Goes pakt handel softdrugs aan PZC Actie tegen beleid NS zinloos geacht Forse huurverhoging wekt woede Commissie bepleit privatisering van vismijn Colijnsplaat zeeland 11 jemeenteraad kiest voor gedoogbeleid met beperkt aantal koffieshops Netelenbos lelpt Thoolse ichool niet Geld voor studeren in buitenland Meldpunt kindermishandeling Kapelle heeft last van 'seksbeller' Goes wil beter communiceren \ngel uit conflict bij Missions to Seamen na lerverkiezing bestuur Beeldentuin Ellewoutsdijk Borsele trekt geld uit voor speeltuinen Anderhalf jaar geëist wegens verkrachting vrijdag 20 juni 1997 n onze verslaggever arten de Jongh OES - Alle verkooppunten ior softdrugs in Goes moeten r 1 januari volgend jaar de uren sluiten. Als het aan de oese burgemeester drs D. J. in der Zaag ligt rolt nog deze aand een brief van die strek- w in de bus op de betrokken Iressen. De maatregel vloeit iort uit het feit dat een ladsmeerderheid donderdag- /ond instemde met het ge- iogdbeleid voor softdrugs dat de Oosterschelderegio van racht moet worden. Alleen het DA en de fractie van SGP/ PV/RPF stemden tegen. p grond van het nieuwe beleid in het gebied rondom de Oos- rsehelde ruimte voor drie offi- ële koffieshops met vergun- Softdrugs mogen daar ader voorwaarden worden irkocht. Het ligt in de rede dat óes twee koffieshops krijgt. an onze Haagse redactrice )EN HAAG - De Thoolse Mon- tssorischool De Kraal moet iet Tholen gaan praten over aar schuld aan die gemeente, taatssecretaris T. Netelenbos Dnderwijs) stelt dat met ingang an dit jaar de gemeenten zelf et geld voor de huisvesting van cholen mogen verdelen, letelenbos gaat hiermee niet in p het verzoek van het bestuur an De Kraal een keer te komen raten over de financiële pro lemen van de school. Zij ziet in at de situatie voor De Kraal ïoeilijk is omdat de gemeente ehalve geldverschaffer ook chuldeiseres is. Zij laat het ech- er bij die constatering, e Kraal heeft een schuld van 8 in bij de gemeente Tholen. Het ■stuur liet in 1992 een school duwen met vijf klasen en Tho- n financierde de boel voor. La ir kreeg De Kraal van het mi- isterie van Onderwijs alleen ;ld voor vier klassen. Volgens )t bestuur kan het de schuld et terugbetalen. De derde zaak zou op Schou- wen-Duiveland moeten komen. Het valt echter nog te bezien of die gemeente instemt met de plannen. De bedoeling van het gedoogbeleid is de handel te binden aan strikte regels en de controle op verkoop te ver scherpen. Illegale handel zal hard worden aangepakt. Alle zaken die op dit moment soft drugs verkopen moeten stoppen waarna de nieuwe, legale kof fieshops worden aangewezen. Een nadere uitwerking van de criteria volgt nog. Verbieden Evenals M. K. Dieleman (CDA) sprak S. de Putter (SGP/GP V/RPF) zich uit voor de zogehe ten nuloptie. Dat wil zeggen: geen gedoogbeleid maar verbie den en dat verbod goed handha ven. De Putter wees onder meer op het tweeslachtige van het ge doogbeleid. Aan de voordeur mag verkocht worden, leveran ties aan de achterdeur blijven echter illegaal. ,,Het houdt een crimineel circuit in stand", al dus De Putter. Dieleman zei on der meer te vrezen dat het ge doogbeleid drempelverlagend werkt. D66-fractievoorzitter J. M. Jansen was het absoluut niet eens met een totaal verbod. ,,Niet gedogen betekent door gaan op de huidige wijze. Dat is je kop in het zand steken." Scheiding Van der Zaag noemde het een il lusie te denken dat het mogelijk is de markt voor softdrugs droog te leggen. ,,De nuloptie is vele malen moeilijker te handhaven dat dit gedoogbeleid. Het gaat erom een scheiding van mark ten te bewerkstelligen." De bur gemeester wees onder meer op de gevaren van de straathandel. Hij had het overhandelaren met zaktelefoons die te werk gaan zonder enige scrupules. „Het maakt ze niet uit wat er wordt verkocht zolang ze er maar aan verdienen. We moeten voorko men dat jongeren in handen val len van dit soort onverantwoor delijke mensen." GroenLinks stemde in met het gedoogbeleid ondanks een sterke voorkeur voor legalisering. „Gedoogbe leid is beter dan geen beleid", al dus drs. D. van Ewijk. „Maar de prioriteit moet liggen bij de be strijding van harddrugs." Loket gesloten. De automaat biedt, voor veel kaartjes tenminste, soelaas. foto's Dirk-Jan Gjeltema Beperking openingstijden loketten staat vast volgens college Goes van onze verslaggeefster GOES - Dat de stationsloketten langs de Zeeuwse lijn minder lang open zijn, is wat de Nederlandse Spoorwegen betreft een uitgemaakte zaak. De beperking van de openingstijden sinds 1 juni, is gebaseerd op een al medio 1996 genomen besluit. Het da gelijks gemeentebestuur van Göes verwacht dan ook weinig van een gezamenlijke actie van provincie eri gemeenten tegen dit nieuwe NS-beleid. De Goese fractie van GroenLinks had hierom, gewaagd in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. De partij vreest dat de beperking van de openingstijden van de loketten het openbaar vervoer minder aantrekkelijk maakt. In het geval de maatregelen niet meer zijn terug te draaien, maande Groen Links de Zeeuwse politiek tot het zoeken naar alternatieven. Wat de NS betreft zijn die echter al gevonden in de vorm van kaartau- tomaten op de perrons. De gemeente was overigens vantevoren op de hoogte gesteld van de beperking van de openingstijden van de loketten. VLISSINGEN - Onder driehonderd Nederlandse studenten die een beurs in de wacht sleepten voor een vervolgstudie in het buitenland, bevinden zich drie Zeeuwen. De beurzen wor den op 25 juni uitgedeeld door een bankinstelling: het VSB Fonds. Ze zijn bedoeld voor afgestudeerden uit het hoger on derwijs die sterk gemotiveerd zijn om nog een tijdje verder te studeren in het buitenland. De uitverkorenen krijgen een be dragvan 6.000 tot 12.000 gulden ter hand gesteld, waarvan de helft een schenking is en de andere helft een renteloze lening. Leon Jonker uit Zierikzee, afgestudeerd aan de Hogeschool Zeeland, gaat met het geld naar een Engelse universiteit om zich verder te bekwamen in de medische genetica of bioche mie. Marije de Groot uit Koudekerke, afgestudeerd aan de Hogeschool Utrecht, zet er haar studie fysiotherapie mee voort in Los Angeles. Misha Mouwen uit Kloetinge, afgestu deerd aan de Universiteit van Amsterdam, gebruikt de beurs om in Engeland een master-titel te halen met een studie land schapsecologie/hydrologie. VLISSINGEN - Het Bureau Vertrouwensarts en de Raad voor de Kinderbescherming, beiden werkend vanuit hoofdvesti gingen in Zuid-Holland, zijn van plan een Zeeuws Advies- en Meldpunt Kindermishandeling (AMK) in het leven te roepen. Daarmee wordt ingespeeld op nieuwe wetgeving die voor schrijft dat in iedere provincie zo'n advies- en meldpunt uit de grond moet worden gestapt. Bij het AMK kan iedereen terecht die meent een geval van kindermishandeling te kennen of ver moedens in die richting koestert. Er wordt onderscheid ge maakt tussen melders uit het informele circuit zoals buren, familieleden, melders uit kringen van beroepsbeoefenaren (bijvoorbeeld leerkrachten, huisartsen, wijkverpleegkundi gen, maatschappelijk werkers of therapeuten). Ze kunnen het AMK wagen een zaak te onderzoeken, of er terecht voor ad vies. Blijkt een verdenking gegrond, dan krijgen de betrokken ouders hulpverleners op hun dak, of wordt justitie ingescha keld. KAPELLE - Een onbekende man heeft donderdag volgens de politie diverse inwoners van Kapelle lastig gevallen door ze op te bellen en vervolgens 'op de seksuele toer te gaan'. Vol gens de politie wist de man telkens opvallend veel te vertellen over familierelaties van mensen (vooral vrouwen) die hij las tig viel. Telkens zou hij eerst over die familieverhoudingen beginnen om vervolgens te melden dat er iets met één van de kinderen aan de hand is. Gaan de mensen hierop in. dan gaat de beller verder op het seksuele vlak. De politie adviseert de mensen in voorkomende gevallen te vragen of men terug kan bellen en het telefoonnummer te vragen. Betrokkenen wordt verzocht contact op te nemen met de politie. GOES - De gemeente Goes wil de communicatie met haar in woners verbeteren. Daarom is een nota geschreven over dit onderwerp, waarover de commisssie algemene zaken maan dag 23 juni discussiëert. Eén van de aanbevelingen in die nota is dat ambtenaren dui delijk moeten aangeven voor welke inwoners hun plannen gevolgen kunnen hebben. In overleg met het bureau commu nicatie kan dan worden bedacht hoe zo'n groep kan worden geïnformeerd. Verder zouden de brieven die de gemeente verstuurt, regelma tig moeten worden gecontroleerd op leesbaarheid. Ook wil de gemeente informatie gaan vei-spreiden via teletekst en Inter net. Tenslotte zijn er plannen om onderzoek te doen naar het imago van de gemeente. De commissie algemene zaken verga dert over dit en andere onderwerpen maandag 23 juni vanaf 19.30 uur in het stadhuis. an onze verslaggever larmen van der Werf fLISSINGEN - De bestuurscri- iis bij The Missions to Seamen het Zeemanshuis) in Vlissingen s donderdagavond opgelost, let oude negenkoppige bestuur inder leiding van ir. J. Beerman s met een meerderheid van temmen door de leden herko- :en. Het conflict over de koers ra de leiding van het Zeemans mis waaruit de bestuurscrisis is voortgekomen, moet nog opge- ost worden. Hoet The Missions to Seamen in ie eerste plaats een kerk, een aissie, zijn? Of is The Missions o Seamen ook of vooral een in- itelling die de belangen van de leelui behartigt? Die waag lag londerdagavond ter tafel op de Irukbezochte ledenvergade- ing van het Zeemanshuis. Maar het ging niet alleen over de koers. Het ging ook om de vraag: wie leidt het Zeemanshuis? Heeft de vorig jaar aangetreden Anglicaanse dominee Victor Story de leiding? Of manager Jim Holloway? Of allebei? In de ogen van het zittende en ELLEWOUTSDIJK - Het landgoed Zorghvliet van Ingeborg Nagelmakers aan de Lange Viele in El lewoutsdijk houdt zater dag, maandag en dinsdag open tuin. Er zijn beelden te bezich tigen van Jackie Bongers. De tentoonstelling, onder de titel Buiten Beeld In Beeld, is te zien van 10.00 tot 17.00 uur. herkozen bestuur is er sprake van een gedeeld leiderschap in het Zeemanshuis. Jim Holloway zorgt voor de belangenbeharti ging, het vakbondswerk voor de zeelui. Victor Story doet het pastorale werk. Volgens de te genstrevers van het bestuur komt Story er in de praktijk van alledag echter niet aan te pas. De discussie verliep redelijk kalm en eindigde in de verkie zing van bestuursleden. Het ou de bestuur stelde zich en bloc kandidaat. Er waren drie tegen kandidaten. Zij kregen geen van allen een meerderheid achter zich, uiteenlopend van 62 tot 58 op 125 uitgebrachte stemmen. Tegenkandidaat A C. Syben was teleurgesteld, maar zei door te gaan als vrijwilliger. „Ik blijf de kapelaan steunen." Victor Stoxy hield het zelf kort: „Ex- zijn geen winnaai-s vanavond." Jim Holloway liet weten met Stoxy verder te willen. Be stuursvoorzitter Beex-man zei: „Onze herverkiezing is het be gin van het einde van het con flict. De angel is eruit. Wij zullen als bestuur beter de vingsr aan de pols gaan houden." Het conflict heeft de bouw van een spox-tzaal bij het Zeemans huis vertx-aagd. De zeelieden vakbond ITF had daarvoor al 750.000 gulden overgemaakt, maar eiste het terug vanwege de problemen. „We maken het pas weer over", aldus ITF-coördi- nator R. Touwen, „als alles op orde is." GOES Buurthuis De Pit - De Stichting Buuxtwerk Goes-Zuid heeft een bijdx-age van 6.000 gulden ge had van het Juliana Welzijn Fonds. Het bedrag is bestemd voor de kindervakantieweek van buurthuis De Pit. Nieuwe eigenaar zou Goesenaren uit huis willen pesten van onze vers Marco van Barneveld GOES - Bewoners vaxi vier stx-aten in de Goese Polder hebben massaal protest aan- getekexxd tegen een in hun ogen veel te forse huurverho ging. Zij hebben bericht ge kregen dat de huur per 1 juli met 6,5 procent omhoog gaat. Afgezet tegen de slechte staat waarin de huizexx verkeren is dit veel te veel, aldus de bewo ners. Zij hebben hun grieven kenbaar gemaakt door 44 be zwaarschriften richting de ei genaar en de beheerder van de woningen te stux-en. Punt is dat de huizen sinds kort van eige naar zijix verwisseld. Volgens de Goese wethoxider C. Lins- sen is het de nieuwe eigenaar erom te doen de woningen te verkopen. „Door de maximale huurver hoging door te voeren willen ze mensen blijkbaar wegjagen of dwingen tot koop. Dat is schandalig", stelt Linssen., 'wijkwethouder' van de Goese Polder, desgevraagd. K. D. Bruintjes, 'manager commu nicatie' bij eigenaar Amvest Vastgoed uit Amsterdam, ont kent echter dat het de bedoe ling is oixi alle woningen te ver- kopen. „Dat is niet zo. En de huux-verhogingen vloeien ge woon voox-t uit het puntensys teem dat daaxwoor geldt. Ze zijn het bedrag dat wij gaan vragen gewoon waard." Het gaat om huizen in de Calsstraat, de Donkerstraat, de Albai'dastraat en de Van Hogendorplaan in Goes. De bezwaax-den hebben een lange lijst met klachten over de kwa liteit van die huizen. Een greep uit die lijst: vex-ouderd sanitair, vex-oudex'd houtwerk, slecht hang/en sluitwerk, slechte iso latie, lekkage en slecht verf- werk. Bovendien zijn er veel klachten over onveiligheids- I. Jurgen en C. Kempers (vlnr), twee van de huurders van Amvest Vastgoed in de Goese Polder die met een flinke huurverhoging werden geconfronteerd. foto Dirk-Jan Gjeltema gevoelens omdat de leegstand hoog is. Ina Jurgen, één van de initiatiefnemers voor de actie: „Een weekendje weg is voor mij echt eng. In mijn rijtje is nog één ander huis bewoond. Ik moet echt alles van boven tot onder afgrendelen." Verpauperen De bezwaarschriften zijn ge stuurd naar Jones Lang Woot- ton Woningbouwbeheer BV in Rotterdam, tot voor koxt de beheerder, en naar Amvest Vastgoed. De stichting wijk beheer Goese Polder onder steunt de klachten. In een bij de bezwaarschriften gevoegde brief stelt de stichting dat dooi de huux-vex-hogingen nog meer leegstand zal ontstaan. De wijk dreigt daardoor, aldus de stichting, te verpaupei-en. Wethouder Linssen op zijn beux-t wijst er nog op dat de ac tie indruist tegen de uitvoe ring van het 'masterplan Goe se Polder', dat juist bedoeld is om de wijk weer op te ki'ikken. De wethouder heeft onlangs zelf ook een brief geschreven aan Jones Lang Wootton waarin hij om opheldering vraagt. De gemeente kan ver- der echter weinig doen. „Wij kunnen huux-vex-hogingen niet tegenhouden", zegt Linssen. A M. van Welie, adjunct-di recteur van Jones Lang Woot ton woningbeheer, zegt dat zijn bedrijf geen blaam tx-eft. „We wei-ken met speciale klachtenkaax-ten die mensen kunnen insturen. Aan de hand daarvan beoordelen wij elke klacht en komen, indien nood zakelijk, in actie." Elij meent dat de bewoners de klachten lijsten hebben opgesteld om het pi-otest tegen de huurver hoging kracht bij te zetten. „Maar wij hebben met die huui-vex-hoging niets te maken. Dat doet de nieuwe eigenaar." Communicatiemanager Bj-uintjes 'zegt namens die nieuwe eigenaar de bezwaren 'zeer serieus' te zullen bekij ken, „En we gaan daar uiter- aai-d met Jones Lang Wootton over praten." Volgens Bruin tjes is de kans gx-oot dat bin nenkort het een en ander in de betrokken straten zal worden opgeknapt. jvan onze verslaggever parten de Jongh COLIJNSPLAAT - De gemeen telijke vismijn Colijnsplaat öoet op termijn volledig priva tiseren. In afwachting daai-van 's een omvorming noodzakelijk tot een overheids BV of NV. Een extern bux-eau dient dat te gaan [voorbex-eiden. De gemeente -Voord-Beveland moet daarvoor dertig mille beschikbaar stel len. Dat zijn de voornaamste aanbevelingen van de vismijn commissie, een orgaan waarin behalve Noord-Beveland en de vismijn ook aanvoerders en handelaren zijn vertegenwoor digd. De verandex-ingen zijn noodza kelijk om de toekomst van de vismijn te gai-anderen. Behoud van de mijn is het uitgangspunt voor alle pai-tijen. De vismijn commissie toog aan het werk in opdracht van de gemeenteraad. Dat gebeurde nadat een x-aadsmeerdex-heid in april een voorstel van het college ver- wierp voor het instellen van een extern onderzoek naar de wijze waarop risico's voor gemeente en vismijn kunnen worden be perkt. CDA Kiesvereniging Noord-Beveland en twee raads leden van PvdA en Gemeente belangen Noox-d-Beveland za gen er meer heil in te beginnen met een werkgi*oep die twee maanden de tijd kreeg om de mogelijkheden te bestudei'en voor pi-ivatisering. Die werkgi-oep werd de vismijn commissie. „We hebben vol doende kennis in eigen huis", verdedigde C. M. van der Weele (CDA) in april hetraadsoox-deel. „Wij willen eerst probex-en de zaak van onderaf op te bouwen. Als eenmaal het draagvlak er is kunnen we verder kijken." De aanbevelingen van de vismijn commissie komen echter aardig in de buui-t van het aanvankelij - ke collegevoorstel. Alsnog wordt een extern bureau van onze verslaggeefster Caroline Moerland HEINKENSZAND - Er moet meer geld komen voor de speel tuinen. Dat was een punt waar alle partijen in de Borselse ge meenteraad het donderdag over eens waren bij de behandeling van het beleidsplan 1998-2001. Overigens waren ze ook in hun lof aan het dagelijks gemeente bestuur tamelijk eensgezind. Zelfs oppositiepartij D66 sprak van een beleidsplan dat bewon dering oproept. SGP/GPV/RPF was minder positief. Fractie voorzitter F. J. Tollenaar vroeg zich af of burgemeester en wet houders de eigen wensen in het beleidsplan had vertaald of die van de burgers. Collegepartijen CDA PvdA en WD maakten van de gelegen heid gebi'uik om teioxg te blik ken op de afgelopen drie jaar. Het is tenslotte de laatste keer voor de gemeenteraadsverkie zingen van 1999 dat déze geko zen bestuurders het beleidsplan behandelen. Ze waren positief over de bereikte resultaten. Hun achteromkijken ontlokte bij D66-fractievoorzitter L. C. A Schoor de opmerking: „Ik krijg de indruk dat we er al zijn." Eensgezind aan het werk gezet. Hetgeen de indruk kan wekken dat het acti- vex-en van de vismijncommissie slechts vertraging heeft opgele- vei:d. De kwestie komt dondei'dag 26 juni ter sprake tijdens de ge meenteraadsvergadering. Deze bijeenkomst, in het gemeente huis te Wissenkerke, begint om 19.00 uur. Er waren maar weinig punten waarvan alle fracties vonden dat er exti-a geld aan moest wor den besteed. Eén ervan was het speeltuinwerk. De nieuwe vei ligheidsregels die klit voorjaar zijn ingevoerd, betekenen een flinke kostenverhoging voor de speeltuinverenigingen. Toestel len moeten verdwijnen of wor den aangepast. Door alle peri kelen dreigen vrijwilligers af te haken. En dat willen de fx-acties voorkomen. Bovenop de 100.000 gulden die is gereserveerd voor het opvan gen van de gevolgen van de nieuwe regelgeving, willen ze extra geld beschikbaar stellen. Diverse fractie gaven zelfs aan waar dat vandaan zou moeten komen. Omdat die oplossingen allemaal verschillend waren, werd het onderwerp doorge schoven naar een volgende ver- gadering. Burgemeester ir. J. L. M. Mandos merkte overi gens op dat hij de nieuwe veilig heidsregels erg overdreven vindt. Bestuur Een ander onderwerp dat elke partij naar voren bi-acht. was de bestuurlijke vernieuwing. Om het vertrouwen tussen burgeren bestuur weer te herstellen, heeft Box-sele het roer sinds de laatst verkiezingen omgegooid. Zo worden raad én inwoners al in een vroeg stadium bij het maken van plannen betrokken. Dat leidt nog wel eens tot voor bur gers verwarrende situaties, en als gevolg daarvan soms irrita ties. Alle partijen gaven aan dat het op sommige punten anders moet met de bestuurlijke vernieu wing. Mandos was dat met hen eens. Hij pleitte ex-voor zo snel mogelijk samen te bekijken hoe het beter kan. Op die manier kan de nieuwe gemeenteraad volgend jaar een nieuwe stai-t maken. Het beleidsplan werd uiteinde lijk door alle partijen goedge keurd. Alleen de fractie van SGP/GPV/RPF maakte op som mige punten een voorbehoud. MIDDELBURG - Officier van justitie mr. D. Veurink sprak donderdag op de rechtbank in Middelburg over schandalig en narcistisch gedrag van een 43- jarige man uit Vlissingen. De of ficier achtte bewezen dat de verdachte 26 augustus vorig jaar in Vlissingen zijn hoog zwangere vriendin had verkracht. Hij eiste een gevangenisstraf van 24 maanden, waax-van zes maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De officier tilde ook zwaar aan de gewelddadige bedreigingen van de man aan het adres van de vrouw. Behalve van de verkrachting deed het slachtoffer dit jaar ook aangifte van een bedreiging (met een flesje zoutzuxn-) en van een mishandeling. De man ver telde dat hij haar een klap had gegeven, omdat hij door haar het slachtoffer zou zijn gewor den van syfilis. Veurink rea geerde fel op de beschuldiging. „Ze wilde niet meer, omdat u er meerdere relaties op na hield. Daar zal u de syfilis aan te wij ten hebben." Raadsvrouw mi: M. P. Kapteijn VToeg om vrijspraak van de ver krachting. „Mijn cliënt wilde seks, maar geweld is er niet bij te pas gekomen. Er was sprake van vrijwilligheid. Ze vroeg de rechtbank er rekening mee te houden dat het de eerste keer was dat de man in aanraking kwam met justitie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 35