Veere krijgt extra zomer toezicht Gospelkoor brengt eerste cd PZC Waterschap beveiligt biggenruggen Anderhalf jaar geëist tegen verkrachter zwangere vriendin Herstel vloeren scholengemeenschap voor Raad van State Angel uit conflict bij Missions to Seamen zeeland 11 Toezichthouders, bewakingsdienst en zomerteam politie paraat in kustdorpen Deltaband in Vlissingen Geld voor studeren in buitenland Meldpunt kindermishandeling Kapelle heeft last van 'seksbeller' Goes wil beter communiceren Goese raad stemt in met aan banden leggen verkoop van softdrugs vrijdag 20 juni 1997 van onze verslaggever Ab van der Sluis VEERE - De gemeente Veere gaat in juli en augustus vier toe zichthouders inzetten in de re creatiedorpen aan de kust. De gemeente krijgt deze zomer bo vendien steun van tien extra po litiemensen. Daarnaast gaat een nieuw project van start in samenwerking met de VVV- Zuidwest-Walcheren. Een par ticuliere bewakingsdienst zal avonds en 's nachts de stran den en duinovergangen van Dishoek in de gaten houden. De stranden van Domburg hebben dit toezicht al enkele jaren. Bur gemeester A C. de Bruijn van Veere heeft dat de commissie Al gemeen Bestuur deze week mee gedeeld. Veere bereidt zich voor op het zomerseizoen. In de zomer maanden is het inwonertal van de gemeente meer dan verdub beld. Om ervoor te zorgen dat toeristen zich veilig voelen en om overlast voor de plaatselijke VLISSINGEN - De Deltaband de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen uit Vlissingen treedt zaterdag (morgen) op in de binnenstad van Vlissingen. Vanaf 14 uur is de band. die op 20 juli meedoet aan het Wereld Muziek Festival in Kerkrade, te zien en te beluisteren. Een uur later begeleidt de Deltaband de binnenkomst van de oldtimer- rit vanaf de Boulevard de Ruy- ter tot aan het parkeerterrein bij de Zeemanserve in Vlissingen waar de band ook zal spelen. De muziekvereniging zal het ver rek naar het repetitielokaal ge- iruiken om het repertoire voor (erkrade te oefenen. De band :al de marsen Arromanches en Amsterdam uitvoeren. AAGTEKERKE Rommelmarkt - De Diaconale verkgroep van de hervormde cerk houdt zaterdag 21 juni een •ommelmarkt/actiedag op het lorpsplein in Aagtekerke. De •ommelmarkt begint om 9 uur. )m 10.15 uur is er een verko- >ing en de trekking van de ver- oting is om 16 uur. bevolking en de natuur te be perken is extra toezicht nodig. De vier toezichthouders huurt de gemeente in van de onlangs opgerichte Stichting Stadstoe- zicht Vlissingen-Middelburg. Toezichthouders zijn geen on bekend fenomeen langs de Wal- cherse kust. De voormalige gemeente Valkenisse had daar vorig jaar al ervaringen mee op gedaan, tot tevredenheid van zowel de bevolking, de plaatse lijke middenstand en van de toeristen. De toezichthouders zullen let ten op hinderlijk parkeren van (brom)fietsen en kleine milieu overtredingen. Ze zijn verder zichtbaar op de week- en zo- mermarkten en bij diverse evenementen, met het doel zak kenrollers en winkel- en fiet sendieven in de gaten te houden. Ook houden de toezichthouders een oogje in het zeil op de par keer- en zomerhuisterreinen. Ten slotte zal het viertal alge mene informatie geven en men sen doorverwijzen die vragen hebben of de weg willen weten. Om de parkeerproblematiek binnen de perken te houden huurt de gemeente Veere in de zomermaanden juni, juli en au gustus extra parkeerwachten in via een uitzendbureau van de gemeente Middelburg. De ge meente heeft op dit moment twee parkeerwachters en een medewerker handhaving in dienst. Zomerteam Naast deze specifiek Veerse in zet heeft de regiopolitie een zo geheten 'zomerteam' kunnen samenstellen. Dat team heeft overigens het hele district Wal cheren als werkgebied. Het zo merteam houdt zich voorname lijk bezig met de openbare orde en veiligheid: de horeca en de evenementen. Zoals gebruike- - lijk gaan de politiebureaus in Domburg en Zoutelande in het zomerseizoen vier uur per dag open, zodat er ook in de plaats zelf aangifte kan worden ge daan. De tien extra politiemensen die op Walcheren worden ingezet brengen de schoolvakanties van hun kinderen door op campings in de gemeente Veere. Zij doen gewoon dienst en zullen de poli tie Walcheren versterken. De salarissen worden door hun ei gen korpsen betaald. Het waterschap gaat de onveiligheid van de biggenruggen langs de weg naar Zoutelande aanpakken door extra markering. foto Ruben Oreel van onze verslaggévér Ab van der Sluis BIGGEKERKE - Het waterschap Zeeuw se Eilanden heeft de noodkreet van Bigge- kerkse ouderen over de gevaarlijke 'big- genruggetjes' langs de Zoutelandseweg in het dorp ter harte genomen. Over ander halve week begint het schap met het aan brengen van een doorgaande streep langs de betonnen broodjes die het fietspad van de autorijbaan scheiden. De markering in het midden van liet pad wordt wegge haald, waardoor het accent meer komt te liggen op de aanwezighèid van de 'big genruggetjes'. De commissie Welzijn Ouderen uit Bigge- kerke kaartte het probleem van de 'big- 1 genruggetjes' onlangs aan bij het water- 1 schap. De broodjes hebben volgens de ouderen al heel wat bij na-ongelu kken veroorzaakt. Het gevaar schuilt voorna melijk in de hoogte van de 'biggenrugge- tjes' waardoor mensen met de trappers makkelijk het beton kunnen raken. „Het is een klein probleem", aldus dage lijks bestuurder drs. B. van de Hoef van het waterschap Zeeuwse Eilanden, „waarvan ik heb gezegd dat het zo op te lossen moet zijn, toen ik het in de krant las. We zijn wezen kijken. Het probleem is enkele jaren geleden ontstaan toen het fietspad verbreed is van anderhalve meter naar 2,90 meter. Uit een oogpunt van ver-, keersveiligheicl zijn toen die broodjes aangebracht. Toen leek dat een hele, goe de oplossing, maar de inzichten zijn ge wijzigd. Nu zouden we dat niet meer doen." Het waterschap begint in week 27 met het aanbrengen van een doorgaande streep langs de 'biggenruggetjes' en het wegha len van de markering in het midden. Drs. Van de Hoef: „De aanwezigheid van de be tonnen randen kiijgt dan meer accent. We hopen dat mensen dan minder dicht langs de 'biggenruggetjes' fietsen. Voor de korte termijn is dit een goede oplossing." Oplossing In overleg met de commissie Welzijn Ou deren van Biggekerke gaat het water schap op zoek naar een definitieve oplos sing voor het probleem van vallende en struikelende fietsers. Te denken valt on der meer aan een permanente versmalling van het fietspad, gasbeton stenen in de berm, het planten van heggen of reflector- palen. „Hopelijk gebeurt er nu niets meer in de tussenliggende tijd VLISSINGEN - Onder driehonderd Nederlandse studenten die een beurs in de wacht sleepten voor een vervolgstudie in het buitenland, bevinden zich drie Zeeuwen. De beurzen wor den op 25 juni uitgedeeld door een bankinstelling: het VSB Fonds. Ze zijn bedoeld voor afgestudeerden uit het hoger on derwijs die sterk gemotiveerd zijn om nog een tijdje verder te studeren in het buitenland. De uitverkorenen krijgen een be drag van 6.000 tot 12.000 gulden ter hand gesteld, waarvan de helft een schenking is en de andere helft een renteloze lening. Leon Jonker uit Zierikzee, afgestudeerd aan de Hogeschool Zeeland, gaat met het geld naar een Engelse universiteit om zich verder te bekwamen in de medische genetica of bioche mie. Marije de Groot uit Koudekerke, afgestudeerd aan de Hogeschool Utrecht, zet er haar studie fysiotherapie mee voort in Los Angeles. Misha Mouwen uit Kloetinge, afgestu deerd aan de Universiteit van Amsterdam, gebruikt de beurs - om in Engeland een master-titel te halen met een studie land schapsecologie/hydrologie. VLISSINGEN - Het Bureau Vertrouwensarts en de Raad voor de Kinderbescherming, beiden werkend vanuit hoofdvesti gingen in Zuid-Holland, zijn van plan een Zeeuws Advies- en Meldpunt Kindermishandeling (AMK) in het leven te roepen. Daarmee wordt ingespeeld op nieuwe wetgeving die voor schrijft dat in iedere provincie zo'n advies- en meldpunt uit de grond moet worden gestapt. Bij het AMK kan iedereen terecht die meent een geval van kindermishandeling te kennen of ver moedens in die richting koestert. Er wordt onderscheid ge maakt tussen melders uit het informele circuit zoals buren, familieleden, melders uit kringen van beroepsbeoefenaren (bijvoorbeeld leerkrachten, huisartsen, wijkverpleegkundi gen, maatschappelijk werkers of therapeuten). Ze kunnen het AMK vragen een zaak te onderzoeken, of er terecht voor ad vies. Blijkt een verdenking gegrond, dan krijgen de betrokken ouders hulpverleners op hun dak, of wordt justitie ingescha keld. KAPELLE - Een onbekende man heeft donderdag volgens de politie diverse inwoners van Kapelle lastig gevallen door ze op te bellen en vervolgens 'op de seksuele toer te gaan'. Vol gens de politie wist de man telkens opvallend veel te vertellen over familierelaties van mensen (vooral vrouwen) die hij las tig viel. Telkens zou hij eerst over die familieverhoudingen beginnen om vervolgens te melden dat er iets met één van de kinderen aan de hand is. Gaan de mensen hierop in, dan gaat de beller verder op het seksuele vlak. De politie adviseert de mensen in voorkomende gevallen te vragen of men terug kan bellen en het telefoonnummer te vragen. Betrokkenen wordt verzocht contact op te nemen met de politie. GOES - De gemeente Goes wil de communicatie met haar in woners verbeteren. Daarom is een nota geschreven over dit onderwerp, waarover de commisssie algemene zaken maan dag 23 juni discussiëert. Eén van de aanbevelingen in die nota is dat ambtenaren dui delijk moeten aangeven voor welke inwoners hun plannen gevolgen kunnen hebben. In overleg met het bureau commu nicatie kan dan worden bedacht hoe zo'n groep kan worden geïnformeerd. Verder zouden de brieven die de gemeente verstuurt, regelma tig moeten worden gecontroleerd op leesbaarheid. Ook wil de gemeente informatie gaan verspreiden via teletekst en Inter net. Tenslotte zijn er plannen om onderzoek te doen naar het imago van de gemeente. De commissie algemene zaken verga dert over dit en andere onderwerpen maandag 23 juni vanaf 19.30 uur in het stadhuis. van onze medewerker lAector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie mr. D. Veurink sprak donderdag op de rechtbank in Middelburg over schandalig en narcistisch gedrag van een 43- jarige man uit Vlissingen. De of ficier achtte bewezen dat de verdachte 26 augustus vorig jaar in Vlissingen zijn hoog zwangere vriendin had verkracht. Hij eiste een gevan genisstraf van 24 maanden, waarvan zes maanden voor waardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De officier tilde ook zwaar aan de gewelddadige bedreigingen van de man aan het adres van de vrouw. „De relatie was op 25 augustus verbroken. Ze wilde absoluut niet meer, maar daarna stond u dagelijks bij haar op de stoep. Bij de gedwongen gemeenschap is een bloeding ontstaan. Niet zonder risico, maar gelukkig heeft het geen gevolgen gehad pooi de baby", stelde de officier. De verdachte gaf op de zitting dat in de woning van het slachtoffer op 26 augustus pro blemen waren ontstaan, omdat j nog één keer seks met haar wilde. „Uit eigen beweging heeft ze haar kleren uitgetrok ken. Toen we bezig waren, wilde ze niet meer.Er bleef na die dag tussen beiden een ruzie-achtige sfeer heersen. Zoutzuur Behalve van de verkrachting deed het slachtoffer dit jaar ook aangifte van een bedreiging (met een flesje zoutzuur) en van een mishandeling. De man ver telde dat hij haar een klap had gegeven, omdat hij door haar het slachtoffer zou zijn gewor den van syfilis. Veurink rea geerde fanatiek op de beschul diging. „Ze wilde niet meer, omdat u er meerdere relaties op na hield. Daar zal u de syfilis aan te danken hebben. De bena dering van vrouwen is in uw cul tuur kennelijk anders. U ziet uzelf als slachtoffer. Nee, het slachtoffer is hier de vrouw. Vrijspraak Raadsvrouw mr. M. R Kapteijn vroeg om vrijspraak van de ver krachting. „Mijn cliënt wilde seks, maar geweld is er niet bij te pas gekomen. Er was sprake van vrijwilligheid. De andere feiten zijn uit frustratie gebeurd." Ze vroeg de rechtbank er rekening mee te houden dat het de eerste keer was dat de man in aanra king kwam met justitie. In dat verband werd er dienstverle ning aangeboden. Uitspraak 3 juli. van onze verslaggever DOES - Alle verkooppunten voor softdrugs in Goes moeten Per 1 januari volgend jaar de deuren sluiten. Als het aan de Goese burgemeester drs D. J. van der Zaag ligt rolt nog deze maand een brief van die strek king in de bus op de betrokken adressen. De maatregel vloeit voort uit het feit dat een faadsmeerderheid donderdag avond instemde met het ge- doogdbeleid voor softdrugs dat m de Oosterschelderegio van kracht moet worden. Alleen het CDA en de fractie van SGP/GP V/RPF stemden tegen. Gp grond van het nieuwe beleid 'sin het gebied rondom de Oos- terschelde ruimte voor drie offi ciële koffieshops met vergun ning. Softdrugs mogen daar onder voorwaarden worden verkocht. Het ligt in de rede dat Goes twee koffieshops krijgt. De derde zaak zou op Schou- wen-Duiveland moeten komen. Het valt echter nog te bezien of die gemeente instemt met de plannen. Verscherpen De bedoeling van het gedoogbe leid is de handel te binden aan strikte regels en de controle op verkoop te verscherpen. Illegale handel zal hard worden aange pakt. Alle zaken die op dit mo ment softdrugs verkopen moe ten stoppen waarna de nieuwe, legale koffieshops worden aan gewezen. Een nadere uitwer king van de criteria volgt nog. John en Gaby van Schaik met de eerste cd die hun gospelgroep heeft uitgebracht. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster Annemarie Koedam OOST-SOUBURG - De gos pelgroep Warna Iman uit Oost-Souburg heeft haar eer ste cd op de markt gebracht. Het debuutalbum heet 'Terim- ah kasih dan Bri sjukur' en be staat uit een mix van liederen in het Nederlands, Engels en het Maleis, de moedertaal van de Molukse gemeenschap. Warna Iman maakte voor de cd een selectie van gospellie deren die de groep door de ja ren heen tijdens kerkelijke vieringen of gospelconcoursen ten gehore heeft gebracht. De gospelgroep bestaat uit 18 jongeren van de NGPMB mrt. '53, de Nood Gemeente Protes tant Maluku di Belanda. Dit is een kleine" kerkelijke organi satie binnen de Molukse ge meenschap in Nederland die is opgeihcht in maart 1953. De meeste jongeren van de gos pelgroep zitten ook in het zangkoor. De groep trad regel matig op tijdens landelijke gospelconcoursen. „We be haalden vaak de eerste of tweede prijs. Zo hebben we al heel wat bekers in de wacht ge sleept", vertelt gospelzangeres Gaby van Schaik. Snel „Het idee om een cd te maken speelde al enkele jaren", ver volgt Van Schaik. In januari van dit jaar is het ballletje snel gaan rollen. We zijn toen be gonnen met repeteren. Twee keer per week kwamen we bij elkaar om te spelen. Eind maart zijn de muziek en de zang opgenomen. In mei zijn we vervolgens gaan afmixen. De cd was eind mei klaar." Voordat de cd uitkwam had de groep nog geen officiële naam. Ze waren 'gewoon' de Gospel groep Oost-Souburg. De naam 'Warna Iman' is speciaal voor de cd gekozen. „Het betekent kleurrijk geloof", legt groeps- lid John van Schaik uit. Ieder een binnen de groep heeft een eigen kleur. Toch gaat dat heel goed samen. Er zijn er die in Nederland geboren zijn en vervolgens gaan samenwonen met een Molukker. We beleven het geloof allemaal op een ei gen manier. De een gaat elke dag naar de kerk, de ander gaat zo af en toe. Maar de ge- loofsbasis blijft hetzelfde." De cd duurt in totaal ongeveer dertig minuten. NGPMB mrt. '53 heeft bestaande nummers van onder anderen U2, Bob Marley en Clouseau in een nieuw jasje gegoten. Er is niet alleen variatie in taal, maar ook de nummers zelf zijn erg afwisselend. „Veel mensen vinden het oude kerkelijke mooi, anderen houden meer van reggae. Wij hebben een modern tintje aan de cd gege ven." Bijna alle nummers wor den slechts begeleid door twee gitaren. Bij drie liedjes zijn echter meer instrumenten te horen, zoals een synthesizer en drums. Volgens John van Schaik werd het anders wat te eentonig. De titel van de cd luidt 'Terimah kasih dan Bri sjukur'. Gaby van Schaik: „Het is haast niet te doen om dit te vertalen naar het Neder lands. Heel vrij vertaald komt het hier op neer: je moet dank baar zijn voor hetgeen je krijgt van God.Op de hoes van de cd staan drie personen voor een landschap afgebeeld die de zelfde richting opkijken. Aan de binnenkant staat de tekst 'Met geloof de blik naar de toe komst gericht'. Natuurlijk Volgens Gaby van Schaik is heel de groep blij met het eind resultaat. John van Schaik voegt daar aan toe: „Het moest zo natuurlijk mogelijk over komen zonder dat er in de stu dio van alles werd bijgezet. En die puurheid, die echtheid komt er goed uit. Het is gewor den zoals we het wilden." De cd is voorf29,95 te koop bij res taurant Bandoeng aan de Kanaal straat in Oost-Souburg. van onze medewerker DEN HAAG - De Stedelijke Scholengemeenschap Middel- buig en de gemeente hopen door een uitspraak van de Raad van State alsnog geld te krijgen voor het herstel van de vloeren in de school, die door betonrot zijn aangetast. Het karwei kost minimaal 625.000. De school wil daar van 125.000,- voor eigen reke ning nemen. Het ministerie van Onderwijs zou een half miljoen op tafel moeten leggen. Dat was aanvankelijk ook toegezegd, maar het ministerie kwam daarop terug toen een nieuwe fi nancieringsregeling voor dit soort zaken werd ingevoerd. De betonrot werd al in 1987 ont dekt, tien jaar na de opening van de school. Een technisch onder zoek, uitgevoerd op verzoek van het ministerie, vergde echter zo veel tijd dat inmiddels een an dere financieringsregeling van kracht was geworden. Het mi nisterie vergoedde nog slechts 182.000.Dat juist het gemeen tebestuur namens de school beroep heeft ingesteld, is inmid dels een pikant detail. Gemeen ten zijn immers tegenwoordig belast met de financiering van onderwijszaken. Als de ge meente dus de zaak tegen het ministerie wint, moet de ge meente het half miljoen op tafel leggen. Andere scholen in Middelburg zouden dan echter ook aan spraak kunnen maken op zo'n bedrag. Via een uitspraak van de Raad van State hopen ge meente en schoolbestuur te be reiken dat het ministerie als 'schuldige' wordt aangewezen en dat andere scholen dus geen rechten kunnen ontlenen aan de kwestie. Volgens het schoolbestuur is het hoog tijd dat het werk wordt uitgevoerd. In de kruipruimten onder de vloeren is de afbrokke ling van het beton al duidelijk zichtbaar. De Raad van State doet over zes weken uitspraak. genstrevers van het bestuur komt Story er in de praktijk van alledag echter niet aan te pas. Redelijk kalm De discussie verliep redelijk kalm en eindigde in de verkie zing van bestuursleden. Het ou de bestuur stelde zich en bloc kandidaat. Er waren drie tegen kandidaten. Zij kregen geen van allen een meerderheid achter zich. Tegenkandidaat A C. Syben was teleurgesteld, maar zei door te gaan als vrijwilliger. Victor Story hield het zelf kort: „Er zijn geen winnaars vanavond." Jim Holloway liet weten met Story verder te willen. Be stuursvoorzitter Beerman zei: „Onze herverkiezing is het be gin van het einde van het con flict. De angel is eruit." Het conflict heeft de bouw van een sportzaal bij het Zeemans huis vertraagd. De zeelieden vakbond ITF had daarvoor al 750.000 gulden overgemaakt, maar eiste het terug vanwege de problemen „We maken het pas weer over", aldus ITF-coördi- nator R. Touwen, „als alles op orde is." van onze verslaggever Harmen van der Werf VLISSINGEN - De bestuurscri sis bij The Missions to Seamen in Vlissingen is donderdag avond opgelost. Het oude ne genkoppige bestuur onder lei ding van ir. J. Beerman is met een meerderheid van stemmen herkozen. Het conflict over de koers en de leiding van het Zee manshuis waaruit de bestuurs crisis is voortgekomen, moet nog opgelost worden. Moet The Missions to Seamen in de eerste plaats een kerk, een missie, zijn? Of is The Missions to Seamen ook of vooral een in stelling die de belangen van de zeelui behartigt? Die vraag lag donderdagavond ter tafel op de drukbezochte ledenvergade ring van het Zeemanshuis. Het ging ook om de vraag: wie leidt het Zeemanshuis? Heeft de vorig jaar aangetreden Angli caanse dominee Victor Story de leiding? Of manager Jim Hollo way? Of allebei? In de ogen van het zittende en herkozen bestuur is er sprake van een gedeeld leiderschap in het Zeemanshuis. Volgens de te-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11