Turkse premier treedt af Baptisten roepen op tot boycot van homo-vriendelijk Disney Cairo restaureert wijk Al-Azhar Palestijnen juichen over EU-resolutie Vertrek minister van Financiën verzwakt regering-Netany ahu Russische schrijver Kopelev overleden Euro wellicht ook munt van Vaticaan buitenland Multimiljonair van drie weken Etiket gewijzigde organismen Gestolen Klee terugbezorgd Pakpahan heeft hulp nodig Diefstal via postduiven Erbakan wordt mogelijk opgevolgd door giller Roemeense mijnwerkers eisen hoger loon ZEELANDNET de provider die meer doet! donderdag 19 juni 1997 Registratie passagiers moet veerboten veiliger maken LUXEMBURG - Op pas- sagiersschepen moeten voortaan het aantal en de identiteit van de reizigers worden geregistreerd. Dat verhoogt de veiligheid en vereenvoudigt zoek- en reddingsacties bij ram pen. De Europese ministers van Transport hebben dit in Luxemburg besloten. Aanleiding daarvoor zijn de rampen met de Herald of Free Enterprise (1987) en de Estonia (1994). Aan de hand van lijsten kunnen autoriteiten de familie van passagiers bij een ramp over de situatie inlichten. De informatie moet verbetering schep pen op het juridische, ver zekeringstechnische en medische vlak. Kennis van het aantal op varenden is verder vereist om ervoor te zorgen dat er op een schip niet te veel passagiers worden ver voerd. Het tellen van het aantal opvarenden en het regi streren van de personalia wordt niet beperkt tot in ternationale reizen. Het betreft alle reizen die van uit en naar havens in de Europese Unie worden gemaakt. De ministers besloten ook dat matrozen in de zee scheepvaart ten minste een minimumopleiding moeten hebben gevolgd. Vaarbevoegdheden van opvarenden uit landen buiten de Europese Unie zullen niet zonder meer worden erkend. ANP CAIRO - De Egyptische president Hosni Moebarak heeft gisteren het groene licht gegeven voor een grootschalige restauratie van de islamitische wijk Al-Azhar in de hoofdstad Cairo. Het project omvat ook het herstel van de Al-Azhar moskee (foto) die dateert uit het jaar 989. foto Mohammed AI-Sehiti/EPA 2 weken GRATIS INTERNETTEN bel. 0113-377770 LONDEN - Een Britse baby van drie weken oud is waar schijnlijk de jongste multimiljonair ter wereld. Zijn grootva der - eigenaar van een keten van sportzaken - schonk hem een bedrag van 20 miljoen. Paul Sharpe. de grootvader van multimiljonairtje David Whelan. heeft ieder van zijn familieleden aandelen gegeven in zijn bedrijf JJB Sports met het doel te ontkomen aan de eventuele nieuwe wet over nalatenschappen en successie rechten. Behalve David kregen ook zijn zusje en zijn twee broertjes 20 miljoen. Grootvader Sharpe is door de giften niet tot de be delstaf vervallen Hij bezit nog honderden miljoenen. .4FP BRUSSE L - De Europese Commissie heeft gisteren een richt lijn goedgekeurd die het etiketteren verplicht maakt van pro ducten die genetisch gewijzigde organismen bevatten. De richtlijn moet uiterlijk 31 juli in het recht van de lidstaten zijn opgenomen. In de eerste fase gaat het enkel om zaden en pro ducten die zelf genetisch werden gewijzigd, later komt er re gelgeving voor alle afgeleide producten. Naast een specifiek etiket schrijft de richtlijn voor dat de pro ducenten bepaalde moleculaire gegevens moeten vermelden. Deze kunnen worden opgeslagen in een nog op te zetten gege vensbank, zodat controles ook in de toekomst uitgevoerd kunnen worden. AFP/Belga WASHINGTON - Een 34 jaar geleden gestolen aquarel van de schilder en grafisch ontwerper Paul Klee (1879-1940) is te rugbezorgd bij de rechtmatige eigenaar. Het blijft onduidelijk wie de Kleine Regatta in januari 1963 ontvreemdde uit de Amerikaanse Phillips Collectie, aldus de Amerikaanse krant Washington Post gisteren. Een gepensioneerde zakenman uit Boston kocht een tijd gele den het werkje van de Duitse kunstenaar van Zwitserse origi ne op een antiekmarkt tegen de schappelijke prijs van 1.200 dollar 2.000). Het plaatje met de naam van de rechtmatige bezitter was weggehaald. DPA HAARLEM - De Indonesische vakbondsleider Muchtar Pak pahan heeft dringend behoefte aan een medische behande ling in het buitenland. Dat stelt de Nederlandse Stichting Ad vocaten voor Advocaten. De stichting heeft er samen met andere organisaties van ad vocaten in een brief aan president Soeharto van Indonesië op aangedrongen Pakpahan toestemming te geven voorvertrek naar een ziekenhuis in Singapore, de VS of Canada. De vakbondsleider en advocaat Pakpahan verblijft al sinds maart dit jaar in een ziekenhuis in Jakarta. Daarvoor zat hij in de gevangenis op verdenking van 'subversieve' activiteiten, waarvoor hij de doodstraf kan krijgen. De artsen vermoeden dat de vakbondsleider een lichte hartaanval heeft gehad en hebben bij röntgenfoto's vlekken op de longen van Pakpahan aangetroffen. ANP JOHANNESBURG - Met behulp van postduiven hebben die ven diamanten gestolen uit een edelsteenmijn in Zuid-Afrika. De politie nam zeventien verdachten in hechtenis in twee mij nen nabij de westelijke Alexander Baai. De politie nam duizend ruwe diamanten ter waarde van een half miljoen gulden in beslag. De dieven lieten hun gevleugel de medeplichtigen de diamanten uit de zwaar bewaakte mij nen wegvoeren. Alleen al op één duif werden edelstenen ter waarde van 30.000 gulden aangetroffen. DPA van onze correspondente Jessica Lutz ISTANBOEL - De Turkse isla- mistische premier Necmettin Erbakan heeft gisteravond zijn ontslag ingediend, met het ver zoek aan president Suleyman Demirel om het premierschap over te dragen aan zijn coalitie partner Tansu triller. De twee verzekerden zich gistermiddag van de steun van de ultra-recht se Partij van Grote Eenheid. Met deze extra acht zetels zou het minderheidskabinet van (filler toch een meerderheid in het parlement hebben. Een aan tal leden van Qillers Juiste Pad Partij hebben echter al ver klaard geen vertrouwen in de nieuwe regering uit te zullen spreken. De president zal van daag alle partijleiders apart ontvangen voor overleg. Op de persconferentie voor hij naar de president toog, kreeg Erbakan, leider van de Wel vaartspartij, het woord 'aftre den' niet over de lippen en liet Ciller zeggen dat het nu echt zo ver was. Hij had zijn ontslag 's morgens al in zullen dienen, maar wilde toch nog proberen om Ciller er toe over te halen het premierschap aan hem te laten. Zij gaf hem, onder druk van haar eigen partij, de tijd tot zes uur 's middags om af te treden. Ook dat wist hij nog een half uurtje te rekken. Na afloop van zijn gesprek met Demirel ver klaarde Erbakan in het lands belang gehandeld te hebben. Hij liet echter in het midden of zijn partij deel zal nemen aan fillers kabinet, dan wel dat van buiten af zal steunen. De premier moest aftreden na dat het leger eind februari van hem eiste dat hij de maatregelen terug zou draaien waarmee hij de invloed van cle islam in bu reaucratie en samenleving poogde te vergroten. Ook bin nen de Juiste Pad Partij bestond toenemende onvrede hierover. De partij stelde zich dan ook on voorwaardelijk op achter het ei senpakket van het leger. Sinds dien is de ministerraad niet meer bijeen geweest, op twee vruchteloze keren na. Door de halsstarrigheid van filler om niet te breken met Er bakan, stapten-negen van haar parlementsleden één voor één uit de partijDe regering verloor zodoende haar meerderheid in het parlement en was gedoemd te vallen bij de eerstvolgende motie van wantrouwen. Verkiezingen Volgens het regeerakkoord zou (filler pas volgend jaar zomer premier worden, tenzij er ver vroegde verkiezingen uitge schreven werden. Daarover hebben de twee partijen eerder deze maand overeenstemming bereikt, alhoewel geen datum bekendgemaakt werd. Wat de Welvaartspartij betreft, worden die zo snel mogelijk gehouden. Voor de Juiste Pad Partij komen verkiezingen echter ongelegen. De partij heeft zichzelf veel schade berokkend door de Wel vaartspartij aan de macht te brengen. Qiller zal haar termijn dan ook willen rekken. Ook al omdat ze als lid van het kabinet is gevrijwaard van drie parle mentaire onderzoeken wegens vermeende corruptie. Volgens de normale procedure krijgt Erbakan, als voorzitter van de grootste partij, opnieuw de formatieopdracht. Gezien het akkoord met Qiller, zal hij die weigeren. De president zal dan besluiten de opdracht te ge ven aan de leider van de qua grootte tweede partij, de Moe derlandpartij van Mesut Yilmaz. Die zal geen regering kunnen vormen zonder de Juis te Pad Partij, maar (filler wil niet onder hem regeren. Het is echter goed mogelijk dat, tegen de tijd dat filler de beurt krijgt om te formeren, Erbakan nieu we eisen gaat stellen. GPD JIU - Roemeense mijn werkers roepen woens dag leuzen tegen de regering tijdens een sta king voor hoger loon en betere levens- omstan digheden in de Jiu-val- lei, 400 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Boekarest. Vierduizend mijnwer kers bij het hoofd kwartier van de vak bond verwierpen de overeenkomst die hun leiders eerder met de re gering. hadden geslo ten. Ze verklaarden net zo lang te zullen staken, totdat hun eis van 45 procent loonsverhoging is ingewilligd. foto Radu Sigheti/RTR van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische (minister van Financiën Dan Meridor is gisteren afgetreden (en heeft premier Benjamin Ne- j tanyahu ervan beschuldigd dat j deze moedwillig een crisis over het verruimen van de valuta- wetgeving heeft geschapen om hem kwijt te raken, j Commentatoren beschuldigden Netanyahu van roekeloosheid. Volgens de Jerusalem Post heeft Netanyahu een meningsver schil over financiën laten ont aarden in een persoonlijke machtsstrijd. De oppositionele Arbeidspartij kondigde voor volgende week een motie van Iwantrouwen aan. Meridor en [andere ontevreden Likoed-po- litici werden opgeroepen dan tegen Netanyahu te stemmen en de regering ten val te brengen. De regering beschikt over 66 ze tels in de 120 leden tellende Knesset en cle premier heeft al eerder vooraanstaande Likoed- ivan onze redactie buitenland KEULEN-De Russische schrij ver en literatuurwetenschapper Lev Kopelev is gisteren in een ziekenhuis in Keulen overleden. Hij is 85 jaar geworden. Dat heeft zijn medewerker Karl- Heinz Korn meegedeeld. Kope lev is vooral bekend geworden door zijn publicaties over de Duitse literatuur en zijn kriti sche houding jegens de commu nistische autoriteiten in de toenmalige Sovjetunie. Kopelev werd in 1912 in een joods-Oekraïns gezin in Kiev geboren. Hij promoveerde in 1941 op een proefschrift over Let toneel werk van de achttien- (de-eeuw.se Duitse schrijver von Schiller. In 1945 Werd hij tot tien jaar strafkamp Veroordeeld, omdat hij had ge protesteerd tegen de plunderin gen en verkrachtingen van het Rode Leger bij de verovering van het oosten van Duitsland aan het einde van de Tweede (Wereldoorlog. Eind 1954 kwam "ij vrij. In 1956, toen partijlei der Nikita Chroetsjtsjov af- leden van zich vervreemd. Volgens Meridor maakte Ne tanyahu er het afgelopen jaar een sport hem af te vallen en op de tenen te trappen, door zich herhaaldelijk tegen zijn voor stellen te keren. Meridor zin speelde er gisteren op dat de premier iets tegen hem heeft, omdat hij Netanyahu niet steunde toen deze eerder dit jaar werd beschuldigd van betrok kenheid bij een schandaal rond de benoeming van een procu reur-generaal. De aanleiding voor het aftreden van Meridor is een controverse tussen hem en de premier over de verruiming van de valuta wetgeving. Het Israëlische ka binet besloot gisterochtend na een lang debat daarvoor het licht op groen te zetten, met acht tegen drie stemmen en drie ont houdingen. Meridor, die zei dat de verruiming tot meer werk loosheid zal leiden, stond tij dens cle zitting lijnrecht tegen over Netanyahu. AP stand nam van de vervolgingen onder Stalin, werd hij gerehabi liteerd. In 1968 werd Kopelev uit de communistische partij van de Sovjetunie gestoten Hij was opgekomen voor de schrijvers Daniel en Sinjavski, die in 1966 wegens hun kritiek op de rege ring terecht moesten staan en hij had in een artikel in een Oos tenrijks tijdschrift gewaar schuwd voor een opleving van het stalinisme. In 1981 werd Ko pelev het staatsburgerschap van de Sovjetunie ontnomen, waarna hij diverse hoogleraar schappen in Duitsland vervul de. Memoires Kopelev publiceerde in 1977 zijn memoires die in hetzelfde jaar in het Nederlands onder de titel 'Voor eeuwig bewaren' ver schenen. In 1981 verscheen het ook in het Nederlands vertaalde boek 'Waarom hebben wij op el kaar geschoten?', een bundeling van zijn gesprekken met zijn vriend, de Duitse Nobelprijs winnaar Heinrich Böll, over de Koude Oorlog. DPA/ANP van onze correspondent Hans de Bruijn WASHINGTON - De jaarlijkse conferentie van het grootste protestantse kerkgenootschap in de VS, de Southern Baptist Church, heeft gisteren zijn le den opgeroepen om het Disney- concern te boycotten. Dat houdt in: geen bezoekjes met de hele familie aan Disney World meer, niet kijken naar tv-program- ma's van Disney-dochter ABC- tv en zeker niet meer naar Disney-films in de bioscoop. „Dit is een eerste stap naar het ombuigen van het morele verval in Amerika", aldus de conferen tie. Aanleiding voor dit boycot is volgens de leiders van de zuide lijke baptisten, die zo'n zestien miljoen leden tellen, de 'omar ming' door Disney van homo seksuelen en hun 'verderfelijke' levenswijze. Disney biedt im mers ziektekostenverzekering aan de partners van homosek suele werknemers. Bovendien is het. ABC-tv dat de tv-serie 'El len' uitzendt., waarin hoofdrol speelster Ellen Degeneres recent haar homoseksualiteit verkondigde. Tot overmaat van ramp hielden tienduizenden homoseksuele Amerikanen begin juni in Disney World in Orlando hun jaarlijkse 'Gay and Lesbian Day'. En dan hebben zij het nog niet eens over het feit dat Disney ook de moedermaatschappij is van filmstudio Miramax, die omstreden films als 'Pulp Fic tion' en 'Kids' in omloop heeft gebracht, waarin volgens de zuidelijke baptisten geweld, seks en drugsgebruik worden verheerlijkt. In een resolutie werd gisteren opgeroepen in verzet te komen tegen de 'anti-christelijke en anti-gezinshouding' van Disney. De resolutie is overigens niet bindend voor de leden, maar een aanbeveling. Tijdens de conferentie in Dallas werd de leden gewaagd 'steun te ont houden aan alle ondernemingen die immorele ideologieën en praktijken propageren'. De zui delijke baptisten hopen dat mil joenen nu Disney links zullen laten liggen. Trots „Wij zijn trots op ons product zegt Disnev-woordvoerder Ken Green. „Wij maken meer fami- lievermaak van allerlei soort dan wie ook in de wereld." De baptisten zijn trouwens niet de enigen die Disney op de vingers tikken. Eerder al besloten de conservatieve American Family Organisation en de kerkgenoot schappen Assemblies of God en Free Will Baptists tot een totale boycot van Disney, maar dat heeft nauwelijks effect gehad. De pretparken van Disney trok ken vorig jaar 38 miljoen bezoe kers, een toename met 9 procent ten opzichte van een jaar eerder. Ook de omzet van de meer dan vijfhonderd Disney-winkels stijgt nog steeds explosief. In de media wordt dan ook gesugge reerd dat het de Southern Bap tists er minder om te doen is Disney financieel te treffen, dan wel aandacht te trekken voor hun ideeën. Verwijten dat zij intolerant zijn, wijzen zij van de hand. „Wij zijn niet intolerant. Maar dit is een morele kwestie waarover wij ons wel moeten laten horen"al dus dominee Richard Land, woordvoerder van de Southern Baptists. In ingezonden brieven in kran ten werd er echter schande van gesproken dat de baptisten mensen ziektekostenverzeke ring willen onthouden in een land waarin een op de zeven in woners al onverzekerd rond loopt, Blijkens een enquête zijn de meeste Amerikanen voor het verlenen van ziektekostenver zekering aan partners van ho moseksuele werknemers. GPD van onze redactie buitenland JERUZALEM - Palestijnse lei ders hebben gisteren verheugd gereageerd op de steunbetui ging van de Europese Unie aan een Palestijnse staat. Ze zeiden te hopen dat de EU een grotere rol in het vredesproces in het Midden-Oosten gaat spelen. De regeringsleiders van EU- landen hadden Israël gisteren opgeroepen het vredesproces weer op te pakken en de uitein delijke vorming van een Pales tijnse staat niet uit te sluiten. „We hopen dat deze resolutie wordt gevolgd door een Euro pees initiatief om de Verenigde Staten ertoe over te halen een gelijkluidend standpunt in te nemen en hun inschikkelijke beleid jegens Israel te laten va ren", zei Saeb Erekat, de be langrijkste Palestijnse onder handelaarbij het vredesoverleg. Hanan Ashrawi, een lid van het kabinet van de Palestijnse lei der Jasser Arafat, zei dat Euro pa nu een actievere rol in het vastgelopen vredesproces op zich moet nemen. De vijftien EU-leiders zeiden in een ontwerpverklaring waar mee ze hun tweedaagse top in Amsterdam afsloten dat ook de Palestijnse leiders, Syrië en Li banon het vredesproces gaande moeten houden, omdat anders 'ieders veiligheid permanent in gevaar komt'. „De vorming van een levensvat bare en vreedzame, soevereine Palestijnse entiteit is de beste garantie voor de veiligheid van Israël", aldus de EU-leiders. „Europa roept het Israëlische volk op het recht van de Pales tijnen op zelfbeschikking te er kennen, zonder de mogelijkheid van een staat uit te sluiten." Het was de eerste belangrijke EU-verklaring over het Mid den-Oosten sinds de Europese top van juni vorig jaar in Flo rence Daar zeiden de EU-lei ders dat ze voor het zelfbeschik kingsrecht voor de Palestijnen waren, maar repten ze niet over een Palestijnse staat. Woordvoerder Jacques Rum- melhardt van het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken zei gisteren in Parijs dat de ver klaring een Frans initiatief was. Rummelhardt sprak van een po ging de spanningen te vermin deren nu 'het vredesproces zijn ernstigste ciisis doormaakt'. Hij zei te hopen dat de oproep zou leiden tot een hervatting van het vredesoverleg. De verklaring lijkt vooral be doeld om de Palestijnen gerust te stellen. Met name in de stad Hebron op de Westelijke Jor- daanoever hebben zich afgelo pen dagen onlusten voorge daan, nadat het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden vori ge week besloot Jeruzalem te erkennen als ongedeelde hoofd stad van Israël. AP van onze redactie buitenland VATICAANSTAD - Ook het Vaticaan gaat wellicht de euro als officiële munt invoeren. Dat zei kardinaal Edmund Szoka, 'minister van Financiën' van het Vaticaan, gisteren bij de pre sentatie van de jaarcijfers van de stadstaat. Nu gebruikt het Vaticaan in het betalingsverkeer de Italiaan se lire. „Er is nog geen besluit genomen", aldus Szoka. „De keuze hangt in ieder geval niet alleen van het Vaticaan af, dat geen lid van de Europese Unie is." Het Vaticaan zou volgens Szoka als 'satelliet' van Italië tot de Europese Monetaire Unie kunnen toetreden. Het Vaticaan heeft er om economische en praktische redenen voor gekozen om geen eigen munt in omloop te brengen. Wel wordt er elk jaar een klein aantal lires met de afbeelding van de paus geslagen. Het Vaticaan sloot het afgelopen jaar met licht overschot af. De inkomsten lagen met 297,7 miljard lire 342 miljoen) iets hoger dan de uitgaven. Het is volgens Szo ka vooral aan de hogere bijdragen van bisdommen en religi euze orden te danken dat het financiële resultaat niet negatief is uitgevallen. Tussen 1970 en 1992 zat het Vaticaan steeds in de rode cijfers. AFP/CIC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5