Meer nieuwbouw in de steden Jazzy start Any wave Gouden speld voor ds. Schelhaas Eerste jongeling uit Federation-stal Euregio-geld Musica Flandrica zeeland vrijdag 20 juni 1997 13 Goes wil jeugd aan geld helpen Weer pleidooi schrappen bos Kessen sluit drugscafé Omslagheffing Het Vrije omlaag Ongelukkige val van fietser Inspecteur volkshuisvesting kondigt rem op uitbreiding van dorpen aan bas+mar de jager kunst cultuur exposities Commissaris van de koningin Van Gelder speldt predikant Schelhaas (rechts) de gouden Philadelphia-speld op. foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG-De Middelburgse predikant B. J. W. Schelhaas heeft donderdag de gouden Philadelphia-speld ontvangen. Schelhaas was sinds 1990 voorzitter van de Stichting Philadel phia Tehuizen Walcheren. Hij verlaat de stichting in verband met zijn verhuizing naar Leiden. De onderscheiding werd hem uitgereikt door de commissaris van de koningin in Zeeland, drs. W. T. van Gelder. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst in het provinciehuis. Van Gelder noemde de scheidende voorzitter 'een voorganger in de ware zin des woords'. Hij prees de 'inspirerende en enthousi asmerende wijze' waarop ds. Schelhaas de afgelopen jaren lei ding gaf aan de instelling voor verstandelijk gehandicapten. Schelhaas speelde ook een belangrijke rol bij de totstandkoming van de fusie tussen de Walcherse organisatie en de Stichting Phi ladelphia Zorg te Nunspeet. Donderdag vond in het Abdijcomplex de officiële ondertekening plaats van de fusieovereenkomst. Daarmee verliest de protes tants-christelijke Stichting Philadelphia Walcheren (in 1968 op gericht) binnenkort haarzelfstandigheid. De stichting gaat op in een landelijke organisatie die vanuit zo'n vijfhonderd voorzie ningen zorg verleent aan meer dan 6.000 mensen. De Stichting Philadephia heeft op Walcheren twee 'moederhuizen' en enkele dependances in Middelburg en Vlissingen. De stichting biedt zorg aan 60 cliënten en heeft 43 personeelsleden in dienst. De fu sie heeft voor ben geen gevolgen. Tussen de instellingen op Wal cheren en in Nunspeet wordt al sinds 1994 nauw samengewerkt. GOES - Eenmalige initiatieven ten behoeve van de Goese jeugd moeten in aanmerking kunnen komen voor subsidie. Dat vindt het dagelijks gemeentebestuur. Het stelt de ge meenteraad dan ook voor een aparte post op de begroting op te nemen voor kleine projecten voor jongeren. Het plan komt donderdag 26 juni aan de orde in de vergadering van de com missie zorg. Het vergelijkbare spaarpotje voor initiatieven op het gebied van emancipatie gaat meestal niet op. Daarom stelt het dagelijks gemeentebestuur voor dit spaaipotje ook voor projecten voor jongeren te bestemmen. De commissie Zorg vergadert donderdag 26 juni vanaf 16.00 uur in het stad huis over dit en andere onderwerpen. OOSTBURG - De West-Zeeuws-Vlaamse agrariërs hebben vooral problemen met de hoeveelheid 'multifunctioneel groen' die de kuststreek na herinrichting moet verfraaien. Niet alleen de landbouwers, maar ook veel natuurbescher mers hebben weinig op met bossen in het dijklandschap, zei hoofdingeland E. Wijffels van waterschap Het Vrije van Sluis donderdag tijdens de algemene vergadering. Het schrappen van de, volgens landelijke regels verplichte, hectares aan bos en ander natuurschoon kan de landbouwers weer aan de on derhandelingstafel brengen, stelde Wijffels. Dijkgraaf C. Al- mekinders, ook voorzitter van de landinrichtingscommissie herinrichting kust, hoopt en vernacht dat ook een instrument als vrijwillige uitruil van gronden kan zorgen voor voldoende draagvlak voor een nieuwe inrichting van het kustgebied. HULST - De eigenaar van het café Bierkaaistraat kan zijn tent voorgoed sluiten. Burgemeester mr. dr. A Kessen van Hulst heeft de uitbater bevolen zijn etablissement te sluiten nadat vorige week bij een inval in het café was gebleken dat op grote schaal softdrugs werden verkocht Bij de inval werd meer dan tien kilo hasj gevonden. In de kroeg bevonden zich toen de politie binnenviel meer dan twintig klanten. Kessen: „Het sluitingsbevel is een gevolg van de inval. Bij die actie is het bewijs geleverd dat er drugs werden verhandeld. De Hulster burgemeester heeft de café-exploitant laten weten dat hij niet hoeft te rekenen op een horeca-vergunning. OOSTBURG - Waterschap Het Vrije van Sluis verlaagt de omslagheffing gebouwd dit jaar. Hoewel de gemeenten Oost burg en Sluis-Aardenburg nog honderden bezwaren moeten behandelen tegen de hertaxaties van de nieuwe Wet waarde ring onroerende zaken (WOZ), verlaagt het schap de om slagheffing per vijfduizend gulden economische waarde van 7,44 tot 6,68 gulden. Dijkgraaf C. Almekinders geeft toe dat de bezwaren er nog voor kunnen zorgen dat de inkomsten minder zullen zijn dan begroot. „Maar de cijfers veranderen per dag en dat kan nog wel een paar maanden duren. Daar kunnen we nu niet mee vooruit. Mochten we te weinig of te veel inkomsten binnenkrijgen, dan zal daar in de begroting voor 1998 rekening mee worden gehouden." PHILIPPINE - Een fietser uit Eeklo (B) moest woensdag avond met diverse botfracturen en snij- en schaafwonden worden overgebracht naar het streekziekenhuis in Eeklo. De man was met zijn fiets op de Posthoornweg in Philippine ten val gekomen nadat een tienjarig jongetje uit die plaats tegen hem aan was gelopen. De Belgische fietser werd in zijn val nog eens aangereden door een 46-jaiige fietser uit Philippine, die juist uit de andere richten kwam aanrijden. Ook deze man viel op zijn beurt en liep wat schaafwonden op. Advertentie van onze verslaggever f René Schrier MIDDELBURG - In de Zeeuwse steden moet meer gebouwd worden ten koste van het platte- t land. De verhouding is scheef 'f gegroeid en groeit in de toe- komst verder scheef. Er is i sprake van een 'uitermate onge lukkige ontwikkeling waar ver andering in moet komen'. Het draagvlak van de steden moet het uitgangspunt van het beleid worden. Die waarschuwende woorden sprak donderdagmorgen in- specteur drs. J. P. M. Thönissen van het ministerie van VROM in een vergadering van de Provin ciale Planologische Commissie Aan de hand van cijfers gaf hij i aan dat het aandeel van de o Zeeuwse steden in de woning voorraad te laag is. Vooral in noord-Zeeland is de verhouding scheef gegroeid. In Middelburg, Goes en Vlissingen is het per centage van de woningvoorraad nu 46 procent en dat groeit in de periode 1997-2006 slechts tot 49,5 procent. Daar staat bij voorbeeld tegenover dat het aandeel van noord-Zeeland nu 14,5 procent is, tegen 26,6 uit eindelijk in 2006. Terughoudend Thönissen voegde er aan toe dat in noord-Zeeland veel terug houdender te werk moet worden gegaan op het terrein van de wo ningbouw. Het Rijk pleit er voor daar geen ruimtebeslag te ac cepteren voor woningbouw. Daar wordt volgens hem ook niet voldoende aandacht aan besteed in het streekplan. Als er mensen van buiten het gebied naar noord-Zeeland verhuizen mogen die alleen opgevangen worden in de dragende kernen Zierikzee en Tholen. Hij maakte verder duidelijk dat er een verschil in benadeling is tussen het rijksbeleid en het streekplan. In het streekplan staat dat nieuwkomers die zich in Zeeland vestigen in de stede lijke kernen en in de opvangker- nen moeten gaan wonen. Het Rijk vindt dat die alleen iri de stedelijke ontwikkelingscentra Goes, het stadsgewest en Ter- neuzen gehuisvest mogen wor den. Of zoals Thönissen het uitdrukte: „De groei van Ter- neuzen moet niet in de opvang- kernen terechtkomen." De VROM-inspecteur merkte verder op dat het moeilijk is der gelijk beleid bij te sturen aan de hand van tabellen. Ook al om dat er in Zeeland met kleine aantallen woningen gewerkt wordt. Het is veel beter, zei hij, om het beleid in concrete pro jecten uit te drukken. De regio visies die de gemeenten opstel len moeten daarvoor de basis bieden. Dan kan het beleid meer op de praktijk gericht worden. permanent vernieuwend: bijvoorbeeld door de immer exclusieve ontwerpen die hun weg vinden naar het design-centrum in kapelle vanuit diverse europese landen en de laatste tijd, volkomen terecht, ook meer uit eigen land regelmatig exposeren beginnende kunstenaars en zij, die reeds naam en faam verwierven, in deze inspirerende omgeving kerkplein 57 kapelle 0113 343810 1962-1997 35 jaar oud... altijd jong en voortdurend in beweging met het jubileumcadeau borduurt bas+mar de jager voort op een traditie: via een bepaald besteed bedrag wordt u de trotse bezitter van één van de gesigneerde glazen objecten van de glaskunstenaars willem en bernard heesen van onze verslaggever DAMME - Het Comité van Toezicht van de Eure- gio Scheldemond heeft, tijdens periodiek overleg in Damme, een subsidie van ongeveer 75.000 gul den toegekend aan het project Musica Flandrica van de Belgische stichting met dezelfde naam in Brugge. Musica Flandrica koppelt toeristisch en cultuurhistorisch bezoek en een gastronomische maaltijd in een streekrestaurant aan barok- en re- naissanceconcerten op historisch belangrijke lo caties. Het is cle bedoeling dat concertorganisatoren in Zeeland hun activiteiten afstemmen op het con cept zoals dat door Musica Flandrica is bedacht; zij wallen het concerten combineren met de moge lijkheid van een toeristisch bezoek en een maal tijd. Het goedgekeurde project heeft vooral tot doel de gezamenlijke promotie van de arrangementen die Musica Flandrica biedt verder uit te bouwen. Van het geld wordt de uitgave van een jaarlijkse bro chure én vier edities van een nieuwsbrief bekos tigd. Het gaat in eerste instantie om promotie van het seizoen 1997-1998, waarin tal van activiteiten in West-Vlaanderen en Zeeuws-Vlaanderen op het programma staan. Via de promotionele activitei ten wordt gepoogd mensen de grens over te lokken voor toeristisch bezoek en een concert. Voor de seizoenen 1998-1999 en 1999-2000 wordt nog bekeken of het project kan worden uitgebreid richting Oost-Vlaanderen en de rest van Zeeland. In de tuin van het Landgoed Zorghvliet in Ellewoutsdijk kan zaterdag 21, maandag 23 en dinsdag24 juni van lOtot 17 uur de expositie Buiten beeld in beeld van Jacky Bongers wor den bezocht. Ze maakt kerami sche objecten rond het thema natuur. Onder de titel Bloesem van Zeeland is in de hal van het Ge meentehuis van Kapelle werk tentoongesteld van cursisten van de Kunstzinnige Vorming van het Oosterschelde College in Goes. T/m 11 juli op werkda gen van 8.30-12 en 13-16 uur. Galerie Van den Berge in Goes toont tot en met 12 juli oud en nieuw werk van Roel Achter berg, Florette Dijkstra, Richard Kent Howie, Jus Juchtmans, Dave Meijer, Peter Schoutsen, Thorvaldur Thorsteinsson, Ro bert Wevers en Marcel Zalme. Do t/m za van 13-17 uur ge opend. Nieuw werk van Pierre Bis muth is tot en met 13 juli te zien in de expositieruimte van Stich ting Plus Min in Renesse. Be zoek is mogelijk op za en zo van 13-18 uur en op afspraak. Blikmuseum De Blikvanger in Renesse heeft tot en met 15 juli een expositie ingericht met nos talgisch scheergerei uit de ver zameling van Ellen de Moor uit Rotterdam. Het museum is op op di en vri van 10 tot 12 en de zondagen 29 juni en 6 en 13 juli van 12 tot 16 uur. Lou Willeboordse uit Oost- Souburg exposeert tot en met 26 juli in het Zijdemuseum in Grijpskerke natuurgetrouwe vlindertekeningen in kleur. Het museum is geopend di t/m za van 13.30 tot 17.30 uur Tot 1 augustus is in het Stads kantoor van de gemeente Goes een tentoonstelling te zien met foto's van Adriaan Hamelink. Het gaat om foto's van land schappen, stads- en dorpsge zichten en bloemen. Geopend: ma t/m don van 9 tot 17 uur en vri van 9 tot 12 uur Etienne van Beneden expo seert aquarellen en sculpturen in Bezoekerscentrum Het Zwin in Retranchement. De expositie duurt tot en met 7 september en is elke dag te bezichtigen van 13 t/m 18 uur. Kunst- en Antiekkelder L'A- muse in Bergen op Zoom toont uit speksteen vervaardigde beelden en objecten van P. Ma- kenev uit Tholen. De expositie duurt tot eind september en is di t/m za geopend van 12-17 uur. Tot en met 31 augustus is in Het Markiezenhof in Bergen op Zoom het uit dertig delen be staande altaarstuk Aetheria Sapientia van Frans van den Boom tentoongesteld. Te zien di t/m zo van 11-17 uur. Een overzicht van de lopende exposities staat op pagina 15 van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Het popgedeel te van het Zierikzeese Anywa- vefestival opende donderdag avond met de jazzy klinkende bigband New Orpheans. De elfkoppige Bevelandse band (met Schouwse drummer) wist ruim honderd bezoekers te trekken naar de grote tent bij poppodium Brogum. De zeventiende editie van het Any wavefestival duurt tot en met zaterdag 21 juni. De donderdag is, na de kin dertheatervoorstelling van Rijn en Trijn van woensdag, de eerste pop-avond van het vierdaagse festival. Deze 'al ternatieve' avond geldt tradi tioneel als 'opwarmertje'. Vrijdag treedt de landelijk be kende The Gathering op, met als support-acts So Be It en Nuff Said. Zaterdag treden veertien Zeeuwse en Flakkeese bands nonstop op. Variërend van traditionele rock (Tracer en The Gimmick) tot metal (Mindlink), van dance (Cali- mero, EMO en 110 Volt Lo vers) tot hardrock (Tremor), van hiphop (Mad ia orn) tot Nederlandse covers (Doris Day). De nieuwe Schouwse coverband Zorro bijt zaterdag om 13.30 uur het spits af. De Goese Scale Mo dels, winnaar van de Zeeuwse Belofte, staat geprogram meerd om 19.40 uur. Het festi val sluit om 00.30 uur af met Swindle, De elfkoppige Bevelandse New Orpheans was de openingsact van het Any wave-festival. foto PieterHonhoff. Terneuzense formatie Nose Town Rocket Fuel predikt puurheid van onze verslaggever Marcel Modde SAS VAN GENT - Hij zet hoog in, Robert den Hartigh van de nieuwe Terneuzense for matie Nose Town Rocket Fuel. Zijn band, ontsproten uit de schoot van Herman Broek juniors Fat Freddy's Freak Federation, moet dé drijvende kracht gaan worden van de matte Zeeuws-Vlaamse muziekscene, zo stelt de zanger-gitarist zich voor. Jonkies die teruggaan naar de roots van de Texas- blues, rock-'n-roll en surfrock en het klas sieke Fender-geluid. Zaterdag 28 juni staan Den Hartigh en de zijnen op het Rock around the Bridge-festival in Sas van Gent. „De meeste mensen in Zeeuws-Vlaanderen nemen de muziek niet echt serieus. Ik kan me daarverschrikkelijkaan ergeren. Als het een beetje moeilijk wordt, haken ze af. Ze vertikken het er net wat meer energie in te steken dan op dat moment van hen wordt gevraagd. Eigenlijk is dat ontzettend jam mer. Want er moet toch meer kwaliteit zijn dan hier tot nu toe aan de oppervlakte is ko men drijven." Den Hartigh (20) klopte vijf jaar geleden met een gitaar onder de arm aan bij Broek junior. Hij is zijn meester gaan zien als een ware disciple of rock. „Herman is onze coach. Hij regelt alles voor ons. Van hem heb ik veel meer geleerd dan alleen gitaarspe len." In de letterlijke zin van haar naam heeft de Federation zich opgeworpen als een soort moederorganisatie voor beginnende bands. Verstokte metal-aanhangers, zoals Den Hartigh ooit ook was, worden doorspekt met muziek in haar puurste vorm. De nieu we adepten krijgen een gedegen voorberei ding, voordat zij worden losgelaten op het podium. Nose Town Rocket Fuel is de eerste jongeling uit de stal die het grote ideaal moet gaan waarmaken. Verschillende op tredens in diverse bezettingen zijn inmid dels afgewerkt. Naar tevredenheid, zo heeft Den Hartigh zelf ervaren. „Ik vind dit gewoon super te gek om te doen. Deze muziek, dat is het helemaal voor mij. Ik sta niet te spelen om te kijken of het aan slaat. Wanneer ik m'n gitaar pak, doe ik dat puur voor de lol. Mijn taak is dat gevoel over te brengen op anderen. Wij hopen te stimu leren dat er weer eens wat diepte - noem het voor mijn part een oerbeleving - wordt ge bracht in de gigantische brij die de laatste jaren is ontstaan." Volgeling Bassiste Liesbeth Sprangers (18), eveneens een volgeling van Broek junior, is de laatste omhaar voorgangerdaarin af te vallen. Tot dat ze anderhalf jaar geleden met de Fede ration in aanraking kwam, had ze zelfs nooit van Texas-blues of aanverwanten ge hoord. Haar voorkeur en die van haar mees te vrienden lag veeleer in de sfeer van Morphine. Ze charterde een'* onvervalste Dynelectron-bas, ouder dan zij zelf is, en liet zich overtuigen. „Als je zo vlug les krijgt in de roots, merk je gewoon hoe gaaf het is. Dan luister je er eens wat vaker naar, pak je een paar oude platen uit de kast van pa. M'n vrienden vinden het wel wijs dat we dit spelen. Heel relaxed. Het is weer eens wat anders." De invloed van de Federation reikt ver. Zo ver zelfs dat Den Hartigh doodkalm op het bed van zijn jongenskamer in het ouderlijk huis kan zitten, een ruimte behangen met posters van beroemde indianen-opperhoof den en AC/DC. in de wetenschap dat de or ganisatie binnen een week een getalenteerd drummer voor Nose Town weet te vinden. Want die hebben ze niet meer. Twee weken geleden voor een optreden in het nieuwe Terneuzense muziekcafé The Mixx kwam Brock nog met een ervaren Amerikaan aan lopen. „Dit keer helpt hij ons ook wel uit de brand." Nose Town Rocket Fuel opent om vijf uur 's middags het Sasse rockfestival op het ge deeltelijk overkapte terrein aan de Arse naalstraat naast de kanaalbrug. Ze weten zich in het gezelschap van de Zeeuwse bands Them Bones, Noshame, MindLink en Second Sight. Uitsmijter is de Tilburgse formatie Green Lizard, in 1996 winnaar van de Grote Prijs van Nederland. foto Peter Nicolai Nose Town Rocket Fuel, met links zanger-gitarist Robert den Hartigh.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 37