Oremans fleurt op in Rosmalen Ajax heropent jacht op Brian Laudrup PZC Krajicek wint, maar kijkt benauwd Zeeuws team wint jubileumduel bij Atlas Nationale zeilstrijd voor gehandicapten op Zeeuws water sport 27 Brabantse tennisster ziet toekomst weer zonnig in Pierce haakt af Toppers doen iet rustig aan in Zwitserland Ju CHAUX DE FONDS - Met de zware bergrit van vandaag voor de boeg hebben de klasse mentsrenners in de Ronde van Zwitserland het gisteren rustig aan gedaan. Strenge maatregelen Wimbledon Pleidooi voor langzamere bolides Leroy Echteld naar AS Cannes Bulls komen naar Europa Bolivia en Peru naar laatste acht Forest bevestigt vertrek Roy vrijdag 20 juni 1997 van onze sportredactie ROSMALEN - Richard Kraji- cek kijkt deze week meer naai de weerkaart dan naar het speelschema. Er wordt regen verwacht en vertraging bij het grastoernooi kan de Wimble- don-kampioen ernstig in verle- i; genheid brengen. Na zijn over-winning gister- li middag tegen Henrik Dreek- mann (6-0, 6-3) staat hij in de Ifjvan onze verslaggever van der Zanden {ROSMALEN - Al een jaar of iitier hangt er een schaduw over i' Miriam Oremans. Ze kan de ver wachtingen niet inlossen en H drijft steeds verder weg van de i: wereldtop. Toen ze aan het toer nooi van Rosmalen begon stond Dze 78e van de wereld, de laagste notering in vier jaar. kwartfinales. De als derde ge plaatste Krajicek heeft dus nog huiswerk te doen voordat hij mag afreizen naar Londen. Normaal gesproken moet de ti telhouder van The Champion ships het toèrnooi op maan dagmiddag openen. „Ik heb gehoord dat ze bij de All England Club al onderzoe- ken of ik niet op dinsdag kan beginnen als kampioen. Het zou goed uitkomen," aldus de 25-jarige tennisser, die giste ren weinig moeite had met zijn Duitse tegenstander, van wie hij een jaar geleden bij de Ja panse Open nog verloor. Bij de laatste acht krijgt hij nu Mar tin Damm als opponent. Hij ontmoette de Tsjech twee keer eerder en won beide duels. Met drie Nederlanders in de kwartfinales is de Heineken Trophy oranje gekleurd. Wi- bier plaatste zich woensdag al bij de laatste acht, gisteren voegde ook Sjeng Schalken zich bij het groepje. De Lim burgerwon in een niet al te bes te partij van de Indiër Leander Paes, 6-2,6-2. Schalken presteerde het om in de eerste game van de tweede set zes dubbele fouten te slaan. Een gevolg van concentratie verlies, maar ook een gevolg van het feit dat hij bezig is om zijn servicebeweging te verbe teren. Hij zat er niet mee, de overwinning telde. „Maar noem mij alstublieft geen gras specialist." zei de winnaar, die nu tegen Guillaume Raoux moet. Als Schalken en Wibier hun ze gereeks voortzetten komen ze elkaar tegen in de halve finales. GPD tegen zit Schultz dwars tegen Seles EASTBOURNE - In koud, win derig weer heeft losbarstende regen Brenda Schultz bena deeld in haar kwartfinale op het tennistoernooi van Eastbourne tegen Monica Seles. Op het moment dat de partij werd onderbroken en naar van- werd verschoven, had de vederlandse een set voordeel 'tegen de als eerste geplaatste Amerikaanse, 7-5 2-2. Schultz, ichtste geplaatst in de traditio- lele warming-up van Wimble- lon, speelde beter tot het mo- nent dat noodweer uitbrak en niet meer ophield. RTR ROSMALEN - Mary Pierce heeft zich teruggetrokken van iet tennistoernooi in Rosmalen. De als tweede geplaatste Fran- [aise heeft last van een blessure aan de rechterelleboog. )e tennisster had gisteren in de wartfinales moeten aantreden egen de Zweedse Carlsson. De ïummer acht van de lijst plaats ich nu automatisch voor de lalve eindstrijd. ANP i/an onze sportredactie Max van Heeswijk profiteerde van de lethargie in het peloton. Hij ontsnapte met de Italianen Fois en Vergnani en de Frans man Agnollotto. Een zege lever de het de Nederlander niet op, want Agnollotto (27) demar reerde van hem weg en won met 234 minuten voorsprong. De Casino-coureur nam tevens de leiderstrui over van de Zwitser hmenzind. Van Heeswijk schoof met zijn tweede plek wel op in het klas sement. Ook daarin staat de renner van Rabobank tweede, net 2.34 minuten achterstand. Zijn ploeggenoten Van Bon en Melissen nemen respectievelijk de 6e en 8e plek in. Op ruim elf ininuten. Dat was de kloof die iet peloton donderdag had op de koplopers. De rit over 202 kilometer van Basel naar La Chaux de Fonds was door gebrek aan strijdlust weinig interessant. Op zeventig rilometer van de finish demar reerde Agnolutto, een tweede jaars prof. Hij kreeg Van Hees wijk, Fois en Vergnani mee. Het 'wartet werkte goed samen en kreeg meer dan tien minuten van de rustige pedalerende meute. Na vijftig kilometer sa- menrijden brak Agnolutto uit. Hij was voor niemand meer te achterhalen. „Ik ging precies op «et goede moment weg", zei hij ®a zijn tweede seizoenszege. Het andere deel van het wieler- Peloton bereidt zich in Spanje voorop de Ronde van Frankrijk, side Ronde van Catalonië. Daar stond donderdag een mini- e'appe (72 km) en aansluitend eentijdritje van bijna acht kilo meter op het programma. De rit ishjn eindigde natuurlijk in een massasprint. De snelle Slowaak Svorada won, voor de Italiaan Colonna en de Fransman Mon- rissin. De zege in de tijdrit ging, sok al niet verrassend, naar de Brit Boardman. Wel opvallend was het goede rijden van Vos kamp, de enige Nederlander in sa ronde. Hij eindigde op de Hande plaats met 36 seconden achterstand. Zo is ook de stand Si het algemeen klassement. Jhchael van de Wolf greep in >paanse rittenkoers Circuito Montares de winst in de negen- te etappe, nadat hij woensdag ook al won. Wederom was hij de *Pste in de massasprint. IPA Maar net op het moment dat de moed haar in de schoenen dreig de te zakken, zag ze het licht. Misschien is het geen toeval dat het in de omgeving gebeurt waar ze is opgegroeid en waar ze nog altijd de meeste warmte voelt: Brabant. Op loopafstand van haar ouderlijk huis („Kerkwijk 4 in Berlicum, het beste hotel ter wereld.") valt de puzzel van Miriam Oremans weer eens in elkaar. Vreselijk Ze bereikte gistermiddag de halve finales van de Heineken Trophy door een knappe over winning op de als vierde ge plaatste Karina Habsudova, 6- 2, 7-5. Dit seizoen bereikte ze nog niet de laatste vier van een WTA-toemooi. „Ik heb weer moed om door te gaan," glun derde de 24-jarige tennisster. „Dit succes komt net op tijd.Ze speelt in de halve eindstrijd te gen de als eerste geplaatste An ke Huber, waarover ze in een in terview voor Rosmalen zei: „Huber vindt mijn spel vrese lijk, ik zou haar graag tegenko men hier." Miriam Oremans kan het ook niet verklaren. Ze heeft talent, ze is relatief jong en ze heeft een volley waar de meeste vrouwen jaloers op zijn. En toch schiet het maar niet op met de Bra bantse. De oorzaak moet ergens tussen de oren zitten. „Ik leg er misschien steeds weer te veel druk op." Vier jaar geleden werd ze door Martina Navratilova nog een gouden toekomst toegedicht. De negenvoudige Wimbledon- kampioene had net van haar ge wonnen in de finale van East bourne, maar iedereen in Enge land had de mond vol over de Hollandse met de aanvallende speelstijl en de perfecte volleys. In cüe succesvolle zomer bereik te ze de 25e plaats van de wereld en het leek bij lange na niet haar eindstation te zijn. Maar nu durft niemand nog de stelling aan dat Oremans een speelster is voor de top. „Er is vaak genoeg gezegd dat ik de top 20 kan halen." Zelf praat ze liever niet meer over verwach tingen, doelen en toekomstbeel den. Er zijn te veel tegenslagen geweest voor de pupil van Hugo Ekker. Ze durft te erkennen dat het een mentale kwestie is, aan haar spel ligt het niet in de eer ste plaats. „Ik probeer de laatste tijd wat meer afleiding te zoe ken. Ga eens fietsen in plaats van trainen. En de avond voor mijn partij tegen Habsudova ben ik naar een concert van Ce line Dion geweest in de Arena. Het werd nachtwerk, ik ben nog nooit zo laat naar bed geweest voor een wedstrijd." Softbalsters Wat kan mentale training toch simpel zijn en wat kan het snel resultaat opleveren. Oremans heeft de sportpsycholoog Hans Susan (die ook met de nationale softbalsters werkt) ingehuurd. „Ik moet het tennis meer relati veren. Ik ben eigenlijk te perfec tionistisch ingesteld, daarom blokkeer ik te vaak. Door me meer ontspannen op te stellen, gaat het beter." Het hoeft nog niet te laat te zijn. GPD Miriam Oremans won gisteren in Rosmalen van Karina Hab sudova uit Slowakije. In de hal ve finale ontmoet de Brabantse de Duitse Anke Huber. foto Toussaint Kluiters/ANP Michael Laudrup bij presentatie in Amsterdam: hier voel ik dat ik dicht bij huis ben van onze sportredactie AMSTERDAM - Niets ten na dele van de man die naast hem zat, haastte hij zich te zeggen. Die man was Michael van Praag, de voorgaande opmer king dat hij liever zijn broer Bri an op die plek had zien zitten. Michael Laudrup presenteerde zich gisteren bij Ajax zoals hij is: beschaafd, welbespraakt en wereldwijs. En wat zijn broer betreft, die wacht met spanning op het aanstaande bezoek van penningmeester Arie van Os aan Glasgow. De wens, bij Ajax samenspelen met zijn broer, leek de vader van de gedachte. Maar de beslissing van Brian Laudrup zijn con tract bij Glasgow Rangers te respecteren, was voor diens 33- jarige broer geen beletsel een eenjarige verbintenis in Am sterdam te signeren, met een op tie op een tweede seizoen. „Het overviel me wel dat hij alsnog besloot in Schotland te blijven", bekende Michael Laudrup, na dat het het Ajax-shirt met rug nummer 11 in ontvangst had ge nomen. Maar penningmeester Arie van Os had even later goed nieuws voor Ajax' jongste en tevens oudste aanwinst. „De kans dat ook Brian Laudrup komende maand bij ons tekent, schat ik vijftig procent." Maar waren die onderhandelingen vorige week niet afgebroken? „Dat klopt", aldus Van Os „maar dat had niets met Brian te maken. Per- International Dennis Voshart (rechts) in actie tijdens het jubileumduel van Atlas. foto Lex de Meester van onze sportredactie RITTHEM - Het jubileumduel van de 50-jarige korfbalver eniging Atlas kreeg gister avond in Ritthem een verdien de winnaar. Het Zeeuws team ontdeed zich in de ontmoeting met een se lectie van het district Zuid- West na rust van een taaie te genstander. Zeeland trok in een boeiend duel met 14-12 aan het langste eind. Dennis Voshart (Deetos) had met vijf treffers een belangrijk aandeel in de overwinning. In een door slecht weer geteis terde wedstrijd waren beide ploegen aan elkaar gewaagd. De Zeeuwse ploeg kwam het best uit de startblokken en hep goed combinerend uit naar een 3-0 voorsprong. Daarna raak te het districtsteam van Zuid- West op toeren. De fysiek ster ke Wilfried van der Meer vocht verbeten duels uit Dennis Vos hart en ging zijn ploeg voorop inde strijd. Hoewel veel acties op het glad de veld niet op volle snelheid konden worden uitgevoerd en diverse spelers eveneens door de weersomstandigheden moeite hadden met het af standsschot, kwam Zuid-West in de slotfase van de eerste helft sterk terug. Nadat de marge eerder al was verkleind tot 5-3. werd de achterstand op slag van rust zelfs teniet ge daan: 5-5. Na de hervatting begon het Zeeuws team opnieuw sterk. Met vlot uitgevoerde combi naties werd de tegenstander het initiatief ontnomen. Dat resulteerde in een nieuwe voorsprong van drie doelpun ten. Die marge bleef geduren de het vervolg van de wed strijd gehandhaafd en bleek voldoende voor de overwin ning- Voorafgaand aan het jubile- umduel hield Atlas ter gele genheid van het 50-jarig be staan een druk bezochte re ceptie. LONDEN - Dit jaar zijn er strenge veiligheidsmaatregelen tijdens het tennistoernooi op Wimbledon in Londen. De All- England Club wil zo aanslagen van de IRA voorkomen. In april eindigde de beroemde paardenrace Grand National in een chaos toen er bomalarm was. De politie gaat vanaf maan dag de bagage en auto's van alle bezoekers controlen. Bij veel parkeerterreinen hangen videocamera's. RTR MONTREAL - Max Mosley, baas van de internationale auto sport federatie FIA wil dat de bolides in de Formule I minder snel rijden. De wagens moeten ook veiliger. De FIA wil onder meer minder brede auto's en gebruik van profielbanden tij dens alle weersomstandigheden. Mosley zegt dat in de Engel se krant Daily Telegraph naar aanleiding van het ernstige on geval van Olivier Panis. De Fransman brak afgelopen zondag beide benen op meerdere plaatsen tijdens de Grote Prijs van Canada. „Het ongeluk is een duidelijk signaal dat het langza mer moet", aldus Mosley. Panis reed zondag met een snelheid van 230 km op een muur van banden. RTR HEERENVEEN - Leeroy Echteld speelt het komend seizoen voor AS Cannes. De aanvallervanHeerenveenheeft een mon deling akkoord bereikt over een contract voor vier jaar bij de club uit de hoogste Franse divisie. Eén dezer dagen reist hij naar Frankrijk om de verbintenis te ondertekenen. Echteld had nog een contract voor een seizoen bij Heerenveen. Aange zien hij vaak botste met trainer Foppe de Haan mocht hij voor een gelimiteerde transfersom van 200.000 gulden vertrekken. „De situatie bij Heerenveen was voor mij onwerkbaar", licht te de voetballer toe. Echteld stond sinds 1992 onder contract bij de Friezen. In Cannes ontmoet Echteld landgenoot Addick Koot. De oud-speler van de club is opgenomen in de techni sche staf. ANP CHICAGO - De basketbalsterren van de Chicago Bulls komen naar Europa. Het team van Michael Jordan, dat vorige week voor de vijfde keer in zeven jaar de NBA-titel veroverde, neemt van 16 tot 18 oktober in Parijs deel aan het wereldkam pioenschap voor clubs. De andere deelnemers zijn Olym- piakos (Griekenland), Barcelona (Spanje), Treviso (Italië), PSG Racing (Frankrijk) en Atenas de Cordoba (Argentinië). RTR LA PAZ/SUCRE - Gastland Bolivia en Peru zijn bij de Copa America doorgedrongen tot de kwartfinales. De Bolivianen behaalden met de 1-0 overwinning op Uruguay de derde zege op rij. Peru plaatste zich bij de laatste acht door Venezuela met 2-0 te verslaan. Het is nog onduidelijk of titelverdediger Uruguay in het toernooi verder mag. De uitslag van de laatste wedstrijd in groep C zal bepalen of het land als één van de twee beste nummers drie verder bekert. RTR LONDEN - De overstap van Brian Roy van Nottingham Fo rest naar Hertha BSC is vrijwel rond. Dit verklaarde gisteren de directeur van de Engelse club, Dave Bassett. Volgens hem hebben de clubs op enkele details na overeenstemming be reikt over de transfersom van de voormalig international van Oranje. Hij zei ook te hebben begrepen dat Roy er persoonlijk al uit is met de naar de Bundesliga gepromoveerde club uit Duitsland. RTR soonlijk zijn we rond met hem, op alle vlakken. Hij is teleurge steld dat hij nu niet naar Ajax kan komen. Als het aan hèm had gelegen was hij hier vandaag óók geweest." Andere gedachten Drie weken geleden gaf Glas gow Rangers toestemming aan Ajax om de besprekingen over een transfer te starten. Ruim een week geleden echter staakte voorzitter David Murray zijn medewerking en deelde Brian Laudrup mee dat een eventueel vertrek onbespreekbaar was. De Deen. die twee dagen daar voor in Kopenhagen met zijn broer en Ajax-trainer Olsen nog had geproost op een gezamenlij - ke toekomst, schikte zich in zijn lot. Van Os: „Maar feit blijft dat hij het liefst bij Ajax komt spelen. Daarom vertrek ik deze week naar Schotland om meneer Murray op andere gedachten te brengen." Murray is nu nog op vakantie, maar manager/coach Walter Smith reageerde gepikeerd op de plannen van Van Os. „Tegen mij zei Brian dat hij verheugd was dat hij kon blijven", zegt Smith. „Op geen enkele manier laat een persoonlijkheid als Bri an zich dwingen om ergens te blijven als hij daar geen zin in heeft. 'The deal is done' en ik zeg je dat daar geen verandering in komt." Een eventuele komst van broer Brian vergroot de kans dat de oudste Laudrup gebruik zal maken van de mogelijkheid op een tweede seizoen bij Ajax. Maar ook zonder zijn broer wil de voormalige middenvelder van Lazio Roma, Juventus, Bar celona, Real Madrid en Vissel Kobe die optie graag openhou den. „Zowel fysiek als geestelijk voel ik me uitstekend. Als dat zo blijft en iedereen is tevreden plak ik er nog een jaar aan vast. In Japan ben ik op adem geko men. de rust daar wasgoed voor me." Laudrup: „Voetbal is in Neder land heel belangrijk, maar het neemt niet de hysterische vor men aan als in Italië en Spanje. Als ik bij Ajax klaar ben, gaan we ons weer in Denemarken vestigen. Door eerst in Neder land te wonen zal die overgang wat makkelijker zijn. Want hier voel ik dat ik dicht bij huis ben. Ja. daar heeft Brian onderhand ook een beetje behoefte aan. Zo als de meeste redenen die ik heb aangevoerd voor mijn komst naar Ajax ook voor hem gel den." GPD Drs. W.T. van Gelder verricht de opening van het Nederlands kam pioenschap zeilen voor gehandicapten. Vandaag vinden de eerste wedstrijden plaats. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze sportredactie WOLPHAARTSDIJK - Voor de eerste maal in de historie wordt op Zeeuwse bodem een open Nederlands kampioenschap zeilen voor gehandicapten ge houden. Drie dagen lang strij den dertig zeilers uit heel Ne derland op het Veerse Meer bij Wolphaartsdijk om de nationale titel. Gisteravond verrichte Drs. W.T. van Gelder, commissaris van de koningin in Zeeland, de opening op de Schorhaven in Wolphaartsdijk. Vandaag (vrij dag) vinden de eerste wedstrij den plaats. Vorig jaar werd watersportver eniging Wolphaartsdijk door de Nederlandse Bond voor Aange paste Sporten (NEBAS) bena derd om de organisatie van het NKin 1997 op zich te nemen. De Zeeuwse club vroeg bedenktijd en stelde voor om eerst een proefwedstrijd te houden. „Want er komt veel meer bij kij ken dan alleen een paar wed strijden laten varen", zegt Bram Schuit, secretaris van de wed- strijdcommisie. Financiën speelden daarbij een grote rol. Met de hele organisa tie van het evenement is volgens Schuit tussen de 15.000 en 20.000 gulden gemoeid. De huur van de boten (type polyester valk) drukten het meest op de kosten. „Binnen de vereniging hebben we zulke boten niet." Van de boten die bij het NK wor den gebruikt, zijn de meeste van zeilschool Veerse Gat uit Veere. Een aantal is overgebracht uit Friesland. Schuit: „Met de hulp van een groot aantal sponsors is het ons gelukt om het NK te la ten plaatsvinden." Wisselen Aan de titelstrijd doen uitslui tend lichamelij k gehandicapten mee. Afhankelijk van hun han dicap krijgen ze vooraf een aan tal punten - vastgesteld door een arts van de NEBAS - toebe deeld. Alle boten zijn hetzelfde, al moeten de zeilers na elke race voor alle zekerheid wisselen van boot. „Het zou kunnen dat er kleine verschillen zitten fn de afmeting van de zeilen", aldus Schuit. De zeilers komen vanuit heel Nederland naar Wolphaarts dijk. Dertig in totaal, verdeeld over tien teams van drie perso nen. Onder hen bevindt zich ook een viertal Zeeuwen. Andreas Kalkman (Biervliet), Ad van Hout (Zierikzee) en Rob Wier- t man (Goes) vormen één team, Amoud Jongepier, thans woon achtig Delft maar afkomstig uit Veere, doet mee met een ander formatie. Ook Pieter van Ast, vorig jaar actief bij de Spelen in Atlanta, is van de partij. Gisteravond werden vooraf gaand aan de opening proef vaarten gehouden. Dagelijks varen de deelnemers twee of drie wedstrijden - afhankelijk van de weersomstandigheden - over een afstand van plusminus drie mijl. Vandaag (vrijdag) starten de wedstrijden om 10.30 uur. Het NK wordt zondag om 15.00 uur afgesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 27