Vertraging bouw tunnel dreigt Scholieren roken en drinken meer Oproerpolitie Kenia stopt protest 4 WEKEN Proefvlucht met grootste vlieger Politiehelikopter verliest achterdeur Minister Zalm mikt op geheel wegwerken financieringstekort 2* - m M Wesdorp Groep J^\ Earner sluit ij na boek echnolease Hague volgt Major op Twee Duitsers vermoord aan Turkse kust Duitse goudruzie bijgelegd lamer wil van Jorritsma tekst en uitleg in extra vergadering w 8 Heinrich Heine terug in Düsseldorf Vakantieroutes VOOR 15,00 Nog een enkele bui Wisselend bewolkt, een enkele bui, vannacht regen. De zuidwesten wind is matig tot vrij krachtig. Maximum temperatuur omstreeks 17 graden. >b^40e jaargang no. 145 jXrijdag 20 juni 1997 'losse nummers 1,75 lt! de SS* Actie-tarieven Hypotheken vanaf (Advertentie) Leasing en financiering op het hoogste niveau LEASE Auto-Lease Walcheren B.V. Gildeweg 22. 4383 NK Vlissingen Telefoon: 0118-424000 Fax: 0118-416699 Sterk in elk merk! U least al een VW Transporter vanaf 700,- per maand excl. BTW. Oproerpolitie botst met studenten in de straten van Nairobi. van onze redactie buitenland NAIROBI - Het Keniaanse parlementsge bouw is gisteren omsingeld door oproer politie, die ook elders in de hoof dstad Nai robi ingreep om een demonstratie van hervormers te voorkomen. Studenten die in optocht naar het parlement trokken, werden met behulp van de wapenstok en traangas teruggedreven. De Nationale Grondwettelijke Assem blee, een organisatie van burgergroepe ringen. oppositieleden en geestelijken, had tot de demonstratie opgeroepen om bij parlementsleden aan te dringen op de noodzaak van wetswijzigingen, voordat er later dit jaar verkiezingen worden ge houden en niet erna, zoals de regering wil. De hervormingsgezinden willen dat er een einde komt aan oude, uit de Britse koloni ale tijd stammende wetten, die de rege ring zou gebruiken om de vrije menings foto Sayyid Azim/AP uiting van de oppositie te beperken. De oppositie wil nog voor de verkiezingen meer toegang tot de staats-tv en -radio, de belangrijkste bronnen van informatie. In januari 1995 heeft president Daniel arap Moi beloofd de verlangde wetswijzi gingen door te voeren, maai- dat is nog niet gebeurd. Nu heeft de regering gezegd dat de veranderingen pas na de verkiezingen kunnen worden doorgevoerd, omdat er nu geen tijd voor is. AP ran onze verslaggever Wilco Dekker )EN HAAG - De Tweede Kamer ïeeft gisteren na maandenlange iiscussie hel boek over de tech- lolease gesloten. De regerings- lartijen en het CDA nemen jenoegen met de uitleg van het iabinet dat er niets onoorbaars s gebeurd rond de veelbespro ken fiscale steunoperaties voor •okker en Philips. -*ia een technolease-constructie ■erkochten Philips en Fokker in 1993 en 1994 met toestemming ran het kabinet hun kennis aan le Rabobank en huurden die 'ervolgens weer terug. Dat le- rarde de noodlijdende bedrij nen contant geld op en de bank ien belastingvoordeel. De Re kenkamer oordeelde vorig jaar lat het hier ging om staatssteun lie de schatkist vele honderden niljoenen kostte en die aange- neld had moeten worden in Irussel. Volgens het kabinet is rechter niets aan de hand. )mdat Kamervoorzitter Buk- nan om 23.00 uur de tweede onde van het debat verbood, noeten Kamer en kabinet vol lende week nog een keer in de voor de laatste restjes. GPD jONDEN - De ex-minister voor Vales, William Hague, is giste- en gekozen tot voorzitter van Ie Britse Conservatieven. In de lerde ronde behaalde de anti- ïuropeaan verrassend 92 stem- nen. Zijn concurrent en pro- üuropeaan, ex-minister van Fi- lanciën Kenneth Clarke, kreeg even tig stemmen. ANP/DPA zie ook pagina 2 ANTALYA - In de omgeving van de Turkse kustplaats Antalya *ijn de ontzielde lichamen ge vonden van twee Duitse toeris ten- een 36-jarige man en een 'O-jarige vrouw. te lijken werden ontdekt door Jorpelingen uit Kemer, ten zui len van Antalya. De twee zijn loodgeschoten, zei de politie, He in het duister tast omtrent 'et motief voor de moorden. AP SCHEVENINGEN - Met 's werelds grootste vlieger werd donderdag op het Scheveningse strand een proefvlucht gehouden. De vlieger, de zogeheten Mega ray, is gemaakt door de Nieuw-zeelan- der Peter Lynn. De mantarogis ca. 250 kilo zwaar, 26 meter langen 36 meter breed met een opper vlakte van 630 vierkante meter. De trekkracht is ca. 6.000 kilo. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Een politiehelikopter heeft donderdagochtend tijdens een vlucht boven Rotterdam een deur ver loren. De deur kwam terecht langs de spoorbaan van de Hofpleinlijn, onge veer 150 meter van station Wilgenpias (Schiebroek). Niemand raakte ge wond. De helikopter vloog op een hoogte van Ongeveer driehondei-d meter om luchtopnamen te maken van het toe komstige traject van de hogesnel heidslijn. Tijdens het fotograferen werd de rechterachterdeur boven het Wilgenplaspark opengeschoven. Toen de deur open was, vloog deze vermoe delijk door een losgeraakt schroefje na een klap naar beneden. Direct na het incident zette de piloot de wentelwiek op het nabijgelegen vliegveld Rotterdam Airport aan de grond. De verloren deur werd - wonder boven wonder - onbeschadigd teruggevon den en aan de politiehelikopter. ge monteerd. ANP Heinrich Heine (1797-1856) mag dan internationaal als een groots auteur staan aangeschre ven. in zijn eigen Duitsland werd hij lange tijd genegeerd. De dichter had zich wat al te laatdunkend over zijn vader land uitgelaten. Düsseldorf, zijn geboortestad, werkt met een grote Heine-expo- sitie aan de Wiedergut- - machung. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; vrije tijd: 8; zeeland: 9,11,12,13 en 15; kunst cultuur: 17,18,19,20,21, 22,23 en 24; sport: 25,26,27 en 29. van onze parlementsredactie DEN HAAG - Minister Zalm van Financiën vindt dat het vol gende kabinet ernaar moet stre ven het financieringstekort ge heel weg te werken. Hij zei dat gisteren bij de presentatie van een advies van de ambtelijke studiegroep begrotingsruimte. De WD-bewindsman toonde zich daarmee ambitieuzer dan dit clubje topambtenaren. Dat adviseert het kabinet in de vol gende regeerperiode te streven naar een financieringstekort van 1 procent. Pas na 2002 is volgens de ambtenaren een te kort van 0 haalbaar. Op dit mo ment bedraagt het financie ringstekort nog ruim 2 procent. Het helemaal op orde brengen van de overheidsfinanciën vergt forse bezuinigingen. De paarse coalitie is van plan het komende regeerakkoord weer te baseren op een behoedzaam scenario met een gemiddelde economi sche groei van 2 Berekenin gen van het Centraal Planbu reau tonen aan dat er dan slechts voor zes miljard aan fi nanciële ruimte is in de volgen de kabietsperiode. Het wegwer ken van het financieringstekort kost ruim het dubbele. Maar Zalm wil proberen deze kabinetsperiode het tekort al verder te verlagen. Dat is moge lijk omdat er fors§ financiële meevallers in het verschiet lig gen. Bovendien hoopt hij dat de economische groei in werkelijk heid hoger uitvalt dan 2 Volgens thesaurier-generaal Brouwer van Financiën, onder wiens leiding het ambtelijk ad vies tot stand kwam, is het noodzakelijk het financierings tekort snel naar minimaal 1 te verlagen omdat de vergrijzing de overheid begin volgende eeuw met hoge kosten opzadelt. Bovendien lopen de aardgasin komsten terug. Daar komt nog bij dat als straks de EMU begint het tekort maximaal 3 procent mag bedragen. AOW De studiegroep heeft zich ook gebogen over een spaarfonds voor de AOW. Het kabinet over weegt daarmee dit jaar een be gin te maken met een storting van 750 miljoen. Volgend jaar wil het 1,5 miljard storten. De ambtenaren hebben in na volging van het CPB becijferd dat op den duur een jaarlijkse bijdrage van 9 miljard nodig is van onze Haagse redactrice .ianne Sleufjes [)EN HAAG - De Tweede Kamer twijfelt sterk of de ri|aannemer die de Wester- icheldetunnel aanlegt op 5 augustus de toestem- ïiing moet krijgen om met de voorbereidende bouw activiteiten te beginnen. JJr zijn nog te veel open eindes, ie' rindt de vaste Kamercommissie roor Verkeer en Waterstaat. Daarom wil zij van minister lorritsma tekst en uitleg, lorritsma is degene die uitein- nÉ lelijk ja of nee moet zeggen te de aannemer. Zij is namens "jhet Rijk het contract aangegaan erfmet de bouwer. In die overeen- lomst zijn diverse 'beslismo- nenten' ingebouwd waarop lorritsma de aannemer moet la- en horen of hij verder kan. De Kamer heeft daar vantevoren 'igenlijk niets over te zeggen. n;/Us het straks evenwel fout oopt terwijl de Kamer Jorrits- na heeft gewaarschuwd, krijgt le minister alle schuld. )e Kamercommissie vindt dat r nu nog te veel onzekerheden ijn. Zij heeft een kritische noti- ie van de commissie Rijksuit- javen, die toeziet op een risico vol project als de tunnel, tot de hare gebombardeerd. Er zijn te veel aannames, aldus de Kamercommissie. Zo moet de bodemprocedure over het be stemmingsplan Borsele, waarin de aanleg van de tunnel gere geld moet worden, nog worden doorlopen. Diverse partijen hebben bezwaar gemaakt tegen de wijziging van het bestem mingsplan. De Raad van State heeft weliswaar in een spoed procedure de verzoeken om de bouwvergunning te schorsen afgewezen maar het is nog niet duidelijk waarom. En het is nooit zeker dat de uitslag in een bodemprocedure dezelfde is als in een schorsingszaak. Ook moeten nog diverse andere vergunningen worden aange vraagd zoals een milieuvergun ning. Daartegen kunnen bezwa ren worden ingediend met alle vertragingskansen vandien. Als tunnel te laat wordt opgele- vex-d - streefdatum is 15 novem ber 2002 - kan de veerverbin- ding Kruiningen-Perkpolder niet meer worden gegaran deerd. De veerboten zijn dan zo goed als op met alle gevaren voor de veiligheid vandien. Eén nieuwe veerboot kost 80 miljoen gulden. De Kamercommissie wil van Jorritsma weten hoe zij dit gaat ondervangen want het risico bestaat dat de veerverbin- ding langer moet blijven be staan. Vorige week heeft Jorritsma de aannemer het groene licht gege ven om verder te gaan met het ontwerp. De Kamer was kri tisch over het feit dat er 15 5 mil- joen gulden extra nodig is voor vluchtwegen. Jorritsma kon de Kamerleden er echter van over tuigen dat zij dat niet eerder had kunnen zien aankomen. Het be drag van 155 miljoen gulden komt bovenop het bedrag van 1,7 miljard dat aanvankelijk voor de tunnel was begroot. Hoe dit extraatje betaald wordt, is nog onbekend. De Kamercommissie Verkeer en Waterstaat heeft nu weer een extra vei'gadering ingelast over de Westerscheldetunnel. Die bijeenkomst, volgende week donderdag, is besloten. De Duitse minister Waigel (r) van Financiën en Bundesbank- president Tietmeyer hebben donderdag de strijdbijl over de herwaardering van de goud- en deviezenvoorraad van de Bun desbank begraven. De herwaar dering van beide reserves zal pas in 1998 en 1999 in klinkende munt wor den uitgekeerd. door Annemieke ten Thije Boonkkamp DEN HAAG - Scholieren steken weer vaker een sigaretje op en drinken meer dan vier jaar gele den. Volgens het Trimbos-insti tuut, dat gisteren cijfers over het gebruik van genotmiddelen presenteerde, is het hoog tijd voor een nieuwe landelijke anti rookcampagne en preventie op lokaal niveau. „In Amerika worden preventieve acties in wijken en op scholen gehouden. De ervaringen zijn daar bemoe digend", zegt directeur prof. dr. Henk Rigter van Trimbos. Op zich gaat het om een lichte stijging van het rookgedrag. Iets minder dan een kwart van de scholieren van twaalf jaar en ouder zei in 1992 dagelijks te ro ken. Dat aantal is nu opgelopen naar28 Jongens steken er va ker een op dan meisjes. Die hang naar genotmiddelen is over de hele linie overigens groter bij het mannelijk geslacht. Ook als het gaat om het gebruik van al cohol, softdrugs of een XTC- pilletje scoren jongens hoger. Harddrugs Het gebruik van harddrugs, waar ook XTC onder valt, blijft beperkt. Van de 10.000 scholie ren uit het basis- en voortgezet onderwijs zegt nog geen procent er ooit aan toe te geven. En wie heroïne gebruikt ligt al snel uit de groep. „Jongeren zien dat te genwoordig als een 'loosex- drug'. Als je dat gebruikt hoor je er niet meer bijmeent Rigter. Trimbos en 32 GGD 's in het land bestookten de jongeren vorig jaar met vragen. Eén op de vijf tig gaf toe de laatste vier weken XTC te hebben gebruikt. Ten aanzien van softdrugs kan wor den gezegd dat 2,5 procent van de ondervraagden binnen een maand tijd meer dan tien keer had geblowd. Het gebruik van hasj of marihuana onder jonge ren van twaalf jaar en ouder is in vier jaar tijd met vier px-ocent toegenomen. Volgens de ondex- zoekers heeft dat te maken met de populariteit van het roken. „En daarom is het van belang dat er opnieuw een campagne komt om het x'oken een halt toe te roepen, aldus Rigtei'. Van alle scholieren dx-onk in 1996 52 procent. Vier jaar gele den was dat 42 Een kwart van de drinkers gebruikt binnen een maand meer dan tien keer alcohol. Onder hen waren twee keer zoveel jongens als meisjes. Dat jongens vaker naar een ge notmiddel gx-ijpen, heeft vol gens Trimbos te maken met stoer gedrag. Het ene vxriendje haalt het andere ovex-. Bij meis jes is die neiging minder aanwe zig. Het meest wordt gedroxxken door jongens tussen de 16 en 18 jaai". Zij hebben er tijdens een avondje uit geen moeite mee acht glazen of meer achterover te slaan. Twaalf procent van de scholie ren is regelmatig bij de fiantau tomaat te vinden. Dat is 3 minder dan vier jaar geleden. De onderzoekers hebben ook gekeken hoe groot het gebx-uik van cannabis in Nederland on der scholieren vergeleken met andere Europese landen. Enge land staat in deze vergelijking op de eerste plaats met 42 pro cent van de scholieren die wel eens softdrugs hebben gebi'uikt of gebruiken. Voor Nederland is, samen met Spanje, met 25 procent een tweede plaats weg gelegd. GPD om alle toekomstige AOW-kos- ten te kunnen opvangen. Het kabinet wil echter niet het hele AOW-probleem met het spaar fonds oplossen. Het wilookpi-o- beren meer mensen aan de slag te kx-ijgen, zodat er meer aan be lastingen en premies binnen komt. Niettemin vindt ook Zalm dat de donaties aan het fonds omhoog moeten. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) «JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1