Betogers woest over behandeling Gimbrére UITVERKOOP11 Gouden Strop voor Bob Mendes Actievoerders zijn bewakers te slim af Kamer eist snelle oplossing problemen in verzorgingshuizen Stijging van gebruik geneesmiddelen binnenland donderdag 19 juni 1997 Winnend lot in Noord-Holland Justitie vordert 20 miljoen Man raakt vierde auto kwijt Busken Huetprijs naar Etty Grote loopgraaf ontdekt Autoriteiten blikken tevreden terug op verloop van de Eurotop in Amsterdam TOP Gefingeerd dagboek in serie Privé Domein Deserteurs Iran terug Consequentere straffen jeugd Overbelading gaf niet de doorslag bij ramp Dakota RIJSWIJK - Het winnende lot van de jackpot in de Staatslote rij is verkocht in de provincie Noord-Holland. De winnaar, die zich nog niet heeft gemeld bij de organisatie van de loterij, is 8.4 miljoen gulden rijker. De extreem hoge jackpot in juni heeft een record aantal ver kochte Staatsloten opgeleverdnamelijk 2.9 miljoen stuks. Het vorige record stond op 2.7 miljoen loten in oktober vorig jaar. toen de jackpot op 5,7 miljoen gulden stond. De jackpot was tot een recordhoogte opgelopen omdat hij de afgelopen drie maanden niet was gevallen. Alleen de super hoofdprijs in de Oudejaarsloterij was met tien miljoen gulden hoger, maar deze extra Staatslotexdj vindt maar één keer per jaar plaats. ANP DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie in Den Haag gaat ruim 20 miljoen gulden terugvorderen van de leider van een grote XTC-bende, die medio 1995 werd opgerold. De Haagse hoofdverdachte kreeg destijds tien jaar celstraf wegens de vervaardiging en smokkel van grote hoeveelheden XTC. De vordering vindt plaats in het kader van de Pluk-ze-wetgeving waarmee justitie de enorme winsten van criminelen afhandig kan maken. De bende van de Hagenaar zou tientallen miljoe nen guldens hebben verdiend aan de handel in XTC, dat ze on der meer smokkelde naar Groot-Brittannië en Spanje. Ook handelde de Hagenaar in duizenden kilo's hasj. ANP ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 26-jarige Alphenaar heeft in twee maanden tijd vier keer een auto bij de politie moeten in leveren. De voertuigen zijn door de politie in beslag genomen omdat de man niet over een rijbewijs beschikt. Twee van de vier auto's zijn eigendom van vrienden van de Al phenaar. De officier van justitie neemt een beslissing over het lot van de auto's. ANP AMSTERDAM - De Busken Huetprijs 1997 gaat naar Elsbeth Etty voor haar biografie 'Liefde is heel het leven niet' over Henriëtte Roland Holst. Burgemeester Patijn reikt de prijs, 15.000 gulden, uit op 6 november. Volgens het juryrapport is de auteur geen slaafse volgeling van het verzamelde materiaal, maar zweeft zij er als het ware boven: ,,Een werk van hoog literair niveau. Een boek met een aangenaam ritme, met een goed gedoseerde afwisseling tus sen hoofdthema en detail, met evenwicht tussen het leven van de hoofdpersoon en de tijdsomstandigheden waarin het zich heeft afgespeeld." De Busken Huetprijs, van het Amsterdams Fonds voor de Kunst, is één van de achttien kunstprijzen van Amsterdam. ANP VOORSCHOTEN - Een opzichter van de gemeente Voorscho ten heeft in het Burgemeester Berkhoutpark een loopgraaf ontdekt van 1 meter diep en 20 meter lang. Ook trof hij valkui len aan, verspreid over de routes naar de loopgraaf toe. Deze valkuilen zijn 'professioneel' afgedekt met planken met daarop takjes en aarde. De politie denkt dat dit het werk is van baldadige jeugd. De loopgraaf ligt verscholen tussen de bosjes en bomen Om het plan uit te voeren zijn bomen en struiken afgezaagd en gekapt. Daarbij is volgens de politie een schade aan de be groeiing toegebracht van 5.000 gulden. De politie sluit niet uit dat eerdere vernielingen van bijenkasten in de nabijgelegen educatieve tuin aan de Prins Bernharcllaan het werk is ge weest van dezelfde personen. ANP Nadat de EU-top woensdagochtend vroeg eindigde wordt meteen begonnen met het wegzetten van de afzetting rond de Nederlandse Bank. foto Koen Suyk/ANP van onze verslaggeefster Aly Knol AMSTERDAM - De beveiliging tij dens de Eurotop in Amsterdam was zelfs in de ogen van de aanwezige Duitse diplomaten en journalisten strenger dan bij alle voor gaande gelegenheden. Maar op het 'mo ment suprème', toen premier Kok gister morgen tegen kwart voor vier in Carré eindelijk zijn verlossende woorden kon spreken, bleek er toch iets grondig mis te zijn gegaan. Kok was nauwelijks begonnen te zeggen hoe tevreden hij was dat. vijftien minuten eerder het Verdrag na veel moeilijkheden rond was gekomen, of in een hoek van de zaal ontrolden twee milieuactivisten het eerste spandoek. Ze bleken, uitgerust met eeri felbegeerde perspas, alle politie- kordons te hebben doorbroken en waren daarmee de eerste demonstranten die in het heiligste der heiligen hadden weten door te dringen. Maar dat kwam dan ook omdat ze journalisten waren, met een offi ciële RVD-pas, zo liet een woordvoerder van de politie gisteren weten. Nauwelijks waren de twee demonstran ten, zonder weerstand te bieden, verwij derd door de aanwezige politieagenten, of elders op de tribune ontvouwden twee an dere activisten-journalisten onder het uitroepen van Engelse slogans een tweede spandoek. Het protest was in het. alge meen gericht tegen het ontbreken van goede regels over milieu, mensenrechten en andere democratische grondrechten. Vanaf het podium van Carré sloegen pre mier Kok, minister Van Mierlo van bui tenlandse zaken, staatssecretaris Patijn en voorzitter Santer van de Europese Commissie het gedoe met een milde glim lach, vermengd met irritatie gade. Ook het tweede protesterende koppel werd - gilletjes slakend - door de politie afge voerd. Het ging zo nog even door. totdat in totaal tien demonstranten de zaal waren uitgezet. De mannen achter de tafel bleven uiterlijk onverstoord. De premier begon, toen het rumoer voorbij was, met een stalen ge zicht opnieuw zijn tevredenheid over het Verdrag van Amsterdam uit te dragen, maar inmiddels was het wel een halfuur later geworden. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Vier dagen was Amsterdam het internationale middelpunt. Woensdag was er een verdrag, de top was voorbij, de regeringsleiders waren naar huis en werd het tijd voor een te rugblik. De actievoerders en de monstranten zijn boos, de auto riteiten zijn tevreden. In totaal zijn 609 mensen aangehouden. Meteen na het slot van de top werd begonnen met de afbraak van het tentendorp voor de pers. Het bedrijf dat het dorp heeft ingericht, zegt alweer contacten te hebben met de komende EU- voorzitter, Luxemburg. Bedrij ven rond het Frederiksplein zijn bezig hun omzetderving" in kaart te brengen. De gemeente kan rekenen op schadeclaims. Zeppelins De gemeente Amsterdam is trouwens heel tevreden over de afgelopen dagen. Op een enkele organisatorische blunder na (zo heeft een groot aantal politie mensen een maal tijd moeten over slaan) is alles goed gegaan. Coördina tor Arthur Verdel gen is 'echt hele- maal op'. Over de suggestie van de plaatselijke D66- fractie om voort aan niet meer met helikopters maar met geluidloze Zeppelins te ob serveren, zal hij nog wel niet willen nadenken. Vrijlating Depolitie, die met 5.000 mensen actief was, is tevreden en spreekt van een 'vriendelijk en [genuanceerd' optreden. De meeste van de 609 arrestanten waren woensdag al heengezon den. [Een groep van ongeveer hon- jderd mensen kwam in de loop van de dag op vrije voeten. Even j dreigde woensdag een kort ge lding maar de massale vrijlating voorkwam dat. jRuim veertig arrestanten zaten woensdag aan het eind van de dag nog vast. Verreweg de mees- jten van hen weigeren hun iden titeit te openbaren, enkelen worden beschuldigd van open lijke geweldpleging. Bewijslast Wie precies waarvoor wordt vervolgd is nog niet duidelijk. Volgens hoofdofficier van justi tie J. Vrakking wordt daarover binnenkort beslist. Dat doen of ficierenvan justitie op basis van de dossiers die inmiddels pet- persoon zijn aangelegd. „Een heidens karwei om bewijs te le veren voor overtreding van arti kel 140", aldus Vrakking. Som mige betogers overwegen een schadeclaim in te dienen we gens onnodige detentie. Ze zou den in geval van onrechtmatig heid recht hebben op 250 gulden per persoon per dag. Desnoods procederen we door. tot het Eu ropese Hof, aldus één der advo caten. Zwartboek Het Autonoom Centrum komt met een zwartboek waarin erva ringen zijn gebundeld van ar restanten. Ze zijn boos over het poii- tie-optreden. Een woordvoerster noemde de massa le aanwezigheid van ME'ers 'heel luguber'. Ze spreekt van 'pure razzia's en vol strekt onterecht'. De advocaten van de arrestanten noemen de behan deling van hun cliënten mens onterend. Zo werden vrouwelij ke arrestanten opgesloten in barakken op de binnenplaats van de bajes van Heerhugo- waard en seksueel geïntimi deerd bij fouillering. Een groep in Heerenveen bracht een nacht zonder dekens buiten door en buitenlandse arrestanten kre gen 24 uur geen eten, aldus cle advocaten. Twijfelachtig Het is overigens zeer twijfelach tig of de 348 mensen die zondag nacht bij het krakerscafé Vrankrijk zijn aangehouden op verdenking van lidmaatschap van een criminele organisatie (artikel 140) daarvoor ook ver volgd worden. Bewijsvoering blijkt een 'heel lastige klus te zijn. ANP EURO* van onze verslaggeefster Margit Kranenburg DEN HAAG - Staatssecretaris Terpstra (Welzijn) moet precies aangeven met welke problemen de verzorgingshuizen in Neder land kampen. Bovendien moet ze met geld komen om die pro blemen op te lossen. Dat vroeg de Tweede Kamer haar gisteren tijdens een overleg over de ou derenzorg. Vooral een tekort aan plaatsen in instellingen en de toenemende intensieve zorg die bewoners nodig hebben, veroorzaken moeilijkheden. De situatie in de verzorgings huizen in Nederland verschilt [op dit moment per regio en zelfs per instelling. Terpstra heeft jtoegezegd in september een van de problemen te [presenteren. Ook wil zij bekij ken of er duidelijke afspraken [mogelijk zijn over bijvoorbeeld ide benodigde personeelssterkte [en aanwezige hulpmiddelen in jde instellingen. [Extra geld kon de staatssecreta ris nog niet toezeggen, maar ze zal hiervoor wel haar best doen [bij de onderhandelingen over haar begroting. Tijdens een de monstratie vorige week eisten medewerkers en bewoners van tehuizen minimaal 100 miljoen gulden extra. Terpstra trok on langs 80 miljoen extra uit voor de gehele ouderenzorg. PvdA- Kamerlid Vliegenthart noemde beide bedragen 'een slag in de lucht' voor een oplossing van de problemen. „We moeten eerst kijken wat er nodig is en dan moet daarvoor geld komen", vindt zij. Terpstra is het met een Kamer meerderheid eens dat bewoners van verzorgingshuizen vol doende zak- en kleedgeld moe ten hebben. De partijen vrezen dat de ouderen er langzamer hand steeds minder van over houden. Veel- bewoners moeten namelijk steeds meer voorzie ningen zelf betalen, zoals schoonmaak, dagactiviteiten en stoffering. Volgens de staatsse cretaris zijn er al belangrijke maatregelen genomen. Zo hoe ven bewoners zelf geen kijk- en luistergeld meer te betalen. Ver der maakt de Ziekenfondsraad een lijst met wat zij wel en niet moeten betalen. GPD van onze verslaggever Theo Hakkert AMSTERDAM - De .Arbei derspers heeft een gefingeerd dagboek opgenomen in de beroemde reeks Privé Do mein, waarin tot nu toe lou ter serieuze autobiografische geschriften zijn verschenen. Dat heeft een redacteur van De Arbeiderspers bevestigd. Het nieuwste deel Privé Do mein, nummer 214. is geti teld 'Gottliebs dood' en werd geschreven door de onbeken de auteur Frank Meyrink. Gesuggereerd wordt dat het Meyrinks dagboek is, waarin hij gesprekken voert met zijn leermeester Johann Gottlieb Freudenacker (1915-1992), zogenaamd een internatio naal befaamd pedagoog, ar chitect en regisseur. Echter, Meyrink is een pseu doniem en Freudenacker heeft nooit bestaan. „We hebben 214 delen uitgege ven. Een grap moet dan een keer kunnen", aldus Gert- Jan de Vries, redacteur van De Arbeiderspers. Volgens De Vries stond de auteur een persiflage op het dagboek genre voor ogen. „En omdat hij ons inziens daarin is ge slaagd, hebben we het boek in de reeks opgenomen". De auteur heeft zijn uiterste best gedaan het dagboek zo authentiek mogelijk te doen lijken door fictieve gegevens te mengen met herkenbare feiten. De naam Freudenac ker komt echter nergens in handboeken, bibliotheken en het Internet voor. De snelle ontmaskering komt De Arbeiderspers slecht uit. De uitgeverij had gehoopt dat literaire critici recensies aan het boek zouden wijden. Wie zich achter de naam Frank Meyrink verschuilt, is nog niet bekend. GPD Winnaar Bob Mendes. foto Hans Steinmeier/ANP DEN HAAG - Uitgeproce deerde Iraanse asielzoe kers die in eigen land dienst hebben geweigerd of uit het leger zijn gede serteerd, kunnen worden teruggestuurd naar Iran. Staatssecretaris Schmitz van Justitie maakt voor deze categorie uitgepro- cedeerden in het alge meen niet langer meer een uitzondering. Zo deelde zij de Tweede Kamer per brief mee. Schmitz baseert zich op het ambtsbericht van mi nister Van Mierlo van Bui tenlandse Zaken over de situatie in Iran. De alge mene conclusie daarin luidt dat - hoewel de men senrechtensituatie in Iran nog steeds zorgelijk is - het terugsturen van uitge procedeerde asielzoekers niet op voorhand onver antwoord is. ANP Corine Kisting wint debuutprijs voor misdaadauteurs van onze kunstredactie AMSTERDAM - De Belgische auteur Bob Mendes is de win naar van de Bruna Gouden Strop 1997 voor zijn boek 'De kracht van het vuur'. Mendes ontving de prijs gisteren in Am sterdam tijdens een 'mystery- lunch' uit handen van Tomas Ross, de winnaar van vorig jaar. Aan de prijs is een bedrag van 25.000 verbonden. Mendes won ook in 1993 een strop voor zijn thriller 'Vergelding'. De prijs voor de beste Nederlandstalige misdaadroman is voor de tiende keer uitgereikt. Corine Kisling kreeg de nieuwe debuutprijs van het Genootschap van Ne derlandstalige misdaadau teurs: De Schaduw-prijs. De jury las dit jaar dertig boe ken en koos unaniem voor 'De kracht van het vuur'. Het is een 'faction-thriller'een menge ling van feiten en fictie. Volgens juryvoorzitter Jan Martens is het boek 'van internationaal ni veau' en 'razend knap geschre ven'. „Dit boek is uitermate sterk gedocumenteerd zonder ooit pedant te worden." Boven dien getuigt Mendes 'van een groot inlevingsvermogen in de manier van denken en doen van zeer uiteenlopende personages' aldus het juryrapport. Bob Mendes is in 1928 geboren in Antwerpen. Hij publiceerde in 1986 zijn eerste thriller. Corine Kisling ontving De Schaduw-prijs, genoemd naai de held uit de boeken van Ha- vank, voor haar roman 'Satan in de polder'. De prijs bestaat uit een zeefdruk van Dick Bruna en een bedrag van 1.000 en is dit jaar voor het eerst uitgereikt. Rente Tomas Ross, die vorig jaar de Gouden Strop won, nam het ini tiatief tot de prijs voor de beste spannende debuutroman. Bij die gelegenheid maakte hij be kend de rente van de helft van de 25.000 die hij ontving, te be stemmen voor een debuutprijs. Dat bedrag is door het Genoot schap aangevuld tot 1.000. Het is de bedoeling dat De Scha duw-prijs voortaan elk jaar wordt uitgereikt, mits er vijf de butanten zijn. Dit jaar waren het er zes. Het bestuur van het Genootschap en Tomas Ross be oordeelden de boeken. Vorige maand werden vijf schrijvers genomineerd voor de Gouden Strop '97. Naast. Men des waren dat René Appel ('Ge weten'), Conny Braam ('Zwa vel') Paul Stather ('De bank') en Peter de Zwaan ('Een keel van glas'). Achter het pseudoniem Paul Stather bleek zich profes sor Hugo Verdaasdonk, hoogle raar literatuuronderzoek aan de Katholieke Universiteit Bra bant, te verschuilen. De jury be stond uit Jan Martens (Leeu warder Courant), Ineke van den Bergen (VPRO-radio), Mark Vlaeminck (Het Nieuwsblad), Peter Kuijt (Geassocieerde Pers Diensten) en oud-journalist Cor Docter. GPD DEN HAAG - In de arrondisse menten komen grote verschillen voor in de eisen en opgelegde straffen in jeugdzaken. Dat is niet te verdedigen uit het oog punt van rechtsgelijkheid. Het Openbaar Ministerie streeft daarom naar gelijke uitgangs punten voor de verschillende LANGE DELF 1 6 MIDDELBURG Wil 1 ■llll Wl van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederlanders ge bruiken steeds meer geneesmid delen. Vergeleken met 1995 is het gebruik vorig jaar met 8 a 9 procent toegenomen. Dit blijkt uit onderzoek van de Stichting Farmaceutische Kengetallen. De totale kosten zijn als gevolg van de invoering van de Prijzen wet Geneesmiddelen waardoor medicijnen gemiddeld 15 pro cent in prijs daalden, gelijk ge bleven. Nederlanders gaven vo rig jaar gemiddeld 358 gulden uit aan geneesmiddelen. De Stichting Farmaceutische Kengetallen wijt de stijging van het geneesmiddelengebruik aan de vergrijzing en de introductie van nieuwe medicijnen. Contracten Particulier verzekerden zijn verhoudingsgewijs meer gaan slikken. Volgens de organisatie kan dit komen doordat particu lierverzekerden minder kosten bewust worden nu zij steeds minder vaak rekeningen zelf onder de ogen krijgen. In toene mende mate sluiten particuliere zorgverzekeraars contracten met apothekers waardoor de re keningen rechtstreeks naar de verzekeraar gaan. Van een aantal geneesmiddelen steeg het gebruik sterk. Het gaat om middelen tegen overtollig maagzuur, hoge bloeddruk en een hoog cholesterol. De Stich ting Farmaceutische Kengetal len ontdekte dat veel patiënten vlak voordat de eigen bijdrage regeling voor ziekenfondspati ënten in werking trad op 1 janu ari 1997, nog snel medicijnen officieren van justitie. Justitie wil meer eenheid omdat de jeugdcriminaliteit steeds toe neemt. In 1995 zijn 41.500 jon geren aangehouden, tegen 51.000 in 1996. Het aantal jon geren dat verdacht wordt van geweldmisdrijven steeg van 6500 in 1995 tot 8000 in het jaar daarop, zo blijkt uit cijfers die RTL4 woensdag publiceerde. Het OM heeft nu voor alle ver grijpen, van grafitti spuiten tot verboden wapenbezit, stan daard eisen vastgelegd. De offi cier van justitie houdt overigens de vrijheid ervan af te wijken op grond van persoonlijke omstan digheden van de dader. ANP zijn gaan hamsteren. In decem ber vorig jaar haalden zieken fondsverzekerden 8,5 procent meer geneesmiddelen dan nor maal op bij een apotheek. Fondsverzekerden moeten jaar lijks een eigen bijdrage van maximaal tweehonderd gulden betalen voor medische zorg. ANP AMSTERDAM - Het startge- wicht van de Dakota die vorig jaar september in de Waddenzee stortte, lag 260 kilo boven het toegestane maximum van 11.895 kilo. Daardoor zijn de vlicgeigenschappen nadelig be- invloed. Dat was echter niet doorslaggevend bij het veronge lukken van het toestel. P. van der Geest van het Nationaal Lucht en Ruimtevaartlaboratorium zei dit woensdag in Amsterdam tijdens de zitting van de Raad voor de Luchtvaart. De Dutch Dakota Association, eigenaar van het toestel, over schreed stelselmatig het toege stane startgewicht, zo bleek tij dens de zitting. De Dakota stortte op 25 septem ber vorig jaar neer door een complex van factoren, conclu deerde de voorzitter van de raad, mr. E. Muller. Het ongeval kostte alle 32 inzittenden het le ven. De Raad voor de Lucht vaart doet over drie maanden uitspraak. ANP Advertentie o vallen ze natuurlijk pas écht op! Interieur Paauwe toont u het beste op het gebied van ophang'systemen gordijnstoffen, jalouzieën en innovatieve raambekleding. Kom gerust een kijkje nemen. Zonnemaire. 1'el. 0111*401318. Volop parkeergelegenheid en goed bereikbaar per openbaar vervoer. h E Zuidweg 20a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3