over de Oosterscheldedijk bij Ouwerkerk. foto Pieter Honhoff Feestelijke opening voorziening over dijk bij Ouwerkerk van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert OUWERKERK - Werd er ëen aantal jaren geleden nog lacherig over gedaan, de aal- goot heeft inmiddels zijn nut bewezen. „Niemand had gedacht dat er zoveel aaltjes op af zouden komen", zegt L. Meerman van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Donderdag wérd tijdens een in formele bijeenkomst bij het Duivelandse gemaal bij Ouwerkerk de tweede Schou- wen-Duivelandse aalgoot in Werking ge steld. De aalgoot is aangelegd door het water schap op verzoek van de hengelsportver eniging Oosterschelde. De vereniging zet glas- en pootaal uit in de kreken, maar 'dat kost goud', zegt voorzitter P. Willem- se. Niet alleen om het belang van de visse- rijmaar ook 'om wat terug te doen voor de natuur' besloot het waterschap de goot aan te leggen. De kosten, in totaal z'n elf duizend gulden, werden gedeeld met de provincie. Aanleiding voor het installeren van aal- goten is de magere aalstand in Zeeland. Kon de jonge paling vroeger via lekkende sluisdeuren de polders bereiken, door de komst van de gemalen is dat niet méér mo gelijk. De paling dreigde uit de poldér te verdijnen. Door de goot wordt een 'lok- stroom' van zoet water gespoeld waar de diertjes op afkomen. Ze blijven een jaar of acht in de zoete binnenwateren; waarna ze terugkeren naar de Sargassozee om te paren. Zoet Het proefproject bij de Prommelsluizen bij Kerkwerve dat twee jaar geleden van start ging, heeft vruchten afgeworpen. Dagelijks zwemmen ongeveer duizend aaltjes via de goot de dijk over, gelokt door een zoetwaterstroom. Deze aalgoot was de eerste in Nederland die over een zee dijk loopt. Inmiddels heeft ook Hoede- kenskerke een aalgoot en zijn in Borssele vergevorderde plannen een goot aan te leggen. De aalgoot in Ouwerkerk is, in tegenstel ling tot die in Kerkwerve, bedekt met een stevige laag beton om vandalisme tegen te gaan. De aaltjes 'klimmen' vanuit de Ooster schelde, geholpen door een kokosmat, door de goot zo'n zes meter de zeedijk op. Bovenaan vallen ze in een put, waarna ze via ondergrondse buizen verder landin waarts glijden. Aangekomen bij het ge maal worden ze opgevangen in een bak en geteld, waarna ze in de kreken worden uitgezet. VLISSINGEN - Onder driehonderd Nederlandse studenten die een beurs in de wacht sleepten voor een vervolgstudie in het buitenland, bevinden zich drie Zeeuwen. De beurzen wor den op 25 juni uitgedeeld door een bankinstelling: het VSB Fonds. Ze zijn bedoeld voor afgestudeerden uit het hoger on derwijs die sterk gemotiveerd zijn om nog een tijdje verder te studeren in het buitenland. De uitverkorenen krijgen een be ding van 6.000 tot 12.000 gulden ter hand gesteld, waarvan de helft een schenking is en de andere helft een renteloze lening. Leon Jonker uit Zierikzee. afgestudeerd aan de Hogeschool Zeeland, gaat met het geld naar een Engelse universiteit om zich verder te bekwamen in de medische genetica of bioche mie. Marije de Groot uit Koudekerke, afgestudeerd aan de Hogeschool Utrecht, zet er haar studie fysiotherapie mèe voort in Los Angeles. Misha Mouwen uit Kloetinge. afgestu deerd aan de Universiteit van Amsterdam, gebruikt de beurs om in Engeland een master-titel te halen met een studie land schapsecologie/hydrologie. VLISSINGEN - Het Bureau Vertrouwensarts en de Raad voor de Kinderbescherming, beiden werkend vanuit hoofdvesti gingen in Zuid-Holland, zijn van plan een Zeeuws Advies- en Meldpunt Kindermishandeling (AMK) in het leven te roepen, Daarmee wordt ingespeeld op nieuwe wetgeving die voor schrijft dat in iedere provincie zo'n advies- en meldpunt uit de grond moet worden gestapt. Bij het AMK kan iedereen terecht die meent een geval van kindermishandeling te kennen of ver moedens in die richting koestert. Er wordt onderscheid ge maakt tussen melders uit het informele circuit zoals buren, familieleden, melders uit kringen van beroepsbeoefenaren (bijvoorbeeld leerkrachten, huisartsen, wijkverpleegkundi gen, maatschappelijk werkers of therapeuten). Ze kunnen het AMK vragen een zaak te onderzoeken, of er terecht voor ad vies. Blijkt een verdenking gegrond, dan krijgen de betrokken ouders hulpverleners op hun dak, of wordt justitie ingescha keld. KAPELLE - Een onbekende man heeft donderdag volgens de politie diverse inwoners van Kapelle lastig gevallen door ze op te bellen en vervolgens 'op de seksuele toer te g^an'. Vol gens de politie wist de man telkens opvallend veel te vertellen over familierelaties van mensen (vooral vrouwen) die hij las tig viel. Telkens zou hij eerst over die familieverhoudingen beginnen om vervolgens te melden dat er iets met één van de kinderen aan de hand is. Gaan de mensen hierop in. dan gaat de beller verder op het seksuele vlak. De politie adviseert de mensen in voorkomende gevallen te vragen of men terug kan bellen en het telefoonnummer te vragen. Betrokkenen wordt verzocht contact op te nemen met de politie. GOES - De gemeente Goes wil de communicatie met haar in woners verbeteren. Daarom is een nota geschreven over dit onderwerp, waarover de commisssie algemene zaken maan dag 23 juni discussiëert. Eén van de aanbevelingen in die nota is dat ambtenaren dui delijk moeten aangeven voor welke inwoners hun plannen gevolgen kunnen hebben. In overleg met het bureau commu nicatie kan dan worden bedacht hoe zo'n groep kan worden geïnformeerd. Verder zouden de brieven die de gemeente verstuurt, regelma tig moeten worden gecontroleerd op leesbaarheid. Ook wil de gemeente informatie gaan verspreiden via teletekst en Inter net. Tenslotte zijn er plannen om onderzoek te doen naar het imago van de gemeente. De commissie algemene zaken verga dert over dit en andere onderwerpen maandag 23 juni vanaf 19.30 uur in het stadhuis. van onze verslaggever Marten de Jongh COLIJNSPLAAT - De gemeen telijke vismijn Colijnsplaat moet op termijn volledig priva tiseren. In afwachting daarvan is een omvorming noodzakelijk tot een overheids BV of NV. Een extern bureau dient dat te gaan voorbereiden. De gemeente Noord-Beveland moet daarvoor dertig mille be schikbaar stellen. Dat zijn de voornaamste aanbevelingen van de vismijncommissie, een orgaan waarin behalve Noord- Beveland en de vismijn ook aan voerders en handelaren zijn ver tegenwoordigd. Garantie De veranderingen zijn noodza kelijk om de toekomst van de vismijn te garanderen. Behoud van de mijn is het uitgangspunt voor alle partijen. De vismijn commissie toog aan het werk in opdracht van de gemeenteraad. Dat gebeurde nadat een raadsmeerderheid in april een voorstel van het college ver wierp voor het instellen van een extern onderzoek naar de wijze waarop risico's voor gemeente en vismijn kunnen worden be perkt. CDA, Kiesvereniging Noord-Beveland en twee raads leden van PvdA en Gemeente belangen Noord-Beveland za gen er meer heil in te beginnen met een werkgroep die twee maanden de tijd kreeg om de mogelijkheden te bestuderen voor privatisering. In de buurt Die werkgroep werd de vismijn commissie. „We hebben vol doende kennis in eigen huis", verdedigde C. M. van der Weele (CDA) in april het raadsoordeel. „Wij willen eerst proberen de zaak van onderaf op te bouwen. Als eenmaal het draagvlak er is kunnen we verder kijken." De aanbevelingen van de vismijn commissie komen echter aardig in de buurt van het aanvankelij ke collegevoorstel. Alsnog wordt een extern bureau aan het werk gezet. Hetgeen de indruk kan wekken dat het activeren van de vismijncommissie slechts vertraging heeft opgele verd. De kwestie komt donderdag 26 juni ter sprake, tijdens de ge meenteraadsvergadering. Deze bijeenkomst, in het gemeente huis te Wissenkerke, begint om 19.00 uur, van onze medewerker MIDDELBURG - Een 33-jarige niau uit Terneuzen ontkende donderdag voor de rechtbank in •Middelburg in harddrugs te hebben gehandeld. Officier van justitie mr. C. Fetter zag echter voldoende bewijsmiddelen om legen de verdachte een gevan genisstraf van twaalf maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk, te eisen. Het dealen 'n cocaïne en heroïne zou van 1 november '96 tot 22 januari dit har hebben plaats gevonden vanuit een woning in de Terneu- zense bomenbuurt. de inval op 22 januari werd erdoor de politie in de jas van de verdachte een brokje cocaïne Ongetroffen. De man wilde niets van dealerspraktijken we ten. „Ik heb er niets mee te ma- hen. Ik had samen met mijn broer een koffiehuis in Den Maag. Ik ben steeds op en neer naar Terneuzen gereden. Ande ren hebben in die periode tijde lijk in mijn huis gewoond." België Getuigen hadden tegenover de politie, die de flatwoning al een hele tijd in de gaten hielden, verklaard met de verdachte te hebben gehandeld. Behalve uit de Terneuzense drugswereld zouden er regelmatig klanten uit België voor zijn deur hebben gestaan. „Ze willen me terugpakken", was zijn reactie op de getuigen verklaringen. De man woonde zeven jaar in Terneuzen en hij vertelde dat hij juist vanwege zijn baan zijn vrouw uit Marok ko had kunnen laten overko men. Zelf gebruikte hij geen drugs. Volgens de officier van justitie was het de verdachte dan ook zuiver alleen om het geld te doen. Uitspraak 3 juli. foto Pieter Honhoff Het echtpaar Post voor de Erna, die voorlopig iu Brouwershaven ligt. Schipper Erna voelt zich geen dwarsligger van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert BROUWERSHAVEN - Zijn nieuwe, zelfgekozen stek aan de los wal bij de jachthaven in Brouwershaven bevalt hem goed. „Dit is toch beter dan wonen in een rijtjeshuis?", zegt R. Post, wijzend over het water. Voorlopig gedoogt de gemeente Sehouwen-Duive- land de bootbewoner op zijn nieuwe ligplaats. ..Ik moet toch ergens liggen met mijn schip." In mei verkaste Post met zijn boot de Erna uit de Schelp- hoek omdat hem een dwang som boven het hoofd hing voor elke dag dat hii illegaal in het natuurgebied zou blijven. Post waagde het erop, hoewel de gemeente eerder al had laten weten geen plaats te hebben voor woonschepen. Via via had hij echter vernomen dat een gemeente een woonboot moet toestaan. Voor de ge meente, die erkent dat er geen wettelijke mogelijkheden zijn om Post weg te sturen, was zijn verhuizing aanleiding een woonbotenverordening op te gaan stellen. Eerst wordt een inventarisatie gemaakt. Wet houder G. J. van de Velde-de Wilde zei eerder deze maand dat er 'geen reden is Post te weigeren als er een plek voor hem wordt gevonden'. Illegaal De dwangsom heeft hij kun nen ontlopen, maar de vier be keuringen die hij in 1995 heeft gekregen voor het illegaal ver- blij f in het Schelphoekgebied niet. Gisteren, donderdag, werd Post in hoger beroep ver oordeeld tot het betalen van vier boetes van driehonderd gulden. „Het is wel raar om een bekeuring te krijgen als je in je eigenhuis zit", vindt Post. „Eigenlijk is dat niet te begrij pen." Geweigerd Elf jaar geleden belandde Post met zijn voormalige vissers boot Erna in de haven van de Schelphoek. Het schip had hij inBelgiëgekochtnadat hij met een zeilschip 'de wereld rond' was geweest. In de Schelphoek knapte hij de boot op. Toen Post en de andere bootbewo ners na acht jaar door Staats bosbeheer werden gesom meerd te vertrekken, vond Post als enige geen andere lig plaats. Hij besloot te blijven. ,,Ik werd overal geweigerd omdat ik de boot permanent bewoon. Door Staatsbosbe heer word ik als dwarsligger gezien. Iedereen waarschuw de me al dat ik nooit zou win nen. Maar ik heb niets te ver liezen." Het gaat er bij Post hiet in dat in één van de Schouwen-Dui- velandse havens geen plek zou zijn voor zijn woonschip. De jachthavens zijn voor hem, als hij al wordt toegelaten, geen alternatief: „Ze vragen meer dan dertig gulden per dag. Dat is niet te doen." Op basis van de gebruikelijke tarieven voor woonschepen zou hij met de Erna nog geen zevenhonderd gulden per jaar kwijt zijn, re kent hij voor. „Ik ben bereid om een normaal tarief te beta len", zegt Post. „Het maakt me niet eens zoveel uit waar ik mag liggen. Ik ben niet zo plaatsgebonden." van onze verslaggever Ab van derSluis VEERE - De gemeente Veere gaat in juli en augustus vier toe zichthouders inzetten in de re creatiedorpen aan de kust. De gemeente krijgt deze zomer bo vendien steun van tien extra po litiemensen. Daarnaast gaat een nieuw project van start in samenwerking met de VW- Zuidwest-VValcheren. Een par ticuliere bewakingsdienst zal 's avonds en 's nachts de stran den en duinovergangen van Dishoek in de gaten houden. De stranden van Domburg hebben dit toezicht al enkele jaren. Bur gemeester A C. de Bruijn van Veere heeft dat de commissie Al gemeen Bestuur deze week mee gedeeld. Veere bereidt zich voor op het komende zomerseizoen. In de zomermaanden is het inwoner tal van de gemeente meer dan verdubbeld. Om ei-voor te zor gen dat toeristen zich veilig voe len en om overlast voor de plaat selijke bevolking en de natuur te beperken is extra toezicht no dig. De vier toezichthouders huurt de gemeente in van de onlangs opgerichte Stichting Stadstoe- zicht Vlissingen-Middelburg. Toezichthouders zijn geen on bekend fenomeen langs de Wal- cherse kust. De voormalige gemeente Valkenisse had daar vorig jaar al ervaringen mee op gedaan, tot tevredenheid van zowel de bevolking, de plaatse lijke middenstand en toeristen. Zichtbaar De toezichthouders zullen let ten op hinderlijk parkeren van (brom)fietsen en kleine milieu overtredingen. Ze zijn verder zichtbaar op de week- en zo- mermarkten en bij diverse evenementen, met het doel zak kenrollers en winkel- en fiet sendieven in de gaten te houden. Ook houden de toezichthouders een oogje in het zeil op de par keer- en zomerhuisterreinen. Ten slotte zal het viertal alge mene informatie geven en men sen doorverwijzen die vragen hebben of de weg willen weten. Om de parkeerproblematiek binnen de perken te houden huurt de gemeente Veere in de zomermaanden juni, juli en au gustus extra parkeerwachten in via een uitzendbureau van de gemeente Middelburg. De ge meente heeft op dit moment twee parkeerwachters en een medewerker handhaving in dienst. Naast deze specifiek Veeree in zet heeft de regiopolitie een zo geheten 'zomerteam' kunnen samenstellen. Dat team heeft overigens het hele district Wal cheren als werkgebied. Het zo merteam houdt zich voorname lijk bezig met de openbare orde en veiligheid: de horeca en de evenementen. Zoals gebruike lijk gaan de politiebureaus in Domburg en Zoutelande in het zomerseizoen vier uur per dag open, zodat er ook in de plaats zelf aangifte kan worden ge daan. De tien extra politiemensen die op Walcheren worden ingezet brengen de schoolvakanties van hun kinderen door op campings in de gemeente Veere. Zij doen gewoon dienst en zullen de poli tie Walcheren versterken. De salarissen worden door hun ei gen korpsen betaald. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De Thoolse Montessorischool De Kraal moet met Tholen gaan praten over haar schuld aan die gemeente. Staatssecretaris T. Nete lenbos (Onderwijs) stelt dat met ingang van dit jaar de gemeenten zelf het geld voor de huisvesting van scholen mogen verde len. Netelenbos gaat hiermee niet in op het verzoek van het bestuur van De Kraal een keer te komen praten over de financiële proble men van de school. Zij ziet in dat de situatie voor De Kraal moeilijk isomdatde gemeente behalve geld- verschaffer ook schuldei seres is. Zij laat het echter bij die constatering. De Kraal heeft een schuld van 8 ton bij de gemeente Tholen. Het bestuur liet in 1992 een school bouwen met vijf klasen en Tholen financierde de boel voor- Later kreeg De Kraal van het ministerie van Onder wijs alleen geld voor vier klassen. Volgens het be stuur kan het de schuld niet terugbetalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 41